DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

102 Pages « < 100 101 102 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Antifonare capotă, inclusiv blană, pedalier

einstein1984
post 29 Jun 2020, 11:21
Post #3031


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.774
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




3M thinsulate auto, ca e si izoterm si ignifug sau armcell/armalite


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iacob_manuel
post 5 Jul 2021, 06:21
Post #3032


Membru incepator


Group: Members
Posts: 40
Joined: 27 May 15




Mi-am facut curaj si am antifonat plafonul, dupa 2 ani. Am pus tot din foila de bitum care imi mai ramasese plus burete ignifug si termoizolant(aliexpress.com/item/4000996617312.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.19db4c4dnNyyZN). Pot sa zic ca foliile bituminoase de acum doi ani au ramas intacte nu s-au dezlipit ceea ce mi-a dat si un plus de siguranta ca nu vor cadea de pe plafon. . Stalpii nu i-am imbracat, am imbracat doar mastile de plastic cu buretele de mai sus. Pentru plafon iti trebuiesc 3 role de burete si cam o foaie de folie bituminoasa ca mai are ea din fabrica prin unele parti. Dureaza 6 ore toata operiatiunea daca faci singur si se mai rup din clemele de prindere ale plafonului, stiti cumva pe unde gasesc in ro bradutii aia? Inca nu am masurat cu decibelmetrul dar s-a redus semnificativ fasaitul care vine de sus cand ai bare de carat plus diferenta de trecere dintre soseaua de bitum si cea beton, cumva vibratiile se propagau pe plafon si amplifica. Fasaitul de vant se aude mult mai tare pe la geamuri acum, la astea nu am ce sa ii fac ca doar nu imi cumpar geamuri fonoabsorbante. Senzatia de incingere a capului nu mai exista, mi se pare ca toata caldura e distribuita uniform in masina iar cand dau drumul la AC reuseste sa faca fata chiar si la 36C daca nu bate soarele pe tine. Per total cu 1000 de lei, 10 bidoane de bere si ceva timp liper poti sa aduci o dacie la nivel de skoda scala/fabia, ceea ce nu-i rau.
https://photos.app.goo.gl/F3Ej12H5B2rA82Ba8


--------------------
Dacia Sandero Stepway 2015 - B 67 NJN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kommodore_ss
post 19 Jul 2021, 21:13
Post #3033


Membru


Group: Members
Posts: 108
Joined: 26 July 17




Trebuie sa umblu putin la capitonajul loganului meu si ma gandeam sa umplu golul dintre capota si capitonaj cu ceva. Aveti vreo recomandare cu ce?


--------------------
Dacia Logan 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 27 Sep 2021, 17:15
Post #3034


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




NU poti pune decat tot un fel de burete , dar trebuie sa fie ignifug , sa fie inchis in ceva ca sa nu tina in el praf , apa si mizerie ...

Eu ieri tocmai am desfacut blana de la capota MCV-ului meu din 2016 si am spalat-o in cada cu multa rabdare. Nu poti sa o cureti altfel decat sa o freci pe toate partile si normai ca isi pierde din acea forma de noua facuta cu presa , dar a ramas totusi moale si buretoasa dupa uscare. Credeam ca trebuie sa o usuc sub greutate , dar bine ca nu am facut-o si am tinut-o prinsa cu 3 carlige pe sarma si si-a pastrat forma ok.
Inainte de montare am pus la fiecare gaura de bradut un fel de izolier ca sa intaresc zona si sa prinda mai bine bradutii si a iesit acceptabil.
Am observat ca intre blana si capota , mai ales pe mijloc e loc de 2 degete gol pana la urma.
Eu nu cred ca face nici o diferenta orice pui acolo , pentru ca nu se creeaza incinta ca sa faciliteze zgomotul sau vibratiile , apoi capota are 4 puncte de sustinere in fata + broasca + 2 balamale in fata si NU vibreaza deloc .
La motor voi pune in viitor cheder pe laterale si sa vad cum se prezinta scutul cu prima ocazie cand il dau jos si ma voi gandi ce sa pun pe el , inspirandu-ma de la fostele Laguna3 si Megane 4 ... care au o gramda de isonozirante peste tot .
Zgomotul motorului este mai mare decat la M3 1.5 110cp (din trecut) si nu inteleg de ce, pentru ca M3 de 90CP era cel mai silentios , iar cel mai zgomot era cel de Duster de 110cp.
Fostul proprietar mi-a spus ca a bagat Castrol in el , ca asa au spus cei din service Bosch Car Service ... uleiul nu arata rau , nu miroase rau , unge ok , dar zgomotul este mare pentru o masina care are distributia si kitul accesorii noi .
Dupa ce o iau la alergat cu motorina scumpa + un aditiv + schimbare ulei + filtru ulei si filtru motorina o sa vad daca se mai modifica ceva, pentru ca fata de ce zgomot face mi se pare aiurea sa ma apuc sa isonorizez masina daca e alta problema .
Ca observatii, cat am gadilat-o cand i-am schimbat filtrul de polen si prin portbagaj , pare mai isonorizata decat cele vandute la noi , ea fiind vanduta in Germania si apoi importata in RO.


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 12 Aug 2022, 15:19
Post #3035


-


Group: Members
Posts: 21.802
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(IRONICK @ 19 Dec 2011, 10:34)
[attachmentid=1627773314] [attachmentid=1627773313]

Locul unde este montata greutatea pe cadru.

<span class='edit'>19 Dec 2011, 09:37:</span>
[attachmentid=1627773315]

Rezonator pe admisie.
*



Pentru ca am avut la indemana, am facut experimentul cu greutatea de Duster pe Logan dCi.
Dat gaura un cadru, bagat cu forta o piulita cu guler si cordon de sudura. Cu tratament de rigoare pentru rugina.

A taiat destule vibratii generate de motor sau suspensie si nici nu produce rezonante.


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 12 Aug 2022, 15:21
Post #3036


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.774
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




vezi ca era una si pe plafon parca

This post has been edited by einstein1984: 12 Aug 2022, 15:21


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 12 Aug 2022, 15:23
Post #3037


-


Group: Members
Posts: 21.802
Joined: 19 April 05
From: Romania




trollule, nu ai treaba?


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
skyspot
post 14 Apr 2023, 19:00
Post #3038


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 9 April 23




Va salut cu respect!
Nu aveți careva un capitonaj de capota pentru un Logan din 2006?
Am căutat pe net dar nu am găsit.
Multumesc și Sărbători fericite!


--------------------
Dacia Logan 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
smar2
post 8 Jun 2023, 17:47
Post #3039


Membru incepator


Group: Members
Posts: 77
Joined: 13 December 04
From: Germania




Si eu zic de cativa ani sa imi pun capitonaj de capota, dar pe la putinele dezmembrari unde am intrebat nu aveau.

Am un MCV din 2008, cumparat din Germania acum 3 ani si ceva. Dupa ce l-am luat am cumparat folie cu butil + aluminiu speciala auto (Dartex 2+) pe care am lipit-o pe portierele fata, pe toata podeaua (mai putin portbagajul) si pe tot plafonul. Apoi am pus peste ea foi de spuma de 5mm tot de la Dartex. Scaderea zgomotelor de rulare e semnificativa, insa acum mi se pare ca face ca naiba motorul, mai ales intre 90 si 140 km/h. De pe la 140km/h in sus se mai aude doar zgomotul de rulare, devine brusc foarte silentios motorul (1.6 MPI 8V)

Ma gandesc ca niste capitonaj de capota (si eventual pentru peretele antifoc) vor mai reduce din zgomotul motorului.

This post has been edited by smar2: 8 Jun 2023, 17:49


--------------------
Dacia Logan MCV Laureate 1.6MPI - HSK-.....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 8 Jun 2023, 18:30
Post #3040


Membru


Group: Members
Posts: 3.409
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




Aceeasi chestie am patit.o cu solenza.
Apoi motorul si vajaiala de la geamurile pprea subtiri au foat deranjante.
Am rezolvat problema schimband masina si marca, de atunci nu am mai simtit nevoia sa insonorizez nimic. Si nici rugina nu mai am smile.gif


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
motanel_pufos
post 16 Jun 2023, 08:49
Post #3041


Membru incepator


Group: Members
Posts: 28
Joined: 31 May 18




QUOTE
Nu aveți careva un capitonaj de capota pentru un Logan din 2006?

a mea dupa 17 ani s-a dezmembrat complet, era materialul ala in interior varza, nu mai avea nici un efect. Am luat doar panza cu gauri care a ramas, si fonomin, si am facut eu blanitza. nu arata la fel de estetic dar isi face treaba.
Plus niste spuma neagra si folie cu aluminiu... e diferenta, mai ales la 130+.


--------------------
Dacia Logan 1.5 dci 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 16 Jun 2023, 10:43
Post #3042


-


Group: Members
Posts: 21.802
Joined: 19 April 05
From: Romania




Am mai zis si eu parca, calitatea insonorizantului folosit de Dacia este foarte slaba. Pasla de la motor se macina in timp, iar cauciucul de la interior se sfarama si cade singur.


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
motanel_pufos
post 20 Jun 2023, 15:10
Post #3043


Membru incepator


Group: Members
Posts: 28
Joined: 31 May 18




am pus si ceva spuma direct pe capota, iar "blana" noua vine peste. Se simte bine, mai ales pe autostrada.
Am facut si portbagajul, cu spuma, interiorul, si la oalele rotilor, am dat jos carenajele, curatat putin rugina, dat cu vopsea cauciucata peste tot in interior, pe carenaje in interior si exterior. Plus usi.
Antifonatul usilor schimba multe, zici ca am pus boxe noi. Nu mai suna a conserva.


--------------------
Dacia Logan 1.5 dci 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
102 Pages « < 100 101 102
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 16:50
Forum Renault