DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Problema servodirectie Sandero 0.9 Tce

c0y0te
post 14 Oct 2022, 11:05
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 31 July 08




Salutari tuturor. Am problema urmatoare cu un Sandero din 2019, in 32000 kilometri: am avut un accident minor, partea din stanga fata a masinii a fost lovita. Dupa lovitura pompa servo a inceput sa scoate zgomote ciudate care se auzeau inclusiv in habitaclu. Se aude si pe video:
https://youtube.com/shorts/m2KmYsTv1EU
Au zis si cei de la service ca parca se incetineste motorul pompei si daca trag de volan iarasi incepe sa mearga la viteza maxima. Volanul parca se blocheaza pentru jumatate de secunda inainte sa se invarte si se simte putin mai greu decat inainte.

Ceea ce am facut pana acum: am fost la service-ul unde ma duc cu toate masinile mele in ultimii 13+ ani, unde s-a schimbat pompa servo si uleiul, dupa care s-a facut resoftarea pompei la service autorizat Dacia. Ciudat era ca si pompa nou-nouta originala se simte si se aude exact la fel! Inregistrarea de mai sus este cu cea noua.
Cei de la service-ul meu zic ca nu e ok (asa ma gandesc si eu), dar la service autorizat au ridicat din umeri ca "asa sunt toate".
S-a demontat si s-a verificat caseta de directie si toate circuitele, inclusiv cel electric, totul e ok, sistemul nu pierde ulei.
Nu m-am linistit si mi-am facut programare la un alt service autorizat (alt oras), acolo s-a facut tot resoftare, citirea erorilor (nu s-a gasit nimic), verificarea circuitelor. Au ridicat din umeri ca "asa sunt toate". mad.gif

In concluzie va multumesc anticipat pentru orice idee sau directie in care sa caut (sau in lipsa experientei sa caute service-ul) rezolvarea problemei.


--------------------
Dacia Sandero 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 14 Oct 2022, 12:32
Post #2


membru


Group: Members
Posts: 4.528
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Cel mai probabil s-a deformat partea mecanica a casetei in accidentul de care spui.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
c0y0te
post 14 Oct 2022, 13:12
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 31 July 08




Caseta directie a fost verificata de doua ori, mecanicii spun ca nu are nimic. Accidentul a fost mic, am lovit o alta masina la 10-15 km/h, cu partea stanga fata, unde este si pompa de la servodirectie. Dinafara se vad cateva zgarieturi pe bara, nu s-a spart nici farul, nu s-a deschis nici airbagul. sad.gif Mentionez ca volanul nu are joc, nu se aude nimic dinspre caseta, in mers masina tine directia foarte bine chiar si la viteze mari.


--------------------
Dacia Sandero 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
torquemada
post 14 Oct 2022, 15:44
Post #4


torquemada


Group: Members
Posts: 1.877
Joined: 17 January 05
From: Bucuresti




- Umplere deficitară a circuitului hidraulic
- deformare suport gepda (aka ansamblu pompă servodirecție actionată electric) - atinge lonjeronul


This post has been edited by torquemada: 14 Oct 2022, 15:45


--------------------
DACIA Logan II 2012 / 0.9 TCe Laureate - B-xxx-xxx
Există două feluri de oameni:
1 - Cei care pot extrapola din date incomplete
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 18th April 2024 - 14:10
Forum Renault