DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

49 Pages « < 41 42 43 44 45 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Discutii pe teme feroviare - Despre trenuri !, DOAR material rulant

ProfiBv
post 7 Jun 2023, 05:20
Post #1261


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.118
Joined: 12 June 16
From: Bv




https://newsbv.ro/2023/06/05/foto-trenul-or...in-gara-brasov/
Sper sa-l prind la intoarcere ...


This post has been edited by ProfiBv: 7 Jun 2023, 05:23


--------------------
Renault Grand Scenic 3 2010 / 1,5dci 110cp / EDC - Bv
Drumuri bune și RESPECT !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 12 Jun 2023, 09:34
Post #1262


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.912
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




https://www.economica.net/record-de-viteza-...nia_674133.html nu va impacientati, e inelul de mare viteza de la FAurei pentru testare material rulant, nu e intre statii smile.gif

This post has been edited by einstein1984: 12 Jun 2023, 09:36


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 19 Jun 2023, 22:13
Post #1263


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.985
Joined: 29 May 06




Iunie 2023

Am trecut la nivelul urmator, adica am mers cu bicicletele la vagonului de dormit [cabina / compartiment cu doua paturi suprapuse].
Pentru o mavevrare mai usoara, am aliniat ghidoanele paralel cu cadrul si am scos pedalele

01.jpg ( Size: 596.53k ) Number of downloads: 231


care au stat foarte bine langa ghidon, prinse in "soricei".

02.jpg ( Size: 364.32k ) Number of downloads: 233


Plus rotile fata de la biciclete, roti care au intrat foarte bine sub patul de jos.
Bicicletele au stat foarte bine in compartiment [scara este mobila, o poti plimba pe unde vrei].

Pentru a nu face niciun deranj, am avut si un sac de rafie care sa nu existe niciun contact intre biciclete si pat.

03.jpg ( Size: 420.53k ) Number of downloads: 237


Si una din patul de sus, cu zoom larg [sau cum s-o numi] la maxim.

04.jpg ( Size: 318.92k ) Number of downloads: 232


Asigurarea bicicletelor am facut-o cu chingile elestice pe care le am tot timpul la mine in tura.

05.jpg ( Size: 284.55k ) Number of downloads: 230


Nici la intoarcere nu au fost probleme.

06.jpg ( Size: 398.05k ) Number of downloads: 26


Doar ca rotile nu au mai intrat sub pat, ci au stat foarte bine deasupra usii.

07.jpg ( Size: 454.01k ) Number of downloads: 29


Personalul CFR este cam reticent cand te vede cu bicicleta la usa vagonului de dormit, insa "vorba dulce mult aduce" si pana la urma orice reticenta este dispare. Si ramane un personal super de treaba.

Cu toate astea, cred ca data viitoare voi cumpara niste saci de rafie sau o prelata, il gasesc pe unu' cu masina de cusut si fac, in varianta mult mai simpla, o husa pentru carat bicicleta similara cu cea de la Vaude pe care o foloseam la transportul bicicletei cu avionul.

Vor fi cateva minute de munca pe peron inainte de urcarea in tren [scos roata spate, demontat deraiorul de pinoane, strans lantul pe cadru, izolat foaia mare cu niste bureti, etc]. Insa, odata astfel impachetata bicicleta, nu cred ca va mai fi o problema sa ma urc cu ea in vagonul de dormit.

Iar husa simpla, din sac de rafie / prelata nu ocupa foarte mult loc, comparativ cu husa de la Vaude.

In final, la prima vedere, pentru doi insi, pare ca pretul biletelor de tren este mult mai mare comparativ cu cel al benzinei pentru masina. Insa trebuie luat in calcul faptul ca mersul cu vagonul de dormit scuteste plata unei nopti de cazare, cina din seara respectiva, cafele luate din benzinarii, etc, astfel incat diferenta fata de masina chiar nu mai conteaza.

Si cel mai important, te ajuta sa castigi timp, adica doua zile, una la dus si una la intors. Ca sa nu mai aduc in discutie faptul ca trenul iti ofera posibilitate de a face o tura de la punctul A la punctul B, cu sute de km intre cele doua puncte, ceea ce masina nu iti ofera.

This post has been edited by gibonu: 19 Jun 2023, 22:33


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 20 Jun 2023, 07:44
Post #1264


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Multumesc pentru poze. Am mai descoperit niste chichite.

Si eu sunt fan tren, la cuseta nici nu simti cand esti in celalalt capat al tarii.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 20 Jun 2023, 10:42
Post #1265


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.912
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Exista si autocare, unde bicileta nu deranjeaza pe nimeni in cala.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 20 Jun 2023, 20:37
Post #1266


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.985
Joined: 29 May 06




@Laurentziu83
Cu placere. Ce chichite ai descoperit?

Cat despre cuseta, depinde de fiecare in parte. Este mult peste zona mea de confort sa impart un spatiu relativ mic cu inca 3 sau 5 insi.

@einstein1984
Mai exact cum sau pe cine deranjeza bicicletele in vagonul de dormit, avand in vedere ca acele biciclete stau in cabina / compartimentul cu doua paturi ale celor doi biciclisti?


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 21 Jun 2023, 07:24
Post #1267


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.912
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




In cativa ani de orezentat turele tale cu bicileta, asta e prima oara cand le prezinti in vagon de dormit, pana acum erau in trenuri normale. Care rtenuri normale, in lipsa d elocuri dedeicate de bicicleta ca alea nemtesti, automat ocupau un loc pt pasageri sau ingustau vreun culoar.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 21 Jun 2023, 08:22
Post #1268


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




QUOTE(einstein1984 @ 20 Jun 2023, 11:42)
Exista si autocare, unde bicileta nu deranjeaza pe nimeni in cala.
*


Doar ca autocarele sunt vai de steaua lor ca si orare de circulatie, daca ai nevoie sa ajungi la Herculane, de exemplu, ai doar 1 pe zi.

QUOTE(gibonu @ 20 Jun 2023, 21:37)
@Laurentziu83
Cu placere. Ce chichite ai descoperit?
*


Ma refeream la modul de legare al bicicletelor.

Daca mai vrei sa mergi catre Dobrogea cu bicicleta, poti lua R8101 care pleaca la 5:55 din Bucuresti si ajunge la 9:26 la Cernavoda. Are 2 vagoane etajate unde nu ai probleme cu spatiul de bicla (la etajate, urci pe la intrarea pentru locurile cu numere mici de la 11 incolo, langa scari ai un loc unde incap 2 biciclete fara sa incurce pe absolut nimeni), trenul e destul de liber iar la nasu' ii ajung 10 lei, nu 30. Biletul de persoana e 31 de lei fara reduceri.
De cate ori am mers cu personalul asta, a fost destul de liber. Ma rog, poate se mai suie vreun Gigel cu un purcel de lapte intr-un sac si guita ala pe acolo, dar asta-i farmecul, nu mai e nasu' asa pretentios ca pe IR-uri.

This post has been edited by Laurentziu83: 21 Jun 2023, 08:25


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 21 Jun 2023, 08:25
Post #1269


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.912
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Bine ca mergeti cu nasu, dupa aia CFR vede ca bilete de bicicleta nu se vand si va mirati de ce nu baga locuri de biciclete....


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 21 Jun 2023, 08:28
Post #1270


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Mult succes sa cumperi bilete de bicicleta la trenurile care nu vand asa ceva, inclusiv la trenurile care au rastel de biciclete.
Daca imi arati vagon de biciclete pe trenurile CFR catre Dobrogea, eu il mananc.


Eu chiar cumpar bilet de bicicleta ca sa n-am dureri de cap, dar la cfr chiar nu se poate.

This post has been edited by Laurentziu83: 21 Jun 2023, 08:29


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 21 Jun 2023, 08:32
Post #1271


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.912
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Stai ca nu inteleg, aia 10 lei la nas nu sunt comparati cu 30 de lei biletul ? Un post mai sus discutam.


21 Jun 2023, 10:29:
QUOTE(Laurentziu83 @ 21 Jun 2023, 08:22)


Daca mai vrei sa mergi catre Dobrogea cu bicicleta, poti lua R8101 care pleaca la 5:55 din Bucuresti si ajunge la 9:26 la Cernavoda. Arenul e destul de liber iar la nasu' ii ajung 10 lei, nu 30. Biletul de persoana e 31 de lei fara reduceri.

*




This post has been edited by einstein1984: 21 Jun 2023, 10:29


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 21 Jun 2023, 12:57
Post #1272


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Pai nici nu mai stii care e tariful, ia uite aici:
https://clubferoviar.ro/aberatiile-cfr-cala...al-calatorului/

Sa vezi cum e sa dai 5 lei biletul de personal de la Sercaia la Carta (vreo 50 de km) si 30 de lei de bicicleta ca sa mergi cu Desiro, in 2 persoane am dat 72 de lei. wacko.gif Nu mai zic ca prietena a vazut cum nasu' a luat spaga de la un calator, nu i-a taiat bilet. Pai sa nu-i strangi de gat?


Eu cand imi planific o tura cu bicicleta care include si un tren care nu vinde locuri de bicicleta, de regula ma uit pe bilete.cfrcalatori.ro ca sa vad ce compunere are acel tren si daca am loc sa-mi sui bicla in el.
De regula caut vagoanele etajate albastre 26/36-16, acolo ai loc iar vagoanele astea sunt pe majoritatea personalelor. Ramane doar sa te intelegi cu nasu', sa impaturesti 10 lei si sa-i pui sub bilet, mai nou biletele nu se mai pot impaturi, sunt mai scurte.

This post has been edited by Laurentziu83: 21 Jun 2023, 12:59


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 21 Jun 2023, 13:07
Post #1273


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.912
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




QED. vrem conditii, dara daca sunt conditii, nu dam bani.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 21 Jun 2023, 14:36
Post #1274


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Unde am zis eu ca nu vreau sa platesc locul de bicicleta?

Cum poate CFR sa-mi justifice bilet de bicicleta de 30 de lei cand biletul pentru loc costa 5 lei? Ca as iesi mai ieftin daca as cumpara 4 locuri pe scaune, bicicleta nu ocupa atata spatiu.

This post has been edited by Laurentziu83: 21 Jun 2023, 14:38


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 21 Jun 2023, 15:10
Post #1275


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.912
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




dar ce ai zis in citatul meu din #1271??? Nu ca dai la nas 10 lei in loc de 30 la cfr?


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 21 Jun 2023, 21:46
Post #1276


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.985
Joined: 29 May 06




QUOTE(einstein1984 @ 21 Jun 2023, 09:24)
In cativa ani de orezentat turele tale cu bicileta, asta e prima oara cand le prezinti in vagon de dormit, pana acum erau in trenuri normale. Care rtenuri normale, in lipsa d elocuri dedeicate de bicicleta ca alea nemtesti, automat ocupau un loc pt pasageri sau ingustau vreun culoar.


Am spus clar ca "am trecut la nivelul urmator". Adica a fost o premiera pentru mine mersul cu bicicleta in vagonul de dormit.

Insa tot nu ai raspuns la intrebarea initiala, respectiv "Mai exact cum sau pe cine deranjeza bicicletele in vagonul de dormit, avand in vedere ca acele biciclete stau in cabina / compartimentul cu doua paturi ale celor doi biciclisti?"

Unde ai vazut in turele mele ca bicicleta a ocupat "un loc pt pasageri sau ingusta vreun culoar"?
Tu cand mergi cu trenul stai langa ultima usa a trenului?

21 Jun 2023, 23:53:
QUOTE(einstein1984 @ 21 Jun 2023, 10:25)
Bine ca mergeti cu nasu, dupa aia CFR vede ca bilete de bicicleta nu se vand si va mirati de ce nu baga locuri de biciclete....


Cu misto. Habar nu ai despre ce este vorba insa emiti pareri.
Tu inca nu ai inteles ca majoritarea trenurilor CFR Calatori nu au vagoane cu locuri pentru biciclete?

In rest, adaug ca nu iti poti cumpara bilet de bicicleta daca trenului nu are vagon cu locuri de bicicleta / daca nu apare pictograma cu bicicleta in mersul trenurilor. Nici online si nici la casa de bilete nu iti poti cumpara un astfel de bilet.
Ca sa intelegi mai bine este ca si cum ai dori bilet la vagonul de dormit la trenul ala jmeker care face 2 ore pana Buc - Constanta [merge fara oprire]. Nu iti poti cumpara un astfel de bilet pentru ca trenul nu are vagon de dormit.

La fel este si la biciclete. Si din motivul asta sigura solutie de a te urca cu bicicleta in tren este intelegerea cu nasul.


21 Jun 2023, 23:59:
QUOTE(Laurentziu83 @ 21 Jun 2023, 10:22)
Daca mai vrei sa mergi catre Dobrogea cu bicicleta, poti lua R8101 care pleaca la 5:55 din Bucuresti si ajunge la 9:26 la Cernavoda.


Mersi. Dar este prea devreme pentru gustul meu.

QUOTE(Laurentziu83 @ 21 Jun 2023, 10:22)
Ma rog, poate se mai suie vreun Gigel cu un purcel de lapte intr-un sac si guita ala pe acolo, dar asta-i farmecul, nu mai e nasu' asa pretentios ca pe IR-uri.


Daca vrei "farmec" recomand trenul Regio spre Constanta care pleaca din Gara de Est [Bucuresti Obor]. Anul trecut a fost ok, insa in anii pre-pandemie era "farmec" din plin. Maxim a fost cand o calatoare a vrut sa arunce din tren o teava de fier de vreo 4 m lungime. Insa s-au opus ceilalti calatori cu argumentul "fa nebuno, vrei sa ne omori pe toti?"

A, si ca sa fie clar, usile trenului se deschideau fara probleme in timpul mersului.


22 Jun 2023, 00:03:
QUOTE(Laurentziu83 @ 21 Jun 2023, 14:57)
Sa vezi cum e sa dai 5 lei biletul de personal de la Sercaia la Carta (vreo 50 de km) si 30 de lei de bicicleta ca sa mergi cu Desiro, in 2 persoane am dat 72 de lei.


Asta era odata. Acum dai 45 Lei pe bicicleta de la Sercaia la Carta. 3 Lei pe kil pentru 0-100 km iar bicicleta are 15 kile conform CFR Calatori.


This post has been edited by gibonu: 21 Jun 2023, 22:03


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 22 Jun 2023, 07:19
Post #1277


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.912
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Gibonu, chiar vrei sa caut prin posturile tale unde ziceai ca ai dat 5 sau 10 lei la nas ca nasului ii "era rusine sa iti ia 30 de lei pe biletul de bicicleta"? Am 39 de ani, nu sunt inca senil.
Si ca sa-ti rapsund la intrebare, bravo, dupa 5 ani de incurcat lumea prin tren cu bicileta, ai gasit o metoda sa nu-i mai incurci. Bine ca nu ai claustrofobie.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 23 Jun 2023, 08:32
Post #1278


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Deci CFR-ul, pe care il finantam din impozitele noastre, inghesuie cat mai multe scaune intr-un vagon ca sa ia cat mai multi bani de la fraieri, nici loc de bagaje nu prea mai ai daca are toata lumea trollere, ne taxeaza de ne ustura pentru biciclete si nici nu stim daca gasim loc in trenurile lui, dar noi suntem vinovati ca vrem sa ne suim cu bicicleta in tren.

De ce, daca vreau sa ma urc cu un troller de 30 de kg (sau chiar doua, de ce nu), nu e nici o problema, dar daca vreau sa urc o bicicleta de 15 kg, chiar si cu rotile demontate, brusc este o problema?

Nu stiu cum se face, dar prin alte parti, ai macar 1-2 locuri de bicicleta la cap de vagon sau macar un spatiu sa depozitezi trollerele, sa nu te freci de ele pe culoar. La noi nu se poate, trebuie sa vina UE sa ne oblige din 2025.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 23 Jun 2023, 08:40
Post #1279


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.912
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Aloo, whatabaoutismu, dv sunteti? Vorbeam de "vrem un serviciu" si " cand serviciul e oferit, nu il platim ci dam spaga ca sa beneficiem de el". Hai sa nu schimbam topicul .
Nu de alta dar oricum nu ai dreptate pt ca
1.
QUOTE
Pe toate trenurile se pot transporta gratuit biciclete pliabile la clasa 1 și a 2-a sau schiuri la vagoanele de clasa a 2-a, ca bagaj de mână, în limita spațiului disponibil bagajelor de mână, cu condiția să nu incomodeze pe ceilalți călători (o bicicletă pliabilă sau o pereche de schiuri de persoană).
Dar voi decideti ce incomodeaza, nu alti calatori bag seama. Si niciunul nu are o plianta....

2.
QUOTE
Călătorul poate să ia cu el în vagoanele de călători, în mod gratuit, bagaje de mână. Bagajele de mână trebuie să fie usor de manipulat si bine ambalate, astfel încât să nu fie posibilă scurgerea conținutului, avarierea sau murdărirea vagoanelor ori incomodarea celorlalți călători.
Fiecare călător dispune, pentru bagajele sale de mână, doar de spațiul situat deasupra locului pe care îl ocupă sau de un spațiu echivalent în boxa pentru bagaje a vagoanelor. Masa totală a bagajelor de mână admisă pentru fiecare loc ocupat este de 30 kg.
uite de ce nu poti lua 2 trolere de 30 kg....
Bicileta ta cumva ocupa la fel de putin loc ca trolerul de 30 kg? Sau acri polistiren expandat de 30 kg.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 23 Jun 2023, 16:02
Post #1280


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Mult succes sa faci 100 de km intr-o zi cu o pliabila cu roti de 20. Sau sa pui coburi pe ea.

Ma rog, as putea sa-mi iau un Montague Allston, da' momentan ma cam strange un ciorap.


This post has been edited by Laurentziu83: 23 Jun 2023, 16:07


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 26 Jun 2023, 07:46
Post #1281


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.912
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Exista dahon pliabil de 24, nu te chinui. Oricum din ce vad Gibonu s elimiteaza la vreo 40km pe zi asa ca se poate si fara 100 ca nu esti la turul frantei....
Dar irelevant atata timp cat mergem cu nasu...


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 26 Jun 2023, 09:20
Post #1282


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Pai el merge 40, eu merg 100.

Am facut si Focsani-Lepsa-Brasov in 2 zile sau Focsani-Lepsa-Intorsura Buzaului.

Sambata am facut 70, dar dupa 2 luni de pauza.
Capture.JPG ( Size: 74.45k ) Number of downloads: 15


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 26 Jun 2023, 20:46
Post #1283


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.985
Joined: 29 May 06




QUOTE(einstein1984 @ 22 Jun 2023, 09:19)
Gibonu, chiar vrei sa caut prin posturile tale unde ziceai ca ai dat 5 sau 10 lei la nas ca nasului ii "era rusine sa iti ia 30 de lei pe biletul de bicicleta"?


Da, chiar te rog sa cauti, cum pe bucata Danes - Sighisoara [10 km si 9 minute de mers cu trenul] nasul mi-a spus ca ii este rusine sa ne ia banii pe biciclete. Adica 90 Lei pentru doua biciclete. Mai exact, nasului i-a fost rusine de rusinea CFR-ului.
Tu realizezi ca tariful asta este aberant? Ca la banii astia [90 Lei pentru 10 km] puteam comanda doua taxiuri din Sighisoara si tot iesem mai ieftin?

QUOTE(einstein1984 @ 22 Jun 2023, 09:19)
Si ca sa-ti rapsund la intrebare, bravo, dupa 5 ani de incurcat lumea prin tren cu bicileta, ai gasit o metoda sa nu-i mai incurci.


Mai exact cum am incurcat lumea prin tren? Si de unde stii tu exact ca am incurcat lumea prin tren?
Ca sa vin in intampinarea ta, te rog, mai uita-te odata la poza de mai jos [aprilie 2023].

01.jpg ( Size: 190.73k ) Number of downloads: 17


Acum, te rog, spune-mi exact cum am incurcat lumea si cum si pe cine incurca bicicleta.
Sper ca nu imi vei spune ca blochez o usa deja blocata.

Revenind la vagonul de dormit, tu crezi ca l-am luat pana la Ploiesti?

Nu in ultimul rand, tu faci diferenta intre tariful de 20 de Lei pe care il poti plati la casa de bilete si tariful la care te taxeaza [oficial] nasul in tren?

<span class='edit'>26 Jun 2023, 22:49:</span>
QUOTE(einstein1984 @ 23 Jun 2023, 10:40)
Vorbeam de "vrem un serviciu" si " cand serviciul e oferit, nu il platim ci dam spaga ca sa beneficiem de el". Hai sa nu schimbam topicul .


Te asteptam pe tine sa ne arati cum dai 90 Lei pentru doua biciclete ca sa mergi 10 minute cu trenul. Ne pui aici o poza cu biletul.
Pana atunci ...

<span class='edit'>26 Jun 2023, 22:53:</span>
QUOTE(einstein1984 @ 26 Jun 2023, 09:46)
Oricum  din ce vad Gibonu s elimiteaza la vreo 40km pe zi


Cu mult mai bucur ca aflu lucruri noi despre mine.
Dupa ce ma acuzi ca incurc oamenii prin tren cu bicicleta, vad ca acum stii exact cati km fac pe zi.
Cum ai ajuns la concluzia cu "limitarea". Subliniez partea cu limitarea?

Si daca tot stii exact cati km parcurg pe zi, te rog, ne spui si noua care este drumul de 40 km dintre Baneasa [CT] si Dobrici? Nu de alta, dar in linie dreapta, in zbor cu elicopterul, sunt peste 40 km.
Si nu stiu cum dracu' se face, ca am parcurs drumul asta [limitat la 40 km pe zi] pe bicicleta, intr-o singura zi.

<span class='edit'>26 Jun 2023, 22:58:</span>
QUOTE(einstein1984 @ 23 Jun 2023, 10:40)
1.  Dar voi decideti ce incomodeaza, nu alti calatori bag seama.


Cu cei care se urca in tren cu purcelul de lapte in sacul de rafie sau cu bare de fier de 4 m lungime cum ramane?
Astea nu ii incomodeaza pe ceilalti calatori?

This post has been edited by gibonu: 26 Jun 2023, 21:00


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 26 Jun 2023, 21:45
Post #1284


membru


Group: Members
Posts: 4.529
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




"nenea, da' uite că și Gigel face chestii nașpa... De ce vrei să-mi dezumfli mie rotile..."
Gigel ăla cu porcu-n sac sau cu bara de metal nu s-au lăudat pe forumul asta despre cum își optimizează el cheltuielile de călătorie.

This post has been edited by tatabobu: 26 Jun 2023, 21:47


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 26 Jun 2023, 22:13
Post #1285


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.985
Joined: 29 May 06




@tatabobu
La fel de bine poti spune ca ma laud aici pe forum cu plimbarile pe care le fac cu bicicleta in diverse locuri "exclusiviste si de fitze" [sper ca ai remarcat ghilimelele] cum ar fi Canalul Dunare - Marea Neagra.

Si da, trenul iti optimizeaza cheltuielile de calatorie. Mai ales la vagonul de dormit. Si nu spun asta ca sa ma laud, ci pentru ca poate ajuta pe cineva la o minima documentare a unei viitoare ture. Insist asupra bucatii cu minima documentare.

In rest, ai idee din ce motiv in BG te poti urca fara probleme cu bicicleta in orice tren pe cand in RO nu poti face acelasi lucru?
Vorbim de BG, nu de tari precum Danemarca, Olanda, Franta sau Germania.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rue
post 26 Jun 2023, 22:23
Post #1286


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.590
Joined: 18 September 05
From: Internet




Când am citit ultima dată detaliile, in Romania poți urca și transporta cu trenul bicicleta pliabila, gratuit.
Cele nepliabile atrag costuri la transport.


--------------------
former Dacia Logan 2006 1.4 mpi Laureate Plus - RUE
Dacia Logan 2021 100 TCE Eco G, Comfort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 26 Jun 2023, 22:45
Post #1287


membru


Group: Members
Posts: 4.529
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Pentru că alea sunt regulile. Să-ți aduc aminte când erai la fel de revoltat întrebând in gura mare aici pe forum, dar nu pe cine trebuie, de ce n-ai voie cu bicicleta in liftul cu care se poate coborî la metrou? E aceeași situație, tu vezi o chestie care te deranjează și ai pretenția să-ți răspundă TataBobu de pe forum. Pune mana și nu mai fi loaza, si scrie un mail către CFR călători în care să-i întrebi de ce n-ai voie cu bicicleta-n tren. Și de ce e atât de scump biletul. Și apoi putem discuta problema ta. Până atunci, din punctul meu de vedere, după tipul materialului rulant din dotarea CFR-ului chiar n-ar trebui să poți urca cu bicicleta in orice vagon ți se năzare ție.
PS: de ce in Romania am voie cu numai 130 pe autostrada, când în Jermanea e fără număr pe alocuri? De ce in UK am voie cu doar 115 pe autostrada, când în România am voie cu 130? Astea doua sunt întrebări la fel de tâmpite pe care le-aș putea pune și eu în public pe un forum oarecare in loc să mă interesez la sursa daca chiar vreau sa aflu motivația oficială.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 27 Jun 2023, 07:29
Post #1288


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.912
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




ce-mi plac romanismele astea, "90 de lei e aberant, mai bine dau 20 spaga, dar am voie sa ma plang ca nu sunt conditii chiar daca nu platesc ca sa vada CFRul ca exista cerere". Da cu alti operatori din aia privati ai incercat sa mergi cu bicileta? Poate aia au tarife mai umane ?
Dar ma bucur ca a iesit la iveala ipocrizia tipica ciclistilor.
P.S. mi se falfaie cati km faci tu pe zi, ok, uite ca sunt 68 de data asta, laurentiu cu peste 100 te face lejer
PPS eu cand merg cu trenul platesc biletul meu si daca e nevoie al bagajelor. Ce platesc eu sau nu nu are nici o relevanta pentru ipocrizia ta.

This post has been edited by einstein1984: 27 Jun 2023, 07:33


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 27 Jun 2023, 09:18
Post #1289


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Imi place cum einstein ne da lectii despre cum trebuie sa ne descurcam cu bicicleta in tren in timp ce el n-a mai calcat intr-un tren din facultate.

Coane, sa mergi si tu cu trenul si sa vezi ca s-au mai schimbat niste lucruri, cum au disparut compartimentele de pe 95% din trenurile din circulatie, asa ca acum ai niste saloane galagioase cu scaune fata in fata, ca sa te freci de ala din fata ta, fara prea mult spatiu de bagaje, cu trollere pe culoarul de trecere, cum faci sauna in anumite vagoane pentru ca nu merge AC-ul dar geamurile nu se mai pot deschide, etc.

CFR e condusa de niste incompetenti pusi in functie pe linie de partid, incompetenti care vor fi zburati din functie la urmatoarea schimbare de guvern, nu le mai cauta atatea scuze.

Tu zici ca vai de ce vrem sa dam spaga in loc sa dam 20 de lei; tie ti se pare normal sa vrei sa urci in tren de la Bucuresti la Buftea, sa dai 5 lei pe bilet (sau cat o fi, mi-e lene sa caut) si inca 20 de lei de bicicleta, iar locurile de bicicleta sa fie deja ocupate iar tu sa trebuiasca sa te descurci cu ce spatii mai are vagonul ala?

Ah, iar cireasa de pe tort e ca, dupa ce tu dai 5 lei de persoana si 20 de lei de bicicleta, sa vezi cum se suie un betiv in tren care n-are bani de bilet, dar nici nu vrea sa se dea jos, la urmatoarea statie se urca politia TF care, in loc sa-i dea un sut in cur betivului afara din tren, sa stea sa negocieze cu frumosul cu el pana aproape de statia la care oricum betivul ar fi coborat.
Sau cum tu dai 30 de lei de bicicleta (in 2021, Sercaia-Carta) si 5 lei de persoana si sa vezi apoi cum nasu' ia spaga de la alti calatori care se urca.

Atunci normal ca iti bagi paru' si cauti sa te adaptezi, doar esti in Romarlania.

Tu vrei sa-ti iei bilet de bicla, Chefereul trage la gard vagoanele cu locuri de bicla, pentru ca de ce nu, de ce sa nu vanda mai multe locuri pe scaune?
Sau muta plecarea trenurilor mai devreme ca sa nu le plateasca spor de noapte mecanicilor, sa trebuiasca tu sa alergi pana la gara ca sa prinzi ultimul tren. Deh, pentru CFR e important sa nu le dea mecanicilor 20 de euro in plus la salariu, da' sa arda mii de tone de motorina aiurea cu o locomotiva cu un vagon nu mai e nici o problema.

This post has been edited by Laurentziu83: 27 Jun 2023, 09:23


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 27 Jun 2023, 09:45
Post #1290


membru


Group: Members
Posts: 4.529
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Dacă rețin eu corect povestea cu Sighișoara, 90 de lei nu era contravaloarea a doua bilete de bicicleta. 90 era suprataxa pentru două bagaje voluminoase de 15 kg bucata, cum sunt încadrate bicicletele nepliabile. Biletele de bicicleta ar fi fost 20 de lei bucata daca erau cumpărate de la casa de bilete.
Și dacă e pe de-astea, data viitoare căutați trenuri de-ale lu' Transferoviar. Acolo-i 10 lei biletul de bicicleta.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DaciaClub - Reno Bot
post Reguli topic / Topic rules
Post #


Mesaj automat









InnoTrans - Berlin - 18.09.2018
...


--------------------
Go to the top of the page
49 Pages « < 41 42 43 44 45 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 19:49
Forum Renault