DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

25 Pages « < 23 24 25 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> BRAZILIAN GP, ultima cursa...

einstein1984
post 19 Nov 2021, 16:14
Post #721


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.774
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Cele mai mari castiguri in F1 vin de la aero, nu de la motor.
P.S. Inginer aero senior la Renault F1 e si un roman.

This post has been edited by einstein1984: 19 Nov 2021, 16:15


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meganus_bicorpus
post 19 Nov 2021, 17:19
Post #722


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.666
Joined: 2 November 07
From: Bucuresti si inca vreo 3 orase




Probabil aici e problema tongue.gif


--------------------
renault Megane Bicorp/ Laguna III 2004 Dynamique / 2015 Black Edition+ 1,5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 19 Nov 2021, 17:25
Post #723


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.211
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




QUOTE(vallixx @ 19 Nov 2021, 15:04)
Exact! Ziceau comentatorii ca se vehiculeaza ca un motor nou are un plus de 15 - 20 de cai. Nici cu 50 de cai nu scoti 25+ km/h diferenta fata de concurentul direct cand vorbim de viteze de peste 300 km/h.
*


Actually, Cand reduci numarul de curse la care trebuie sa reziste un motor (efect secundar al maririi numarului de motoare), poti sa cresti putin si ce rating are motorul si asa.


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 14 Nov 2022, 08:07
Post #724


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.808
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




Animată cursa...mă rog,nu neapărat lupta pentru victorie dar mai jos în clasament. Ajută și circuitul, parcă în fiecare an cursa din Brazilia e printre cele mai spectaculoase. Mercedes au avut clar mașina cea mai bună dintre cele de top, Ferrari cred că au obținut maximul din ce se putea, iar Alonso a și profitat de neutralizari dar a și condus bine.

Faza cea mai urâtă a weekendului mi s-a părut ce a făcut Verstappen la finalul cursei...în condițiile în care Perez se bate pentru locul 2 în clasamentul general și ambele titluri sunt asigurate era logic ca Max să îi cedeze poziția...în schimb a apărut discuția dintre el și echipă în care Max le spune că el nu are de gând să îi cedeze vreodată poziție lui Perez. În condițiile în care și anul asta dar mai ales anul trecut Perez l-a ajutat cu fiecare ocazie posibilă sa câștige titlul, iar lupta pentru victorie nu era în discuție

Dpmdv Max a dovedit că e într-adevăr un caracter mizerabil (așa cum se tot vorbește) și probabil ca mulți și-au pierdut respectul pentru el, inclusiv în cadrul echipei. Schumacher era considerat lipsit de scrupule și arogant...însă atunci când nu era în pericol obiectivul lui nu ezita să își lase coechipierul sa câștige. Max probabil că nu a înțeles că F1 e sport de echipă și faptul că a fost răsfățatul echipei întotdeauna sigur nu a ajutat să îl țină cu picioarele pe pământ. Și la restul piloților din noua generație am văzut individualism de genul asta...Sainz nu a vrut să cedeze poziție lui Leclerc, Norris lui Ricciardo, ieri Leclerc cerea insistent să fie dat la o parte Sainz...dar nu când nu există nici un fel de miză.


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sb-55-dan
post 14 Nov 2022, 08:44
Post #725


Membru si atat


Group: Members
Posts: 829
Joined: 6 July 05




Maxim de mizerabil Max, nu-l placeam inainte dar dupa faza de ieri cu atat mai putin. Mai mult decat faza cu Perez practic a si recunoscut ca a provocat accidentul cu Hamilton. Cred ca dupa interviul si interventia radio de ieri nu doar ca si-a pierdut fani dar mai mult ca sigur a pierdut cel mai important lucru, sustinerea lui Perez.


--------------------
renault Laguna II, Laguna III 2003, 2011
Renault Laguna II Dynamique 1.9 Dci 120CP
Renault Laguna III Dynamique 2.0Dci 150CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 14 Nov 2022, 09:41
Post #726


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Nici el nu cred ca te place pe tine, deci s-a restabilit echilibrul in univers.


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 14 Nov 2022, 09:59
Post #727


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.327
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Cursa pe ansamblu mi-a placut, victorie meritata pentru Mercedes si mai ales pentru Russell, care s-a dovedit inca o data pilotul mai bun din echipa. A mers constant bine tot anul, iar acum a aratat ca se poate tine tare pe pozitie in conditiile in care echipa i-a lasat sa se intreaca de la egal la egal.

La McLaren....Ricci din ce in ce mai slab, ori nu-i mai pasa. Data trecuta a dat in Tsunoda, acum in KMag, ruinand o perfomanta cred ok a pilotului de la Haas, care a mers excelent si in calificari. Diferenta intre el si Mick, oricat i-ar deranja pe fanii lui Mick.....este destul de vizibila. Si se pare ca e confirmat zvonul cum ca la anul, Haas va merge pe mana lui Hulkenberg.

De partea cealalta a lui McLaren, Lando se incapataneaza intr-un duel pierdut, intra prea tare in viraj si o scapa in Leclerc......la sfarsit karma si-a spus cuvantul si i-a cedat masina.

Ferrari face ce stie mai bine, adica nimic. S-a rugat Leclerc de ei o gramada, nici macar n-au tramsmis un mesaj catre Sainz, cred ca Leclerc merita ajutat, mai ales dupa ce a venit tocmai din coada dupa accidentul cu Lando.

Despre Max, nu stim care sunt dedsubturile din echipa, dar ne miram ca e scarba? Pentru mine nu e o surpriza, cand a fost Max altfel? E vedeta in echipa, e stat in stat, face ce vrea. Mda, Perez l-a ajutat maxim in ambele sezoane, probabil nu o sa o mai faca, vom vedea.

Alonso din nou bun, pacat pentru el....pentru ca la anul nu-l mai vad asa sus. Nu cred intr-o masina Aston foarte buna. Pare insa ca de abia asteapta plecarea....Ocon pare ca nu-i cel mai bun coechipier, la anul vad o relatie ciudata intre el si Gasly, daca echipa nu impune reguli clare.

Pentru la anul, raman pe afara Ricci si Mick, se pare. Si nu pot sa zic ca sufar tare dupa niciunul, desi ambii imi sunt simpatici. Dar au mers prost. Singura "salvare" ar putea veni de la Williams, care se chinuie sa il aduca pe Sargeant......insa daca nu obtine punctele pentru licenta....va fi un loc liber la Williams.....insa....nu stiu daca as putea numi-o "sansa".

This post has been edited by vallixx: 14 Nov 2022, 10:07


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mircea_aq
post 14 Nov 2022, 11:31
Post #728


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.875
Joined: 13 October 06




QUOTE(sb-55-dan @ 14 Nov 2022, 08:44)
Maxim de mizerabil Max, nu-l placeam inainte dar dupa faza de ieri cu atat mai putin. Mai mult decat faza cu Perez practic a si recunoscut ca a provocat accidentul cu Hamilton. Cred ca dupa interviul si interventia radio de ieri nu doar ca si-a pierdut fani dar mai mult ca sigur a pierdut cel mai important lucru, sustinerea lui Perez.
*



Ma faci sa rad. Nu cred ca l-ai placut de la bun inceput, si e in regula, nici mie nu mi-e simpatic.

Ceea ce m-a suprins e "faza cu Perez". De ce avea Checo nevoie de mila lui Max ?
Ca sa devina vice-campion? Oare Checo crede despre el ca merita acest titlu ?

Sa ne uitam un pic la clasamentul pilotilor, Max are 429 de puncte, iar Checo, cu aceeasi masina a adunat 290. Are 32-33 de ani si e al doilea an la RBR. Mai bun de-atat nu o sa devina. Mai bine ar intelege ca a fost ales sa fie scutierul lui Max, si ca ar trebui sa priveasca acest fapt din perspectiva corecta, sa fie multumit si recunoscator, o data ca are un scaun in F1, a doua oara ca a prins acest scaun la o echipa de top. Supararea din vocea lui de aseara nu o inteleg, decat daca o privesc din perspectiva dorintei de a se duce dupa Leclerc si a neputintei lui personale de a face asta, desi avea o masina superioara ferrari-ului.

Max ? Max a facut ceea ce ar fi facut orice campion, si-a vazut de cursa lui.


--------------------
Megane Estate GT Rouge Flamme
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sb-55-dan
post 14 Nov 2022, 12:25
Post #729


Membru si atat


Group: Members
Posts: 829
Joined: 6 July 05




"I just went for it, he didn’t leave me space so I knew we were gonna get together. It cost him the race win, for me 5 seconds. It wouldn’t have mattered anything for my race because we were way too slow.”
Ce sa mai comentam dupa declaratia asta....


--------------------
renault Laguna II, Laguna III 2003, 2011
Renault Laguna II Dynamique 1.9 Dci 120CP
Renault Laguna III Dynamique 2.0Dci 150CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 14 Nov 2022, 12:38
Post #730


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.211
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




QUOTE(vallixx @ 14 Nov 2022, 09:59)
Diferenta intre el si Mick, oricat i-ar deranja pe fanii lui Mick.....este destul de vizibila. Si se pare ca e confirmat zvonul cum ca la anul, Haas va merge pe mana lui Hulkenberg.
*



Mai, jur ca nu reusesc sa vad unde e vizibila diferenta intre Kevin si Mick. Unul a ajuns P1 in calificari multumita unui noroc abslut chior, in timp ce alalat a ajuns P20 ca echipa lui n-a fost in stare sa se adapteze la vreme si sa-i puna cauciucurile corecte. In toate FP-urile Mick a scos timpi mai buni decat Kevin.

In sprint, unul a pierdut 7 pozitii, celalat a castigat 8, si erau la 10 secunde unul de celalalt. De, n-a mai avut Haas-ul ce sa isi bage nasul la "strategie"

Dar e ok, ca a venit cursa, si au avut ocazia sa recupereze, ca a ajuns cu propriile pedale pana pe 8, dar l-au "ajutat" sa se retraga strategic pe 14. Si in continuare, ala micu' are cel mai obraz de obraz de pe planeta, si nu le zice la astia nimic din ce merita.

Daca e cineva dezavantajat in asocierea asta, ala e Mick. Nici in ziua de azi nu inteleg de ce nu l-au trimis anul trecut la Alfa, si l-au pastrat acolo pe Giovinazzi.

L.E. Nu am idee daca Mick e bun sau nu, ca aia nu-i echipa de unde sa intelegi ceva.

This post has been edited by bucatzel: 14 Nov 2022, 12:40


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 14 Nov 2022, 12:54
Post #731


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.327
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




QUOTE(bucatzel @ 14 Nov 2022, 12:38)
Nu am idee daca Mick e bun sau nu, ca aia nu-i echipa de unde sa intelegi ceva.
*


Asta asa e, n-a avut unde sa arate ce poate, daca poate. Din pacate nu va mai avea unde, daca e adevarat ca Haas va merge pe Hulkenberg.

Iar "sansa" Williams, care oricum nu stiu daca e neaparat mai buna decat Haas, oricum nu e garantata.

Uite ca echipe ca McLaren sau Alpha Tauri, prefera sa mearga pe rookies fara curse la activ, dar cu potiential (Piastri, DeVries), decat sa se uite la Mick, desi nici ei nu aveau de unde sa stie la momentul ala ca Haas nu va dori sa-l mai pastreze pe Mick.....

Ar fi fost interesant de vazut daca situatia lui Mick ar fi fost clara, daca ar fi primit vreo oferta.

This post has been edited by vallixx: 14 Nov 2022, 12:56


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mircea_aq
post 14 Nov 2022, 13:04
Post #732


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.875
Joined: 13 October 06




Alfa, ma rog, Sauber a batut palma cu Audi, asa ca Ferrari va avea din ce in ce mai putine de spus in privinta pilotilor.

Din ce imi dau seama Ferrari s-a angajat pe termen lung cu Sainz si Leclerc si s-ar putea ca Mick sa fie indirect victima acestei decizii.

Da acord cu tine in privinta concluziilor pe care le putem trage asupra pilotului Mick Schumacher. Daca vineri Mick obtinea polul in locul lui Kevin, presa probabil ar fi explodat cu laude. Asa, e bun de pus pe tusa.

@sb-55-dan, nicio surpriza, asa a condus si sezonul trecut, la totul sau nimic, uneori s-a sfarsit bine, alteori prost, ca la Silverstone. Daca ar fi pierdut titlul mondial, probabil ca si-ar fi amintit de cum a aruncat la cos 18 puncte.


--------------------
Megane Estate GT Rouge Flamme
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 14 Nov 2022, 13:34
Post #733


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.211
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




QUOTE(vallixx @ 14 Nov 2022, 12:54)
Iar "sansa" Williams, care oricum nu stiu daca e neaparat mai buna decat Haas, oricum nu e garantata.
*


Mai, Williams macar nu a comentat de Latifi in public. Si cred ca ar fi gasit ce.

Steiner in schimb, daca asa se comporta si acasa, ar face bine sa-si plateasca de pe acum azilul, ca altminteri n-o sa-i placa ce-i aleg copii. Dijaba, asta e cu Kevin exact ca Base cu Nuti.


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 5 Nov 2023, 19:08
Post #734


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.061
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




Wtf! blink.gif (2x, & counting).


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 5 Nov 2023, 22:02
Post #735


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.211
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




Dupa zeci de ani in care am zis despre Alonso ca e tractorist, azi a mers de sa te unga la inima. Mai-mai ca m-as duce dimineata sa-mi iau un Aston Martin.

...
Cand am intrat aici, mi-am adus aminte de anu' trecut, si Schumacheru' ala Mick.
In 2022, Mick a terminat pe 13, la 30 de secunde in spatele leaderului.
in 2023, Hulkenberg termina pe 12, la ~1.5 ture in spatele leaderului. Noroc ca i-a daramat pe Magnussen si Albon, ca altminteri 14 scria pe el.

#improvement


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 6 Nov 2023, 00:21
Post #736


membru


Group: Members
Posts: 4.518
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Meh... Sunt cam proaste, că n-am văzut multe pe strada ..


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sb-55-dan
post 6 Nov 2023, 09:16
Post #737


Membru si atat


Group: Members
Posts: 829
Joined: 6 July 05




A pilotat Alonso de m-a uns pe inima. Bai frate ce mi-a placut. Perez cu o masina net superioara nu a fost in stare sa treaca de "batranul" Alonso. Epic drive.


--------------------
renault Laguna II, Laguna III 2003, 2011
Renault Laguna II Dynamique 1.9 Dci 120CP
Renault Laguna III Dynamique 2.0Dci 150CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 6 Nov 2023, 09:22
Post #738


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.327
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Clasa bai nene....ce inseamna sa ai experienta, sa nu te pierzi. Alonso a pierdut duelul pe linia dreapta, ca Perez venea tare cu DRS dupa ce oricum statuse vreo 10 tururi in spate desi a avut DRS in fiecare.

Insa nu s-a panicat, nu s-a grabit, nu s-a precipitat sa atace aiurea, a stat lipit de Perez, l-a obligat sa ia trase defensive (si Perez stim bine cum se apara vezi 2021 si 2022 la Hamilton) si a atacat exact unde trebuia cat sa-si asigure locul 3.....la limita...dar locul 3. Admirabil.

Si masina a mers bine, daca a luat Stroll locul 5....e ceva.

Max ca de obicei intangibil, Lando foarte bine.

Leclerc ...nu mai zic nimic. Ori e strategia, ori e masina, ori o da el de gard....dar nu-i iese, tot timpul e ceva.

Mercedes....jale si la ei.

Circuitul insa e super tare, creaza curse smechere.

This post has been edited by vallixx: 6 Nov 2023, 09:23


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 6 Nov 2023, 10:48
Post #739


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.061
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




QUOTE(sb-55-dan @ 6 Nov 2023, 09:16)
A pilotat Alonso de m-a uns pe inima. Bai frate ce mi-a placut. Perez cu o masina net superioara nu a fost in stare sa treaca de "batranul" Alonso. Epic drive.
*


Mie mi-au placut ambii, a fost un duel f. misto, lung, dar in limitele sportivitatii. Daca Perez facea miscarea cu un tur sau doua mai inainte, ar fi avut (cred) sanse mai mari. Pe un circuit ca asta (relativ scurt, dar cu 2 zone drs una dupa alta), e greu sa spui ca o masina e net superioara, exceptandu-l pe olandez.


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 6 Nov 2023, 11:16
Post #740


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.211
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




PAi 'mneso' il intelege pe Perez, a calculat ca il salta la sfarsit si nu mai are ala ce-i face... Calcule de strategie Ferarri,

Oricum, s-a aparat Alonso in alea 15 ture ca un defect, n-a luat O curba la fel ca Perez, numa' ca sa nu-i dea vreo urma de tow.

Daca Perez ataca serios de cand l-a prins din urma, era el pe 3, da' a preferat "strategie" . El sa fie sanatos...


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 6 Nov 2023, 16:06
Post #741


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.327
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Nici nu stiu ce sa cred. Nu stiu daca a jucat strategic Perez, ca sa stai 8-9 ture in spatele lui Alonso, si sa-ti omori gumele, sa risti supraincalzirea....in conditiile in care ai DRS si masina mai buna, numai strategie nu se cheama.

Sunt tentat sa cred ca n-a putut mai mult. Sansa maxima oferita fiind cea din turul 70.

Si comentatorii se gandeau daca nu cumva Perez sta in mod special "la cutie"....insa din nou zic, sa stai 8- 9 tururi deliberat in spate......e o strategie cam slaba. Un alde Max ar fi atacat din primul viraj...si in cazul unei reusite ar fi incercat sa traga tare sa puna distanta.

This post has been edited by vallixx: 6 Nov 2023, 16:09


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 7 Nov 2023, 10:22
Post #742


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.211
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




QUOTE
Fernando tried to confuse checo with new racing lines to keep him behind:
"Sometimes I drove further, sometimes narrower, so as not to give him any indication of what the best line was for me. He always tried it the other way round and kept driving into bad air as a result."
"When you're in front, you have better aerodynamics. Checo had to swallow my turbulence and struggled to keep up with me, especially in turns 10, 11 and 12. I just had to make sure that I didn't make any mistakes there and that I had full battery power for the straight. That gave me the advantage going into the straight."


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
25 Pages « < 23 24 25
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 21:04
Forum Renault