DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Dacia lanseaza cel mai ieftin Logan

Serje
post 23 Feb 2009, 23:23
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.129
Joined: 11 December 04
From: Cluj-Napoca




Da va obliga cineva sa luati versiunea asta? Daca este cineva sa cumpere asa ceva ... bine, norocul lor ca a scos cineva o masina pentru ei, daca nu ... pierde Dacia ceva bani.
Iar legat de lista de "dotari", nu-s cei de la Dacia primii care trec toate tampeniile pe o versiune cheala, multe alte firme au facut asta inaintea lor, ca doar nu or da o foaie goala omului ....


--------------------
MTD Optima 53 SPB HW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 23 Feb 2009, 23:43
Post #32


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.451
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




Dragii mei, va anunt cu durere in suflet ca 'nemtoaica' skoda fabia 2(adica modelul nou) NU are torpedou in echiparea standard. Mai exact are o mare gaura in bord in loc de 'banalul' torpedou. Asa ca nu va mai tot mirati de ce au scos astia din dotari ca se practica si la case mai mari!


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 23 Feb 2009, 23:52
Post #33


-


Group: Members
Posts: 21.896
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(Serje @ 23 Feb 2009, 23:23)
Iar legat de lista de "dotari", nu-s cei de la Dacia primii care trec toate tampeniile pe o versiune cheala, multe alte firme au facut asta inaintea lor, ca doar nu or da o foaie goala omului ....
Nu mai, doar la Dacia se comenteaza. La restul de masini sunt perfecte, chiar daca lipsesc cu desavarsire.


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
minny
post 24 Feb 2009, 00:21
Post #34


Membru porcos


Group: Members
Posts: 1.217
Joined: 18 April 06




Adevarul e ca peste tot in europa era dar la noi nu versiunea basic. La noi nu au bagat-o ca nu avea rost ca nu castigau la ele mult si cica nici nu se cumparau. Acu is bucurosi ca macar sa produca si lumea se uita si la bani asa ca o sa se cumpere. Mai ales de firme.


--------------------
------ ------ ------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radun
post 24 Feb 2009, 00:54
Post #35


La noi normalitatea este ceva special


Group: Members
Posts: 43
Joined: 12 June 06
From: Bucharest




Ce afacere ar fi cu AC si servo pe lista de optionale. Solenza Europa reloaded? Luna asta mergi in targ si cumperi parasolar, apoi Radio CD, apoi scrumiera si tot asa. Dar sa o poti comanda cu AC si servo la 6700 Euro ar da lovitura. Oglinzile le reglezi si asa raman daca nu o conduc mai multi, ABS are, turometru are. Fara capace la roti dar cu plafoniera. Bucuria celor cu buget mic.

Inca astept o versiune Sandero Ambiance/Preferance cu AC optional. Dar Dacia e surda. Cand o sa ofere asa ceva altii il vor da gratuit la aceeasi bani.

This post has been edited by radun: 24 Feb 2009, 01:01


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2, 1,6 16V 2006/Expression/MP3/Clima/Xenon/Senzori
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Serje
post 24 Feb 2009, 00:58
Post #36


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.129
Joined: 11 December 04
From: Cluj-Napoca




Si renunti la Megane cu csenon, iempetri, clima, senzori ... in favoarea unui Sandero semichel?

This post has been edited by Serje: 24 Feb 2009, 00:59


--------------------
MTD Optima 53 SPB HW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radun
post 24 Feb 2009, 01:03
Post #37


La noi normalitatea este ceva special


Group: Members
Posts: 43
Joined: 12 June 06
From: Bucharest




Nu renunt. Nevoi diferite, masini diferite. A doua masina in casa.


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2, 1,6 16V 2006/Expression/MP3/Clima/Xenon/Senzori
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bendix
post 24 Feb 2009, 01:06
Post #38


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.005
Joined: 10 November 04
From: Timisoara.RO




A fost nevoie de criza mondiala ca sa ajunga la noi Loganul de 5000 de euro ?!


--------------------
Dacia Logan Ambiance - 2005 - TM10### , alb arctic
In mileniul III automobilele vor merge cu apa sau nu vor merge deloc !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Serje
post 24 Feb 2009, 01:14
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.129
Joined: 11 December 04
From: Cluj-Napoca




Mai conteaza sa-l si vrea piata, nu doar sa existe de umplutura...


--------------------
MTD Optima 53 SPB HW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
akileon
post 24 Feb 2009, 01:20
Post #40


Membru autentic


Group: Members
Posts: 903
Joined: 6 March 06
From: Finland




5000 cu programul rabla , 5900 fara , sa nu ne imbatam cu apa rece


--------------------
Honda Accord 2009 2.0 i-vtec 156 cai
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Jack Daniel's
post 24 Feb 2009, 01:24
Post #41


MEMBRU DE LA INCEPUT!


Group: Members
Posts: 2.010
Joined: 26 October 03




QUOTE(bendix @ 24 Feb 2009, 02:36)
A fost nevoie de criza mondiala ca sa ajunga la noi Loganul de 5000 de euro ?!
*


Unde-i? blink.gif Asta cu criza costa 5900.


--------------------
. . .
Multi membri, putini oameni!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
relu.ralu
post 24 Feb 2009, 09:41
Post #42


Membru incepator


Group: Members
Posts: 45
Joined: 18 December 07
From: cluj




in ungaria se vindea o versiune e0 fara airbag sofer si roti de 14, si o gramada de romani le-au cumparat de acolo, acum ca apare si la noi, si are roti de 15, abs, si airbag sofer... pe unii ii deranjeaza.

oricum masina a fost facuta sa sparga bariera psihologica de 5000 nu neaparat sa se vanda: din ce sustin cei de la dacia 3800 ron egal 885 euro - rabla, ei mai dau discount de 20 asa ca masina aceasta prin prg rabla = 4995 euro.

Dar mai e ceva ... reducerea pt ambi 300, deci 6400-300-885=5215, adica pt 220 euro eu unu as merge tot pe ambiance


--------------------
Dacia Logan 2007 Prestige 1.6 16v - xx 81 ARG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dumid
post 24 Feb 2009, 10:36
Post #43


Membru autentic


Group: Members
Posts: 641
Joined: 12 July 06
From: Bucuresti




Prima mea masina noua a fost o solenza 1.4mpi Europa., in 2004. Nu avea ABS, nu avea airbag, nu avea bricheta, scrumiera, parasolar dreapta, plafoniera si nici manerele viraj spate., turometru, radio, boxe, inchidere centralizata.
avea torpedou, avea avertizor sonor pt lumini deschise, precablaj pt plafoniera si radio.
Bricheta+scrumiera+plafoniera+parasolar dreapta le-am luat de la Dacia si nu au facut mai mult de 150 ron. manerele nu le-am gasit nici pana in momentul vanzarii ei dupa 3 ani si 80.000 km.
Masina am luat-o cash cu 4600 e (vopsea met inclusa) la un curs de 4.1 ron/euro. Banii erau toti aia, nu aveam de unde lua 1 cent in plus, nu aveam carte de munca pe atunci, asa ca de credit nu putea fi vorba. Second nu doream, aveam de ales intre Solenza si Matiz. matizul era mult mai mic, avea in plus fata de solenza manerele viraj, plafoniera, parasolar, dar avea motor mic si usile pe interior goale, tabla direct.
Atata timp cat veniturile in Ro sunt printre ultimele din UE, Sunt sigur ca vor fi multi care vor fi extrem de fericiti ca exista aceasta versiune de Logan ieftina (oricum , muuuult mai dotata ca solenza europa), asa cum au fost si multi fericiti de solenza europa.
Din cate tin minte, la cateva luni de la aparitia europei, a aparut si o versiune cu AC cu 500e mai scumpa (in rest avea acelasi dotari ca europa) , se numea Prima.
Probabil ca va aparea si la acest Logan peste ceva timp optiunea de AC.


--------------------
5461 1997 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
razvan_3asy
post 24 Feb 2009, 10:55
Post #44


membru cu permis :D


Group: Members
Posts: 569
Joined: 3 August 06




http://www.zf.ro/companii/dacia-prezinta-u...-nemti-3866218/
sa fie masina sport? blink.gif

This post has been edited by razvan_3asy: 24 Feb 2009, 10:58


--------------------
Dacia Logan 2008 Laureate 1.4 benzina :X
B-50-HCR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2dor
post 24 Feb 2009, 11:03
Post #45


Desi nu pare, acum sunt fan iPhone


Group: Members
Posts: 2.827
Joined: 14 April 06
From: Bucuresti




Solenza Prima nu avea AC si mai nimic altceva, era model facut pentru Loteria Romana si se castiga la Loto.


--------------------
Ford Mondeo Vignale Hybrid 2018
Be nimble as a greyhound, as tough as leather, as hard as Krupp steel and so you shall be the German warrior incarnate.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paul_damian
post 24 Feb 2009, 11:14
Post #46


Membru mult


Group: Members
Posts: 644
Joined: 21 April 04
From: Medias, Romania




Loganul asta costa azi 25.400 lei (5900€). Care in vara insemnau ~7300€... adica un Preferance (adica + cele care lipsesc din Ambiance, + Airbag frontal pasager, + Direcție asistată hidraulic, + Închidere centralizată cu telecomandă, + Geamuri electrice față, + Radio CD 2x15W). Mult... Eu personal cred ca acum nu mi-as mai fi luat masina deloc, de nici un fel, in conditiile crizei si deprecierii leului.


--------------------
Dacia Sandero Stepway, 2021
Ex Dacia Logan KissFM 1.4, 2008
Ex Dacia 1310, 1999
Ex Dacia 1100, 1969
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dumid
post 24 Feb 2009, 11:23
Post #47


Membru autentic


Group: Members
Posts: 641
Joined: 12 July 06
From: Bucuresti




In fine, poate nu iii zicea Prima, dar era in oferta solenza europa cu AC.


--------------------
5461 1997 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
minny
post 24 Feb 2009, 16:58
Post #48


Membru porcos


Group: Members
Posts: 1.217
Joined: 18 April 06




Ma uit la optionale si zic toate bune si frumoase dar cred ca cu reglatu oglinzii e exagerare. Am strambat din nas la Van si PickUp da' acolo mai e o scuza ca is de marfa. Aici las-o dracului ca nu e tractor ...


--------------------
------ ------ ------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eduardsebe
post 24 Feb 2009, 17:59
Post #49


Membru Expressionist


Group: Members
Posts: 2.150
Joined: 19 September 08
From: Bucuresti




Nici macar geamuri cu tenta verzuie nu are ohmy.gif

This post has been edited by eduardsebe: 24 Feb 2009, 17:59


--------------------
Seat Leon FR 184 2015
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreiutzu
post 24 Feb 2009, 18:48
Post #50


Membru autentic


Group: Members
Posts: 530
Joined: 23 March 07




cred ca o sa fie destul de populara masina...cel putin pentru taximetristi cred ca e prima optiune in cazul in care vor sa-si schimbe masina pentru taxi!


--------------------
Dacia Logan Laureate 2009 - DJ-04-ANN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
slider2
post 24 Feb 2009, 19:23
Post #51


doar membru si atat


Group: Members
Posts: 3.630
Joined: 15 April 08




din cate stiu eu, la taximetre parca au bagat astia o lege, conform careia trebuie sa aibe:
- 2 airbaguri (pasager + sofer)
- aer conditionat
- abs
- posibilitate montare gps si aparat pentru platit cu carduri

nu ca la noi in tara ar fi o traditie respectarea legilor, dar ziceam....


--------------------
symboala neagra 2008
mormantul n-are decat o singura usa... intrarea... atat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kodrix
post 24 Feb 2009, 20:18
Post #52


Membru tanar


Group: Members
Posts: 220
Joined: 20 July 05




Totusi cam scumpel Loganul avand in vedere dotarile la care s-a renuntat fata de nivelul de echipare ambiance(ar fi fost frumos sa fie 5500 E).
In alta ordine de idei avand in vedere ca una bucata masina noua complet functionala, destul de fiabila si cu costuri de intretinere minime costa doar 5900 E deja analizez posibilitatea achizitionarii a cel putin unei masini. tongue.gif

This post has been edited by kodrix: 24 Feb 2009, 20:19


--------------------
- - -
Skoda Fabia 1.2TSI 2010
Logan 1.4MPI Laureate 2005 de la 0 km la peste 180.000 km

Logan 1.4MPI 2009 E0
Logan 1.4MPI 2009 Ambiance
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vadiro
post 24 Feb 2009, 20:19
Post #53


Membru incepator


Group: Members
Posts: 68
Joined: 10 June 07
From: Oxford, UK




Unii asa se exprima pe aici, incat ai crede ca firma Dacia ii obliga sa cumpere modelul asta.
Ontopic: Intr-o economie de piata atunci e bine cand ai de ales din cat mai multe modele. Eu nu as cumpara un astfel de model, dar nu ma deranjeaza ca exista. Cum spuneau si altii, modelul acesta (sau unul asemanator) exista de mult in oferta Dacia din alte tari.
Pe de alta parte eu as fi incantat daca Dacia ar lansa si in alte tari decat Franta, MCV Prestige.


--------------------
Renault Megane III 2009 Privilege
Renault Twingo GT 2008
Ex. Renault Twingo GT 2007, Ex. Suzuki SX4 Sedan GS 2009, Ex. Logan 1.4 Laureate 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreiutzu
post 24 Feb 2009, 20:19
Post #54


Membru autentic


Group: Members
Posts: 530
Joined: 23 March 07




am ajuns la concluzia ca in domeniul auto Dacia reprezinta ce e mai rau in viziunea unora! fratilor alte marci au preturi muuuuult mai mari si dotari ofera ca un Laureate, bine nu este cazul aici pentru ca se discuta despre echiparea "Logan" oferita de Dacia! este o masina corecta din punct de vedere al dotarilor si pretul cerut pe ea!
@daciafan nu-ti baga nimeni pe gat modelul asta...daca vrei iti iei daca nu nu!
@aphophis cred ca ar trebui sa scrii mai mare si mai des ca Dacia nu este vinovata pentru cursul lue-euro!


--------------------
Dacia Logan Laureate 2009 - DJ-04-ANN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Garett
post 24 Feb 2009, 20:34
Post #55


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.339
Joined: 4 June 05
From: Galati




Ok, hai sa lamurim lucrurile: am Logan! deci nu dau in Dacia de dragul de a da, dar am impresia ca suntem luati de prosti. A propune in anno Domini 2009, criza-necriza, o masina cu dotari la nivelul berlinei originale din '68 este insa ceva greu de imaginat. A te mai si lauda cu "dotarile" gen tetiere la scaunele din fata, oglinzi cu reglare manuala din exterior, etc. e dea dreptul penibil orice ati zice voi. Astea sunt dotari de Tata sau Geely pentru piata africana. Se presupune ca suntem totusi o piata ceva mai evoluata.


--------------------
No Reno Forever
"Tara asta a avut doua dezastre din '89 incoace: Iliescu si ProTV-ul!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreiutzu
post 24 Feb 2009, 20:42
Post #56


Membru autentic


Group: Members
Posts: 530
Joined: 23 March 07




@Garett de acord cu tine nici eu nu cred ca sunt dotari. poate ca pentru unii dotarile de pe berlina din '68 reprezinta ceea ce ei isi pot permite!


--------------------
Dacia Logan Laureate 2009 - DJ-04-ANN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aphophis
post 24 Feb 2009, 20:45
Post #57


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.491
Joined: 14 January 06




QUOTE(Garett @ 24 Feb 2009, 20:34)
Ok, hai sa lamurim lucrurile: am Logan! deci nu dau in Dacia de dragul de a da, dar am impresia ca suntem luati de prosti. A propune in anno Domini 2009, criza-necriza, o masina cu dotari la nivelul berlinei originale din '68 este insa ceva greu de imaginat. A te mai si lauda cu "dotarile" gen tetiere la scaunele din fata, oglinzi cu reglare manuala din exterior, etc. e dea dreptul penibil orice ati zice voi. Astea sunt dotari de Tata sau Geely pentru piata africana. Se presupune ca suntem totusi o piata ceva mai evoluata.
*



cum s-a mai zis, nu e dacia prima care pune volanul simplu in dotarea masinii. Da nu asta conteaza, ca chestiile astea is carcoteli. Ci faptul ca masina totusi ofera abs, airbag si ce mai are in banii dati. Ca is obligati de lege (aia cu abs-ul) e alta mancare de peste, insa gandeste-te ca acu un an se vindeau o gramada de matizi cu dotari mai putine ca a loganului (cea mai penibila mi se pare aia cu oglinzile ce nu puteau fi reglate din interior).. si nimeni nu a murit, desi masinile alea costau ceva..


--------------------
Kia Rio 2021 - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kodrix
post 24 Feb 2009, 20:59
Post #58


Membru tanar


Group: Members
Posts: 220
Joined: 20 July 05




QUOTE(Garett @ 24 Feb 2009, 20:34)
A te mai si lauda cu "dotarile" gen tetiere la scaunele din fata, oglinzi cu reglare manuala din exterior, etc. e dea dreptul penibil orice ati zice voi.
*



Inseamna ca nu ai vazut o lista de dotari la o Skoda Fabia sa vezi acolo penibil!!!

QUOTE(aphophis @ 24 Feb 2009, 20:45)
gandeste-te ca acu un an se vindeau o gramada de matizi cu dotari mai putine ca a loganului (cea mai penibila mi se pare aia cu oglinzile ce nu puteau fi reglate din interior).. si nimeni nu a murit, desi masinile alea costau ceva..
*



In unele versiuni de echipare la VW Caddy se pot regla oglinzile numai din exterior.

Cred ca voi aveti pretentii cam mari de la o masina de 5900 E.
Eu vad aceasta varianta de echipare a Loganului pretabila in special firmelor cat si persoanelor cu bani f. putini ce doresc un mijiloc de motricitate si acesta sa nu fie sh.


--------------------
- - -
Skoda Fabia 1.2TSI 2010
Logan 1.4MPI Laureate 2005 de la 0 km la peste 180.000 km

Logan 1.4MPI 2009 E0
Logan 1.4MPI 2009 Ambiance
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Garett
post 24 Feb 2009, 21:19
Post #59


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.339
Joined: 4 June 05
From: Galati




QUOTE(andreiutzu @ 24 Feb 2009, 20:42)
@Garett de acord cu tine nici eu nu cred ca sunt dotari. poate ca pentru unii dotarile de pe berlina din '68 reprezinta ceea ce ei isi pot permite!
*


Nu stiu daca e chiar asa, eu stiu vreo 3-4 cunoscuti, nu chiar bine situati, care cand au trecut de la berlina la Logan au mers pe Ambition sau Laureate in ideea ca "daca tot platesc la banca 10 ani macar sa am dotari". Si repet, nu erau cine stie ce, d.p.d.v. financiar. Nu cred ca o sa fie un mare succes, poate doar intr-adevar la firme dar clar nu e o mutare buna d.p.d.v. al imaginii. O sa dea din nou apa la moara partizanilor "tedei-ului" si a celor care vor spune "mama mancati-as ce masina iti tragi cu 5000€ din Germania si are de toate nu ca Loganul". Repet, mie personal chiar imi place Loganul, e o masina "cinstita", dar parca prea isi bat joc, si de noi dar pana la urma si de ei.


--------------------
No Reno Forever
"Tara asta a avut doua dezastre din '89 incoace: Iliescu si ProTV-ul!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreiutzu
post 24 Feb 2009, 21:31
Post #60


Membru autentic


Group: Members
Posts: 530
Joined: 23 March 07




@Garett stiu si eu cativa care au rate pe 10 ani la prima versiune de Logan. fiecare e liber sa isi ia ce masina vrea , cat de noua sau de veche vrea si mai ales ce marca vrea. pana anul trecut Daewoo comercializa Matizul care era aproximativ 5000 de euro ceva mai ieftin sau mai scump nu mai retin asa de bine dar tind sa cred ca era mai sus de 5000 de euro si avea exact dotarile pe care le are varianta asta numita Logan. culmea e ca lumea cumpara si cred ca si asta o sa se cumpere, pentru firme , pentru taxi sau pentru uz personal, pe cei de la Dacia nu ii intereseaza decat sa se vanda masina. cert este ca o sa se cumpere! cei care vin de "tedei" sau cu masina din Germania cu km putini ca se ducea nush ce "mosulica" pana la piata duminica nu o sa-si cumpere niciodata logan.


--------------------
Dacia Logan Laureate 2009 - DJ-04-ANN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages < 1 2 3 4 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th May 2024 - 01:04
Forum Renault