DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

164 Pages « < 143 144 145 146 147 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Traiul la curte, vs. traiul la bloc

Merced
post 27 Oct 2022, 17:45
Post #4321


No fear. No limit. No equal.


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 24 June 07




Am dorit anul trecut sa fac analize apei. Apa asta a fost testata initial, dupa ce s-a forat fantana, in anii '90, si era ok. Nu stiu cum sunt gandite, ca na, la cativa zeci de m e un veceu din ala "clasic" de cand lumea, fosa mea e si aia alti zeci de metri in partea cealalata. Stiu ca taica-meu avea el in cap cam cum curge apa aia din izvorul subteran, cam la fel ca si raul, si alea sunt cumva in lateral.

Asta n-ar fi problema, am baut fara stres multi ani, mai ales dupa ce am schimbat instalatia pe acolo, am pus chestii de inox pe unde am apucat, ca la un moment dat aveam o pompa care ii dadea un gust metalic.

De ce am incetat la un moment dat sa beau, e alta poveste... Intr-o iarna cand am venit sa golesc instalatia, m-am uitat in put si am vazut ceva pe acolo, plutind la suprafata. Am luat o galeata cu un bolovan in ea, si am inceput sa scot ce ea. Chestii gen polistiren, alte prostioare. Am un capac ermetic si caminul in care am eu hidroforul este de asemenea ermetic si mai ales comunicarea dintre put si camin. Chiar am pus teava inainte sa-l torn, ca asta e refacut de mine prin 2017 parca. Dar matusa care are si ea camin separat, are un spatiu mare acolo la teava, lasat de un destept de instalator, sa se "aeriseasca" caminul. Asa ca pe acolo au cazut chestii care pluteau la suprafata. Toate ca toate, pana am scos la un moment dat ceva mai "paros" care s-a dovedit a fi un soricel mort... mellow.gif

Atunci m-am scarbit definitiv. M-am dus sa le arat lor, ca ei inca de atunci locuiau permanent aici, i-a luat rasul si n-au facut mare lucru. Au zis ca asa se fac anticorpi. Adica nu stiu daca au astupat acolo ca nu stau eu sa le verific in caminul lor, eu am mai verificat dupa chestii care plutesc din cand in cand dar n-am mai gasit. Cert este ca vreo 3 veri cand veneam aici, ma caram cu baxuri de Bucovina la 2l. La un moment dat, cand era pandemia in forta, am avut si niste baieti care au venit sa "sleiasca" fantana. Mare lucru nu au scos, dar si ce au scos, o galeata din aia din aluminiu turnat de pe vremuri, cine stie de cine scapata, si cand, tot felul de lemne, bucati de cauciuc, etc. Am pus sare cu var si de atunci cam aia a fost.

Rudele mele toate beau fara stres. Adica beau inclusiv nepoatele matusa-mii cand vin de la oras, nu prea a avut nimeni probleme. Eu beau cu cana aia care filtreaza. Gustul ei e chiar foarte ok, e o apa decenta. Tin minte ca a venit o alta ruda pe aici la un moment dat cu un aparat care masura TDS-ul, si a iesit undeva pe la 180 parca. Cam la nivel cu un Borsec asa. Decent. Eu filtrata o pun in espressor si nu vad sa comenteze ceva, i-am facut o decalcefiere ca a cerut-o dupa vreo doi ani de utilizare, si pe aia cu apa si sare de lamaie, ca n-aveam solutia speciala.

Am zis ca ii fac analize in momentul in care voi fi sigur ca nu mai cad alti soareci pe acolo... Pe de alta parte m-am gandit ca apar aia cu apa potabila totusi, si nu mai am stres, pastrez ala doar de udat si backup.


--------------------
Ford Ka 2012 1.2 benzina 69 cai Titanium
it's a kind of peace.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
axabrt
post 27 Oct 2022, 19:06
Post #4322


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.065
Joined: 15 February 05
From: Ploiesti




Eu recunosc că n-am avut curaj să beau decât de la un izvor care izvora direct din munte ? Gen alea de la marginea drumului pe la Posada.
N am pătit niciodată nimic, dar am băut de vreo 2 ori pe an așa ceva


--------------------
Ford Focus mk3.5 Ecob00st
.dracnev si boboru’ este viitoru’.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 27 Oct 2022, 20:00
Post #4323


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Nici macar apa de la robinet nu mai beau de ani de zile.De vreo 15 ani iau zilnic milurit pentru guta. In prospectul medicamentului scrie ca medicamentul are ca efecte secundare diureza marita (confirm, cand ajung in vreo locatie noua prima grija este sa vad unde sunt toalete, in caz de...). Un alt efect secundar este predispozitia spre diaree. Apa de la robinet pare sa confirme. De vreo 3 ani de cand am trecut pe apa de la Profi, partial decarbogazeificata, acest efect secundar a fost substantial diminuat. Din acelasi motiv am renunat la sana si iaurt desi imi plac la nebunie. In schimb m-am reprofilat pe chefir. Alaturi de varza murata, din cate stiu eu, sunt singurele produse alimentare care contin probiotice relativ naturale.


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Merced
post 28 Oct 2022, 06:52
Post #4324


No fear. No limit. No equal.


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 24 June 07




Poftim probiotice, producție proprie rolleyes.gif

Attached thumbnail(s)
Screenshot_2022_10_28_07_52_09_413_edit_com.miui.gallery.jpg ( Size: 1.08mb ) Number of downloads: 391


--------------------
Ford Ka 2012 1.2 benzina 69 cai Titanium
it's a kind of peace.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 28 Oct 2022, 07:00
Post #4325


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Da, fain arata. Sa la mananci sanatos.

Anul acesta toata productia de ardei iuti de pe balcon, si n-au fost putini, i-am transformat in apsta de ardei iute. La rosii a fost cel mai slab an de cand ma joc cu ele pe balcon.

Am pus in 2 ture, dupa o retea banal de simpla si este delicioasa. Am dat o gramada de borcanele pe la prieteni si toti au fost incantati.

O parte ardei iute din productia proprie, otrava, o parte ardei capia rosu, o parte ardei gras, o parte gogsari. Maruntiti si apoi facuti pasta. La final, pentru un kilogram de amestec am pus o lingura mare de sare grunjoasa, amestecat bine si asta-i tot. Fara conservanti, fara tratament termic. Nu iese prea sarat. De cand cu HTA m-am invatat sa mananc foarte putin sarat. Chiar nu imi mai plac produsele foarte sarate.

Deci, maclavaisul bagat la borcanele si la frigider. Merge de minune, in mancare gatita, pe tartine, la orice manac.

This post has been edited by radian: 28 Oct 2022, 07:02


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Merced
post 28 Oct 2022, 07:29
Post #4326


No fear. No limit. No equal.


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 24 June 07




Când ai drum prin Argeș te aștept la un schimb de borcane. Dau unul de ghebe (ciuperci) murate la schimb pe unul din pasta aceea delicioasa pe care am testat -o cândva pe la Rânca. biggrin.gif


--------------------
Ford Ka 2012 1.2 benzina 69 cai Titanium
it's a kind of peace.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 28 Oct 2022, 08:30
Post #4327


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




biggrin.gif Accept provocare. Probabil cat de curand. Saptamana viitoare, Marti am de facut o delegatie la Corabia si apoi miercuri la un alt obiectiv la Giurgiu. La Giurgiu o sa termin realtiv repede, deci o sa-mi ramana o mare parte din zi pentru drum pentru drumul spre casa care presupune sa ma urc pe autostrada, apoi Pitesi, Ramnicu Valcea, Tg. Jiu, home swet home.


Locatia ta cam ce abatare presupune de la traseul mai sus mentionat? Sa-mi dai pe privat adresa si nr. de telefon.


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bion
post 28 Oct 2022, 09:20
Post #4328


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.711
Joined: 1 May 04
From: TM




Lactatele astea procesate cu tot soiul de chimicale ma indoiesc ca mai au vreun bifidus in ele.


--------------------
Dacia SLZ Scala 2003 - TM54
Crăpa-le-ar Domnul ficații
Și setea ogoi-le-ar cu venin,
Căci n-au păreche-n lume blestemații
Crîșmarii care toarnă apă-n vin !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 28 Oct 2022, 14:16
Post #4329


membru


Group: Members
Posts: 4.529
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




In chefirul de cumpărat mai găsești. Pentru test pui o lingura de chefir într-un pahar cu lapte și îl amesteci. Daca într-o zi - doua ai un pahar de chefir, tii minte firma și numai (lapte 04.gif) de-ala cumperi.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 28 Oct 2022, 14:49
Post #4330


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




N-am mai bait lapte de 50 de ani.

This post has been edited by radian: 28 Oct 2022, 15:42


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 28 Oct 2022, 15:21
Post #4331


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.920
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




QUOTE(bion @ 28 Oct 2022, 09:20)
Lactatele astea procesate cu tot soiul de chimicale ma indoiesc ca mai au  vreun bifidus in ele.
*


da, mai bune lactatele alea de la tara, cu bifidus direct de la curul vacii inoculat in lapte.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RDK
post 28 Oct 2022, 15:31
Post #4332


Membru incepator


Group: Members
Posts: 98
Joined: 6 March 16
From: București




Păi cine te-a învățat că vaca se mulge printre picioarele din spate?


--------------------
Dacia Duster 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 28 Oct 2022, 15:40
Post #4333


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.920
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




eh, de parca coada dansei o fi curata foc si nu da din ea... sau taranu si spala ugerul inainte de muls.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 28 Oct 2022, 21:32
Post #4334


membru


Group: Members
Posts: 4.529
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Este ca n-ai fost la tara in copilarie? Ai fi surprins de cate fac taranii aia la care te uiti de sus.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin1983
post 28 Oct 2022, 21:58
Post #4335


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.587
Joined: 3 July 06
From: Bucuresti-Rahova




QUOTE(RDK @ 28 Oct 2022, 16:31)
Păi cine te-a învățat că vaca se mulge printre picioarele din spate?
*


radmasa.gif radmasa.gif


--------------------
Renault Megane1- -Sisteme electronice de securitate
"Pe zi ce trece, prostii fac progrese, devin si mai prosti!" C. Vadim Tudor
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cosstel
post 29 Oct 2022, 04:48
Post #4336


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 4 November 05




să mă bag și eu în seamă pe teme de lactate 🙂
odată la 2-3 luni ma pricopsesc cu 3-4l de lapte de la o fermă, laptele după ce că e mult nici nu se păstrează mai multe zile și atunci ma apuc de făcut sana 😁
întreaga cantitate de lapte o pun pe foc, aștept pina începe să se formează aceapelicula la suprafață, bănuiesc un 80*+ și închid focul lasind să se răcească oala, cu un capac deasupra, pina atinge temperatura corpului, răcirea se mai poate face și forțat
peste laptele acesta pun o cana de sana din comerț, Rustic sau Gusturi Romanești, amestec, acopăr și aștept, cam 10 ore, aici trebuie avut grijă ca procesul de coagulare să nu dureze nici prea puțin dar nici prea mult fiindcă se separă fazele
după care pus în pet-uri cu gura largă și la frugider
iese identic cu cel din comerț, sana
deci lactatele din comerț conțin bacterii active, sănătoase pentru flora noastră intestinală
sper să vă fi fost de ajutor 😇

This post has been edited by Cosstel: 29 Oct 2022, 04:48


--------------------
VW Caddy Furgon 2006 - B03???
I'm a simple man, I see boobs, I press LIKE!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Merced
post 29 Oct 2022, 21:09
Post #4337


No fear. No limit. No equal.


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 24 June 07




Eu am un Instant pot cu program de iaurt. Am făcut prin vara iaurt cu lapte de la vaca mătușă -mii. Fiert înainte de mine pe foc, răcit tot așa cât de cât și pus în jucărie cu un iaurt cat mai bio din comerț. Iese demențial. Acum trebuie să fete văcuța, deci nu mai am acces cantități de lapte, dar în vreo luna și ceva as putea să mă repauc. In imagine, sugestie de servire, din castron de lut cu miere de la un consătean și mix de nuci bio din Lidl...

Attached thumbnail(s)
Screenshot_2022_10_29_22_08_05_314_edit_com.miui.gallery.jpg ( Size: 1.08mb ) Number of downloads: 242


--------------------
Ford Ka 2012 1.2 benzina 69 cai Titanium
it's a kind of peace.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 31 Oct 2022, 03:52
Post #4338


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Ce mama dracului poti face cand ai un vecin dement si iresponsabil?

Consoarta are un vecin, locuieste singur, pe aceeasi coloana cu consoarta, la ultimul etaj. Are cca. 46, 47 ani de ani, este mare cat ursul (nimeni nu vrea sa se implice intr-un "razboi" pe fata cu el, tuturor le este frica de el), foarte agresiv si verbal dar si fizic, tirist pe comunitate. Cand vine acasa terorizeaza toata scara.

De vreo 15 ani acuza un cancer fictiv, cu care si-a excrocat parintii sa-i dea bani pentru tratamente. Intrase in ceva belele si avea datorii mari. Acum se pare ca i s-a implinit dorinta. O vecina, asistenta medicala, care are cheia de la el sa-i ingrijeasca apartamentul cand este plecat pe TIR, zicea ca de data asta chiar i s-a indeplinit dorinta. I-a gasit in casa niste scrisori medicale. Individul are o tumoare imensa, inoperabila, pe creier.

Zilele trecute, ne-am intersectat cu el la intrarea in casa scarii. De la ultimul etaj a coborat sprijinit de balustrada dar la iesire mai sunt vreo 3 trepte fara balustrada. Nu a avut putere si stabilitate sa le coboare. Nu avea putere in picioare, tremura vai de pwla lui. Pe barbie era galben verzui. Zicea ca a vomitat. Banuiesc ca fiere. In final s-a lasat sa cada in cwr dar i-au ramas picioarele adunate sub el intr-o pozitie nefireasca. L-am ajutat sa-si indrepte picioarele. Consoarta s-a oferit sa cheme ambulanta. A refuzat categoric. L-a intrebat de ce a iesit din casa. A zis ca vrea sa mearga sa-si cumpere tigari. I-am dat ce aveam la mine, un pachet pe jumatate plin.

In continuu ameninta ca da drumul la gaz in casa sa provoace o explozie ca lui nu-i mai pasa de nimic. Idiotul este in stare s-o faca.

Vecinii de pe acelasi palier cu el zic ca noaptea iese pe casa scarii sa se plimbe, in pwla goala.
Tipul nu consuma alcool.

Idiotul asta conduce camionul pe autostrazile EUropei. Bomba cu ceas.

Ieri dupa-amiaza a lasat robinetul de apa la bucatarie deschis. Cand a ajuns apa la vecina de sub el, s-a format un grup de 4 vecini, inclusiv consoarta, care i-au intrat in casa ai au adunat apa de pe jos. A declarat senin ca a facut-o intentionat. Si-a lasat vecinii sa-i faca curat in casa si s-a culcat linistit. Consoarta si-a petrecut duminica adunand apa in casa idiotului iar ala dormea linistit.

Plus o gramda de alte mici mizerii cotidiene. El nu duce gunoiul la ghena din principiu. Tot ce n-i mai trebuie arunca pe geam. vecinii aduna zilnic gunoaiele lui. In nenumarate randuri a "gospodarit" diverse lucruri gasite pe casa scarii.

Evident, el nu recunoaste nimic.

Ce drac se poate face in astfel de situatii?

Ta-su, am inteles, a fost cam la fel. Are o singura ruda, un frate, ala se pare ca-i intreg la cap, stabilit in Canada. Consoarta a luat legatura cu el. A promis, cat de curand vine acasa sa vada ce se poate face cu idiotul.

This post has been edited by radian: 31 Oct 2022, 03:57


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 31 Oct 2022, 08:28
Post #4339


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.920
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




QUOTE(tatabobu @ 28 Oct 2022, 21:32)
Este ca n-ai fost la tara in copilarie? Ai fi surprins de cate fac taranii aia la care te uiti de sus.
*


Nu e bine sa generalizezi.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 31 Oct 2022, 10:02
Post #4340


membru


Group: Members
Posts: 4.529
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Exact asta incercam să-ți subliniez și eu.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 31 Oct 2022, 10:16
Post #4341


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.920
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




@radian, dar cum ii gasesti frate? De facut... daca il reclami la politie, ii da o amenda pentru inundat si atat. Nu cred ca ii face cineva controlu psihologic ca ti se pare tie defect.
@tatabobu, tocma pt ca am fost si la tara zic asa, am baut si lapte proaspat muls si nefiert. SI mulgatoarea automata tot e mai igienica decat manual in galeata

This post has been edited by einstein1984: 31 Oct 2022, 10:20


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 31 Oct 2022, 10:42
Post #4342


membru


Group: Members
Posts: 4.529
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Este. Dar de la "mulgătoarea automata e mai igienica" la "taranu' nu se spala pe mâini și nu spala ugerul vacii înainte s-o mulgă" e o generalizare mult prea grosieră.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 31 Oct 2022, 11:08
Post #4343


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.920
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




La vaca mai e cum e, ma gandesc insa la oi.... mai ales alea mulse la stana.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Agrig
post 31 Oct 2022, 12:37
Post #4344


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.938
Joined: 13 February 04
From: Jimbolia/Timisoara mai rar.




Alea se mulg intr-o canita legata cu ata deasupra sistarului, cind se scapa oaia ... se arunca acea canita ca boabele schimba culoarea cascavalului...


--------------------
Renault Megane IV 1,33Tce 2021 Life
"Proștii se înmulțesc cînd cei înțelepți aleg să tacă"

Nelson Mandela
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
axabrt
post 31 Oct 2022, 14:23
Post #4345


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.065
Joined: 15 February 05
From: Ploiesti




Declarai fosa la primărie, semnat contract cu firma de vidanjare.
Din contract. Pct d, ce o fi vrut să zică poetul.
1031221419.jpg ( Size: 1.44mb ) Number of downloads: 125

Deci ei fac analiza apei scoase din fosa mea.
Dar ei de fapt nu scot apa, scot depunerile din primul compartiment....
De unde știu eu ce analiza fac ei și cat de corecta e.

M as gândi înainte să chem vidanja torn un tub de domestos in fosa și moare tot.
Normal la analiza iese zero microorganisme.


--------------------
Ford Focus mk3.5 Ecob00st
.dracnev si boboru’ este viitoru’.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 31 Oct 2022, 14:32
Post #4346


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.920
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




pai in fosa nu ar trebui sa ai totusi niste bacterii acre sa se ocupe de ce e e acolo? Nu cred ca vrei sa killeresti tot.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
axabrt
post 31 Oct 2022, 14:39
Post #4347


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.065
Joined: 15 February 05
From: Ploiesti




Naiba stie. In fosa aia ajunge și ce iese din mașina de spălat (detergenți calgon anticlacar, soluttlii anti pete , vanish, soluții de făcut rufele moi cocolino și dracu știe ce dezinfectanți de haine de bebeluși nu știu cum le zice da pe flacon zice că omoară 99,9 ) și ce se scurge pe la chiuveta din bucatarie (detergenți spălat vase) cantități destul de mari. Se duce un bidon de detergent de vase pe luna.
Deci bacteriile alea oricum sunt in coma. Nițel clor nu cred că o să le schimbe starea în mai rău. Daca trăiesc după tratamentul meu sigur sunt din alea mutante la antibiotice

This post has been edited by axabrt: 31 Oct 2022, 14:41


--------------------
Ford Focus mk3.5 Ecob00st
.dracnev si boboru’ este viitoru’.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 31 Oct 2022, 15:22
Post #4348


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.088
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




QUOTE(axabrt @ 31 Oct 2022, 15:23)
Din contract. Pct d, ce o fi vrut să zică poetul. 

Da' la pct. b ce-o fi patit poetul ("rezolvit")? biggrin.gif


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 31 Oct 2022, 15:44
Post #4349


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.920
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




E scris corect.... chiar daca nu stii tu ce inseamna


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paul_damian
post 31 Oct 2022, 15:49
Post #4350


Membru mult


Group: Members
Posts: 644
Joined: 21 April 04
From: Medias, Romania




@axabrt: daca te referi la punctul d, pot sa-ti spun ca:
- termenul de "apa uzata" este folosit si pentru continutul fosei :-)
- ei isi iau rezerva sa iti faca analiza apei uzate luate de la tine. Nu neaparat lunar. Fac una, si o pun la dosar. Daca ulterior suspecteaza ca s-au produs modificari majore in configuratia ta (de ce nu, sa iti faci o crescatorie de gaini, de exemplu) pot sa iti rezilieze contractul actual si sa iti ofere altul, desigur la alte tarife (ceea ce ar fi de bun simt, avand in vedere costurile mai ridicate de a epura o astfel de apa uzata). Si lor, ca prestatori de servicii, li se elibereaza de regula facturile pe baza analizelor efectuate de statia de epurare.


--------------------
Dacia Sandero Stepway, 2021
Ex Dacia Logan KissFM 1.4, 2008
Ex Dacia 1310, 1999
Ex Dacia 1100, 1969
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
164 Pages « < 143 144 145 146 147 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 2nd May 2024 - 08:19
Forum Renault