DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Polish auto., Stie cineva?

B30KDT
post 22 Jun 2006, 17:31
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 491
Joined: 10 May 05
From: bucuresti




vreau sa fac un polis la masina pt ca a fost vopsita si au aparut punctulete de praf pe ea pt ca nu a fost bagata la cuptor,

faza 1 o iau la slefuit cu granulatie 2000 +apa
faza 2 pasta abraziva
faza 3 polis
faza 4 ceara pt luciu

ma poate indruma cineva la vreun magazin sa cumpar produsele de care am nevoie?pasat abraziva,polis,ceara dar sa fie de calitate
am inteles ca cele de la 3 m sunt bune si dau la ce cantitate vrei insa nu stu unde au magazin


--------------------
DACIA DACIA 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ydaniel
post 23 Jun 2006, 10:15
Post #32


Adrenaline junkie!


Group: Members
Posts: 10.608
Joined: 11 August 04
From: black sea




ieri am dat cu preven tub pe masina.a costat 9,5 lei tubu si am cosumat vreo 6 lavete de 1,7 lei bucata.am spalat-o o ora si am polishat-o vrewo 5 .am muncit de si acuma ma doare spatele.e rupere la mana.dar arata impecabil.secretul este sa pui putin polish,de fapt asta nu prea e polish e o pasta abraziva si daca pui mult se "ingroapa" in vopsea.e mult de munca.,data viitoate iau un polish lichid.


--------------------
Oriunde, oricand... ARO!
Cand esti bun ,nu-si amintesc
Cand esti rau ,nu te uita!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
david79
post 17 Jan 2007, 21:29
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 888
Joined: 19 March 05




salut, nu deschid un topic nou, e legat de polish sau ceara.
vreau sa cumpar un aparat pentru polish sau ceara, din acela cu 2 manere.
imi poate spune cineva unde gasesc asa ceva ? in bucuresti ? si cam pe la ce bani..? o recomandare dac se poate. multumesc


--------------------
Toyota corolla 2.0 d4d ; auris hybrid ; 2008 / 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ydaniel
post 18 Jan 2007, 21:57
Post #34


Adrenaline junkie!


Group: Members
Posts: 10.608
Joined: 11 August 04
From: black sea




la orice metro e einhell.acu 2 luni 90 ron:)


--------------------
Oriunde, oricand... ARO!
Cand esti bun ,nu-si amintesc
Cand esti rau ,nu te uita!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr_mKe
post 18 Jan 2007, 22:28
Post #35


Membru cu stetoscop


Group: Members
Posts: 7.217
Joined: 25 November 06
From: Deva




Polish si ceara nu sunt acelasi lucru. Data viitoare presupun ca vrei sa dai cu ceara. Desi asta trebuia sa faci dupa ce ai dat masina cu polish.
Eu recomand TurtleWax - prin Metro e mai tot timpul de gasit.
Produsele profi sunt scumpe si se aleg mai complicat.
Pentru intretinerea muncii de juma de zi, sampon aceiasi marca tongue.gif


--------------------
RENAULT LAGUNA COUPÉ GT 4CONTROL & DACIA DUSTER 1.3 tCE 2010 / 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
david79
post 18 Jan 2007, 22:33
Post #36


Membru autentic


Group: Members
Posts: 888
Joined: 19 March 05




multumesc.
am zis polish sau ceara pt ca banuiesc ca il pot folsi si lt polishat si pt ceruit, nu?


--------------------
Toyota corolla 2.0 d4d ; auris hybrid ; 2008 / 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr_mKe
post 18 Jan 2007, 22:42
Post #37


Membru cu stetoscop


Group: Members
Posts: 7.217
Joined: 25 November 06
From: Deva




Nu. Polishul e o solutie abraziva care indeparteaza un strat de vopsea la fiecare aplicare. Exista diverse tipuri, in functie de cat de abrazive sunt, dupa tipul vopselei, corectori de culoare, etc. El nu ofera protectie vopselei.
Dupa ce dai cu polish si scoti micro zgarieturile din vopsea (juma de zi daca faci manual) dai cu ceara, care formeaza o pelicula la suprafata vopselei. Ceara e protectoare. Numai ca cele mai scumpe produse, care au in compozitie si ceara de cardanuba, dureaza maxim 6 luni. Intretinerea peliculei de ceara la spalare se face cu sampon.
O ceara buna se aplica de 3-4 ori pe an. Exista si solutii strict pt luciu/gloss care se ot alica si mai des, si mult mai repede, dar numai dupa un tratament serios al vopselei inainte. COntin printre altele si ulei de jojoba laugh.gif
Stiati ca vopseaua se deshidrateaza ?


--------------------
RENAULT LAGUNA COUPÉ GT 4CONTROL & DACIA DUSTER 1.3 tCE 2010 / 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ydaniel
post 18 Jan 2007, 22:55
Post #38


Adrenaline junkie!


Group: Members
Posts: 10.608
Joined: 11 August 04
From: black sea




ia uite ca stie cineva:)


--------------------
Oriunde, oricand... ARO!
Cand esti bun ,nu-si amintesc
Cand esti rau ,nu te uita!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr_mKe
post 18 Jan 2007, 23:29
Post #39


Membru cu stetoscop


Group: Members
Posts: 7.217
Joined: 25 November 06
From: Deva




Sfat din proprie experienta. Daca masina nu are vopseaua degradata rau, abtine-te de la polish. Spal-o bine cu sampon, da-o cu ceara. Exista solutii pt plastic, care le mentin culoarea intensa fara sa la faca sa luceasca, solutii pt flancurile cauciucurilor (aici exista si una speciala pt gloss).
Polish super bun e cel 3m. Polish exista produs de fiecare marca de vopsea pt rezultate optime. De cumparat au detail nu vei gasi.
Ceara foarte buna si da-i pace daca vopseaua nu e deteriorata grav.


--------------------
RENAULT LAGUNA COUPÉ GT 4CONTROL & DACIA DUSTER 1.3 tCE 2010 / 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
matrafox
post 11 Jun 2007, 21:07
Post #40


Membru autentic


Group: Members
Posts: 238
Joined: 2 May 05




am o dacie crem din 89,vopseaua originala pe cam toata masina in afara de aripile fata care au fost schimbate era matuita.polish-ul profesional m-a costat 1,5 mil in afara de aripi care aratau super klumea.masina era matuita binisor de tot si credeam ca doar o va face sa luceasca dar sincer s-a aprins mult culoarea si are un luciu de poveste .nu pot crede cat de bine a iesit.un sfat: polish-ul profesional se da doar automat si cu solutii profesionale ,nu metro,carrefour si alte magazine de gen.spor la treaba


--------------------
dacia 1310 tlx - CT-02-GVS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ydaniel
post 12 Jun 2007, 10:38
Post #41


Adrenaline junkie!


Group: Members
Posts: 10.608
Joined: 11 August 04
From: black sea




la metro are un pachet de la turtle wax de 16,5 lei care contine 2 solutii:) e f bun.merita;)


--------------------
Oriunde, oricand... ARO!
Cand esti bun ,nu-si amintesc
Cand esti rau ,nu te uita!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
papamuntz991
post 12 Jun 2007, 21:57
Post #42


Membru autentic


Group: Members
Posts: 496
Joined: 15 January 07
From: Militari Customs




cu turtle wax am vazut pe la logan ca a dat un tip si a scos o zgarietura de lucea vopseua...de pasta prevent am auzit(asa a zis el) ca foloseste un tip de pe retromobil cu o dacie visinie din 69 sau p-acolo...cu vopsea originala si tot...


--------------------
Dacia 1310 '90 TLX - B 17 M..
cu Dacia in suflet...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
matrafox
post 20 Jun 2007, 23:07
Post #43


Membru autentic


Group: Members
Posts: 238
Joined: 2 May 05




a mai fost cineva la polish ?ceva rezultate ?poate o poza sau doua ?smile.gif


--------------------
dacia 1310 tlx - CT-02-GVS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
the fast and furious
post 30 Jun 2007, 00:18
Post #44


Membru autentic


Group: Members
Posts: 588
Joined: 3 October 06
From: Bucuresti






Am patit-o si eu zilele astea: mi-am parcat masina in totalitate pe o bordura ca ma grabeam la un examen si n-am avut timp sa caut loc de parcare, si vreo baba crizata mi-a facut figura si mi-a zgariato cu cheia vreo 5 cm- 7 cm nu foarte profund si inca vreo 5 superficial.
Credeti ca Polishu asta de la Prevent ma poate ajuta si pt zgarieturi?


--------------------
Dacia / Opel - Berlina / Astra Classic - 1999 / 2006 - B -- ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ecopower
post 23 Dec 2007, 15:32
Post #45


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 21 August 07




Pentru cei care vor sa dea un luciu masinii intr-un timp scurt si fara efort la un pret mult mai mic decat daca l-ar da la un atelier specializat vedeti videoclipul de pe acest link:
http://br.youtube.com/watch?v=sSuZ-wk8-Vg&feature=related
Daca va intereseaza trimiteti mesaj pe readbon@gmail.com


--------------------
Dacia 1310 1985
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PH-06-BOA
post 1 Jan 2008, 22:46
Post #46


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.731
Joined: 28 April 07




Pentru a folosi un flex normal( fara reglaj) turatia e prea mare, si se poate exfolia vopseaua. Pentru a reduce turatia la jumatate, puneti o dioda in serie (sa suporte 2-3A sau 3 buc. de 2N4007 in paralel) pe circuitul de alimentare al flexului.Mai bine direct in priza de la un prelungitor.Si asa turatia e mare, nu trebuie apasat tare.


--------------------
Dacia 1310 1988 - ph-99-aob
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
motosoft
post 6 Jul 2010, 09:31
Post #47


Membru incepator


Group: Members
Posts: 43
Joined: 26 April 10




polishatu e de mai multe feluri, sunt cazuri in care se foloseste si smirgher , si paste, si cazuri in care iese doar din pasta, la zgarieturile adanci se fol smirgher de 1500, 3000 dupa care se ia cu 3 tipuri de polish la masina speciala cu bureti de polish speciali, e de lucru aproximativ jumatate de zi dar masina iese k noua.

------------------
polishare auto, moto, ceruire, vopsitorie auto moto, colantari
peste 50.000 de nuante de vopsea ,lac standox de cea mai buna calitate
0766801145


--------------------
dacia logan 2009 - b 65 vni
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
giovanigigi
post 24 Sep 2011, 09:40
Post #48


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 3 May 11




Salutare!
Sunt nou pe aici si sper sa nu fiu off topic. Detin o DACIA 1310 CN4 din 1999 si acum 2 zile am facut-o lata. Masina am cumparat-o de curand, a fost vopsita cam acu 3 ani deci nu are vopseaua din fabrica. In ultima vreme am avut ceva de reparat la ea si pe unele locuri mai ramasese cate o mana de unsoare iar praful tragea bine la ea. Deoarece are un luciu placut pentru o DACIE, m-am hotarat sa iau ceva care sa o spele bine asa ca am intrat la un magazin de piese auto si am luat o spuma activa...recomandata de cel de acolo. Avand tot ce trebuie m-am pus pe treaba, mai intai am testat solutia (fara sa o diluez) pe pragul masinii, unde nu se vede, am lasat-o cam 5 minute si am vazut ca nu ataca vopseaua m-am pus pe treaba. Am pus intr-o sticuluta din aia cu puf un pic de solutie de spuma activa si apoi apa pana in varf. Am inceput sa stropesc masina, bineinteles dupa ce am dat cu apa dinainte, am dat portiera de pe stanga fata, portiera de pe stanga spate, aripa stanga spate si capacul de la portbagaj... m-am miscat repede deoarece citisem pe instructiuni ca nu trebuie lasata mai mult de 1-2 min si nu trebuie sa se usuce pe masina. Din instinct m-am uitat in urma sa vad ce se intampla si deja vazusem ca aparuse ceva puncte maronii, atunci m-am speriat si am inceput sa dau cu apa si sa clatesc... dupa ce am clatit m-am ingrozit au ramas urme pe unde a curs spuma, m-am urcat repede in masina si am taiat-o la o spalatorie crezand ca se mai poate face ceva. Degeaba nu a iesit nimic iar masina asa a ramas...acum tipul de la spalatorie a zis ca se poate remedia fara vopsea...printr-un polish.Insistent fiind tot l-am intrebat cum iese daca iese la fel daca aia daca ailalta. Mi-a zis un pret de 120 RON si nu-mi garanteaza ca ma tine foarte mult acel polish adica dupa o luna apar iar petele, dar a zis ca de iesit iese. Acum am mai citit pe aici si in alta parte depsre polish dar vad ca peste tot se vorbeste de zgarieturi si nu de decolorari. Dupa cum vad eu ca arata vopseaua am impresia ca a ajuns la cea veche...desi atunci cand am sters masina nu a ramas nimic culoare pe carpa. Acele dungi sunt de culoare rosie spre roz.
Am rugamintea sa-mi dati si mie un raspuns daca o pot remedia eu, in regie proprie, si cam ce fel de polish si ceara ar fi mai bun/bune pentru problema mea.Cum trebuie sa fie vremea cu soare /fara soare mai rece/ mai cald? Ajutati un om la ananghie. :icon_confused:
Atasez 3 poze, 2 cu problema si una cu masina. Nu am pozele prea clare deoarece nu le-am facut atunci cand era cald iar cand m-am gandit sa le fac deja a plouat iar cand e uda masina nu se observa asa bine, cand e uscata o vezi de la 1 Km. smile.gif

p2409110921.jpg

p240911092001.jpg

p2409110920.jpg


--------------------
Dacia 1310 1999 CN4 / 1400 cm - IS 07 THJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
WGX
post 24 Sep 2011, 10:28
Post #49


Dacia 1310 Owner


Group: Members
Posts: 388
Joined: 27 August 09
From: Bucuresti




cauta aici sau un mesaj userului CriSTI68


--------------------
Dacia Batranul REnAult Kombi 1999/1310 CL - WGX'u
ex:Dacia 1310 CL Break, Diamond Silver ,Gasoline with Gotronic Ignition Sensor inside
now: Opel Astra G Caravan 1.6 16V 101 HP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PH-06-BOA
post 7 Oct 2011, 21:09
Post #50


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.731
Joined: 28 April 07




Asta care-l recomanzi tu, sigur are atelier de vopsit. Am citit pe sarite, si undeva spune ca, daca polisezi de doua ori pe an, vopseaua tine multi ani. Ori eu sunt prost, ori ala e parlamentar. Polisat ii spun, ca sa nu-i zic polizare. Pai daca de doua ori pe an, dai jos din lac, ca acum mai rar e vopsea, cat de gros e stratul, de poti degrosa mai multi ani, si culmea, ramane si intact. Chiar nu vedeti cat va prostesc unii? Pentru a nu mai starni atatea dispute in mintea increzutilor, eu va pot recomanda o solutie foarte buna, in comparatie cu tampeniile de prin magazine, o solutie pe care si bunicile multora din voi, o folosea. Nu ataca vopseaua, ca in exemplul de mai sus, si da si luciu. Polisarea e bine s-o faceti doar in zona zgarieturilor, in rest doar lustruire. Si cu flexul, care are reglaj al turatiei,se poate face treaba buna. Doar sa ai mana.



--------------------
Dacia 1310 1988 - ph-99-aob
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
giovanigigi
post 8 Oct 2011, 14:40
Post #51


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 3 May 11




Sal!

Merci de sfat. Intre timp n-am stat degeaba am mers in carrfour, dupa mai multa cautari pe net, si am luat o pasta polish(prevent shine 20 RON), ceara de la turtle wax(o cutie rotunda verde-ceara solida/pasta 26 RON) si o laveta din fibre. Am venit acasa si m-am apucat de lucru: am curata bine suprafetele si am dat cu polish dupa instructiuni, dupa care fericit ca vopseaua avea luciu si nu mai era mata, insa decolorarea nu a iesit. Pana aici totul bine, a doua zi cand merg la masina deja inceapea sa apara la loc matuiala, am luat iar la polishat(acum avand timp mai mult deorece m-am trezit mai dimineata) dupa ce am polishat, am venit cu ceara, i-am dat un strat de ceara, dupa care i-am mai dat unul si totul OK.

De atunci sunt cam 2 saptamani si vad ca se mentine bine. Atasez niste poze sa se vada rezultatele. Acum astept sa treaca efectul cerii sa-i mai dau un polish. Din experienta prin care am trecut pot sa zic ca merita sa iei o ceara si un polish si sa iti faci masina un pic. Pe ce am cumparat am dat 52,5 RON si polish(parerea mea) ajunge cam de 3 ori pentru toata masina iar ceara de mai multe ori, deci merita sa dai un polish, la mana dupa care sa o ceruiesti o data pe luna.
Din asa:

p2409111128.jpg

p240911112702.jpg

In asa:

p081011145101.jpg

p0810111451.jpg

p081011145001.jpg

This post has been edited by giovanigigi: 8 Oct 2011, 14:46


--------------------
Dacia 1310 1999 CN4 / 1400 cm - IS 07 THJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tribunul
post 8 Oct 2011, 16:10
Post #52


Sunt inofensiv, dar gandul meu e criminal


Group: Members
Posts: 3.024
Joined: 19 July 05
From: Micul Paris




Ca sa stai cu buzunarul impacat, se zice ca daca lacul pe masina ie de calitate cand ploua apa nu curge, ci sta picaturi pe masina (capata, plafon...).


--------------------
Renault "Megane" Scenic 2 2007
"Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai."
"Consumul exagerat de mitocanie si neam prost dauneaza grav sanatatii ..."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b 45 bwy
post 8 Oct 2011, 22:40
Post #53


Van driver


Group: Members
Posts: 1.135
Joined: 27 November 10
From: Bucuresti




da vezi ca nu trebuia sa dai si pe plastice ca sau albit,si trebuie sa insisti mai mult la polish( sa freci mai mult) ca nu prea ti-a iesit


--------------------
Renault Laguna 2003 - Florin&bwy
Nova GT 1999
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
giovanigigi
post 9 Oct 2011, 15:41
Post #54


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 3 May 11




Aha, dar nu am dat pe plastice asa-s la mine, uzate iar pozele is facute cu un telefon ... voi incerca intr-o alta zi sa-i mai dau o mana/ doua, numai sa dea soarele un pic. Acum nu stiu daca ii dau cu polish si ea e ceruita se intampla ceva, sau pot sa-i dau fara nici o grija? Fata de cum arata inainte cred ca-i mai bine acum.

This post has been edited by giovanigigi: 9 Oct 2011, 15:44


--------------------
Dacia 1310 1999 CN4 / 1400 cm - IS 07 THJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghitza
post 9 Oct 2011, 17:14
Post #55


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.806
Joined: 23 April 08
From: ARAD




Cand dai cu polish sa nu bata soarele pe ea


--------------------
Dacia/BMW 316i an 99 1310 li 2003 Berlina - Ar-07-GIB/BG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ydaniel
post 9 Oct 2011, 23:28
Post #56


Adrenaline junkie!


Group: Members
Posts: 10.608
Joined: 11 August 04
From: black sea




spuma activa ieftina contine un procent mare de soda,ceea ce decoloreaza vopseaua si mai ales ornamentele.


--------------------
Oriunde, oricand... ARO!
Cand esti bun ,nu-si amintesc
Cand esti rau ,nu te uita!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2xGI
post 2 Nov 2011, 15:07
Post #57


Membru autentic


Group: Members
Posts: 993
Joined: 24 October 08
From: Bucuresti




a mai incercat cineva asa ceva ?? chiar e pe bune sau .....


''Salut! eu am folosit ceara alimentara la indemnu unui batranel care avea o masina neagra ca a mea diferenta fiind de ani multi ani ,fiind intr-o zona cu salinitate mare si soare cat cuprinde vopseaua masinilor se decolora,masina mosului stralucea de mama focului ,dupa mai multe cautari (ceara naturala sau alimentara),am cumparat cascaval Babybel care este invelit in ceara alimentara,poze cu masina nu mai am ca am vanduto,dar va zic ca lucea de nu se putea si de un negru puternic,cel care a cumparato ma intreba daca a fost vopsita de curand,si rezista foarte bine la spalat ,am dat de 2 ori in interval de un an.,adevarat ca freci la ia cam multicel si trebuie sa stea masina in soare ca sa fie ceara lichida.''


--------------------
ex. Dacia 1300 1978 - momentan Treanta 2
niciodata sa nu spui niciodata
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mirceamg
post 7 Jun 2012, 23:43
Post #58


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 7 June 12




Mai este un mic secret pentru cei care au vopseaua ok si vor sa aplice doar ceara. Exista de la cativa producatori un fel de plastilina, se numeste argila, si este sub forma de baton/bara.
Minunea asta de argila se foloseste atunci cand, trecand cu mana peste vopsea se simt rugozitati.
Din bara de argila asta se rupe o bucata, se modeleaza un pic in mana sa se moaie, apoi se formeaza sub forma unui disc de maxim 4 degete latime.
Apoi se face o solutie din 1 litru de apa in care se pune 1 lingurita de sampon auto (nu altceva). Se aplica cu un spray aceasta solutie de cateva ori pe discul de argila si apoi permanent pe vopsea si se freaca usor cu argila pe suprafata vospselei.
Cand argila se murdareste, se remodeleaza si se continua. Cand e murdara toata, se arunca.
Argila nu face altceva decat sa inglobeze impuritatile de pe suprafata vopselei. O sa vedeti ca, dupa ce ati tratat suprafata cu argila, cand treceti mana pe vopsea nu veti mai simti decat o suprafata perfect neteda.
E important sa nu lasati sub nicio forma vopseaua fara solutie (solutia formeaza o pelicula intre argila si vopsea) si sa nu lucrati la soare. Tratati suprafete mici, de max 30 cm patrati.
La sfarsit, dupa ce stergeti bine suprafata (de preferat cu o carpa cu microfibre fara margini tari), se poate aplica ceara. Astfel, ceara va ramane pe suprafata mai mult timp.
In functie de producatori, exista mai multe culori de argila pe piata. Important este sa va interesati daca sunt agresive sau mai putine agresive (pentru suprafete foarte murdare se folosesc unele mai agresive/abrazive).

Bafta multa la ceruit!

P.S. dupa ce aplicati ceara, spalati doar cu sampon auto. Altfel riscati sa dati jos toata ceara si ati muncit degeaba!


--------------------
Dacia 1100 1971
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
motosoft
post 9 Jun 2012, 22:27
Post #59


Membru incepator


Group: Members
Posts: 43
Joined: 26 April 10




Noi facem polish profesional de mai bine de 5 ani, intradevcar prin polishare se ia o pelicula de lac foarte mica de ordinul micronilor, asta in functie de zgarieturile masinii, deoarece la cele zgariate adanc nu se poate insista mult, insa pot spune ca un polishat e ca un revopsit, lacul luceste, nu mai e matuit, cularea se vede vie, e altceva. Polishul nu se recomanda de multe ori, insa ceruirea da, prin ceruire de mai multe ori pe an se pastreaza lacul nematuit lucios si protejat de razele soarelui/




This post has been edited by bucatzel: 14 Jan 2015, 16:09


--------------------
dacia logan 2009 - b 65 vni
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
HaoS
post 30 May 2013, 10:14
Post #60


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 12 December 04





La daciile sau masinile care nu au strat lac ( exemplu vopseaua se ia putin pe buretele care polishezi ) un polish auto se poate face foarte usor chiar si manual de cineva care nu are neaparat cunostinta in domeniu. Se poate folosi o pasta "3M hand glaze" amestecat cu putina pasta abraziva iar in final o ceara pe baza de carnauba.
Nu incercati singuri aceasta metoda decat pe vopselele fara strat de lac, altfel recomand un profesionist.


This post has been edited by HaoS: 30 May 2013, 10:25


--------------------
Dacia Nova - B-12-CWL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 2nd May 2024 - 06:43
Forum Renault