DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> De la 3 prezoane la 5 prezoane

DjIubitzel
post 28 Jan 2008, 00:58
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 23 January 08




Salutare.... as dor sa intreb pe cineva care si-a schimbat din 3 prezoane in 5 prezoane ....ce a facut si cum. as dor sa imi pun si eu. ce modificari trebui. as dori o poza daca se poate .multumesc biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif


--------------------
Dacia 1310 dacia 1310 1998 - SV 04 EKI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SGM.MYKE
post 28 Jan 2008, 09:17
Post #2


Membru cu gargauni la cap


Group: Members
Posts: 584
Joined: 10 August 05
From: Stuttgart




De ce vrei tu sa treci la cinci prezoane, cand toti trec la patru. blink.gif
Pe fata e usor, iei port-fuzete de papuc si gata dar pe spate e mai greu.
Plus ca nu gasesti jenti frumoase pe cinci prezoane cu distanta de 5x100. wink.gif


--------------------
Honda Integra TypeR 1999_1.8 190CP
Stiu putin, dar vreau mai mult.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
McCIUKEN
post 21 Nov 2011, 21:57
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 25 December 10




http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...ndpost&p=250127
"fuzeta fata de papuc 4x4 , portfuzeta fata de papuc 4x4 , etrier de nova , jug de etrier de nova , discul ventilat , rulmentii de papuc fata."

As face si eu modificarea asta. Din ce scrie acolo doar cumpar piesele si le montez pe masina pur si simplu. Asa este?

"iar pe spate nu ai cum sa adaptezi tambur de papuc de 5 sau 3 prezoane cu tractiune fata pt ca e mai mare !"

Rog pe cineva sa detalieze "e mai mare" Este mai mare in sensul ca voi fi obligat sa folosesc jante de 14"? Exista vreo problema de compatibilitate intre tamburul de papuc cu 5 prezoane cu tractiune fata si puntea spate de dacie berlina/break? Ceva de genul.. puntea e conica si rulmentul de papuc nu.. sau altceva nu stiu.
Nu dati cu pietre ca nu am vazut tambur de papuc desfacut.


--------------------
Dacia 1400 Break 2002 - B 41 RSO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aditza579
post 21 Nov 2011, 22:23
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.195
Joined: 30 January 11
From: Bucuresti




Este total diferit conceput tamburul de papuc, gandesteute ca majoritatea au tractiune spate, deci trebuie sa fie antrenat de un ax planetar. NU ai cum in veci sa pui asa ceva pe berlina decat daca iei puntea cu tot. Daca vrei sa treci la 4 prezoane, citeste tot topicul acesta, si mai vorbim dupa aceea. Nu cred ca n-ai cum sa nu te lamuresti din tot acest topic: http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=38761&st=330


--------------------
Dacia 1610 RS '99 - Under construction
"Orice prost poate sti, scopul e sa intelegi!" ... Albert Einstein
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Black%Snake
post 21 Nov 2011, 23:21
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.717
Joined: 13 June 08
From: Resita




QUOTE(DjIubitzel @ 28 Jan 2008, 01:58)
Salutare.... as dor sa intreb pe cineva care si-a schimbat din 3 prezoane in 5 prezoane ....ce a facut si cum. as dor sa imi pun si eu. ce modificari trebui. as dori o poza daca se poate .multumesc biggrin.gif  biggrin.gif  biggrin.gif
*



E foarte simplu de facut dar nu rezolvi nimic spectaculos, numai in cazul in care iti plac tie niste jante in 5 prezoane si vrei sa le pui.

-pe fata pui fuzete de papuc diesel care sunt in 5 prezoane
- pe spate iti faci flanse de trecere de la 3 la 5 si gata, asta e tot

montezi jantele alea si rulezi sanatos

This post has been edited by Black%Snake: 21 Nov 2011, 23:22


--------------------
Dacia 1300 1973/Alpine 1.6 - Cs-02-LEL
Ni se maresc pupilele cand se zdruncina tabla
Stie dracu daca o sa ne tina rabla.... :D
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
McCIUKEN
post 22 Nov 2011, 00:20
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 25 December 10




Multumesc pentru raspunsuri dar tot nu m-am lamurit. Am citit topicul ala si altele despre trecerea la 4 prezoane upgrade la frane, butuci modificati si alte minunatii.

Eu vreau sa trec la 5 prezoane (nu la 4 ca toata lumea) pentru ca pot sa folosesc piese noi de dacia fara sa improvizez nimic. Din pacate mi-am consumat aproximativ 8 ore pe forum si abia am gasit ceva clar, dar nu suficient.

Mai sus l-am citat pe Aalpine intr-unul din topicuri unde a spus ca NU se pot monta tamburi de la papuc "CU TRACTIUNE FATA" pentru ca sunt mai mari.

Dacia papuc cu tractiune fata are aceeasi tamburi ca papucul cu tractiune spate? Aalpine a lasat sa se inteleaga ca nu... Eu nu am mesterit niciodata vreun papuc... Pana la urma in ce sens sunt mai mari? Nu intra janta de 13"?


--------------------
Dacia 1400 Break 2002 - B 41 RSO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Black%Snake
post 22 Nov 2011, 02:02
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.717
Joined: 13 June 08
From: Resita




Pe spate numai cu flanse poti rezolva, alta solutie nu ai... tamburii de papuc au alta forma, alta dimensiune si nu intra janta de 13
- nu inteleg de ce vrei tu sa te complici cand toata lumea cauta sa faca totul cat mai simplu
- tine minte cateva cuvinte: nu tot ce e nou este si mai bun smile.gif

This post has been edited by Black%Snake: 22 Nov 2011, 02:02


--------------------
Dacia 1300 1973/Alpine 1.6 - Cs-02-LEL
Ni se maresc pupilele cand se zdruncina tabla
Stie dracu daca o sa ne tina rabla.... :D
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
McCIUKEN
post 22 Nov 2011, 12:18
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 25 December 10




Deci daca pun jante de papuc merge nu?


--------------------
Dacia 1400 Break 2002 - B 41 RSO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Black%Snake
post 22 Nov 2011, 12:57
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.717
Joined: 13 June 08
From: Resita




QUOTE(McCIUKEN @ 22 Nov 2011, 13:18)
Deci daca pun jante de papuc merge nu?
*



pai daca treci la 5 prezoane iti pui jante de aliaj nu de papuc, ca nu treci degeaba... ori ramai la 3 cu jante de tabla ori la 5 cu aliaje, dupa ce ca faci modificarile de pomana tu mai pui si jante de tabla, ori faci un lucru bun ori nu-l mai faci deloc.


--------------------
Dacia 1300 1973/Alpine 1.6 - Cs-02-LEL
Ni se maresc pupilele cand se zdruncina tabla
Stie dracu daca o sa ne tina rabla.... :D
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aditza579
post 22 Nov 2011, 13:34
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.195
Joined: 30 January 11
From: Bucuresti




QUOTE(McCIUKEN @ 22 Nov 2011, 00:20)
Multumesc pentru raspunsuri dar tot nu m-am lamurit. Am citit topicul ala si altele despre trecerea la 4 prezoane upgrade la frane, butuci modificati si alte minunatii.

Eu vreau sa trec la 5 prezoane (nu la 4 ca toata lumea) pentru ca pot sa folosesc piese noi de dacia fara sa improvizez nimic. Din pacate mi-am consumat aproximativ 8 ore pe forum si abia am gasit ceva clar, dar nu suficient.

Mai sus l-am citat pe Aalpine intr-unul din topicuri unde a spus ca NU se pot monta tamburi de la papuc "CU TRACTIUNE FATA" pentru ca sunt mai mari.

Dacia papuc cu tractiune fata are aceeasi tamburi ca papucul cu tractiune spate? Aalpine a lasat sa se inteleaga ca nu... Eu nu am mesterit niciodata vreun papuc... Pana la urma in ce sens sunt mai mari? Nu intra janta de 13"?
*


Nu ve putea pune in veci butuc de papuc pe berlina din mai multe motive:
1. Are alte cote la rulmenti.
2. Are alt sistem de prindere.
3. Are alte dimensiune.
Crede-ma nu ai cum sa-l pui. De ce vrei sa te complici. NU faci adaptari daca treci la 4 prezoane, este chiar muult mai usor. Vorba lui Black%Snake, de ce ai vrea sa te complici?


--------------------
Dacia 1610 RS '99 - Under construction
"Orice prost poate sti, scopul e sa intelegi!" ... Albert Einstein
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nalodaniel
post 22 Nov 2011, 14:10
Post #11


a3a oara scriu corect


Group: Members
Posts: 361
Joined: 24 March 08
From: suceava




4 prezoane e mai usor pe spate, tamburii ii gasesti pe R18 si se potrivesc la fix. Daca vrei sa treci totusi la 5 prezoane 5x100, trebuie sa intelegi ca n-ai nici o sansa sa gasesti tamburi de frana pe marimea ta si trebuie sa treci la discuri. E foarte multa munca, si iti trebuie dinastia. Astia ii gauresti la 5x100, si pui pe ei discuri+etrieri 5x100, sunt usor de gasit ca toate masinile VAG (Seat, Skoda, VW) in 5 prezoane pana la golf4 inclusiv au avut prindere 5x100 ( de la golf 5 au trecut la 5x112). Intr-adevar, gasesti jante in prostie pe 5x100, dar ai foarte foarte mult de munca sa faci conversia pe spate. Si daca pui discuri pe spate, trebuie obligatoriu sa faci un upgrade si pe fata, daca nu iti blocheaza spatele cand franezi si ca si cum ai lua viraje cu frana de mana trasa. Si desigur, dupa ce schimbi discuri si etrieri pe spate+fata, trebuie schimbata si pompa de frana cu tot cu servo... Cam incepi sa-ti dai seama cat de mult ai de munca sa scoti treaba asta la capat. smile.gif


--------------------
dacia 1310 1986 - -- -- ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aditza579
post 22 Nov 2011, 17:43
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.195
Joined: 30 January 11
From: Bucuresti




Noi i-am spus, acum decizia el o ia. Daca vrea sa se complice, treaba lui, dar vad ca o tine pe a lui in continuare.


--------------------
Dacia 1610 RS '99 - Under construction
"Orice prost poate sti, scopul e sa intelegi!" ... Albert Einstein
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
McCIUKEN
post 22 Nov 2011, 19:40
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 25 December 10




Ideea mea era sa am 5 prezoane, discuri ventilate pe fata, alta pompa de frana, iar pe spate daca sunt obligat sa folosesc discuri... ce naiba? tot raul spre bine! Am vazut ca se pot pune etrieri de la VW... Puntea de renault 18 are axul conic sau drept?
Nu mai incercati sa ma descurajati.


--------------------
Dacia 1400 Break 2002 - B 41 RSO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aditza579
post 22 Nov 2011, 19:52
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.195
Joined: 30 January 11
From: Bucuresti




Nu te descurajeaza nimeni, dar exact ce ai spus tu mai sus se poate face pentru 4 prezoane si este mult mai usor. Tu chiar vrei sa faci asta sau doar vrei sa ne bati la cap?


--------------------
Dacia 1610 RS '99 - Under construction
"Orice prost poate sti, scopul e sa intelegi!" ... Albert Einstein
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Black%Snake
post 22 Nov 2011, 20:32
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.717
Joined: 13 June 08
From: Resita




QUOTE(McCIUKEN @ 22 Nov 2011, 20:40)
Ideea mea era sa am 5 prezoane, discuri ventilate pe fata, alta pompa de frana, iar pe spate daca sunt obligat sa folosesc discuri... ce naiba? tot raul spre bine! Am vazut ca se pot pune etrieri de la VW... Puntea de renault 18 are axul conic sau drept?
Nu mai incercati sa ma descurajati.
*



Pe spate pui punte cu tamburi mari de berlina si flanse de trecere, altceva nu poti sa pui. ori intelegi asta ori noi nu mai postam aici ca ne iei de fraieri, noi iti spunem ceva si tu batman batman...


--------------------
Dacia 1300 1973/Alpine 1.6 - Cs-02-LEL
Ni se maresc pupilele cand se zdruncina tabla
Stie dracu daca o sa ne tina rabla.... :D
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
McCIUKEN
post 22 Nov 2011, 20:38
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 25 December 10




Dacia mea are nevoie de o revizie si dintr-un in alta am decis sa o trec pe 5 prezoane.
Am vazut ca pentru 4 prezoane este nevoie de piese second hand, strungarie, moficari... (pe fata) iar sistemul de la papuc se monteaza pur si simplu. Pe spate am vazut si eu ca este mai simplu cu 4 prezoane (punte de R18) dar nu exista o solutie sa am 5 prezoane si pe spate? Din cate am vazut pe forum toti au fugit de prinderea in 5 prezoane din cauza jantelor care cica erau greu de gasit. Spunea cineva ca se pot pune fuzete de fata pe spate dar facea referire la topicul cu 121 de pagini (imbunatatiri dacia clasic) si link-ul nu duce direct la informatia respectiva.

LE: Daca as putea as sterge posturile de la 4 in sus. Sunt total inutile. Cine mai posteaza sa puna dracului informatii folositoare.

This post has been edited by McCIUKEN: 22 Nov 2011, 21:04


--------------------
Dacia 1400 Break 2002 - B 41 RSO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nalodaniel
post 22 Nov 2011, 20:50
Post #17


a3a oara scriu corect


Group: Members
Posts: 361
Joined: 24 March 08
From: suceava




QUOTE(McCIUKEN @ 22 Nov 2011, 20:38)
Spunea cineva ca se pot pune fuzete de fata pe spate
*


radmasa.gif


Desi o fi pisele de trecere la 4 prezoane sh, sunt mai tari decat ce poti cumpra de nou.
Nu suntem genul care sa descurajeze, din contra, dar in cazul de fata e imputita rau rau rau de tot treaba!

QUOTE(McCIUKEN @ 22 Nov 2011, 19:40)
Puntea de renault 18 are axul conic sau drept?
*



conic, exact ca la dacie.

This post has been edited by nalodaniel: 22 Nov 2011, 20:53


--------------------
dacia 1310 1986 - -- -- ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
McCIUKEN
post 22 Nov 2011, 21:14
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 25 December 10




Multumesc de raspuns Daniel. Pentru spate tu ce solutie ai adopta? Spuneai mai sus de discuri de la grupul VAG cu butuc de remorca padis gaurit la 5x100. O solutie fara gaurit, strunjit nu exista? Te intreb pentru ca nu as vrea sa fac rabat de la siguranta. Prelucrarile astea lasa loc de greseli care se pot trasforma in accidente.


--------------------
Dacia 1400 Break 2002 - B 41 RSO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aditza579
post 22 Nov 2011, 21:24
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.195
Joined: 30 January 11
From: Bucuresti




Serios, daca nu citesti ce am scris mai sus toti, ca fara ceva modificari, care iti garantez eu ca nu cedeaza, nu poti face ceva mai de doamne-ajuta la Dacia. Daca mai vii cu intrebari la care ti-am raspuns de 10 ori ca nu s poate, iti dau report. Nu glumesc, potoleste-te, mai bine intreaba cum faci sa adaptezi pe fata 4 prezoane fara modificari, si vorba lui Daniel, piesele sh sunt de n ori mai bune ca ce gasesti acum nou.


--------------------
Dacia 1610 RS '99 - Under construction
"Orice prost poate sti, scopul e sa intelegi!" ... Albert Einstein
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VS-02-ZCK
post 22 Nov 2011, 21:28
Post #20


Membru


Group: Members
Posts: 151
Joined: 6 February 10




sper sa nu deranjez pe nimeni ca postez aici am si eu o intrebare ca vad ca va pricepeti la trecerea de la 3 la 4 cam cat ar ajunge investitia de a face aceste modificari astept mesaje pe pm multumesc


--------------------
dacia 1325 L ,fiat palio weekend 1995, 1998 - VS-02-ZCK
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
McCIUKEN
post 22 Nov 2011, 21:37
Post #21


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 25 December 10




Aditza la cate topicuri ai stricat.. strica-l si p'asta tati. Esti total inutil zau. Mai sus vorbeam despre tamburi de la papuc cu tractiune fata tu imi spui ca au gauri de planetare. Si daca imi dai report ce imi faci? Hai ca esti chiar amuzant. Umbla pe alte topicuri daca nu iti place asta.

Trecerea la 4 prezoane fata-spate costa in jur de 5 milioane din cate am ineles eu (butuci+tamburi nu stiu sigur daca intra si etrierii in banii astia)

This post has been edited by McCIUKEN: 22 Nov 2011, 21:41


--------------------
Dacia 1400 Break 2002 - B 41 RSO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nalodaniel
post 22 Nov 2011, 23:09
Post #22


a3a oara scriu corect


Group: Members
Posts: 361
Joined: 24 March 08
From: suceava




QUOTE(McCIUKEN @ 22 Nov 2011, 21:14)
O solutie fara gaurit, strunjit nu exista?
*


NU!

QUOTE(McCIUKEN @ 22 Nov 2011, 21:14)
Te intreb pentru ca nu as vrea sa fac rabat de la siguranta. Prelucrarile astea lasa loc de greseli care se pot trasforma in accidente.
*


Daca ai dubii nu cred ca e bine sa te apuci. smile.gif


Inca ceva: http://www.reno.ro/-t162736.html
uita-te la data de inceput a anuntului, si apoi aici. Sansele sa mai gasesti asa ceva sunt a naibii de mici.

Deci in afara de flanse nu ai optiuni. Si flansele nu-s tocmai sigure.

This post has been edited by nalodaniel: 22 Nov 2011, 23:11


--------------------
dacia 1310 1986 - -- -- ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
McCIUKEN
post 23 Nov 2011, 01:01
Post #23


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 25 December 10




"Pe spate fuzetele au fost facute la strung si freza ptr a se potrivi rulmenti normali de spate si ptr. a se prinde de punte fara alte modificari. Etrierii si discurile sunt de ansamblu fata."
http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...dpost&p=2172808
Aici am citit despre fuzete de fata montate pe spate



Am cautat in manualul dacia informatii despre tamburul de papuc cu punte spate nemotoare si am gasit doar diametrul tamburului
la dacia 1310, 1325 si 1309 este 228,5 mm
iar la dacia 1304, 1305 si 1307 este 254 mm.
Nu spune nimic despre rulmeni ca ar fi altii, iar demontarea/montarea se face la fel. Pana la urma ce ma impiedica sa montez tamburii de la papuc pe break-ul meu...

Unde sa caut manual de reparatie mai detaliat al puntii nemotoare de dacia 1310, 1304, 1305, 1307? Undeva unde sa scrie axul are diametrul cutare, conicitatea cutare sau este drept sau cum o fi el... se monteaza rulmenti de tipul x, gaura din tambur are nu stiu cati mm. Sau in alta parte unde as putea sa gasesc informatiilea astea? Daca imi raspunde careva ca in manualul dacia sa spuna si in care. Ca eu am 3 manuale si nu scrie in niciunul.

(Tamburii de la papucul cu punte motoare in spate sunt altfel si nu discut despre ei)


--------------------
Dacia 1400 Break 2002 - B 41 RSO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Black%Snake
post 23 Nov 2011, 02:19
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.717
Joined: 13 June 08
From: Resita




Am si eu o intrebare pentru voi astia care va temeti ca nu sunt sisteme sigure si bla bla.... cei din fabrica cum credeti ca toarna piesele? gaurile nu se dau tot la strung ? butucul de nova/papuc dizel credeti ca e turnatu direct cu gauri ? nu tot oamenii fac acele 4/5 gauri si apoi le dau filet ? vreau si eu niste raspunsuri destepte la imputitele astea de intrebari... nu va pune nimeni sa puneti fuzete de plastic si etrieri de carton, cu astfel de modificari s-a participat si la curse de viteza si de indemanare si nu am vazut pe niciunul infipt in pom ... dupa cum ziceam astept niste raspunsuri inteligente.


--------------------
Dacia 1300 1973/Alpine 1.6 - Cs-02-LEL
Ni se maresc pupilele cand se zdruncina tabla
Stie dracu daca o sa ne tina rabla.... :D
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
McCIUKEN
post 23 Nov 2011, 02:28
Post #25


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 25 December 10




Daca tu ai curaj sa te dai pe mana lu' nea Vasile strungaru', e alegerea ta! Sunt n topicuri cu trecerea la 4 prezoane. Asta e cu 5 prezoane! Daca nu ai cunostinte, sfaturi pertinente sau vreo modalitate in care sa participi constructiv la topicul asta, abtine-te!


--------------------
Dacia 1400 Break 2002 - B 41 RSO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Black%Snake
post 23 Nov 2011, 02:33
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.717
Joined: 13 June 08
From: Resita




QUOTE(McCIUKEN @ 23 Nov 2011, 03:28)
Daca tu ai curaj sa te dai pe mana lu' nea Vasile strungaru', e alegerea ta! Sunt n topicuri cu trecerea la 4 prezoane. Asta e cu 5 prezoane! Daca nu ai cunostinte, sfaturi pertinente sau vreo modalitate in care sa participi constructiv la topicul asta, abtine-te!
*




te rog sa raspunzi la intrebarile pe care le-am pus eu si dupa aia ma voi abtine linistit, aceste modificari nu le faci la nenea vasile strungaru, le faci la un meserias care stie, un om peste 50 de ani si ala nu are cum sa iti greseasca, va e frica sa nu cumva sa cedeze ceva cand veniti de la piata cu 2 saci de cartofi...
-sa puna unu aici o poza cu o flansa rupta pe spate sau sa spuna ca a avut probleme
-eu pana acum nu am vazut asa ceva, numai in cazul in care nu s-au respectat anumite dimensiuni


--------------------
Dacia 1300 1973/Alpine 1.6 - Cs-02-LEL
Ni se maresc pupilele cand se zdruncina tabla
Stie dracu daca o sa ne tina rabla.... :D
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
McCIUKEN
post 23 Nov 2011, 02:42
Post #27


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 25 December 10




In fabrica se fac dupa un desen de executie facut de un INGINER, de oameni calificati si piesele alea respecta niste standarde internationale. Piesele respecta niste cote si sunt verificate de CTC. Si nu incepe cu replici gen "suntem in Romania si tot ce se face aici e de rahat". Acum raspunde si tu la intrebarile puse de mine, in posturile de mai sus.

This post has been edited by McCIUKEN: 23 Nov 2011, 02:43


--------------------
Dacia 1400 Break 2002 - B 41 RSO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Black%Snake
post 23 Nov 2011, 02:51
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.717
Joined: 13 June 08
From: Resita




QUOTE(McCIUKEN @ 23 Nov 2011, 03:42)
In fabrica se fac dupa un desen de executie facut de un INGINER, de oameni calificati si piesele alea respecta niste standarde internationale. Piesele respecta niste cote si sunt verificate de CTC. Si nu incepe cu replici gen "suntem in Romania si tot ce se face aici e de rahat". Acum raspunde si tu la intrebarile puse de mine, in posturile de mai sus.
*



Eram sigur ca ma iei cu prostii din astea, ingineri, mecanici etc... (eu stiu ca exista sectie la facultate pentru strungari, deci au si amaratii astia ceva scoala)
Ti-am raspuns la toate intrebari pe care le-ai pus pe topic dar probabil am scris pe chinezeste si nu intelege nimeni nimic. O sa-ti urmez sfatul si ma abtin, o sa caut eu informatii separat despre modificarea pe spate si ma jur ca daca le gasesc iti dau cu tamburii in cap ca poate asa o sa intelegi cum se face ca numai citind aici vad ca nu intelegi, sanatate si spor la munca.


--------------------
Dacia 1300 1973/Alpine 1.6 - Cs-02-LEL
Ni se maresc pupilele cand se zdruncina tabla
Stie dracu daca o sa ne tina rabla.... :D
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
McCIUKEN
post 23 Nov 2011, 03:03
Post #29


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 25 December 10




Ai scris cumva mai sus cum se face modificarea? Ca eu nu vad. Tu si cu Adita sunteti in plus si total pe dinafara. Eu intreb ceva si voi o dati in diverse. Posteaza niste dimensiuni ceva, date constructive. Toata lumea stie de flanse. Daca omul a deschis topic cu trecerea la 5 prezoane, hai sa scriem despre trecerea la 5 prezoane nu bazaconii. Posteaza diametrul axului si conicitatea pentru puntea nemotoare la papuc, macar tipul rulmentilor PENTRU PUNTEA NEMOTOARE ca sa ne intelegem aia fara planetare. Ca sa vad o farama de bunavointa. Daca nu... trag concluzia ca ai incarcat topicul cu posturi inutile si mai bine te abtineai de la inceput.


--------------------
Dacia 1400 Break 2002 - B 41 RSO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Black%Snake
post 23 Nov 2011, 03:13
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.717
Joined: 13 June 08
From: Resita




QUOTE(McCIUKEN @ 23 Nov 2011, 04:03)
Ai scris cumva mai sus cum se face modificarea? Ca eu nu vad. Tu si cu Adita sunteti in plus si total pe dinafara. Eu intreb ceva si voi o dati in diverse. Posteaza niste dimensiuni ceva, date constructive. Toata lumea stie de flanse. Daca omul a deschis topic cu trecerea la 5 prezoane, hai sa scriem despre trecerea la 5 prezoane nu bazaconii. Posteaza diametrul axului si conicitatea pentru puntea nemotoare la papuc, macar tipul rulmentilor PENTRU PUNTEA NEMOTOARE ca sa ne intelegem aia fara planetare. Ca sa vad o farama de bunavointa. Daca nu... trag concluzia ca ai incarcat topicul cu posturi inutile si mai bine te abtineai de la inceput.
*



am toate raspunsurile care le cauti, dimensiuni, cote, forme si tot ce e nevoie dar nu le postez ca nu am pentru cine.
- din partea mea cumpara-ti un papuc disel care are deja 5 prezoane si lasa-ne pe noi cu prostiile tale
- dau acum un mesaj la un admin sa stearga toate posturile mele de pe acest topic daca tu mare inginer, strungar, presedinte, primar, dumnezeu pe pamant ce esti spui ca sunt inutile.


--------------------
Dacia 1300 1973/Alpine 1.6 - Cs-02-LEL
Ni se maresc pupilele cand se zdruncina tabla
Stie dracu daca o sa ne tina rabla.... :D
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 7th May 2024 - 02:15
Forum Renault