DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> accident, contract leasing, ipt expirat, accident pe perioada contractului de leasing

logan01
post 5 Jul 2009, 20:29
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 5 July 09




Buna ziua,

Va rog un sfat pentru urmatoarea situatie:
Detin o masina Logan, cu contract de leasing financiar pe 4 ani, pe firma, cu 25 de rate platite pana acum.
Saptamana trecuta, am avut un accident stupid, am lovit masina care a franat brusc in fata mea pentru a intra in dreapta, pe o straduta.
Politistul a constatat ca ITP-ul este expirat din aprilie si mi-a ridicat talonul.
Desi sunt la zi cu asigurarea casco, Asiguratorul nu-mi plateste repariile masinii pe motiv ca ITP este expirat.

As avea urmatoarele intrebari:
- Pot duce masina intr-un service sa o repar pe banii mei daca nu am talonul masinii?
- Cat timp platesc in continuare ratele, firma de leasing poate avea pretentii in plus (financiare) data fiind accidentarea masinii? Am nevoie de cateva luni pentru a putea acoperi costul reparatiilor.
- Ar fi trebuit ca Politia sa avertizeze firma de leasing cu privre la expirarea ITP iar firma di leasing trebuia la randul sau sa-si avertizeze clientul?
- Daca nu circul cu masina (fiind avariata), platesc ratele in continuare, cat timp se poate amana efectuarea reparatiilor si ITP-ul?

Multumesc anticipat si toate cele bune!


--------------------
logan mcv 2007 / ambiance
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Batrânul
post 6 Jul 2009, 07:10
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.459
Joined: 22 March 05
From: Bucuresti




Cred ca te poti duce la service si fara talon, dar cu celelalte acte ale masinii si cu o copie a talonului. In PV verbal intocmit de politie nu scrie ca talonul este retinut de ei?
Politia nu avertizeaza pe nimeni "cu privire la expirarea ITP"!
Firma de leasing NU "trebuia la randul sau sa-si avertizeze clientul"; data expirarii ITP rezulta din certificatul de inmatriculare (talon).


--------------------
Renault Clio IV 2015 / Life 1.2 16V
Ex Dacia 1300 (1975), Oltcit (1984), Dacia 1310 (1996), SuperNova (2001), R. Symbol (2007)
Cine nu are batrani sa-si cumpere... Astept oferte...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adrian.paul
post 6 Jul 2009, 09:28
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 367
Joined: 23 July 06
From: Bucuresti




QUOTE(logan01 @ 5 Jul 2009, 21:29)
As avea urmatoarele intrebari:
- Pot duce masina intr-un service sa o repar pe banii mei daca nu am talonul masinii?
- Cat timp platesc in continuare ratele, firma de leasing poate avea pretentii in plus (financiare) data fiind accidentarea masinii? Am nevoie de cateva luni pentru a putea acoperi costul reparatiilor.
- Ar fi trebuit ca Politia sa avertizeze firma de leasing cu privre la expirarea ITP iar firma di leasing trebuia la randul sau sa-si avertizeze clientul?
- Daca nu circul cu masina (fiind avariata), platesc ratele in continuare, cat timp se poate amana  efectuarea reparatiilor si ITP-ul?

Multumesc anticipat si toate cele bune!
*




- depinde de service. Teoretic ar trebui sa mearga si fara talon, dar am avut surprinderea intr-un service sa imi ceara si talonul masinii.
- firma de leasing este interesata doar de plata ratelor, nu are pretentii in plus pentru ca ai avut accident cu masina
- nu, dupa cum s-a raspuns deja ITP-ul era in grija ta. Politia nu are cum sa evertizeze pe fiecare in parte cand expira.
- daca platesti ratele, teoretic se pot amana cat vrei tu. Dar daca nu ma insel, dovada de reparatie de la politie expira dupa 30 de zile.

This post has been edited by adrian.paul: 6 Jul 2009, 09:28


--------------------
Logan Prestige 2008 1.5 Dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
murfi
post 6 Jul 2009, 09:49
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 668
Joined: 31 May 04




RCA o sa repare masina celuilalt?


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 6 Jul 2009, 09:50
Post #5


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Nu.


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 6 Jul 2009, 10:33
Post #6


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




o sa ai de reparat 2 masini pe banii tai..


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Batrânul
post 6 Jul 2009, 10:48
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.459
Joined: 22 March 05
From: Bucuresti




Da, teoretic ar trebui sa plateasca si pt. masina "victimei" (RCA nu functioneaza in acest caz, ITP fiind expirat).
Practic, va dura mult (proces civil, expertiza, contraexpertiza), trec cel putin 2-3 ani pana cand cel pagubit isi vede banii...


--------------------
Renault Clio IV 2015 / Life 1.2 16V
Ex Dacia 1300 (1975), Oltcit (1984), Dacia 1310 (1996), SuperNova (2001), R. Symbol (2007)
Cine nu are batrani sa-si cumpere... Astept oferte...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
logan01
post 6 Jul 2009, 12:33
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 5 July 09




Va multumesc pentru raspusuri!

Cu privire la masina pe care am lovit-o, eu stiu ca RCA despagubeste reparatiile.
Contractul de asigurare RCA acopera si acest risc.

O zi buna si fara evenimente neplacute!


--------------------
logan mcv 2007 / ambiance
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 6 Jul 2009, 12:34
Post #9


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




normal ca acopera, daca aveai ITP valabil. Asa cu el expirat nu aveai ce cauta pe un drum public, deci nu acopera RCA-ul nimic.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 6 Jul 2009, 13:08
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




expirat din aprilie????!!!!!
daca nu aveti respect pentru niste legi si reguli, macar de frica de amenda si tot il faceai!!!
oameni care va ganditi numai la voi, "domle, stiu ca masina merge bine, ma doare in brisca ca nu am itp" si acum l-ai lovit pe ala din spate, ca cine stie pe unde te uitai, si ala o sa-si repare masina din banii lui, si o sa stea sa se roage de tine sa ii dai inapoi.

"Art. 85. - (1) Neindeplinirea sau indeplinirea defectuoasa a atributiilor de verificare tehnica ori inspectie tehnica a autovehiculelor, remorcilor sau tramvaielor, de catre cei care au asemenea indatoriri ori a celor referitoare la efectuarea unor reparatii sau interventii tehnice, in cazul in care au avut ca urmare producerea unui accident de circulatie, se pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la 5 ani."

cara-te prin tribunale, sa-si ia ala banii de la tine, vino cu bani de acasa pt service, ia amenzi pt toate astea si poate inveti ceva. nu se poate sa umbli cu itp-ul expirat 3 luni!

bine ca nu m-ai lovit pe mine, ca la mine prind blestemele
pe ala care mi-a deschis joi usa fix in faru din dreapta, de mi-a facut praf toata dreapta-fata la o masina, l-a pus seful lui sa plateasca rata la masina pe luna iulie si sa-si ia concediu fara plata sa rezolve treaba.

This post has been edited by Marian66: 6 Jul 2009, 13:11


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 6 Jul 2009, 13:41
Post #11


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




oricine poate uita, si eu am mers luni de zile cu el expirat pama sa vad, problema lui e ca masina fiind in leasing, trebuia sa-l traga aia de maneca..ca doar e masina lor...


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hellcat
post 6 Jul 2009, 15:05
Post #12


FrontYard Motorsport


Group: Moderatori
Posts: 5.628
Joined: 25 April 04
From: Dieppe




QUOTE(murfi @ 6 Jul 2009, 10:49)
RCA o sa repare masina celuilalt?
*


Da, cunosc caz concret in care RCA-ul vinovatului cu itp expirat a despagubit pe celalalt sofer.


--------------------
Renault Clio bicorp 1.4 16v 2002 expression
Commencal Premier HD1
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
murfi
post 6 Jul 2009, 16:16
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 668
Joined: 31 May 04




Eu zica ca si CASCO ar trebui sa functioneze. Inteleg sa nu functioneze daca se poate dovedi ca accidentul a avut loc din cauza unei defectiuni ce ar fi dus la neobtinerea ITP-ului. Eu zic sa-ti cauti un avocat bun daca cei de la casco refuza plata. Asta in caz ca factura din service merita acest efort.

Stiu ca in majoritatea contractelor de casco se specifica ca nu este valabil daca itp=ul nu este in ordine dar pentru mine suna a clauza abuziva. Sa va dau 2 exemple.

1) Masina cumparata ieri de la dealer dar care a fost fabricata acum 2 ani si care are 50 de Km la bord. Astazi ies pe strada si am un accident cu ITP la zi.
2) Masina cumparata acum 2 ani si fabricata acum 2 ani cu care nu am mers aproape deloc si care are 50 de Km la bord.. Astazi ies pe strada si am un accident cu ITP-ul expirat.

Care este diferenta??????

Oricum din cate inteleg masina nu este mai veche de 3 ani.

This post has been edited by murfi: 6 Jul 2009, 16:23


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Thor1983
post 6 Jul 2009, 16:40
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 465
Joined: 7 April 04
From: In front of the computer




Inspectia tehnica periodica e valabila 2 ani, indiferent ca masina are parcursi 5 sau 150.000km in timpul asta. Daca a expirat masina nu mai are drept de circulatie pe drumurile publice. Daca vrei sa o deplasezi, o pui pe platforma.

ITP expirata invalideaza si Casco si RCA.


--------------------
Mazda 6 2017
Judge me all u want. Just keep the verdict to yourself!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Batrânul
post 6 Jul 2009, 17:10
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.459
Joined: 22 March 05
From: Bucuresti




Asta am sustinut si eu, in postarea #7.


--------------------
Renault Clio IV 2015 / Life 1.2 16V
Ex Dacia 1300 (1975), Oltcit (1984), Dacia 1310 (1996), SuperNova (2001), R. Symbol (2007)
Cine nu are batrani sa-si cumpere... Astept oferte...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adydum
post 6 Jul 2009, 18:19
Post #16


Membru


Group: Members
Posts: 115
Joined: 23 July 06
From: Constanta




QUOTE(Thor1983 @ 6 Jul 2009, 17:40)
ITP expirata invalideaza si Casco si RCA.
*


In ce regulament, lege , articol scrie chestia asta ???


--------------------
Chrsler Grand Voyager 2001 - 4812 SV 85
4812 SV 85, CT 08 FST , CT09FST, B05ZFF, Nav-CT 235
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smiley
post 6 Jul 2009, 21:08
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.138
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




QUOTE(Batrânul @ 6 Jul 2009, 11:48)
.......RCA nu functioneaza in acest caz, ITP fiind expirat......
*



ordinul 113133/2006 nu spune absolut nimic de ITP

conditiile in care asiguratorul RCA nu este obligat sa despagubeasca victima sunt trecute acolo destul de clar:

Art. 15. - Asiguratorul nu acorda despagubiri pentru:
1. cazurile in care proprietarul, utilizatorul sau conducatorul autovehiculului vinovat nu are raspundere civila, daca accidentul a fost produs:
a) de un caz de forta majora;
cool.gif din culpa exclusiva a persoanei prejudiciate;
c) din culpa exclusiva a unei terte persoane;
2. prejudiciile suferite de conducatorul autovehiculului raspunzator de producerea accidentului;
3. prejudiciile produse bunurilor apartinand persoanelor fizice sau persoanelor juridice, daca au fost provocate de un autovehicul asigurat RCA, detinut de aceeasi persoana fizica sau juridica, si este condus de un prepus al aceleiasi persoane juridice ori de o alta persoana pentru care raspunde persoana fizica sau persoana juridica;
4. prejudiciile cauzate in situatiile in care nu se face dovada valabilitatii la data accidentului a asigurarii obligatorii RCA sau asiguratorul RCA nu are raspundere;
5. partea din prejudiciu care depaseste limitele de despagubire stabilite prin polita de asigurare RCA, produs in unul si acelasi accident, indiferent de numarul persoanelor prejudiciate si de numarul persoanelor raspunzatoare de producerea prejudiciului;
6. amenzile de orice fel si cheltuielile penale la care ar fi obligat proprietarul, utilizatorul sau conducatorul autovehiculului asigurat, raspunzator de producerea prejudiciului, precum si cheltuielile de executare a hotararilor penale privind plata despagubirilor;
7. cheltuielile facute in procesul penal de proprietarul, utilizatorul sau de conducatorul autovehiculului asigurat, raspunzator de producerea prejudiciului, chiar daca in cadrul procesului penal s-a solutionat si latura civila;
8. sumele pe care conducatorul autovehiculului raspunzator de producerea prejudiciului este obligat sa le plateasca proprietarului sau utilizatorului care i-a incredintat autovehiculul asigurat, pentru avarierea ori distrugerea acestui autovehicul;
9. prejudiciile produse bunurilor transportate, daca intre proprietarul sau utilizatorul autovehiculului care a produs accidentul ori conducatorul auto raspunzator si persoanele prejudiciate a existat un raport contractual la data producerii accidentului;
10. prejudiciile produse persoanelor sau bunurilor aflate in autovehiculul cu care s-a produs accidentul, daca asiguratorul poate dovedi ca autovehiculul respectiv era furat;
11. prejudiciile produse de dispozitivele sau de instalatiile montate pe autovehicule, atunci cand acestea sunt utilizate ca utilaje ori instalatii de lucru;
12. prejudiciile produse prin accidente survenite in timpul operatiunilor de incarcare si de descarcare, acestea constituind riscuri ale activitatii profesionale;
13. prejudiciile produse ca urmare a transportului de produse periculoase: radioactive, ionizante, inflamabile, explozive, corozive, combustibile, care au determinat sau au agravat producerea prejudiciului;
14. prejudiciile cauzate prin utilizarea unui autovehicul in timpul unui atac terorist sau razboi, daca evenimentul are directa legatura cu respectivul atac sau razboi;
15. pretentiile ca urmare a diminuarii valorii bunurilor dupa reparatie.


deci, RCA-ul e perfect valabil, iar logan01 trebuie sa plateasca numai reparatia masinii sale.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
supremeon
post 7 Jul 2009, 00:10
Post #18


cam rareori membru...


Group: Members
Posts: 503
Joined: 28 July 07
From: din inima țării...




QUOTE(Smiley @ 6 Jul 2009, 21:08)
ordinul 113133/2006 nu spune absolut nimic de ITP
*



Ordinul 113133/2006 a fost abrogat la 1 ianuarie 2008, prin ordinul 11 din oct 2007...
Din fericire, in nici in noua lege, ce o gasiti in monitorul oficial 686 din 9 oct 2007, nu se spune nimic cum ca nu ar despagubi rca daca nu ai itp... deci, trebuie sa despagubeasca...

"Art. 27:
Asigurătorul nu acordă despăgubiri pentru:
1.cazurile în care proprietarul, utilizatorul sau conducătorul vehiculului vinovat nu are răspundere civilă, dacă accidentul a fost produs:
a)de un caz de forță majoră;
b)din culpa exclusivă a persoanei prejudiciate, cu excepția situațiilor prevăzute la art. 26 alin. (2) pct. 5;
c)din culpa exclusivă a unei terțe persoane;
2.prejudiciile suferite de conducătorul vehiculului răspunzător de producerea accidentului;
3.prejudiciile produse bunurilor aparținând persoanelor fizice sau persoanelor juridice, dacă au fost provocate de un vehicul asigurat RCA deținut de aceeași persoană fizică sau juridică și condus de un prepus al aceleiași persoane juridice ori de o altă persoană pentru care răspunde persoana fizică sau persoana juridică;
4.prejudiciile cauzate în situațiile în care nu se face dovada valabilității la data accidentului a asigurării obligatorii RCA sau asigurătorul RCA nu are răspundere;
5.partea din prejudiciu care depășește limitele de despăgubire stabilite prin polița de asigurare RCA, produs în unul și aceiași accident, indiferent de numărul persoanelor prejudiciate și de numărul persoanelor răspunzătoare de producerea prejudiciului;
6.amenzile de orice fel și cheltuielile penale la care ar fi obligat proprietarul, utilizatorul sau conducătorul vehiculului asigurat, răspunzător de producerea prejudiciului;
7.cheltuielile făcute în procesul penal de proprietarul, utilizatorul sau conducătorul vehiculului asigurat, răspunzător de producerea prejudiciului, chiar dacă în cadrul procesului penal s-a soluționat și latura civilă;
8.sumele pe care conducătorul vehiculului răspunzător de producerea prejudiciului este obligat să le plătească proprietarului sau utilizatorului care i-a încredințat vehiculul asigurat, pentru avarierea ori distrugerea acestui vehicul;
9.prejudiciile produse bunurilor transportate, dacă între proprietarul sau utilizatorul vehiculului care a produs accidentul ori conducătorul auto răspunzător și persoanele prejudiciate a existat un raport contractual la data producerii accidentului;
10.prejudiciile produse persoanelor sau bunurilor aflate în vehiculul cu care s-a produs accidentul, dacă asigurătorul poate dovedi că persoanele prejudiciate știau că vehiculul respectiv era furat;
11.prejudiciile produse de dispozitivele sau de instalațiile montate pe vehicule, atunci când acestea sunt utilizate ca utilaje ori instalații de lucru;
12.prejudiciile produse prin accidente survenite în timpul operațiunilor de încărcare și de descărcare, acestea constituind riscuri ale activității profesionale;
13.prejudiciile produse ca urmare a transportului de produse periculoase: radioactive, ionizante, inflamabile, explozive,
corozive, combustibile, care au determinat sau au agravat producerea prejudiciului;
14.prejudicii cauzate prin utilizarea unui vehicul în timpul unui atac terorist sau război, dacă evenimentul are directă legătură cu respectivul atac sau război;
15.pretențiile ca urmare a diminuării valorii bunurilor după reparație."

This post has been edited by supremeon: 7 Jul 2009, 00:11


--------------------
Iubesc mersul domol pe o sosea fara gropi si alte masini, primavara cu verde crud si albastru - pur pretutindeni!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Batrânul
post 7 Jul 2009, 07:10
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.459
Joined: 22 March 05
From: Bucuresti




@Adydum:
In contractul de asigurare.


--------------------
Renault Clio IV 2015 / Life 1.2 16V
Ex Dacia 1300 (1975), Oltcit (1984), Dacia 1310 (1996), SuperNova (2001), R. Symbol (2007)
Cine nu are batrani sa-si cumpere... Astept oferte...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smiley
post 7 Jul 2009, 12:24
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.138
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




nu exista contract individual pentru RCA.
ordinul 11/2007, indicat de supremeon (ca eu nu mai sunt la curent cu noutatile smile.gif ) tine loc de contract. deci, daca nu scrie acolo clar ca ITP-ul invalideaza polita RCA, inseamna ca ca ITP-ul nu invalideaza polita RCA

in ceea ce priveste CASCO-ul, acolo e alta mancare de peste. exista un contract semnat de ambele parti si e posibil ca asiguratorul sa treaca acolo si clauza asta, cum ca ITP-ul invalideaza polita.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 7 Jul 2009, 16:01
Post #21


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




In conformitate cu ordinul 8/2008 (publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 500 din 03 iulie 2008) - care-i ala in vigoare de fapt ( radmasa.gif al treilea citat pe aici), art. 27 ramane cam la fel, insa eu as observa prevederea de la art. 26 al. 2 pct. 2 liniuta a 3-a, in care se spune ca se deconteaza de RCA daunele si daca "- nu a respectat obligatiile legale de ordin tehnic cu privire la starea si siguranta vehiculului respectiv;"



--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Batrânul
post 7 Jul 2009, 16:05
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.459
Joined: 22 March 05
From: Bucuresti




@Smiley:
La CASCO ma refeream. In contractul meu (cu BT Asigurari) exista aceasta clauza.

This post has been edited by Batrânul: 7 Jul 2009, 16:06


--------------------
Renault Clio IV 2015 / Life 1.2 16V
Ex Dacia 1300 (1975), Oltcit (1984), Dacia 1310 (1996), SuperNova (2001), R. Symbol (2007)
Cine nu are batrani sa-si cumpere... Astept oferte...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b64chr
post 7 Jul 2009, 16:16
Post #23


Moderator incepator


Group: Moderatori
Posts: 1.004
Joined: 17 December 04
From: Buzias, Timis




QUOTE(Batrânul @ 6 Jul 2009, 11:48)
... RCA nu functioneaza in acest caz, ITP fiind expirat
*



QUOTE(Batrânul @ 7 Jul 2009, 17:05)
La CASCO ma refeream.
*


radmasa.gif


--------------------
Dacia Solenza 2003 / Skoda Octavia 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 3rd May 2024 - 09:05
Forum Renault