DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

102 Pages « < 5 6 7 8 9 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Antifonare capotă, inclusiv blană, pedalier

leinad
post 3 Apr 2005, 15:40
Post #181


Membru dacionist


Group: Members
Posts: 395
Joined: 17 March 05
From: Constanța




mi-as pune si eu cheder..nu mai zice nimeni nimic? nici o parere? se merita sa-l pui?


--------------------
Logan Preferance 75 ponei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mirceacd
post 5 Apr 2005, 13:50
Post #182


Membru incepator


Group: Members
Posts: 33
Joined: 6 October 04




QUOTE(horsewhisperer27 @ 1 Apr 2005, 01:21)
am reusit si eu sa merg cu 100-105, in bucuresti, ca afara nu am iesit, nu se aude nimic, nici o rezonanta, doar franele sunt mai putin prompte decat ma asteptam, trebuiau discuri pe spate!
in rest nici un zgomot, nimik, are 200 km masina!
*


Incearca cu 100*105 intr-a IV-a si vei auzi.


--------------------
Dacia Logan Pref. 1,4 - MS xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mirceacd
post 5 Apr 2005, 13:51
Post #183


Membru incepator


Group: Members
Posts: 33
Joined: 6 October 04




QUOTE(stefan19 @ 3 Apr 2005, 00:06)
Incerc sa intreb aici, nu mai deschid un topic nou.
Caut o solutie "mai" profesionala de insonorizat partea fata la logan, prima oferta o am de la oma alarm cu dynamat, pretul cel mai mare.
A doua este de la total motto parca, cu un material "caliber" echivalent zic ei cu dynamat extreme.
Intrebare: a auzit careva de "caliber", material pentru insonorizari ?
*



Poti sa ne spui cat este de mare pretul?


--------------------
Dacia Logan Pref. 1,4 - MS xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PriesT
post 5 Apr 2005, 14:44
Post #184


Membru incepator


Group: Members
Posts: 95
Joined: 9 February 05




QUOTE(leinad @ 3 Apr 2005, 15:40)
mi-as pune si eu cheder..nu mai zice nimeni nimic? nici o parere? se merita sa-l pui?
*



La 140 mii lei merita...insa eu unul il am de aproape o luna si nu am simtit diferenta de zgomot, doar o oarecare blocare a jegului (noroi - apa murdara) pe langa capota spre motor.


--------------------
Dacia Logan 1.4 MPI - B-xx-PEY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
michou
post 5 Apr 2005, 17:02
Post #185


Membru autentic


Group: Members
Posts: 437
Joined: 25 August 04
From: Bucuresti




Excelenta ideea cu chederul....am pus si eu si se simte diferenta..se mai atenueaza din trepidatii!!!!Mare e cel care a descoperit treaba cu chederul!!!!!!


--------------------
Dacia Logan Laureate 2004
daca ai condus Dacie stii sa conduci orice!!!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tazzz
post 6 Apr 2005, 22:43
Post #186


Membru autentic


Group: Members
Posts: 521
Joined: 26 August 04
From: Iasi - Romania




am cheder...nu merg cu peste 80 prea des...daramite 100 deci nu zgomotul motorului e discutabil...oricum nu pe acolo se aude in habitaclu...dar se inchide mult mai frumos capota acum wink.gif nu se mai aude a fier gol wink.gif

macar pentru comfortul asta isi merita banii wink.gif


--------------------
Dacia Logan Laureat 1.6 - IS XX TAZ
si aici ar fii semnatura nu? :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jkno
post 8 Apr 2005, 12:31
Post #187


Sfortza fie cu voi!


Group: Members
Posts: 153
Joined: 27 February 05
From: Arad




QUOTE(tazzz @ 6 Apr 2005, 22:43)
dar se inchide mult mai frumos capota acum wink.gif nu se mai aude a fier gol wink.gif
macar pentru comfortul asta isi merita banii wink.gif
*




Si in plus parca nu mai intra praful la motor chiar asa!


--------------------
Dacia Logan Logan Laureate 1.6 2004
Words are not enough...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Codrin
post 8 Apr 2005, 12:36
Post #188


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.364
Joined: 7 January 05
From: Bucuresti




jkno, pentru asta era chederul de la bun inceput!!


--------------------
Mazda . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jkno
post 8 Apr 2005, 12:40
Post #189


Sfortza fie cu voi!


Group: Members
Posts: 153
Joined: 27 February 05
From: Arad




QUOTE(KarM'ac @ 8 Apr 2005, 12:36)
jkno, pentru asta era chederul de la bun inceput!!
*



blink.gif Doh!

Insa pe nici un Logan nu era pus chederul, din pacate.


--------------------
Dacia Logan Logan Laureate 1.6 2004
Words are not enough...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
collinro2
post 8 Apr 2005, 20:04
Post #190


Membru autentic


Group: Members
Posts: 457
Joined: 22 August 04
From: Iasi




Chederul ala are rol de etansare a compartimentului si de reducere a vibratiilor capotei. Insonorizare se obtine daca se izoleaza macar pedalierul si podea sofer, podea pasager. Asta am facut eu in 80 de minute de munca, cu aluband, folie de parchet PEE de 4 mm si prenandez. Investitie 700000 lei vechi. Numai portiunea de podea din fata. Nu am scos scaunele. Are efect, in sensul ca frecventele inalte sunt diminuate, nu mai am tendinta sa schimb vitezele la 2500 de ture (ca era zgomotul prea mare), ci la 3000. Merita oarecum. Trebuie reglata inaltimea pedalei de acceleratie insa, in sensul ca trebuie ridicata fata de pozitia initiala. Nu stiu daca e offtopic, dar nu cred ca merita un thread chestia asta. Am postat pentru ca e fezabila si are oarece efect.


--------------------
renault megane 2.2 2006 1,5dCi 80CP - IS-05-GP?
We are what we repeatedly do; al naibii de adevarat...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
n.vasiliu
post 21 Apr 2005, 12:01
Post #191


Membru


Group: Banned
Posts: 119
Joined: 12 February 05
From: Bucuresti




Mi-am pus si eu acel cheder la motor cum v-ati mai pus cativa. Ce am observat insa... partea aceea de plastic (de la filtru de aer) pe care scrie Renault Injection 1,6 este EXTREM de fierbinte iar pe capota in dreptul acelui plastic nu poti tine mana mai mult de 3 secunde. Toate astea dupa un drum de 6 km in oras. Iarasi am remarcat ca "tubul" metalic de la aerul conditionat este clocotit, precum si alte piese... ma gandesc acum: nu cumva nu trebuia pus cheder, pt ca cu aerul care intra pe-acolo se mai raceau unele piese? Imi cer scuze pt descriere, eu nepricepandu-ma la masini. Sper ca ati inteles ce vreau sa zic. daca nu, pun o poa si va arat exact la ce ma refer.


--------------------
DACIA/Renault LOGAN Ambition 1.6 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
soryn
post 21 Apr 2005, 18:05
Post #192


Membru


Group: Members
Posts: 178
Joined: 17 February 05
From: Cluj-N




Ai pus mana pe ele si inainte de a pune chederul?


--------------------
renault megane 2016 - cj xx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tazzz
post 21 Apr 2005, 22:52
Post #193


Membru autentic


Group: Members
Posts: 521
Joined: 26 August 04
From: Iasi - Romania




vorba lu' soryn...ai pus mana pe ele inainte sa montezi chederul?...

aerul intra in compartimentul motor prin alte parti iar ceea ce intra pe acolo cred ca e cantitate neglijabila...

oricum se observa lipsa stratului gros de praf pe-acolo...acum e mai putin, inainte, in zilele ploiase se vedeau si stropii manjiti pe-acolo smile.gif


--------------------
Dacia Logan Laureat 1.6 - IS XX TAZ
si aici ar fii semnatura nu? :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bassfreak
post 22 Apr 2005, 00:58
Post #194


Membru autentic


Group: Members
Posts: 897
Joined: 29 August 04
From: Bucuresti




cea mai tare faza a fost cand, exact inainte de a-mi monta chederul am gasit pe cutia de plastic a filtrului... un ditamai ganiatzu' de pasare.. si n-am adormit cu capota deschisa niciodata..
cac*c*o*se pasarele pe la cuiburi se aduna..

am observat totusi ca in partea din fata, cand se inchide capota, chederul este acoperit de 'evazajul capotei', adica oricum pe acolo nu ramanea o fanta prin care sa vezi direct spre motor, ci un pic serpuita..


--------------------
Dacia Logan 2004 Ambiance
Renault Clio Bicorp 2002 Authentique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
skoda
post 25 Apr 2005, 11:03
Post #195


Membru incepator


Group: Members
Posts: 89
Joined: 10 October 04




Intr-adevar, capota motor a fost proiectata initial pentru cheder acolo. De ce nu l-au mai pus, e un mare mister. Doar din motive de minimalizare costuri...tare mi-e frica sa nu fie doar atat !
Cred ca ar fi foare important de aflat motivul real.
Sfat : nu intrebati la vocea clientului ca tot nu o sa spuna nimic. Jumatate de mesaj o sa fie multumiri si "va rugam nu ezitati sa ne intrebati orice vreti ca oricum habar nu avem de nimic si tot asta o sa va raspundem!"

This post has been edited by skoda: 25 Apr 2005, 11:08


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.4 - Toreador
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
n.vasiliu
post 26 Apr 2005, 17:37
Post #196


Membru


Group: Banned
Posts: 119
Joined: 12 February 05
From: Bucuresti




Dar ce crezi ca ar fi alt motiv pt care nu au pus chederul?


--------------------
DACIA/Renault LOGAN Ambition 1.6 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Codrin
post 26 Apr 2005, 19:42
Post #197


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.364
Joined: 7 January 05
From: Bucuresti




motivul principal pentru care lipsesc destule, printre care si chederul este costul final care a trebuit tinut intre anumite limite.

oricum, era de asteptat inca de la anumtarea pretului minim ca va mai fi de umblat..


--------------------
Mazda . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan20
post 26 Apr 2005, 20:28
Post #198


Membru autentic


Group: Members
Posts: 383
Joined: 1 August 04
From: Iasi




Nici la mine nu era chederul da l-am pus azi. Pentru cei din iasi care vor sa-si puna da-ti un pm ca mai am o bucata mare si nu am ce face cu ea o donez.
Apropo buna idee nota zece cool.gif


--------------------
Honda Accord ES 2007 - IS 01 DOR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan20
post 27 Apr 2005, 08:17
Post #199


Membru autentic


Group: Members
Posts: 383
Joined: 1 August 04
From: Iasi




bucata care mi-a ramas si-a gasit stapan deci oferta nu mai e valabila. biggrin.gif

This post has been edited by bogdan20020: 27 Apr 2005, 08:17


--------------------
Honda Accord ES 2007 - IS 01 DOR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
misi_11
post 27 Apr 2005, 13:09
Post #200


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 22 April 05




QUOTE(leinad @ 3 Apr 2005, 15:40)
mi-as pune si eu cheder..nu mai zice nimeni nimic? nici o parere? se merita sa-l pui?
*




este super cu cheder........eu l-am pus ieri, sa vad ce se intampla...si treaba cu rezonanta la 3000 ture/min. este atenuata super misto......


este o treaba ieftina si buna......


--------------------
logan preference 1.4 - b-78-zly
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dsign
post 27 Apr 2005, 14:36
Post #201


Led Tuning Man


Group: Members
Posts: 3.498
Joined: 24 November 03
From: Bucuresti




smile.gif ma bucur ca am facut si eu ceva util in viata asta, ia uite ce de discutii pe seama unui biet cheder... cred ca spun pt a 20-a oara ca acest cheder nu are rolul de antifonare...


--------------------
D Logan 2004 Preference 1.6MPI Egee - B 48 CUP
http://youtu.be/OQ-ukXOBfI4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
thesys
post 27 Apr 2005, 15:53
Post #202


Membru


Group: Members
Posts: 152
Joined: 27 October 04
From: Bucuresti




smile.gif)
Mda, observ si eu asta... si stiu ca s-a mai spus ca nu e cu rol de antifonare... dar sunt destule persoane care au fost multumiti (printre care si eu..) de reducerea rezonantei la turatii mai mari..
wink.gif

QUOTE(Dsign @ 27 Apr 2005, 14:36)
smile.gif  ma bucur ca am facut si eu ceva util in viata asta, ia uite ce de discutii pe seama unui biet cheder... cred ca spun pt a 20-a oara ca acest cheder nu are rolul de antifonare...
*




--------------------
DACIA LOGAN LAUREATE 1,4MPI 2004 - B-xx-SOC
--------
Bafta.... sa auzim numai de bine...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
skoda
post 28 Apr 2005, 08:16
Post #203


Membru incepator


Group: Members
Posts: 89
Joined: 10 October 04




Si eu dupa gandirea mea simpla de om cu numai doua facultati, zic ca nu conteaza atat cu ce rol (imaginar) initial pui cauciucul ala, ci mai mult ce efect are el odata montat corect.
Cine nu sesizeaza o cat de mica imbunatatire fonica la nivelul rezonantelor in jurul turatiilor de 3000, nu putem spune decat ca ne pare rau pentru el. Ori nu are urechile bune, ori l-a pus aiurea.
Oricum, discutii degeaba. Ce va pasa voua cat de neagra i se pare vecinului capra lui ? Chiar si daca e numai placebo, tot ar trebui sa fiti bucurosi! Altii platesc sume imense ca sa li se para ca suna mai bine o boxa de 10 ori mai scumpa decat alta cu aceleasi caracteristici si raspuns in frecventa, dar pe care nu gasesti scrisa marca aia singura capabila sa faca in ciuda la musafiri....
Bine ca ati pus toti acelasi cheder, altfel parca vedeam ca numai ala de 2 milioane din silicon spumat extras de la operatia Pamelei antifoneaza, restul nu!


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.4 - Toreador
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dsign
post 28 Apr 2005, 10:35
Post #204


Led Tuning Man


Group: Members
Posts: 3.498
Joined: 24 November 03
From: Bucuresti




hai mah, gata... terminati!

se baga cineva la plafon? eu m-as baga...


--------------------
D Logan 2004 Preference 1.6MPI Egee - B 48 CUP
http://youtu.be/OQ-ukXOBfI4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
collinro2
post 28 Apr 2005, 17:04
Post #205


Membru autentic


Group: Members
Posts: 457
Joined: 22 August 04
From: Iasi




Dar la peretele antifoc cine se baga? Precizez ca eu vreau sa insonorizez dinspre compartimentul motor. Pe toata suprafata aia, chiar cu toata tevaraia si cablurile ce trec pe acolo.

This post has been edited by collinro2: 28 Apr 2005, 17:05


--------------------
renault megane 2.2 2006 1,5dCi 80CP - IS-05-GP?
We are what we repeatedly do; al naibii de adevarat...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rdesign
post 28 Apr 2005, 19:00
Post #206


Membru


Group: Members
Posts: 159
Joined: 25 December 04
From: Craiova




QUOTE(collinro2 @ 28 Apr 2005, 17:04)
Dar la peretele antifoc cine se baga? ...
*



Eu vreau sa insonorizez tablierul (peretele antifoc) si chiar o sa fac operatia asta cu demontarea plansei de bord.


--------------------
dacia logan - DJ 2810
Am facut atat de multe in viata incat nu stiu daca o sa ies la pensie popa sau medic ginecolog!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vali74
post 28 Apr 2005, 19:01
Post #207


Membru incepator


Group: Members
Posts: 32
Joined: 27 September 04
From: Timisoara




Mai baieti, cind aveti o solutie completa de antifonare, capota/usi/podea/antifoc/portbagaj, ma apuc shi eu de lucru... Imi e putin tarse sa experimentez chestii d-astea pe masina noua.
Chederul insa l-am cumparat inainte de a ridica masina de la dealer,... dar m-au convins pozele cu mototul prafuit. happy.gif

Apropo, a incercat careva sa sape prin cimitire dupa pisla de antifonare?


--------------------
Logan 1.4 Laureate Logan 1.4 Laureate - CJ 07-VAL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dsign
post 28 Apr 2005, 23:56
Post #208


Led Tuning Man


Group: Members
Posts: 3.498
Joined: 24 November 03
From: Bucuresti




QUOTE(rdesign @ 28 Apr 2005, 20:00)
Eu vreau sa insonorizez tablierul (peretele antifoc) si chiar o sa fac operatia asta cu demontarea plansei de bord.
*



da stiu ca ai ceva singe in veioza, nu gluma... desi nu cred ca e asa de greu de dat bordul jos...


--------------------
D Logan 2004 Preference 1.6MPI Egee - B 48 CUP
http://youtu.be/OQ-ukXOBfI4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
collinro2
post 29 Apr 2005, 05:54
Post #209


Membru autentic


Group: Members
Posts: 457
Joined: 22 August 04
From: Iasi




Solutia lui rdesign cu demontarea plansei de bord cred ca este singura care permite insonorizare ca lumea dinspre interiorul tablierului. Spun asta pentru ca eu am facut insonorizarea pedalierului si a portiunii de la pasager partial, doar scotind bradutii ce fixeaza mocheta, "rabatind" mocheta si scotind chestiile alea din polistiren expandat. Am pus apoi aluband, lipit cit de sus posibil pe sub bord (in partea stinga, evident, ocolind coloana de directie), ajungind inspre spate pina inaintea scaunelor. Peste aluband am pus folie de PEE de 4mm, lipita de aluband cu prenandez. Apoi, repus polistirenul si mocheta. La sofer, a fost necesara ajustarea placii aleia de polistiren in partea dinspre pedala de ambreiaj, pentru ca nu mai permitea (datorita inaltarii prin aluband si pee) apasarea acesteia. De asemenea, am pus si pe partile laterale ale tunelului central aluband, atit cit mi-a permis vizibilitatea. Ideal este de scos macar consola centrala dintre scaune. Nu e greu, dar mi-a fost frica sa umblu si la fixarea calculatorului de airbaguri, care e sub consola dintre scaune, in fata schimbatorului. Totul mi-a luat vreo 80 de minute. Ca efect, a mai diminuat sunetul motorului transmis in habitaclu cam cu 10-15%. De aceea cred ca demontarea completa a bordului, consolei permite cit de cit o treaba ca lumea. Si de aia vreau sa "atac" peretele antifoc dinspre motor si nu dinspre habitaclu, pentru ca e mai usor de pus ceva insonorizare acolo.

This post has been edited by collinro2: 29 Apr 2005, 05:56


--------------------
renault megane 2.2 2006 1,5dCi 80CP - IS-05-GP?
We are what we repeatedly do; al naibii de adevarat...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 29 Apr 2005, 09:45
Post #210


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Aici eu vin cu cateva idei:
1. (neagreata de unii de pe aici, stiu ei care cool.gif , dar pe care eu cred ca o voi aplica), pe peretele antifoc voi monta, spre motor, un izolant format din pasla (data poate cu prenadez ca hidroizolatie) pe care voi lipi burete izoprenic cu Al (pasla ca insonorizant si buretele ca izolant termic, caci buretele izoprennic nu este f. bun izolant fonic. Acum partea mai putin agreata: cred ca voi face o izolare cu "placi", ca la faianta, din cauza formei peretelui antifoc si a dificultatii de altfel de montaje.
2. In zona pedalierului voi monta pasla peste folia bituminoasa (mai bun izolant fonic decat folia de PEE. Insa acest lucru va conduce indubitabil spre necesitatea "subtierii" placilor de polistiren (nasol moment si nu prea placut de realizat, cred ca o sa folosesc un fierastru pentru BCA sau din acela pentru lemne, ca au lama lunga)
3. O sa bag burete (la propriu) in bord. Burete din cel care se gaseste la magazinele de materiale pentru saltele pentru a elimina intersitiile mai bune conducatoare de sunete din interiorul bordului (va trebui ceva grija fata de pozitionarea firelor electrice si a comenzilor de la climatizare)
4. Cred ca imediat sub mocheta, deasupra paslei si a placilor de polistiren, am sa pun inca un strat de mocheta cauciucata - pe suport de cauciuc - (care este un mai bun "reflector" fonic - reflecta inapoi undele sonore).

Insa in continuare eu consider ca aceste activitati nu vor duce la eliminarea principalelor cauze de zgomot de pe logan (motor neechilibrat cum trebuie, insuficient de rigid in prinderi - baie ulei, alternator si alte accesorii prinse prin bride nu pe suporti dedicati pe motor, esapament inelastic, cu prinderi putine si nu in zonele de minima vibratie, esapament subdimensionat cel putin la toba intermediara, injectoare zgomotoase, tacheti pe patina, suporti de motor cam rigizi etc)


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
102 Pages « < 5 6 7 8 9 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 16th June 2024 - 20:31
Forum Renault