DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Bord Clio pe supernova, sfaturi ,pareri , montaj , + uri , - uri

Tince1290
post 29 Jul 2010, 21:05
Post #31


Membru cititor


Group: Members
Posts: 1.795
Joined: 19 September 08




adaug si eu niste poze cerute pe privat cu diversi indicatori de pe bordul de clio...la fiecare poza apare ceva nou deci martorul scris inainte de poza e cel ce lipseste din poza anterioara

pozitii 29072010652.jpg ( Size: 141.92k ) Number of downloads: 1181


faza scurta 29072010653.jpg ( Size: 131.77k ) Number of downloads: 1260


faza lunga 29072010655.jpg ( Size: 139.1k ) Number of downloads: 1188


proiectoare fata 29072010656.jpg ( Size: 135.07k ) Number of downloads: 1120


proiectoare fata-spate 29072010657.jpg ( Size: 131.62k ) Number of downloads: 1096


dezaburire luneta + frana de mana + km total si partial 29072010662.jpg ( Size: 171.9k ) Number of downloads: 370


contact pe treapta 2 29072010658.jpg ( Size: 173.6k ) Number of downloads: 425


contact pe treapta 2 dupa stingerea indicatorilor 29072010659.jpg ( Size: 153.46k ) Number of downloads: 367


avariile (semnalizarile se apind separat dar nu am mai stat sa fac poze) 29072010665.jpg ( Size: 143.75k ) Number of downloads: 289



si o poza cu toti martorii aprinsi 29072010666.jpg ( Size: 150.33k ) Number of downloads: 373


si pentru a va forma o idee cam cat de aprope de margine sunt martorii de pe parti pun si o poza facuta cu blitz

29072010663.jpg ( Size: 425.32k ) Number of downloads: 595


dupa cum se poate observa sunt chiar pe margine.....sper ca nu am fost foarte offtopic biggrin.gif

This post has been edited by Tince1290: 29 Jul 2010, 21:09


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 29 Jul 2010, 21:07
Post #32


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




@euinsumi:
Informatiile legate de consum sunt primite direct din calculatorul de injectie, adica cel de langa baterie. Din ceasuri iese un fir care se leaga la unul din pinii calculatorului, mai exact pin-ul 11. Pe acelasi principiu primeste si clio-ul informatii legate de consum.

Toate celelalte "calcule" sunt efectuate in functie datele furnizate de calculatorul injectie, si in functie de cati km au fost facuti si evident cata benzina mai este in rezervor.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 29 Jul 2010, 21:19
Post #33


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




biggrin.gif ce va certati mai ales @euinsumi biggrin.gif tare foarte tare .
Tince monteaza tabloul de clio 2 daca il ai si cu masca de la nova gti legaturile sunt identice la fel ca la logan in mare , mie unu imi place ca are ace la apa si benzina .
Daca ai si unde sa iti intareasca mecanismul de la oglinzi e perfect asa cum am facut eu.
Asta daca tu vrei intradevar sa faci treaba cum trebuie , si eu daca as gasi tablou de clio 2 l-as var in locul celui de logan.
Legat de indicatia corecta a benzenului se face din rezistente sau din soft.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Euinsumi
post 29 Jul 2010, 21:21
Post #34


Membru incepator


Group: Members
Posts: 46
Joined: 16 July 10




QUOTE(Maskatu @ 29 Jul 2010, 21:07)
@euinsumi:
Informatiile legate de consum sunt primite direct din calculatorul de injectie, adica cel de langa baterie. Din ceasuri iese un fir care se leaga la unul din pinii calculatorului, mai exact pin-ul 11. Pe acelasi principiu primeste si clio-ul informatii legate de consum.


Daca pe sn nu a fost proiectata functia asta , cum adaptam indicatorul? Stii de ce va barai atat la cap ? Cunosc un meserias care a incercat acelasi lucru , dar cu bord de golan. Ce-i drept , a nimerit functiile celelalte , dar indicatorul de benzina mai putin....si a umblat ceva cu ea asa , asta pana a revenit la bordul original.
Eu pun topicul asta la "favorites" si astept rezultatul. Daca se finalizeaza cu brio , va fac cinste , asta ca sa nu mai ziceti ca am venit sa va irit , dar cu o singura conditie : sa fie perfect functional dar si estetic.

<span class='edit'>29 Jul 2010, 21:23:</span>
QUOTE(djasu82 @ 29 Jul 2010, 21:19)
Legat de indicatia corecta a benzenului se face din rezistente sau din soft.




Aici era buba! Din rezistente e relativa treaba.

This post has been edited by Euinsumi: 29 Jul 2010, 21:25


--------------------
Dacia Nova GTI 2000
Mor dupa Daciile tunate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 29 Jul 2010, 21:24
Post #35


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




poate nova ta gti care difera foarte mult de super nova la motor si injectie.
Nu e nici o buba iar softul se da pe bani pentru a se modifica.

This post has been edited by djasu82: 29 Jul 2010, 21:25


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tince1290
post 29 Jul 2010, 21:26
Post #36


Membru cititor


Group: Members
Posts: 1.795
Joined: 19 September 08




djasule nu eu sunt in cauza...ianis...eu dupaia...sa-si mai monteze cativa si sa vad ca e ok...sa vad cum da...etc-etc tongue.gif

legat de capacitatea rezervorului ca am uitat sa zic mai sus...la clio e de 50 l


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
and_rei
post 29 Jul 2010, 21:28
Post #37


Membru multumit de fosta lui SupeRNova


Group: Members
Posts: 3.015
Joined: 20 November 08
From: Bucuresti




euinsumi acum suntem la stadiul de cercetari.maine poate ajung la dezmembrari sa compar la dimensiuni ceasurile de sn cu ceasurile de clio.masuratori tot.poate reusesc si niste poze

estetic il facem nu-i problema.eventual construita o masca din kit de fibra...


--------------------
Renault Megane 2.1 Silver 2005
"Concentrati in metropole, condusi de GPS, vom renunta la creier ca se pare ca gandim prea des."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 29 Jul 2010, 21:29
Post #38


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




si ce daca si la logan e de 50L , mie unu de 6 luni nu-mi mai face figuri cu indicatia la benzen asta dupa ce am tras firele de minus la toate mufele din bord de la tablou.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Euinsumi
post 29 Jul 2010, 21:35
Post #39


Membru incepator


Group: Members
Posts: 46
Joined: 16 July 10




QUOTE(ianys_andrey @ 29 Jul 2010, 21:28)
euinsumi acum suntem la stadiul de cercetari



De acord . Kilometrajul la Clio este electric? ph34r.gif


--------------------
Dacia Nova GTI 2000
Mor dupa Daciile tunate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 29 Jul 2010, 21:38
Post #40


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




pai da nu vrei mecanic biggrin.gif precum il are sn tongue.gif dar numai ca pe cablu mecanic exista traductor de viteza care pleaca la uce si daca vrei la tablou -logan -clio 2-duster.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
and_rei
post 29 Jul 2010, 21:40
Post #41


Membru multumit de fosta lui SupeRNova


Group: Members
Posts: 3.015
Joined: 20 November 08
From: Bucuresti




are cineva cartea tehnica de la clio cu poza ceasurilor si semnificatia tuturor martorilor?


--------------------
Renault Megane 2.1 Silver 2005
"Concentrati in metropole, condusi de GPS, vom renunta la creier ca se pare ca gandim prea des."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 29 Jul 2010, 21:54
Post #42


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




ia legatura cu ramsem tongue.gif


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tince1290
post 29 Jul 2010, 22:13
Post #43


Membru cititor


Group: Members
Posts: 1.795
Joined: 19 September 08




dupa lungi cautari pe forumul frate am gasit un manual dar in franceza....nu are poze deloc...doar diagrame care nu prea ajuta

http://www.gouraud.free.fr/Manuel_reparati...ancais/clio.zip


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 30 Jul 2010, 08:03
Post #44


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Euinsumi, nu prea inteleg ce vrei tu sa demonstrezi. Sunt peste 30-40 de persoane prin toata Romania care si-au montat ceasuri de LOGAN pe a lor super nova.

Singurele probleme care apar sunt:
-repozitionarea reglajului de faruri
-indicatia benzinei din rezervor
-autonomia, care este influentata negativ din cauza erorilor de indicatie a benzinei
-pozitionarea fizica a ceasurilor in bord, intr-un mod cat mai "estetic"

Eu am reusit sa rezolv o parte din problemele aparute , exceptand cea cu indicatia corecta a benzinei, care evident imi dadea peste cap autonomia.

Cam asa ceva a iesit la mine, insa am renuntat din cauza afisajul de carburant care ma sacaia, nefiind foarte precis si avand uneori erori, din cauza "comunicarii" deficitare intre sonda de benzina si circuitul tabloului de bord care fusese programat sa "vada" corect rezervorul de logan.
1.jpg ( Size: 276.78k ) Number of downloads: 665
2.jpg ( Size: 348.34k ) Number of downloads: 438


Dat fiind faptul ca intre ceasurile de clio si cele de logan care sunt defapt preluate tot de pe RENAULT, nu este relativ nici o diferenta, nu vad de ce nu s-ar putea duce pana la sfarsit montarea lui pe o super nova.

Legat de nelamurirea ta cu kilometrajul clio-ului, evident este electronic, iar super nova are traducator de viteza, pentru ca motorul de renault are traducator de viteza, drept urmare se scoate cablul de la kilometrajul mecanic de pe ceasul de super nova si se leaga firul care pleaca din ceas al kilometrajului electronic, la firul galben (daca nu ma insel) care se afla chiar langa coloana de directie, care este defapt semnalul de viteza (traducatorul).

Intr-un caz fericit, s-ar putea ca nivelul carburantului sa fie afisat pe ceas oarecum corect, sa zicem ca ai fi facut plinul deci aproximativ 44 litri, iar pe ceas acul sa nu se duca fix pana sus la "full" ci sa ramana undeva mai jos. Exista totusi aceleasi sanse ca acul sa se duca pana sus la plin, si sa dea erori tocmai "jos" spre golul rezervorului. Totul depinde de sonda de benzina care se afla pe clio.

Cu alte cuvinte problemele ar fi rezolvate in proportie de 80-90%, montajul fizic, fiind unul destul de usor.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
and_rei
post 30 Jul 2010, 09:18
Post #45


Membru multumit de fosta lui SupeRNova


Group: Members
Posts: 3.015
Joined: 20 November 08
From: Bucuresti




na ca am fost si la dezmembrari.cerea 150 ron pe cele mai vechi (negre) si 250 ron pe cele mai noi (albe).alea negre mi s-au parut mai dragute chiar daca erau mai ieftine.am uitat sa intreb daca aveau cb.sau nu stiu astea toate au sau doar unele?

am masurat.ceasurile de clio au 34 cm lungime.cele de sn au 33 cm lungime cu masca si 32 cm lungime fara masca.facand un calcul cu masca diferenta ar fi de 1 cm.deci eu zic ca la dimensiuni ar fi mici modificari

reglajul de la faruri oricum la mine nu prea merge dar daca tot o sa-l scot poate il v-oi repara si il v-oi repozitiona.vedem...


--------------------
Renault Megane 2.1 Silver 2005
"Concentrati in metropole, condusi de GPS, vom renunta la creier ca se pare ca gandim prea des."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 30 Jul 2010, 09:20
Post #46


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Cele de logan aveau tot cam 1-1,5 cm lungime mai mare, fata de cele de super nova.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
and_rei
post 30 Jul 2010, 09:25
Post #47


Membru multumit de fosta lui SupeRNova


Group: Members
Posts: 3.015
Joined: 20 November 08
From: Bucuresti




deci teoretic merg...practic sa vedem biggrin.gif

poate imi raspunde si mie cineva la intrebare.toate ceasurile de clio au CB sau numai unele?ca am uitat sa-i intreb pe aia daca au CB


--------------------
Renault Megane 2.1 Silver 2005
"Concentrati in metropole, condusi de GPS, vom renunta la creier ca se pare ca gandim prea des."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tince1290
post 30 Jul 2010, 10:31
Post #48


Membru cititor


Group: Members
Posts: 1.795
Joined: 19 September 08




iti spun eu....din cate am citti la solenza nu au toate..si degeaba inrebai la dezmembrari ca nu cred ca stiau aia....legat de carburant....diferenta de 6 litrii intre rezervoare nici nu o sa se simta la clio...acul are o cursa foarte lunga...la plin urca deasupra ultimei liniute (care oricum e destul de groasa) si la gol coboara sub linia rosie (la fel...destul de groasa)....a se observa in poza urmatoare cat de jos este acul si masina nu a trecut inca pe rosu desi acul sta pe linia rosie...

29072010660.jpg ( Size: 182.23k ) Number of downloads: 427


deci cred ca asta nu va fi o problema prea mare..din cate am citit pe reno am inteles insa ca exista mici diferente intre consumul indicat de cb si cel real....de 5-10% spuneau ei....si spuneau ca aceste diferente exista la toate masinile si sunt influentate de foarte multi factori....oricum ar fi mie mi-ar placea sa am consum instant...ca mereu am avut curiozitatea sa stiu care e diferenta de consum intre diverse stiluri...diferse turatii de schimbat viteza....diverse viteze de croaziera etc.....deci chiar daca ar exista acele diferente pe mine tot m-ar ajuta icon_mrgreen.gif

This post has been edited by Tince1290: 30 Jul 2010, 10:32


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sukaclc
post 30 Jul 2010, 10:46
Post #49


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 22 January 08




pai masktule ... nu stiu ce sa zic ... tu ai spus ca nu esti sigur daca indica bine acul de benzina si ca nu esti sigur daca rezervorul are fix 44 L. eu cred ca nu are nici o treaba cati litri are rezervorul, eu am mai montat pe un camion inca un rezervor care era conectat la cel din fabrica, puteai fara probleme sa urmaresti ce ai consumat. aici la dsn e mult mai simpla treaba si nu are cum sa afecteze din moment ce plutitorul indica corect si nu ramane blocat.


--------------------
Dacia SupeRNova Clima 2001 - AG -- ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 30 Jul 2010, 10:52
Post #50


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Am spus ca nu imi indica corect nivelul de carburant pe ceasurile de logan. Ceasurile de logan nu au ace la indicatorul de benzina, respectiv temperatura apei, ci un display digital cu "liniute". La benzina 1 liniute echivala cu 5 litri de benzina insa treaba se schimba cand montai ceasurile pe super nova.

Numarul de litri de benzina aflati in rezervor are o foarte mare importanta. In primul rand gandeste-te ca forma rezervorului de logan este total diferita fata de rezervorul de super nova. Are alte curbe, deci alt litraj al carburantului la un anumit nivel.

In al doilea rand sonda de benzina este diferita si transmite altfel informatiile. Ca sa intelegi si mai bine, gadeste-te ca ai o sonda de benzina pusa intr-o galeata de 10 litri, si aceeasi sonda de benzina, tot intr-o galeata cu aceeasi inaltime h dar cu un volum dublu, avand raza mai mare. Aceeasi sonda dar alt volum, si uite cum se schimba datele problemei.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ramsen
post 31 Jul 2010, 18:15
Post #51


My Solenza


Group: Members
Posts: 3.368
Joined: 15 May 08
From: Pitesti - ARGES




ma scuza domnilor cu super nove ca intru peste d-voastra...am citi ce s-a scris mai sus si va pot raspunde decit atit...am montat vreo 3,4 ceasuri logan pe super nove...indicatul eronat de benzina se datoreaza sondei de benzina care este prosta...toti la care le-am montat au schimbat sonda si le arata bine...
nu toate ceasurile de clio au CB sa stii ianys...cu si la logan nu toate au CB...pentru mai multe detalii imi dati un PM aici si va dau mess-ul meu sa discutam...cine este interesat de asa ceva il pot ajuta si cu ceva scheme...imi cer scuze inca odata


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 1.4 Mpi E2 / 2004 - Inca o mai DETIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tince1290
post 31 Jul 2010, 18:50
Post #52


Membru cititor


Group: Members
Posts: 1.795
Joined: 19 September 08




vai dar nu trebuie scuze...ajutorul este bine-venit tongue.gif....te-ai scos andrei biggrin.gif


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 31 Jul 2010, 19:15
Post #53


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




da dar tot nu o sa faceti sa indice 44L biggrin.gif cu toate unitatile la maxim trebuie din soft .
Vedeti poza cum e scris softul original si nu respecta cel putin la mine afiseara pavelelor din 5 in 5 ... asa l-am primti de la un alt amic biggrin.gif cu scrierea la 52000 de km si difera la multe tablouri de logan chiar echipate .
Deci la mine cand am reglat rezistenta totala sa fie la 44L imi sta aprins 9 bare iar ultima pentru 47L e suprimata dupa aceea cand se consuma 7L pica la 37 mai consum 7L pica la 30 dupa aceea 5L pica mai repede si iar 5L pica la fel de repede si ai senzatia ca arata aiurea.
Aiurea e scris in soft nu ca ar avea probleme tabloul si nu ar arata corect ci softul e rescris prost sau scris prost din fabrica.

This post has been edited by djasu82: 31 Jul 2010, 21:18

Attached thumbnail(s)
din_6_in_6_soft_original_logan.JPG ( Size: 9.99k ) Number of downloads: 335


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ramsen
post 1 Aug 2010, 12:44
Post #54


My Solenza


Group: Members
Posts: 3.368
Joined: 15 May 08
From: Pitesti - ARGES




si la super nova si la solenza arata pe liniutze eronat...si la mine arata la fel sa stiti,numai ca eu calculez liniuta la 4,3 L ...in schimb de cite ori bag benzina dau la 0 a 3 functie de la ceasul de logan,aia cu cita benzina se consuma de la ultima setare a ceasului...si dupa asta ma iau eu cita benzina consum si c-am cit mai am in rezervor...sondele de benzina la noi la masini nu sint la fel de calibrate ca cele de pe logan...programul ceasului de logan este facut sa arate pe liniutze 50 L fix la plin...deci asta este chestia cu indicatul la liniutze...

This post has been edited by ramsen: 1 Aug 2010, 12:47


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 1.4 Mpi E2 / 2004 - Inca o mai DETIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 1 Aug 2010, 12:47
Post #55


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




pai si noi dam la reset stai linistit biggrin.gif ideea e alta ca trebuie rearanjat nu lasat asa alandala biggrin.gif si daca nu fix 44 hai 45 ca sa fie din 5 in 5 ca sa zicem mai se baga ceva peste nivel .

This post has been edited by djasu82: 1 Aug 2010, 12:49

Attached thumbnail(s)
1.JPG ( Size: 9.76k ) Number of downloads: 257


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ramsen
post 1 Aug 2010, 13:06
Post #56


My Solenza


Group: Members
Posts: 3.368
Joined: 15 May 08
From: Pitesti - ARGES




scuze djasu82 ca ti-am copiat poza...dar eu asa consider litrii de benzina la ceasul de logan...4L pe liniuta iar cind ajung pe rosu am verificat si citeodata imi arata 4 sau 5 L...mililitrii nu arata niciodata pe ceas adika pe rosu sa fie 4,3 L...cifra rotunda scrie tot timpul

Attached thumbnail(s)
index.jpg ( Size: 10.58k ) Number of downloads: 191


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 1.4 Mpi E2 / 2004 - Inca o mai DETIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 1 Aug 2010, 13:23
Post #57


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




ti se pare iti spun eu ca nu e din 4 in 4 scris doar cu programul special de incarcare a binului in eprom se observa cum e scris .
La tine poate fi prima liniuta 4L iar ultima 46L .
50L apar la toate tablourile neresetate dar daca se umbla in soft se observa ca nu indica corect trebuie recalibrat.
Maskatu din acesta cauza cica si-a dat jos tabloul parerea mea e ca a luat o decizie eronata .


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ramsen
post 1 Aug 2010, 13:30
Post #58


My Solenza


Group: Members
Posts: 3.368
Joined: 15 May 08
From: Pitesti - ARGES




pe mine prea putin ma intereseaza la liniutze...eu cum am spus nu ma iau dupa liniutze ci dupa cita benzina s-a consumat de la ultima resetare a ceasului...deci prea putin ma intereseaza liniutza la ceas...si eu o calculez numai la 4L si asa imi dau seama cita benzina am in rezervor...bafta


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 1.4 Mpi E2 / 2004 - Inca o mai DETIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 1 Aug 2010, 15:06
Post #59


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




pai tu dar nu vezi ca alti se plang de asta ... eu urmaresc cat consuma benzina pe ceas ca are si cati litri papa ... si asa de la 0 pana la 20L pe luna cat haleste si compar cu ceasul de la pompa . In mare e identic cu ce afiseaza ceasul de la pompa cu cat am consumat altadata ceasul de pe logan baga mai mult consum daica 1-2L in plus fata de cat bag eu de la pompa.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ramsen
post 1 Aug 2010, 16:07
Post #60


My Solenza


Group: Members
Posts: 3.368
Joined: 15 May 08
From: Pitesti - ARGES




nu stiu cum le arata la alti dar eu sint fff multumit de cum arata ceasul de logan pe masina mea...poate si pe a ta arata la fel de bine...deci sint multumit


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 1.4 Mpi E2 / 2004 - Inca o mai DETIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 6th May 2024 - 05:55
Forum Renault