DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

14 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> proiectoare Logan, adica FARURI DE CEATA!

Tudor B
post 9 Jan 2005, 11:11
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.639
Joined: 7 August 03
From: Cluj-Napoca




Era cineva cu o slz (a pus si poze, eu nu mai gasesc subiectul) care a decupat un plexiglas si l-a prins inaintea proiectorului cu silicon, am vazut pe o slz plasa peste proiectoare si nu arata prea estetic, plexiglasul ar fi mai bun numai sa nu afecteze lumina proiectata pe sosea.


--------------------
DACIA GOLAN Laureate 1.4 MPI - CJ 00 TUD
"Wellcome to the desert of the real"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dsign
post 9 Jan 2005, 13:05
Post #32


Led Tuning Man


Group: Members
Posts: 3.498
Joined: 24 November 03
From: Bucuresti




va dau un sfat: (poate nu-i potrivit) CASCO


--------------------
D Logan 2004 Preference 1.6MPI Egee - B 48 CUP
http://youtu.be/OQ-ukXOBfI4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
collinro2
post 9 Jan 2005, 17:07
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 457
Joined: 22 August 04
From: Iasi




@klaus: ideea este foarte buna (cu aluminiul). Si a propos de telepatie, nu sunt sub nici o forma, din pacate. Sunt doar lenes, ca nu citesc topicurile anterioare si postez aiurea uneori...Sa stii ca ai o ironie fina, pentru cine o vede. Asta e dovada de inteligenta, in definitiv!


--------------------
renault megane 2.2 2006 1,5dCi 80CP - IS-05-GP?
We are what we repeatedly do; al naibii de adevarat...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
razvanescu
post 10 Jan 2005, 12:07
Post #34


Membru incepator


Group: Members
Posts: 90
Joined: 6 January 05




QUOTE(KNIGHT_C @ 6 Jan 2005, 22:33)
Poate gresesc, si nici nu fac parte din cei ce iau apararea Daciei dar am senzatia ca la mijloc e si dorinta de imbogatire a celor ce vand piese auto, profitand si de penuria de piese de schimb si de faptul ca fiind proaspata masina inca nu stim preturile reale la care se comercializeaza catre ei aceste piese.


Tocmai am vorbit cu cei de la Meridian de unde mi-am luat masina si mi-au zis ca "au venit" proiectoare de ceata pentru Logan dar la uimitorul pret de aproximativ 9 milioane + montare. Si ca daca vreau se pot monta si cele de Solenza care sunt mai ieftine (nu am mai intrebat deoarece am ramas fara glas) dar ca ar avea un sistem de prindere mai prost decat cele de Logan. Daca mai asteptam o sa aflam ca proiectoarele de Logan s-au facut 15 milioane sau cine stie cat. wacko.gif De cand a inceput lumea sa isi doreasca proiectoare de ceata pentru modelele Preference si Ambiance dealerii Dacia s-au transformat in adevarati "camatari" care jupoaie si pielea de pe tine, nestiind nimeni care este adevaratul pret de baza pentru ele. sad.gif


--------------------
Logan Preference 1,6
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cr3ativ3
post 10 Jan 2005, 17:58
Post #35


Ma-nvart pe-aici...fac cercuri


Group: Members
Posts: 264
Joined: 19 December 04
From: PITESTI




QUOTE(razvanescu @ 10 Jan 2005, 12:07)
nestiind nimeni care este adevaratul pret de baza pentru ele.  sad.gif
*



Pretul anuntat de Dacia pe siteul ei WWW.DACIA.RO este de 77 euro la cursul zilei de cumparare. Intra si mai uitete si tu ca poate au schimbat preturile ca eu m-am uitat prin nov.


--------------------
Dacia Logan Ambition 2004
Nu stiu sa ma semnez :P !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
toto
post 10 Jan 2005, 18:00
Post #36


Destul de fost membru


Group: Members
Posts: 432
Joined: 26 April 04
From: Bucuresti




eu am taiat cu cutter-ul...mi le-am montat singur de la a la z
in servie la adras mi-au zis maimutele ca proiectoarele nu se regleaza, dar pot sa va spun sigur ca se regleaza...la solenza e 2% in carte...la logan nu stiu

This post has been edited by toto: 10 Jan 2005, 18:01


--------------------
Honda CIVIC 5D 1.8 Sport M/T - '07
romania, frumoasa tara...pacat ca e locuita...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
razvanescu
post 10 Jan 2005, 18:24
Post #37


Membru incepator


Group: Members
Posts: 90
Joined: 6 January 05




QUOTE(Cr3ativ3 @ 10 Jan 2005, 17:58)
Pretul anuntat de Dacia pe siteul ei WWW.DACIA.RO este de 77 euro la cursul zilei de cumparare. Intra si mai uitete si tu ca poate au schimbat preturile ca eu m-am uitat prin nov.
*

Nu am vazut preturi pentru proiectoare de ceata pe site la dacia ca daca vedeam probabil ca mai erau si altii cre au vazut... Asa ca te rog sa ne dai si noua un link de la ei de pe site cu pretul pentru proiectoare. Merci antcipat.

PS: Pretul de 9 milioane ambele cu montarea inclusa este dat de catre Meridian care este dealer Dacia.


--------------------
Logan Preference 1,6
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cr3ativ3
post 11 Jan 2005, 08:59
Post #38


Ma-nvart pe-aici...fac cercuri


Group: Members
Posts: 264
Joined: 19 December 04
From: PITESTI




Intradevar am vazut si eu acum. Nu mai au preturile afisate. Preturile erau puse la piese de schimb

Imi pare rau ca vam dezinformat trebuia sa ma uit pe site mai intai


--------------------
Dacia Logan Ambition 2004
Nu stiu sa ma semnez :P !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dsign
post 15 Jan 2005, 19:52
Post #39


Led Tuning Man


Group: Members
Posts: 3.498
Joined: 24 November 03
From: Bucuresti




deci fuguta la ovidiu care are proiectoare la 1,2 mil lei bucata. suportii costa vreo 450 000 bucata si mai trebuie instalatia electrica de proiectoare pentru solenza care este si aia vreo 400 000 lei

deci: 2x1 200 000+2x450 000+400 000+ 700 000 (montaj in service autorizat adica la meridian)= 4 400 000 lei

eu am gasit la cineva proiectoare la 750 000 si m-am scos... deci se iese undevva la jumatea pretului oferit de ei. am zis ca am facut montajul la meridian ca sa nu faca cineva crize dupa aia cu garantia, am luat factura si dorm linistit.

dupa toate astea mai trebuie bat de actionat luminile cu pozitie speciala pentru faruri de ceata...

@collinro, klaus nu glumea. este el finut de obicei, dar de data asta nu glumea. chiar s-a discutat la intilnire despre faza cu protectia. cea mai buna solutie pina acum ar fi plexiglasul, dar ingropat aproape de proiector.

This post has been edited by Dsign: 15 Jan 2005, 19:56


--------------------
D Logan 2004 Preference 1.6MPI Egee - B 48 CUP
http://youtu.be/OQ-ukXOBfI4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Apostol Bogdan
post 24 Jan 2005, 18:21
Post #40


Membru


Group: Members
Posts: 102
Joined: 30 June 04
From: cluj-napoca




Eu mi-am montat proiectoare de solenza si am facut rost de suporti din fabrica si mi le-am montat si sunt super misto. Am fost la dealer si le-am legat cu cele din spate. Puteti sa va faceti si voi asa ceva.
NU VA PIERDETI GARANTIA LA PARTEA ELECTRICA!!!
smile.gif


--------------------
Dacia Logan Laureate Plus Gri comette/2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Apostol Bogdan
post 26 Jan 2005, 10:09
Post #41


Membru


Group: Members
Posts: 102
Joined: 30 June 04
From: cluj-napoca




Mi-am montat si eu proiectoarele de ceata si sunt foarte calumea. Nici o suta de euro nu m-au costat. Le-am legat cu cele din spate si merg foarte bine.
Daca vreti sa va montati mergeti la dealer autorizat ca altfel va pierdeti garantia la partea electrica.


--------------------
Dacia Logan Laureate Plus Gri comette/2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vlad
post 17 Feb 2005, 19:43
Post #42


Membru incepator


Group: Members
Posts: 82
Joined: 3 June 03
From: Iasi




Nu e indicat sa folosesti + de la pozitie pt ca suprasoliciti circuitul (comutatorul de lumini din bord, fire, siguranta) acesta fiind proiectat pt a sustine doar consumul lampilor de pozitie iar proiectoarele de ceata iau cu usurinta 8-9 Amperi ceea ce este f. mult.
Poti lua plusul de la pozitie pt a comanda releul pt proiectoare. Asta e altceva numai ca o sa ai tot timpul aprinse proiectoare la pozitie.
Cel mai bine e sa pui buton separat pt releul proiectoarelor sau sa iei plusul care merge la lampile de ceata din spate.


--------------------
opel, toyota Astra H, Corolla Enjoy-plus-2007, SOL 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dsign
post 19 Feb 2005, 10:33
Post #43


Led Tuning Man


Group: Members
Posts: 3.498
Joined: 24 November 03
From: Bucuresti




ok, mersi, s-a rezolvat, am montat totul in service, pe lampa ceata spate. acum am facut rost de bloc comanda lumini ce include comanda pt faruri...


--------------------
D Logan 2004 Preference 1.6MPI Egee - B 48 CUP
http://youtu.be/OQ-ukXOBfI4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dsign
post 5 May 2005, 20:32
Post #44


Led Tuning Man


Group: Members
Posts: 3.498
Joined: 24 November 03
From: Bucuresti




multumita lui cei7pitici, am reusit sa fac rost de bloc de comanda lumini de solenza clima, care are pozitite speciala pt faruri ceata pe inelul al doilea... acum pot sa aprind ceata si pe pozitie, nu numai pe faza de intilnire, ca pe stopul de ceata...


va readuc la cunostinta faptul ca emil si ovidiu au proiectoare+ suporti la pret redus. ovidiu-prelata galbena iar emil este alaturi, in vitan.


--------------------
D Logan 2004 Preference 1.6MPI Egee - B 48 CUP
http://youtu.be/OQ-ukXOBfI4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yonutz
post 7 May 2005, 14:49
Post #45


Membru incepator


Group: Members
Posts: 34
Joined: 26 June 04
From: Cluj




mi-a facut si mie cineva o" bucurie",spart proiector stanga fata,am cautatprin magazine auto si cel mai ieftin l-am gasit la 2.2mil. de solenza,exista vreo diferenta intre cele 2 ;sau intre cel din stanga sau dreapta?
se schimba greu?
mersi

This post has been edited by yonutz: 7 May 2005, 14:52


--------------------
Dacia Logan Laureat 1.6 - CJ18xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ghost
post 7 May 2005, 22:20
Post #46


Membru


Group: Members
Posts: 150
Joined: 10 March 05




Si eu m-am interesat de proiectoare. Mi-au zis ca 9 mil. ma costa toata treaba. Tot ei m-au sfatuit sa caut la magazine ca e mai ieftin. Am gasit la 1,5 mil bucata. Montajul l-am facut la sevice. Pret: 1,5 mil.(800.000 manopera, restul suportii, cablaj...). Tot ei mi-au schimbat blocul de lumini (moca, cu alta ocazie) si am ca la modelele superioare pozitie speciala pt. proiectoare. Ce nu-mi place e ca nu se aprinde martorul pe bord. Ce se poate face in privinta asta ca n-am chef sa le dau o caruta de bani sa-mi rezolve ei.


--------------------
Dacia Logan Preference 1.6 - -
"Vae Victus!"
"You should take help when offered. But I found that help offered when not needed is usually no help at all..."
Kain
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Codrin
post 8 May 2005, 12:42
Post #47


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.364
Joined: 7 January 05
From: Bucuresti




n-are ce sa se aprinda pentru ca nu l-au pus, din moment ce n-ai avut de la inceput proiectoare


--------------------
Mazda . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 9 May 2005, 08:34
Post #48


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




@Ghost, bordul de Ambiance/Preference nu are lampa pentru acel martor din simplul motiv ca versiunile mai sus mentionate nu au proiectoare. Ca sa ai acel martor activ poti schimba bordul cu unul de Laureat/Ambition, dar nu cred ca iti convine.

This post has been edited by Sony: 9 May 2005, 08:35


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 9 May 2005, 08:57
Post #49


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




ot. Gost: ai putea incerca sa montezi firul de contact la mufa bordului de la + proiectoare...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yonutz
post 9 May 2005, 11:58
Post #50


Membru incepator


Group: Members
Posts: 34
Joined: 26 June 04
From: Cluj




exista vreo diferenta intre proiectoare stanga,dreapta?


--------------------
Dacia Logan Laureat 1.6 - CJ18xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ghost
post 9 May 2005, 23:10
Post #51


Membru


Group: Members
Posts: 150
Joined: 10 March 05




Nedumerirea mea e in felul urmator: n-am vazut cum arata un bord desfacut si ma intreb daca nu se poate pune bec/led in locul respectiv si alimentat de la + care vine la comutator...


--------------------
Dacia Logan Preference 1.6 - -
"Vae Victus!"
"You should take help when offered. But I found that help offered when not needed is usually no help at all..."
Kain
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 10 May 2005, 08:59
Post #52


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Nedumerirea mea e in felul urmator: topicul
http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=10952
l-ai vazut?...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ghost
post 13 May 2005, 19:13
Post #53


Membru


Group: Members
Posts: 150
Joined: 10 March 05




Am auzit de topicul respectiv dar nu l-am vazut niciodata blush.gif Am crezut ca poate e o legenda... rolleyes.gif


--------------------
Dacia Logan Preference 1.6 - -
"Vae Victus!"
"You should take help when offered. But I found that help offered when not needed is usually no help at all..."
Kain
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreic
post 15 May 2005, 13:07
Post #54


Membru autentic


Group: Members
Posts: 415
Joined: 18 January 05
From: Bucuresti




QUOTE(Sony @ 9 May 2005, 09:34)
@Ghost, bordul de Ambiance/Preference nu are lampa pentru acel martor din simplul motiv ca versiunile mai sus mentionate nu au proiectoare.
*


Salut Sony
Te contrazic in privinta martorului din bord. Eu am preferance si mi-am montat proiectoare si martorul din bord se aprinde cand acestea functioneaza. Manopera a fost executata la Adras, s-au conectat in loc de farul de ceata(am scos becul ca sa nu ii inebunesc pe ce din spate) si cand cuplez proiectoarele se aprind ambii martori (ceata si proiectoare). Deci martoeul este functional.


--------------------
Dacia Logan Ambition 1.6 mpi - B-xx-yyy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ghost
post 16 May 2005, 22:54
Post #55


Membru


Group: Members
Posts: 150
Joined: 10 March 05




Ok! Acum am vazut topicul cu bordul desfacut. Oare placa aia ce contine ledurile nu e la fel pt. toate modelele? unsure.gif


--------------------
Dacia Logan Preference 1.6 - -
"Vae Victus!"
"You should take help when offered. But I found that help offered when not needed is usually no help at all..."
Kain
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
carman
post 19 Jul 2005, 21:15
Post #56


Membru


Group: Members
Posts: 159
Joined: 9 May 05




eu unul sunt profund nemultumit de modul in care au fost reglate aceste proiectoare din fabrica. bat la cel mult 3 metri in fata si in cazul asta nu au nici o utilitate.

pana la urma, poate descrie cineva ce trebuie facut pentru a se ajunge la ele, si de unde anume se regleaza ? trebuie vreo cheie speciala, ceva ? la modul in care trebuiesc reglate ma pricep eu...


--------------------
◊ ◊ - ◊
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor B
post 19 Jul 2005, 21:26
Post #57


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.639
Joined: 7 August 03
From: Cluj-Napoca




La slz exista un decupaj in bara sub proiector, la fel ar trebui sa fie si la lgn. Cu ajutorul unei surubelnite drepte, ceva mai lunga strangi sau destrangi un surub care ridica becul in proiector.


--------------------
DACIA GOLAN Laureate 1.4 MPI - CJ 00 TUD
"Wellcome to the desert of the real"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 19 Jul 2005, 21:29
Post #58


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Pt. reglaj proiectoare pe logan trebuie bagat pe dedesupt. In carenajele de plastic exista o gaura care da direct in surubul de reglaj. Se invarte de surub, fie cu o surubelnita cruce LUNGA, fie cu o surubelnita plata la dimensiune, dar tot LUNGA.
Din proprie experienta, prima oara este mai greu cu nimeritul surubului ala de plastic cu cap cruce de reglaj proiectoare, a doua oare parca merge mai bine.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
carman
post 19 Jul 2005, 21:36
Post #59


Membru


Group: Members
Posts: 159
Joined: 9 May 05




multumesc mult pentru raspunsul rapid si la obiect.

era limpede ca pe dedesubt, insa eu am observat ca exista o masca acolo sub bara care impiedica accesul din toate directiile. la o privire sumara (e drept) nu m-am prins pe ce suprafata se intinde, si cum anume se scoate.

dupa aceea voi face reglajul cu surubelnita cruce (multumesc).


--------------------
◊ ◊ - ◊
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tazzz
post 22 Jul 2005, 17:07
Post #60


Membru autentic


Group: Members
Posts: 521
Joined: 26 August 04
From: Iasi - Romania




carman: poate nu te astepti la raspunsul asta dar proiectoarele alea nu tre sa bata la mai mult de 5 metrii in fata masinii, pentru ca ii orbesti pe altii, proiectoarele nu sunt ca sa vezi tu drumu ci ca sa te observe altii pe timp de ceata si sa nu intre in tine...


--------------------
Dacia Logan Laureat 1.6 - IS XX TAZ
si aici ar fii semnatura nu? :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
14 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 4th June 2024 - 10:06
Forum Renault