DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

164 Pages « < 144 145 146 147 148 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Traiul la curte, vs. traiul la bloc

axabrt
post 31 Oct 2022, 16:04
Post #4351


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.065
Joined: 15 February 05
From: Ploiesti




M am liniștit
Daca cresc găini sigur că nu are legătură cu calitatea apei din fosa, că doar nu le iau cu mine in baie sa și facă nevoile sau le spăl în cadă cu mine.
Tu probabil ai vrut sa zici daca fac un coteț cu găini și cotețul îl leg la fosa.... Apoi daca găinile fac pipi-caca găinaț el se va duce în fosa?
Plus că ei nu pot veni lunar sa ia probă din fosa fiindcă eu vidanjez cam odată la trei patru ani.
Dar în general am înțeles ce ai zis, ideea ensa nu mi fac griji

This post has been edited by axabrt: 31 Oct 2022, 16:05


--------------------
Ford Focus mk3.5 Ecob00st
.dracnev si boboru’ este viitoru’.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 31 Oct 2022, 16:15
Post #4352


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.920
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Nu stiu ce cunosti tu despre gaini, dar ele sigur fac caca, pipi separat nu fac ca se amesteca in cloaca, nu e nici un "daca". Si daca ai planseu de beton si speli cu furutnul gainatul si ajunge in fosa....


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 31 Oct 2022, 16:21
Post #4353


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.088
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




QUOTE(einstein1984 @ 31 Oct 2022, 16:44)
E scris corect.... chiar daca nu stii tu ce inseamna
*


Daca stii tu ce inseamna, lumineaza-ne! Un link din dex ar fi suficient (fara wiki, pls.)


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paul_damian
post 31 Oct 2022, 16:38
Post #4354


Membru mult


Group: Members
Posts: 644
Joined: 21 April 04
From: Medias, Romania




Am dat doar ca exemplu gainile, poate sa fie orice, alte animale sau procese industriale. Cateva gaini sau vaci sau masini de spalat se iau in calcul, adica... cam ce are omul prin batatura. Problema intervine cand te apuci de chestii industriale, crescatorii, etc. Atunci sunt alte norme si, pentru autorizare, trebuie sa ai inclusiv statie de epurare proprie. De exemplu excrementele de gaini, ca tot veni vorba, sunt extrem de acide. O fabrica mica poate folosi substante specifice care are alte efecte. Nu poti turna asa ceva intr-o statie de epurare de oras - care e calculata pentru un anumit proces - fara sa o distrugi. De exemplu la statia noastra exista niste bazine biologice care cresc niste bacterii, anumite bacterii, care fac parte din procesul de epurare. Daca se distrug (ele trebuie sa aiba permanent o anumita tempreatura si o anumita oxigenare) dureaza mai mult de o jumatate de an ca sa se repopuleze (2500 Euro gramul de bacterii de initiere).
Anecdotic: nici apa de ploaie nu e buna. Unul din motivele pentru care se fac retele separate de apa menajera si apa pluviala e ca sa nu ajunga valuri de apa de ploaie in statiile de epurare si sa dilueze tot procesul, adica sa-l cam dea peste cap.


--------------------
Dacia Sandero Stepway, 2021
Ex Dacia Logan KissFM 1.4, 2008
Ex Dacia 1310, 1999
Ex Dacia 1100, 1969
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 31 Oct 2022, 16:55
Post #4355


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.920
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




contractul e rezolvit daca s-a dizolvat prin rezolutiune, art 1554 cod civil. https://www.legal-land.ro/codul-civil-adnot...ale-rezilierii/

Paul damian, o spalatorie auto cred ca i iera mai la indemana ca exemplu.

This post has been edited by einstein1984: 31 Oct 2022, 16:57


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 31 Oct 2022, 17:11
Post #4356


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.909
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




Axa...usor cu detergentii agresivi mai ales la copil. Ev o clatire suplimentara. Hainele la copil mic oricum se strica....pateaza...se arunca/recicleaza.

Poti trece la detergenti ecologici...mai ales ca ai fosa.

This post has been edited by wolfin: 31 Oct 2022, 17:13


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
axabrt
post 31 Oct 2022, 20:03
Post #4357


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.065
Joined: 15 February 05
From: Ploiesti




QUOTE(paul_damian @ 31 Oct 2022, 16:38)
Anecdotic: nici apa de ploaie nu e buna. Unul din motivele pentru care se fac retele separate de apa menajera si apa pluviala e ca sa nu ajunga valuri de apa de ploaie in statiile de epurare si sa dilueze tot procesul, adica sa-l cam dea peste cap.
*


Asta cu diluția se tratează cu plicuri cumpărate din comerț.
Cică că să meargă bine fosa trebuie sa pui un plic săptămânal, dar eu pun când îmi aduc aminte , cam odată pe luna.


--------------------
Ford Focus mk3.5 Ecob00st
.dracnev si boboru’ este viitoru’.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rue
post 31 Oct 2022, 20:21
Post #4358


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.590
Joined: 18 September 05
From: Internet




QUOTE(axabrt @ 31 Oct 2022, 14:23)
Declarai fosa la primărie, semnat contract cu firma de vidanjare.
Din contract. Pct d, ce o fi vrut să zică poetul. 
[attachmentid=1628143636]
Deci ei fac analiza apei scoase din fosa mea.
Dar ei de fapt nu scot apa, scot depunerile din primul compartiment....
De unde știu eu ce analiza fac ei și cat de corecta e.

M as gândi înainte să chem vidanja torn un tub de domestos in fosa și moare tot.
Normal la analiza iese zero microorganisme.
*



Am pus cred pe off topic anunțul cu HG714 și a avut ecouri dar tu ești primul cu contract etc.
Firma de vidanjare era în referințe la primărie sau de pe mica publicitate?
Cine a decis perioada de vidanjare? E ceva estimat sau impus de primărie?
Ai fosa ermetică, adică adecvată cum zice in lege?
Peste 80% din fose sunt neconforme, ceva mai mult decât gropile de wc.


--------------------
former Dacia Logan 2006 1.4 mpi Laureate Plus - RUE
Dacia Logan 2021 100 TCE Eco G, Comfort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Merced
post 31 Oct 2022, 20:22
Post #4359


No fear. No limit. No equal.


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 24 June 07




QUOTE(radian @ 28 Oct 2022, 08:30)
biggrin.gif  Accept provocare. Probabil cat de curand. Saptamana viitoare,
*



Din nefericire saptamana asta nu prea am eu cum, dar da-mi un PM cand mai ai tu drumuri pe aici ca potrivim ceva. Eu sunt la aprox 15 km de Curtea de Arges, dar poti sa mergi spre Valcea de acolo, nu trebuie sa te abati foarte mult de la traseul normal. Eu aveam zile cand ma duceam direct Pitesti-Ramnicu Valcea via Curtea de Arges, mai ales cand vedeam blocaje pe Dealu Negru pe waze. Pe vremea cand colindam si eu cu munca.,


--------------------
Ford Ka 2012 1.2 benzina 69 cai Titanium
it's a kind of peace.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rue
post 31 Oct 2022, 21:04
Post #4360


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.590
Joined: 18 September 05
From: Internet






--------------------
former Dacia Logan 2006 1.4 mpi Laureate Plus - RUE
Dacia Logan 2021 100 TCE Eco G, Comfort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 31 Oct 2022, 23:34
Post #4361


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.467
Joined: 1 November 04
From: sat




Dacă ceea ce scrie în articol e corect, că ai obligația de a te conecta la canalizare și în același timp să renunți la fosă, sunt curios ce soluție tehnică prevăd ei pentru cazurile în care există 5-10 m diferență de nivel între instalația sanitară a casei și rețeaua de canalizare. Că la țară eu unul, și vecinii mei idem, pompăm din fose în rețea, altfel nu putem învinge gravitația. Niște legi făcute ca să fie, nu ca să rezolve ceva.

This post has been edited by marksman: 31 Oct 2022, 23:34


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paul_damian
post 1 Nov 2022, 14:28
Post #4362


Membru mult


Group: Members
Posts: 644
Joined: 21 April 04
From: Medias, Romania




Aici imi permit sa intervin din nou. Legea care te obliga la racordare exista de atat de multa vreme inca ai avut foarte, foarte multi de ani sa te pregatesti pentru asta. Sigur ca majoritatea nu au facut-o (Fosa? Pompe? Automatizare? Ma f*t in ei, nu ma pot obliga). Pe de alta parte, in general se cam proiecteaza canalizarea, unde se poate si unde e intelegere, destul de adanc incat sa o poata folosi atat cel "dinspre deal" cat si cel "dinspre vale".


--------------------
Dacia Sandero Stepway, 2021
Ex Dacia Logan KissFM 1.4, 2008
Ex Dacia 1310, 1999
Ex Dacia 1100, 1969
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 1 Nov 2022, 14:37
Post #4363


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.920
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




QUOTE(marksman @ 31 Oct 2022, 23:34)
Dacă ceea ce scrie în articol e corect, că ai obligația de a te conecta la canalizare și în același timp să renunți la fosă, sunt curios ce soluție tehnică prevăd ei pentru cazurile în care există 5-10 m diferență de nivel între instalația sanitară a casei și rețeaua de canalizare. Că la țară eu unul, și vecinii mei idem, pompăm din fose în rețea, altfel nu putem învinge gravitația. Niște legi făcute ca să fie, nu ca să rezolve ceva.
*


strada e cu 5 m mai sus decat casa??? Si nu iti curge apa de pe drum in curte?


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 1 Nov 2022, 17:47
Post #4364


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.467
Joined: 1 November 04
From: sat




QUOTE(paul_damian @ 1 Nov 2022, 14:28)
Aici imi permit sa intervin din nou. Legea care te obliga la racordare exista de atat de multa vreme inca ai avut foarte, foarte multi de ani sa te pregatesti pentru asta. Sigur ca majoritatea nu au facut-o (Fosa? Pompe? Automatizare? Ma f*t in ei, nu ma pot obliga). Pe de alta parte, in general se cam proiecteaza canalizarea, unde se poate si unde e intelegere, destul de adanc incat sa o poata folosi atat cel "dinspre deal" cat si cel "dinspre vale".
*


Canalizarea s-a proiectat cu pompe pentru că satul e în mare parte în vale. Nu poți băga canalizarea la 25 de metri sub pământ. UE a dat banii pentru un anumit număr de gospodării, ăia au prins gratuit racordarea, cu tot ce înseamnă ea: apă potabilă și sistem de canalizare, cu pompa și sistemul aferent de automatizare. Culmea că și în condițiile astea, nu s-au înghesuit prea mulți. Orășenii în schimb au vrut toți moca, dar nu au prins decât unii. Restul am plătit din buzunar tot.

QUOTE(einstein1984 @ 1 Nov 2022, 14:37)
strada e cu 5 m mai sus decat casa??? Si nu iti curge apa de pe drum in curte?
*


Nu, pentru că acum există rigole care preiau apa pluvială și o duc pe stânga și pe dreapta curții până jos în vale.


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
axabrt
post 1 Nov 2022, 19:35
Post #4365


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.065
Joined: 15 February 05
From: Ploiesti




Firma este una "arondată" primăriei, ii zice ceva in genul servicii urbane srl
Un fel de sc firea srl probabil.

Vidanjarea e la modicul preț de 150 lei când se umple bazinul primar al fosei . Care fosa recomandata de producător sa se vidanjeze citez odată la 1 - 2 ani, funcție de necesități.
Eu am un cămin de vizitare din PVC de diametru 400mm înainte de fosa și mă uit acolo sa vad când se umple , apare și apă în căminul ăla, eu am vidanfat cam odată la 4 ani.
Fosa e tricamerala cu capacitate totala de 2.2 MC.


--------------------
Ford Focus mk3.5 Ecob00st
.dracnev si boboru’ este viitoru’.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paul_damian
post 2 Nov 2022, 09:42
Post #4366


Membru mult


Group: Members
Posts: 644
Joined: 21 April 04
From: Medias, Romania




Apropo de:

https://ziare.com/bransare-apa/bani-de-la-s...nectare-1769660

Ceea ce nu e rau, daca e adevarat. Banii astia cred iti ajung, la preturile de azi, pentru o mica automatizare care sa-ti urce apa uzata in canalizare, plus conducte de apa si apa uzata. Un automat simplu, cateva plutitoare de apa uzata, poate chiar si un senzor hidrostatic de apa uzata, pompa e ieftina, restul tevi pana la limita de proprietate, de acolo e obligatia operatorului.


--------------------
Dacia Sandero Stepway, 2021
Ex Dacia Logan KissFM 1.4, 2008
Ex Dacia 1310, 1999
Ex Dacia 1100, 1969
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rue
post 4 Nov 2022, 20:01
Post #4367


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.590
Joined: 18 September 05
From: Internet




Nu știu dacă scrie in articol dar prima branșare este pentru familii care dovedesc că au venituri minime pe membru de familie, ceva salarii minime. Deci pa!
La fel că și programul cu becurile ...80 mil bugetați pe o prostie in loc sa facă investiții decente.


--------------------
former Dacia Logan 2006 1.4 mpi Laureate Plus - RUE
Dacia Logan 2021 100 TCE Eco G, Comfort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 4 Nov 2022, 20:44
Post #4368


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Este un sprijin consistent pentru familiile și persoanele singure, cu venituri reduse, care au media veniturilor bănești nete lunare sub salariul minim brut pe țară garantat la plată pe membru de familie Acest text a fost copiat de pe Ziare.com Câți bani poate primi o gospodărie prin programul ”Prima conectare”. Ajutor de la stat pentru branșarea la apă și canalizare https://ziare.com/bransare-apa/bani-de-la-s...dium=copy-paste

Fix pwla. Amaratii care au un venit pe membru de familie mai mic decat salariul minim brut pe tara garantat or sa se foloseasca de aceste utilitati exact pana vor fi debransati pentru neplata primei facturi. Pai, aia si asa traiesc de pe o zi pe alta si din putinul pe care il castiga, mare parte merge pe tigari si bautura, nici batuti nu or sa aiba bani sa plateasca in plus fata de cheltuielile din prezent, facturi la apa la robinet, canalizare, etc.

Banii alocati sunt bani aruncati pe fereastra. Cei care au decis sa propuna spre finantare un astfel de program, inca odata dovedesc incompetenta celor care ne guverneaza. Niste birocrati ministeriali damboviteni care nu au nici cea mai vaga idee despre realitatea din teritoriu, din birourile lor comode creioneaza niste programe care au sanse zero barat de succes.

Sunt exemple bine cunsocute de catre cei care au tangenta cu finantarile nerambursabile, in primii ani de programe europene (cele de preaderare) s-au finantat cu mult entuziasm progame de bransare la reteaua apa / canal. Cunosc personal cateva cazuri din sate de munte din judetul Caras-Severin. Desteptii care au creionat programele din birou, s-au deplasat in teritoriu, impreuna cu primarul, intr-un cadru festiv au intrebat cativa tarani, bade vrei sa ai apa la robinet si canalizare? Da, saru'mana boierule, cum sa nu vreau... Nu le-a zis nimeni ca se face din bani europeni doar reteaua pana la nivelul de magistrale. Ulterior bransarea gospodariilor, pe banii beneficiarilor. S-a inaugurat investitiile, s-au taiat panglici. Cand au aflat taranii cat au de platit pana la urma, si nu erau din cei cu venitul pe membru de familie sub salariul minim, au refuzat cu totii. Tot neamul lui s-a c.acat in fundul curtii si n-a murit nimeni din asta, o vor face si de aici incolo fara sa cheltuie o avere pentru bransare.

Opinia personala, se acorda prea multa atentie ratatilor, inadaptatilor social. Alora, un ajutor social cat sa aiba din ce supravietui si pa. Oricum nu au capacitatea intelectuala sa devina un partener viabil intr-un astfel de contract social. Mai degraba ar trebui orientat ajutorul pentru reducerea diferentelor dintre traiul in mediul urban si cel rural, catre cei care au capacitatea sa se foloseasca de ajutorul oferit.



--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rue
post 4 Nov 2022, 22:07
Post #4369


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.590
Joined: 18 September 05
From: Internet




Asta ziceam și eu, dar în mai puține cuvinte. smile.gif
Canalizarea aduce costul dublu al apei de rețea consumate. Teoretic vor consuma cât își permit.
In 10 ani probabil că procentul care sunt conectați la apă și canal va fi mult mai mare că acum.
Avem apa de jumătate de an dar canalizarea nu știu nimic ce și când.
Nici nu ai pe cine întrebă pt că primatul va minți cu gura plină și nu are o relevanță.
In ziua dinaintea alegerilor a venit cu un muncitor și au trasat cu var pe unde vine rețeaua cu apa, la oha...au săpată peste câteva luni bune, dar asta a învățat la liceul auto unde a picat bacul.

This post has been edited by rue: 4 Nov 2022, 22:08


--------------------
former Dacia Logan 2006 1.4 mpi Laureate Plus - RUE
Dacia Logan 2021 100 TCE Eco G, Comfort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bion
post 4 Nov 2022, 23:26
Post #4370


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.711
Joined: 1 May 04
From: TM




Daca vrei sa civilizexi zona rurala trebuie cu de-a sila. Taranul romsn nu vrea sa dea un ban pe apa, cacastoare. gunoi menajer. Stiu situatii in EU unde die gemeinde iti aduce facilitatile la poarta oriunde in intravilan dar te obliga sa te racordezi. Si da, unde e cu deal si vale iti pompezi kktul.


--------------------
Dacia SLZ Scala 2003 - TM54
Crăpa-le-ar Domnul ficații
Și setea ogoi-le-ar cu venin,
Căci n-au păreche-n lume blestemații
Crîșmarii care toarnă apă-n vin !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paul_damian
post 4 Nov 2022, 23:35
Post #4371


Membru mult


Group: Members
Posts: 644
Joined: 21 April 04
From: Medias, Romania




Aici trebuie sa-i dau dreptate lui bion.
Si la noi exista cadrul legal sa-l amendeze pe nea Ion pentru buda care o da in vale. Sa-l vad pe ala care o sa o faca...


--------------------
Dacia Sandero Stepway, 2021
Ex Dacia Logan KissFM 1.4, 2008
Ex Dacia 1310, 1999
Ex Dacia 1100, 1969
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin1983
post 5 Nov 2022, 09:16
Post #4372


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.587
Joined: 3 July 06
From: Bucuresti-Rahova




QUOTE(radian @ 4 Nov 2022, 21:44)
Opinia personala, se acorda prea multa atentie ratatilor, inadaptatilor social. Alora, un ajutor social cat sa aiba din ce supravietui si pa. Oricum nu au capacitatea intelectuala sa devina un partener viabil intr-un astfel de contract social.

aici gresesti... se dau bani pe voturi. ai buletin esti util.


--------------------
Renault Megane1- -Sisteme electronice de securitate
"Pe zi ce trece, prostii fac progrese, devin si mai prosti!" C. Vadim Tudor
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
volint
post 5 Nov 2022, 16:50
Post #4373


membru miserupist


Group: Members
Posts: 317
Joined: 7 September 04
From: Bucuresti (44.45682;26.13879)




QUOTE(radian @ 4 Nov 2022, 20:44)
...

Alora, un ajutor social cat sa aiba din ce supravietui si pa.
...
*



Fix mentalitatea asta a fwtut tara asta. Acu' toti aia de care zici asteapta doar "ajutorul" de la autoritati; nu le trebuie altceva, este nirvana vietii lor.

Pa vremea "ailalta" nu aveai de ales, munceai unde vroiai tu ori statul, insa de "plantatie" nu scapai. Acum "defavorizatii" sunt platiti sa stea degeaba. Pe banii mei si ai tai.


--------------------
Dacia / Mitzu Nova GTI / hautlandăr 2000 / 2011 - B-22-YFL /
Credinta in Dumnezeu ma obliga sa fiu deschis oricarui adevar. Altfel sunt mai rau ca dracul, devin ipocrit.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yoncv
post 5 Nov 2022, 17:26
Post #4374


Membru ochelarist


Group: Members
Posts: 428
Joined: 28 September 06
From: Craiova




Munceai pe dracu. Era plin de trântori care frecau menta, că nu puteau fi concediați.


--------------------
VW Jetta 2017 - dj-17-???
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 5 Nov 2022, 18:24
Post #4375


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Volint, daca data nasterii declarata este cea reala, banuiesc ca nu ai apucat sa muncesti in sistemul comunist. Eu am apucat cativa ani. Erau foarte multi cei care se fofilau.

Ar trebui sa-ti dea de gandit cuvintele cheie din actul normativ. Familiile ai caror mebrii de familie de familie au un castig pe cap de membru de familie mai mic decat salariul minim pe economie. Or fi si exceptii dar majoritatea celor care se complac in astfel de situatii nu prea merita sa le dai multa atentie. Cei mai multi dintrei ei sunt oameni compromisi social. Singurul lucru bun pe care-l poti face pentru ei este sa le asiguri un minim de subzistenta si sa gasesti o cale sa-i duci la scoala pe copii lor. Macar o parte din copii aia vor dori sa faca in viata si altceva decat ce vad la parinti lor.

In mediul urban sunt o gramada, care stau la bloc si au toate utilitatile taiate pe motiv de neplata. In mediul rural situatie e si mai albastra. vorbim de oameni fara instructie scolara, analfabeti, incapabili sa-si construiasca planuri pe termen scurt sau mediu. Pentru ei exista doar ziua de azi. Au crapat matul, sunt fericiti, ce-o fi maine, cui ii pasa. Sa investesti bani in astfel de oameni e risipa 100%. Gaseste o solutie sa-i finatezi pe cei care singuri nu pot sustine o astfel de investie, dar care chiar isi doresc sa beneficieze de un ajutor pentru bransare la apa curent / canalizare.


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
volint
post 5 Nov 2022, 21:55
Post #4376


membru miserupist


Group: Members
Posts: 317
Joined: 7 September 04
From: Bucuresti (44.45682;26.13879)




QUOTE(radian @ 5 Nov 2022, 18:24)
1
Volint, daca data nasterii declarata este cea reala, banuiesc ca nu ai apucat sa muncesti in sistemul comunist. Eu am apucat cativa ani. Erau foarte multi cei care se fofilau.

2
Ar trebui sa-ti dea de gandit cuvintele cheie din actul normativ. Familiile ai caror mebrii de familie de familie au un castig pe cap de membru de familie mai mic decat salariul minim pe economie. Or fi si exceptii dar majoritatea celor care se complac in astfel de situatii nu prea merita sa le dai multa atentie. Cei mai multi dintrei ei sunt oameni compromisi social. Singurul lucru bun pe care-l poti face pentru ei este sa le asiguri un minim de subzistenta si sa gasesti o cale sa-i duci la scoala pe copii lor. Macar o parte din copii aia vor dori sa faca in viata si altceva decat ce vad la parinti lor.

3:
In mediul urban sunt o gramada, care stau la bloc si au toate utilitatile taiate pe motiv de neplata. In mediul rural situatie e si mai albastra. vorbim de oameni fara instructie scolara, analfabeti, incapabili sa-si construiasca planuri pe termen scurt sau mediu. Pentru ei exista doar ziua de azi. Au crapat matul, sunt fericiti, ce-o fi maine, cui ii pasa. Sa investesti bani in astfel de oameni e risipa 100%. Gaseste o solutie sa-i finatezi pe cei care singuri nu pot sustine o astfel de investie, dar care chiar isi doresc sa beneficieze de un ajutor pentru bransare la apa curent / canalizare.
*



1:
N-ai tu alta treaba? Vreo boia de pregatit... ceva... bulion...
Aia de se fofilau de la munca au avut urmasi care-s platiti in zilele noastre sa stea degeaba.

2:
Ce naste din pisica, soareci mananca...

3:
Nu pot, nu vreau... Decat.

Ps la 1: A mea e mai tanara si mai putin zbarcita, n-a muncit in comunism.


--------------------
Dacia / Mitzu Nova GTI / hautlandăr 2000 / 2011 - B-22-YFL /
Credinta in Dumnezeu ma obliga sa fiu deschis oricarui adevar. Altfel sunt mai rau ca dracul, devin ipocrit.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 10 Nov 2022, 17:09
Post #4377


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Tai-o, impaiaz-o si pune-o la loc de cinste pe un macrameu intr-o vitrina din dulap.


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
volint
post 10 Nov 2022, 17:55
Post #4378


membru miserupist


Group: Members
Posts: 317
Joined: 7 September 04
From: Bucuresti (44.45682;26.13879)




De-mi arati cum se face ma conformez.

biggrin.gif


--------------------
Dacia / Mitzu Nova GTI / hautlandăr 2000 / 2011 - B-22-YFL /
Credinta in Dumnezeu ma obliga sa fiu deschis oricarui adevar. Altfel sunt mai rau ca dracul, devin ipocrit.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 10 Nov 2022, 18:47
Post #4379


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Devii plictisitor, pa.


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
volint
post 10 Nov 2022, 19:03
Post #4380


membru miserupist


Group: Members
Posts: 317
Joined: 7 September 04
From: Bucuresti (44.45682;26.13879)




Dupa dvs...


--------------------
Dacia / Mitzu Nova GTI / hautlandăr 2000 / 2011 - B-22-YFL /
Credinta in Dumnezeu ma obliga sa fiu deschis oricarui adevar. Altfel sunt mai rau ca dracul, devin ipocrit.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
164 Pages « < 144 145 146 147 148 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 2nd May 2024 - 08:47
Forum Renault