DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

115 Pages « < 65 66 67 68 69 > »  
Reply to this topicStart new topic

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Opel Crossland X (Polizorul Turbo), și Mazda CX-30. Două plasticuri.

dr_mKe
post 3 Sep 2020, 07:45
Post #1981


Membru cu stetoscop


Group: Members
Posts: 7.217
Joined: 25 November 06
From: Deva




Concluzia la care vei ajunge este ca nu face banul, tratamentul ceramic. Asta este banuiala mea.

Fara parte "mecanica" fac rar, doar in conditii specifice : masina prăfuita proaspat de la drum. Nu tin minte o spalare "superficiala" sa tina mai putin de 15-20 min.

Prima ceruire am facut-o cand inca nu aveam permis, am lucrat o dupa amiaza întreaga, fara mop electric. Las pe altii sa o faca 🤣 mie mi-a trecut. Ma distreaza ca doar acum aflati de traffic film..... care pe masura ce se aduna, retine tot mai bine mizerua pe masina.

La spaltoriile cu jet se diluează tot sau se folosesc produse pentru camioane. Astea ultimele curata perfect tot. Nici urma de traffic film. Cu timpul nu mai ramane nici crom pe sigle, ornamente, etc
Unii adauga inclusiv soda caustica. Am folosit bandelete de laborator sa vad pH - ul. In multe spalatorii te ia cu ameteli..... Ironickului parca i s-au dezintegrat niste papucei asa 😜

Din kitul esential face parte o perie buna pt jante, ceva mănușă buna, un prosop pt uscat prin tamponare, la sfarsit. Maxim 2 găleți mari.

Soer sa nu uit sa aduc o sursa de lumina de 2000 lumeni cand mai vin, sa iti arat ceva pe viu. Confirmarea ca nu trebuie sa cheltui mult pe spalat si nici sa te omori cu ceruiala, tratamentele, etc. Masina mea se murdareste rau, la 80 - 100 km pe zi naveta, mai ales pe ploaie. La numatul de spalari, am adunat ceva know how si am renuntat sa mai cred in mituri, mai ales cand vad ce face cu masina proprie unul care face detailing ca meserie.

Last but not least: legatura cu nenea care ti-a facut portiera eate ca-i unul din vopsitorii de top din Timisoara. Loganul era zgariat pana in spritz kit. La el am vazut vopsire fara coaja de portocala, n straturi, fiecare slefuit manual, cu grija.

Vopselele moderne sunt foarte bune si nu au nimic in neregula. Se intretin normal. Restul sunt povesti de forum. Daca vrei lac extra, refaci tot sau iti iei o masina de lux, la care ai optiunea vopselelor custom si a lacului mai gros.

Cu asta mi-am incheiat delirul happy.gif

PS: detergentul de vase distruge multe, degreseaza tot ce nu trebuie, pe unde intra.




--------------------
RENAULT LAGUNA COUPÉ GT 4CONTROL & DACIA DUSTER 1.3 tCE 2010 / 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 3 Sep 2020, 08:00
Post #1982


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.476
Joined: 1 November 04
From: sat




Doctore, las-o-n spanac de treaba!... Tu ai scris ca speli doar fara atingere si acum imi faci teoria celor doua galeti, "baza detailingului". Legat de vopselurile eco, de asta ai revopsit Loganul si BMW-ul, ca se intretin normal. Sa-ti aduc aminte ca in Tm mergeai la spalatorii "la baieti" ca si mine, ba ai trecut si pe la tunel?


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 3 Sep 2020, 09:20
Post #1983


Membru


Group: Members
Posts: 4.195
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




QUOTE(dr_mKe @ 2 Sep 2020, 17:29)
Un strat consistent de traffic film, ramas incet incet la fiecare spalare, aia ai indepartat. Reziduuri petroliere din asfalt, funingine de la esapamente, praf, toate inmuiate fe ploi, apoi coapte de soare, lent, ca sarmalele facute pe soba, pentru un gust inconfundabil.
Acest "traffic film" care se lipeste de vopsea o protejeaza? Nu ma intereseaza ca se vede urat.

Adica e cumva ceva protectie gratis?


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 3 Sep 2020, 09:21
Post #1984


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.241
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




QUOTE(dr_mKe @ 3 Sep 2020, 02:12)
Mașina mea nu se ștergea ci se tampona pt uscare, mare diferen[ă. Iarna sunt nevoit să procedez așa, pentru ca nu se usucă.
*



Sa inteleg ca n-avet mol cu parcare multietajata in argonville?


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursul_bipolar
post 3 Sep 2020, 09:25
Post #1985


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.667
Joined: 23 July 08




Dom doctor ati avut vreodata tratament ceramic sa vedeti despre ce e vorba, cum se comporta si cat de mult tine? Banuiesc ca nu din ce ati expus pana acum. Si acum va intreb eu, daca nu aveti experiente personale cu astfel de produse de ce discutati despre ele? Daca sunteti multumit cu spalarea la fise este ok, dar altii vor sa treaca la nivelul urmator, de ce le umbriti placerea asta? Ma scuzat, intreb doar.

This post has been edited by ursul_bipolar: 3 Sep 2020, 09:27


--------------------
Toyota RAV4 HSD Elegance 2018
Toyota Highlander HSD Exclusive 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
axabrt
post 3 Sep 2020, 09:41
Post #1986


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.074
Joined: 15 February 05
From: Ploiesti




Cu siguranță trafic film protejează, și încă bine de tot.

După ce am lustruit mașina din dotare de am făcut o bec , s o că cat ceva porumbel pe cupola mașinii și după aia ce sa vezi. Lacul s a atacat fix in zona aia. Zici că e că o arsura.

Daca o las jegoasa , poa sa se cace pe ea toți porumbeii ,n are nimica


--------------------
Ford Focus mk3.5 Ecob00st
.dracnev si boboru’ este viitoru’.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 3 Sep 2020, 09:46
Post #1987


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.886
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




cea mai buna protectie este praful de pe ea ... nu se reazama animalele cu 2 picioare cand stau la povesti, in parcarile supermarketurilor o las unde vrea ca au grija sa nu se frece de ea ca sa nu se ia pe haine, protejeaza vopseaua de orice pica pe ea, asscunde/mascheaza orice zgarietura/julitura noua ... aplic tratamentul asta de vreo cativa ani ... este solutia castigatoare ... si mai ales ca are costuri 0 .. timp in care mai bine imi ocup timpul cu un gratar, o bere, o discutie cu familia sau prietenii ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursul_bipolar
post 3 Sep 2020, 09:58
Post #1988


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.667
Joined: 23 July 08




De acord. De asta am spus ca o spalare la 2 3 4 luni este suficienta. Daca ai ai protectia ceramica sau orice alt tratament ok, cu atat mai bine.

This post has been edited by ursul_bipolar: 3 Sep 2020, 09:59


--------------------
Toyota RAV4 HSD Elegance 2018
Toyota Highlander HSD Exclusive 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 3 Sep 2020, 10:07
Post #1989


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.476
Joined: 1 November 04
From: sat




Mai baieti, daca o data la 2 luni "pierd timpul" ca sa spal masina in detaliu si aplic o protectie pe care unii dintre voi o considera ca e "frectie", e treaba mea. Spalatul numai si numai la spalatorie "fara atingere" nu ajuta, constatat pe propriile table.

Am aplicat si eu tactica "las-o plina de praf, ca nu se cunoaste nicio urma" si va spun ca daca e sa-i f*ta cineva o usa in parcare se vede perfect pe stratul de mizerie. Un kkt de pasare lasat chiar peste un strat subtire de mizerie tot va lasa urme. Tot din experienta povestesc, din pacate. Daca voua va place sa conduceti doar cu geamurile sterse in benzinarii, e treaba voastra.

This post has been edited by marksman: 3 Sep 2020, 10:10


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 3 Sep 2020, 10:11
Post #1990


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.886
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




marksman - pe timpul si banii tai ... faci ce vrei tu ... nu cred ca trebuie justificare nici de o parte nici de cealalta.

This post has been edited by cj98czh: 3 Sep 2020, 10:15


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bion
post 3 Sep 2020, 11:47
Post #1991


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.711
Joined: 1 May 04
From: TM




HSBP ce lupte pentru spalatul unor conserve low sau cu bunavointa middle class.Io va tot zic ca sunteti sclavii masinilor. Nu ati depasit inca mentalitatea aia.Am avut-o si eu vreo doi trei ani la prima masina.Faceam ca voi atac de cord cand se caca o cioara. biggrin.gif
Interiorul il sterg saptamanal cu tot felul de servetele dedicate.La doi ani o duc la unul care face interiorul ca de fabrica.Cand e jego exteriorul merg la spalatoarie unde muncesc altii. Sunt prea batran sa ma mai cocosez ranind.Oricum a doua zi dupa spalare si naveta e plina de insecte si mizerii de pe drumurile patriei.
Sa va traiasca soacrele sa aveti tripleti si abonament la vulcanizare rolleyes.gif


--------------------
Dacia SLZ Scala 2003 - TM54
Crăpa-le-ar Domnul ficații
Și setea ogoi-le-ar cu venin,
Căci n-au păreche-n lume blestemații
Crîșmarii care toarnă apă-n vin !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 3 Sep 2020, 12:01
Post #1992


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.886
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




bion .. eu nu am inteles .. te obliga cineva sa stai si sa o bibilesti ? nuu .. dar daca la unul sau la altul ii face placere ... care este treaba ta? nici mie nu imi place .. dar aia nu inseamna ca unul sau altul greseste ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
axabrt
post 3 Sep 2020, 12:02
Post #1993


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.074
Joined: 15 February 05
From: Ploiesti




.
Dar așa am zis data viitoare sa iau masina gri sau crem.
Dar din ghinion ,iar am luat neagra.

Las aici notat, scris. Următoarea neapărat crem. Bej.


--------------------
Ford Focus mk3.5 Ecob00st
.dracnev si boboru’ este viitoru’.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 3 Sep 2020, 12:03
Post #1994


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.886
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Crem ... sa fie musai de provenienta din DE .. alea sunt masini ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 3 Sep 2020, 12:13
Post #1995


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.476
Joined: 1 November 04
From: sat




bioane, mai demult lacurile si vopselurile erau pe baza de solventi. Un kkt de porumbel pe masina putea sa stea zile intregi fara sa afecteze ceva. Azi sunt pe baza de apa si kktul e acid, oricum.
Am mai zis, o spalare in detaliu la doua luni nu inseamna ca esti sclavul masinii. Inseamna ca ai grija de ea. Daca vrei sa platesti pe cineva sa o faca, foarte bine. Am platit la Mazda, eu nu eram in stare de asa ceva.


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
axabrt
post 3 Sep 2020, 12:21
Post #1996


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.074
Joined: 15 February 05
From: Ploiesti




QUOTE(marksman @ 3 Sep 2020, 12:13)
bioane, mai demult lacurile si vopselurile erau pe baza de solventi.
*


Ce înseamnă "mai demult"?
Părerea mea e că oricum la mașinile japoneze , vopseaua dintotdeauna a reprezentat punctul slab. Așa că nu e rău că ai făcut tratament ăla.

Dar ce te faci la pasajele rotilor și pe dedesubt. Acolo e buba


--------------------
Ford Focus mk3.5 Ecob00st
.dracnev si boboru’ este viitoru’.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 3 Sep 2020, 12:25
Post #1997


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.476
Joined: 1 November 04
From: sat




"mai demult", pana prin 2000 aprox.


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr_mKe
post 3 Sep 2020, 14:14
Post #1998


Membru cu stetoscop


Group: Members
Posts: 7.217
Joined: 25 November 06
From: Deva




La spalatorie in Tm aveam doat un "băiat" care se atingea de ea, nu uita ca si acolo aveam ceara mea, procedura in rest era idem.

Cea mai bună carte de vizită este aspectul vopselei în timp. N-am emoții deloc. 😎

Loganul avea vocsea pe bază de solvent. Rahat de porumbel, care a stat 2-3 ore. 3 straturi de lac avea Loganul, direct prin el a trecut. Poza exista inca pe forum 😜

Până una alta, ceară clasică, aplicată profi, după decontaminare, periodic, spălat mașina de minim 4 ori pe lună.

Mor (de râs) când aud de super tratamente și spălat masina de 4 ori pe an 🤣🤣🤣 plus mustrări aduse ălora care-și țin mașina curată.


--------------------
RENAULT LAGUNA COUPÉ GT 4CONTROL & DACIA DUSTER 1.3 tCE 2010 / 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 3 Sep 2020, 14:51
Post #1999


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.476
Joined: 1 November 04
From: sat




Posibil ca Loganul sa fi avut vopsea pe baza de solvent, retin ca nu am avut vreo problema legata de kktul de pasare care sa fi lasat amprente in lac.

Exceptand partea dreapta, unde a fost revopsita din bara-n bara in urma accidentului, masina are vopseaua originala. Lasand la o parte decolorarea in urma statului in soare, a parcarii la marginea soselei aglomerate in Complexul Studentesc din Timisoara vreme de 4 luni incontinuu si a zgarieturilor de la carat diverse, vopseaua aia nu are probleme. Si a fost spalata la o gramada de spalatorii din Timisoara, inclusiv la tunel. Da, are "panza de paianjen", normal.

Eh, tocmai ca Mazda nu are vopseaua ca Loganul, am ales s-o protejez un pic.


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bion
post 3 Sep 2020, 19:12
Post #2000


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.711
Joined: 1 May 04
From: TM




Difera mult calitatea vopselei. La slz, lgn rosu deschis se decolora isi pierdea luciu,jale.Ca si albul ala la 1300 , se pata rapid.La lgn lui jr vopsea din aia extra care isi schimba nuanta dupe soare s-a albit si s-a jupuit lacu șl vopseaua o stergi pana la tabla si cu mana.slz gris perla rezista in draci. fauveu daca pica un cenzurat de musca sare vopseaua.E ca foita de staniol.Asa ca zic io nu merita banii si munca. Cand se duce dreac faci o revopsire pe casco.In doua zile e gata.
Dar vorba filozofilor antici. Nu te poti kk in placerea omului decat daca e.... biggrin.gif


--------------------
Dacia SLZ Scala 2003 - TM54
Crăpa-le-ar Domnul ficații
Și setea ogoi-le-ar cu venin,
Căci n-au păreche-n lume blestemații
Crîșmarii care toarnă apă-n vin !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 3 Sep 2020, 21:25
Post #2001


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.476
Joined: 1 November 04
From: sat




Sa mai scriem si de altceva decat de spalat. Azi am reusit sa dau cu vopsea de retus pragul usii din stanga spate ca sa corectez urma lasata de tocul soacra-mii. A trebuit sa dau trei straturi de vopsea, atat de adanca a fost zgarietura. Atat vopseaua cat si lacul sunt pe baza de apa. Instructiunile de folosire ale kitului de retus arata ca vopseaua in exces se sterge cu un tampon textil inmuiat in apa. Lacul are culoarea tipica celor pe baza de apa.
In fine, operatiunea a reusit pana aici. Mai departe trebuie dat un polish ca sa aduc totul la nivel.


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bgdrenault
post 3 Sep 2020, 22:42
Post #2002


bgd


Group: Members
Posts: 3.320
Joined: 4 February 07
From: Piatra Neamt




Nu ma relaxeaza spalatul masinii, dar
-o data pe an, cel mai adesea toamna decontaminare cu argila. Dupa care ceara.
La skoda am folosit colinite 475 s si apoi sonax 02.04. Dupa 10 ani, vopseaua arata impecabil, cel care a cumparat o zicea ca e vopsita..
Acum la megane folosesc colinite 845 ceara izolatoare-excelenta.
Dupa tratamentul de toamna, inca de 2-3 ori pe an se mai aplica tratament de ceara cu manuta.
Evident, dupa metoda spalarii cu doua galeti, cu sampon nigrin.

In rest, spalari la self, doar cu jet de apa, fara nimic altceva, cam la 1-2 saptamani. O data pe luna, sau la o luna jumatate spalare cu metoda celor doua galeti si improspatare ceara cu sonax bsd(lichida, spray, laveta, rapid)
Deci 3 ceruiri cu ceara solida( 1 sau 2 cu decontaminare) dupa spalare cu galetile
3-4 ceruiri cu sonax bsd, dupa spalare cu galetile
In rest jet de apa apa, 2,5 lei 3 minute
Vopseaua arata impecabil

Pacat de boul care mi a zgariat bara fata, in parcare la izvorul muntelui, si nu recunoaste, desi l am sunat, ca avea nr de telefon pe parbriz. Desi am vopsea alba, si nu am stat decat 25 minute si a venit dupa mine, deci nu prea avea cine, nu recunoaste. Masina lui, o cioarsa de passat, are frecari de vopsea una langa alta, staturi date cu pensula, etc. N am putut sa l dovedesc, dar altul nu avea cum sa fie. La ce mi a folosit ceara?
Sau la ce foloseste ceara, daca boii de la reprezentanta Renault mi au spart pragurile ca ultimii jegosi, dupa cum am prezentat la rubrica service?

This post has been edited by bgdrenault: 3 Sep 2020, 22:46


--------------------
Megane Sedan 1,33 140 CP 2019 Intens - XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 4 Sep 2020, 07:59
Post #2003


Membru


Group: Members
Posts: 4.195
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




Vad ca e lumea in tema cu putzuflirea: in Rm. Valcea unde fac si eu una la interior pentru Leguma? Nu a avut parte de una de cand era noua si acum dupa stat in service 1 luna cam miroase in interior ... a service.


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dandobre
post 4 Sep 2020, 08:03
Post #2004


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.123
Joined: 3 August 12
From: Ilfov




Cum adică ți-au spart pragurile?
Tu faci ce ține de tine să întreții mașina, ce vine din exterior e, cum s-ar zice, ghinion...

Oricum oamenii nu recunosc decât prinși în fapt.
Eram în 2007 la o nuntă în Târnăveni. Am plecat în coloană de la casa miresei până la primărie și am parcat toți în același loc. Când am ieșit de la cununie, mașina mea era lovită în față de cel care parcase în fața mea când a dat cu spatele să iasă. Respectivul, probabil a dus mașina acasă și e venit la restaurant pe jos ca să nu vad eu că el e vinovatul. Cum eu nu cunoșteam mai pe nimeni pe acolo, prinde orbu', scoate-i ochii.

4 Sep 2020, 08:54:
QUOTE(madhorsefuzzy @ 4 Sep 2020, 07:59)
Vad ca e lumea in tema cu putzuflirea: in Rm. Valcea unde fac si eu una la interior pentru Leguma? Nu a avut parte de una de cand era noua si acum dupa stat in service 1 luna cam miroase in interior ... a service.
*



Mai degrabă pe aici prin buc găsești.
Din câte știu, și spălătoriile clasice oferă detailing interior. Prin 2015, când s-a născut jr cel mic am fost la o spălătorie prin zona Lacul Tei si cu 200 a făcut-o bec. La câteva luni, am luat regina și am fost și cu ea, dar prețul crescuse la 300. Oricum, a meritat. Ambele mașini au ieșit bec, mocheta și tapiseria fiind curățate cu injecție-extractie.

This post has been edited by dandobre: 4 Sep 2020, 08:54


--------------------
Ford, Suzuki Focus 3 combi, SxCross 2016, 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 4 Sep 2020, 09:01
Post #2005


Membru


Group: Members
Posts: 4.195
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




Google zice ca ar fi si pe aici pe la Rm. Valcea unde sunt detasat:
UMA Expert Detailing
MAT DESIGN AUTO

La cate BMW-uri sunt la Valcea era mposibil sa nu existe oferte si pe aici. La 250 lei se face si pe la Valcea interiorul, dar vreau referinte sa nu fac ca si cu toba si amortizoarele Hondei sa injur apoi ... radmasa.gif


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 4 Sep 2020, 09:08
Post #2006


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.241
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




QUOTE(marksman @ 3 Sep 2020, 22:25)
Mai departe trebuie dat un polish ca sa aduc totul la nivel.
*


O gizas, tu vrei s-o tii ca noua pana la revanzare... pune macar folie transparenta peste praguri


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 4 Sep 2020, 09:19
Post #2007


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.476
Joined: 1 November 04
From: sat




Pai aia urmeaza, doar ca nu pot pune folie peste zgarietura.


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dandobre
post 4 Sep 2020, 09:28
Post #2008


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.123
Joined: 3 August 12
From: Ilfov




Folie cred că trebuie să pun și eu la Suzi. Pragul nu e zgâriat ci doar are foarte multe urme de incaltari care nu ies la spălat, poate la un polish, ceva...


--------------------
Ford, Suzuki Focus 3 combi, SxCross 2016, 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 4 Sep 2020, 10:28
Post #2009


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.929
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




Eu am pus direct pe zgarieturi ...
Erau pragurile varza dupa prima iarna
sleep.gif


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 4 Sep 2020, 13:13
Post #2010


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.476
Joined: 1 November 04
From: sat




Reparatia pana acum:
IMG_20200904_140907_copy_2294x1421.jpg ( Size: 354.1k ) Number of downloads: 155


In stanga se vad zgarieturile mai superficiale, in lac. In dreapta e reparatia bruta a zgarieturii pana la chit, grund, sau cum i-o mai fi zicand. Toata zona trebuie polishata, iar folia se aplica peste.


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
115 Pages « < 65 66 67 68 69 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


3 User(s) are reading this topic (3 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th May 2024 - 14:53
Forum Renault