DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> garaje

Vlad Georgescu
post 22 Aug 2003, 12:42
Post #1


/----\ <--- Logan


Group: Members
Posts: 342
Joined: 24 July 03
From: Bucuresti




M-am interesat de posibilitatea construirii unui garaj.

Granitul (http://www.granitul.ro) vinde garaje prefabricate, din beton.

Cu transportul si instalarea incluse in pret, costa 34 de milioane.

Problema e ca .. e prea mult pentru mine. :-( Este peste 1000 $, si nu am cum sa scot banii astia!

Exista vreo firma de constructii care sa construiasca garaje mai ieftin, sau alta posibilitate de a obtine un garaj mai ieftin?


--------------------
Volțvagăn Glonț 2080 Tdi Quad BiTurbo DSG 8 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vlad Georgescu
post 26 Aug 2003, 09:50
Post #2


/----\ <--- Logan


Group: Members
Posts: 342
Joined: 24 July 03
From: Bucuresti




M-am mai interesat de garaje, pe la diferite firme.

Se pare ca Granitul le face cel mai ieftin.

Nu pot sa inteleg de ce costa atit de mult, mai ales ca un garaj se poate face si din tabla, etc.

S-o ia naiba de viata.. rau e sa n-ai bani! :-(


--------------------
Volțvagăn Glonț 2080 Tdi Quad BiTurbo DSG 8 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Watchful snake
post 26 Aug 2003, 11:37
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 170
Joined: 4 June 03
From: București




Păi nu știi că banii mulți se iau tot de la cei ce n-au? Că dacă ai fi avut bani, ți-ai fi făcut vila cu garaj de la început, n-ai fi căutat să plasezi în fața blocului un garaj construit la Granitul... laugh.gif laugh.gif laugh.gif


--------------------
Dacia Solenza Clima 2003
Nu conduceți mai repede decît poate zbura îngerul vostru păzitor!!!...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
haky
post 26 Aug 2003, 11:48
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 292
Joined: 23 May 03
From: Oradea




Bine, bine, dar vezi ca inainte de a da banii pe garaj si montat sa ai toate aprobarile si autorizatiile de la primarie sau cine stie cine. Am un vecin care a patit-o rau de tot. Si-a cumparat un garaj ( de tabla, e adevrat), l-a montat, si cand a fost gata s-a trezit cu controlul pe cap. Neavand autorizatia de constructie, rezultatul a fost 30.000.000 amenda si in doua saptamani locul trebuia eliberat si adus la forma initiala, daca nu, alte amenzi .... . A fost dat "in gat" de alti vecini.


--------------------
Fost: Dacia Solenza Scala, 2003; Actual: Opel ASTRA CLASIC II ; Mio C250, miomap v3.3 cu skin Riks v1.0
O zi buna tuturor. Ceau
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Watchful snake
post 26 Aug 2003, 12:55
Post #5


Membru


Group: Members
Posts: 170
Joined: 4 June 03
From: București




Că l-au "dat în gît" vecinii asta n-ar fi nimic (se practică mai peste tot, chiar și în țările unde curge apa caldă). Sînt de acord cu asta, pînă la un punct, adică dacă vezi ceva ilegal, sau care te deranjează (nu dau exemple, domeniul este larg, imaginați-vă ce vreți) este bine să reclami sau să anunți undeva, să se ia măsuri.
Dar de unde știi că nu l-au văzut chiar cei de la primărie? Și că, în loc să se ducă la el și să-l întrebe dacă are aprobările și să-l învețe ce să facă în caz că nu le are, s-au mulțumit să-l lase să termine ca apoi să sară pe el cu amenzile? Așa, ca să-și facă de lucru. icon_twisted.gif


--------------------
Dacia Solenza Clima 2003
Nu conduceți mai repede decît poate zbura îngerul vostru păzitor!!!...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 26 Aug 2003, 13:11
Post #6


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




nu zic de cite ori m-am trezit cu politia pe cap din cauza vecinilor din tarile cu apa calda. la inceput am crezut ca o fac din bulangerie si ca au ceva cu mine, dupa aia mi-am dat seama ca nu o faceau cu rautate, o faceau din spirit civic.


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ilas
post 26 Aug 2003, 13:36
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 18
Joined: 3 June 03
From: Bucuresti




De ce nu incerci sa cumperi unul gata facut, cu toate aprobarile. Eu vad destule garaje din astea din beton in paragina si care au probabil in ele vreo epava de dacia 1100.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
haky
post 26 Aug 2003, 13:58
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 292
Joined: 23 May 03
From: Oradea




QUOTE
Dar de unde știi că nu l-au văzut chiar cei de la primărie?


Stiu, pentru ca unul dintre cei doi care au facut acea "plangere" si-a pierdut locul de parcare, sau mai bine spus i-a fost mutata masina in alta parte, vecinul cu garajul, lipindu-se de alte patru garaje deja existente.


--------------------
Fost: Dacia Solenza Scala, 2003; Actual: Opel ASTRA CLASIC II ; Mio C250, miomap v3.3 cu skin Riks v1.0
O zi buna tuturor. Ceau
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Watchful snake
post 26 Aug 2003, 15:34
Post #9


Membru


Group: Members
Posts: 170
Joined: 4 June 03
From: București




Te apucă toate durerile de cap cînd vezi de cîte se țin unii. Eu mi-am mutat pînă acum mașina de două ori ca să fac loc și altora care și-au cumpărat. Ce era să facem? Să ne încăierăm? Am ajuns la o soluție prin bună înțelegere, că doar este domeniul public pînă la urmă, nu ne aparține niciunuia dintre noi, chiar dacă am parcat mașinile în același loc un timp (mai lung sau mai scurt).


--------------------
Dacia Solenza Clima 2003
Nu conduceți mai repede decît poate zbura îngerul vostru păzitor!!!...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dorin
post 3 Oct 2003, 18:45
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 201
Joined: 11 September 03
From: Bucuresti




Vad ca pe subiectul asta nu se mai discuta de ceva timp
Totusi .... stie cineva care este procedura pe care trebuie sa o urmam ca sa obtinem autorizatie ? Adica pe unde trebuie umblat ? care ar fi pasii, si mai ales daca se mai dau autorizatii ?


--------------------
Renault Laguna III 2.0 DCI 150cp Dynamique ++ - B-97-XCO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MMihai
post 11 Oct 2003, 12:05
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 772
Joined: 5 June 03
From: PITESTI




Nu stiu cum mai e la bloc, nu cred ca se mai dau parca vroiau sa le darame intr-o vreme :? am vrut si eu sa imi fac dar e multa bataie de cap ... birocratia asta ... eu berlina o tin la vila in garaj cu husa pe ea tongue.gif dar dsn-ul nu il tin mereu in garaj o mai tin in fata blocului oricum de la bloc la vila sunt 200m dar e nasol .. deschide poarta, vezi sa nu iasa catelul, inchide ... offf era sa o si lovesc odata 052.gif biggrin.gif asa ca e mai bine fara :wink:


--------------------
Renault Megane III 1.6 16V 110cp Noir Nacre
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mihai B
post 11 Oct 2003, 12:45
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 97
Joined: 25 May 03
From: Bucuresti




stie careva cam care e procedura pentru un garaj?
cam ce autorizatzii am nevoie? de la adp? de la primarie?
shtie careva tot fluxul?

dupa ce rezolv cu astea presupun ca procedura e simpla mai departe - bag banu la granitu shi vin baietzii cu el la instalare, corect?


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Watchful snake
post 11 Oct 2003, 18:00
Post #13


Membru


Group: Members
Posts: 170
Joined: 4 June 03
From: București




Eu cred că ar trebui să știe chiar cei de la Granitul. N-ar fi rău să faci un drum pînă acolo și să-i întrebi. Din moment ce construiesc, logic ar fi să știe. Ar putea să te surprindă (plăcut) și să-ți spună ce pași trebuie făcuți.


--------------------
Dacia Solenza Clima 2003
Nu conduceți mai repede decît poate zbura îngerul vostru păzitor!!!...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Raven
post 11 Oct 2003, 23:42
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 17 June 03
From: Bucuresti




Posbil nu numai sa stie, dar sa se si ocupe de o parte din acte, contra cost evident.
Cel putin firmele care se ocupa de reclamele exterioare fac chestii de genul asta.


--------------------
Renault Symbol Fidji 1,5 DCI 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dorin
post 12 Oct 2003, 12:18
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 201
Joined: 11 September 03
From: Bucuresti




Eu am luat de la granitu ...iti dau ceva documentatie (dar numai referitor la garaj..adica dimensiuni, greutate ..etc.)
Oricum ei spun ca ai nevoie de proiectu ala cand te duci sa scoti autorizatia
Iti dau cateva pagini (daca nu uita) cu niste desene trase la copiator la mana a 15-pea
Mie mi-au spus ca cu documentatia aia trebuie sa ma duc pe la primarie sau adp ...nustiau nici ei exact.
Ca trebuie sa vorbesc cu nu stiu ce arhitect de pe acolo ...sa vina ala sa vada locu ..etc
La transport si montaj mie mi-au facut niste probleme cei de la Granitu.
Adica dupa ce am platit urma sa il aduca a doua zi ...am asteptat o saptamana pana la urma, pentru ca macaraua era stricata ...(probabil aveau treaba cu ea)
In final mi-au trimis alta dar a trebuit sa mai platesc eu vre-o 2-3 mil ...trensportul si montajul ...desi era deja platit. sad.gif
Dupa aceea mi-au dat insa banii inapoi (mai putin spaga pe care nenorocitii au cerut-o fara nici un pic de rusine). Se tatguiau cu mine ca la unu am dat mai mult si la unu mai putin ! Pana m-au apucat draci si le-am zis sa-i dea inapoi si pe aia ca transportu oricum e platit de doua ori !!!
Asa ca atentie cu Granitu !


--------------------
Renault Laguna III 2.0 DCI 150cp Dynamique ++ - B-97-XCO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 10:10
Forum Renault