DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages « < 3 4 5 6 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Upgrade la sistemul de franare Dacia

gti98
post 15 Dec 2005, 21:00
Post #121


Membru autentic


Group: Members
Posts: 700
Joined: 12 November 05




Imi exprim si eu o opinie - modesta:
1. Discurile ventilate au rost pentru franari indelungate sau pt masini grele, sau cu motoare mari ( de ex. motor de 120-150CP pe o greutate de Dacie..) pentru franarea "de urgenta" mai importanta e starea sistemului: cursa scurta a pedalei, egalitatea franarii dreapta-stanga, egalitatea aderentei dreapta-stanga, carosabil neted, uscat, aderent...Mai vreti? In viata reala nu le veti gasi niciodata pe toate asa ca "lasati-o mao moale" sau faceti-va o asigurare mai mare!
2. Discurile pe spate. Au rost, dupa umila mea parere, pe masinile cu "totul pe spate" si in special cele sportive. Altfel sunt doar un moft, ca la "totul pe fata" gen Dacia, 80% din frana e pe fata. Sistemul tambur-saboti e mai simplu, mai ieftin, mai stabil, si ar trebui, in conditii de material si executie corespunzatoare sa fie mai durabil! In plus, din experienta avuta pe Dacia 1100 frana de mana pe disc era nesigura si necesita reglaje dese.
3. Nu consider ca are rost sa mai discut despre frana de mana hidraulica: RAR, complicatii constructive mari si pierderea independentei sistemului mecanic, e drept rudimentar dar mai sigur. Eu as adapta mai degraba un sistem care sa renunte le cablurile in camasa!!
4. E drept ca romanii sunt oameni modesti, ca daca aveau bani destui isi luau BMW sau Hummer! Dar asta nu intra in contradictie cu ideea de a modifica/eventual imbunatati masina, chestie care e intotdeauna scumpa? Ganditi-va ca modificarile facute "dupa ureche" pot reduce siguranta functionarii si a rularii. Nu am nimic impotriva sa va rupeti gatul personal, dar ceilalti ce vina au ca voua va debordeaza ideile si va lipsesc notiuni elementare de fizica? (Auzi:"daca franeaza spatele tare, se lasa masina pe puntea din spate"; probabil ca facea "analogia" cu puntea din fata??) E drept ca tonul unui corespondent era cam taios, dar....
Hai, bafta la modernizari, urechile sus, si daca veti intalni pe vreunul care merge cu viteza aia mica si legala si trage mult dreapta sa treaca cei grabiti cu 120-130-140--, eu eram!!!



--------------------
Dacia Nova GTI GTI 98 - IS 57 ENB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hadrian_
post 19 Dec 2005, 21:53
Post #122


Membru


Group: Members
Posts: 104
Joined: 27 May 05




ain zis ceva adevaruri.dar totusi sunt loc de multe imbunatatiri,mai ales la fiabilitate plus performanta.Normal ca discurile pe spate nu fac f mare lucru,dar...majoritatea masinilor cu pretentii asta folosesc.din cauza ca...frinezi altfel,inclusiv egalitatea fortei,inclusiv jocul mult mai mic la pedala,etc.Ca sa fim totusi in spiritul discutiei,cred ca o servo buna conteaza mult,mai ales la cum simti franarea.am avut ocazia sa conduc un citroen,frana super,fin,dozat perfect.Ei,cu motorul oprit,efectiv era mult mai rau ca la o dacie cu motorul oprit,Deci,,servo conteaza ceva ceva


--------------------
dacia 1 - 16
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SiloS
post 24 Dec 2005, 17:51
Post #123


Gangester


Group: Members
Posts: 4.244
Joined: 23 February 04
From: Buzau




Am si eu o intrebare : asa numitul repartitor - de ce i se spune asa ? pentru ca el nu repartizeaza frana stanga - drepta si nici fata - spate , el lucreza in functie de greutatea pe puntea spate . So , care e denumirea lui corecta ?

Si inca ceva : care e raportul in forta de franare fata-spate si daca se poate umbla la el ?


--------------------
1988 BMW E30 325i
2003 BMW Z4
1996 Mazda MX5 NA
1988 Nissan Patrol Y60
1989 Suzuki Samurai
1975 Dacia 1300
2000 VW LT35
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Siconi
post 24 Dec 2005, 19:34
Post #124


Sofer americanizat! V6 Rules!!!


Group: Members
Posts: 2.906
Joined: 13 November 05
From: Houston, TX




QUOTE(SiloS @ 24 Dec 2005, 18:51)
Am si eu o intrebare : asa numitul repartitor - de ce i se spune asa ? pentru ca el nu repartizeaza frana stanga - drepta si nici fata - spate , el lucreza in functie de greutatea pe puntea spate . So , care e denumirea lui corecta ?
*


Ii spune repartitor pentru ca rolul lui este acela de a repartiza nu greutatea sau centrul de greutate, ci amploarea fortei de franare, dupa cum ai spus-o chiar tu, in fuctie de sarcina ce apasa pe puntea spate. Cu cat e mai grea masina pe spate, caroseria se lasa mai jos (evident din cauza greutatii) si prin intermediul unei tije reglabile se elibereaza sau obtureaza mai mult din canalul prin care circula luchidul de frana in momentul franarii. Asadar, e un repartitor de forte, prin care debitul lichidului de frana variaza in functie de sarcina si, implicit, variaza fi fortea cu care se franeaza pe puntea spate. Alta denumire nu cunosc, si nici nu cred ca e momentul sa discutam etimologie ca sa vedem de unde vine denumirea (daca nu ma insel parca din franceza). Important e sa nu renunti la acel repartitor, cu toate ca ti se va parea ca se "imbunatateste" franrea, dar iti va fugi spatele in viraje de n-ai sa stii ce se petrece si cum se drege. Fa-o pe riscul tau (valabil pt toti). Daca prepari masina de curse, atunci inteleg omiterea repartitorului.


--------------------
Mercury Mariner Premier 3.0L V6 4WD 2006 - BHH-xxxx (Texas)
Fost posesor:
1993 Renault Clio MK1 1.4 RT
1975 Dacia 1300
Actual posesor:
2006 Mercury Mariner Premier 3.0L V6
2005 Hyundai Sonata GLS 2.4L
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hadrian_
post 26 Dec 2005, 07:34
Post #125


Membru


Group: Members
Posts: 104
Joined: 27 May 05




I se spune si limitator,din cate stiu.dar din pacate,vad c animeni nu mai spune nimic concret despre ce a facut la partea de frane.A ajuns careva sa schimbe servo cu una de papuc sau de masina straina?Placute a luat cineva alt soi decit aseta de buzau?Se gasesc multe rahaturi acum(la placute ma refer) f tari si care strica discurile.Pe mine cel mai tare ma enerveaza inegalitatea franei pe spate stanga dreapta.Am tot reglat dar nu tine in timp.Are cineva solutii probate?


--------------------
dacia 1 - 16
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mesteru surubel
post 12 Jan 2006, 09:33
Post #126


Membru autentic


Group: Members
Posts: 214
Joined: 18 November 05
From: Brasov




deci cine poate sa ma lamureasca cum pot monta asa ceva pe daciana mea. pentru ca marea problema este la bratul inferior unde pivotul vine montat de jos in sus nu ca la dacie de sus in jos. sau ce brat ar trebui folosit deoarece cel de fuego nu se poate monta pe dacie. si daca planetarede de cadie se potrivesc in butucii de renault???


--------------------
Dacia Berlina 1310 TLX
Dacia 1310TLX a.f. 1987 - 1.6 5 viteze cu mici modificari
Dacia 1310TLX a.f. 1989 - originalul
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
amc
post 12 Jan 2006, 11:32
Post #127


2 trancane


Group: Members
Posts: 603
Joined: 28 November 05
From: Bucuresti




ii spune si limitator si repartitor!!
limitator, pentru ca limiteaza(opreste)presiunea franarii la un momentdat si o mentine constanta in franele spate, pana iei piciorul dp frana sau il lasi mai moale.
repartitor, pentru ca repartizeaza presiune intre punti cand spatele s a blocat(din repartitor)creste presiunea pe fata!


--------------------
YUGO Zavzta 2007/prestige - 1-B-NU-IS--chhh
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hunedoreanul
post 16 Feb 2006, 23:02
Post #128


Membru incepator


Group: Members
Posts: 19
Joined: 13 February 06
From: Deva - romania




am si eu o mare intrebare , ce trebuie modificat ca sa treci de la 3 la 4 suruburi de prindere a rotii pe fata , dar ceva clar , pentru ca pana acuma numa presupuneri sau facut. oare chiar nimeni nu sia pus asa ceva , si nimeni nu e binevoitor sa impartaseasca secretul sad.gif sad.gif sad.gif sad.gif sad.gif sad.gif sad.gif sad.gif sad.gif sad.gif sad.gif sad.gif


--------------------
dacia 1600 - HD-87-VAL
DACIA IS THE BEST , DRIVE ONE MILE AND PUSH THE REST
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tuner
post 17 Feb 2006, 01:30
Post #129


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.556
Joined: 27 September 05
From: BrAsOv




asta e una din dilemele cu care ma lupt de un an de zile tot ce pot spune e ca pe spate merg SIGUR tamburii cu tot cu talerul care tine ferodourile inclusif cilindru de frana de renault 18 chiar si rulmentii sunt buni , pe fata nu am aflat inca nici o solutie mai caut sad.gif


--------------------
am avut o dacie 131o L mandru posesor de SCENIC 2001 :) acum și Zoe
Am un RENO si asta imi ocupaaa tot timpul!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tuner
post 17 Feb 2006, 01:31
Post #130


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.556
Joined: 27 September 05
From: BrAsOv




exista si un topic pe tema asta, cum zice lumea trebuia sa dai un search ,bineinteles pe topic nu s-a gasit nici o solutie sad.gif


--------------------
am avut o dacie 131o L mandru posesor de SCENIC 2001 :) acum și Zoe
Am un RENO si asta imi ocupaaa tot timpul!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
puiu82
post 17 Feb 2006, 01:44
Post #131


MOTANU'RAPIDIST!


Group: Members
Posts: 1.939
Joined: 15 August 05
From: bucuresti,giulesti




QUOTE(tuner @ 17 Feb 2006, 01:31)
exista si un topic pe tema asta, cum zice lumea trebuia sa dai un search ,bineinteles pe topic nu s-a gasit nici o solutie sad.gif
*



In acest topic,postul nr.1 este solutia pt. frane eficiente pe fata wink.gif


--------------------
Toyota Auris 2011 - B-999-CGS
Mandru posesor de doua maini stangi!!!
Ex-clima verde jad.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vis-a-vis
post 17 Feb 2006, 09:21
Post #132


DaciaClubber


Group: Members
Posts: 7.888
Joined: 20 June 05
From: Bucuresti




QUOTE(hunedoreanul @ 16 Feb 2006, 23:02)
am si eu o mare intrebare , ce trebuie modificat ca sa treci de la 3 la 4 suruburi de prindere a rotii pe fata , dar ceva clar , pentru ca pana acuma numa presupuneri sau facut. oare chiar nimeni nu sia pus asa ceva , si nimeni nu e binevoitor sa impartaseasca secretul sad.gif sad.gif sad.gif sad.gif sad.gif sad.gif sad.gif sad.gif sad.gif sad.gif sad.gif sad.gif
*


Search-ul de cele mai multe ori nu da rezultate, este metoda moderatorilor si a rutinatilor de a scapa de novici.
Smecheria e sa citesti si printre randuri sau sa citesti tot. wink.gif

http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...post&p=17133512
http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...post&p=17134398


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCi
Life is a journey, not a destination.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SiloS
post 24 Feb 2006, 14:14
Post #133


Gangester


Group: Members
Posts: 4.244
Joined: 23 February 04
From: Buzau




M-am hotarat ... la stilul meu de condus cel mai important upgrade sunt franele .... Am facut scoala pe dacia berlina , apoi am facut cateva ore si pe un logan diesel pentru ca am vrut sa conduc loganul si am observat ca mie cel putin , IMI TREBUIE FRANE PERFORMANTE . Ma intereseaza in acelasi timp sa trec de la 3 la 4 prezoane pentru ca vreau jante pe 14" sau 15" [ pentru curiosi , vreau roti de tabla ] cu cauciucuri mai late .

pentru puntea spate am gasit solutia si anume cumpar o punte spate de renault 18 : 4 prezoane + frana pe discuri .

pe fata insa nu stiu ce piese trebuie schimbate si cum ... asta pentru ca nu stiu bine puntea macpherson . NEED HELP . Se poate schimba ansamblul al carui nume nu il cunosc cu unul de dacia nova ? ...asta pentru 4 prezoane . Apoi , se pot schimba discurile de frana de nova cu niste discuri ventilate ? Daca da , asta inseamna ca trebuie marita distanta dintre placutele de frana ... cum ?


--------------------
1988 BMW E30 325i
2003 BMW Z4
1996 Mazda MX5 NA
1988 Nissan Patrol Y60
1989 Suzuki Samurai
1975 Dacia 1300
2000 VW LT35
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 24 Feb 2006, 14:19
Post #134


__________________


Group: Members
Posts: 13.006
Joined: 4 September 04
From: -




QUOTE(SiloS @ 24 Feb 2006, 14:14)
Ma intereseaza in acelasi timp sa trec de la 3 la 4 prezoane pentru ca vreau jante pe 14" sau 15" [ pentru curiosi , vreau roti de tabla ] cu cauciucuri mai late .

pentru puntea spate am gasit solutia si anume cumpar o punte spate de renault 18[B] : 4 prezoane + frana pe discuri .

asta pentru ca nu stiu bine puntea macpherson . NEED HELP .
*



Inteleg din ce ai scris ca vrei sa te legi de o Dacie berlina. Da' ce treaba are McPhersonu' cu ea?!? huh.gif Dacia are patrulater deformabil...


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vis-a-vis
post 24 Feb 2006, 14:23
Post #135


DaciaClubber


Group: Members
Posts: 7.888
Joined: 20 June 05
From: Bucuresti




Ai jante de 14" de tabla in 3 prezoane pe papuc, ii poti pune linistit guma de 185.
Pt. prezoane http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...&#entry17142665


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SiloS
post 24 Feb 2006, 14:56
Post #136


Gangester


Group: Members
Posts: 4.244
Joined: 23 February 04
From: Buzau




Dar nu de 225 . mie imi plac foarte mult masinile cu cauciucuri foarte late si cu jante iesite in afara . NU VREAU FLANSE pentru ca pe urma rotile arata urat .... adica ele sunt iesite in afara , dar arata urat . Eu vreau cuciucuri late iar jantele de papucel sun 15 * 5.5 sau 6 . Eu doresc jante mai late smile.gif

Dacia = patrulater deformabil ? Adica pe englezeste "double wishbone" ? Adica cum vine asta ? un desen cu patrulaterul si macpherosnul ar fi bine venit smile.gif


--------------------
1988 BMW E30 325i
2003 BMW Z4
1996 Mazda MX5 NA
1988 Nissan Patrol Y60
1989 Suzuki Samurai
1975 Dacia 1300
2000 VW LT35
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 24 Feb 2006, 15:08
Post #137


__________________


Group: Members
Posts: 13.006
Joined: 4 September 04
From: -




Na, si tu acum... Eu unul n-am desen... Dacia are 2 bascule, una mai lunga, alta mai scurta (de aici denumirea de patrulater, exista varianta cu basculele de aceeasi lungime si-i zice paralelogram), McPherson are o singura bascula, corespondentul celei inferioare de la patrulater. Relativ simplu.

Offtopic: abia-ti iei permisul? Bun. O mica recomandare... Aduna cateva mii (ca sa nu zic zeci de mii) de km experienta, abia dup-aia treci la gume de 225 (ca ai sa-ti mananci zilele dup-aia-i alta discutie). Te-am vazut zicand ca esti genul de sofer care "cere" frane. Asta e o mare ineptie. Baga-ti mintile-n cap smile.gif

Edit: plus ca rotile de 225 cer jante late, adica grele, adica masa mare a rotii, adica cucu' frane wink.gif

This post has been edited by Muttley: 24 Feb 2006, 15:19


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SiloS
post 24 Feb 2006, 15:34
Post #138


Gangester


Group: Members
Posts: 4.244
Joined: 23 February 04
From: Buzau




Pai hai sa ne lamurim .
Eu la 3 zile dupa ce am facut 17 ani am inceput scoala auto pe berlina din dorinta de a conduce prin oras . Eu in cateva luni o sa fac 18 ani si o sa am parte de o masina ... cel mai probabil cielo . Insa eu mai am o dacie cu care vreau sa ma joc smile.gif ...
Pe masina scolii am observat , mai ales pe berlina , nevoia de o frana mai puternica . Si daca pun roti mari si grele , fi sigur ca o sa trebuiasca sa imbunatatesc franele . Gandeste-te din urmatorul punct de vedere : nu fac parte din categoria celor care vor motor mai puternic , jante din aliaj si spoilere . Vreau frane . Am evoluat fata de acum 2 ani ; atunci voiam motor . Acum vreau frane . M-am saturat de pedala de frana cu cursa lunga si pufoasa .

On-topic , eu ma pricep la desen .
LEGENDA :
albastru = amortizor + arc
verde = bascula smile.gif
negru = lonjeron / fuzeta [ cred ca gresesc , corectati-ma daca da ]
rosu in desenul din stanga = chestie pe care nu o inteleg . Cum se prinde bascula de "fuzeta" ? De ce nu pica roata daca nu e prinsa ca lumea ? din desen rezulta ca e prinsa intr-un singur punct .

in dreapta imi este clar .
Am desenat ca lumea ?

Attached thumbnail(s)
suspensie.JPG ( Size: 14.32k ) Number of downloads: 28


--------------------
1988 BMW E30 325i
2003 BMW Z4
1996 Mazda MX5 NA
1988 Nissan Patrol Y60
1989 Suzuki Samurai
1975 Dacia 1300
2000 VW LT35
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 24 Feb 2006, 15:41
Post #139


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




Pe un sait australian am vazut ceva poze mici cu un Reno 12 trecut pe McPherson si facuta pentru curse....se poate...de fapt e chiar usor, dar trebuie alta fuzeta. Asta iar nu ar fi o problema...problea ar fi daca contraripa poate prelua fortele laterale si longitudinale care le suporta pana acum bratul superior impreuna cu tirantul.


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vis-a-vis
post 24 Feb 2006, 15:45
Post #140


DaciaClubber


Group: Members
Posts: 7.888
Joined: 20 June 05
From: Bucuresti




Da link!


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SiloS
post 24 Feb 2006, 15:51
Post #141


Gangester


Group: Members
Posts: 4.244
Joined: 23 February 04
From: Buzau




Eu am desenat bine ori ba ? in desenul 2 e ca la dacie ?


--------------------
1988 BMW E30 325i
2003 BMW Z4
1996 Mazda MX5 NA
1988 Nissan Patrol Y60
1989 Suzuki Samurai
1975 Dacia 1300
2000 VW LT35
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 24 Feb 2006, 15:58
Post #142


__________________


Group: Members
Posts: 13.006
Joined: 4 September 04
From: -




E bine mai, cu observatia ca ce ai facut tu e paralelogram iar amortizorul se prinde de bascula superioara. Dar e bine. Doar ca suntem offtopic blush.gif



This post has been edited by Muttley: 24 Feb 2006, 16:18


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 24 Feb 2006, 16:01
Post #143


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(SiloS @ 24 Feb 2006, 15:34)
rosu in desenul din stanga = chestie pe care nu o inteleg . Cum se prinde bascula de "fuzeta" ? De ce nu pica roata daca nu e prinsa ca lumea ? din desen rezulta ca e prinsa intr-un singur punct .
in dreapta imi este clar .
Am desenat ca lumea ?
*

Nu te supara, pot sa te intreb, ce ai desenat?
Ai vrut sa desenezi ceva prins intr-un singur punct? Sau ai vrut sa desenezi ceva prins in mai multe puncte?
De unde sa stim noi ce ai vrut tu sa desenezi? Si de ce ai desenat intr-un anume fel? de ce nu ai desenat altfel? Sau de ce roata nu este paralela cu planul orizontal, si nu perpendiculara?
Pai daca tu ai desenat ce ai vrut tu sa desenezi, de ce ne intrebi pe noi de ce ce ai vrut tu sa desenezi ti-a iesit intr-un anume fel?

Oricum, micile cautari pe google dau cateodata rezultate interesante.
Gen http://www.carbibles.com/suspension_bible.html

PS: suspensia fata la berlina, aia paralelogram deformabil, e usor diferita de cea pe care ai vrut tu sa o schitezi in desen. Crede-ma. daca nu ma crezi, du-te la o berlina si demonteaza o roata fata si uita-te la suspensie...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 24 Feb 2006, 16:06
Post #144


__________________


Group: Members
Posts: 13.006
Joined: 4 September 04
From: -




QUOTE(klaus @ 24 Feb 2006, 16:01)


Superb!!! blink.gif


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 24 Feb 2006, 16:13
Post #145


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




QUOTE(vis-a-vis @ 24 Feb 2006, 15:45)
Da link!
*



Tot il caut...si nimic. Saitu l-am vazut in 2003


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SiloS
post 24 Feb 2006, 16:15
Post #146


Gangester


Group: Members
Posts: 4.244
Joined: 23 February 04
From: Buzau




Pai cu franele ce fac ? ...ca nu vreau sa iau babe pe capota si sa imi ia numarul cu ruj biggrin.gif

LE : situl e superb . este exact ce cautam .

This post has been edited by SiloS: 24 Feb 2006, 16:18


--------------------
1988 BMW E30 325i
2003 BMW Z4
1996 Mazda MX5 NA
1988 Nissan Patrol Y60
1989 Suzuki Samurai
1975 Dacia 1300
2000 VW LT35
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vis-a-vis
post 24 Feb 2006, 16:38
Post #147


DaciaClubber


Group: Members
Posts: 7.888
Joined: 20 June 05
From: Bucuresti




La inceput toti credem ca franele nu-s de ajuns de bune pentru a frana in conditii de siguranta, de fapt buba este la conducatorul vehiculului si capacitatea lui de prevede si a lua in calcul diversele situatii critice.
Nu vei frana atunci cand baba deja inainteaza cu pasi repezi pe trecerea de pietoni, ci vei avea piciorul deja pe frana cand deja babuta da semne ca se indreapta, pe trotuar fiind, perpendicular spre carosabil.
Nu vei frana in disperare de cauza cand cel din fata (la 2 metri find de tine) pune frana brusca, ci vei pastra o distanta sufucienta fata de acesta, astfel incat sa franezi usor si in siguranta.
Peste cateva sute de mii de kilometri vei observa ca la un drum lung nici nu vei mai utiliza frana foarte des, pt. ca vei invata inconstient dinamica masinii. Astea toate tin de practica si practica n-o dobandesti decat circuland zilnic in trafic.


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 24 Feb 2006, 16:57
Post #148


__________________


Group: Members
Posts: 13.006
Joined: 4 September 04
From: -




QUOTE(vis-a-vis @ 24 Feb 2006, 16:38)
Peste cateva sute de mii de kilometri vei observa ca la un drum lung nici nu vei mai utiliza frana foarte des, pt. ca vei invata inconstient dinamica masinii.
*



Chestia asta am aflat-o si eu din intamplare laugh.gif . Am facut un drum extraurban de 80km cu un Golf, masina avea franele defecte rau (nu era a mea) si am aflat abia la destinatie, la intrarea in IS happy.gif


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SiloS
post 24 Feb 2006, 18:50
Post #149


Gangester


Group: Members
Posts: 4.244
Joined: 23 February 04
From: Buzau




vis-a-vis , aceeasi chestie mi-a spus-o si mie instructorul auto ; numai ca ceva mai plastic ... mi-a spus sa conduc masina doar din acceleratie ... Si se poate . am incercat si se poate . Dar asta presupune sa merg cu 60 unde inainte mergeam cu 80 , sa merg in oras normal , fara sa il fortez pe ala din fata sa mearga mai repede smile.gif Asta inseamna ca pe o strada scurta pe care eu bag 70 fara sa fortez masina ... prea mult sa merg incet cu 45 - 50 astfel incat la intersectie sa nu fiu nevoit sa apas frana prea tare . Dar daca eu merg tare trebuie sa franez tare . Ce am mai observat eu ... pentru un mers lejer prin oras aproape ca nici nu trebuie sa apesi frana . Problema e ca mie nu imi place sa merg incet si economic . Prefer sa merg fara muzica , cu capul girofar in oglinzi [ toate trei ] si imi place sa fiu prevazator in acelasi timp .

Si daca ar trebui sa mergem cu totii corect , nu ar mai trebui sa existe masini cu peste 75 de cai sad.gif


--------------------
1988 BMW E30 325i
2003 BMW Z4
1996 Mazda MX5 NA
1988 Nissan Patrol Y60
1989 Suzuki Samurai
1975 Dacia 1300
2000 VW LT35
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Renegatul
post 25 Feb 2006, 17:23
Post #150


Membru incepator


Group: Members
Posts: 62
Joined: 24 February 06
From: in avion, calatoresc mult




Revenind la subiect.

Se pot adapta relativ usor discuri de fata de Dacie, pe spate. Frana de mana se poate face hidraulica sau pe cabluri. Arunc bomba si fug, nu cred ca merita sa dezvalui secretul pt cineva de pa aici, pt ca nimeni nu va pune in aplicare.


--------------------
Dacia 1300 - B01ERU
Nu te pune cu cei cu ceafa lata!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
6 Pages « < 3 4 5 6 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 30th April 2024 - 02:09
Forum Renault