DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Rila & Pirin de Pasti, sfaturi , recomandari

kriiss888
post 26 Mar 2007, 08:52
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 158
Joined: 19 December 03
From: Bucuresti





De Pasti ma gandeam sa trag o fuga pe litoralul bulgaresc; intre timp m-am razgandit si as vrea la munte in Bulgaria ..in zona Rila-Pirin.

Din pacate nu am deloc informatii despre zona de munte asa ca orice sfat e binevenit. As dori informatii despre posibilitatile de cazare-recomandare de statiuni, ceva preturi , ceva trasee scurte(medii)-3-5 ore dus intors, transport pe cablu , drumuri de acces(asfaltate) pe munte ...de fapt orice informatie e binevenita.

Sofia e in apropiere....merita o vizita de o zi ?

PS : povestile cu raketi mai sunt de actualitate ? e cazul sa ma feresc de ceva ? sa nu circul noaptea...etc ?


--------------------
Dacia Logan Laureate Plus 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 26 Mar 2007, 09:42
Post #2


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




http://www.daciaclub.ro/Bulgaria-Grecia-pa...474-s1620.html#
(measjul #1535)

vei gasi informatii despre Bansko... daca vrei amanunte, ma poti itnrerba prin mesaj privat...

preturi etc. aici:

http://www.bansko.bg/index_en.html

eu am stat aici:
http://www.hotelperunbansko.com/hotel_perun_en.html

(vezi ca preturile sunt in bani bulgaresti iar rata de conversie e cca 1,95 lev/euro... adica imparti aproximativ la 2... in Bulgaria rata lev/euro e fixa si se modifica prin lege o data la 1/2 an)


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kriiss888
post 13 Apr 2007, 15:56
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 158
Joined: 19 December 03
From: Bucuresti




am postat la Bulgaria-Grecia dar revin si aici :

am dat o tura prin Bulgaria de Pasti

Traseul a fost urmatorul : Ruse-Plevna-Sofia la dus; cazare in Sofia. La intoarcere Sofia-Veliko Tarnovo-Ruse . Am dat si o tura montana pe traseul Sofia-Blagoevgrad-Bansko-Septembri-Kostenec-Borovet-Sofia.

Despre drumul de Grecia (pana la Blagoevgrad, de fapt pana la Simitli) s-a tot postat, nu mai spun nimic despre el.

Simitli-Bansko-Septemvri - drum cu panorame frumoase (trece printre masivele Rila si Pirin) dar destul de prost ca imbracatura asfaltica , extrem de prost semnalizat ..nu am vazut nici macar un semn "curba deosebit de periculoasa"...la un moment dat treci printr-un defileu lung (defileul foarte frumos) si era sa sar de 2 ori de pe sosea la curbe - sunt curbe periculoase , unele ac de par, soseaua strimta si total nesemnalizata. Daca ajungeti pe acolo mergeti cu atentie si neaparat ziua. Ca fapt divers , in prima zi de Pasti lumea muncea la camp !! ...banuiesc ca era o zona cu puternica minoritate turca -am vazut moschei micute prin satele de acolo.
Septemvri-Borovec-Sofia- drum destul de bun .

PS : in Bulgaria nu sunt borne kilometrice ...sau cel putin pe unde am mers eu nu am vazut. Tinand cont ca si localitatile sunt destul de rare si , deseori, alaturi de sosea , ti se pare ca mergi si nu mai ajungi odata iar daca ai gresit drumul e deja nasol pt ca nu prea ai dupa ce sa-ti dai seama (nu borne, nu localitati).
La Bansko se schia in draci; de asemenea si pe muntele Vitosa de langa Sofia
Bulgarii nu prea stiu engleza si ,mai rau , nu prea sunt informatii scrise in engleza- in Sofia foarte putine, ceva mai multe la Bansko , nici harta Sofiei nu am gasit decat in alfabetul lor(noroc ca il stiu) .


--------------------
Dacia Logan Laureate Plus 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th May 2024 - 07:01
Forum Renault