DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Romania-Olanda si retur cu LOGAN

Luck73
post 9 May 2005, 13:36
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 9 May 05




Salutare,

In februarie am fost in Olanda cu Logan (1,4L). Traseu 4900km:

1) Bucuresti-Arad (1 noapte cazare)
2) Arad-Frankfurt (1 noapte cazare)
3) Frankfurt-Amsterdam-Eindhoven.

Retur:
1) Eindhoven-Ulm
2) Ulm-Tatabanya (HU)
3) Tatabanya-Bucuresti.

Consum: 7.3l/100km
Daca aveti intrebari nu ezitati....!!!


--------------------
Dacia Solenza - B 37 LLD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ake
post 9 May 2005, 13:40
Post #2


Morderator


Group: Moderatori
Posts: 1.040
Joined: 6 July 04
From: Bucuresti




QUOTE(Luck73 @ 9 May 2005, 13:36)
Daca aveti intrebari nu ezitati....!!!
*



Fiind sectiunea de calatorii va rog sa va rezumati la intrebari despre traseu, in nici un caz despre masina. Sper sa fie clar.


--------------------
(si) Dacia Logan Laur.1.4
"Desteapta-te Romane! Traiasca capra vecinului! "
(citat dintr-un sticker auto)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Luck73
post 9 May 2005, 14:00
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 9 May 05




Am fost 4 persoane.

Despre cazari (in Olanda aveam aranjat la hotel):
Prima noapte la Arad, tipic romanesc...A doua noapte ne-am cazat pe la 21-21.30 la o pensiune intre Wurzburg si Frankfurt cu ~16 Euro camera (inclus mic dejun)
In Olanda la Eindhoven 4*...ireprosabil.

La intoarcere cazare pe langa Ulm, pensiune ~23 Euro camera cu mic dejun inclus.
In Ungaria intre Tata si Tatabanya pe marginea autostrazii la un Motel, in jur de 25 Euro camera.




--------------------
Dacia Solenza - B 37 LLD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 9 May 2005, 14:25
Post #4


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




Aliioooo! Domnu..se poate asa...
Unde ai stat in Arad..
Cat a costat camera
Unde exact ai stat intre wurtzburg si Frankfurt... adresa alea alea...
Idem Ulm...
Hai nu fii atat de laconic..


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 10 May 2005, 07:40
Post #5


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




Distante si timpi pe segmentele respective de drum.... viteze medii, maxime... eventuale puncte "fierbinti"... etc. ... COSTURI ...


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Luck73
post 10 May 2005, 11:08
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 9 May 05




ZIUA 1: Am plecat din Bucuresti vinerea pe la 12.00 si dupa 4 opriri (delegatii, chestii de servici) am ajuns pe la ~22.00 in Arad. Ne-am cazat la un Hotel (parca Arad se chema) cu vreo 800.000 lei de persoana unde nu a fost prea-prea....camera era curatica, baia deasemenea, utilate, TV, frigider, etc...dar interiorul hotelului nu arata prea bine. Avand in vedere faptul ca plecam la 5.30, micul dejun l-am primit la pachet (paine, branza, salam....).

Alimentarea am facut la Shell (card de la servici in Romania, am platit in Euro in celelalte tari, Germania x2, Olanda x1, Austria x1)

ZIUA 2: Am plecat de la Arad pe la 5,30. In vama de la Nadlac am stat vreo 30-45 minute, au controlat pasapoartele si ne-au intrebat unde ne ducem....asta a fost tot, nici macar nu am coborat din masina.

Pe portiunea dintre vama si intrarea pe autostrada am mers relativ incet (80-120 km/h). Aveam antiradarul, dar era prima iesire din tara in postura de sofer.....dupa ce am intrat in Austria nu l-am mai utilizat.

La vama dintre Ungaria si Austria am stat ~ 25-30 minute, acelasi tip de control (lejer), iar apoi am inceput sa o calc...130-140 km/h.

Desi, aproape toata ziua am mers pe ploaie si chiar viscol in Germania, paradoxal masina arata impecabil, cred ca dau cu un fel de ceara pe asfalt, nu se pune zapada nici pe carasobil, nici apa pe masina sau parbriz, este fantastic. In Germania am mers cu 140-160 km/h. Am fost doi soferi, schimbam dupa 200-300 km, asa poti sa mergi foarte mult fara sa simti oboseala.
Pe Autobahn (A3) in Germania se mananca foarte bine si relativ ieftin (10-15 Euro de persoana, inclusiv suc sau cafea).

Seara pe la ~21.00 am intrat intr-un “orasel/satuc”. Cazare Gasthof “Zum Engel”, Haupstrasse 13, 97877, Wertheimm-Bettingen 09342/69282 intre Wurzburg si Frankfurt cu ~15-16 Euro camera/persoana (inclus mic dejun).

Concluzie ziua 2: Arad – Bettingen (aproape de Frankfurt/Main) 5,30-21,00, plin rezervor Arad, Austria, cazare gasita relativ usor.



Va urma....


--------------------
Dacia Solenza - B 37 LLD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
victor23ro
post 10 May 2005, 11:59
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 42
Joined: 10 May 05
From: Timisoara




toata calatoria cam cat a costat (mai als pe sofer )


--------------------
daewoo tico - TM
Sa traiti, ... bine ?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 12 May 2005, 14:25
Post #8


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




Uite ca si eu vreau sa fac acelasi lucru.... Ma astept totusi la un consum sub 7% ca altfel am incurcat-o cu banii...

Eu vreau sa plec din Bucuresti si sa merg non-stop pana la Viena. Acolo am aranjat unde sa stau. De acolo sa plec iarasi de dimineata si sa ajung pana aproape de Amsterdam.
Credeti ca e viabil ?

Ma astept cam la 18 ore de mers 1100Km pana la Viena si inca vreo 14 ore de mers inca 1100 Km pana in Olanda.

Traseu: Ma gandesc la Buc-Sibiu-Arad-Szeged-Budapesta - Viena.
Astea le mai caut pe topicurile cu celelalte tari.

Abia aici vine greul: de la Viena ce fac? Ma gandeam sa merg prin Linz, Nurnberg, Bonn, Duisburg.
Trece si prin Frankfurt traseul acesta ?


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Luck73
post 12 May 2005, 18:20
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 9 May 05




continuare......


ZIUA 3: Bettingham- Eindhoven, 8-12, cazare la hotel (Mandarin Park Plaza****) si apoi dupa 14 am plecat la Amsterdam. In Amsterdam incercati “zona” Red Light.....similar Herbert strasse-Hamburg.....50 euro..dar nu stiu daca “o data” sau cat poti.....!!!!????

ATENTIE: La Eindhoven la 18 se inchid toate magazinele in timpul saptamanii, raman deschise cateva, carciumi, floraria din gara, fast-food gara....!!!???

Dupa patru zile de stat in Olanda am plecat intr-o joi pe la 14.00 din Eindhoven am mers spre sud spre Maastricht, apoi Germania unde am stat 2-2,5 ore pe autostrada...era un blocaj, se lucra....apoi deviat pe la “tara” peisaj superb, asfalt superb....!!!
Cazare seara pe la 22.00 la o pensiune, undeva la Gosbach-Muhlhausen (nume apropiat, daca nu identic, cu al cunoscutului baron), in jur de la 20-23 euro de persoana cu mic dejun. Era o regiune semi-muntoasa (cred ca era statiune) intre Stuttgart si Ulm.


--------------------
Dacia Solenza - B 37 LLD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 13 May 2005, 09:26
Post #10


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




Multumim de detalii.

In topic-ul de Germania am citit ca benzina ar fi cam 1.2 Euro. Poti sa ne spui cam cat e in Olanda ? Daca e tot asa de scumpa... am pus-o !!! Adica... sa pun benzina in Germania sau sa astept pana in Olanda?

Ce parere aveti de traseul pe care l-am propus?


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
micutu
post 13 May 2005, 13:26
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 94
Joined: 6 November 04
From: Bucuresti




Autoroute 2005 da traseul urmator

Km Instruction

0,0 Depart Vienna on Opernring (West)
0,1 Turn LEFT (South) onto Albertinapassage [Operngasse]
0,1 Road name changes to Operngasse
0,3 Merge onto B1 [Friedrichstraße]
11,7 Keep LEFT onto Ramp [Westautobahn]
12,7 *Toll road* Merge onto A1 [Westautobahn]
177,8 *Toll road* Keep RIGHT onto A25 [E552]
196,6 *Toll road* Take E552 [Linzer Autobahn] (LEFT) onto A8 [E552]
259,1 Entering Germany
259,1 Road name changes to A3 [E56]
1027,8 Entering Netherlands
1027,8 Road name changes to A12 [E35]
1109,3 Keep RIGHT onto E35 [Knooppunt Oudenrijn]
1110,7 Merge onto A2 [E35]
1143,7 Road name changes to S110 [Nieuwe Utrechtseweg]
1145,0 Turn RIGHT (East) onto Berlagebrug
1145,2 Road name changes to MR. Treublaan
1145,5 Turn RIGHT (South) onto Prins Bernhardplein
1145,6 Merge onto S112 [Prins Bernhardplein]
1148,1 At roundabout, take the FOURTH exit onto Waterlooplein
1148,5 Road name changes to Blauwbrug
1148,6 Turn RIGHT (North) onto Amstel
1149,0 Keep STRAIGHT onto Muntplein
1149,1 Keep STRAIGHT onto Rokin
1149,7 Bear RIGHT (North) onto Dam [Rokin]
1149,7 Arrive Amsterdam

traseu.JPG ( Size: 188.21k ) Number of downloads: 3601


Benzina e cea mai scumpa in Olanda de pe tot traseul, iar consumul e in functie de viteza dupa cum stii; totul e sa mergi mai repede decat camioanele. totusi de la Bucuresti la Viena intr-o zi e cam mult si riscant si sigur nu iti iese consum de maxim 7%.

This post has been edited by micutu: 13 May 2005, 13:32


--------------------
Logan 1.6 Laureate & Ambition - B66__ & B59___
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Luck73
post 16 May 2005, 16:46
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 9 May 05




Este foarte mult si obositor intr-un singur sofer pana la Viena.
Te sfatuiesc sa dormi o noapte la granita (Arad). Iesi din tara odihnit (te sfatuiesc sa te scoli la 5.00, pana la granita mai faci aproape 1 ora) si dupa ce incepe autostrada (in Ungaria) poti sa o calci.....!!!
In Olanda benzina era mai scumpa decat in Germania.


Atentie la radare in Ungaria!!!

In Germania mergi pe A3 de la sud-est (Passau) pana la nord-vest...nu gresesti drumul!!!!

...am uitat....FOARTE IMPORTANT:

La intoarcere am venit mai pe la Sud, Munchen-Salzburg-Linz....intre Salzburg si Linz sunt portiuni mari de autostrada pe care se lucreaza (se reface complet sau se largeste), nu cred ca va fi gata mai curand de 12-18 luni la stilul la care se lucreaza....exista limitare 60 sau 80 km/h, iar benzile sunt foarte inguste, daca ai un TIR sau un autocar in fata nu poti depasi......!!!!


--------------------
Dacia Solenza - B 37 LLD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 16 May 2005, 18:48
Post #13


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




QUOTE(i96nds @ 12 May 2005, 13:25)
Ma astept totusi la un consum sub 7% ca altfel am incurcat-o cu banii...

Eu spun sa apreciezi un consum de 8% asa, pentru siguranta. Nu stii cind prinzi un stau pe autostrada, sau cit e coada de mare la intrarea in Austria dinspre Ungaria (poti sta lejer 2-3 ore) si NU ai voie sa ai motorul oprit!
QUOTE
Ma astept cam la 18 ore de mers 1100Km pana la Viena si inca vreo 14 ore de mers inca 1100 Km pana in Olanda.

Distanta Szeged-Viena se face cam in 5-6 ore, daca ai noroc sa nu stai prea mult la intrarea in Austria.

Iar distanta de 1100 km pe autostrada eu am facut-o cam in 9 ore, cu tot cu opriri (au fost cam 1200 km de fapt). Depinde cit de repede mergi (in Germania nu ai limita de viteza), dar 14 ore ar trebui sa fie mai mult decit suficient.

Ai foarte mare grija ca in dreptul oraselor mari sa nu prinzi orele de virf...


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 18 May 2005, 14:41
Post #14


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




Deci am inteles: A3 e mult mai bun la traversat Germania decat prin Muchen. Si eu am prins cozi mari langa Munchen pentru ca era joi. Si reparatiile alea erau jale. Greu depaseai cate ceva. Nu mai zic ca fusese si un accident si a fost coada de 25 Km..... La intoarcere era duminica si am scapat repede.

QUOTE(MoneyTalks @ 16 May 2005, 18:48)
Ai foarte mare grija ca in dreptul oraselor mari sa nu prinzi orele de virf...


Cam care ar fi orele alea, aproximativ ? Drumul acesta trece pe langa Nurnberg, Frankfurt si Duisburg. Deci daca nimeresc pe la 5 dupa-amiaza pe langa ele, am incurcat-o ?

Si inca ceva.... Cam pe la ce ora e mai libera granita dintre Ungaria si Austria? Sunt si acolo ore la care se schimba tura ? (la noi la Nadlac parca e pauza de la 7 la 8...)


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 18 May 2005, 18:15
Post #15


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




Orele de virf (dupa amiaza) ar fi 15-18. Iar dimineata intre 6-8.30


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pedrovl
post 20 May 2005, 07:52
Post #16


pedrovl


Group: Members
Posts: 1.007
Joined: 12 October 04




Pentru posesori de SLZ !! La orice iesire pe autostrazile din vest nu trebuie sa va faceti probleme de consum daca nu rulati cu mai mult de limitele legale (130 - 140). !! Pentru cele cu A/C folosit constant se scoate un consum de maxim 6,5% iar fara A/C 5,5 - 6%. Am facut Italia , Germania, Franta, Spania, Austria, (Rm. Valcea - Viena, mers lejer 10 ore maxim 140kmph cu respectarea in Ungaria a restrictiilor de viteza) Benzina de acolo isi spune cuvantul. La vama mare cu Austria (Nickelsdorf) este o pensiune excelenta cu 11 euro pe noapte (Huber parca se numeste). Cel mai bun drum pentru evitarea aglomeratiei pentru Italia de exemplu (am facut-o de peste 10 ori) este pe ruta Nadlac - Szeged - Vesprem - Rabafuzes (Heiligenkreutz) si e benzina cea mai ieftina imediat dupa vama care e intr-un satuc si nu trec multi pe acolo. Daca nu va intereseaza Viena e cel mai rapid traseu spre Iatlia, Franta, Spania. Pentru cei care nu rezista foarte mult la volan se poate dormi in Ungaria foarte ieftin la Mako (e mai ieftin decat la Arad, au parcare si paza) . In Germania si Italia sunt calculate electronic distantele in minute la o medie de 100kmph si deobicei nu se insala (cu exceptia aglomeratiilor urbane de care vorbeau baietii pe aici si care e bine sa fie evitate) . Asadar chiar daca alergi peste 130 nu se scoate o medie semnificativ mai buna. In plus acolo cand se pun frane in coloane care ruleaza pe 3 benzi cu viteze mari trebuie sa te tii bine de volan si sa te rogi ca ala din spate nu are un jaf (ca slava Domnului sunt si la ei masini mai slabe ca SLZ sau Logan). Eu cel putin nu m-am simtit cu nimic inferior occidentalilor nici cu DSN nici cu SLZ . Va urez drum bun!

P.S. Luati din ceea ce v-am povestit ceea ce credeti ca e folositor.


--------------------
DACIA DUSTER 1,6 16v 4x4 Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BOGDAN DSN
post 20 May 2005, 08:21
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 248
Joined: 18 October 04
From: Bucuresti




QUOTE(pedrovl @ 20 May 2005, 08:52)
Pentru cei care nu rezista foarte mult la volan se poate dormi in Ungaria foarte ieftin la Mako (e mai ieftin decat la Arad, au parcare si paza) .
P.S. Luati din ceea ce v-am povestit ceea ce credeti ca e folositor.
*



Te rog ceva amanunte despre cazare la Mako - locatie,preturi,conditii etc.
Multumesc.


--------------------
Toyota Aygo 2006 - masina de servici - fost posesor de DSN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 20 May 2005, 10:06
Post #18


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




Te uiti si tu dupa "panzio" "zimmer frei" sau chiar "cazare"


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Luck73
post 20 May 2005, 13:37
Post #19


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 9 May 05




Referitor la condusul pe Audostrada....in Germania la un moment dat toata lumea "a dat in avarii"...trecea un cal pe autostrada!!!???



Am remarcat importanta semnalizarii cu "avarie" in cazuri speciale, adica intai se apasa pe avarie si apoi pe frana!!!!

Eu am plecat vinerea la pranz din Bucuresti si la "dus" am avut un drum lejer cu putine TIR-uri sau cozi......la intoarere a fost altceva......


--------------------
Dacia Solenza - B 37 LLD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 20 May 2005, 19:37
Post #20


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




Apropo de semnalizarea cu avariile: este FOARTE IMPORTANTA! Ea se foloseste daca pe autostrada se sta din diverse motive (accident, stau etc.) si e un semnal pentru cei din spate ca pe drum e ceva si nu se mai poate inainta. Astfel eviti ca cel din spate sa intre in tine. Acest tip de semnalizare se foloseste NU NUMAI pe autostrada, ci oriunde unde trebuie sa incetinesti sau chiar opresti INVOLUNTAR

Face parte din bunul simt la volan. In Romania nu prea exista din pacate...


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 17 Jun 2005, 15:51
Post #21


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




In primul rand, propun sa se scoata LOGAN din titlu.
Asta pentru ca am fost si eu cu SLZ in Olanda.

In total am parcurs 5750 Km. Am facut consumul:

370 litri benzina la 5600km. Asta inseamna o medie de 6.6 litri/100Km.
Eu zic ca e foarte bine. Stilul de mers a fost destul de linistit. In general am incercat sa merg cu 120-125 Km/h la linie. In Germania unde era liber am mers tot constant cu 125 Km/h. Unde era mai aglomerat trebuia sa ii dai talpa ca altfel ramaneai de caruta, cu TIR-urile, adica cu 100 Km/h. Asa ca de nevoie am mers si cu 140-150. Insa nu pentru perioade prea lungi.
La intoarcere in Ungaria ma plictisisem deja asa ca am mers constant cu 135 ca sa nu iau amenda.

In general am mers linistit si din cauza "distractiei" cu o groapa pe care am luat-o la dus, pe la DEVA. Asta m-a linistit nitel. Pana am schimbat roata am mers mai mult cu 110.

Despre benzina: In Romania am pus de la MOL 98si OMV 100. Apoi am pus inainte de Nadlac - este un Petrom mare, cu tot cu motel. Acolo am facut plinul cu Top99. Am ajuns cu benzina asta pana in Viena. Cand deja se apropia granita cu Germania am facut iar plinul. In Austria e 1.03/litru. In Germania deja e mult mai scumpa, cam 1.23 Euro/litru.

In Olanda deja am avut soc... La Shell era 1.33 benzina de 95 V-Power. Dintr-asta am pus. La BP era 1.39 cea de 98 !!!! Deci aproape 1.4 !!!
De obicei eu nu sunt genul care sa se pacaleasca singur ca o benzina e mai buna ca alta. De obicei caut benzina curata, nu benzina care sa rupa masina.
Shell nu m-a impresionat nici in Olanda nici in Germania. La fel, nici BP din Austria. Singura benzina meseriasa care s-a simtit intr-adevar la motor a fost cea din Germania la benzinarie ARAL (alea cu albastru....) insa era mai scumpa cu 11 centi decat cea normala si avea cifra octanica 100. Cu aia intr-adevar a consumat si mai putin, cum ziceau si cei de pe forum. Insa e cu totul alta decat OMV100 sau MOL98 sau TOP99. Noi suntem romani si nu avem noroc de benzina buna.... La noi mi-a consumat la fel si cu cea de 95 si cu cea de 98/100. Doar la nemti s-a facut simtita diferenta de calitate. Masina accelera mult mai usor de la 110 la 150 !!!

Drumul a fost parcurs in 2 zile.
Prima zi - Bucuresti-Viena - 1100 Km, aprox.
A doua zi - Viena-Olanda. Eu am oprit cu 60 Km inainte de Amsterdam, deci am mers tot cam 1100 Km. In total aprox 2200 dus si inca 2200 intors. Asadar inca aproape 1400 Km i-am facut pe autostrazile din Olanda. Va povestesc alta data pe unde si cand.

Traseul: Bucuresti-Valcea-Sibiu-Deva-Arad-Nadlac-Szeged-Budapesta-Viena-Linz(pe aproape) - Germania - Olanda.

Toata Germania se merge pe A3, fara sa te abati DELOC. In Olanda se schimba numerotarea pe A12, parca. Doar pe la Duisburg e mai nasol ca trebuie sa fii atent sa nu o iei din greseala pe alta autostrada. Si la Oberhausen trebuia sa fii putin atent ca ramanea numai o banda ce continua pe A3. In rest.... tot drumul foarte bine marcat. E foarte clar. Se trece pe langa Passau, Frankfurt, Koln/Bonn, Duisburg, Dusseldorf, Oberhausen.

Inca ceva.... sa nu intrati in Arad, mergeti direct la Nadlac. La Budapesta ochii cat cepele cand sunteti pe la 20 Km de oras. Acolo se face Autostrada M0 (adica centura orasului). Deci de pe M5 cautati iesirea catre M0. Dupa aia e simplu. Eu am crezut ca se despart doua benzi din M5 catre M0 dar nu a fost asa. Era o iesire simpla. Asa ca am ratat-o si am ajuns spre oras.

Timp:
Bucuresti-Viena - 17 ore din care o ora am surubarit roata dupa ce am intrat in groapa. Am pus rezerva.
Viena-Olanda - 11,5 ore. Aici e autostrada asa ca media a fost de 100Km/h, cu tot cu opriri.

La intors aprox la fel.

Multumesc money-talks ca mi-ai atras atentia sa evit aglomeratia de dimineata.

Din Olanda am plecat pe la 5 dimineata asa ca eram pe la Duisburg pe la 6.30. Deja era aglomeratie (stau). Nu vreau sa imi inchipui ce e pe la 8 pe acolo.... In felul acesta am ajuns pe la 4 la Viena si am evitat si aglomeratia de aici. Thanks !!!

Unde am dormit:
La Viena, si la dus si la intors. Acolo nu m-a costat nimic smile.gif

In Olanda am stat in Barneveld. E un orasel mic, cunoscut pentru fermele de gaini. Am stat la o pensiune cu 25 Eur/noapte/persoana, cu mic dejun inclus. Eu nu sunt adeptul luxului, asa ca am acceptat asa. Nici buzunarul nu ma tinea pentru mai mult. 9 nopti X 25 X 2 pers = 450 Euro amandoi.

Olandezii sunt zgarciti pana la disperare. De aia e expresia cu "pay dutch".... Am vazut clar asta.

Parcarile la ei sunt .... la preturi exorbitante.
Amsterdam: 3.40 Euro/ora !!!! La parcare acoperita era 34 euro/zi !!!
Delft - 2.20 Euro/ora.
In Amsterdam am gasit pana la urma un pic mai departe de centru, dupa un canal, cu 2 euro/ora. Asa ca mi-a convenit sa dau doar 10 euro pe 5 ore... De acolo faceam cam 15 min pe jos pana in centru.

In Haga am ajuns sambata. In centru se platea si sambata - tot 2,ceva. Insa un pic mai in colo era platita parcarea doar pana vineri. Asa ca am avut bafta, ne-am plimbat cat am vrut. La Roterdam am fost chiar in timpul meciului cu Olanda. Se vedea nocturna. Degeaba am strigat "HAI ROMANIA" ca fraierii aia de fotbalisti nu m-au auzit....

Deci... La Roterdam nu am mai parcat ca era seara. Oricum, aici distantele sunt mari ca orasul e mai intins. Iti cad picioarele daca o iei pe jos. Era oricum seara si am vazut orasul din masina. Orasul e cu totul diferit. E stilul nou, cu zgarie-nori ce trec pe langa cladiri vechi. Chiar mi-a placut. Celelalte orase nu prea au cladiri inalte decat la periferie.

La Haga la Marea Nordului e o plaja superba, ca la Mamaia. Pacat ca e cam rece la ei. Mai bate si vantul.... Dar oricum, e frumos.

Amsterdam-ul te zapaceste cu canale-canalute. Nici nu mai stii unde esti. Nu am stat prea mult. M-am dat cu vaporasul pe canale, pana in mare. A fost 7 euro/persoana. Merita, te plimba o ora. Casele aici sunt inghesuite. Sunt mai mult adanci. Adica au fatada mica si in spate e lunga, lunga. Cica in secolul nu stiu care, se platea impozit proportional cu deschiderea la canal/strada !!! Deci... de aia ! Chiar ma mirasem de ce le fac asa inguste.... Doar bogatii aveau case frumoase.

La prostituate in cartierul "rosu".... doamne, ce balene am vazut.... doar vreo 2 erau mai comerciale....

Orasul Delft (langa Roterdam) nu m-a impresionat. Haga insa mi-a placut ca e oras larg, cu spatii deschise. E frumos. Vezi palatul reginei etc. Plaja iar e OK, am mai zis asta.
Utrecht e iarasi dragut. Apeldorn chiar mi s-a parut ca nu merita vazut. Fiecare insa cu gusturile lui. Insa Amerfoort este frumusel. Are o zona centrala placuta une poti sa te plimbi in liniste. Desi sunt tot case mici, nu ai senzatia de inghesuiala din Amsterdam. Aici am fost Duminica si iar a fost gratuita parcarea. Altfel era 1.90/h sau 2.20/h in zona centrala.

This post has been edited by i96nds: 17 Jun 2005, 16:30


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 00:40
Forum Renault