DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> vopsea buna, opinie...

excellence
post 4 Mar 2005, 14:02
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 69
Joined: 16 February 05




am avut o intamplare putin nefericita cu soelnza mea ,am lovit bara din fata ..spoilarul,si avand casco pe atunci am schimbat-o.
Treaba e urmatoarea n-am avut timp atunci sa stau in service sa vad cum o vopsesc aia sau daca aplica tratamentul corespunzator ca vopseaua sa nu cada in timp.Prostia mea sunt cateva luni bune de atunci iar in partea dreapta a inceput sa cada un pic vopseaua in jur de 4-5cm vizibil.
As dori o opinie cu un spray s-ar rezolva sau cel mai bine e sa o duc la un service si sa o vopsesc ca la carte?



--------------------
Solenza Rapsodie - DJ-06-SUL
De la Craiova multe salutari.....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Anto
post 4 Mar 2005, 14:35
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 128
Joined: 21 February 05




Eu as opta pentru a doua varianta chiar daca e mai costisitoare.


--------------------
Dacia Logan 2009 Preference
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
excellence
post 4 Mar 2005, 14:56
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 69
Joined: 16 February 05




QUOTE(Anto @ 4 Mar 2005, 08:35)
Eu as opta pentru a doua varianta chiar daca e mai costisitoare.
*




da ,dar vezi costul si timpul .....


--------------------
Solenza Rapsodie - DJ-06-SUL
De la Craiova multe salutari.....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AVT
post 4 Mar 2005, 16:11
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 288
Joined: 17 February 05
From: Bucuresti




Anto ti-a spus parerea lui. Si eu cred ca tot varianta cu vopsitul in service este cea mai buna. Ori tu deja ai solutia, dar vrei o confirmare de la noi... Ai cerut un sfat - l-ai primit: eu unul as merge la vopsitor. Fara suparare... smile.gif


--------------------
Chevrolet Kalos 1.4 16v 94cp - ----
Omu' e ca si tamplaru': traieste ce traieste si p'orma moare!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mauru007
post 4 Mar 2005, 16:29
Post #5


sir


Group: Members
Posts: 437
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti




daca nu ai timp sa stai pe langa ei cand o duci poate patesti ca data trecuta si in citeva luni ai din nou probleme. Eu sunt chitit sa merg numai pe spray in cazuri din astea. E varianta mai ieftina si in cel mai rau caz obtii o amanare pina cand ai timp au bani mai multi sa o duci in service. Mai o sa ma ocup eu de dacia mea cu spray-ul si daca e ok o sa revin cu poze, oricum vreau sa fac niste poze inainte si poze dupa operatie pentru ca nu am vazut pina acum asa ceva pe forum. Dar se pare ca lumea nu are incredere in spray-uri, o sa vad pe "tabla mea" cine are dreptate biggrin.gif


--------------------
Ford Focus 2002/Ghia - vl
Ford Focus Sedan 1.6 I 101 CP / Ford Fiesta 2009 1.4 diesel
Bucuresti/Salajan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 4 Mar 2005, 17:11
Post #6


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




Pai daca ai pastrat factura de data trecuta de la vopsitorie... poate sari din nou pe ei !!!

Din cate stiu eu, orice lucrare are garantie. Parca era 18 luni la piese. La manopera nu stiu... parca 3 ??? Cate luni sunt de cand ai revopsit bara ?

Cine stie mai multe detalii despre garantia lucrarii, sa ne zica daca poate merge pe capul service-ului sa ii refaca lucrarea !!! Gratuit, evident....


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
excellence
post 4 Mar 2005, 17:21
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 69
Joined: 16 February 05




QUOTE(i96nds @ 4 Mar 2005, 11:11)
Pai daca ai pastrat factura de data trecuta de la vopsitorie... poate sari din nou pe ei !!!

Din cate stiu eu, orice lucrare are garantie. Parca era 18 luni la piese. La manopera nu stiu... parca 3 ??? Cate luni sunt de cand ai revopsit bara ?

Cine stie mai multe detalii despre garantia lucrarii, sa ne zica daca poate merge pe capul service-ului sa ii refaca lucrarea !!! Gratuit, evident....
*




vreo jumatate de an aproximativ treaba e ca nu am timp sa ma duc sa stau de ei poate ma ia si in bataie de joc pt catziva cm de vopsea stearsa ...
as vrea sa imi recomandati ce firma de spray e mai buna pt asa ceva,vopseaua mea la masina este galbena precum cea din poza....


--------------------
Solenza Rapsodie - DJ-06-SUL
De la Craiova multe salutari.....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lolman
post 4 Mar 2005, 17:26
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 96
Joined: 20 September 04
From: Iasi




Si eu am aceeasi problema. Am avut un mic incidient cu spoilerul fata, a fost schimbat si vopsit. Toate bune si frumoase pana cand am fost cu masina la spalatorie pt prima data, cand datorita jetului puternic de apa 022.gif a sarit vopseaua rau de tot. Ma duc din nou in service le zic problema si baietii im revopsesc spoilerul gratis ca deh..era in garantie lucrarea. Toata treaba asta s-a intamplat in urma cu 2 luni, dar ieri ce observ 183.gif ca vopseaua a sarit din nou, nu la fel ca prima data dar probabil pana la vara va si mai mult negru decat rosu, cum trebuie. In service treaba a fost facuta destul de profesionist adik dat cu primer sau cum se mai cheama apoi vopsit,dar se pare ca nu se compara cu fabrica.
Acum intrebarea: Cine cunoaste un service in Iasi care se pricepe la vopsit si altceva inafara de tabla?


--------------------
Ex. Solenza Confort Now: Seat Leon 1M1 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
excellence
post 4 Mar 2005, 17:31
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 69
Joined: 16 February 05




QUOTE(lolman @ 4 Mar 2005, 11:26)
Si eu am aceeasi problema. Am avut un mic incidient cu spoilerul fata, a fost schimbat si vopsit. Toate bune si frumoase pana cand am fost cu masina la spalatorie pt prima data, cand datorita jetului puternic de apa  022.gif a sarit vopseaua rau de tot. Ma duc din nou in service le zic problema si baietii im revopsesc spoilerul gratis ca deh..era in garantie lucrarea. Toata treaba asta s-a intamplat in urma cu 2 luni, dar ieri ce observ  183.gif ca vopseaua a sarit din nou, nu la fel ca prima data dar probabil pana la vara va si mai mult negru decat rosu, cum trebuie. In service treaba a fost facuta destul de profesionist adik dat cu primer sau cum se mai cheama apoi vopsit,dar se pare ca nu se compara cu fabrica.
Acum intrebarea: Cine cunoaste un service in Iasi care se pricepe la vopsit si altceva inafara de tabla?
*




de ce oare nu se compara cu fabrica ,nici nu service de pe la noi nu reuseste sau nu are macar curiozitatea:) sa faca asa ceva cum trebuie si de durata


cand ai fost sa o revopsesti ti-au revopsit doar partea vatamata..sau au dat-o jos si au refacut


--------------------
Solenza Rapsodie - DJ-06-SUL
De la Craiova multe salutari.....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lolman
post 4 Mar 2005, 17:44
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 96
Joined: 20 September 04
From: Iasi




Au revopsit tot spoilerul dar nu s-au chinuit sa il demonteze de pe masina.


--------------------
Ex. Solenza Confort Now: Seat Leon 1M1 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 4 Mar 2005, 19:25
Post #11


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




In oct 2003 am avut un accident cu masina si a implicat schimbarea spolierelor, deci si revopsirea lor. Lucrarea a fost facuta la Meridian si de un an si ceva nu a aparut nici cea mai mica problema. Acum trebuie sa ma duc iar sa-mi schimbe spoilerul spate in urma unui alt incident.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bomicabomic
post 5 Mar 2005, 21:06
Post #12


Ex-membru DaciaClub


Group: Members
Posts: 1.072
Joined: 7 September 04




QUOTE(excellence @ 4 Mar 2005, 17:31)
de ce oare nu se compara cu fabrica
*


Pentru ca nu au tehnologia de vopsire ca in fabrica si nici n-o vor avea vreodata.


--------------------
x x - x
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AVT
post 6 Mar 2005, 22:33
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 288
Joined: 17 February 05
From: Bucuresti




Da, dar daca se preocupa, pot scoate ceva aproximativ ca in fabrica!


--------------------
Chevrolet Kalos 1.4 16v 94cp - ----
Omu' e ca si tamplaru': traieste ce traieste si p'orma moare!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danygaro
post 7 Mar 2005, 09:09
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 529
Joined: 19 October 04




Pentru a vopsi ambele bari este necesar: 250 ml plastiprimer, 250 ml vopsea cu lac si intaritor. Costul lor cca. 800 000 lei, manopera 200 000 de bara. Cu 1,2 - 1,3 mil vopsesti barile, bine spun eu deaca stai langa vopsitor si isi da interesul. Nu este ca in fabrica ca tehnologie, dar "merge". In uzina vopsirea se face in camp electrostatic, este un procedeu mai complex pe care nici in sevice-urile "agreate" de Dacia nu il au. Dar chair si la alte vopsitorii daca se respecta "tehnologia" nu ar trebui sa apara probleme. Eu cand am vopsit barile am stat langa vopsitor si am vazut cum a procedatt. Slefuit, degresat dat 2 maini cu plastiprimer, 3 maini de vopsea, toate date din belsug ca a avut de unde, apoi la final alte 2 maini de lac. Pana acum se comporta bine, sper sa nu cobesc, dar mult rau vopselei face spalatul cu jet la spalatorii si stersul prafului cu carpa umeda de pe caroserie. Atat jetul puternic, de paraca ar sabla-o aia de la spalatorie cat si praful ataca lacul care este aplicat peste vopsea si are rol protector. Mai nou am vazut ca si patronii spalatoriilor au sesizat acest neajuns, alunga clientii, si de acum clientul alege procedeul de spalare, fie cu jet, fie "la furtun" care este mult mai indicat dar muncesc mai mult angajatii de acolo. Eu personal o spal fie"la furtun" fie "la galeata", muncesc un pic mai mult dar iese multumitor, si sunt pretentios. Nu de alta, dar cand am ajuns pe la spalatorii, cu carpa cu care stergea pragurile dadea apoi pe geamuri sau pe capota. Ganditi-va daca lua o pietricica si freca capota. Ii bagam carpa pe gat "ca multumire". Deci cam asta e treaba cu vopsitul.


--------------------
Dacia Solenza 2003 - Confort - Lot refuzat la export - CT-96-PIX
Ce cate ori mergi cu Dacia, este ca si cand te-ai da intr-un Roller Coaster sau Mountagne Rousse. Niciodata nu stii ce te asteapta, este mereu imprevizibila, de fiecare data traiesti senzatii noi si necunoscute, iar la final poti avea fel de fel de surprize.

Cu prostul nescolarizat, te lupti un pic si ai scapat,
Dar duci o munca colosala, cu prostul care are scoala.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pedrovl
post 15 Mar 2005, 11:14
Post #15


pedrovl


Group: Members
Posts: 1.007
Joined: 12 October 04




Mi-a aruncat un TIR o pietricica destul de taioasa si am un punct pe capota de vreo 2 mm si a sarit vopseaua pana la tabla.Nu s-a strambat nimic e doar vopseaua sarita. Credeti ca e bine sa dau cu ceva sau sa o las asa? oricum nu am de gand sa o vopsesc pentru chestia asta dar ma gandeam la rugina in timp....voi ce parere aveti?


--------------------
DACIA DUSTER 1,6 16v 4x4 Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lar
post 15 Mar 2005, 11:37
Post #16


Agent Smith


Group: Members
Posts: 456
Joined: 27 September 04
From: Bucuresti




Incearca sa retusezi, ca dupa ce rugineste este mai greu. Vezi ca exista in Carrefour niste stickere cu vopsea poate ai noroc si iti gasesti la culoare.


--------------------
Seat Leon 1P 2009 Sport Pack - B xx xxx
Curiozitatea omoara pisica !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pedrovl
post 15 Mar 2005, 13:02
Post #17


pedrovl


Group: Members
Posts: 1.007
Joined: 12 October 04




QUOTE(lar @ 15 Mar 2005, 11:37)
Incearca sa retusezi, ca dupa ce rugineste este mai greu. Vezi ca exista in Carrefour niste stickere cu vopsea poate ai noroc si iti gasesti la culoare.
*



Sper sa gasesc si culoarea mea, desi nu cred pentru ca a fost pe comanda (oarecum) e un galben pai . (columbia) . Dar ma gandesc sa dau cu un stiker de care zici tu decat sa o las asa...


--------------------
DACIA DUSTER 1,6 16v 4x4 Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 15 Mar 2005, 17:07
Post #18


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Da cu vopsea din aia de retus si apoi cu putin lac de unghii si nu mai ai probleme.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pedrovl
post 16 Mar 2005, 12:52
Post #19


pedrovl


Group: Members
Posts: 1.007
Joined: 12 October 04




QUOTE(bogdan_o @ 15 Mar 2005, 17:07)
Da cu vopsea din aia de retus si apoi cu putin lac de unghii si nu mai ai probleme.
*




Nu stiu ce e vopseaua de retus. Dar daca dau doar cu lac de unghii crezi ca ataca vopseaua? Ma gandesc sa pun o picatura si asta e...nu mai stau sa caut vopsea ca oricum nu gasesc la culoare.


--------------------
DACIA DUSTER 1,6 16v 4x4 Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 16 Mar 2005, 13:07
Post #20


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Lacul de unghii nu ataca vopseaua. Ala il dai ca sa nu ai probleme cu rugina. Prin vopsea de retus eu inteleg marker-ele alea cu vopsea pe care le gasesti si in Carrefour. Deci daca nu vrei sa iti mkai bati capul cu cautatul unei vopsele da direct cu o picatura (cred ca nici atat) de lac si ai scapat. Eu aveam pe acasa ceva lac nitro (se foloseste in industria mobilei) si e ceva mai bun decat ala de unghii.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pedrovl
post 16 Mar 2005, 13:28
Post #21


pedrovl


Group: Members
Posts: 1.007
Joined: 12 October 04




QUOTE(bogdan_o @ 16 Mar 2005, 13:07)
Lacul de unghii nu ataca vopseaua. Ala il dai ca sa nu ai probleme cu rugina. Prin vopsea de retus eu inteleg marker-ele alea cu vopsea pe care le gasesti si in Carrefour. Deci daca nu vrei sa iti mkai bati capul cu cautatul unei vopsele da direct cu o picatura (cred ca nici atat) de lac si ai scapat. Eu aveam pe acasa ceva lac nitro (se foloseste in industria mobilei) si e ceva mai bun decat ala de unghii.
*




Multumesc. Asa o sa fac.

Tot legat de vopsea. Stii cumva daca e indicat polishul la culori deschise?? Am cateva zgarieturi (superficiale) pe usi si ma gandeam sa scap de ele. Masina e un Galben Columbia (sunt foarte rare) si unde sunt micile zgarieturi s-a luat vopseaua si se vede un fel de albastru deschis. Nu a ajuns la tabla dar daca te apropii se vede ca e zgariata.


--------------------
DACIA DUSTER 1,6 16v 4x4 Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 16 Mar 2005, 13:36
Post #22


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Polish-ul e indicat pt orice culoare. Se gasesc polish-uri universale (pt toate tipurile de vopsele), polish-uri pt vopsele metalizate, polish-uri pt vopsele nemetalizate si, cele mai bune, polish-urile la culoare. Astea din urma sunt pe game de culori, restul fiind pt toate culorile. Deci tu ar trebui sa iei fie unul universal (Arexons e excelent) fie un galben ceva daca gasesti. Nu prea stiu cum arata culoarea masinii tale. Seamana cumva cu taxi-urile de la Meridian?


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pedrovl
post 16 Mar 2005, 17:51
Post #23


pedrovl


Group: Members
Posts: 1.007
Joined: 12 October 04




QUOTE(bogdan_o @ 16 Mar 2005, 13:36)
Polish-ul e indicat pt orice culoare. Se gasesc polish-uri universale (pt toate tipurile de vopsele), polish-uri pt vopsele metalizate, polish-uri pt vopsele nemetalizate si, cele mai bune, polish-urile la culoare. Astea din urma sunt pe game de culori, restul fiind pt toate culorile. Deci tu ar trebui sa iei fie unul universal (Arexons e excelent) fie un galben ceva daca gasesti. Nu prea stiu cum arata culoarea masinii tale. Seamana cumva cu taxi-urile de la Meridian?
*



Au fost fabricate 2 nuante de Galben. Cel Sport specific tuturor taxiurilor si Columbia (ca a mea). Eu nu sunt din Bucuresti dar din cate imi aduc aminte cred ca la Meridian sunt cateva taxiuri in culoare masinii mele. Cred ca da. Asta e culoarea.Parca am vazut in Bucuresti si ceva taxiuri DSN asa. Mai exista Mercedes Vito, WV Polo culoarea asta.
Cand vin in Buc. o sa caut Arexons. Daca zici ca exista o sa caut la culoare. Thanks again.


--------------------
DACIA DUSTER 1,6 16v 4x4 Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 17 Mar 2005, 22:59
Post #24


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Cu placere si mersi si eu de info cu privire la culoare. Mie mi-a luat SYL polish-ul la culoare. deci daca vrei asa ceva vorbeste cu el sa-ti zica mai exact de unde l-a luat. Tot ce stiu e ca din Militari de pe undeva, dar mai multe nu stiu.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LAURENTIU62000
post 20 Mar 2005, 08:20
Post #25


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 4 January 05




Aveti grija si cu polisurile si cu vopsitul ca nu stiti ce va pot face aia prin serviceuri .La polisare daca o face cine o face va poate zgaria masina mai rau decat era inainte sau o lasa mata si se vede ca un cenzurat iar la faza cu barile deja si eu am problema asta cu bara exfoliata si momentan am lasat-o asa cu toate ca sunt vopsitor .In fine eu vreau sa ii schimb culoarea si din cauza asta nu prea dau mare importanta.Daca mai aveti probleme nu ezitati sa ma intrebati


--------------------
DACIA SOLENZA Scala - B33KYS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristyyy2003
post 20 Mar 2005, 15:28
Post #26


R.I.P. Marli


Group: Members
Posts: 736
Joined: 19 December 04
From: Bucuresti




QUOTE(LAURENTIU62000 @ 20 Mar 2005, 09:20)
Daca mai aveti probleme nu ezitati sa ma intrebati
*


Te intreb eu:
Mi-am zgariat capota la SLZ mea cea noua sad.gif. Zgarietura are cam 1 cm lungime si este pana la vopsea. Ce sa fac? Sa dau cu marker d'ala cu vopsea ( oricum am fost astazi in carrefour si n-am gasit la culoare - am slz galben sport ) dupa care cu lac de unghii? Sau sa o duc la revopsire - toata capota ( aici imi este frica sa nu se vada ca a fost vopsita - sa nu existe diferente intre restul masinii si capota )?


--------------------
Suzuki SX4 2008 - B 67 TMK
"Greierii" ma innebunesc!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GABONE77
post 20 Mar 2005, 16:23
Post #27


el jefe


Group: Members
Posts: 856
Joined: 9 August 04
From: Bucuresti




in nici un caz nu vopsesti o capota intreaga pentru asa ceva. da si tu cu un polish poate se mai estompeaza putin si nu o maivezi mereu sa iti iasa in ochi. pe urma cauti polish de culoare ca trebuie sa gasesti.


--------------------
Dacia Sandero 2009 1.6 MPI Laureate - TPG
cine e bun e bun si cand e rau
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LAURENTIU62000
post 21 Mar 2005, 17:26
Post #28


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 4 January 05




QUOTE(cristyyy2003 @ 20 Mar 2005, 22:28)
Te intreb eu:
Mi-am zgariat capota la SLZ mea cea noua sad.gif. Zgarietura are cam 1 cm lungime si este pana la vopsea. Ce sa fac? Sa dau cu marker d'ala cu vopsea ( oricum am fost astazi in carrefour si n-am gasit la culoare - am slz galben sport ) dupa care cu lac de unghii? Sau sa o duc la revopsire - toata capota ( aici imi este frica sa nu se vada ca a fost vopsita - sa nu existe diferente intre restul masinii si capota )?
*



Daca dispui financiar de bani iti recomand totusi o vopsire ca e pacat sa o ia rugina ,daca nu ,nu cred ca iti va conveni sa iti faca cineva un retus pe capota care sigur se va vedea oricat de meserias ar fi respectivul vopsitor
Iar faza cu creioanele pe mine nu ma multumeste
Insa spui ca zgarietura este pana in vopsea(baza excl.gif )adica sub lac, daca da atunci merge sa ii pui o picatura de lac .


--------------------
DACIA SOLENZA Scala - B33KYS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LAURENTIU62000
post 21 Mar 2005, 17:31
Post #29


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 4 January 05




QUOTE(cristyyy2003 @ 20 Mar 2005, 22:28)
Te intreb eu:
Mi-am zgariat capota la SLZ mea cea noua sad.gif. Zgarietura are cam 1 cm lungime si este pana la vopsea. Ce sa fac? Sa dau cu marker d'ala cu vopsea ( oricum am fost astazi in carrefour si n-am gasit la culoare - am slz galben sport ) dupa care cu lac de unghii? Sau sa o duc la revopsire - toata capota ( aici imi este frica sa nu se vada ca a fost vopsita - sa nu existe diferente intre restul masinii si capota )?
*





MAI E O PROBLEMA
Tu spui ca ai culoarea galbena insa din cate stiu eu la dacia nu cred ca dau astia vopsea baza si lac peste la aceasta culoare asa cum fac cei din alte fabrici straine excl.gif excl.gif excl.gif aici e cu semnu intrebarii ca nu am vazut pana acum o dacie galbena zgariata sa vad ce straturi are pe ea,chiar sunt curios


--------------------
DACIA SOLENZA Scala - B33KYS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristyyy2003
post 21 Mar 2005, 23:53
Post #30


R.I.P. Marli


Group: Members
Posts: 736
Joined: 19 December 04
From: Bucuresti




QUOTE(LAURENTIU62000 @ 21 Mar 2005, 18:31)
MAI E O PROBLEMA
Tu spui ca ai culoarea galbena  insa din cate stiu eu la dacia nu cred ca dau astia vopsea baza si lac peste la aceasta culoare asa cum fac cei din alte fabrici  straine excl.gif  excl.gif  excl.gif aici e cu semnu  intrebarii ca nu am vazut pana acum o dacie galbena zgariata sa vad ce straturi are pe ea,chiar sunt curios
*


Man ...poate nu m-am exprimat eu corect: zgarietura este pana la TABLA sad.gif
M-as duce la CASCO dar imi este sa nu considere prea mica zgarietura sau poate ei aleg sa o faca cu retus...pana mea nici nu stiu ce sa mai cred.
Oricum astazi am luat-o la 'puricat' pe toata si am mai vazut un loc unde i-a sarit vopsea...de la vreo pietrica cred si sunt total dezamagit despre cum vopsesc oamenii de la Dacia.
Am fost astazi la aia la Ausburg in Militari si m-au trimis in Colentina. Sunt curios care ar fi costul unei lucrari A la Z ( adica vopsitorie ) si cat ar dura, eu am nevoie de masina zilnic, si costul unui retus meserias ( adica sa nu se obs sub nici o forma )


--------------------
Suzuki SX4 2008 - B 67 TMK
"Greierii" ma innebunesc!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th May 2024 - 20:40
Forum Renault