DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Ambreaj supernova, cum se regleaza

Tossi
post 2 Mar 2007, 15:27
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 969
Joined: 25 April 06
From: Bucuresti




Am tot citit pe forum, dar nu am gasit modalitatea de a regla ambreajul la supernova. Unii spun ca nu se regleaza iar altii ca da, dar nimeni nu spune cum.

Ma intereseaza deoarece cupleaza sus si nu imi place si nici nu vreau sa ma obisnuiesc, mai ales ca nu e singura masina pe care o conduc, iar celelalte sunt reglate cam la fel.

Va multumesc.


--------------------
Renault Megane 1.5 dci 2004 - B6SSSS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eurro
post 2 Mar 2007, 15:52
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 205
Joined: 8 November 06
From: Bucuresti




e, asta as vrea sa aflu si eu, si la a mea tine sus de tot si nu imi place deloc, in aglomeratia din oras e chiar nasol, am intrebat un mecanic de la dacoserv si mi-a spus ca fiind hidraulic nu se poate efectua modificarea, dar trebuie sa existe o solutie, la logan nu stiu daca este acelasi tip de abreiaj, dar un prieten de al meu l-a reglat singur cand si-a cumparat masina, tot din acelasi motiv, mi-a explicat el ceva, cand am putin timp liber si loc mai ales o sa ma uit sa vad despre ce e vorba, sa nu spun vre-o prostie, fara sa verific.


--------------------
Dacia SuperNova Confort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rhunder
post 2 Mar 2007, 21:01
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 263
Joined: 15 August 06
From: Bucuresti




vreau si eu logan din acela cu ambreiaj hidraulic smile.gif

singurul loc unde am vazut ceva despre reglat ambraiajul era parca unde se descrie aerisirea si spunea cineva ca pedala trebuie tinuta cu mana etc. , dar nu mai retin postul caci intre timp m-am obisnuit cu ambreiajul meu


--------------------
Dacia SuperNova Clima 2001 - b25wzj
Clio II 2005 1.5 DCI 65
Megane Prima 1.6 16V - temporar! :)
VW Golf V 1.9 tdi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 2 Mar 2007, 23:00
Post #4


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




La unele masini se mai poate regla pozitia pedalei din tija de atac a cilindrului emitator. Nu stiu daca la DSN exista acel reglaj. O sa ma uit cand o sa am o DSN pe mana.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radioman
post 3 Mar 2007, 11:56
Post #5


membru D'ala mare


Group: Members
Posts: 378
Joined: 31 May 05
From: Constanta




@ Klaus : Din pacate nu are , si in afara de o aerisire a celor 2 cilindri de la pompita de la pedala si de la receptorul de pe carcasa cutiei de viteze nu prea ai ce ii face la DSN..( va spun ca fost posesor cu probleme de DSN, si de SLZ premergatoare Loganului de acum)


--------------------
Skoda Octavia 3 VW Polo V 2017/2019 - CT-xx-HIT
[COLOR=red]Unii se nasc ca un 'original' și mor ca o "copie"..[/COLOR].
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tossi
post 5 Mar 2007, 12:49
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 969
Joined: 25 April 06
From: Bucuresti




Inca nu am avut timp sa ma uit pe la pedala de ambreaj, poate gasesc sa fac ceva pe acolo, dar chiar nu s-au gandit si ei cand au proiectat piesa respectiva ??? mad.gif


--------------------
Renault Megane 1.5 dci 2004 - B6SSSS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ATTOL
post 5 Mar 2007, 15:52
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 45
Joined: 23 June 06




pentru cei care au facut "aerisirea": ati observat vreo deplasare a locului in care "tine" pedala de ambreiaj?


--------------------
Dacia Supernova 2002 - Clima - (SH)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlinREHAU
post 6 Mar 2007, 02:41
Post #8


membru incepator


Group: Members
Posts: 718
Joined: 21 March 06




In manualul de service nu spune nimic de reglarea ambreajului , nu merge sa uploadez filele din manual sad.gif
20_13.jpg ( Size: 150.77k ) Number of downloads: 1753
Am vrut sa bag toate paginile intr-o arhiva .

This post has been edited by AlinREHAU: 6 Mar 2007, 02:45


--------------------
Dacia break 96
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radioman
post 6 Mar 2007, 09:18
Post #9


membru D'ala mare


Group: Members
Posts: 378
Joined: 31 May 05
From: Constanta




@ ATTOL : da, se simte "mai plina" , pedala dupa ce faci aerisirea


--------------------
Skoda Octavia 3 VW Polo V 2017/2019 - CT-xx-HIT
[COLOR=red]Unii se nasc ca un 'original' și mor ca o "copie"..[/COLOR].
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lucian_radu
post 6 Nov 2007, 13:25
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 56
Joined: 1 February 07
From: Ploiesti




Am facut schimbul la lichidul de frana (era vechi de 6 ani si nu a fost schimbat niciodata - cu toate ca era vechi nu am avut probleme cu franele sau ambreiajul niciodata).
Am facut operatiunea in service inclusiv aerisirea completa: roti+pompa+ambreiaj. Aerisirea a fost facuta de 2 ori (o data la schimbarea lichidului si a doua oara la 4 zile).
Lichidul pus DOT4.
Acum ambreiajul cupleaza la jumatatea cursei (chiar un pic mai sus de jumatate), iar inainte cupla mai jos de jumatatea cursei (mai aproape de podea). Pedala de ambreiaj nu este nici mai tare nici mai moale este la fel ca inainte. Ambreiajul nu am sesizat sa patineze si masina se infige bine la drum. (Cum as putea verifica daca patineaza ambreiajul ?)
Diferenta de cuplaj este sesizabila si un pic suparatoare la inceput dar ma-m obisnuit.
Intrebare: La ce sa ma astept in timp?; Poate fi vreo piesa uzata care sa pice in timp?; La voi cum tine ambreiajul dupa schimbarea lichidului de frana?-ati observat vre-o diferenta?


--------------------
Noul Renault Symbol 2011/Expession 1.2 16v 75cp - ph-30-l??
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luciank
post 8 Nov 2007, 22:54
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 328
Joined: 5 April 07




Acelasi lucru l-am patit si eu dupa schimbarea completa a lichidului de frana. Ambreiajul prinde acum mai sus decat inainte. Am fost din nou la mecanic pentru aerisire, primii 5 km. a prins mai jos iar apoi a revenit la vechile obiceiuri. In rest nu am probleme cu ambreiajul, nu patineaza sau alte probleme. Nu stiu care ar fi rezolvarea pentru a-l regla sa prinda la cursa pedalei mai jos.


--------------------
Renault Megane 1 Hatchback 1999 1.6 16V RXE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
brandy_tdi
post 9 Nov 2007, 01:15
Post #12


Aerial Member


Group: Members
Posts: 749
Joined: 22 October 05
From: Bucuresti




QUOTE(b-45-wob @ 2 Mar 2007, 15:27)
Am tot citit pe forum, dar nu am gasit modalitatea de a regla ambreajul la supernova. Unii spun ca nu se regleaza iar altii ca da, dar nimeni nu spune cum.

Ma intereseaza deoarece cupleaza sus si nu imi place si nici nu vreau sa ma obisnuiesc, mai ales ca nu e singura masina pe care o conduc, iar celelalte sunt reglate cam la fel.

Va multumesc.
*


Eu zica sa-i faci o aerisire, probabil dasta tine mai sus. Ai incercat sa vezi daca iti patineaza? ca daca patineaza n-are rost sa mai faci aerisiri.Daca discu` nu e tocit, baga aerisire, ca va tine cum tinea odinioara.bafta


--------------------
Renault Megane 2
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tossi
post 19 Nov 2007, 11:11
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 969
Joined: 25 April 06
From: Bucuresti




Chiar ieri i-am facut o aerisire, pentru prima oara, cu toate ca topicul este din martie si se simte odiferenta, in sensul ca acum nu mai tine sus de tot ci pe la jumatatea pedalei. Sper sa tina ceva timp, nu o saptamana doua.

P.S. acum am mai dat de doua probleme:
- trebuie schimbata articulatia dintre ax volan si caseta diresctie( cea de sub masina ) - sper sa gasesc numai articlatia si nu tot axul;

- bate ceva pe drapta spate, nu stiu ce inca, o fi amortizorul sau o fi vreo bucsa?

Mi-am mai adus aminte de ceva: tata a completat nivelul lichidului de frana si nu a mai pus busonul, care s-a pierdut. Offf

This post has been edited by b-45-wob: 19 Nov 2007, 11:13


--------------------
Renault Megane 1.5 dci 2004 - B6SSSS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 21st May 2024 - 15:10
Forum Renault