DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Accident pe domeniu privat, respectiv parcare hipermarket

DannyY
post 28 May 2009, 12:18
Post #31


Marele plictisit


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 5 May 09




klaus, ia o pauza, ca ar trebui sa te sanctionezi singur.
Mai calmeaza-te, ca nervii nu duc la nimic bun...
Uite, ai castigat, nu-ti mai zic nimic din momentul asta, ca de nervos ce esti ai inceput sa arunci cu insulte si nu-ti sade bine, baiat tanar.....


wink.gif


--------------------
Opel/Honda/Opel Astra G/Civic 4D/Corsa E 2004/2015/2019 - 0T04```
Urasc discriminatorii prosti (adica pe toti)
Sunt mandru ca sunt considerat prost de catre un dobitoc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 28 May 2009, 12:32
Post #32


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Io insulte?
S-a simtit cineva insultat?


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
slaiciprian
post 28 May 2009, 17:21
Post #33


Membru


Group: Members
Posts: 872
Joined: 13 October 07
From: Botosani




ok, sa revenim on-topic. azi a fost finalul la politie?
Vinovatul nu s-a prezentat, nu avem ce face, trebuie sa-l dat in judecata. Si cum il cheama? Nu stim.
Absurd dupa parerea mea. M-a scos pe mine din sarite.
Dupa mine, urmatorul pas e un memoriu la comandant.
Alte pareri?



edit: vinovatul are asigurare:

La data de 25-05-2009, autovehiculul cu numarul de inmatriculare IS26RVR este asigurat la:

OTP GARANCIA ASIGURARI S.A. (detalii societate)
Filiala Agentia Iasi

This post has been edited by slaiciprian: 28 May 2009, 17:31


--------------------
dacia 1310 1990

Nu conduce mai repede decat poate sa zboare ingerul tau pazitor.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 28 May 2009, 18:27
Post #34


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Parerea ta este buna!
Explica-le domnilor agenti ca daca nu deschid dosarul (sa-ti dea si numarul in aceasta situatie), esti obligat sa faci un memoriu catre dl. comandant.
Ai grija sa primesti numar de inregistrare cand depui memoriul in care descrii cele petrecute si soliciti investigarea, constatarea si eliberarea PV, respectiv a copiei RCA a vinovatului.
Politia are obligatia sa-l cheme la ordine, sa verifice eventualele avarii si sa intocmeasca PV cu care vei depune (chiar in absenta copiei RCA) solicitarea de despagubire la asigurator.
Partea cu "plangere pentru abuz in serviciu" si "pedepsirea vinovatului cf. OUG 192" ramane la latitudinea ta.
Chiar daca nu era un drum public (desi asa este) tot trebuie sa intocmeasca un dosar pentru "distrugere", nu de catre "rutieri" ci de catre cei de "ordine", in urma plangerii tale.


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DannyY
post 29 May 2009, 08:50
Post #35


Marele plictisit


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 5 May 09




Ce documente ai la indemana?

Ca sa faci un memoriu la comandant ar trebui sa ai un act prin care sa dovedesti ca politia a fost instiintata de incident in timp util. Din cate inteleg, politaiul a zis ca e proprietate privata si nu se baga. Dar macar autorizatie de reparatie ti-a dat? Daca da, ataseaza o copie a acesteia, ar trebui sa fie suficient pentru inceperea unei investigatii.

Daca nu ai nici un act doveditor, poti in continuare sa faci memoriul, dar nu va face nimeni nimic. Fa-ti masina cum te descurci si considera ca ai castigat o experienta pentru viitor.



--------------------
Opel/Honda/Opel Astra G/Civic 4D/Corsa E 2004/2015/2019 - 0T04```
Urasc discriminatorii prosti (adica pe toti)
Sunt mandru ca sunt considerat prost de catre un dobitoc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aleksanders
post 29 May 2009, 08:56
Post #36


.


Group: Members
Posts: 2.976
Joined: 6 November 07
From: ...




"Ai grija sa primesti numar de inregistrare cand depui memoriul in care descrii cele petrecute si soliciti investigarea, constatarea si eliberarea PV, respectiv a copiei RCA a vinovatului." - politia nu ii poate cere copie dupa rca - politaiul ii recomanda sa iti dea copie dupa rca, sau daca nu vrea poti obtine despagubirile doar in instanta


--------------------
. . . - .
....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 29 May 2009, 09:02
Post #37


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Politia poate, ba chiar este obligata, sa procedeze la verificarea existentei RCA, respectiv sa consemneze in PV detaliile legate de asigurare.
Pentru a da in judecata este nevoie sa cunosti unele date referitoare la vinovat, cineva trebuie sa-l declare vinovat iar politia este cea care trebuie sa investigheze si sa ofere detaliile pentru dosar.

So, politia ii cere chiar originalul, nu copia!


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aleksanders
post 29 May 2009, 09:11
Post #38


.


Group: Members
Posts: 2.976
Joined: 6 November 07
From: ...




e obligata sa veririfice - sa noteze in procesul verbal seria si numarul - dar sa ii faca copie nu are voie - este o diferenta intrea a verifica si a multiplica respectivul act biggrin.gif - m-am confruntat recent cu un asemenea caz - mie mi-a dat rca-ul respectivul tip dar la o masa langa noi in circa de politie o tipa arefuzat sa dea copie la rca si i-a zis respectivului ca asteapta sa o dea in judecata- politia a asistat la toata discutia si nu a putut sa o oblige sa dea copia rca biggrin.gif


--------------------
. . . - .
....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 29 May 2009, 09:19
Post #39


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Asa este , nu o poate obliga sa "dea" copia dar consemneaza datele asigurarii in PV iar societatea de asigurari este obligata sa acorde despagubirea chiar in absenta acceptului!
Tocmai de aceea politia rutiera trebuie sa se implice in investigarea situatiei atata vreme cat au fost implicate doua autoturisme, se cunoaste identitatea acestora, este vorba de un drum deschis circulatiei publice etc.
Singura problema este legata de stabilirea vinovatiei. Acel "accept" de despagubire se facea ca o acceptare a vinovatiei si o renuntare la contestare PV.
Refuzul de a accepta despagubirea, respectiv refuzul realizarii copiei RCA, in situatii evidente de vinovatie, este o atitudine oligofrena tipic romaneasca.
Problema s-a mai discutat la sectiunea Asigurari.

Nota:
Dupa mine, o asemenea atitudine, urmata de sentinta in instanta ca a fost abuziva, nejustificata ar trebui sa duca la un "stigmat" de labilitate psihica, incompatibila cu actul de conducere auto si decizia de a se suspenda permisul, urmat de efectuarea unor testari psihologice (cu rezultate favorabile) pentru redobandirea acestuia.


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aleksanders
post 29 May 2009, 09:28
Post #40


.


Group: Members
Posts: 2.976
Joined: 6 November 07
From: ...




asa este adi- dar atata vreme cat accidentul s-a petrecut in incinta politia nu o sa faca altceva decat sa il preseze pe respectiv sa se prezinte la politie- dar daca acesta refuza legal nu au ce sa ii faca - si chiar daca se prezinta nu ii pot da sanctiune care sa il scoata vinovat - singura varianta este un proces in care o sa fie obligat sa cheme si pe cineva raspunzator cu acea parcare - asa ca multe acte, alergatura si nu intrevad un final fericit prea curand - iar daca paguba este sub 1000 de euro nu renteaza sa actionezi in judecata pe cineva


--------------------
. . . - .
....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Batrânul
post 29 May 2009, 09:38
Post #41


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.459
Joined: 22 March 05
From: Bucuresti




Partea cea mai absurda este ca in cazul in care alege varianta cu proces, nu poate depune actiunea/cererea de chemare in instanta, deoarece nu are toate datele vinovatei (nume complet, adresa exacta de domiciliu etc.). Poate ar fi mai bine sa cheme in judecata firma de leasing, careia ii poate afla datele si sa se bizuie pe faptul ca masina "in culpa" a fost prezentata la politie cu urme de accident.

LE. Scuze, am incurcat topicurile; eu voiam de fapt sa postez la "Accident usor cu fuga de la locul accidentului".

This post has been edited by Batrânul: 29 May 2009, 10:16


--------------------
Renault Clio IV 2015 / Life 1.2 16V
Ex Dacia 1300 (1975), Oltcit (1984), Dacia 1310 (1996), SuperNova (2001), R. Symbol (2007)
Cine nu are batrani sa-si cumpere... Astept oferte...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 29 May 2009, 09:45
Post #42


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Nu cred ca ai dreptate aleksanders!
In situatia ca nu este de competenta politiei rutiere (presupunand ca este un incident "de incinta"), acestia ar trebui sa "transfere", fara ale formalitati, cazul celor de la "ordine", adica sa-si cheme colegii sa faca ordine intr-un caz de distrugere (cu sau fara legatura cu circulatia). Odata ce te-ai adresat politiei, aceasta trebuie sa preia cazul ori sa-l transfere celor competenti in problema respectiva.
Atitudinea asta cu "n-avem ce face, dati-l in judecata, prindeti-l si aduceti-l la noi etc) fac parte din repertoriul Garcea - Tuzgureanu, in orele de siesta!


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aleksanders
post 29 May 2009, 09:50
Post #43


.


Group: Members
Posts: 2.976
Joined: 6 November 07
From: ...




adi- tu vb despre normalitate- nu uita ca daca nu te implici tu si sa ii piseszi sa aplice normalitatea- nu o sa ai mari sanse de izbanda - ca doar traim in romania


--------------------
. . . - .
....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
slaiciprian
post 29 May 2009, 12:35
Post #44


Membru


Group: Members
Posts: 872
Joined: 13 October 07
From: Botosani




astazi daca a vazut ca prietenul meu e mai hotarat, a mai intors-o si politistul. spune ca o sa-l caute (din discutie a reiesit ca nu a facut nimic pana acum) si ca are la dispozitie legal, 20 de zile pentru asa ceva.
actele care le are la dispozitie prietenul meu sunt
autorizatia de reparatii si
procesul verbal incheiat de cei de la supermarket.
i-am spus sa faca vizite mai dese pe la politist, oricum in relatia cu autoritatile nimic nu se misca daca nu faci tu presiuni.
pagubele nu sunt mari, bara infundata, un suport de plastic rupt sub ea, aripa zgariata doar si o urechiusa de la un surub far rupt. in mod normal cred ca un tinichigiu face fara probleme daca nu esti extremn de pretentios, dar dupa mine e o chestie de principiu.


--------------------
dacia 1310 1990

Nu conduce mai repede decat poate sa zboare ingerul tau pazitor.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 29 May 2009, 13:33
Post #45


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Ceea ce prezuma ca era un drum public, adica tine de Politia Rutiera! smile.gif
Altfel, daca nu era accident de circulatie, il trimiteau pe prietenul tau sa depuna plangere la colegi!


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 29 May 2009, 21:58
Post #46


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




orice plangere adresata comandantului unitatii se ia in considerare. poti sa depui plangerea si electronic, la petitie(sau petitii)@politiaromana.ro ; in 30 de zile o sa te cheme la politie sa dai o declaratie, iar dupa o sa iti vina un raspuns scris cu solutia.
am avut odata o problema cu cazierul, si am depus o plangere online. in 2 saptamani, a venit un echipaj de politie acasa, sa ma invite oricand sa trec pe la sectie sa vedem despre ce e vorba. am fost cu ei, am vazut, si am dat o declaratie ca am rezolvat. dupa o sapt, mi-a venit acasa scrisoare semnata de comandantul sectiei de politie in cauza ca au clasat cazul.
deci apelati cu incredere!


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
caktuss
post 30 May 2009, 22:11
Post #47


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.433
Joined: 7 May 05
From: Iasi




cu un rvr-ist ai facut accident... nu-i de mirare ca nu s-a prezentat la politie, astia-s cei mai mari cretini, nu m-ar mira sa fi dat peste unu fara carnet sau cu alcoolu-n cap...
oricum, greu ai sa vezi ceva de la el. io cred ca ere deja masina reparata, si chiar daca-l gaseste politia ... greu se mai afla cine a fost la volan.

oricum, fa presiuni pe la rutiera, poate se rezolva ceva. daca lasi de la tine, sigur nu se afla nimic.


--------------------
Renault Megane Sedan II 1.6 16v 05-2005 - numar cu gaura
m2 sedan expression 1.6 16v 06/2005
20 000 km (1/09/2006)
33 600 km (26/09/2007)
45 000 km (o3/01/2009)
50 000 km (03/06/2009)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hellcat
post 1 Jun 2009, 15:51
Post #48


FrontYard Motorsport


Group: Moderatori
Posts: 5.628
Joined: 25 April 04
From: Dieppe






--------------------
Renault Clio bicorp 1.4 16v 2002 expression
Commencal Premier HD1
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aleksanders
post 1 Jun 2009, 15:59
Post #49


.


Group: Members
Posts: 2.976
Joined: 6 November 07
From: ...




QUOTE(adi_ar @ 29 May 2009, 13:33)
Ceea ce prezuma ca era un drum public, adica tine de Politia Rutiera! smile.gif
Altfel, daca nu era accident de circulatie, il trimiteau pe prietenul tau sa depuna plangere la colegi!
*


-adi - si daca iti busesti masina pe domeniu privat primesti autorizatie de reparare - mai vedem noi - dar curtea aia nu o sa devina niciodata domeniu public


--------------------
. . . - .
....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 1 Jun 2009, 22:02
Post #50


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Eu ma refeream la faptul ca au intors-o cu "il cautam noi", "avem 20 zile termen legal" etc, nu la autorizatie da' nu-ti mai raspund ca tu tii cu ursul! biggrin.gif
Public, nepublic, cele scrise de colegii nostri caktuss si hellcat ma fac sa cred ca politistului ala nu de caracterul public/nepublic ii era ci de ce viespar scormoneste! radmasa.gif


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
god
post 3 Jun 2009, 14:37
Post #51


wizard


Group: Members
Posts: 328
Joined: 15 November 04
From: Bucuresti




Acum aproximativ 1 an jumatate cand Emag inca avea sediul la poarta 2 in incinta Semanatoarea m-am trezit cu aripa stanga spate infundata (eu lucram in cladirea in care era si Emagul avand masina parcata in fata cladirii).
Am vazut buba abea seara la 18 cand am iesit de la servici. Am fost la portarii de la intrarea in curte, i-am intrebat daca stiu ceva si mi-au dat un bilet cu numarul masinii si numarul de telefon al tipului care intrase in mine, mentionand ca incidentul se intamplase pe la ora 14:00.
Tipul a fost foarte de treaba ca putea sa-l doara undeva sa nu lase nici o informatie si sa o intinda mai ales ca masina lui nu avea NIMIC(avea un audi a3 si toata chestia s-a intamplat cand dadea cu spatele, el intrand cu coltul stanga spate al masinii lui in aripa mea smile.gif)
L-am sunat, am vorbit cu el, ne-am intalnit a 2-a zi si-am fost la politie sa declaram fiecare ce avea de declarat.
Ideea este ca locul in care s-a intamplat toata treaba era clar privat, cu bariere si portari la intrare si tot tacamul(cine a facut cumparaturi de la sediul Emag in perioada aia are idee cam cum era zona de care zic) dar politistul nu a obiectat/intrebat absolut nimic, mi-a dat autorizatia de reparatie, am luat copie dupa rca-ul omului si aia a fost, m-am dus la un service si in 2 zile am avut masina gata.
In concluzie cred ca toata treaba cu autorizatiile de reparatie date pentru incidente pe domeniu privat e dupa cum are/nu are chef politistul pe care-l prinzi in ziua respectiva.

LE: inseamna ca intelesesem eu gresit, scuzati icon_mrgreen.gif

This post has been edited by god: 3 Jun 2009, 19:08


--------------------
Dacia Duster 1.5 dci 4X4 Iunie 2010 / Prestige
It's time to burn™
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aleksanders
post 3 Jun 2009, 14:42
Post #52


.


Group: Members
Posts: 2.976
Joined: 6 November 07
From: ...




god- el iti da autorizatia indiferent de starea in care il prinzi- acum problema este pe rca-ul cui faci reparatia- in cazul nostru cel vinovat a disparut si am mai zis ca politistul rezolva repede cazul daca ambii conducatori nu au nimic de obiectat indiferent unde s-a produs accidentul biggrin.gif


--------------------
. . . - .
....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_bok
post 3 Jun 2009, 22:52
Post #53


Nu stiu pe ce as da laguna.Ba stiu.Nu as da-o!


Group: Members
Posts: 573
Joined: 24 April 09
From: Deva HD, Jud Sibiu




dragilor,lucrez intr-un supermarket si sincer sa te fereasca domnu cate vezi intr-o ora in parcarea aia.daca luati o harta topografica a unui oras, veti vedea ca ori ii curtea mea,ori parcare de supermarkey tot la fel apar pe harta(exceptie parcarile administrate de primarii). semnele sunt ca si niste sperietori intr-un lan de porumb. cat despre politie, isi fac si ei planu cu cine pot. m-a sters unu si politia era in timpu serviciului la cumparaturi. si cum se aduna lumea ca la circ,si ei au scos niste chitante si dupa ce le-au scris fara sa intrebe pe nime nimic au venit sa semnam. ce?la mine in curte ce sa semnez?s-au facut fete si au sters-o.


--------------------
REnauLT LAguNA 1.9 dCi B56, 1.9 dCi K56, ex 1.6 16v, 1.8 16v - HD 08 AIK, SB 11 VGI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
slaiciprian
post 11 Jul 2009, 17:49
Post #54


Membru


Group: Members
Posts: 872
Joined: 13 October 07
From: Botosani




Uitam sa trec sa dau solutia. In cele din urma, dupa mai multe vizite la politie, vazand ca omul nu se lasa (la service oficial scorul era de 25 milioane), a aparut si rca-ul, s-au facut toate formalitatile in regula si s-a rezolvat treaba.


--------------------
dacia 1310 1990

Nu conduce mai repede decat poate sa zboare ingerul tau pazitor.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
florintitanic
post 9 Sep 2009, 10:06
Post #55


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 9 September 09




Salut am si eu o problema si as aprecia foarte mult daca mar ajuta si pe mine cineva cu niste sfaturi. Intro dimineata mam lovit cu un vecin la iesirea din spatele blocului acesta fiind pe o straduta in curba care ar avea loc doua masini una pe langa alta dar vecinul meu a vrut sa taie curba si ma atins pe mine care in acel moment reusisem sa opresc. Am vb cu el si trebuia sa ne intanlim sa vedem ce facem dar dupa 1 ora omu a refuzat sa ne mai vedem , dupa care eu iam spus ca ma duc la politie si asa am si facut . Seara dupa ce a vazut mes-ul meu ca am ajuns la politie ma sunat sa ma intrebe unde am fost si ce nr am la masina ca se duce si el . La doua zile mau sunat de la politie sa stabilim o zi in care sa ne vedem zis si facut . Sunt sigur ca a aranjat ceva cu politia pentru ca dupa ce am disc. toti trei si dupa ce am facut o vizita la locul faptei politistul ma declarat pe mine vinovat si amenda 120 in 48 de ore si 3 pct. pen. Eu pe PV am zis ca nu sunt de acord cu decizia lui si ca o sa fac contestatie .Vecinului ia cazut fata cand a auzit ca nu sunt obligat sai dau copie dupa RCA . Cand am iesit afara am incercat sa discut cu vecinul spunandui sa-mi cumperew farul pe care mi la spart si eu ai dau asigurarea dar omu o da in magarii ca el se baga dar numai cu jumatate din bani . Nu stiu ce sa fac , sa duc sa fac contestatie la solutionarea politistului si sa o taragan asa pana se solutioneaza cazul ? sau sa incerc sa ma inteleg cu vecinul ? dar nu cred ca ajungem la o intelegere . Omu are o Octavia noua si vrea sa o faca repede dar nici eu nu vreau sa suport si amenda si reparatia masinii mele care e de firma in cazul in care eu ma consider nevinovat 100%


--------------------
Dacia Logan 2009 / 1.2 - B-011734
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aleksanders
post 9 Sep 2009, 10:14
Post #56


.


Group: Members
Posts: 2.976
Joined: 6 November 07
From: ...




fa contestatie - poate e bine sa prezinti un mic desen cum s-a intamplat accidentul - eu nu as merge la combinatie cu un as avecin care face numai magarii - bafta


--------------------
. . . - .
....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 9 Sep 2009, 10:24
Post #57


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Intrebarea este: ai fost sau nu vinovat din punctul de vdere al OUG192/2005?

Lucrurile stau asa:
- Daca nu esti vinovat, judecatorul va anula PV initial dar nu vei putea repara cu RCAul vecinului decat daca se va emite o hotarare conform careia vecinul este vinovat. Veti ramane, asadar, amandoi cu ochii in soare dar nu vei plati amenda;
- Daca esti vinovat (si dupa contestarea PV), vecinul se va putea adresa asiguratorului tau si fara copia RCA iar tu vei repara pe cont propriu.

Parerea mea este ca ar trebui sa mai incerci o negociere.


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 15 Sep 2009, 00:36
Post #58


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




daca vrei sa ramai pe hartii (memorii, contestati, etc.), vin urmatoarele intrebari (presupun ca te consideri nevinovat):
- erai singur in masina?
- vecinul era singur in masina?
- uita ce s-a intamplat in realitate, si uita-te numai pe procesul vrebal. dupa faptele prezentate acolo, cine e vinovat conform codului rutier?
- daca acolo e scris ceva neconform cu realitatea, declaratia ta e diferita de ce a scris politistul?
daca trebuie sa contesti efectiv situatia descrisa in pv, o sa dureze mult si bine, mai ales daca nu ai martori. oricum, pe langa plangere in instanta impotriva procesului vrebal, trebuie sa depui si un memoriu la comandantul unitatii de politie, pt ca inseamna ca s-a intamplat ceva dubios. zi-ne mai multe detalii, in ce sector a fost treaba, si neaparat fa-ne o schita cu locul ,eventual si o poza. si eu stau pe o strada ingusta, sise lovesc unii in fiecare zi intre ei, si stiu cum judea politia astfel de cazuri.

This post has been edited by Marian66: 15 Sep 2009, 00:38


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 8th June 2024 - 10:06
Forum Renault