DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

49 Pages « < 39 40 41 42 43 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Discutii pe teme feroviare - Despre trenuri !, DOAR material rulant

Laurentziu83
post 30 Sep 2022, 13:27
Post #1201


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Mie la metrou in Atena mi s-a parut ciudat cat de multa lume face blatul, gen daca vrei sa intri la metrou, dupa ce validezi cartela, trebuie sa intri repede pentru ca risti sa intre altcineva mai repede pe validarea ta si sa se inchida portile in fata ta.

Sau ma distra cand era mai liber si vedeam cate-un grecotei cum se apropia de mine cand ma apropiam de porti, ma faceam atunci ca am uitat ceva si ma opream sa ma caut prin buzunare.
Blatistii bucuresteni sunt niste domni pe langa atenieni.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 2 Oct 2022, 23:14
Post #1202


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.985
Joined: 29 May 06




@Laurentziu83
Si la iesirea de la metrou cum se proceda, incercau si acolo grecii se iasa pe cartela ta? Ca si la iesirea din statia de metrou este nevoie de validarea cartelei. Ca grecii nu-s prosti.

Am stat aproape o saptamana in Atena si am mers cu metroul in fiecare zi [mai putin una dintre zile in care a fost greva la tot transportul public].
Insa niciodata nu am avut senzatia ca vreun grec ar vrea sa intre la metrou pe cartela mea. Singurii blatisti pe care i-am vazut au fost vreo 2-3 pusti de 15-16 ani, teribilisti si mai ales bine antrenati in sarirea peste portile de la metrou.

--------------------------------------------------------------

Septembrie 2022

Gara centrala din Atena.

45.jpg ( Size: 200.22k ) Number of downloads: 426


Cladirea garii.

46.jpg ( Size: 331.49k ) Number of downloads: 428
47.jpg ( Size: 313.51k ) Number of downloads: 425
48.jpg ( Size: 246.61k ) Number of downloads: 422
49.jpg ( Size: 442.6k ) Number of downloads: 418


Dupa dimensiune, pare cam cat gara Bucuresti Obor [Gara de Est].

Din afisul de mai jos, prima data am aflat ca tariful de transport al bicicletei in tren este 5 Euro. Apoi, la o privire mai atenta, am aflat ca, respectiv Caile Ferate Grecesti apartin de Ferrovie dello Stato Italiane Group.

50.jpg ( Size: 327.68k ) Number of downloads: 19


3 ore si 55 de minute de la Atena la Salonic.

51.jpg ( Size: 431.74k ) Number of downloads: 20


Nu stiu cati km sunt pe calea ferata intre Atena si Solonic [pe autostrada sunt 500 km intre cele doua orase].

Si trenul care face cursa Atena - Salonic.

52.jpg ( Size: 422.88k ) Number of downloads: 27
53.jpg ( Size: 428.07k ) Number of downloads: 27


Daca am inteles bine, trenul din pozele de mai sus a fost initial un Pendolino Cisalpino [construit de Fiat Ferroviaria in periaoda 1993 - 1997] si apoi reconstruit de Alstom in perioada 2019 - 2021.

Gara din Pireu, azi capatul unei linii de metrou care deserveste Atena.

54.jpg ( Size: 431.11k ) Number of downloads: 23
55.jpg ( Size: 439.1k ) Number of downloads: 23


A se observa peronul central, care permite debarcarea / accesul pe ambele parti ale trenului.

Rastelul pentru bagaje din metroul care merge la aeroport.

56.jpg ( Size: 380.73k ) Number of downloads: 28
57.jpg ( Size: 395.85k ) Number of downloads: 25


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 3 Oct 2022, 08:06
Post #1203


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.912
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Pendolino erau alea de se inclinau in curbe parca, nu? Mai fac asta si la greci?

This post has been edited by einstein1984: 3 Oct 2022, 09:52


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 3 Oct 2022, 09:48
Post #1204


membru


Group: Members
Posts: 4.529
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Alea erau, și puteau ține 160 de KMh constant pe București - Constanta, înainte de modernizarea asta a căii de rulare care a durat o grămadă de ani.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 3 Oct 2022, 09:53
Post #1205


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.912
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




inaite de modernizare parca nici nu aveam sine sudate, asa ca nu as fi 100% sigur.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 3 Oct 2022, 10:25
Post #1206


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




QUOTE(gibonu @ 3 Oct 2022, 00:14)
@Laurentziu83
Si la iesirea de la metrou cum se proceda, incercau si acolo grecii se iasa pe cartela ta? Ca si la iesirea din statia de metrou este nevoie de validarea cartelei. Ca grecii nu-s prosti.
*


Da, chiar asa faceau, daca nu erai atent, el iesea si se inchideau portile in fata ta, de nu mai puteai sa iesi. E drept ca eu vorbesc de 2018, poate intre timp au mai pus biciul pe ei.

QUOTE(tatabobu @ 3 Oct 2022, 10:48)
Alea erau, și puteau ține 160 de KMh constant pe București - Constanta, înainte de modernizarea asta a căii de rulare care a durat o grămadă de ani.
*


N-are legatura musai, Pendolino ajuta doar pe parcursuri virajate unde sunt curbe mai stranse, nu e cazul pe B-Cta unde doar in cateva locuri (gen Sarulesti) s-a reconfigurat traseul pentru curbe mai largi. Plus ca, la Pendolino s-au cam plans calatorii de senzatii de greata cand traseul era virajat.

Problema inainte era odata ca nu aveam sinele sudate si apoi starea precara a liniei, cat de ondulata e, gradul de exfoliere al sinei, cat de uzata e, daca sunt traverse putrede (=>restrictie), etc.
De exemplu, chiar si cand mergea trenul cu 140 in anii 90, in tren era o galagie de nedescris mai ales cand trecea pe la macaze, etc. Acum la 160 zici ca pluteste. Cand simti ca trenul se balangane, iti dai seama ca aia e viteza maxima pe care o poate suporta linia in acea zona.

Pentru cine are ocazia sa mearga Buzau-Braila, firul 2 a suferit RK intre Buzau si Faurei, pe aceasta portiune se merge cu 120 si simti ca pluteste, comparativ cu Ploiesti sud-Buzau unde se merge cu maxim 70.

O alta diferenta se mai simte cu cateva sute de metri inainte de intrarea in statia Predeal, pana acolo trenul zici ca pluteste si deodata incepe trancanitul liniei nereabilitate. Momentul concide si cu aparitia stalpilor de beton ai catenarei, de unde pana acolo erau metalici.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 3 Oct 2022, 10:37
Post #1207


membru


Group: Members
Posts: 4.529
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




OK. Având în vedere că ce am scris mai sus mi-a fost relatat de cineva care a fost în cursa de test București Constanța, aleg sa cred persoana respectiva mai mult decât extrapolările voastre.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 3 Oct 2022, 11:12
Post #1208


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Eu iti recomand un drum cu trenul pana la Brasov, drum in care sa fii atent la schimbarile in calitatea liniei fix inainte de Predeal. Iti vei da seama de diferente.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 6 Oct 2022, 21:40
Post #1209


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.985
Joined: 29 May 06




QUOTE(einstein1984 @ 3 Oct 2022, 10:06)
Pendolino erau alea de se inclinau in curbe parca, nu? Mai fac asta si la greci?


Nu stiu.
As spun ca nu. N-am avut timp de prea multa documentare, insa din ce scrie pe Wikipedia, trenul merge cu 250 km/h si cu doar 205 km/h in Grecia.

Oricum, fata de 160 km/h cat este viteza maxima in RO, clar sunt grecii peste noi si la domeniul asta. Nu ca m-ar mira.


6 Oct 2022, 23:47:
QUOTE(Laurentziu83 @ 3 Oct 2022, 12:25)
Da, chiar asa faceau, daca nu erai atent, el iesea si se inchideau portile in fata ta, de nu mai puteai sa iesi. E drept ca eu vorbesc de 2018, poate intre timp au mai pus biciul pe ei.


Posibil sa se mai fi civilizat grecii in ultimii ani.
De exemplu, masca inca este obligatorie in tot transportul public din Atena [si nu doar de acolo]. Din ce am vazut, cam 95% din calatori o purtau,

In alta ordine de idei, tarifarea la transportul public din Atena [metrou, autobuz, tramvai si troleu], cu exceptia celor care merg la aeroport, este foarte bine gandita.
Un bilet valabil 90 minute [indiferent de mijlocul de transport, ca la Bucuresti] costa 1,20 Euro.
Un abonament valabil 5 zile costa 8,20 Euro.
Parca un abonament lunar costa 27 Euro [nu garantez, nu m-a interesat, dar parca asa am vazut pe site].

Posibil ca si din motivul asta sa "nu iti mai ia grecii fata" la metrou.


7 Oct 2022, 00:54:
Septembrie 2022

Aeroportul Henri Coanda.
Accesul dintre cladirea aeroportului si cladirea garii.

60.jpg ( Size: 424.45k ) Number of downloads: 28


Gara.

61.jpg ( Size: 351k ) Number of downloads: 24


Interiorul.

62.jpg ( Size: 602.32k ) Number of downloads: 24


In tren, plata se poate face cu cardul bancar direct la aparatul de taxare, care este identic cu cel din mijloacele de transport ale STB.
Cel mai tare a fost ca nasul nu a fost curios sa vada daca intr-adevar am platit calatoria. Nu stiu daca nu a vrut sa verifice cardul la aparatul de taxare sau daca aparatul nu putea verifica cardul.

Plata se poate face si cash, direct la nas. Asta pare cea mai buna varianta, pentru a nu avea surprize neplacute daca nu mai functioneaza aparatul, nu mai ai bani pe card, nu mai functioneaza cardul, etc. Nu m-a dus capu' sa am niste Lei la mine.

Pretul biletului este 5 Lei, trenul face 25 de minute de la aeroport la Gara de Nord iar frecventa este la 40 de minute, indiferent de ora. Rezonabil.

Bombardierul de la Transferoviar Calatori in Gara de Nord [as fi fost curios sa merg cu el].

63.jpg ( Size: 301.77k ) Number of downloads: 29


La ora 19:39 avionul a aterizat iar la ora 21:10 eram deja in 182 in drum spre casa [autobuzul ma ia din fata Garii de Nord si ma lasa direct in fata blocului].

64.jpg ( Size: 251.5k ) Number of downloads: 31


Astfel, drumul de la aeroport pana acasa costa 7,50 Lei [5 Lei trenul si 2,50 Lei autobuzul]. Nu cred ca vreun taxi, Uber, Bolt, etc m-ar fi costat doar 7,50 Lei de la aeroport pana acasa. Ca sa nu mai vorbim de eventuale blocaje pe DN 1.

In final, bine ca a exista combinatia lui Platini, care in dorinta de a aduna cat mai multe voturi in interiorul UEFA, a venit cu ideea organizarii Euro 2020 in mai multe orase din Europa, printre care si Bucurestiul. Altfel, nu aveam nicio sansa sa avem un tren intre gara centrala si aeroport.
Nu mai conteaza ca trenul nu ar fi fost gata pentru Euro 2020. "Norocul" nostru a fost ca a venit pandemia si ca Euro 2020 s-a desfasurat in 2021.

This post has been edited by gibonu: 6 Oct 2022, 22:54


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 7 Oct 2022, 10:41
Post #1210


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Am folosit si eu de multe ori trenul de aeroport, e perfect daca vrei sa ajungi la/de la aeroport fara sa-ti faci griji de aglomeratia din trafic.

Partea proasta e frecventa destul de scazuta, de 40 de minute intre trenuri, n-au putut si ei sa dubleze linia pe tot traseul, se vede ca e o carpeala romaneasca facuta cu bani multi.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 9 Oct 2022, 21:11
Post #1211


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.985
Joined: 29 May 06




@Laurentziu83
Intr-adevar, frecventa este cam scazuta, insa asta se aplica doar pe bucata aeroport - gara, pentru ca nu stii cat stai la coada la controlul de frontiera sau la banda de bagaje.
Si daca constati ca mai ai de stat 35 de minute in gara la aeroport s-ar putea sa nu fie prea placut, mai ales daca ai vreun zbor foarte lung si diferente de fus oras si sa cauti alta alternativa [autobuz, taxi, Uber, Bolt, etc

Ca invers, in cele mai multe cazuri iti poti planifica sa ajungi la gara la ora X la care pleaca trenul spre aeroport [la fiecare 40 de minute, indiferent de ora].

O frecventa la 30 de minute cred ca ar fi ok, cel putin in momentul asta.

Trenul asta nu-i chiar o carpeala. Hai sa-i zicem o semi-carpeala. Bine ca s-a facut, dar era loc si de mult mai bine. Asta comparativ cu nimic.

Cica s-ar putea ajunge si la o frecventa de un tren la fiecare 10 minute:
https://mihaicraciun.eu/2020/09/16/solutie-...-cadenta-de-10/


<span class='edit'>9 Oct 2022, 23:14:</span>
------------------------------------

Cica se va intampla o minune la Bucuresti. Dar pana nu vad, nu cred.

06.10.2022
Adrian Criț, directorul general al Societății de Transport București (STB) la conferința de deschidere a Salonului Auto București (SAB) & Accesorii 2022, despre noile tramvaie Astra:

"Ca noutate, călătorii vor avea posibilitatea transportării bicicletelor printr-un sistem de prindere și fixare rabatabil, care să nu ocupe spațiul destinat celorlalți utilizatori atunci când nu este folosit".

Sursa si mai multe detalii: https://www.agerpres.ro/economic-intern/202...inia-41--991485

Vine civilizatia peste noi?

10 Oct 2022, 22:51:
In continuare postarii de mai sus, pare ca a avut mare succes miscarea de marketing a STB de a aduce un tramvai Astra la salonul auto.

Pare ca succesul a fost atat de mare incat multi dintre vizitatori au ramas ca impresia ca tramvaiul pe care il vad la salonul auto este primul tramvai Astra livrat la Bucuresti.

Ca fapt divers, este tramvaiul cu nr. 9:
https://clubferoviar.ro/foto-astra-vagoane-...cu-ocazia-saba/

Iar primul tramvai Astra a fost livrat pe Bucuresti pe 31.05.2022:
https://clubferoviar.ro/primul-tramvai-astr...goane-calatori/

This post has been edited by gibonu: 10 Oct 2022, 20:51


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 12 Oct 2022, 15:00
Post #1212


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Frecventa actuala de 40 de minute este destul de mare pentru ca, daca iti planifici sa ajungi in aeroport cu 2 ore inainte de decolare si, din varii motive pierzi trenul, risti sa pierzi si avionul daca mai astepti inca 40 de minute in gara, avand in vedere cozile enorme de la check-in de pe Otopeni. Nu mai stiu acum, dar cand am zburat ultima oara in februarie (cu Wizz), nu se putea face check-in online (desi aveam doar un rucsac), trebuia sa te prezinti fizic in aeroport, la o coada la care stateai 20 de minute pe putin.

Oricum, la carma MT avem nevoie de un ministru precum Catalin Drula sau altul similar lui, cu astia de acum nu facem nimic.

This post has been edited by Laurentziu83: 12 Oct 2022, 15:02


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 12 Oct 2022, 23:00
Post #1213


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.985
Joined: 29 May 06




@Laurentziu83
Nu-i chiar asa. Orarul trenului spre aeroport este clar, iti poti planifica drumul de acasa pana la gara astfel incat sa nu pierzi trenul.

E drept, trenul poate avea intarziere, se poate defecta pe traseu, etc Asta se intampla si la case mai mari, cum ar fi la Berlin cu S-Bahn-ul spre aeroport [am patit-o in 2019 si o am povestit-o in topicul povestii turei].

Pe de alta parte, si cu masina, autotuz, taxi, Uber poti avea surprize, stiu oameni care au pierdut avionul din cauza de accident nasol pe DN 1 si toata zona blocata de Politie.

Personal, intre tren si rutier prefer tot timpul trenul. Este adevarat ca pot ajunge relativ usor la Gara de Nord [2 statii de travai si 3 de metrou].

Iar la intoarcerea de la aeroport, mai ales daca aterizezi in timpul saptamanii pe la ora 17.00 - 18.00 cand aglomeratia pe DN 1 este maxima, trenul este imbatabil. Chiar daca stai 40 de minte sa astepti, tot cred ca ajungi mai repede in oras.

Cum am spus, o freceventa macar la 30 de minute ar fi un lucru tare bun.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 13 Oct 2022, 10:37
Post #1214


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Pai tocmai, problema nu e la GdN, ci de cum ajungi pana acolo. Ori la noi stim foarte bine ca, in afara de metrou, nu te poti baza pe nimic altceva la orele de varf.

Iar daca pierzi un tren, s-ar putea sa nu mai ai timp destul daca il astepti pe urmatorul, plus ca nu stii ce te asteapta pe DN1.

Iar trenul de Otopeni deja a ajuns sa circule plin, se justifica o marire a frecventei acestuia, problema e ca n-ai cu cine sa dublezi linia. Prin alte parti se face si cvadruplare, la noi daca vorbesti de facut tren metropolitan intre Corbu si Vama Veche ti se raspunde direct "nu se poate".


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 18 Oct 2022, 18:38
Post #1215


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.315
Joined: 3 January 05




Italienii și-au luat Hitachi și la noi a ajuns ce au fabricat ei:
Astra Arad(?)

Attached thumbnail(s)
4716FFF7_AE6E_40A6_8AEC_9DE5A840EBE3.jpeg ( Size: 3.72mb ) Number of downloads: 28
E0C9F558_8FFD_4CCB_84A6_24A066821A47.jpeg ( Size: 258.18k ) Number of downloads: 28
B17F59F0_568D_4BEC_9F47_FFBD10E16CFD.jpeg ( Size: 244.05k ) Number of downloads: 23
4E1AB1E5_8F15_4209_BE2E_8518B16630ED.jpeg ( Size: 2.85mb ) Number of downloads: 22
225A60DC_5DC7_4343_906F_5BEE13704F0C.jpeg ( Size: 203.78k ) Number of downloads: 23


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 18 Oct 2022, 21:33
Post #1216


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.985
Joined: 29 May 06




@Laurentziu83
Iti poti planifica sa ajungi la Gara de Nord in timp util incat sa prinzi un tren spre aeroport care pleaca odata la 40 de minute indiferent de ora.

In alta ordine de idei, pentru venitul de la aeroport trenul, chiar si odata la 40 de minute este imbatabil daca ajungi in timpul saptamanii in jurul orei 17:00 cand DN-ul este blocat.
Chiar daca stai si astepti trenul 40 de minute, nici cu mama lui taxi / Uber / Bolt nu faci 65 de minute de la aeroport la gara cand DN-ul este blocat. Iar de la Gara de Nord poti lua taxi / Uber / Bolt pana acasa in cazul in care nu vrei sa mergi cu transportul in comun. Asta fiind scenariul cel mai pesimist cand stai 40 de minute in gara la aeroport. Nu mai vorbesc ca niciun taxi / Uber / Bolt nu costa 5 Lei de la aerport la gara.

Ma rog, pentru cei care stau in Baneasa / Aviatiei asta e, isi iau DN-ul in bot, pentru ca pe ei nu ii ajuta trenul.

Insa ar fi de dorit ca trenul spre aeroport sa aibe o frecventa mai buna, macar odata la 30 de minute.

Cat despre capacitatea trenului, s-ar putea suplimenta in timpul orelor de varf, ar putea fi doua rame in loc de una. Jonglarea asta cu lungimea trenului se practica si prin alte parti. Important este sa ai cu ce sa suplimentezi.

18 Oct 2022, 23:36:
QUOTE(nasty @ 18 Oct 2022, 20:38)
Italienii și-au luat Hitachi și la noi a ajuns ce au fabricat ei:
Astra Arad(?)


Te referi cumva ca trenul [IC 2] de la Astra ar fi facut cu Hitachi? Ca nu prea inteleg ce vrei sa spui.

Foarte misto Hitachi Rock, l-am vazut la InnoTrans in 2018.
Foarte tari locurile pentru bicicleta. Nu vad io bine sau iti poti incarca bicicleta electrica in tren?


19 Oct 2022, 00:28:
-----------------------------

Octombrie 2022

Trenul Regio [al CFR Calatori] Bucuresti Obor - Constanta [am mers pana la Medgidia].

Bicicleta [cu ghidonul aliniat paralel cu cadrul] a stat perfect langa usa de acces a vagonului etajat [26-16], fara sa deranjeze pe absolut nimeni.

01.jpg ( Size: 445.53k ) Number of downloads: 26


Pentru bicicleta m-am inteles cu nasul, 30 Lei. Comparativ cu 60 Lei cat ar fi fost tariful conceput de catre genialii decidenti de la CFR Calatori. Ramanem la vechea problema, banii pentru bicicleta ii iau nasii in loc sa ii ia CFR Calatori. Deocamdata atat se poate.

-----------------------------------------

Poate voi stiati, io zilele trecute am aflat ca inca din 2020 exista in parteneriat intre CFR Calatori si MAV [Caile Ferate Maghiare] al carui rezultat este, printre altele, ca locomotivele Bombardider Traxx ala MAV-ului tracteaza trenuri inclusiv pe bucata Bucuresti - Constanta si retur.
Cateva detalii: https://mobilitate.eu/locomotivele-bombardier-traxx-cfr/

Octombrie 2022, halta Dunarea [prima statie dupa Cernavoda, spre Bucuresti].

Locomotiva 480 007

02.jpg ( Size: 342.76k ) Number of downloads: 26


denumita Rákóczi Ferenc [printre altele si principe al Transilvaniei].

03.jpg ( Size: 349.3k ) Number of downloads: 25


O alta locomotiva Traxx a MAV-ul se numeste Matei Corvin [Matyas Kiraly in magiara].

Daca nu ma insel, trenul care se vede in pozele de mai sus este IR 1588 Constanta - Bucuresti.

This post has been edited by gibonu: 18 Oct 2022, 22:28


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 19 Oct 2022, 07:59
Post #1217


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.912
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




AR trebui sa trimiteim si noi o EA60 la ei cu avram iancu pe ea


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 19 Oct 2022, 08:17
Post #1218


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




De ce, ca sa zica ungurii "uite si la retardatii astia carora le-am lasat ditamai infrastructura in Transilvania in 1918 si apoi si-au batut joc de ea, pe langa faptul ca au conditii de lumea a treia in vagoane, da il au pe Iancu pictat pe locomotiva, sunt mandri ca sunt romulani"...?

QUOTE(gibonu @ 18 Oct 2022, 22:33)
Cat despre capacitatea trenului, s-ar putea suplimenta in timpul orelor de varf, ar putea fi doua rame in loc de una. Jonglarea asta cu lungimea trenului se practica si prin alte parti. Important este sa ai cu ce sa suplimentezi.

<span class='edit'>18 Oct 2022, 23:36:</span>
Te referi cumva ca trenul [IC 2] de la Astra ar fi facut cu Hitachi? Ca nu prea inteleg ce vrei sa spui.

Octombrie 2022

Trenul Regio [al CFR Calatori] Bucuresti Obor - Constanta [am mers pana la Medgidia].

Pentru bicicleta m-am inteles cu nasul, 30 Lei. Comparativ cu 60 Lei cat ar fi fost tariful conceput de catre genialii decidenti de la CFR Calatori. Ramanem la vechea problema, banii pentru bicicleta ii iau nasii in loc sa ii ia CFR Calatori. Deocamdata atat se poate.


Da, normal e sa poti sa suplimentezi, dar n-ai cu ce, CFR isi bate joc maxim de parcul de Desiro-uri...(in timp ce intretine perfect Malaxele...), deviza noastra e "nu lasam pe nimeni jos" (ne asiguram ca merge lumea in picioare).

Referitor la trenurile IC2, probabil se refera la faptul ca sunt facute in bataie de joc de Ansaldo Breda pentru danezi, danezii au scapat de ele, le-am luat noi sa inghetam iarna in ele sau sa nu curga apa la robinet sau sa ramai in camp cu ele, iar italienii si-au luat de la Hitachi.

Data viitoare cand mai mergi cu R8003 din gara Obor (sau alt tren din gara aia imputita, nu ca GdN ar fi mai curata), da-i 10 lei, da-l in cenzurat de nesimtit. Sau, daca nu accepta, sopteste-i duios "pot sa merg si eu cu dvs sa vad cum toata lumea are bilet in tren?" E nesimtire maxima sa percepi 60 de lei/bicicleta in trenul ala de blatisti (cand biletul de calator e 36 de lei) cu vagoane demne de confortul unui WC satesc.

This post has been edited by Laurentziu83: 19 Oct 2022, 11:33


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 19 Oct 2022, 21:48
Post #1219


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.985
Joined: 29 May 06




QUOTE(einstein1984 @ 19 Oct 2022, 09:59)
AR trebui sa trimiteim si noi o EA60 la ei cu avram iancu pe ea


De fapt care este problema ca o locomotiva a MAV-ului tracteaza trenuri pe ruta Bucuresti - Constanta?
Ca sa incerc sa inteleg ce vrei sa spui.


20 Oct 2022, 00:00:
QUOTE(Laurentziu83 @ 19 Oct 2022, 10:17)
Referitor la trenurile IC2, probabil se refera la faptul ca sunt facute in bataie de joc de Ansaldo Breda pentru danezi, danezii au scapat de ele, le-am luat noi sa inghetam iarna in ele sau sa nu curga apa la robinet sau sa ramai in camp cu ele, iar italienii si-au luat de la Hitachi.


Datorita rebuturior pe care le-au facut pentru danezi Ansaldo Breda a platit compensatii care i-a dus aproape de faliment. Noroc ca i-a cumparat Hitachi, altfel azi erau istorie.
Am o vaga impresia ca italienii nu au cumparat intamplator trenurile Hitachi Rock.

20 Oct 2022, 00:15:
QUOTE(Laurentziu83 @ 19 Oct 2022, 10:17)
Data viitoare cand mai mergi cu R8003 din gara Obor (sau alt tren din gara aia imputita, nu ca GdN ar fi mai curata), da-i 10 lei, da-l in cenzurat de nesimtit. Sau, daca nu accepta, sopteste-i duios "pot sa merg si eu cu dvs sa vad cum toata lumea are bilet in tren?" E nesimtire maxima sa percepi 60 de lei/bicicleta in trenul ala de blatisti (cand biletul de calator e 36 de lei) cu vagoane demne de confortul unui WC satesc.


Nu asa se pune problema. Eu am nevoie de nas, nu nasul are nevoie de mine.
Nu ii puteam da 10 Lei nasului cand tariful pentru bicicleta era 60 Lei, a trebuit sa adaptez putin "oferta". Altfel, riscam sa creada nasul ca imi bat joc de el si m-ar fi taxat cu 60 lei, ceea ce nu imi convenea.

Nesimtirea maxima este a genialilor decidenti de la CFR Calatori, nu a nasului, pentru ca nu nasul stabileste tariful oficial pentru bicicleta, el doar il aplica.


This post has been edited by gibonu: 19 Oct 2022, 22:15


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 20 Oct 2022, 07:41
Post #1220


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.912
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Nu am o problema, ziceam ca ca ar fi frumos sa returnam serviciul.

This post has been edited by einstein1984: 20 Oct 2022, 07:56


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 20 Oct 2022, 17:30
Post #1221


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.985
Joined: 29 May 06




@einstein1984
Cel putin din ce scrie in link-ul postat mai sus, rezulta ca si noi returnam serviciul:
"MAV Start trimite la București locomotivele Bombardier Traxx, iar CFR Călători trimite la Budapesta locomotivele seria 477 care sunt adaptate pentru a opera pe infrastructura din Ungaria."

Iar unul dintre avantajele majore ar fi ca nu mai este nevoie sa fie schimbata locomotiva la granita. Adica merge trenul mai repede.

Recunosc, n-am fost in Ungaria ca sa caut locomotivele de la CFR Calatori.

20 Oct 2022, 23:21:
QUOTE(Laurentziu83 @ 19 Oct 2022, 10:17)
CFR isi bate joc maxim de parcul de Desiro-uri...(in timp ce intretine perfect Malaxele...),


Malaxa? A spus cineva Malaxa?

--------------------------------------------------------

Octombrie 2022

Noile soricarii cu care sunt dotati nasii de la CFR Calatori [prima data le-am vazut in august, in trenul care trecea prin Sighisoara].

01.jpg ( Size: 233.26k ) Number of downloads: 17


Cea neagra este un fel de tableta cu ajutorul careia se emite biletul in tren iar cea alba este imprimanta care printeaza biletul. Asadar, adio bilete scrise cu pixul de nas in tren si "taiate" de nas din cotorul de bilete.
In plus, tot cu tableta neagra se citeste codul QR care exista pe biletul online. Am vazut ca citeste acel cod QR inclusiv de pe telefon [biletul meu online era printat, cu stiam ca poate fi citit cu tableta].
A venit civilizatia si digitalizarea peste noi. In poza de mai sus este nasul unui tren Regio de pe ruta Gara Obor - Constanta. Prespupun ca toti nasii CFR Calatori din RO sunt acum dotati cu soricariile astea hi-tech.

Revenind la realitatea feroviara romaneasca, inca mai sunt in circulatie automotoare Malaxa, fabricate prin anii '40 - '50.
Gara Constanta, automotorul care se pregatea sa plece la Magalia.

02.jpg ( Size: 368.83k ) Number of downloads: 20
03.jpg ( Size: 200.94k ) Number of downloads: 18


This post has been edited by gibonu: 20 Oct 2022, 21:21


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 21 Oct 2022, 07:45
Post #1222


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.912
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




mi se pare mult mai frumos malaxa decat un desiro, mai vintage dieselpunk asa.
Dotarea cu terminalul mobil am vazut-o si eu in august pe buc-brasov.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 21 Oct 2022, 12:02
Post #1223


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Bine, si Dacia 1310 era mai frumoasa decat Loganul cand a aparut, dar progresul tehnic e progres tehnic.

@gibonu: mie mi-a cerut nasul 30 de lei pentru bicicleta intre Sercaia si Cartisoara, de unde pana unde 60 de lei?

This post has been edited by Laurentziu83: 21 Oct 2022, 12:02


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 23 Oct 2022, 21:58
Post #1224


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.985
Joined: 29 May 06




QUOTE(einstein1984 @ 21 Oct 2022, 09:45)
mi se pare mult mai frumos malaxa decat un desiro, mai vintage dieselpunk asa.  


Ai mers cu Malaxa, ai vazut / simtit cat de "dieselpunk" este?

Ca am mers io cu ea in aprilie 2019, pe bucata Piatra Olt - Carcal [si Corabia - Caracal].
Am zis ca merg putin, automotorul era cam gol, asa ca am zis ca nu are rost sa leg bicicleta. La 10 secunde dupa ce trenul s-a pus in miscare bicicleta este deja intinsa pe podea.

Intr-adevar, Malaxele ar fi bune pentru plimbari pentru entuziastii feroviari din Europa de Vest, Statele Unite, etc. Astia chiar ar plati bani grei pentru o astfel de plimbare.
Insa in niciun caz nu mai sunt bune pentru folosinta zilnica. Da-o dracu', suntem in 2022 si inca folosim material rulant fabricat in anii '40 - '50?

<span class='edit'>24 Oct 2022, 00:06:</span>
QUOTE(Laurentziu83 @ 21 Oct 2022, 14:02)
@gibonu: mie mi-a cerut nasul 30 de lei pentru bicicleta intre Sercaia si Cartisoara, de unde pana unde 60 de lei?


Probabil ti-a cerut 30 de Lei inainte de 01.07.2022 [cand s-au schimbat tarifele]. Sau ai dat de un nas de treaba.

Am povestit pe pagina anterioara [postul nr. 1175] detaliat despre cum se tarifeaza bicicleta la CFR Calatori, nu mai reiau aici.
Ideea este ca CFR Calatori considera ca bicicleta are 15 kile si taxarea incepe de la 3 Lei pe kil pentru bucata 0 - 100 km. Pentru bucata 101 - 200 km tariful este de 4 Lei pe kil. De aici rezulta cei 60 Lei [Buc. Obor - Medgidia].

Si mai tare a fost la ca intoarcere [Basarabi - Bucuresti Nord] m-as fi incadat la bucata 201 - 300 km, adica 75 Lei pentru bicicleta [5 Lei pe kil].

In rest, daca vagonul are locuri pentru biciclete [cred ca maxim 5% din flota de vagoane a CFR Calatori] tariful este 20 Lei pentru bicicleta, indiferent de distanta.

This post has been edited by gibonu: 23 Oct 2022, 22:07


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 7 Nov 2022, 22:13
Post #1225


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.985
Joined: 29 May 06




Poate voi stiati, eu abia zilele trecute am afla ca CFR Calatori are in dotare vagoane special adaptate pentru persoanele cu dizabilitati.

04.jpg ( Size: 236.25k ) Number of downloads: 32


Si asta este vagonul.

05.jpg ( Size: 307.57k ) Number of downloads: 30


Daca am inteles bine, cam asa se face imbarcarea si debarcarea din vagon.

06.jpg ( Size: 816.39k ) Number of downloads: 34

Sursa: http://grivita.ro/ro/vagon-de-viteza-si-co...30-76-si-84-83/

Posibil ca acest tip de vagon sa fi carat sicriul Regelului Mihai pe ultimul drum pe care l-a parcurs cu trenul de la Bucuresti Baneasa la Curtea de Arges.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 8 Nov 2022, 10:14
Post #1226


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.912
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




pai nu mai avem tren regal, ceva mai fatos decat astea? Malaxele alea de protocol de la ministerul trasporturilor.

This post has been edited by einstein1984: 8 Nov 2022, 10:18


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 9 Nov 2022, 09:13
Post #1227


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Sunt 2 astfel de vagoane pe trenurile de Galati-Bucuresti, insa nu au montata instalatia de ridicare. Sunt plimbate ca si vagoane de calatori si atat.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 9 Nov 2022, 09:37
Post #1228


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.912
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




ar merge 2 biciclete pe liftul ala....


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 9 Nov 2022, 17:30
Post #1229


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Pai chiar au 2 suporti de bicle in locul in care se monteaza acel elevator, doar ca nu se vand bilete de bicicleta la acel vagon, de fapt nici bilete cu loc nu se vand daca nu se umplu gunoaiele de vagoane 20-83.
Vagoanele astea sunt puse la trenurile 12571 si 12573, care sunt unul dupa altul, iar la intors la 12574 si 12576, adica cam fara logica. Normal era sa fie puse unul intr-un sens, unul in celalalt sens.
Oricum, chiar daca aveam bilet la un vagon 20-83 cu scaune incomode, am profitat de vagonul asta cu compartimente cand veneam de la Bucuresti intr-o dimineata (trenul pleca la 5:30) si am dormit bustean pe canapea pana aproape de Chiscani.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 15 Nov 2022, 11:51
Post #1230


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.315
Joined: 3 January 05




Păcat că nu a comandat CFR, pe bani UE, vreo 10 Hyperioncâte 2-3 pe an, ( pe làngă cele de la Alstom) dar mai dădeau de lucru la Craiova. Am mers cu Hyperion încă de când erau noi și acum și sunt f ok. https://ro.m.wikipedia.org/wiki/Hyperion_(tren)

This post has been edited by nasty: 15 Nov 2022, 20:19

Attached thumbnail(s)
EA7EF50B_B6C3_4C51_AFD5_B9EDCD215E1C.jpeg ( Size: 3.48mb ) Number of downloads: 17
0727FE5F_522A_4471_9934_17E880B98AB9.jpeg ( Size: 2.89mb ) Number of downloads: 18
D51587EB_B021_4F71_94A3_D960B351D151.jpeg ( Size: 2.88mb ) Number of downloads: 18
CD9C05DA_F83C_48B6_B1C0_82DB06ADF81D.jpeg ( Size: 117.34k ) Number of downloads: 15


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DaciaClub - Reno Bot
post Reguli topic / Topic rules
Post #


Mesaj automat









InnoTrans - Berlin - 18.09.2018
...


--------------------
Go to the top of the page
49 Pages « < 39 40 41 42 43 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 15:48
Forum Renault