DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Logan 0.9 tce -probleme aprindere-bujii sau bobine, Bobina sau bujii , aprindere ,

panterraneagra
post 8 Mar 2021, 11:18
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 25 March 10




Ziua bună , am Logan 0.9 Tce , 2017 , și aproximativ 95.000km doar București . Fac taxi , deci are și instalație Gpl - Tomasetto montata la 55.000 km . De ceva timp mașina nu mai trage in treapta a doua , da in nas atunci când vrei sa accelerezi .
M-am gândit că este de la bujii , cu toate că am colegi care le-au schimbat după 120.000km .
Am cumpărat de la AutoKarma , trei bujii NGK Laser Iridium (toate 135 lei) și le-am montat . A mers două zile un pic mai bine , începând cu a treia zi au reapărut simtomele de mai sus . In treapta a doua da in nas . Cred că este dusa una din bobine , cu toate că bujiile nu păreau a fi crăpate .
Știți cumva cum sa fac sa depistez bobina cu pricina sau cum sa verific bobinele ?


--------------------
Dacia Logan II 2017 , 0.9 Tce
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alfabit
post 8 Mar 2021, 11:55
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 447
Joined: 26 September 09




Asta apare în diagnoză, recomand o testare CLiP la reprezentanță

Bobinele nu crapă, sunt electronice ( tranzistorizate ) se împușcă înăuntru nu se vede pe exterior.

La testare vei vedea și alte posibile defecte înregistrate în timp de care probabil nu știi.

This post has been edited by alfabit: 8 Mar 2021, 11:58


--------------------
Dacia patru cilindri 201x
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 24th April 2024 - 11:58
Forum Renault