DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Trip to Canada -> Toronto, cum am ajuns; todo or not todo

john_b
post 11 Jun 2005, 22:47
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 7 January 04
From: Bucuresti




Part 1: Bucuresti -> Amsterdam

Plecare din Bucuresti, 6:35, KLM, Amsterdam
avion cica Boeing 737; clasa economic;
onboard: ceva de baut (eu am luat o cafea ~naspa) + un sandwitch, ceva cu branza+mirodenii ?!? mancabil, cu geu.. Am ajuns in Amsterdam. Bagajele au fost automat redirectionate spre Toronto. Deci, in Amsterdam, aeroport: de baut o bere, large ~ 500ml: ~4 euro. Naspa. Pauza in Amsterdam 6 ore. cine vrea, poate sa vada Amsterdam-ul intre timp. Eu nu am avut chef, ca, caram un laptop dupa mine sad.gif asa ca am preferat sa citesc un ziar + beau bere. Cum spuneam mai sus: Heineken, large, ~4 euro, oriunde in aeroport. In aeroport exista si un Communication Center, au calc-uri connectate la Internet; eu in criza de bani nu am intrebat cat costa, desi as fi vrut sa dau de veste sotiei ca am ajuns ok in Amsterdam (primul lmeu zbor cu avionul).
In aeroport, cu + pot sa spun ca in spatiile amenajate ca baruri se poate fuma :!: Tigari sunt la automate, pana am aflat treaba asta am colindat tot aeroportul cautand un bar care sa vanda si tigari. Nop. Tigari, un pachet doar la automat, si la cartus in magazin special, cu bauturi alcoolice/tigari/trabuce/ciocolata. Preturi mari si acolo sad.gif . Inbteresant, au preturi diferite daca mergi in UE (mai mari) sau daca mergi in non-UE (mai mici), bazandu-se probabil pe faptul ca platesti vama la intrarea in tara (non UE). Va urma drumul Amsterdam -> Toronto, tot KLM, economic


--------------------
DSN Clima 2001 ex Oltcit 11R 1993 - B-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
john_b
post 11 Jun 2005, 22:58
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 7 January 04
From: Bucuresti




Part 2: Amsterdam -> Toronto, tot KLM, economic

Acum, Boeing 747. Naspa. Locurile mici, inguste, cam ca in microbuzele din Bucuresti. Deci, nu mergeti cu clasa "economic"; eu la 1,78m si ~!60kg ma simteam "inconfortabil"; cu genunchii in scaunul din fata sad.gif . Tip: daca aveti aparat foto digital, faceti niste poze norilor, cand ajunge avionul deasupra lor; am prins niste vederi absolut fantastice, pacat ca nu am avut aparat: de la plafonul de nori, ~ 1000m inaltime, erau formatiuni de nori pana la ~7-8k metri, cu peisaje a la Grand Canion, absolut superb.

Mancare: naspa; de baut: la alegere, vina alb/rosu/bere (heineken 250ml, ce credeati) sau sucuri.

Durata drumului: ~ 8 ore.


--------------------
DSN Clima 2001 ex Oltcit 11R 1993 - B-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
john_b
post 11 Jun 2005, 23:05
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 7 January 04
From: Bucuresti




Part 3: ajuns in aeroport, Toronto. Am ajuns eu, dupa vre-o ora a ajuns si bagajul meu sad.gif ; poate am fost eu ghinionist. Dar, la aeroport m-a asteptat un coleg care m-a dus "downtown", deci am scapat de plata taxiului (am inteles ca ~60 CAD). Hotelul in care stau, nu-s cate stele are dar e semi-fain. E semi, ca nu are balcon. Deci nu pot fuma in camera, ca sunt detectoare de fum. Am observat ca astia sunt atat de hotarati ca nu se fumeaza in NICI un bar/restaurant/... .Doar pe terase. Da daca-i iarna?


--------------------
DSN Clima 2001 ex Oltcit 11R 1993 - B-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
john_b
post 11 Jun 2005, 23:27
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 7 January 04
From: Bucuresti




Part 4.1 Impresii din Toronto;
Bun, stau in hotel, pe malul lacului. Vreau sa fumez, tre' sa ies afara. Daca tot am iesit afara, hai sa caut o terasa; terasa f. aproape, chiar pe malul lacului. A, desi temperatura nu e mult peste cea din Bucuresti, umiditatea din aer (probabil datorata lacului) te face sa te simti destul de inconfortabil (caldura lipicioasa... bleah). La terasa, berea... ~4-5CAD. Se gasesc: Stella, Becks, mai scumpe; Blue, probabil originara de pe aici, ceva mai ieftina, dar si naspa. Ce e bine: chelnerii dau restul pana la ultimul cent, daca vrei sa le lasi ceva e treaba ta.

Ciudatenii: homelesi sunt si in downtown, vazut 2-3 cersind, unul dormind in fata la city-hall; un nene, bestial, mergea cu bicicleta pe "jante", fara cauciucuri... l-am vazut ieri, l-am vazut azi...

Naspa: o gramada de indieni in tara asta mellow.gif Femei -> horror. Am fost azi intr-un fel de mall de aici. Pai moll-ul din Bucuresti e plin de gagici bune. Aici - > sleampate, grase, expozitie de celulita in pantaloni scurti si slapi sad.gif Bine, ca si prin oras lumea umbla imbracata de parca vine de la plaja unsure.gif N-am vazut pe nimeni purtand un pantof cu toc wacko.gif

Fain: De la aeroport pana in Toronto -> autostrada; cica sunt 4 autostrazi care trec prin oras. Autostrada = max 100Km ora. Altfel, max 50. O multime de masini japoneze: Toyota si Honda. Aici Hiunday nu e bine vazuta. Masini noi si mari, care halesc o gramada de benzina, normal, ca pretul e la jumate decat la noi: 80-90 centi CAD. Iesiri/intrari pe autostrada, semnalizate la timp. De fapt, in orice intersectie, exista indicatoare cu numele strazilor.

Am fost azi in CN Tower. Marfa. Luati biletul cel mai ieftin care sa includa si "Skypod": vedere asupra Toronto-ului de la 447 metri; BETON.

Sa vedem ce va fi duminica; cica mergem in Wonderland...


--------------------
DSN Clima 2001 ex Oltcit 11R 1993 - B-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
J o h n n y
post 14 Jun 2005, 10:47
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 538
Joined: 12 April 05
From: Cluj




QUOTE(john_b @ 12 Jun 2005, 00:27)
Part 4.1 Impresii din Toronto;
Naspa: o gramada de indieni in tara asta  mellow.gif Femei -> horror. Am fost azi intr-un fel de mall de aici. Pai moll-ul din Bucuresti e plin de gagici bune. Aici - > sleampate, grase, expozitie de celulita in pantaloni scurti si slapi sad.gif Bine, ca si prin oras lumea umbla imbracata de parca vine de la plaja  unsure.gif N-am vazut pe nimeni purtand un pantof cu toc  wacko.gif

*



He, he, he... exact asta mi-a sarit si mie in ochi cand am ajuns in Toronto (cu 2 ani in urma) amestecatura asta de rase si de oameni. E plin de indieni si asiatici. Aproape ca nu mai vezi oameni albi pe strada... smile.gif Cat despre femei, get used to it, asa e in toata America de Nord (SUA & Canada) femeila sunt mai putin frumoase decat la noi (ca sa nu zic altcumva tongue.gif ).
La Cascada Niagara ai fost? Merita sa o vezi, mie mi-a placut! Daca poti sa stai pana seara cand se lumineaza intreaga cascada cu niste relfectoare, lumina isi schimba culoarea, e fain. Lumina trece de la albastru la rosu, verde, portocaliu... tare de tot! E si asta o metode de a te mai stoarce de bani... rolleyes.gif
Apoi langa Tornto, spre nord, sunt cateva orasele f frumoase, cochete... mi-a placut Markham, e cam la 40 km nord de Toronto.
Cand am fost eu, in luna septembrie, atunci se putea vedea culoarea aia rosiatica a artarului, cel care e si pe steagul Canadei.
Sa ne mai zici cum a fost.... smile.gif

This post has been edited by Johnny_Bravo: 14 Jun 2005, 10:49


--------------------
Ford Focus 2 TDCI 2005 Ghia 109 CP
Simplicity is the ultimate sophistication!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 14 Jun 2005, 13:35
Post #6


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




Dragut...dar pana cand cineva o sa ajunga cu masina acolo...


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Closed TopicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 19:15
Forum Renault