DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Bascula superioara, Schimbare bucsa si t-u amortizor

ionutz_87
post 10 Feb 2013, 16:24
Post #31


ionutz_87


Group: Members
Posts: 1.027
Joined: 21 February 09
From: pantelimon(ilfov)-roman(neamt)




o sa fie foarte inalta eu am avut pe papuc si era vapor.le-am schimbat cu unele normale pt ca sunt un pic cam lasata si arcurile pe spate


--------------------
RENAULT CLIO 2003/LB0C5/CLIO - IF 03 DAP
Grand scenic 2004 1.6
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B17XGG
post 10 Feb 2013, 21:46
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 400
Joined: 8 April 12




Ba este f. util ca in ROMANIA sa ai masina inalta. Bineinteles, puntile sa fie echilibrate. Eu, spre ex. am pe spate arcuri de Break si s-au potrivit perfect cu T-uri de papuc pe fata (le-am pus ulterior pt orizontalitarea "tinutei").
Masinile joase sunt pentru curse sau, mai bine spus, de expozitie in tarisoara noastra. In caz contrar, daca se doresc in circulatie, mai mult incurca traficul la intalnirea liniilor de tramvai, gropilor si iarna pe drumurile secundare si sosele. Personal, circul cu Dacia numai iarna, la modul decent de utilizare, adaptat conditiilor oferite de autoritati.


--------------------
Dacia 1310 MLS recarosat omologat 2001 - B17XGG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cibi25
post 29 Dec 2013, 16:42
Post #33


Membru


Group: Members
Posts: 193
Joined: 16 December 08
From: Botosani




Salut , am schimbat ieri la masina teurile amortizoarele si ciudat am gasit inaltator doar pe partea stanga a masini, acum problema e ca am montat totul la loc si am iesit cu masina si se aude trancanind doar la denivelari mici nu si la gropi


--------------------
Dacia Berlina 1999 - BT 27 AIC
A fi sofer nu inseamna doar sa stii sa bagi cheia in contact
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crizarachetelordincuba
post 11 Sep 2014, 20:01
Post #34


Membru incepator


Group: Members
Posts: 77
Joined: 28 December 12




salutare. Ma poate ajuta cineva? Mi s-a slabit piulita la amortizorul dreapta spate. avea si o contrapiulita pe care am pierdut-o. acum risc sa-mi sara roata. as vrea sa strang piulita ramasa si sa adaug o contrapiulita. intrebarea mea este daca pentru operatiunea asta trebuie ridicata puntea masinii pentru comprimarea arcului si implicit a amortizorului. sau se poate strange si fara sa ridic puntea masinii. multumesc.


--------------------
DACIA 1310 1999 L
"Muntii nostri aur poarta, noi cersim din poarta-n poarta!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fullhouse
post 14 Sep 2014, 10:46
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 771
Joined: 13 June 07
From: Satu Mare




Stai linistit ca nu ti sare nici o roata de ramai fara amortizor, doar o sa devina o barcuta tongue.gif .
Strange linistit piulita cu masina pe roti, apoi adauga si contrapiulita. Vezi sa nu strangi cu toata forta piulita, acele bucse de cauciuc trebuie sa poata permite amortizorului o mica oscilatie pe verticala, deci nu trebuie sa fie strivite complet, bafta.


--------------------
dacia 1310 Li 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th April 2024 - 00:20
Forum Renault