DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

11 Pages « < 9 10 11 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Ati cumpara un Duster 4x2?, Din curiozitate, nu pentru statistica

Daca ati vrea sa luati un Duster acesta ar fi:
 
Numai 4x2 [ 78 ] ** [15.60%]
Numai 4x4 [ 422 ] ** [84.40%]
Total Votes: 500
Guests cannot vote 
bobo77
post 11 Apr 2011, 21:25
Post #301


...........................


Group: Members
Posts: 7.213
Joined: 27 January 06
From: Mangalia




Pai asta este cu totul alta exprimare, puteai scrie asa de la inceput nu sa motivezi ce ai scris mai sus, scapam de discutiile astea inutile tongue.gif


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 mpi 2008 ph 2 - CT _ _ _ _
Multa lume,putini oameni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vimp
post 11 Apr 2011, 21:38
Post #302


Membru


Group: Members
Posts: 152
Joined: 25 October 04
From: Bacau




Uite, chiar m-ai facut sa ma uit in urma sa vad ce si cum am scris, vad ca nu am indemnat pe nimeni sa isi ia 4x4 ca nu se poate fara, incepand cu primul post care a "nascut discutii".
Daca am avut undeva exprimari interpretabile atunci ... scuze.


--------------------
Renault/Dacia Clio Symbol/Duster 2003/2010 1.6 4x4
Dacia Duster 1.6, Laureate, 2010
Renault Clio Symbol 1.4 8V, Expression, 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
geocri
post 11 Apr 2011, 23:44
Post #303


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 20 March 11




Nu nu nu!!! In mod categoric pentru sanatatea copilului meu si siguranta lui voi vinde toate masinile in the next week-end ma duc in moldova si imi cumpar (asa cum am zis intr-un post mai devreme) de la armata din transnistria un tank si o sa am 8x8!!!...si o sa scriu duster pe el (sa vad daca gasesc full option cu "piele") asa o sa fiu in rind cu lumea de pe aici (sau mai cu motz).
O sa pot sa modific si peisaju` daca nu imi convine. Ce cool! yyyyyaaaaaaaa! 168.gif

This post has been edited by geocri: 11 Apr 2011, 23:47


--------------------
Dacia Duster 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jay333
post 12 Apr 2011, 06:21
Post #304


Membru autentic


Group: Members
Posts: 979
Joined: 25 June 07




Asa sa faci mai ales ca la tanc nu-ti va mai ingheta azotul in anvelope, eventual pe senile. sleep.gif


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
geocri
post 12 Apr 2011, 07:24
Post #305


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 20 March 11




QUOTE(jay333 @ 12 Apr 2011, 06:21)
Asa sa faci mai ales ca la tanc nu-ti va mai ingheta azotul in anvelope, eventual pe senile.  sleep.gif
*


Vezi ce idei bune gasesti aici? Numai baieti care te imping la constructivitate si progres. Da da` s-ar putea sa-mi inghete motorina in rezervor si sa pierd razboiu`de la Stalingrad. Ca asta e un avantaj al motorinei. Ce ma fac?


--------------------
Dacia Duster 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Squirrel
post 12 Apr 2011, 11:26
Post #306


Captain of Black Pearl™…


Group: Members
Posts: 4.466
Joined: 13 March 08
From: partea mea: Drum bun!




Până la urmă fiecare își dorește siguranță și confort. Și fiecare este oarecum stăpân pe banii lui…decizia se ia în cunoștință de cauză și după analiza punctelor tari/slabe și oportunități/slăbiciuni.


--------------------
Dacia Duster 2010 1,6 16v 4Ś4 Laureaté Noir Nacré - RO 44 AWD
Fire, walk with me...in 4 strokes, water cooled.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
D-Ice
post 12 Apr 2011, 15:41
Post #307


Membru autentic


Group: Members
Posts: 826
Joined: 27 June 10




QUOTE(geocri @ 12 Apr 2011, 00:44)
Nu nu nu!!! In mod categoric pentru sanatatea copilului meu si siguranta lui voi vinde toate masinile in the next week-end ma duc in moldova si imi cumpar (asa cum am zis intr-un post mai devreme) de la armata din transnistria un tank si o sa am 8x8!!!...si o sa scriu duster pe el (sa vad daca gasesc full option cu "piele") asa o sa fiu in rind cu lumea de pe aici (sau mai cu motz).
O sa pot sa modific si peisaju` daca nu imi convine. Ce cool! yyyyyaaaaaaaa! 168.gif
*




Uite aici (http://www.tanksforsale.co.uk/index.html), cred ca o sa te intereseze. Au tot ce vrea pipota lu` matale. radmasa.gif


--------------------
. . .
„Omul a ajuns un semizeu tehnic înainte ca, din punct de vedere moral, să fi coborât de tot din copac.” — Jean Rostand
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GL 01 NJL
post 12 Apr 2011, 15:41
Post #308


Banned


Group: Members
Posts: 194
Joined: 16 January 11




Decat sa iau unu 4x2 si benzina mai bine de banii aia iau ceva la mana a doua !


Sau daca ar fi un Duster 4x4 diesel ,full option ..


--------------------
Audi A4 1.9TDI/B5/1996
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGDBZ
post 12 Apr 2011, 17:35
Post #309


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.487
Joined: 8 July 09
From: BZ




Si ce faci cu el ?


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
geocri
post 12 Apr 2011, 23:18
Post #310


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 20 March 11




QUOTE(CGDBZ @ 12 Apr 2011, 17:35)
Si ce faci cu el ?
*


Cum ce sa faca? Tu tot n-ai inteles ca romanu nu conteaza pentru ce isi cumpara ceva? Important e ca el sa fie miezu` la el in comuna, sat, oras, Mall etc? Ca in momentu` cand vine vecinu, ruda si intreaba: E 4x4? el sa raspunda- DA. Cum sa spuna el: nu bah e ca Loganu tau adicatelea 4x2 si ala sa zica bah da` sarac e cutare. Cat mai scump cat mai de prost gust cat mai ineficient cat mai multe becuri, leduri, strassuri, scuturi, bullbar-uri, rotile cat mai mari daca se poate de offroad, cat mai multe sute de euro (de hartie) aruncate la nunti in fata camerelor....ufff ca am obosit! Asta ne caracterizeaza si mai sint si carcotasii care sint "foarte" pe faza la orice coment al altora care nu le impartasesc ideile! Ba ca sint saraci (aia) ba ca sint nu stiu cum pe un alt forum mi-au spus pana si faptul ca visez ca ma droghez etc...ei nu pot sa-si imagineze daca ai alternativa mai scumpa 4x4 cum sa-ti iei 4x2? Daca ai posibilitatea sa-ti iei diesel mai scump de ce sa nu-l iei si p-ala? Ca deh in comune se poarta diesel. Ca doar nu o sa vina vecinu`.....etc si o luam de la capat. O sa mai discutam peste cel mult 5 ani sa vedem ce se va intimpla cu diesel.
P.S. Carcotasilor care ma urmaresc le spun ca am mai spus ceva legat de Diesel vs benzina daca sint interesati pot sa dea si acolo copy si paste pe alt forum ca vad ca se poarta. Asta mie mi se pare un fel de spionaj! Cred ca am inceput sa banuiesc cine face asta si aici si acolo. O sa vb cu admini celor doua forumuri sa vedem daca sint de acord cu asa ceva . wink.gif

This post has been edited by geocri: 12 Apr 2011, 23:32


--------------------
Dacia Duster 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
D-Ice
post 13 Apr 2011, 10:42
Post #311


Membru autentic


Group: Members
Posts: 826
Joined: 27 June 10




QUOTE
Cum sa spuna el: nu bah e ca Loganu tau adicatelea 4x2 si ala sa zica bah da` sarac e cutare


Atunci de ce nu Logan?
Nu mi se pare o idee buna sa iei un SUV stiind ca niciodata nu o sa iesi de pe sosea, mai mult sa mergi 99,99% din timp in oras. Berlina isi va face foarte bine treaba, indiferent de starea drumului. Sa iei SUV 4x2 "sa moara dusmanii" ca oricum nimeni nu se baga sub el sa vada ca nu e 4x4, e pe atat de ineficient in exploatare, pe cat e si costisitor la intretinere.
Daca stii ca vrei sa iesi la sfarsit de saptamana la padure cu familia, sau la munte pe coclauri, sau oriunde alt-undeva decat pe sosea, atunci la prima ploaie torentiala ai sa simti lipsa lui 4x4. Chiar daca mergi pe principiul "Lasa ca trece, am garda la sol", ai sa vezi ca nu o sa ai aderenta. Un mic delusor pe un teren cleios iti strica ziua garantat. Si impotmolit in noroi, cu familia in masina, si sa vina si noaptea, si o linie semnal la telefon, sa vezi cum te ia cu frig.
Asa ca 4x4 e ca prezervativul: mai bine sa-l ai si sa nu-l folosesti, decat sa fie nevoie sa-l folosesti, si sa nu-l ai. biggrin.gif



--------------------
. . .
„Omul a ajuns un semizeu tehnic înainte ca, din punct de vedere moral, să fi coborât de tot din copac.” — Jean Rostand
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Squirrel
post 13 Apr 2011, 10:51
Post #312


Captain of Black Pearl™…


Group: Members
Posts: 4.466
Joined: 13 March 08
From: partea mea: Drum bun!




QUOTE(D-Ice @ 13 Apr 2011, 11:42)
Sa iei SUV 4x2 "sa moara dusmanii" ca oricum nimeni nu se baga sub el sa vada ca nu e 4x4, e pe atat de ineficient in exploatare, pe cat e si costisitor la intretinere.
*


Nici nu trebuie să se aplece prea mult…farurile cu fond negru și amplasarea tobei finale de eșapament trădează, chiar dacă îi aplică abțibild cu 4WD…
Am optat pentru 4Ś4 din motive de siguranță, chiar dacă drumurile respective reprezintă cca. 5-10% din parcursul total, preferând tracțiunea integrală unei motorizări diesel la aproximativ aceeași sumă finală plătită. Până acum s-a dovedit a fi o alegere optimă.


--------------------
Dacia Duster 2010 1,6 16v 4Ś4 Laureaté Noir Nacré - RO 44 AWD
Fire, walk with me...in 4 strokes, water cooled.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGDBZ
post 13 Apr 2011, 10:51
Post #313


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.487
Joined: 8 July 09
From: BZ




Si crezi ca 4x4 de la Duster cu anvelopele standard o sa iesi din noroi , poate (sunt o gramada de filmulete cu Duster 4x4 patinand in noroi pe drum drept) , dar nu sigur, mai bine stai potolit si nu bagi masina in locuri nesigure. Nu am ramas niciodata cu berlina nicaieri dar am dat cu catalizatorul, barele, scutul, podeaua de toti bolovani si denivelarile de pe drum. Mie imi trebuie un break mai inalt, iar Duster 4x2 este numai bun .


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asgard1955
post 13 Apr 2011, 12:24
Post #314


membru


Group: Members
Posts: 1.665
Joined: 8 July 09
From: BH




Eu cu fordul meu, am si dat cu partea de jos, am si ramas in noroi si zapada, asa ca daca va fi sa fie, va fi 4x4.


--------------------
Dacia Duster Laureate 1.6 16V 4x4 Noir Nacre 2011
"Uite, copilul meu, exista doua puteri in lume: Dumnezeu si Diavolul. Depinde cu cine se inrudeste cineva. Eu sunt cu Dumnezeu, cu Hristos."Pr. Paisie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGDBZ
post 13 Apr 2011, 12:36
Post #315


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.487
Joined: 8 July 09
From: BZ




4Ś4 nu te ajuta intodeauna sa iesi din noroi, vezi aici .


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asgard1955
post 13 Apr 2011, 13:20
Post #316


membru


Group: Members
Posts: 1.665
Joined: 8 July 09
From: BH




Stiu dar unde am ramas eu sigur ieseam cu 4x4 si din noroi si din zapada.


--------------------
Dacia Duster Laureate 1.6 16V 4x4 Noir Nacre 2011
"Uite, copilul meu, exista doua puteri in lume: Dumnezeu si Diavolul. Depinde cu cine se inrudeste cineva. Eu sunt cu Dumnezeu, cu Hristos."Pr. Paisie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGDBZ
post 13 Apr 2011, 13:30
Post #317


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.487
Joined: 8 July 09
From: BZ




Acum sa nu ma intelegi gresit, iti respect decizia de a lua 4x4, fiecare isi cumpara ce doreste, ce-i place, poti sa-ti iei 4x4 ci doar findca iti place sa ai un 4x4 dar pe principiul ca ai ramas in noroi sau zapada o data intr-un an si-ti trebuie 4x4 inseamna ca toti ar trebui sa ne luam 4x4. Si pe mine mar incanta sa am un 4x4 , ofera un plus de siguranta in anumite situatii dar aceste situatii sunt foarte rare, cel putin pentru mine si de obicei evit sa ajung in astfel de situatii de aceia pentru mine nu se merita costul in plus la achizitie si intretinere a unui 4x4 iar "pasiunea" pentru 4x4 este mica.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
D-Ice
post 13 Apr 2011, 17:32
Post #318


Membru autentic


Group: Members
Posts: 826
Joined: 27 June 10




Cu 4x4 si destui neuroni la mansarda iesi din orice situatie naspa. Neuronii se vor folosi pentru a nu intra in situatii fara iesire chiar si pentru 4x4, fireste biggrin.gif .

4x4 nu se compara cu 2x4. NEVER! Ca Dacia berlina intra pe aratura, stiu foarte bine, am facut si eu asta cu suspensii inaltate. Dar daca venea ploaia, aleluiia, tractorul ma scotea.

Cu 2x4 nu te aventurezi in afara soselei, decat pe riscul tau. Punct.

@CGBDZ. Loganul e destul de inaltat pentru drumuri de pamant, urcat/coborat dig, si alte giumbuslucuri de genul asta, crede-ma l-am testat. Am prieten care regreta banii cheltuiti pe Duster 4x2, si spune ca nu merita. A facut exact aceeasi alegere ca si colegul arson, a luat SUV cand avea nevoie de berlina. Asta e...

This post has been edited by D-Ice: 13 Apr 2011, 18:39


--------------------
. . .
„Omul a ajuns un semizeu tehnic înainte ca, din punct de vedere moral, să fi coborât de tot din copac.” — Jean Rostand
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asgard1955
post 13 Apr 2011, 18:49
Post #319


membru


Group: Members
Posts: 1.665
Joined: 8 July 09
From: BH




QUOTE(CGDBZ @ 13 Apr 2011, 13:30)
Acum sa nu ma intelegi gresit, iti respect decizia de a lua 4x4, fiecare isi cumpara ce doreste, ce-i place, poti sa-ti iei 4x4 ci doar findca iti place sa ai un 4x4 dar pe principiul ca ai ramas in noroi sau zapada o data intr-un an si-ti trebuie 4x4 inseamna ca toti ar trebui sa ne luam 4x4. Si pe mine mar incanta sa am un 4x4 , ofera un plus de siguranta in anumite situatii dar aceste situatii sunt foarte rare, cel putin pentru mine si de obicei evit sa ajung in astfel de situatii de aceia pentru mine nu se merita costul in plus la achizitie si intretinere a unui 4x4 iar "pasiunea" pentru 4x4 este mica.
*



Asa e un 4x4 consuma mai mult si de banii dati pe un 4x4 benzina iti poti lua dci-ul de 90CP si mai raman ceva bani sau cu inca 200 eur dci-ul de 110CP.


--------------------
Dacia Duster Laureate 1.6 16V 4x4 Noir Nacre 2011
"Uite, copilul meu, exista doua puteri in lume: Dumnezeu si Diavolul. Depinde cu cine se inrudeste cineva. Eu sunt cu Dumnezeu, cu Hristos."Pr. Paisie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGDBZ
post 14 Apr 2011, 09:51
Post #320


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.487
Joined: 8 July 09
From: BZ




D-Ice, tatal meu are Logan cu care am facut ceva km, nu vreau Logan, daca vroiam aveam acum. Vreau un Duster 4x2 benzinar dar cu asa ceva , iar eu nu il vad ca pe un SUV ci ca pe un break mai inalt.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sir Andrew
post 9 Jun 2011, 18:18
Post #321


Membru autentic


Group: Members
Posts: 534
Joined: 11 December 07
From: Galati




Redeschid aceasta discutie. Eu am mers cu berline, Solenza si Logan prin toate coclaurile. Cu solenza echipata cu anvelope de iarna eram singur in parcare la servici acum 2 ierni(nu am sa uit un Opel se chinuia sa urce o panta la vreo 30 de grade eu trecand destul de repede pe langa el). Le-au lasat acasa ca sunt in leasing, rate si sa nu si le strice. Orice masina echipata corespunzator si exploatata corespunzator isi va face treaba. Sa fim seriosi, un Duster 4x2 isi face treaba. Mai mult de 90% nu isi iau duster 4x4 ca sa mearga weekend de weekend prin munti si dealuri. Mai si costa distractiile astea de te ustura apoi. Eu nu vad Dusterul un veritabil 4x4. Este o masina de oras care iti da alegerea de a putea opta pt 4x4 pt cazuri extreme.
Eu unul nu mi-as lua 4x4 deoarece nu isi justifica prezenta si banii. Diferenta e destul de mare. Pretul cel mai ok pt un Duster este cel pe benzina 4x2. Restul de variante care ajung pana la 18k euro sunt aberatii si nu face.

PS: Ma uitam la filmuletele de pe aici mai ales la cel facut de Promotor. La sfarsitul montajului spune ca abia spre finalul peripetiilor in Maroc au realizat ca au masini 4x4 si au zis sa le testeze abilitatile de 4x4.
Mai jos este un filmulet facut de George Buhnici care prezinta mai mult decat corect si decent Dusterul...Dusterul este o masina decenta si atat.


This post has been edited by Sir Andrew: 9 Jun 2011, 18:21


--------------------
Dacia Logan 2011/Prestige/1,6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
11 Pages « < 9 10 11
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 30th April 2024 - 11:55
Forum Renault