DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Legatura intre planetara-pozitie volan?

Roval
post 12 Aug 2005, 12:45
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 55
Joined: 8 February 04
From: Bucuresti




Salutare,
Am schimbat la service un burduf de planetara si bucsele bara stabilizatoare. Partea cea mai ciudata e ca acum volanul, ca sa merg drept, trebuie sa-l rotesc (de ex daca inainte statea " la ora 12" acum trebuie pus 'la ora 2"). In rest, nimic suspect iar masina merge drept, nu trage in vreo parte. S-a dereglat ceva, ma paste vreo gometrie (nu a umblat la bielete sau altceva - doar a dat jos planetara si pus-o la loc)?


--------------------
Dacia Logan MCV Laureat - B-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Jack Daniel's
post 18 Aug 2005, 16:59
Post #2


MEMBRU DE LA INCEPUT!


Group: Members
Posts: 2.010
Joined: 26 October 03




Ca sa schimbe planetara a umblat la directie ca altfel nu avea cum sa o scoata , dar tot nu vad de ce trebuie sa tii volanul rotit ca sa mergi drept . Daca masina merge bine scoate volanul afara si punel in pozitia care trebuie.


--------------------
. . .
Multi membri, putini oameni!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 18 Aug 2005, 18:33
Post #3


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Pai nu se poate ce spui tu. Adica poti scoate volanul si il poti pune in alta pozitie, dar nu poti sa alegi tu orice pozitie vrei. Axul are anumite pozitii si numai in alea poti pune volanul.Asa ca daca acum ii sta la ora 2, dupa repozitionare sigur nu merge pus la ora 12 ci poate pe undeva pe la 11. Deci geometria e cea mai buna idee.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Roval
post 20 Aug 2005, 22:55
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 55
Joined: 8 February 04
From: Bucuresti




Am "repus" volanul pe pozitie - dar nu asta e problema. Azi am mers un pic cu ea si cand am rulat langa un zid paralel cu masina, am auzit un zgomot ritmic pe stanga. E posibil sa fi facut cel de la service vreo ghidusie la montaj si din cauza asta sa-mi schimb acum si planetara? (inainte de schimbarea burdufului nu facea asa). La viraje maxime stanga/dreapta nu aud nimic suspect.

This post has been edited by Roval: 20 Aug 2005, 22:56


--------------------
Dacia Logan MCV Laureat - B-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EvilOne
post 21 Aug 2005, 16:50
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 325
Joined: 23 December 03
From: Bucuresti/Alexandria




Au umblat parazitii aia de mecanici si la bieleta de directie si din lene si indolenta nu au numarat si ei turele complete pe care le face bieleta pina sa iasa de pe ax. in felul asta, le-au pus dupa ureke si acum iti sta volanul aiurea si mai mult ca sigur o sa ai probleme si de convergenta a rotilor.


--------------------
Reno Megan Sedan (coaja) 1.6 2008
156
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Roval
post 21 Aug 2005, 19:36
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 55
Joined: 8 February 04
From: Bucuresti




Pai atunci mai fac si geometria ca am gumele doar de 5 mii. Ma asteptam totusi la mai mult de la Nesti dupa cat am citit pe aici.


--------------------
Dacia Logan MCV Laureat - B-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valioglu
post 21 Aug 2005, 22:41
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 498
Joined: 2 July 04




Nu vad de ce ar fi defiletat bieleta de directie. Nu e necesar decat sa o scoti din portfuzeta, ceea ce e mult mai simplu si mai eficient. Oricum, daca s-a modificat pozitia volanului trebuie sa mergi sa faci geometria. Verifica (vizual se poate constata daca a fost desfacuta bieleta sau contrapiulita) daca au umblat la directie. Poate doar au schimbat cauciucurile intre ele,sau au strans caseta ... dar diferenta e cam mare sa fie doar atat.

This post has been edited by valioglu: 21 Aug 2005, 22:49


--------------------
DACIA SOLENZA CONFORT 1.4 - B-01-DOG
viata e scurta dar nedreapta
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 3rd June 2024 - 21:48
Forum Renault