DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

12 Pages « < 5 6 7 8 9 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> disc frana logan

user123
post 24 Aug 2012, 07:21
Post #181


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.114
Joined: 4 August 09




Stiti cumva daca etrierii de VAN au fost facuti si cu sistem de prindere pt placutele de frana tip TRW?( am gasit mai mult cu sis ATE insa se pare ca sunt si cu TRW, sau aceeia nu sunt de VAN?)


--------------------
Dacia Renault 2004/2018

Stop, drop and roll will not save you in hell - inscriptie pe o biserica in Virginia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vi_escu
post 24 Aug 2012, 11:21
Post #182


Membru somnambul


Group: Members
Posts: 1.996
Joined: 13 November 04
From: republica procurorilor




Sa lamurim treaba:
Discurile neventilate se imperecheaza cu etrierii 7701201770 , 6001547617 , 7701499275 dreapta respectiv 7701201769 , 6001547616 stanga. Suportul etrier:7701040965 ,6001547618,7701034910.

Discurile ventilate se imperecheaza cu etrierii 7701207959 , 7701201966 dreapta respectiv 7701207958 , 7701201965 stanga. Suportul etrier: 7701051905 dreapta respectiv 7701051906 stanga.

Placutele de frana sunt tot un drac si au urmatoarele caracteristici: latime 100 mm, inaltime 64,8 mm, grosime 18,2 mm indiferent de tipul discului (codurile difera de la producator la producator)

This post has been edited by vi_escu: 24 Aug 2012, 11:37


--------------------
Logan ABS plus 1,6MPi . 2007
Decat mult si fara rost mai bine putin si prost!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 24 Aug 2012, 13:38
Post #183


-


Group: Members
Posts: 21.846
Joined: 19 April 05
From: Romania




platacutele sunt diferite intre van si berlina


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
user123
post 24 Aug 2012, 14:13
Post #184


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.114
Joined: 4 August 09




Multam de raspunsuri.....Pe mine nu discurile ma intereseaza,vreau sa stiu daca etrierii de VAN sunt si de tip TRW-LUCAS;
mai exact, am inteles ca majoritatea sunt tip ATE ( adica placutele de frana au acele "ciocuri" la capete, insa am gasit si unele tip TRW-LUCAS despre care se pretinde ca sunt tot de VAN....de aici intrebarea mea, sunt de VAN? au existat serii cu asa ceva?

Mai jos atasez 2 poze cu tipul placutelor in functie de prindere.....prima poza este cea cu placute tip ATE, a doua este cu placute tip TRW.....

This post has been edited by user123: 24 Aug 2012, 14:14

Attached thumbnail(s)
ATE.jpg ( Size: 47.61k ) Number of downloads: 1187
TRW_LUCAS.jpg ( Size: 33.64k ) Number of downloads: 1198


--------------------
Dacia Renault 2004/2018

Stop, drop and roll will not save you in hell - inscriptie pe o biserica in Virginia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 24 Aug 2012, 14:30
Post #185


-


Group: Members
Posts: 21.846
Joined: 19 April 05
From: Romania




sunt putin diferite de ate existente pe logan cele din prima poza


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
user123
post 24 Aug 2012, 14:58
Post #186


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.114
Joined: 4 August 09




QUOTE(IRONICK @ 24 Aug 2012, 14:30)
sunt putin diferite de ate existente pe logan cele din prima poza
*



Adevarat insa pozele sunt doar ca sa exemplific ce am vrut sa intreb....se intelege ideea in sine si diferenta intre cele 2 sisteme de prindere...


--------------------
Dacia Renault 2004/2018

Stop, drop and roll will not save you in hell - inscriptie pe o biserica in Virginia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tuneam
post 24 Aug 2012, 19:25
Post #187


Membru autentic


Group: Members
Posts: 851
Joined: 1 March 04
From: Bucuresti




sunt mult mai subtiri, etrierii sunt mai departati de disc, risti sa iti iasa/joace placutele

This post has been edited by tuneam: 24 Aug 2012, 19:26


--------------------
Renault/Ford Clio IV 2014 - bucuresti
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nucu68
post 1 Sep 2012, 07:17
Post #188


Membru autentic


Group: Members
Posts: 200
Joined: 23 January 07




Am unset de plaute TRW, cumparate mai demult. Acu a venit vremea sa schimb discurile. Se potrivesc TRW-urile cu discurile Bosch? Pe netam gasit si discuri TRW dar cam scumpe la 150 buc, pe cand Bosch la 100 per buc


--------------------
Dacia Logan GPL 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
user123
post 1 Sep 2012, 11:00
Post #189


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.114
Joined: 4 August 09




QUOTE(nucu68 @ 1 Sep 2012, 07:17)
....... Acu a venit vremea sa schimb discurile. Se potrivesc TRW-urile cu discurile Bosch? Pe netam gasit si discuri TRW dar cam scumpe la 150 buc, pe cand Bosch la 100 per buc
*




Salut, bineinteles ca se potrivesc - desi, ideal, unii recomanda ca placutele sa fie de aceeasi natie ca si discurile.....si chiar daca nu sunt, diferentele sunt atat de mici incat nu cred ca pot fi sesizate decat rar.....conditia este- ca la toate piesele- ca orice ai pune, sa fie piesa originala.....si aici ajungem la partea 2 a postului tau : daca ai discuri ventilate, atunci ai mare noroc ca ai gasit TRW (nou) la 150 lei, de obicei preturile incep de la 175......discuri Bosch la 100 lei (ventilate)? icon_mrgreen.gif ...si crezi ca sunt originale?
Orice ai pune, ai grija sa fie piesa originala.....oricand un disc Ferodo/Brembo original va fi mai bun decat un disc Bosch/ATE/TRW contrafacut.....

In alta ordine de idei, din aceleasi motive ca tine, mi-am achizitionat etrierii de VAN.....sunt cu sistem ATE de prindere a placutelor, mam bucurat initial degeaba deoarece nu am gasit placute ATE -cu sistem ATE de prindere- pt ei....ce am gasit ATE pt VAN sunt doar cu sistem LUCAS......avand aceeasi "goanga" vroiam( inca vreau) ca tot sis sa fie ATE ( etrierii sunt, discuri vor fi tot ATE iar placute.......).......daca nu, sa fie TRW....


--------------------
Dacia Renault 2004/2018

Stop, drop and roll will not save you in hell - inscriptie pe o biserica in Virginia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nucu68
post 1 Sep 2012, 11:05
Post #190


Membru autentic


Group: Members
Posts: 200
Joined: 23 January 07




Nu sunt discuri ventilate. Iar preturile sunt de pe un site.


--------------------
Dacia Logan GPL 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
user123
post 1 Sep 2012, 11:25
Post #191


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.114
Joined: 4 August 09




QUOTE(nucu68 @ 1 Sep 2012, 11:05)
Nu sunt discuri ventilate. Iar preturile sunt de pe un site.
*




Ok...la pret cel putin TRW par ok.....insa Bosch, chiar si pt neventilate.....am in general dubii cu Bosch, sunt unii dintre cei mai piratati.....totul e la latitudinea ta, nu te grabii la "oferte", tu stii cel mai bine ce te avantajeaza......romanii au o vorba buna - scumpul mai mult pagubeste- daca ar aplica-o mai des......


--------------------
Dacia Renault 2004/2018

Stop, drop and roll will not save you in hell - inscriptie pe o biserica in Virginia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
user123
post 19 Sep 2012, 20:39
Post #192


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.114
Joined: 4 August 09




Salut, azi am reusit sa-mi fac upgrade la sis de frana.....placutele erau uzate, discurile la fel si am decis sa schimb tot sistemul......am trecut pe "frane" de VAN, etrierii deja ii cumparasem mai demult, au urmate discurile ( brembo, vroiam ATE insa nam avut rabdare si nici timp sa astept sa le aduca) si apoi placutele ( Ferodo, originale, care au venit cu acele sigurante pt etrieri....pt ca scria cineva care facuse aceeasi miscare mai demult ca nu are sigurantele, la placutele originale intotdeauna sunt livrate...)

Etrier-ul de VAN se potriveste fara probleme ( lam luat complet cu portetrier); placutele la fel, insa.....am avut mici probleme cu discurile.....respectiv, desi se pretind a fi originale, in spate frecau putin pe fuzeta pe partea pe care nu calca placutele- in timp, probabil si-ar fi "sapat" singure loc insa am polizat foarte putin din fuzeta ( practic freaca chiar in marginea ei putin si pe numerele acelea care sunt stantate in relief) .....fara grija, trebuie doar putin slefuit,nu va inchipuiti ca am luat nici macar 1 mm din fuzeta....dupa, se invart perfect......

Ca si pareri, nu pot spune nimic concret....franele sunt tari, ca si inainte, la viteze mici si medii nu se observa mare diferenta......ramane de vazut la viteze mari si pante abrupte.....ce se observa insa este ca jentile raman reci....mereu, nu sunt nici macar calde.....



Attached thumbnail(s)
Fotografie0013.jpg ( Size: 306.64k ) Number of downloads: 1244


--------------------
Dacia Renault 2004/2018

Stop, drop and roll will not save you in hell - inscriptie pe o biserica in Virginia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adyprico
post 5 Oct 2012, 08:18
Post #193


Membru incepator


Group: Members
Posts: 72
Joined: 13 April 09




salutare, Eu am logan 1,6 ambition deci disc plin 259mm pe dacia shop am gasit un disc foarte laudat pe forum si anume brembo dar pe site scrie ca este plin si de 260 ( http://www.daciashop.ro/frana/discuri-frana/disc-brembo-plin ) , pot sa il pun se potriveste , dauneaza la ceva ?
Multumesc

This post has been edited by adyprico: 5 Oct 2012, 13:09


--------------------
Logan Ambition 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YRX
post 5 Oct 2012, 09:35
Post #194


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.730
Joined: 6 July 06
From: Bucuresti




Merge fara probleme.


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition 1.6 MPI
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nucu68
post 29 Oct 2012, 08:32
Post #195


Membru autentic


Group: Members
Posts: 200
Joined: 23 January 07




Am gasit la um magazin din Iasi discuri TRW la 110 lei. Cum imi pot da seama ca sunt originale? La pretul asta am ceva banuieli. Peste tot sunt 140-150 lei


--------------------
Dacia Logan GPL 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nucu68
post 31 Oct 2012, 16:48
Post #196


Membru autentic


Group: Members
Posts: 200
Joined: 23 January 07




Am cumparat discuri TRW si dupa ce am urmarit un tutorial cu montarea lor am incercat sa fa si eu acest lucru. Prima surpriza a fost ca dimensiunile cheilor nu se potrivesc deloc cu ce spune baiatul in clip. La placute am chei de 13 si 17, la port etrier 19 iar la cele 2 torx-uri sunt de 30 si nu 40. Dar nu asta e problema. Pur si simplu nu am reusit sa defac un torx. Am dat si spray pt rugina. Unul a mers cu mare chin dupa ce am sctricat 2 chei dar al doilea s-a nenorocit. Am dat acu in alta belea. Cum mai desfac nenorocitul de surub? Dati-mi o idee, un sfat.
Curios cum de in clip se desfac suruburile alea asa de usor. E ceva putred in danemarca.


--------------------
Dacia Logan GPL 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 31 Oct 2012, 17:10
Post #197


-


Group: Members
Posts: 21.846
Joined: 19 April 05
From: Romania




Pentru ca a mai desfacut suruburile de n-ori sa invete cum se face.

Foloseste un arzator sa incalzesti zona (surubul). Coeficienti diferiti de dilatare, se rupe rugina.

This post has been edited by IRONICK: 31 Oct 2012, 17:21


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
user123
post 31 Oct 2012, 17:23
Post #198


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.114
Joined: 4 August 09




QUOTE(nucu68 @ 31 Oct 2012, 16:48)
... nu am reusit sa defac un torx. Am dat si spray pt rugina. Unul a mers cu mare chin dupa ce am sctricat 2 chei dar al doilea s-a nenorocit. Am dat acu in alta belea. Cum mai desfac nenorocitul de surub? Dati-mi o idee, un sfat.
Curios cum de in clip se desfac suruburile alea asa de usor. E ceva putred in danemarca.
*




Salut, la mine a mers foarte usor desi masina este mult mai veche ca a ta...nu asta conteaza, inainte de a le desface trebuia sa folosesti un degripant care sa fie si lubrefiant ( adica gen WD40 sau variante mai bune)....daca folosesti doar degripant (decapant) singur este probabil sa ai probleme....
Daca nici asa nu merge, evident ca nu blush.gif poti incerca cu metoda colegului IRONICK ( adica sal incalzesti ) se va dilata si....poate va iesi ....insa ai grija cat si unde incalzesti pt ca prin incalzire anumite piese se decalesc....evident surubul daca il decalesti nuti pasa ca oricum il schimbi, insa daca decalesti filetul...sau filetele de la prezoanele rotii.....
Deasemenea poti incerca cu o surubelnita de impact/dalta mica sa bati usor in el, in sensul in care se desface....din socuri+ mult lubrefiant pus este posibil sal misti....
In ultimul rand, solutia sigura si eleganta ( insa si relativ scumpa) este sa folosesti un burghiu si apoi un "extractor" de suruburi/prezoane....
Trebuie sa ai multa grija data viitoare....in sensul ca iti trebuie scule potrivite ( ai folosit probabil torx-uri China made, de asta sau si rupt) pt ca vei strica "floarea" si nul vei mai putea desface....
Multa bafta si tine-ne la curent !


--------------------
Dacia Renault 2004/2018

Stop, drop and roll will not save you in hell - inscriptie pe o biserica in Virginia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
P-A-C-O
post 31 Oct 2012, 17:26
Post #199


What you see is what you get!


Group: Members
Posts: 2.350
Joined: 3 October 10




QUOTE(nucu68 @ 31 Oct 2012, 16:48)
[...] la cele 2 torx-uri sunt de 30 si nu 40. Dar nu asta e problema. Pur si simplu nu am reusit sa defac un torx. Am dat si spray pt rugina. Unul a mers cu mare chin dupa ce am sctricat 2 chei dar al doilea s-a nenorocit. Am dat acu in alta belea. Cum mai desfac nenorocitul de surub? Dati-mi o idee, un sfat.

te duci la vulcanizare si le slabesti folosind pistolul cu aer dupa care revii acasa si le inlocuiesti wink.gif


--------------------
- - -
Ziua de 16 nov 2014 a ramas in istoria Romaniei ca fiind ziua in care omul politic Victor Ponta a fost cel mai aproape sa devina Presedintele Romaniei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 31 Oct 2012, 17:31
Post #200


-


Group: Members
Posts: 21.846
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(user123 @ 31 Oct 2012, 18:23)
Daca nici asa nu merge, evident ca nu blush.gif  poti incerca cu metoda colegului IRONICK ( adica sal incalzesti ) se va dilata si....poate va iesi ....insa ai grija cat si unde incalzesti pt ca prin incalzire anumite piese se decalesc....evident surubul daca il decalesti nuti pasa ca oricum il schimbi, insa daca decalesti filetul...sau filetele de la prezoanele rotii.....
*
Nu se decaleste nimic. Sunt arzatoare cu flacara mica, dar temperatura mare.

QUOTE(P-A-C-O @ 31 Oct 2012, 18:26)
te duci la vulcanizare si le slabesti folosind pistolul cu aer dupa care revii acasa si le inlocuiesti  wink.gif
*
O daa!!! Sigur ca da!


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nucu68
post 31 Oct 2012, 17:47
Post #201


Membru autentic


Group: Members
Posts: 200
Joined: 23 January 07




Prima greseala a ca am folosit torx-uri proaste. Sau tocit imediat. Apoi am luat unele tratate cu vanadiu. Am dat 8 lei pe 2 bucati in Dedeman. Am am dat si cu WD40. Am asteptat un pic sa actioneze. Am reusit foarte greu sa desfac unul. La al doilea sa bulit un pic capul De asta ma tem. Ca nu il vo mai putea scaote.
La vulcanizare ce sa faca? Ca ei nu cred ca au scule pt torx-uri
Acum, am montat totul inapoi si astept ziua de sambata cand voi avea timp liber. Am sa va spun ce am reusit sau nu sa fac.
Multumesc pentru sfaturi. Am sa incerc sa le pun in aplicare. Pe rand evident. Daca mai aveti si alte idei, multumesc anticipat.


--------------------
Dacia Logan GPL 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
user123
post 31 Oct 2012, 17:47
Post #202


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.114
Joined: 4 August 09




QUOTE(IRONICK @ 31 Oct 2012, 17:31)
Nu se decaleste nimic. Sunt arzatoare cu flacara mica, dar temperatura mare.

*




Salut, tocmai temperatura mare decaleste metalul...iar "filetul" este subtire si asta ajuta in plus....da, per ansamblu sansele sa fie decalite pot fi mici, din cauza ca nu se aplica direct flacara pe filet, insa nu inseamna ca nu trebuie sa aiba grija....la fel cum trebuie sa aiba grija sal lase sa se raceasca,dupa ce scoate surubul, altfel il va decalibra cu surubul nou pus....

@nucu: Faptul ca ai dat 8 lei pe 2 bucati arata doar ca poate sunt putin mai bune decat cele care sau rupt.....ca sati faci o parere, un singur torx de calitate costa aprox 20 de lei; daca vrei o scula de calitate cauta sa cumperi otel suedez sau ceva gen Bahco sau Draper

This post has been edited by user123: 31 Oct 2012, 17:52


--------------------
Dacia Renault 2004/2018

Stop, drop and roll will not save you in hell - inscriptie pe o biserica in Virginia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nucu68
post 31 Oct 2012, 18:32
Post #203


Membru autentic


Group: Members
Posts: 200
Joined: 23 January 07




pt user 21
Sunt foarte bune astea. Am tras de ele cu toata puterea si nu s-au tocit, indoit, etc deloc. Aproape s-a dus floarea surubului si ele au ramas la fel. Realizezi cat de tare sunt stranse blestematele astea de suruburi. Mie mi-au scops peri albi


--------------------
Dacia Logan GPL 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
user123
post 31 Oct 2012, 19:48
Post #204


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.114
Joined: 4 August 09




QUOTE(nucu68 @ 31 Oct 2012, 18:32)

...... Am tras de ele cu toata puterea si nu s-au tocit, indoit, etc deloc. Aproape s-a  dus floarea surubului si ele au ramas la fel. Realizezi cat de tare sunt stranse blestematele astea de suruburi. Mie mi-au scops peri albi
*




Vezi ca sar putea sa ai solutie speciala de "blocat", desi la mine nu au avut....in acest caz,da, merge si mai bine sa le incalzesti pt ca o va topi smile.gif ....
Fii atent la "tehnica" pe care o folosesti....pune torxul perfect perpendicular, sa faca contact perfect cu toata suprafata....altfel strici floarea ; o scula buna nu da gres niciodata, este lege nescrisa a "meseriasilor" ori desface surubul, ori il rupe ( si tot il scoti).....daca nu il desfaci si zici ca scula e de calitate, atunci vina este a mainii care o foloseste....


--------------------
Dacia Renault 2004/2018

Stop, drop and roll will not save you in hell - inscriptie pe o biserica in Virginia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
P-A-C-O
post 31 Oct 2012, 21:12
Post #205


What you see is what you get!


Group: Members
Posts: 2.350
Joined: 3 October 10




QUOTE(nucu68 @ 31 Oct 2012, 17:47)
La vulcanizare ce sa faca? Ca ei nu cred ca au scule pt torx-uri

pistolul are patrat 1/2 iar la randul lor torxurile au un adaptor pentru tubulara 1/2: http://www.cauti.ro/produse/detalii/yato-a...m~~9508693.html

mai era unu tare-n gura de a rupt vreo 2 torxuri de FACOM respectiv DRAPER sau WALTER si pana la urma a desfacut suruburile respective cu un torx de YATO folosind pistolul de la vulcanizare care "desface" dupa cum bine stim, prin impact... wink.gif

PS: daca ai apucat sa distrugi "floarea" din surub, doar un surub/piulita sudata direct pe surub te mai salveaza.... sleep.gif ca nu prea poti sa te "lipesti" pe margine pe acolo cu un dorn sau vre-o daltita sad.gif

This post has been edited by P-A-C-O: 31 Oct 2012, 21:14


--------------------
- - -
Ziua de 16 nov 2014 a ramas in istoria Romaniei ca fiind ziua in care omul politic Victor Ponta a fost cel mai aproape sa devina Presedintele Romaniei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mk2
post 31 Oct 2012, 22:08
Post #206


Membru autentic


Group: Members
Posts: 407
Joined: 5 August 06
From: Bucuresti




Ce m-am chinuit si eu cu ele.

Eu am avut torxuri bunicele (yato). Problema e ca nu se desfaceau, am tras mai tare si am distrus floarea surubului (asta dupa ce l-am innebunit cu wd-40 inainte).

Asa ca daca s-a stricat torxul si nu surubul, eu zic ca e mai bine. Ca sa le desfac pe alea stricate, i-am retezat floarea cu un burghiu de 6 (munca de negru, corpul surubului a ramas inauntru).

La cealalta, m-am mai documentat, si inainte de a le desface, am pus torxul in surub, si i-am dat vreo 5-6 ciocane bune, dupa care s-au desfacut.

Practic, trebuie sa rupi pelicula de rugina. Probabil solutia lui ironick e mai buna, dar eu zic sa-i dai si niste ciocane inainte de a incerca sa le desfaci.


Apropo, la tv am vazut o chestie - surubelnita de impact (ca o surubelnita, la care o bati in cap cu ciocanul, moment in care se invarte un pic). Cred ca aia e scula ideala pentru aceste suruburi.


LE. De asemenea, sa nu te astepti ca discurile sa se desprinda de fuzeta ca in videoclip. Ale mele, parca erau sudate.

This post has been edited by mk2: 31 Oct 2012, 22:14


--------------------
Dacia Logan 1.5 dci 2006 Laureate - BxxXXX
Our enemies are never as evil as we imagine them to be. And maybe we're never quite as good.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nucu68
post 1 Nov 2012, 06:18
Post #207


Membru autentic


Group: Members
Posts: 200
Joined: 23 January 07




Uau, ma ingrozesc, cand vad ce ma asteapta. Cred ca am sa trec la service sa ii rog sa-mi slabeasca suruburile. Cu o sticla de vin rezolv problema.
Intr-adevar, am observat ca intre disc si fuzeta nu se vede nimic, parca ar fi dintr-o bucata.
Daca merg pe varianta cu incalzirea, de unde stiu ca nu se va dilata mai mult surubul si nu discul?
Suruburi de astea se gasesc pe undeva? Ca pana la urma am sa-l scot, dar va trebui inlocuit.
Exista vreo vaselina care sa reziste la temperaturi mari cu care sa le pot unge pe viitor sau nu se foloseste asa ceva. Ma gandesc ca se scurge pe disc si afecteaza apoi franarea.
Multumesc inca o data pentru sfaturi


--------------------
Dacia Logan GPL 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
user123
post 1 Nov 2012, 10:17
Post #208


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.114
Joined: 4 August 09




QUOTE(nucu68 @ 1 Nov 2012, 06:18)
....
Intr-adevar, am observat ca intre disc si fuzeta nu se vede nimic, parca ar fi dintr-o bucata.
Daca merg pe varianta cu incalzirea, de unde stiu ca nu se va dilata mai mult surubul si nu discul?
Suruburi de astea se gasesc pe undeva? Ca pana la urma am sa-l scot, dar va trebui inlocuit.
Exista vreo vaselina care sa reziste la temperaturi mari cu care sa le pot unge pe viitor sau nu se foloseste asa ceva. Ma gandesc ca se scurge pe disc si afecteaza apoi franarea.
Multumesc inca o data pentru sfaturi
*



Intre disc fuzeta nu se observa nimic pt ca sunt turnate fix la cote....de scos, se scot un pic mai greu, nu strica sa ai un ciocan de cauciuc sau in lipsa sa folosesti un lemn in care sa bati ( usor si egal, de jur imprejur).....

Daca mergi pe varianta cu incalzirea, este logic ca se va dilata surubul+ filetul aferent din 2 motive : in primul rand, nu pui flacara pe disc si in al doilea rand, surubul are masa mai mica ...ca discul si e firesc sa se incalzeasca primul si mult mai repede blush.gif

Suruburile se gasesc da....la fel de logic era sa ti le dea impreuna cu setul de discuri TRW ( asa dau toate firmele, insa conteaza daca sunt originale sau daca cumva la magazin....au descompletat setul ca sa le vanda separat)

Exista vaselina care rezista la temp mari...insa nu e recomandabil, la fel cum nu e recomandabil sa dai cu vaselina pe prezoanele de la roti, din motive de siguranta...daca totusi doresti, au la DaciaShop ( de ex, nu fac reclama), acea "vaselina" pt culisele etrierilor...

Nu trebuie sa renunti asa usor...mai incearca, chiar cu varianta "clasica" de desfacut...este posibil sa cedeze, de fapt e chiar probabil, la cate incercari ai facut pe el.....orice ai decide, multa bafta !


--------------------
Dacia Renault 2004/2018

Stop, drop and roll will not save you in hell - inscriptie pe o biserica in Virginia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ampt
post 1 Nov 2012, 10:26
Post #209


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.597
Joined: 25 July 10
From: București




Aveți idee cu ce marcă de discuri de frână vine Loganul din fabrică, vorbesc strict de prima echipare ?
Mulțumesc frumos !


--------------------
Dacia SupeRNova / Logan ph2 2000/Rapsodie/Laureate 1,5 dCi 75 CP, Euro 5/2011
Este mai ușor să previi, decât să remediezi !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nucu68
post 1 Nov 2012, 13:57
Post #210


Membru autentic


Group: Members
Posts: 200
Joined: 23 January 07




Multumesc user123 pt incurajari. Am sa incerc pana le voi desface. Am facut rost de o bormasina cu acumulatori si cand voi ajunge acasa voi incerca si varianta asta.
Asa stiam si eu ca se vor dilata suruburile mai intai. Si atunci la ce sa le mai incalzesc. Poate doar pt a rupe un pic rugina de pe ele.
Am luat discurile TRW de la un magazin destul de renumit din Iasi. Autocenter. Dar nu am primit si suruburile aferente. Nici nu stiam ca trebuie sa le primesc. Cutia era sigilata. Poate voi gasi pe undeva sa le cumpar separat sau poate pe la dezmembrari.


--------------------
Dacia Logan GPL 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
12 Pages « < 5 6 7 8 9 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th April 2024 - 11:31
Forum Renault