DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

8 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> ABS, Merita sau nu

mariusstancu
post 26 Nov 2004, 12:54
Post #31


Membru incepator


Group: Members
Posts: 24
Joined: 1 May 03
From: Bucuresti




Multumesc de informatii. M-am hotarat. Astazi 26.11.2004 am lansat comanda la Ambition, deci cu ABS. Am discutat cu mai multe persoane care au simtit cum functioneaza ABS-ul si m-au asigurat ca nu dau banii degeaba. Este util chiar daca nu face minuni, mai bina sa fie decat sa lipseasca. Pe sosea uscata chiar scade distanta de franare. Adica frana este mult mai ferma decat la cele fara ABS (informatie primita de la o persoana care a facut teste repetate chiar cu Logan).

Dumnezeu sa-mi ajute. Sunt coleg de serviciu cu Virgil Stanciu asa ca spun inca o data: Dumnezeu sa-mi ajute. ( Prietenii stiu de ce !!!! )


--------------------
Dacia Logan Ambition - B-70-SMM
marius
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
goos
post 26 Nov 2004, 13:23
Post #32


Membru incepator


Group: Members
Posts: 32
Joined: 18 October 04




Pentru ABS trebuie sa platesti in plus intre 650 si 1050 de euroi, diferenta fata de Laureate.
E clar ca nu merita asemenea suma. Punct.
Ca dotari, doar Preferance si eventual Laureate merita banii.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DSA
post 26 Nov 2004, 13:44
Post #33


Membru incepator


Group: Members
Posts: 53
Joined: 18 June 04





Poate o singura data ABS-ul iti salveaza viata sau cel putin masina si cred ca toate calculele financiare nu isi mai au rostul...


--------------------
Dacia Logan Ambition - 1.6
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 26 Nov 2004, 14:00
Post #34


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




QUOTE(goos @ 26 Nov 2004, 12:23)
Pentru ABS trebuie sa platesti in plus intre 650 si 1050 de euroi, diferenta fata de Laureate.
E clar ca nu merita asemenea suma. Punct.
*



Asa este, nu merita. Pentru TINE. Punct. Te ieftinesti la malai si te scumpesti la tarite. tongue.gif

Dar... asta este NUMAI parerea ta. Cred ca nici Logan nu merita sa iti iei. Mai bine un cosciug de berlina tongue.gif


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andu77
post 26 Nov 2004, 14:07
Post #35


Membru


Group: Members
Posts: 116
Joined: 11 August 03
From: Bucuresti




Daca nu ar fi meritat, nu si-ar fi gasit locul intr-atatea masini. Daca nu ar face diferenta, nu si-ar fi pierdut niste ingineri timpul proiectandu-l. Daca ar putea fi simulat de soferi cu experienta din pedala s-ar inventa cursuri: cum sa simuleze actiunea ABS-ului din picior - cred ca ar fi mult mai ieftin un astfel de curs insa din nefericire nici Shumi nu poate face asta mai bine decat computerul. Daca nu sunt bani si pt ABS asta este... multi dintre noi au inceput cu masini fara. Unii continua si acum smile.gif)

Am citit mai sus despre conditii de iarna in relatie cu subietul: parerea mea e ca ABS + cauciucuri de iarna e o treaba f buna si utila.


--------------------
Dacia SupeRNova Rapsodie - B-29-EZI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sergiu
post 26 Nov 2004, 14:18
Post #36


Membru autentic


Group: Members
Posts: 494
Joined: 23 May 02
From: Timisoara




Stiu ca s-a discutat mai demult (parca) despre ABS. Atunci cred ca era doar principiul, pentru ca dacia inca nu echipa cu ABS modelele sale. Pe zapada e mai rau cu ABS-ul pentru ca franarea pe zapada afanata se face prin principii putin diferite decat cea pe alte suprafete: se aduna zapada in fata rotii blocate, frecarea e de fapt zapada comprimata pe zapada... Cu ABS asa ceva nu se intampla, roata se rostogoleste in continuare. In rest, ABS ajuta, dar fraier e cine se bazeaza pe el. Cine zice "lasa ca merg tare si ma bag, ca am abs si ma scoate". Eu cred ca de aici apar problemele.
Deci, concluzia - drive carefully... smile.gif


--------------------
Dacia SupeRNova
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FLEX
post 26 Nov 2004, 14:19
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 570
Joined: 14 November 03
From: Bucuresti




QUOTE(andu77 @ 26 Nov 2004, 16:07)
parerea mea e ca ABS + cauciucuri de iarna e o treaba f buna si utila.
*



EXACT!


--------------------
Daewoo Matiz Fiat 600D
"Inainte de a cumpara sau utiliza un produs cititi cu atentie instructiunile de utilizare"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DigitalScribe
post 26 Nov 2004, 14:35
Post #38


Scribul Digital


Group: Members
Posts: 1.249
Joined: 5 October 04
From: Iasi




Ca veni vorba de ABS, se poate instala ABS pe Logan dupa ?

Eu de exemplu vizez Preference 1.6 din cauza ca nu ma intereseaza aerul conditionat si alte chestii (geamuri electrice spate, etc...) dar ABS mi-ar place sa am.


--------------------
Renault Espace V Renault Zoe D-Max 2022 - n/a
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VeNoM386
post 26 Nov 2004, 14:38
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 330
Joined: 7 September 04
From: Bucuresti




QUOTE(mariusstancu @ 26 Nov 2004, 13:54)
Multumesc de informatii. M-am hotarat. Astazi 26.11.2004 am lansat comanda la Ambition, deci cu ABS. Am discutat cu mai multe persoane care au simtit cum functioneaza ABS-ul si m-au asigurat ca nu dau banii degeaba. Este util chiar daca nu face minuni, mai bina sa fie decat sa lipseasca. Pe sosea uscata chiar scade distanta de franare. Adica frana este mult mai ferma decat la cele fara ABS (informatie primita de la o persoana care a facut teste repetate chiar cu Logan).

*



Pe uscat e super ok, in conditiile in care nu e praf sau pietris, 2-3 mm sunt de ajuns si cu cauciucurile cu care vine logan-ul, mai pui la franare cativa metri.
Astazi chiar dupa ce am trecut podul dintre lacul floreasca si herastrau, la vreo 10 m de sediul BMW este o bucata buna de sosea unde curge apa (dracu stie de unde). Astazi pe la 07:45 era putin inghetata apa aia. Veneam destul de tare, 65 KM/H cred, era si coada si evident am pus frana. Cauciucurile sunt destul de proaste si au pierdut aderenta imediat. S-a bagat in seama ABS-ul si am reusit sa trec pe banda a doua care era goala, daca nu, il luam pe ala din fata sigur. Aici s-a vazut clar la ce e bun ABS-ul. Aici am avut noroc de un spatiu de franare de vreo 7-8 m, in cazul de mai jos, aveam 2-3 m pana la masina din fata.
Acelasi lucru l-am patit tot azi, de data asta pe o linie de tramvai. Pe trotuar era parcata o masina care bloca semaforul si nu vedeam. Tipul din fata mea, a pus o frana destul de brusca (se facuse rosu), am apasat si eu frana, s-a bagat in seama ABS-ul, care de data asta a fost super naspa, pentru ca se mareste distanta de oprire, noroc ca am avut loc si m-am bagat prin dreapta, ca ma opream direct in el cu farul stanga fata. O roata era pe o sina si cealalta pe asfalt super prafuit.
Cu alte cuvinte, caucicurile sunt super naspa. Tre sa recunosc ca am mers destul de tare, ca ma grabeam.
Saptamana viitoare schimb cauciucurile clar si pana atunci merg mai incet.

This post has been edited by VeNoM386: 26 Nov 2004, 14:46


--------------------
Citroen C4 Champion 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hentiu
post 26 Nov 2004, 15:25
Post #40


Membru incepator


Group: Members
Posts: 59
Joined: 2 July 04
From: Timisoara




Asa, ca sa stie toti cei care au parerea ca ABS-ul nu merita sau nu ii vad rostul:
In Uniunea Europeana,,de asta vara nu se mai fabrica nici un automobil fara ABS.

Asadar, ABS este dotare standard absolut pentru toate masinile fabricate in UE. Punct.

Oare de ce ?!


--------------------
Dacia Logan Ambition - TM-96-HEN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FLEX
post 26 Nov 2004, 15:59
Post #41


Membru autentic


Group: Members
Posts: 570
Joined: 14 November 03
From: Bucuresti




Fiindca la ei gheata si zapada stau citeva ore pe strada, balti nu se formeaza fiindca nu sint gauri, nisipul si pietrisul nu se cunosc decit in cariere, apa nu tisneste din asfalt, basculantele si betonierele sint spalate bine pe roti si sasiu inainte de a parasi santierul, trctoarele agricole idem.


--------------------
Daewoo Matiz Fiat 600D
"Inainte de a cumpara sau utiliza un produs cititi cu atentie instructiunile de utilizare"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lucian123
post 26 Nov 2004, 22:59
Post #42


Membru autentic


Group: Members
Posts: 240
Joined: 25 August 04
From: Bucuresti




Pentru cei nemultumiti de aderenta Montanelor cu care vine echipate Loganul.
Ieri am facut un drum Bucuresti Cluj Napoca. Pe la 7 30 dimineata ajungeam la Sinaia. Zapada pe sosea. Masini care se chinuiau sa urce (mai spre Brasov). Cum am dat de zapada am crezut ca nu mai ajung unde am plecat. Nu aveam tractiune deloc. Patinau rotile. Ma gandeam in timpul ala la Berlina, cu care am facut destule drumuri din astea su nu am avut niciodata asa probleme. Aveam tot cauciucuri Montana. Mi-a venit ideea sa verific presiunea in roti. In loc de 2.1 si 1.9 bari, nea vasile pompase 2,4 2,5 bari. Am rectificat si am plecat la drum. Am avut o surpriza. Placuta.


--------------------
DACIA LOGAN Laureate 1.4 Rosu - B40XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DigitalScribe
post 27 Nov 2004, 11:52
Post #43


Scribul Digital


Group: Members
Posts: 1.249
Joined: 5 October 04
From: Iasi




repet o intrebare: Se poate instala ABS pe Logan dupa ? Da sau nu ? (probabil daca se poate costa mai mult dar ma intereseaza mai mult daca se poate sau nu)


--------------------
Renault Espace V Renault Zoe D-Max 2022 - n/a
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maxx
post 27 Nov 2004, 12:55
Post #44


Megane Renault Sport 2.0 Turbo 225hp, 6 speed, 0 - 100 6,5s


Group: Members
Posts: 401
Joined: 26 September 04
From: Bucuresti - Tei




teoretic se poate orice smile.gif
mai mult ca sigur ca vei putea, daca vrei poti sa-ti bagi pe masina si un 2.0 16V 243.gif


--------------------
DACIA Logan Ambition Perla - B 62 DRB
---- RENAULT -- NISSAN -- DACIA ----
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GolfIII
post 27 Nov 2004, 17:41
Post #45


Membru autentic


Group: Members
Posts: 506
Joined: 5 April 04




QUOTE(DigitalScribe)
Ca veni vorba de ABS, se poate instala ABS pe Logan dupa ?

Eu de exemplu vizez Preference 1.6 din cauza ca nu ma intereseaza aerul conditionat si alte chestii (geamuri electrice spate, etc...) dar ABS mi-ar place sa am.

Mai mult ca sigur va vei ajunge la costuri mai mari decat diferenta dintre Ambition si Preference.

QUOTE(FLEX @ 25 Nov 2004, 19:10)
Exact situatia care se va petrece la iarna, pe zapada, suprafata pe care ABS-ul inregistreaza distante de frinare MAI MARI decit o masina fara ABS care blocheaza rotile.
*


Si pe zapada o masina cu ABS opreste mai repede decat una fara. Linkurile anterioar (si multe altele) chiar asta spun. Singurul caz in care ABS-ul lungeste distanta de franare este pe zapada AFANATA, adica proaspata.
QUOTE(FLEX @ 25 Nov 2004, 19:10)
ABS nu e Dumnezeu din cer ... pe carosabil uscat sau ud e excelent, dar eficienta lui depinde pina la urma de aderenta cauciucurilor, cu caucioace ce pierd usor aderenta e ca si cum n-ai frina ... si nu intotdeauna ai spatiu de manevra pentru evitare ...

Ai dreptate, dar tot e mai bine cu ABS decat fara...

Ma amuza userii care sunt nemultumiti de aderenta unor anvelope de vara in conditiile unui trafic ca-n Bucuresti, iarna. Poate dupa ce o sa se intalnesca cu vreun stalp o sa-si schimbe atitudinea pentru anul viitor.
Am un prieten care si-a facut praf o masina nou-nouta, in oras, doar din cauza anvelopelor... Se considera "cu experienta" si "simtea" masina... sad.gif


--------------------
Volkswagen Golf III 1995
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MMihai
post 28 Nov 2004, 10:24
Post #46


Membru autentic


Group: Members
Posts: 772
Joined: 5 June 03
From: PITESTI




ABS -ul merita binenteles insa pretul celor de la dacia pt el este prea mare punct tongue.gif


--------------------
Renault Megane III 1.6 16V 110cp Noir Nacre
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DigitalScribe
post 28 Nov 2004, 12:04
Post #47


Scribul Digital


Group: Members
Posts: 1.249
Joined: 5 October 04
From: Iasi




Prea mare pentru rabdarea noastra de a strange banii necesari sau... prea mare pentru noi in functie de cum privesti smile.gif

Mie nu-mi pasa daca mai tarziu voi putea pune ABS-ul la un pret mai mare decat diferenta dintre Ambition si Preference 1.6 pentru ca in felul asta voi avea timp destul sa strang acei bani si in plus voi avea masina intre timp.

Prefer sa imi iau ceva mai rudimentar si sa dotez pe parcurs. Chiar sunt intrigat de ce nu se merge si pe ideea asta de componentizare a masinilor ? Ar da un plus de optiuni cumparatorului si mai mult ca sigur un dinamism superior la vanzari pentru ca e mai usor sa-ti cumperi ceva de baza si apoi sa adaugi incetul cu incetul. In felul asta nu se mai percepe masina ca pe ceva exorbitant de scump ci ca un loc in care merita sa faci investitii (oricum e un loc in care faci investitii vrei nu vrei smile.gif dar sa trecem peste acest fapt smile.gif )


--------------------
Renault Espace V Renault Zoe D-Max 2022 - n/a
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mib_ro_me
post 28 Nov 2004, 12:08
Post #48


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 28 November 04




nu are rost sa discutam despre utilitatea lui.
eu zic ea este bun. apropos, la f1 nu se merge pe zapada


--------------------
dacia 1310 L - b-99-mea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 28 Nov 2004, 13:56
Post #49


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




DigitalScribe, constructorul are contract cu Montana sa echipeze toate autoturismele cu Montana. De aceea tu nu ai si alte optiuni decat pe banii tai ulterior.


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CristiZ
post 28 Nov 2004, 14:14
Post #50


Membru autentic


Group: Members
Posts: 243
Joined: 11 October 04
From: Iasi




QUOTE(DigitalScribe @ 28 Nov 2004, 12:04)
Mie nu-mi pasa daca mai tarziu voi putea pune ABS-ul la un pret mai mare decat diferenta dintre Ambition si Preference 1.6 pentru ca in felul asta voi avea timp destul sa strang acei bani si in plus voi avea masina intre timp.

Prefer sa imi iau ceva mai rudimentar si sa dotez pe parcurs.


Pun pariu cu tine ca asa moare masina ta... fara abs, nu ii mai pui pe parcurs fie din comoditate ca tre sa umbli sa cauti fie ca nu se poate, fie din alte motive. Si oricum nu va fi ca de fabrica...

In ce priveste diferenta... de aprox 26 de milioane intre Laureate 1,6 si Ambition, eu cred ca banii astia fac ABS-ul, mai ales, geamurile electrice pe spate, jantele de aliaj si cd-playerul... deci nu toti banii se duc pe abs.

Prost este ca nu poti alege numai abs-ul as il pui pe care varianta de Logan vrei.


--------------------
Duster ph2 Green Olive 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
L O G A N
post 28 Nov 2004, 15:11
Post #51


Membru


Group: Members
Posts: 106
Joined: 21 September 04
From: craiova




era vorba despre diferenta dintre preference si ambition...si diferenta este mai mare ~1500 EURO.


--------------------
LOGAN PREFERENCE 1,4MPI - DJ-YY-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CristiZ
post 28 Nov 2004, 15:19
Post #52


Membru autentic


Group: Members
Posts: 243
Joined: 11 October 04
From: Iasi





Pai de la Preference la Ambition mai adauga si alte chestii care costa, nu numai ABS-ul face 1500. Dupa cum am socotit eu, ABS-ul cost cam 400 de Euro.

ABS-ul merita si e de ajuns numai un incident de la care te salveaza si tot face. De exemplu azi mergeam la Metro, sosea umeda. Mi-a taiat calea de pe o straduta o dacie si am crezut ca pot trece dupa ea. Surpriza insa, dacia mai avea o alta dacie in spate pe care o tragea cu o sfoara... Atunci ABS-ul a intrat pe deplin in aciune si m-am oprit la numai juma' de metru de a 2 a dacie. Daca nu aveam ABS, as f pierdut aderenta si distanta de franare ar fi crescut mult, deci...

Mai am si alte exemple...


--------------------
Duster ph2 Green Olive 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DigitalScribe
post 28 Nov 2004, 18:53
Post #53


Scribul Digital


Group: Members
Posts: 1.249
Joined: 5 October 04
From: Iasi




QUOTE(Cristi - LGN @ 28 Nov 2004, 14:14)
[...]
In ce priveste diferenta... de aprox 26 de milioane intre Laureate 1,6 si Ambition, [.[...]
*


Preference 1.6 si Ambition... diferenta este muuult mai mare de 26 mil.

Problema mea e ca o iau in rate si e o conditie la ratele in euro. 3 * rata sa fie mai mic sau egal cu salarul. Sunt deci conditionat. De asta voi plati si avans maxim (50%) pe Preference 1.6. Unii nu castiga atat de mult cat sa isi cumpere masina dintr-o lovitura dar incet incet in timp pot dota masina. Dupa cate vezi nu am de ales.

This post has been edited by DigitalScribe: 28 Nov 2004, 18:56


--------------------
Renault Espace V Renault Zoe D-Max 2022 - n/a
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CristiZ
post 28 Nov 2004, 21:22
Post #54


Membru autentic


Group: Members
Posts: 243
Joined: 11 October 04
From: Iasi




QUOTE(DigitalScribe @ 28 Nov 2004, 18:53)
Preference 1.6 si Ambition... diferenta este muuult mai mare de 26 mil.

Ma refeream la diferenta dintre Laureate si Ambition

*



In contitiile pe care le-ai descris, sigur ca nu e de ales dar intrebarea initiala era daca merita sau nu ABS...


--------------------
Duster ph2 Green Olive 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Thor1983
post 28 Nov 2004, 22:23
Post #55


Membru autentic


Group: Members
Posts: 465
Joined: 7 April 04
From: In front of the computer




Cand cu porti deschise am intrebat eu un dealer: ABS-ul face 300E. Dacia nu il livreaza decat pe Ambition, pe celelalte nu se poate pune la comanda din fabrica.Si nici nu il gesesti de cumparat separat,la magazin. Daca vrei sa montezi ABS,trebuie sa faci comanda prin service si sa ti-l monteze aia, dar te costa cat nu face.Cel mai profitabil se poate face la varianta de baza,de 5700E, dar nu prea merita investitita.


--------------------
Mazda 6 2017
Judge me all u want. Just keep the verdict to yourself!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DigitalScribe
post 28 Nov 2004, 23:48
Post #56


Scribul Digital


Group: Members
Posts: 1.249
Joined: 5 October 04
From: Iasi




Investitia in ABS merita intotdeauna. Pana la urma e masina cu care mergi si in care iti pui incredere cu viata. Am vazut ce s-a intamplat cu um Mercedes 190D al unui amic de-al meu.
Mergea cu viteza relativ mica, era carosabilul umed, noaptea si o carutza i-a iesit in cale fix in ultimul moment (avea vreo 80 la ora cred). Varza masina. Calul mort, caruta varza. Noroc ca n-a murit nimeni. Mercedes-ul n-avea ABS, nici airbag-uri iar capota si stalpul de sustinere dreapta s-a indoit inauntru in asa hal incat chiar ma mir cum de au scapat toti teferi si doar cu ceva vanatai si zgarieturi.
Mercedes-ul ala e masina zdravana si daca stau si ma gandesc la tabla lui Logan... incep sa meditez puternic la metode de securitate gen ABS, airbag-uri samd...


--------------------
Renault Espace V Renault Zoe D-Max 2022 - n/a
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Myster_soprano
post 29 Nov 2004, 02:01
Post #57


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 24 November 04
From: Campina




Bah, eu zic ca se merita ABS-ul, in primul rand pt ca poti sa virezi cand calci frana la blana, fata de frana normala cand te duci sanie.


--------------------
Dacie 1410 - PH 98 GLB
Cainii latra, ursul merge!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fbatran
post 29 Nov 2004, 12:51
Post #58


Membru


Group: Members
Posts: 181
Joined: 13 March 03
From: Timisoara




inca o data: ABS merita - io il platesc
Zic ca nu conteaza: gheata, apa, zapada molae sau tare, daca blochezi rotile, nu numa ca te opresti mai tarziu, da ai si sanse f.f.f mari sa "dai din fund". Mai ales pe zapada !

Eu, la berlina, unde nu franeaza 2 roti la fel, cand merg pe zapada, pun picioru pe frana numa cand opresc masina ... (asta asa.. exagerand putin.. da nu prea mult ) cool.gif


--------------------
Dacia si Audi LGN si mai nou A4 2005 - BFO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 29 Nov 2004, 13:55
Post #59


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




QUOTE(DigitalScribe @ 29 Nov 2004, 00:48)
Mercedes-ul ala e masina zdravana si daca stau si ma gandesc la tabla lui Logan... incep sa meditez puternic la metode de securitate gen ABS, airbag-uri samd...
*


Rezistenta la impact a unei masini nu sta in tabla, deci comparatia asta luand in calcul tabla nu are sens. Daca te-ai uitat la teste de impact poate ai vazut ca si masinile de 5 stele se deformeaza serios. Asta in conditiile in care viteza la impact este de numai 64 km/h, iar obstacolul lovit este o semibariera deformabila si nu o caruta a carei oiste iti strabate masina dintr-o parte in alta.
Cu toate astea, eu cred ca orice persoana cand isi achizitioneaza un autoturism trebuie sa se gandeasca serios la siguranta pasiva (airbaguri, ABS, ESP, etc.).

This post has been edited by Sony_: 29 Nov 2004, 13:56


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
linu
post 29 Nov 2004, 18:32
Post #60


Membru incepator


Group: Members
Posts: 34
Joined: 11 September 04
From: Cluj-Napoca




Sony_, din cele enumerate de tine numai airbagurile fac parte din "siguranta pasiva". ABS, ESP tin de "siguranta activa" smile.gif .

Asta asa, ca sa fim corecti. Dar cu ceea ce ai spus sunt si eu de acord.


--------------------
Renault Clio Symbol 2003
Expression 75cp + security pack
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
8 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th April 2024 - 10:34
Forum Renault