DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

7 Pages « < 5 6 7 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Un tacanit la Logan - la voi e?

K_LU
post 18 Nov 2005, 10:00
Post #181


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 18 November 05
From: Iasi




QUOTE(Andy-LGN @ 25 Sep 2004, 12:28)
Am spus ca prima data am observat in treapta a V-a. Ulterior mi-am dat seama ca zgomotul se aude  IN TOATE TREPTELE ATUNCI CAND "BAG PICIORUL IN EA" (CUM SE SPUNE), DECI CAND ACCELEREZ. DUPA ACCELERARE DACA MAI SLABESC PUTIN PEDALA NU SE MAI AUDE IAR APOI REVINE ACEL ZGOMOT DACA ACCELEREZ.
Am bagat benzina de 95 fara plumb de la OMW (nu aveau de 98 sau probabil nu am vazut eu). Dupa ce am auzit ca s-ar putea sa fie de la benzina am fost si am completat pana la plin cu 18 l de benzina cu cifra octanica 100 (cea de la omw)[/b]
*



Exact aceasi problema o am si eu la 250 km.Benizna am pus tot de la OMV. sad.gif .Sper sa dispara zgomotul dupa rodaj, sau sa fie din cauza beniznei.Daca afli inintea mea ce e...zi-mi si mie


--------------------
DACIA LOGAN Laureate 1.4MPI - IS 0126854
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dio
post 10 Jan 2006, 09:56
Post #182


Membru incepator


Group: Members
Posts: 45
Joined: 10 December 03
From: Timisoara




QUOTE(Andy-LGN @ 25 Sep 2004, 13:28)
Am spus ca prima data am observat in treapta a V-a. Ulterior mi-am dat seama ca zgomotul se aude  IN TOATE TREPTELE ATUNCI CAND "BAG PICIORUL IN EA" (CUM SE SPUNE), DECI CAND ACCELEREZ. DUPA ACCELERARE DACA MAI SLABESC PUTIN PEDALA NU SE MAI AUDE IAR APOI REVINE ACEL ZGOMOT DACA ACCELEREZ.
Am bagat benzina de 95 fara plumb de la OMW (nu aveau de 98 sau probabil nu am vazut eu). Dupa ce am auzit ca s-ar putea sa fie de la benzina am fost si am completat pana la plin cu 18 l de benzina cu cifra octanica 100 (cea de la omw)[/b]
*



Am si eu acelasi zgomot, care apare in conditiile descrise de Andy. Am tot sperat ca va disparea, dar nu pare sa se intample, masina are acum 2900 km.
Am citit la acest topic ca ar fi vorba de injectoare, altcineva zicea ca avea cablu de ambreaj prost amplasat?!... oricum, ati gasit ceva rezolvare, ca n-am prea inteles...

Mersi de sfaturi


--------------------
Dacia Logan Ambition - TM
Succese nebanuite!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
raulc
post 13 Jan 2006, 21:38
Post #183


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 18 December 05




Salutare ! MI-A VENIT SI MIE lOGANUL 1.5 DCI Laureate de 2 zile , totul ok, am doar 80 km facuti prin oras , motorina Omv Alpin diesel. Azi dimineata in drum spre serviciu , era cam frigutz afara , am sesizat si eu un tacanit di zona bordului ( a ceasurilor ) , in partea stanga . Face cam ca si cum s-ar crapa ceva , nu foarte tare , dar suficient sa ma deranjeze. Un parait scurt la intervale neregulate de 2-3 secunde si nu tot timpul. Parca cand trec peste gropitze sau denivelari il apuca . Pareri ?


--------------------
dacia logan dacia logan 2006, 1.5 dci - mm 75 cma
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
raulc
post 15 Jan 2006, 13:12
Post #184


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 18 December 05




Crerd ca am identificat zgomotelul : se misca consola cu ceasurile pe bord , putin da are un pic de joc si nu cred ca au pus o garnitura ceva , e plastic pe plastic . Solutii ?


--------------------
dacia logan dacia logan 2006, 1.5 dci - mm 75 cma
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Codrin
post 15 Jan 2006, 13:24
Post #185


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.364
Joined: 7 January 05
From: Bucuresti




Nu e nici o garnitura uitata, e doar plastic acolo.

Vezi aici despre cum sa-l desfaci, succes!


--------------------
Mazda . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dandu
post 17 Jan 2006, 16:38
Post #186


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 4 September 05




QUOTE(Ake @ 10 Jan 2005, 17:24)
Mai in gluma mai in serios, pentru cei care aud tacanituri si pacanituri.
Un sfat pentru cei care sunt la prima masina, si eventual mai speriosi din fire.
Verificati cam tot ce se poate misca prin masina, eventual luati un pasager in masina care sa puna urechea sa verifice de unde se aude.

Dupa ce am ridicat eu DSN-ul, am auzit ca tacanea ca naiba, undeva prin bord. Am mers timp de vreo saptamana asa, timp in care am cautat pe internet posibile cauze (ocazie cu care am si facut cunostinta cu forumul -pe vechiul dsn.as.ro) pana am rugat-o intr-o zi pe nevasta-mea sa asculte bine de unde se aude. Intr-un final a gasit in torpedou mascata de o cartulie, maciulia aia de antifurt  pentru prezoane, pe care mi-o pusese acolo mecanicul cand am ridicat masina. smile.gif .
*




Sigur, si in stilpul din dreapta tot maciulie este. Hai sa fim seriosi , sunt finsate interioarele de nea" Gogu si verificate parca de cei din reclama de la coniacul Unirea. Sunt doar fiare


--------------------
dacia logan laureate 1,4 - vn-50 -alx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 17 Jan 2006, 16:41
Post #187


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




cred ca acest topic nu mai are potential... despre zgomote si alte asemenea se poate discuta la topicul dedicat.... aici se inchide...


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
7 Pages « < 5 6 7
Closed TopicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 18th June 2024 - 03:36
Forum Renault