DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

25 Pages « < 16 17 18 19 20 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Impresii despre Dacia Duster, (de la posesori sau din drive test)

AlexV
post 10 Sep 2010, 11:12
Post #511


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




CAR, eu stiu foarte bine ca masina ta coreeana, este perfecta. De acord cu tine ca skoda de 8 ani e minunata, cu micile ei defecte, de... nu e coreeana.
Dar totusi, ce vrei? Vrei sa ii convingi pe dragii cumparatori ai dusterului ca e o masina proasta? Vrei sa ii jignesti si sa ii faci sa se simta mici si nesemnificativi? Asa este. .... Te simti mai bine acum?

Si acum foarte serios, de ce te adresezi asa de urat calorlalti utilizatori ai acestui forum? Esti superior lor doar prim masina pe care o ai? Asta s-ar traduce prin faptul ca te simti frustrat?


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
caphonne
post 10 Sep 2010, 11:44
Post #512


Membru autentic


Group: Members
Posts: 968
Joined: 22 August 06
From: Buc. Drumul taberei si Berceni




Va da-ti seama cum se poarta un astfel de specimen in trafic cu coreana lui.
''Huaaaa uite unul cu Logan in fata, aah e 1.4 gata hai sa-l depasesc pac in spatele lui flasuri, claxoane...''pfffff mi-e sila.


--------------------
Dacia Supernova 2003 Rapsodie rosu imperial
Skoda Octavia Facelift 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Jack Daniel's
post 10 Sep 2010, 12:10
Post #513


MEMBRU DE LA INCEPUT!


Group: Members
Posts: 2.010
Joined: 26 October 03




QUOTE(CAR @ 10 Sep 2010, 10:31)
....

saddan , da, tre' sa fii dobitoc sa dai 18 000 pe un Logan inaltat, in loc sa-ti iei cu banii astia un Forester SH ..
*


CARa-te de aici! wink.gif


--------------------
. . .
Multi membri, putini oameni!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
saddan
post 10 Sep 2010, 12:15
Post #514


..........


Group: Members
Posts: 225
Joined: 15 August 05
From: Cluj-Napoca




Prieteni, hai sa nu dam mai multa atentie individului decat merita.... comentariile ulterioare sunt de prisos.

cu bine


--------------------
Dacia Logan Preferance/Duster Laureat 4X4 2005/2010 - cj yz msd/cj zy dsm
Nu Duster-ul e low-cost.... celelalte SUV-uri sunt exagerat de scumpe;)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Squirrel
post 10 Sep 2010, 12:34
Post #515


Captain of Black Pearl™…


Group: Members
Posts: 4.466
Joined: 13 March 08
From: partea mea: Drum bun!




Deh, este din lotul de pro-coreeni „N-ai cu cine…”. Și dacă tot îi plac atât coreenele, o nord-coreeană pe când?

Până una-alta scade ușor-ușor consumul la 1,6 16v 4Ś4…Probabil din reducerea folosirii AC…acum este sub pragul psihologic de 7,5 l/100km. E neagră și-n cerul gurii când vede prețul la pompă! biggrin.gif


--------------------
Dacia Duster 2010 1,6 16v 4Ś4 Laureaté Noir Nacré - RO 44 AWD
Fire, walk with me...in 4 strokes, water cooled.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kosta
post 10 Sep 2010, 21:19
Post #516


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 17 July 10




CAR, tu tot nu ai priceput ca nu ti-ai luat masina cu care sa te dai mare? CA parca de Kia vorbeai.........


--------------------
Ford Fiesta 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 10 Sep 2010, 23:40
Post #517


-


Group: Members
Posts: 21.911
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(saddan @ 9 Sep 2010, 14:41)
CAR ne lasi? cine e dobitocul (pe persoana fizica) care o sa isi ia un 4X4 nou (nu neaparat Duster) si sa il frece in offroad-ul veritabil (nu ma refer la masina urcata pe dealuri sau pe bordura de la trotuar)? Arata-mi unul care ar face asta
Adevarul ca la ce reclama i-au facut prin coclauri, la ce te astepti?
QUOTE(saddan @ 10 Sep 2010, 11:37)
Nici macar nu ma deranjeaza sa dau cu spray daca mi se pare ca e necesar
Se aduna praf si mizerie unde dai cu spray ...

PS. Adevarul ca si pe mine a inceput sa ma enerveze CAR. Dar la modul cum si alti troli sunt lasati sa isi bata joc de forum si nimeni nu i-a nici o masura ...


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luciango
post 11 Sep 2010, 21:49
Post #518


Membru


Group: Members
Posts: 123
Joined: 19 June 09
From: Bucuresti




"Car" trebuie sa recunosc ca bati campii de rupi asfaltul si in plus nu stiu ce cauti pe forumul asta (aici un moderator ar trebui sa-l blocheze intr-un fel) , insa tocmai de aceea te voi ignora total:

L-am ridicat ieri si nu m-am putut abtine sa nu-l "provoc" un pic.

Azi am facut buc-munte-buc (in rodaj) si primele impresii:

Pro
-Viteza 1 este doar pt offroad sau cand masina e incarcata sau urca o rampa, in oras nu prea ai la ce sa o folosesti pt ca pleaca cu a doua perfect de pe loc.
-Pozitia la volan e inalta si panoramica.
-Radio CD-ul se aude surprinzator de bine.
-Garda la sol foarte inalta
-Suspensii excelente - nu da senzatia aceea de "barca" de la SUV-uri dar absoarbe gropile foarte bine
-Faruri excelente
-Spatios in interior si cu portbagaj mare
-Motorul pe benzina se "imperecheaza" bine cu cutia cu 6 trepte si e foarte silentios.
-Cutia 4x4 e destul de inteligenta si performanta.

Contra
-Am patit deja problema cu indicatorul de carburant care o ia razna dupa ce mergi pe offroad dar isi revine dupa 5-10 minute.
-Consum cam mare desi e vorba inca de rodaj
-Toba din spate e cam expusa agatarii-loviturilor
-Nu are termometru temperatura exterioara
-Nu are a doua priza 12V pt accesorii.
-Nu se poate comanda ESP pe versiunea pe benzina.

In concluzie raportul performante-pret e imbatabil deci sunt multumit.

This post has been edited by luciango: 12 Sep 2010, 19:50


--------------------
Nissan Qashqai 2021 - 1.3 4wd xtronic
Duster Laureate 4x4 1.6 16v 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Squirrel
post 13 Sep 2010, 07:39
Post #519


Captain of Black Pearl™…


Group: Members
Posts: 4.466
Joined: 13 March 08
From: partea mea: Drum bun!




Pe lângă alea de mai sus, eu mai am o „problemă” cu capacul ăla la trapa de combustibil…prea mare și fără închidere, deși are „ureche”…
Cealaltă problemă mi-am creat-o singur: Noir Nacré este o culoare imposibilă pentru drumurile de pământ; se cunoaște orice fir de praf pe ea ceea ce înseamnă duș aproape zilnic…


--------------------
Dacia Duster 2010 1,6 16v 4Ś4 Laureaté Noir Nacré - RO 44 AWD
Fire, walk with me...in 4 strokes, water cooled.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luciango
post 13 Sep 2010, 13:19
Post #520


Membru


Group: Members
Posts: 123
Joined: 19 June 09
From: Bucuresti




A mea a alba si am comandat si aparatori de noroi tocmai ca sa nu arunce pe laterale si pe geamuri, dar inca nu au venit... sad.gif

De capacul ala de la benzina am uitat total - e de toata jena, daca il faceau putin mai mare era trapa. radmasa.gif

This post has been edited by luciango: 13 Sep 2010, 13:20


--------------------
Nissan Qashqai 2021 - 1.3 4wd xtronic
Duster Laureate 4x4 1.6 16v 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mariusjo
post 13 Sep 2010, 13:25
Post #521


Membru incepator


Group: Members
Posts: 68
Joined: 1 July 10




Stai linistit si cu aparatorile de noroi tot arunca mizerie pe lateral. Ai noroc ca este alba; cred ca este cea mai suferitoare culoare la mizerie. (si eu tot alba am, as fi vrut neagra dar motivul pentru care am ales alba a fost sa nu stau toata ziua la spalatorie).


--------------------
Dacia MCV 1.5 dci Dacia Duster 1.5 dci 4x4 2007/Laureate 2010/Laureate - GL 67 BRM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
caphonne
post 13 Sep 2010, 13:25
Post #522


Membru autentic


Group: Members
Posts: 968
Joined: 22 August 06
From: Buc. Drumul taberei si Berceni




Unii zic ca este facut asa mare pentru ''viitoarele'' modele cu GPL nu stiu de ce probabil ''dispozitivul de intrare a gazului'' este mare.


--------------------
Dacia Supernova 2003 Rapsodie rosu imperial
Skoda Octavia Facelift 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vimp
post 13 Sep 2010, 19:12
Post #523


Membru


Group: Members
Posts: 152
Joined: 25 October 04
From: Bacau




Nu v-ati prins, ala e spatiu de depozitare suplimentar tongue.gif


--------------------
Renault/Dacia Clio Symbol/Duster 2003/2010 1.6 4x4
Dacia Duster 1.6, Laureate, 2010
Renault Clio Symbol 1.4 8V, Expression, 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Daxidus
post 14 Sep 2010, 06:34
Post #524


Membru incepator


Group: Members
Posts: 46
Joined: 11 February 10




QUOTE(caphonne @ 13 Sep 2010, 13:25)
Unii zic ca este facut asa mare pentru ''viitoarele'' modele cu GPL nu stiu de ce probabil ''dispozitivul de intrare a gazului'' este mare.
*



Da, in Franta deja sunt masini cu GPL cu alimentarea montata in "spatiul de depozitare"

14 Sep 2010, 06:36:
QUOTE(caphonne @ 13 Sep 2010, 13:25)
Unii zic ca este facut asa mare pentru ''viitoarele'' modele cu GPL nu stiu de ce probabil ''dispozitivul de intrare a gazului'' este mare.
*



Este sigur facut pt. alimentarea cu GPL.
In Franta deja se distribuie de catre o firma Duster echipat si cu GPL si alimentarea este langa busonul de carburant.


This post has been edited by Daxidus: 14 Sep 2010, 06:36


--------------------
Skoda Octavia 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PaulT
post 14 Sep 2010, 11:06
Post #525


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.294
Joined: 23 June 06
From: Bucuresti




Nu era nevoie de trapa aceea uriasa pentru alimentarea cu gpl.. E loc suficient si la Logan...


--------------------
Dacia/Mitsubishi Logan 1.6 mpi/Berlina 1300/Lancer Clasic 2006 Laureate/1973/2008 - B-00-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGDBZ
post 14 Sep 2010, 11:12
Post #526


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.487
Joined: 8 July 09
From: BZ




Si eu am vazut un Logan cu alimentarea GPL langa cea de benzina , in locas , dar cand alimenta mai insuruba ceva acolo , cred ca partea finala .


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 14 Sep 2010, 11:17
Post #527


-


Group: Members
Posts: 21.911
Joined: 19 April 05
From: Romania




... rezervorul trebuie sa fie identic, inclusiv conducta de alimentare. La 4x4 au modificat doar rezervorul, dar au lasat aceeasi conducta. Daca bagi pistolul pe o gaura mai mica (usita mai mica), o sa se sprijine de tabla, din cauza aripilor evazate ...


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
arson
post 27 Oct 2010, 17:52
Post #528


Membru


Group: Members
Posts: 117
Joined: 26 October 10




Bun gasit tuturor!
Am primit in sfarsit telefon de la VC cum ca masina iesise de pe linia de fabricatie si ca urma sa ajunga la dealer. am achitat-o si m-am prezentat sa o ridic de la dealerul local. Prima impresie este memorabila: curbe seducatoare, alura zvelta, culoarea (gri platine) o face mai mare decat in realitate. Liniile caroseriei te indeamna sa o atingi si te face sa vrei sa te inchizi cu ea in garaj, sa o cunosti indeaproape. Interiorul este un pic anost dar iti ofera strictul necesar. Prima senzatie este de deja-vu, caci te izbeste imaginea interiorului de logan. bordul e destul de dur ca sa spargi nuci pe el. involuntar te uiti dupa un ciocan anume destinat, poate ceva in genul ciocanelor de pe geamurile de securitate din autobuze. nu exista asa ceva, insa te opresti cu privirea la zona de comanda a aerului. trebuie sa te apleci, sa cauti dupa butoane si esti nevoit sa te uiti pe sub volan. poate ca dacia are un sabotor la departamentul de design interior in ce priveste ergonomia. in fine, trec la portbagaj si sunt impresionat de capacitate lui: incap usor 2 porci satui. ce nu inteleg este sistemul de culisare a politei. trebuie sa ai o buna coordonare mana-creier-ochi-ureche interna ca sa poti face asta. incercati pe semintuneric.
motorul si cutia sunt punctele tari ale masinii: cuplu onorabil, treapta 1-a chiar poate fi folosita in oras, viteza a 3-a parca este un boost, a 4-a si a 5-a sunt destul de puternice, iar intr-a 6-a la 2000 rpm viteza este de 100 kmh. depaseste puterea mea de intelegere de ce nu se declanseaza stergatoarele atunci cand stropesti parbrizul. cat de complicat era sa faca asta? stie cineva vreo solutie?
despre consum nu va pot da multe detalii (8,8l/100 km parcursi pana acum, ceea ce e irelevanat deocamdata)
sa auzim de bine!
detalii masina: 1.5 dci 110 4x2 laureate cu esp permanent

This post has been edited by arson: 27 Oct 2010, 17:55


--------------------
fost posesor dacia duster 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asgard1955
post 27 Oct 2010, 18:52
Post #529


membru


Group: Members
Posts: 1.665
Joined: 8 July 09
From: BH




Felicitari pentru achizitie si multi km fara incidente. laugh.gif


--------------------
Dacia Duster Laureate 1.6 16V 4x4 Noir Nacre 2011
"Uite, copilul meu, exista doua puteri in lume: Dumnezeu si Diavolul. Depinde cu cine se inrudeste cineva. Eu sunt cu Dumnezeu, cu Hristos."Pr. Paisie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fansuv
post 27 Oct 2010, 18:56
Post #530


Membru autentic


Group: Members
Posts: 545
Joined: 28 March 09




viteza a 3-a parca este un boost.

Adica ...? Smuceste?

This post has been edited by fansuv: 27 Oct 2010, 18:57


--------------------
logan 1.6 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sp!ke
post 27 Oct 2010, 19:45
Post #531


Membru dreptaci


Group: Members
Posts: 421
Joined: 13 October 07
From: Bucharest




M-am dat de trei ori cu Dusterul. O data cu DCI85, o data cu 1.6 4x4 si o data cu dci-ul 4x4.

Sa le luam pe rand:

1.5 DCI 85 de cai (drive test ~30km offroad fals).
Puncte forte:... multe printre care: consum mic (7-8% in regim de masina de teste mi se pare incredibil de mic avand in vedere ca masina vedea lejer 3500-4000rpm!), suficient de vanjoasa, trage bine pentru motorul de motocositoare ce o echipeaza, ajunge usor la viteze superioare, fara sa depui un efort supraomenesc si fara sa te balansezi in scaun in speranta falsa ca ii poti da un imbold sa urce in viteza, silentioasa (e mai silentioasa decat tractorul din semnatura, desi motorul e acelasi), stabila pe curbe si la depasiri "la mustata" (NOTA 10). Concluzia mea este ca daca Dusterul DCI85 ar fi fost E5, era (cred) demult in posesia mea. De ce? Nu am nevoie de 4x4, dar am nevoie de o masina cu o garda la sol suficient de mare pentru a traversa, de exemplu, un parau fara probleme.

1.6 16v MPI (~20km sosea si offroad fals)

Nefericita alegere... Trepte de viteze foarte scurte, zgomot mare in habitaclu, ca sa poti obtine ceva de la motorul asta, sub 3500-4000rpm nu trebe sa-l tii. Sa mai spun ca in treapta a V-a la 3000rpm aveam 80km/h? Probabil ca un motor de 2L ar fi recomandat o cutie mai lunga si ar mai fi redus din necesarul de ture pentru a putea "misca masina de pe loc" (a se citi ca o metafora). Ce-l recomanda? Pretul mai mic, in rest... nimic altceva, e perfect pentru un pescar amator pensionar, in nici-un caz pentru un amator de drumetii cu masina pe munte. Consum (13-14% in conditii de drive test)

1.5DCI110 4x4 ~40km(sosea si offroad autentic)...
Alegerea perfecta. Dinamism cat cuprinde (desigur, nu ca un chiu shepte), esp, cuplu, viteza si liniste in habitaclu. Mult mai sprinten decat fratiorul mai putin dotat (dci-ul de 85), mult mai stabil (datorita esp-ului. Curba la 90gr am reusit s-o iau la 90km/h fara sa am vre-un moment emotia unui derapaj!). Dezavantaj... pretul un pic cam piperat. pentru un impatimit al drumetiilor pe munte, pentru un padurar, pentru un fermier, pentru oricine isi doreste o escapada in inima naturii, e alegerea perfecta. ABS, ESP, AC, volan reglabil, scaun sofer reglabil, posibilitatea selectarii modul de lucru al tractiunii sunt puncte forte ale acestei masini. Punctele slabe, de fapt singurul punct slab (din punctul meu de vedere) ce merita mentionat este faptul ca in modul 4x4 cuplul este distribuit in mod egal celor doua punti, fapt ce face un pic greoi urcusul pe pante mai abrupte.


Design... La exterior, daca ma uit din fata, m-am indragostit, iar daca ma uit din spate... nu mi se mai pare atat de atragatoare (n-am inteles scopul cocoaselor de pe haion), dar as putea supravietui si cu doua cocoase mici pe haion. La interior... chiar e nevoie sa spun ceva despre interior?
In rest masina e superba, nimicuri (mentionate de altii! eu nu le-am observat!) de genul, capac rezervor mare, curge apa pe la spalatorul de haion, etc... mi se par glumite ce nu trebuiesc luate in seama (cel putin eu asa o sa fac).

Ca nota generala... nu mi-e rusine sa recunosc ca imi doresc masina asta (spre deosebire de altii). Atsept ca MCV-ul din dotare sa implineasca 250000km (nu mai are mult...) si voi cumpara un Duster. Daca si Dusterul va fi la fel de bun ca MCV-ul... Jos Palaria!


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCI 77kw & Logan 1.4 MPI 55kw 2007/2009 Laureate
Renault Logan... by Dacia...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sp!ke
post 27 Oct 2010, 19:47
Post #532


Membru dreptaci


Group: Members
Posts: 421
Joined: 13 October 07
From: Bucharest




double post

This post has been edited by Sp!ke: 27 Oct 2010, 19:49


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCI 77kw & Logan 1.4 MPI 55kw 2007/2009 Laureate
Renault Logan... by Dacia...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
arson
post 27 Oct 2010, 19:55
Post #533


Membru


Group: Members
Posts: 117
Joined: 26 October 10




Boost era o figura de stil smile.gif Ii da o sprinteneala la care nu te-ai astepta pentru un suv diesel. cred ca e cel mai scurt raport dintre toate.


--------------------
fost posesor dacia duster 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PaulT
post 27 Oct 2010, 21:13
Post #534


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.294
Joined: 23 June 06
From: Bucuresti




Este mai lung decat raportul in treptele 1 si 2 si mai scurt decat 4,5 si 6... Datorita etajarii cutiei, treapta 3 la masina ta este cam echivalenta cu treapta 2 in general..


--------------------
Dacia/Mitsubishi Logan 1.6 mpi/Berlina 1300/Lancer Clasic 2006 Laureate/1973/2008 - B-00-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danielst
post 28 Oct 2010, 09:36
Post #535


Dl


Group: Members
Posts: 165
Joined: 26 August 05




@arson are 4"1.5 dci 110 4x2 laureate cu esp permanent", deci nu e aia cu cutia 'penibil de scurta'
http://www.dacia.ro/modele-si-preturi/dust...te-tehnice.html

la 4x4 'boost-ul' e in treapta a4-a smile.gif


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.4 MPI/ Duster Laureate 1.5DCI 4x4 2005/2010 - HDxxYYY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PaulT
post 28 Oct 2010, 17:34
Post #536


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.294
Joined: 23 June 06
From: Bucuresti




QUOTE(danielst @ 28 Oct 2010, 10:36)
@arson are 4"1.5 dci 110 4x2 laureate cu esp permanent", deci nu e aia cu cutia 'penibil de scurta'
http://www.dacia.ro/modele-si-preturi/dust...te-tehnice.html

la 4x4 'boost-ul' e in treapta a4-a smile.gif
*



Corect, nu are cutia penibil de scurta, ci pe cea scurta. Cred ca mi-a distras atentia cu esp-ul permanent.. biggrin.gif


--------------------
Dacia/Mitsubishi Logan 1.6 mpi/Berlina 1300/Lancer Clasic 2006 Laureate/1973/2008 - B-00-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 29 Oct 2010, 20:27
Post #537


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Treaba este foarte simpla: daca pe viitor trebuie sa-mi pierd din nou timpul cu stergerea de infantilisme gen batman bate pe superman, in mod sigur dupa aceea nu se va mai intampla.
Pentru ca actorii dialogului ne vor parasi. Cu siguranta.

Drept urmare am rugamintea ca discutiile sa se desfasoare in continuare decent si ON TOPIC.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
arschery
post 10 Nov 2010, 11:16
Post #538


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 10 November 10




Salut prieteni, sunt nou pe forum si voiam sa cer cateva detalii.
Lucrez in vanzari si dupa cum se stie acest departament este un mare consumator de masini.
In experienta mea de peste 6 ani de alergatura, cam 5000 de km /luna in lunile in care sunt la servici am schimbat foarte multe masini.
Prima dragoste a fost o Solenza albastra, a urmat un Hyunady, Ford focus 2007 si Focus 2010.
o data cu schimbarea locului de munca la o multinationala nou venita in Romania trebuie sa aleg masinile pentru parcul auto de la vanzari.
Vreau sa spun ca am condus doua modele de Focus si nu merita banii ceruti, se apropie de Logan ca si performante si chiar la calitatea plasticelor din interior, cine ma contrazice ne intalnim si sa-mi arate si mie la masina mea ce are in plus plasticul de la usi, cel de la bord da este altfel.
Kuga este exagerat de scumpa si la fel de urata la interior ca Focus, de fapt este un Focus inaltat.
Eu o sa ma orientez in limita bugetului de 15 000 - 16 000 Euro catre Duster.
Consider ca este o masina reusita, robusta pentru Romania, motorul de 110 4x2 este solutia corecta pt asfalt.
Fara sa mai punem la socoteala dragii mei ca si noi trebuie sa invatam sa ne aparam valorile, occidentalii asa fac, de ce crezi ca Romania nu poate sa intre pe piata Germana cu rosii de ex. ? sunt doua judete din tara noastra care traiesc exclusiv din masinile astea, hai sa le dam o sansa si lor eu cred ca merita si ca se chinuie sa faca cu bani putini un lucru de calitate.
La rugina sa fim seriosi fierul este fier, Loganele nu ruginesc, chiar arata bine pe strada.
Probleme tehnice poate sa aiba orice lucru care se face de catre om, vrti sa stit ca la Focus 2 pompa de servo este electrica si dimineata la rece face condens in mufa si moare pe drum? lol masina de 15 000 Euro. Apare "Power steering failure" si nu mai merge pompa decat daca repornesti motorul, explicatia cu condensul am primito de la BDT (semanatoarea) dupa ce m-am dus cu poza cu mesajul afisat pe bord.
Apropos de consum specificat in carte care n u corespunde cu realitatea sa vezi la focus cum faci 600 Km mixt cu un plin de 45 litri de motorina, jenant, cica este turba insa turbina este cat o conserva de fasole.
Sa fim seriosi oricarui lucru putem sa-i gasim defecte.
Si da uite eu nu am fost la drive test fiindca la banii astia masina asta ofera cel mai mult excluzand ipoteza ca mai pui ceva nu mai pot sa pun nimic ata este bugetul si nu am cum sa mai pun din buzunarul meu.


--------------------
FORD FOCUS 2010 - B67YPR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGDBZ
post 10 Nov 2010, 11:33
Post #539


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.487
Joined: 8 July 09
From: BZ




Si eu eram de parere ca imi e suficient un SUV 4x2 dar asta pana saptamana trecuta cand am ramas cu un Peugeot 307 in noroi pe un drumeag pustiu care era la cativa km de cea mai apropiata asezare omeneasca .Cu greu am reusit sa ies si asta dupa ce am carat toate pietrele din zona si iarba de pe marginea drumului si le-am pus la roti , binenteles ca m-am facut numai noroi pe incaltari si tot asa si prin masina .Intamplarea asta m-a facut sa-mi schimb parerea , daca e sa-mi iau vreodata un SUV acesta va fi 4x4 .


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asgard1955
post 10 Nov 2010, 12:37
Post #540


membru


Group: Members
Posts: 1.665
Joined: 8 July 09
From: BH




1800 de euro in plus pentru 4x4 e o suma dar cred ca merita, mai ales ca vine si cu suspensia independenta spate la pachet.


--------------------
Dacia Duster Laureate 1.6 16V 4x4 Noir Nacre 2011
"Uite, copilul meu, exista doua puteri in lume: Dumnezeu si Diavolul. Depinde cu cine se inrudeste cineva. Eu sunt cu Dumnezeu, cu Hristos."Pr. Paisie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
25 Pages « < 16 17 18 19 20 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 4th June 2024 - 00:32
Forum Renault