DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Cica vin iar gropile in bucuresti!!!

Ce parere ai?
 
Super, abea astept gropile. [ 15 ] ** [45.45%]
Ii omor. [ 8 ] ** [24.24%]
Trebuie sa facem ceva. [ 10 ] ** [30.30%]
Total Votes: 33
  
dragOn
post 28 Oct 2003, 13:45
Post #31


Fost deținător Dacia (1310, Liberta, Solenza)


Group: Members
Posts: 692
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




Bai nene, cand erau doar gropi si nu se lucra, tipa toata lumea! acu' ca le si repara dar fac si deranj iar nu e bine! hotarati-va!


--------------------
VOLKSWAGEN PASSAT TDi 131CP/2002 - B xx UEX
Never drive faster then your angel can fly !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobo
post 28 Oct 2003, 14:21
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 756
Joined: 24 October 02
From: Bucuresti




le repara din parti... io le vad ce fac baietzii in floreasca si pe barbu vacarescu.. trebuiau sa termine de multisor, dar au preferat sa rascaie si le lase asa.. nu am vazut ca inlocuiesc conducte, nu am vzut altceva decat soferi chinuindu-se.. nu esti in stare sa le termini anul asta, nu le rascai fratele meu...

si banuiesc ca e asa si prin alte parti..io evit cat pot vacarescu, dar si cand ma nimeresc pe el ca uit injur de nu mai pot..


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sstanescu
post 28 Oct 2003, 14:49
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 681
Joined: 5 July 02
From: Bucuresti




Eu m-am saturat pana peste gat de pacalicii astia. Pe bune. Foarte bine ca s-au apucat de lucru, indiferent cand, insa o lucrare mai trebuie si terminata. Cat le-a luat sa umble la pasajul Obor? Ce dracu mare filosofie era acolo de facut? Sper ca nu aberez, insa la cat era de lucru, daca aveai utilaje/materiale/oameni, inchideai circulatia de la ora 2200 vineri si pana luni la 0600 cu siguranta era gata tot pasajul! Cat e acolo, 500-700m in total, de drum cu doua benzi?

E nesimtire si mai ales furt calificat. Au venit pe la mine prin Balta Alba de au asfaltat nitel niste hauri. Au venit si aia de la linii tramvaie de au schimbat vreo doua dale. Bun ok. Insa nitel (2 metri) mai incolo e o tabla ce se ranjeste la cauciucurile mele cele noi. A taiat-o cineva cu flex-ul? Nu au vazut-o? Ii doare in cot. E Bucurestiul plin de exemple, asta daca vrem sa ne referim numai la gropi si trafic.

Mi se pare mie ca iarna asta o sa ne pricopsim si cu portiuni offroad ca de terminat nu se vor termina lucrarile in mod absolut clar. Eu unul am ajuns sa merg cu mare frica pe strazile necunoscute sau cele pe care nu le-am mai frecventat de 1/2 saptamani. Am vazut prea multi ne-bastinasi cum dau cu rotile in santauri imense!


--------------------
Dacia SupeRNova Clima - B-92-SLC
All warfare is based on deception. If your opponent is of choleric temper, seek to irritate him. Pretend to be weak, that he may grow arrogant.
- Sun Tzu on the Art of War
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valentine
post 28 Oct 2003, 18:29
Post #34


Old Timer


Group: Members
Posts: 1.074
Joined: 20 September 03
From: California




partea estica a bucurestiului, incepand cu rahova (linia 32), continuand cu vacarescu, calea grivitei, sunt jalnice, si nu cred ca o sa termine anu' asta.


--------------------
Ford Focus 2009
Hi, I'm a signature virus. Please replace your old signature with this signature and help me take over the world of signatures.

Atentie, atentie, si iar atentie!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 28 Oct 2003, 19:16
Post #35


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




Mie imi place cel mai mult seriozitatea celor care au votat la sondajul asta (inclusiv seriozitata mea smile.gif ) ... se pare ca ne plac gropile smile.gif .. he he he ... si ma miram eu de ce au inceput sa imi bata bucsile pe fata .... 251.gif


--------------------
. . .
-= age is just a number =-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex
post 28 Oct 2003, 19:56
Post #36


Membru autentic


Group: Admin
Posts: 749
Joined: 22 May 02




Eu am votata ca de abia astept sa vina gropile pentru ca daca nu mai sunt gropi nu mai imi scartaie masina, si daca nu mai imi scartaie masina inseamna ca am "reparat-o", lucru departe de adevar biggrin.gif
De fapt cred ca "drumarii" sunt mana in mana cu astia de la Dacia (cica pentru imbunatatirea produselor) icon_mrgreen.gif


--------------------
N/A N/A N/A
snafu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 28 Oct 2003, 20:32
Post #37


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




Observ ca sint destul de multi "asasini" prin Bucuresti... icon_mrgreen.gif

Citi membri din Bucuresti sint pe forum? Vreo 100 sa zicem. Din astia, 6 sint "criminali" conform celor declarate de ei in acest sondaj. Adica 6%. Prin extrapolare (ca doar asa se fac sondajele), 6% din bucuresteni sint "criminali" icon_mrgreen.gif Adica, la o populatie de 2.5 milioane, 150,000 sint "criminali". Cam multi... icon_twisted.gif


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 28 Oct 2003, 20:33
Post #38


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




A, uitasem... Daca numarul bucurestenilor de pe forum e mai mic de 100, situatia devine "grava"... icon_mrgreen.gif


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobo
post 19 Nov 2003, 13:56
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 756
Joined: 24 October 02
From: Bucuresti




Deszapezirea ii da fiori lui Basescu

Strazile Capitalei vor "inghiti" 20.000 de tone de sare si nisip

Primarul general avertizeaza ca reparatiile de 2000 de miliarde de lei, finalizate recent, sunt in pericol de a fi distruse

Proaspat reparate cu nici mai mult nici mai putin decat 2000 de miliarde de lei, arterele de circulatie ale Capitalei sunt in pericol de a fi distruse in urmatoarele trei luni. Inamicul numarul unu al iernii, materialul antiderapant compus din sare in amestec cu nisip, se afla pregatit in depozitele firmelor de salubritate intr-o cantitate suficienta pentru a avea un efect devastator. In plus, metoda empirica de imprastiere a materialului antiderapant pe strazi nu numai ca s-a dovedit ineficienta pentru fluidizarea circulatiei - in fiecare iarna autoritatile bucurestene fiind luate prin surprindere de prima ninsoare -, dar a dovedit ca are repercusiuni negative si asupra canalizarii orasului. Daca sarea se dizolva in apa, nu acelasi lucru se intampla cu miile de tone de nisip, care se scurg prin gurile de canalizare din strazi. In primavara, la prima ploaie avem si prima inundatie in oras. Pana cand lucratorii de la Apa Nova vor curata conductele de canalizare, si pana cand angajatii firmelor de salubrizare vor transporta apoi sacii cu mal si nisip la groapa de gunoi, reteaua orasului ramane, practic, infundata. In fine, nisipul care mai ramane pe strada genereaza praful pe care il stim cu totii, mai tot timpul anului. Primarul general Traian Basescu a declarat ca va interzice "excesul" utilizarii de materiale antiderapante, desi serviciile de deszapezire si de salubrizare a orasului sunt in competenta primariilor de sector. "Ma uit cu groaza la rezervele de interventie: 10.000 de tone de sare si 7400 metri cubi de nisip - ceea ce inseamna cel putin 12.000 de tone. Aceste 20.000 de tone de material antiderapant vor genera o distrugere fara precedent a carosabilului", avertizeaza Basescu.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valentine
post 19 Nov 2003, 19:30
Post #40


Old Timer


Group: Members
Posts: 1.074
Joined: 20 September 03
From: California




si de ce mama lor daca au dat 2000 de miliarde de lei pe strazi, nu au putut sa cumpere si ei niste anti-derapant dintr-ala cum au canadienii si norvegienii? adica unul care nu e bazat pe combinatia excelenta (tipic romaneasca) sare + nisip ...


--------------------
Ford Focus 2009
Hi, I'm a signature virus. Please replace your old signature with this signature and help me take over the world of signatures.

Atentie, atentie, si iar atentie!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Watchful snake
post 21 Nov 2003, 16:50
Post #41


Membru


Group: Members
Posts: 170
Joined: 4 June 03
From: București




Pe ce materiale se bazează antiderapantele și emulsiile acelea minunate? Fără glumă, întreb și eu...


--------------------
Dacia Solenza Clima 2003
Nu conduceți mai repede decît poate zbura îngerul vostru păzitor!!!...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 21 Nov 2003, 16:55
Post #42


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Citeste iarasi recomandarile din carte. NU te obliga nimeni sa pui MARCA de ulei DACIA! TE OBLIGA sa pui TIPUL (SAE 10W40 Sj...etc.). Asta mi-au raspuns mie printr-un e-mail (ma rog, ei zic acelasi lucru ca si in carte, acu' depinde de tine sa le dai cu ceaslovu' in cap si sa-i inveti despre marca si tip daca vreodata iti vor face scandal)!


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Watchful snake
post 21 Nov 2003, 16:58
Post #43


Membru


Group: Members
Posts: 170
Joined: 4 June 03
From: București




Eu am întrebat de antiderapante pentru aruncat pe străzi, altele decît sarea și nisipul românesc (cum au canadienii și norvegienii lui Valentine - vezi postul de mai sus). Sau n-am înțeles eu bine ce se discută aici? laugh.gif


--------------------
Dacia Solenza Clima 2003
Nu conduceți mai repede decît poate zbura îngerul vostru păzitor!!!...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 21 Nov 2003, 17:07
Post #44


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Ce cauta postul meu aici ??????? Scuze si stergeti-l si pe ala si pe asta, va rog!!!! :shock:


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ashu
post 21 Nov 2003, 17:09
Post #45


Membru erectil


Group: Members
Posts: 674
Joined: 10 December 02
From: Bucuresti




Io ti-am zis sa nu mai intri baut pe forum!! laugh.gif laugh.gif laugh.gif


--------------------
Pejo 206 2.0 HDi 2002 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
db
post 21 Nov 2003, 17:38
Post #46


Membru incepator


Group: Members
Posts: 35
Joined: 24 June 03




QUOTE
si de ce mama lor daca au dat 2000 de miliarde de lei pe strazi, nu au putut sa cumpere si ei niste anti-derapant dintr-ala cum au canadienii si norvegienii? adica unul care nu e bazat pe combinatia excelenta (tipic romaneasca) sare + nisip ...

parerea mea este ca nu se poate, in Scandinavia se foloseste cu succes granit concasat la marimea de max 1cm si care e al naibii de ascutit.
Sare gasesti si in Hamburg.
Clima dicteaza materialele, in tarile nordice odata inghetat nu se mai dezgheta pana la primavara, si dupa fiecare ninsoare se indeparteaza zapada si se aplica un nou strat de pietricele, acolo nu are sens sa pui sare ca nu are ce sa dezghete.
Sarea se foloseste in tarile unde inghetul si dezghetul alterneaza si temperaturile nu scad foarte mult sub zero si sarea poate tine suparafata uda. Cand se dezgheta pietricele se scufunda in apa si cand ingheta sunt total nefolositoare.


--------------------
Renault Megane 2000 Coupe
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Watchful snake
post 21 Nov 2003, 19:02
Post #47


Membru


Group: Members
Posts: 170
Joined: 4 June 03
From: București




Din cîtă chimie îmi mai aduc eu aminte, sarea se dizolvă în apă în orice proporție (și la aproape orice temperatură - încercați să puneți sare pe zăpadă să vedeți ce se întîmplă...), rezultînd o soluție mai mult sau mai puțin saturată de sare (și dacă am spus în orice proporție, asta înseamnă că se poate trece cu oricît și peste 100%). Amestecul, cu cît este mai saturat, cu atît îngheață mai greu (vezi și apa de mare). În acest fel se deszăpezește nu numai la noi, ci și prin alte părți. Dar, prin țări mai civilizate, canalizările din orașe și drenajele autostrăzilor și șoselelor probabil că funcționează mai bine ca la noi, iar soluția salină se scurge mai repede, nu rămîne să băltească și să strice mașinile. În țările cu apă caldă, drumurile se mai și spală, se mai și mătură din cînd în cînd, astfel că spre primăvară, drumurile sînt fără sarea (și fără nisipul) din iarnă.
Nu neg ce scrii tu db, dar granitul acela ascuțit nu taie cauciucurile?


--------------------
Dacia Solenza Clima 2003
Nu conduceți mai repede decît poate zbura îngerul vostru păzitor!!!...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valentine
post 21 Nov 2003, 20:14
Post #48


Old Timer


Group: Members
Posts: 1.074
Joined: 20 September 03
From: California




cert e ca degeaba zicem noi ce zicem aici, ca cu totii stim ce o sa fie la primavara. in cel mai bun caz doar continuarea reparatiilor la drumurile neterminate. biggrin.gif:D


--------------------
Ford Focus 2009
Hi, I'm a signature virus. Please replace your old signature with this signature and help me take over the world of signatures.

Atentie, atentie, si iar atentie!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
db
post 22 Nov 2003, 11:19
Post #49


Membru incepator


Group: Members
Posts: 35
Joined: 24 June 03




QUOTE
Nu neg ce scrii tu db, dar granitul acela ascuțit nu taie cauciucurile?

Corect! nu ca taie as putea spune ca rod, de asta o pereche de incaltari de iarna tine max 3 sezoane.


--------------------
Renault Megane 2000 Coupe
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Shenck
post 7 Jan 2004, 00:11
Post #50


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 6 January 04




Haideti sa facem o sectiune pe site de "FOTO GROPI" cu tot cu locatie.
Cind se string citeva incepem sa trimitem link-ul la primarie.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Shenck
post 7 Jan 2004, 00:17
Post #51


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 6 January 04




[color=red][/color]
FACEM O SECTIUNE FOTO GROPI??? Bagam frumos poze si locatia si cind se string mergem cu link la primarie.
Paote asa se sesizeaza.
Ma dispera deja :@


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valentine
post 7 Jan 2004, 00:29
Post #52


Old Timer


Group: Members
Posts: 1.074
Joined: 20 September 03
From: California




eu zic sa facem direct sectiunea transee si santuri. eu am facut cunostinta cu unul acu' trei zile sad.gif


--------------------
Ford Focus 2009
Hi, I'm a signature virus. Please replace your old signature with this signature and help me take over the world of signatures.

Atentie, atentie, si iar atentie!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 7 Jan 2004, 08:52
Post #53


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Watchful Snake, ceea ce zici tu se aplica in cazul Germaniei! In Elvetia nu se foloseste gram de sare, nu stiu ce se foloseste in Austria, in Franta baga tone de nisip, Italia fara sare.....


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aviasol
post 7 Jan 2004, 09:01
Post #54


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.000
Joined: 3 April 03
From: Bucuresti




in tarile bengoase se foloseste o solutie gen antigel cu care se stropesc strazile si mai ales autostrazile.


--------------------
VW GOLF V 1.9 TDI 2006 - WTX
galeria mea: galerie\user galleries\aviasol.
Acesta nu este un link functional !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
burliu
post 7 Jan 2004, 09:22
Post #55


Membru autentic


Group: Members
Posts: 267
Joined: 11 September 03




sa vede-ti cei pe podul grand , la intersectia giulesti cu plevnei si orhideelor ditamai craterul si iarna nu s-a terminat !


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex
post 7 Jan 2004, 10:36
Post #56


Membru autentic


Group: Admin
Posts: 749
Joined: 22 May 02




Primarie pe care o sa o doara fix la 3m de locul ala cu care stai acum pe scaun biggrin.gif


--------------------
N/A N/A N/A
snafu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 7 Jan 2004, 11:04
Post #57


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




Am venit special sa postez aici dar vad ca mi-a luat-o vecinu' Burliu inainte, dupa ce am trecut pe podul Grand dupa viscol. Nu va vine sa credeti. Nu doar gropi ci pur si simplu a plecat asfaltul, s-a dus, s-a evaporat. Asta dupa ce de ani de zile cei din zona si in tranzit (Dr Taberei, Militari) ne-am chinuit pe o banda si pe sub pod sa asfalteze specilistii lu' peste, podul Grand. Si Darabont zice ca nici macar nu foloseste sare & nisip. Ma intreb daca cineva mai da socoteala in tara asta, de cum foloseste banul public.


--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Closed TopicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 1st May 2024 - 12:12
Forum Renault