DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Numai mama sa nu fii ...

FLEX
post 14 Jan 2004, 20:49
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 570
Joined: 14 November 03
From: Bucuresti




Onor guvernantii nostri au mai scos o chiftea ...

Mamele vor beneficia de 85% din salariu DOAR PENTRU 126 ZILE, in asa-zisul concediu de natalitate (care de obicei se ia o luna inainte de nastere si 3 luni dupa), iar in concediul de ingrijire a copilului (pina copilul implineste 2 ani) va primi 85% din salariul mediu pe economie=7.200.000ROL (discutam de sume brute).
Adica, daca esti o femeie de succes, cu o slujba platita decent si ti-a trecut prin cap sa faci un copil, vei primi doar pentru 4 luni 85% din salariu, daca dupa aia vrei sa-l cresti pina e mai marisor, iei 85% din S.M.E.(nu discutam aici ca dupa 2 ani nu o mai primeste nimeni inapoi in aceleasi conditii ca la plecare, discutam ca si cum legislatia muncii ar fi respectata la singe de catre angajatori);pe de alta parte o femeie care cistiga un salariu de 2.000.000ROL, sa zicem intr-o fabrica de confectii, primeste timp de 20 de luni aproape de trei ori salariul ei in fiecare luna.

Eu inteleg solidaritatea sociala, dar asta mi se pare un atentat la sanatatea, marimea si vigoarea clasei medii, care si asa duce greul in tara asta; mi se pare un indemn fatis pentru cei saraci sa-si inteteasca prasila pentru a ingrosa rindurile oamenilor fara capatii de peste 20-25 de ani - acestia vor fi tinuti in spinare tot de noi si de copiii nostri, care vor incepe si ei sa cistige bani prin munca cu capul; parca tara asta ar avea nevoie de muncitori necalificati, nu de oameni cu specializare inalta si foarte inalta, capabili sa faca fata provocarilor erei informatice.

Si pina acum, familiile tinere din clasa medie rar aveau mai mult de un copil, de acum mi se pare ca sa ai un copil devine un act de un curaj fantastic.

Voi ce parere aveti?


--------------------
Daewoo Matiz Fiat 600D
"Inainte de a cumpara sau utiliza un produs cititi cu atentie instructiunile de utilizare"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EEN
post 14 Jan 2004, 21:36
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 136
Joined: 30 March 03
From: Bucuresti




Peste 40 de ani astia micii o sa-ti plateasca pensia asa ca...By the way: am vorbit cu o cunostiinta din Germania- e un scandal imens acolo penca tinara generatie se opune cresterii pensiilor pentru actualii pensionari (si tine cont ca actualii pensionari din Ger sunt cei care au reconstruit tara dupa razboi facind eforturi crunte!) 022.gif


--------------------
Renault Megane 1.6 16v 2007
[FONT=Arial][SIZE=7]Adevarul "pur si simplu" e rareori pur si niciodata simplu![SIZE=7]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FLEX
post 14 Jan 2004, 21:48
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 570
Joined: 14 November 03
From: Bucuresti




QUOTE

astia micii o sa-ti plateasca pensia  

Astia micii ai cui? da-mi voie sa cred ca pina atunci imi voi fi platit EU cu virf si indesat si pensia mea si ajutorul de somaj sau indemnizatia de puscarie a celor mici acum si cu parinti iresponsabili ... cind vad cite unii la TV cu 8-9 copii, el betiv si somer, ea ingrijitoare la un camin de batrini ma apuca nebuneala ... poate parea inuman ce spun eu, dar daca nu li se face educatie profilactica sa nu mai puieze in draci, atunci nu-i mai incuraja tu, statule, sa faca copii pe spezele generatiilor viitoare PRODUCTIVE, aducatoare de venituri la bugetul de stat.


--------------------
Daewoo Matiz Fiat 600D
"Inainte de a cumpara sau utiliza un produs cititi cu atentie instructiunile de utilizare"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vlad Georgescu
post 14 Jan 2004, 22:30
Post #4


/----\ <--- Logan


Group: Members
Posts: 342
Joined: 24 July 03
From: Bucuresti




In Germania, impozitul pe salariu este IMENS. Cel putin asa se pling cei de acolo.

E normal ca se opun la marirea pensiilor.


--------------------
Volțvagăn Glonț 2080 Tdi Quad BiTurbo DSG 8 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
litza
post 15 Jan 2004, 08:30
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 813
Joined: 27 August 03
From: Bavaria, DE




Simt o adiere de an electoral ! icon_evil.gif


--------------------
Dacia Solenza 2003-2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovidiucornateanu
post 15 Jan 2004, 08:51
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 74
Joined: 30 October 03




Cea mai mare nesimtire posibila(de fapt cred ca sunt altele si mai mari dar asta este una dintre ele).Stiti ce o se intample?Or se se apuce toti betivii sa toarne copchii si banii de ii primesc in nici un caz nu o sa mearga in lapte,hainute si vitamine ci in vodca saniuta si mitilic.Si o sa ne trezim peste 20-25 ani cu un tineret superhandicapat.Pentru ca acesti parinti nu fac copii pentru perpetuarea si propasirea speciei umane pe pamant ci pentru ca statul le da bani.Ei nici nu se gandesc ce o sa faca acele fiinte nevinovate ci ei au in minte doar faptul ca timp de doi ani statul le da moca o caruta de bani.Asa intelege sa ne incurajeze statul roman pa cei care cat de cat mai muncim si producem cate ceva. Se putea face si protectie sociala dar la alt mod (de exemplu pentru mamele care au salariul mai mic decat salariul mediu pe economie sa le dam 85% din acesta iar pentru cele care au mai mult sa le dam 85% din salariul lor). HUO GUVERNUL


--------------------
Ex Renault Megane Hatch 2004
Avem o tara frumoasa.Pacat ce este locuita.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gogo
post 15 Jan 2004, 08:57
Post #7


Membru


Group: Members
Posts: 122
Joined: 2 October 03
From: Bucuresti




QUOTE
Peste 40 de ani astia micii o sa-ti plateasca pensia asa ca...

Ba sa avem pardon. Consider ca dupa ce o sa tin vreme de 40 de ani in spinare ca salariat ce sunt, 2 pensionari, 1/2 somer si 1/2 copii, am dreptul de ma mai tine si pe mine in spate ,cel mult 20 ani, tanara generatie.
Sunt de acord cu FLEX, in ceea ce priveste "calitatea produsului" avand in vedere modul de incurajare a familiilor sarace de a face mai multi copii, urmand ca dupa perioada de 2 ani aceste familii sa se vada in imposibilitatea de a mai asigura hrana pentru familie.
Pai sa vedem ce se intampla:
Ex.1. O familie de oameni saraci. Venitul sotiei:3.500.000(vanzatoare, tesatoare etc). Vede ca daca va face un copil va beneficia de 6.000.000 net. Il face. Il face si pe al doilea. Si pe al treilea. Normal ca dupa sase ani de nemunca nu isi mai gaseste loc de munca. Ramane sa creasca trei copii(hrana, imbracaminte, scolarizare) din salariul sotului. Concluzia: Datorii acumulare, posibila expulzare din bloc ca urmare a datoriilor acumulate la intretinere, copii ajung pe strazi. Crestere a vagabondajului de 3 ori. E posibil ca femeia sa-si poata gasi de lucru dar in nici un caz nu isi va gasi o slujba mai bine salarizata, ca sa poata mentine cerintele cresterii noii familii.
Ex.2 O familie de oameni clasa medie. Venitul sotiei. 10.000.000 (comert exterior, banca, economist, inginer etc). Isi doresc un copil. Desi venitul familiei se va reduce il vor face. Se descurca binisor dar, evident nu cum ar dori ei, dupa 3 luni sotia se intoarce la serviciu. Copilul va fi crscut dupa caz de bunici sau bona. Urmeaza cheltuieli cu hrana imbracamintea scolarizarea. Suportabile dar la limita. Un al doilea copil nu va avea conditiile primului si ca atare familia se hotareste sa nu mai faca.

Concluzie finala raport 3/1 in favoarea analfabetismului, saraciei, posibilitatii de crestere a vagabondajului posibil a crminalitatii.
icon_twisted.gif


--------------------
Dacia Solenza Scala - B-32-JCJ
"Great spirits have always encountered violent opposition from mediocre minds. "Einstein
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
litza
post 15 Jan 2004, 09:09
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 813
Joined: 27 August 03
From: Bavaria, DE




Da dar aia 3 vor vota PSD ! icon_evil.gif
Si ala 1 din familie de intelectuali pleaca din tara!


--------------------
Dacia Solenza 2003-2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 15 Jan 2004, 11:14
Post #9


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




Corect, Litza!


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
David
post 15 Jan 2004, 11:37
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 370
Joined: 27 November 03
From: Cluj




Am un baietel de 1,5 ani, noi nu am mai apucat acest sistem, cu totul ca sotia fiind cadru didactic cred ca ne prindea bine marirea de venit.
Legat de sistemul de pensii, opinia mea este ca cel de stat mai mult ca sigur nu va rezista pana eu ajung sa si beneficiez de ea. Pensiile sunt simbolice deja acum si scaderea lor este continua. Pe la varsta de 35-40 ani am sa incep sa adun bani la o Casa de pensii privata si traiesc cu speranta ca acela va rezista pana mor.


--------------------
Opel Zafira 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
igs
post 15 Jan 2004, 12:23
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 40
Joined: 28 August 02
From: Bucuresti




a propos de pensii private: poate cineva de aici lucreaza pe la o societate de asigurari si ne zice si noua cum e.
dar mie si privatele mi se par jaf curat. am vorbit cu o data cu o tipa de la asigurari si i-am zis cam asa:cat trebuie sa cotizez in urmatorii 30 de ani ca dupa aia sa am o pensie de 1,000 EUR pe luna ?
raspunsul: 333 EUR pe luna !!! :shock:
poate sa nu fiu sanatos la cap ! pai daca pun banii astia la banca, chiar la dobanda care e acum (pe la 2%) si tot ies mai bine dupa 30 de ani.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 15 Jan 2004, 12:25
Post #12


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




Da .. ai dreptate .. dar acei 333EUR se DEDUC de la impozit daca ii dai unei societati de asigurari .... pe cand daca ii pui la banca ......


--------------------
. . .
-= age is just a number =-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 15 Jan 2004, 12:31
Post #13


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Depinde cat timp beneficiezi de acesti ani.
Adica daca beneficiezi 15 ani de pensie de 1000 Eur, atunci esti clar in castig.
Daca beneficiezi doar 10 ani, atunci esti tanda pe manda
Daca beneficiezi mai putin de 10 ani e jaf.
Dar daca o mierlesit inainte de a se indeplini termenul limita, raman cu banii mostenitorii tai.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobo
post 15 Jan 2004, 12:33
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 756
Joined: 24 October 02
From: Bucuresti




liviu, se deduce o laie....nu ai vazut ce sume mici au trecut astia in codul fiscal...


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
igs
post 15 Jan 2004, 12:35
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 40
Joined: 28 August 02
From: Bucuresti




he he he ! tu asculti ce spun onor guvernantii cum ca noul cod fiscal te lasa sa iti deduci contributiile la pensiile private ?
te lasa e adevarat dar in limita a 200 EUR pe an (atentie pe an nu pe luna). pe restul platesti impozit.
deci in felul asta poti contribui a.i sa ai o pensie de 600 EUR pe an adica 50 EUR pe luna. SUPEEEEER !

vlad zice ca in germania impozitele sunt imense. pot sa va spun ca eu lucrez in domeniu (chiar la o firma de origine germana). impozitele pe salariile din romania sunt uriase fata de cele din germania. si asta nu pt ca am avea ratele de impozit mai mari (cota maxima de 40% nu e mare) ci pt ca limitele la care se aplica sunt mici.
adica la noi se impune cu 40% tot ce depaseste cam 300 eur pe luna. la ei daca ai salariul brut de 300 EUR pe luna nici nu platesti impozit !


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ashu
post 15 Jan 2004, 20:28
Post #16


Membru erectil


Group: Members
Posts: 674
Joined: 10 December 02
From: Bucuresti




Sunt absolut de acord cu ce a spus FLEX si apoi ceilalti. De fapt cand au dat legea asta io mi-am f***t juma de ficat certandu-ma singur cu teveul sau cu cine era dispus sa ma asculte, exact pe motivele enumerate de voi. In cativa ani o sa fie plin de stergatori de parbrize si de cersetori. Plus ca pur si simplu kestiile astea nu s-au pomenit, la nici un post de televiziune. Nu pot sa cred ce fac astia. Toti pun problema ca un copil e o binecuvantare si merita sa fac sacrificii pentru el. Nu neg asta, insa de ce nu s-a gandit nimeni ca majoritatea familiilor din firava clasa de mijloc sunt inhamate la rate???? Multe familii cu venituri peste 500 de coco au o rata la masina sau la casa, sau chiar la amandoua. Si daca cade un salariu, s-a dus totu dracu. Nu mai pot sa-si plateasca ratele, chiar daca n-ar manaca nimik. Ca sa nu mai zic de mamele singure, la noi in tara daca o femeie care are o cariera si castiga niste bani decenti vrea sa faca un copil singura, pai e mancata daca are vreo rata. Orice rata ai avea, tot e mai mare de 4 milioane cat vor ei sa le dea femeilor. Si atunci ce face, isi vinde casa si se muta la parinti ca sa faca un copil?? Ce fel de dreptate e asta, io nu inteleg. Hai sa-i lovim pe cei cu educatie care muncesc si care contribuie la ridicarea tarii.
Apropos de pensii private: sa stiti ca nu e asa. Eu vorbisem cu o tipa de la AIG acum un an jumate si imi facuse o oferta in genu ca plateam 200 de parai PE AN timp de 40 de ani, dupa care aveam o pensie de 1500 de parai pe luna pana la sfarsitul vietii. In continuare ma bate gandul sa ma bag la chestia asta. Ideea e ca trebuie facuta din timp ca sa cotizezi pe o perioada foarte lunga, cel putin 30 de ani, ca sa beneficiezi de o pensie buna. Asa ca David, nu mai astepta pana la 35-40 de ani ca o sa fie prea tarziu si va trebui sa cotizezi cu sume foarte mari, fa treaba asta din timp ca sa fie bine.


--------------------
Pejo 206 2.0 HDi 2002 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jhr
post 15 Jan 2004, 21:59
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 276
Joined: 23 March 03
From: Bucuresti




sa nu FII... atentie la ortografie


--------------------
AUDI A6 2006,2.7 TDI QUATTRO, 180 CP TIPTRONIC - bo1xxx
www.horiaroman.com
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EEN
post 15 Jan 2004, 23:42
Post #18


Membru


Group: Members
Posts: 136
Joined: 30 March 03
From: Bucuresti




In toata lumea occidentala se stimuleaza natalitatea. Stiu numai ca in Suedia au fost discutii referitoare la dreptul celor cu nivel intelectual scazut sau aflati in ceea ce se poate numi "drojdia societatii" da a avea copii. Dar totul a fost imediat stopat nefiind etic. De fapt nu e vina celor mici ca parintii sunt lichele si ii trimit la parbrize - e vina societatii ca nu-i poate sprijini in educatie...dar asta se va schimba.


--------------------
Renault Megane 1.6 16v 2007
[FONT=Arial][SIZE=7]Adevarul "pur si simplu" e rareori pur si niciodata simplu![SIZE=7]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gogo
post 16 Jan 2004, 09:15
Post #19


Membru


Group: Members
Posts: 122
Joined: 2 October 03
From: Bucuresti




Numai ca drojdia de la noi nu se compara cu drojdia din Suedia. Ca de atfel nici protectia sociala.....


--------------------
Dacia Solenza Scala - B-32-JCJ
"Great spirits have always encountered violent opposition from mediocre minds. "Einstein
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobo
post 16 Jan 2004, 10:17
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 756
Joined: 24 October 02
From: Bucuresti




nu in toata lumea occidentala se sprijina natalitatea...franta e singura care o face si are rezultate; restul au probleme mari din pricina asta...


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FLEX
post 16 Jan 2004, 11:43
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 570
Joined: 14 November 03
From: Bucuresti




QUOTE

sa nu FII... atentie la ortografie

Simteam eu ca ceva e putred ... dupa cum am spus si in alta parte, la noi in scoala nu se invata PRINCIPIILE limbii romane, ci aplicatii mai mult sau mai putin reprezentative.


--------------------
Daewoo Matiz Fiat 600D
"Inainte de a cumpara sau utiliza un produs cititi cu atentie instructiunile de utilizare"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Closed TopicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 1st May 2024 - 09:57
Forum Renault