DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Noua lege a lu' Basescu; pro sau contra...

Sunteți de acord?
 
NU [ 0 ] ** [0.00%]
DA [ 26 ] ** [100.00%]
Total Votes: 26
Guests cannot vote 
Daddy
post 6 Aug 2004, 14:01
Post #31


Membru discret


Group: Members
Posts: 494
Joined: 29 April 04
From: Bacau




Solutia aplicata de Basescu este una de exceptie si de pionierat as putea spune pt Romania. Astfel se aliniaza Romania la Europa si nu prin "alinierea preturilor" si doar prin asfel de masuri vom reusi sa devenim un stat civilizat.
In privinta betonierelor si a transporturilor speciale exista urmatoarea solutie; se aplica un plan care este aprobat de primarie. Astfel constructorii care folosesc camioane mai mari de 7,5 t vor depune impreuna cu restul actelor si un dosar in care sa se specifice ce construiesc si de ce utilaje au nevoie ( asfel un bloc are nuvoie de X t de beton care inseamna X betonire, foarte bine, se da o ruta aleasa de catre primarie si o autorizatie pt nr respectiv de masini care sunt necesare la efectuarea lucrarii )
Astfel lucrarile vor continua in mod normal dar datorita rutei prestabilite camioanele nu vor mai bloca traficul, nu vor mai strica asfaltul si vor deranja mai putin cetateanul.
Aceasta lege este normal sa incurce deoarece ca orice lege reglementeaza un fapt lucru care deranjeaza anumite persoane sau firme, dar este imperios necesara pt a avea o capitala la nivel european.
Odata trecand prin capitala am vazut cum un camion nenorocit incarcat cu fier vechi se taraia prin fata Casei Poporului prin zona fantanilor arteziene ( scuze pt nestiinta dar nu sunt bucurestean si nu cunosc strazile ) pe un macadam care sigur nu e propice respectivului tonaj. Casa Poporului este o constructie monumentala, zona ce o inconjoara este de o investitie enorma si eu cred ca este bine sa fie protejata decat mereu reparata ( macadamul arata groaznic )

PS: Praga are pe foarte multe zone centrale interdictii de a circula cu bicicleta ca sa nu se mai vb de camioane ! Si asta nu se intampla numai la Praga.


--------------------
Dacia 1300 F 1972 - BC-93-MAX
Daciile sunt ca femeile....cat ai bani sa bagi in ele merg bine...cand nu mai ai bani te lasa cand iti este lumea mai draga...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maska
post 6 Aug 2004, 14:19
Post #32


Membru incepator


Group: Members
Posts: 71
Joined: 7 January 03
From: Bucuresti




Dar in mod sigur cehii, au inceput prin a muta uzinele din oras, in parcuri industriale. Abia dupa aceea au pus interdictie si la biciclisti.
Ca treaba asta cu poluarea se incepe de la Adam si Eva.
Sau altfel spus, nu poti sa te apuci sa-ti faci baie daca in prealabil nu ti-ai rezolvat cariile, ulcerul si apendicita. laugh.gif laugh.gif laugh.gif

Bobo, joking.


--------------------
Citroen C4 Coupe 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EEN
post 6 Aug 2004, 14:20
Post #33


Membru


Group: Members
Posts: 136
Joined: 30 March 03
From: Bucuresti




Cum pe forum nu sunt si camionagii si (din pacate) nici patroni de mari parcuri de camioane, cred ca toti ne vom declara de acord cu Basescu. Cred ca totusi solutia trebuia aplicate dupa un timp de acomodare care sa permita distribuitorilor sa-si procure camionete mici de oras... mai devreme sau mai tirziu acest lucru se va intimpla si in loc de un camion de 10 tone te vei trezi pe strada cu 10 dubite de o tona! In plus acest tip de actiune ce vizeaza descongestionarea traficului (prin limitarea accesului ) pe tremen indelungat va putea da nastere la alte limitari (deja existente in alte capitale: autoturisme cu sot vs.fara sot, cilindreemare vs. cilindree mica. samd. Bucurestiul nu are o solutie globala - cineva trebuie sa aiba taria sa taie niste bulevarde mai late prin demolari de blocuri simultan cu constructia unor cartiere mai mari si aerisite spre periferie. In multe orase west se construieste in draci in periferie (zgirie nori, birouri, campusuri etc) - la noi toti se ingramadesc in cetru: primaria ar trebui sa stimuleze dezvoltarea spre periferie a Bucurestiului. Restul sunt solutii de moment...


--------------------
Renault Megane 1.6 16v 2007
[FONT=Arial][SIZE=7]Adevarul "pur si simplu" e rareori pur si niciodata simplu![SIZE=7]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 6 Aug 2004, 18:31
Post #34


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Eu nu sunt de acord cu aprovizionarea cu camioane de mare tonaj in Bucuresti. Am aici intre blocuri cateva magazine de cartier si le aprovizioneaza camioane din astea mari. Ori mie nu-mi convine. Cand se opreste cate unul d'asta pe o straduta pe care cu greu incap doua masini mici nu mai ai ce-i face. E adevarat ca nici soferii acestor camioane nu au ce-i face, dar nici eu nu am nici o vina. Plus ca nu prea au unde sa intoarca si masinile care sunt parcate in spatele blocului sunt expuse zgarieturilor/loviturilor. Acum, nici masinile astea nu au ce cauta pe strada, dar unde sa le parcheze si oamenii, doar nu le-or lua in casa cu ei.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian_Solenza
post 6 Aug 2004, 21:53
Post #35


Solenza... prima iubire!


Group: Members
Posts: 912
Joined: 4 July 04
From: Buc (Ap. Patriei)




QUOTE

Stai, tata, acasa, doar sint destui someri care s-ar bucura sa iti ia locul! :vmad:


Io am impresia ca ai ceva cu mine... Ai dat si tu un info sa vezi care e meseria mea (la profil...) PA MINE MA DOARE UNDEVA , CA IO NU O SA VIN LA MUNCA... AM PROGRAM PANA LA 15.00 :!:

Aici nu e Austria, omule.. Vine sefu, iti zice ca te plateste in plus pt orele suplimentare... Apoi iti scade leafa, si iti trece pe fluturas ca ai ore suplimentare si una peste alta iei chiar mai putini bani decat aveai initial...
E bataie de joc in Rom si tu vorbesti pe langa subiect... Daca m-as plange, m-ar auzi Dumnezeu si n-as mai avea nimic, EU sunt platit destul de bine, vb de colegii mei care sunt OBLIGATI sa vina de noapte, pt aceeasi 100 euro, caci au chirii de platit, copii de hranit... Nu mai vb asa de parca noi nu am vrea sa muncim... Tu ai sta de noapte in Austria pt 100 euro? Te rog, nu mai face afirmatii luate in graba...

Sa revin pe topic... Da, este mai curat, mai liber, in Buc! Este si aerul mai respirabil, chiar e vara si POT respira lejer!
PROBLEMA! La mine in cartier dupa ora 20.30 este INFERNAL!! Zeci de camioane bara la bara, praf garla etc... Si nu zic de zgomot, oamenii nu se mai pot odihni!!! E 22.43 si inca simt vibratiile; si stau la etj. 7 :!:

Pararea mea... Consiliul ar trebui sa dea acum o lege prin care sa INTERZICA construirea de depozite de materiale de constructii in oras!!!
PT ca masinile astea mari asta fac: cara pietris din punctu a in b! Nu zic sa inchida depozitele mici, en-detail(cum este pe Valea Cascadelor)...
Sau sa nu depaseasca depozitul un anumit volum... Ca daca nu ai loc nu ai ce sa cari prea mult :!:
Eventuala lege + cea existenta ar fi un lucru efcient! Vrea omu sa-si faca casa? Perfect! Marfa vine din afara Buc dupa 21 si ti-o lasa in curte! Apoi tu faci ce vrei cu ea... Nu e o idee buna :?:


--------------------
Citroen C3 1.4Hdi 2011 - Inca numere rosii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 7 Aug 2004, 16:00
Post #36


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Cica pe 15 august se vor intruni mambrii societatilor de transport si vor stabili data unei viitoare greve prin care vor bloca cu camioane toate intrarile si iesirile din oras daca hotararea nu va fi revocata.

Asta suna a stire, ar fi trebuit postata acolo, dar se incadreaza prea bine in acest subiect.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian_Solenza
post 8 Aug 2004, 09:16
Post #37


Solenza... prima iubire!


Group: Members
Posts: 912
Joined: 4 July 04
From: Buc (Ap. Patriei)




Sa vina... Am auzit si eu de treaba asta! Adica ei s-or crede si ei stapanii soselelor, cum se cred si taximetristii... Numai aia cred ca drumul li se cuvine lor!!!

Opresc drumurile de intrare in Bucuresti? Perfect! Amenda penala pt obstructionarea circulatiei + niste mascati sa le-o dea in freza...


--------------------
Citroen C3 1.4Hdi 2011 - Inca numere rosii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex
post 8 Aug 2004, 12:21
Post #38


Membru autentic


Group: Admin
Posts: 749
Joined: 22 May 02




Eu as da cu armata in ei biggrin.gif


--------------------
N/A N/A N/A
snafu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sclaud
post 8 Aug 2004, 14:14
Post #39


Status: activ


Group: Members
Posts: 480
Joined: 24 July 04
From: Brasov




Cu jandarmii ... ca la mineri laugh.gif


--------------------
none none 2019 - BV-XX-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 8 Aug 2004, 16:22
Post #40


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




In plus, eu as interzice si parcarea acestor masini pe drumurile publice. Nu fac altceva decat sa strice drumul. Poate ati vazut ca au asfaltat Calea Giulesti. In noiembrie-decembrie anul trecut au pus asfalt bun. Nici nu s-a racit bine asfaltul ca am vazut remorci de tir parcate pe margine drumului. La un moment dat nu mai ai pe unde sa treci decat pe linia de tramvai care e vai mama ei, iti rupi rotile in ea plus ca iti mai tai si cauciucurile in sarmele care ies din ea (mie asa mi-a facut explozie un cauciuc).

Nu zice nimeni sa nu stationezi pentru aprovizionare. Dar dupa ce ai terminat ia-ti nene hardughia de acolo. Nu lasa remorca cu saptamanile.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobo
post 9 Aug 2004, 15:12
Post #41


Membru autentic


Group: Members
Posts: 756
Joined: 24 October 02
From: Bucuresti




stiti vorba aia, rau e cu rau da' mai rau e fara rau..
cam asa e si cu reglementarea asta.. in principiu buna, dar situatia nu e gandita in ansamblu;


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ake
post 17 Aug 2004, 13:52
Post #42


Morderator


Group: Moderatori
Posts: 1.040
Joined: 6 July 04
From: Bucuresti




Eu oricum vroiam sa trec la topicul cu soferii care ma enerveaza cel mai tare pe primul loc pe cei cu camioanele COCA COLA care se cred buricul pamantului mai ceva ca soferii RATB. Mi s-a intamplat de n-spe ori sa stau chiar si 10 -15 minute blocat pe diverse stradute pana au binevoit mnealor sa descarce toate baxurile cu viteza melcului.

Eu sunt 100% de acord cu masura acesta cu mentiunea ca trebuie interzis total accesul nu numai intre anumite ore, odata si odata trebuia luat taurul de coarne. Ideea cu o masura intermediara / temporara pana se obisnuieste lumea nu e buna in principiu stiut fiind ca nimic nu e mai permanent ca o treaba provizorie. Sunt de acord sa dau 1000 lei in plus pe o cola daca asta inseamna ca nu mai vad idioatele alea de camioane imense prin oras incurcand circulatia.
Apropo de aprovizionarea magazinelor cu marfuri voluminoase (gen materiale de constructii sau altceva) masura va rezolva de la sine problema caci cei din afara orasului vor avea preturi mai mici si vor fi avantajati, cu timpul cei din oras vor disparea.


--------------------
(si) Dacia Logan Laur.1.4
"Desteapta-te Romane! Traiasca capra vecinului! "
(citat dintr-un sticker auto)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_i
post 17 Aug 2004, 14:28
Post #43


Membru incepator


Group: Members
Posts: 67
Joined: 28 January 04
From: Bucuresti




Mai e un aspect al legii asteia: toate camioanele / tractoarele, etc., trebuie sa-si acopere incarcatura cu prelate, daca remorca nu e inchisa. De asta ce parere aveti? Am vazut azi un tractor (nu stiu de unde era, probabil ca o fi avut voie sa circule...) care cara in remorca niste gunoaie, cred, si avea o prelata pe deasupra mizeriei. Eu zic ca si asta e un aspect pozitiv, ca de cate ori nu am vazut din astia, de le curgea nisipul sau ce mai duceau pe acolo...


--------------------
RENAULT Symbol - b-45-...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Pedro
post 17 Aug 2004, 14:57
Post #44


Membru autentic


Group: Members
Posts: 551
Joined: 16 December 03
From: Bucuresti




Deja pe mine ma enerveaza treaba asta , mi-a ajuns , de vreo saptamana nu pot sa dorm de bicamere , camioane si excavatoare ce lucreaza noaptea in plin "cartier muncitoresc". Da -o naiba ca mai am si eu nevoie de somn chiar daca e de la 3-6 dimineata . Ca la romani ca sa dai o lege de bine faci o mie de pacate :injuratura:


--------------------
Dacia 1300 OFF ROAD Berlina
O zi trista pentru tara, mare victorie comunista, traiasca.......
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dany
post 17 Aug 2004, 23:31
Post #45


Membru autentic


Group: Members
Posts: 241
Joined: 21 November 02
From: Bucuresti




Decizia cu camioanele mi se pare o treaba super misto. Si ma uitam pe teveu ca majoritatea soferilor sint de acord cu asta. Incepusera la un moment dat camionagii cu faze gen "or sa manince bucurestenii piine veche". Bullshit. Doar nu transporti piinea cu camioane de mare tonaj! :mrgreen: Mi se pare o decizie buna si dpdv al traficului, si dpdv al poluarii, si dpdv al asfaltului care nu mai e calcat ziua pe caldura de ditamai camionu'.

E nasol insa de Pedro si de cei ca el: le cam strica somnul. Ata ete... sad.gif


Dany


--------------------
Renault Laguna III Coupe 2009 / Dynamique - B 00 XXX
"Tata, mama, toti cei dragi tie si restul oamenilor mari pe care ii vezi zilnic mergand la munca platesc taxe si impozite pentru ca noua tuturor sa ne fie mai bine." Ministerul Finantelor, pagina copiilor
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madalina
post 18 Aug 2004, 09:13
Post #46


Membru autentic


Group: Members
Posts: 288
Joined: 8 November 03
From: Bucuresti




Acum ar trebui si o verificare la sange a camioanelor (poluare, zgomot produs etc). I-am auzit pe soferii de camion protestand, pe patronii lor la fel impotriva deciziei luate, dar cand au fost intrebati de strea masinilor, nimeni nu a pomenit ceva de imbunatatirea starii lor tehnice.


--------------------
Toyota/Opel Yaris/Corsa - B00ooo
cu fular de steaua in galeria lui dinamo :-)))
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 18 Aug 2004, 15:19
Post #47


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Pai cum sa speli trouarele cu apa de la robinet. Aia are atat de mult nisip incat mai rau le murdaresti. Or vrea probabil sa le spele cu sampon si cu apa limpede de izvor. Spala-le cu ce vrei, numai spala-le.

Eu zic ca e buna hotararea, sa fie si orasul mai curat. Dar eu as fi votat inainte o lege care sa oblige toate persoanele sa se spele pe ele insele cel putin de doua ori pe saptamana inainte de a spala trotuarele. Daca mergi cu RATB-ul e jale mare. Iti muta nasul din loc duhoarea de transpiratie.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ake
post 18 Aug 2004, 15:19
Post #48


Morderator


Group: Moderatori
Posts: 1.040
Joined: 6 July 04
From: Bucuresti




QUOTE
Încet, încet poate se va face ordine și aici. Vă aduceți aminte tămbălăul de acum cîțiva ani cu taxiurile galbene? Nimeni nu vroia să-și schimbe culoarea mașinii (că așa \"e\" unii, cîrcotași). Ei și acum această cerință a intrat în normal, adică vrei să te apuci de taximetrie îți faci (sau cumperi gata vopsită din fabrică) mașină galbenă... Mai sînt excepții, dar majoritatea s-a aliniat...


off topic
stiati ca...
in caietul de sarcini de la licitatia pentru compania ce deserveste aeroportul s-a specificat ca masinile trebuie sa fie argintii?

P.S. va rog daca vreti sa dezvoltati subiectul s-o faceti in topicul ala cu alegerile sa ne explice dl. Ponta (alias Mister_b ) cum vine treaba


--------------------
(si) Dacia Logan Laur.1.4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 18 Aug 2004, 15:24
Post #49


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.444
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




nu doar argintii, ci si un an minim de fabricatie (ma rog, normal), o dimensiune fixa a portbagajului (care ghici ce masina avea asa ceva) si muuuuulte alte lucruri. Oricum, frumos a fost ca dupa ce au "castigat" licitatia si a iesit balamuc la TV, au aparut astia si au zis ca se anuleaza licitatia ca era specificat sa se dea bilantul pe nu stiu ce perioada (aici au uitat sa lucreze baietii) si firma de taxiuri "zburatoare" nu era infiintata decat cu cateva luni in urma.

.... oricum, a ajuns un zvon pe la urechile mele cum ca D-na Bombonica ar avea oarece legaturi (fff stranse) cu firma de care pomeneam mai devreme :inger:

P.S. am uitat sa zic, pana la urma nu s-a mai anulat nimic, si firma parca e acum mosiera pe otopeni


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 18 Aug 2004, 20:26
Post #50


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Pai si normal ca masinile trebuia sa fie argintii, cu o anumita capacitate, etc. Doar taxiurile zburatoare erau deja cumparate si daca cel care le detine a cotizat suficient (la dna Bombonica sau nu) nu era omeneste sa il puna sa si le vopseasca. Fiti si voi intelegatori acum... Cat putea omul ala sa dea. Si uite asa se alege praful de fiecare hotarare luata. Cum sa nu sara ceilalti taximetristi. Pai pe ei ii pune sa-si vopseasca masinile in timp ce taxiurile argintii circula fara probleme. Dura lex sed lex, da' doar pentru unii.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Porta
post 21 Aug 2004, 00:45
Post #51


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 7 February 04




Si ce faci daca vi de la 3000Km si de 10 ore nu ai inchis un ochi ca sa ajungi mai repede acasa....avand in carca 25 de tone .....si ajungi la Bucuresti la ora 8 dimineata???? Stai 13 ore in cabina.....si astepti sa se faca ora 21... .
Ar trebui interzis accesul doar in zonele aglomerate...nu in tot Bucurestiul.
De exemplu stiu un garaj situat la 200 m de lina de centura, catre IMGB. Ei bine pentru acesti 200 de m oamenii aia nu au voie sa-si faca treaba!!!!!

Iar in ceea ce priveste traficul mai lejer.....imi permit sa va contrazic.....pentru ca nu vad o mare diferenta.


--------------------
Oriunde ajunge o supermasina, ajunge si Dacia mea (chiar daca mai tarziu). Unde ajunge Dacia mea nu ajung multe supermasini.......
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ake
post 24 Aug 2004, 13:16
Post #52


Morderator


Group: Moderatori
Posts: 1.040
Joined: 6 July 04
From: Bucuresti




Legi asemanatoare sunt prin toata Europa. O sa dau doar cateva exemple de reglementari care mi se par mult mai drastice ca in cazul nostru si care-mi vin acum in minte.
1.In Salzburg nu am putut intra cu autocarul pana la ora 18.00. Solutia - parcare la intrarea in oras, frumos amenajata, mai departe, taxiul, autobuzul sau perpedesu,
2. In Pisa, alt oras turistic, am putut intra cu autocarul (acces permis cred doar pe vreo doua strazi din centru) dar n-am putut opri nicaieri sa coboram - solutia aceeasi ca mai sus cu mentiunea ca parcarea era mult mai jalnica.
3. In Atena in centru se circula (toate masinile cu exceptia taxiurilor) alternativ (nr pare in zilele pare si numerele impare in zilele impare).

Camioane n-am vazut aproape in nici un oras prin care am fost in vest. Ceva interesant am vazut in Stuttgart unde am vizitat un santier si am observat ca toate camioanele care veneau acolo aveau pe parbriz un aviz cu numele santierului, toate materialele transportate erau invelite in folie, si la 2 metri de santier erau strazile curate de puteai sa lingi pe jos.


--------------------
(si) Dacia Logan Laur.1.4
"Desteapta-te Romane! Traiasca capra vecinului! "
(citat dintr-un sticker auto)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 24 Aug 2004, 13:19
Post #53


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.444
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




QUOTE
Si ce faci daca vi de la 3000Km si de 10 ore nu ai inchis un ochi ca sa ajungi mai repede acasa....avand in carca 25 de tone .....si ajungi la Bucuresti la ora 8 dimineata???? Stai 13 ore in cabina.....si astepti sa se faca ora 21...


iti zic eu ce faci .... TE CULCI !!!!

Ai citit vreodata de curiozitate noul regulament, mai ales partea cu oboseala !??!?!
sau tie ti se pare interesant sa te faca praf un sofer adormit care are si 25 de tone in spate

:evil:


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 24 Aug 2004, 13:32
Post #54


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




QUOTE
Si ce faci daca vi de la 3000Km si de 10 ore nu ai inchis un ochi ca sa ajungi mai repede acasa....avand in carca 25 de tone .....si ajungi la Bucuresti la ora 8 dimineata???? Stai 13 ore in cabina.....si astepti sa se faca ora 21... .


Pentru condus camion (TIR) mai mult de 4 ore consecutiv, mai mult de 8 ore din 24 si fara o pauza de MINIM 8 ore CONSECUTIVE din 24, in vest amenda se poate ridica la citeva mii de euro. Si bine le face!!! Numai acum in weekend au mai murit 2 romani in Austria, din cauza unui sofer inconstient, care precis a condus in stilul tau!!! :evil: Pacat ca el nu a murit! :evil:


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 24 Aug 2004, 13:43
Post #55


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




Exaaact!
POti conduce maxim 8 ore pe zi calendaristica, cu pauza de minim 1 ora la fiecare 4 ore!

Problema noastra, stimati tovarasi, este ca firmele de transport romanesti nu platesc cate 2 sau 3 soferi pe tir, ca ar avea loc, si, in loc sa conduca 3 x 8=24 de ore din 24, conduc 8 daca merg legal sau 12-16 ore si te miri ca le intra oamenilor prin case sau masini.
Bine...si neamul lu manivela nu accepta 2 pe cabina, ca deh...diurna mai mica...spaga mai mica...ciubucurile cu cauciucuri si motorina mai mici.....


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Watchful snake
post 24 Aug 2004, 19:27
Post #56


Membru


Group: Members
Posts: 170
Joined: 4 June 03
From: București




Iar cei din țările civilizate mai au și computer pe mașină (TIR sau autocar, de exemplu) care înregistrează automat tot. În Anglia, de pildă, am luat o cursă locală de la Londra spre Cambridge. Pe la mijlocul traseului s-a schimbat șoferul. Acesta și-a luat înregistrarea pe disc cu el, iar cel care l-a schimbat a pus un disc nou în bord. La coborîre, la destinație, șoferul din schimbul doi și-a luat, de asemenea, discul cu el...
Later edit: nu erau CD-uri, erau niște discuri de carton pe care se trasau niște diagrame...


--------------------
Dacia Solenza Clima 2003
Nu conduceți mai repede decît poate zbura îngerul vostru păzitor!!!...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 25 Aug 2004, 09:15
Post #57


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




Tahometru se numeste :wink:


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobo
post 25 Aug 2004, 13:34
Post #58


Membru autentic


Group: Members
Posts: 756
Joined: 24 October 02
From: Bucuresti




un articol din capitalul de sapt. trecuta:

Primaria pune pe jar afacerile din Capitala
Interdictia de circulatie pentru vehiculele grele loveste dincolo de transportatori

Contracte nerespectate, costuri salariale mai mari, goluri de aprovizionare, cresteri sau reduceri de personal, dar si profituri grase. Pentru toate acestea, responsabila este restrictionarea traficului de marfa in Bucuresti. Pentru un calator neavizat sosit in Bucuresti in timpul zilei, zecile, ba chiar sutele de camioane trase pe marginea soselei sau in tir parkingurile de la intrarile in oras sunt un motiv de mirare. Mai ales ca, la orele la care cei mai multi muncesc, soferii pot fi vazuti lenevind la umbra, jucand table sau carti ori spalandu-si agale mastodontii. Nu este, de fapt, decat cel mai vizibil efect al interdictiei de circulatie impuse, intre orele 7 si 21, pana in 15 septembrie, de Consiliul General al Municipiului Bucuresti (CGMB) autovehiculelor cu masa mai mare de 7,5 tone. "Hotararea municipalitatii blocheaza activitatea firmelor de transport, ale caror camioane nu pot intra sau iesi din garaje ori nu pot incarca sau livra marfa decat noaptea. Reducerea activitatii produce pierderi semnificative, iar nerespectarea clauzelor contractuale aduce penalizari. Mai mult, autovehiculele nu mai au acces la punctele vamale din Bucuresti, care au program doar intre orele 8 si 16", spune Radu Dinescu, secretarul general al Uniunii Nationale a Transportatorilor Rutieri din Romania (UNTRR). Dar impactul restrictiilor de trafic este, de fapt, mult mai mare. Nu au de suferit numai companiile care transporta diverse marfuri. Firmele de constructii se plang si ele de problemele aparute: pentru ca aprovizionarea cu materiale nu se mai poate face decat noaptea, salariatii trebuie platiti in plus (de altfel, o problema comuna tuturor celor implicati) si trebuie instalate sisteme de iluminare. In plus, se profileaza o cerere de beton mai mare decat oferta. "Betonul nu poate fi stocat, ceea ce inseamna ca activitatea de productie trebuie sa se desfasoare exclusiv in intervalul orar 21-7. Concret, asta reprezinta o diminuare a productiei cu 30-40%, exact in lunile de varf", explica presedintele Asociatiei Producatorilor de Beton din Romania (APBR), Mihnea Stoian, care se teme si de eventualitatea unor reduceri de personal in domeniu. El spune ca "accesul diferentiat in zonele Capitalei, precum si intervale orare mai flexibile ar putea fi o solutie agreata de ambele parti". si companiile de distributie sau departamentele de profil ale companiilor din industria alimentara sunt afectate. Cei de la Sitaco SA (producatorul Pepsi) chiar au actionat in justitie CGMB, obtinand anularea hotararii controversate (inlocuita imediat de o decizie similara a primarului Traian Basescu). Ei spun ca sunt de acord cu ratiunea interdictiei, dar ca e nevoie de timp pentru adaptarea parcului de autovehicule la cerintele municipalitatii. si Coca-Cola e in favoarea restrictiei. "Impartasim preocuparile cetatenilor fata de protectia mediului. Am facut eforturi majore pentru a ne adapta cerintelor, achizitionand mijloace de transport sub 7,5 tone. Asta mai ales ca magazinele se adapteaza cu greutate unui program de noapte. Daca decizia ar fi fost precedata de un dialog cu toti factorii implicati, am fi investit din timp intr-o flota de distributie corespunzatoare", spune Valentina Baicuianu, PA&C Manager la Coca-Cola Romania. Nici dealerii auto nu au scapat. "Interdictia afecteaza transportul de vehicule catre concesionari, transportatorul fiind nevoit sa efectueze distributia in timpul noptii", declara Cristina de La Rupelle, responsabil comunicare al Renault Nissan Romania. In replica la aceste plangeri, Gheorghe Udriste, directorul general al Directiei Transporturi din Primaria Capitalei, afirma ca decizia "era absolut necesara" si ca rundele de consultari dinaintea adoptarii au ajuns la concluzia ca nimeni nu neaga oportunitatea unor masuri de reducere a gradului de poluare. "La anul se vor pregati mai bine si, oricum, cei mai multi deja s-au adaptat la noile conditii", spune el. Nu trebuie sa intelegem, insa, ca toata lumea e nemultumita de interdictie. Unii se abtin de la comentarii: "Nu dorim sa comunicam pe marginea acestui subiect. Subliniem faptul ca suntem un grup care respecta legile tarilor in care isi implanteaza afacerile", spune Andreea Mihai, marketing manager la Carrefour Romania. Surse din cadrul companiei spun, insa, ca programul de aprovizionare a fost afectat, dar ca relatia foarte buna cu primarul Traian Basescu ii determina pe sefi sa pastreze tacerea. Altii se declara deschis in favoarea deciziei municipalitatii. Brent Valmar, directorul general al Porsche Romania, crede ca "impactul pozitiv imediat al interdictiei de circulatie este un mediu mai putin poluat, iar scaderea gradului de poluare ar trebui sa fie o prioritate in orasele cu populatie mare si cu trafic intens". Dar cei mai bucurosi sunt patronii popasurilor situate in vecinatatea Bucurestiului. Cele mai multe parcari de camioane au devenit neincapatoare de cand cu restrictia si, chiar daca taxele de stationare nu sunt prea mari (intre 50.000 si 150.000 de lei pentru 24 de ore, in functie de conditiile oferite si de pozitionare), restaurantele, barurile sau magazinele care functioneaza in cadrul lor scot bani buni din buzunarele soferilor. n

PE CINE AFECTEAZA INTERDICTIA?
• Companiile care transporta diverse produse inspre si dinspre Bucuresti. Pe distante mari, utilizarea vehiculelor sub 7,5 tone nu este rentabila, iar eventuala incarcare-descarcare la marginea Bucurestiului implica, de asemenea, costuri suplimentare.
• Probleme deosebite apar pentru cei care au treaba la punctele vamale din Capitala sau care livreaza produse perisabile.
• Firmele de distributie, in special cele care livreaza bauturi racoritoare, bere si ape minerale. Daca supermarketurile si-ar putea adapta programul, majoritatea micilor magazine nu-si permit sa lucreze si noaptea, asa ca se impune inlocuirea parcului de autovehicule si cresterea numarului de soferi.
• Firmele de constructii. Dupa cum spune Radu Dinescu, secretarul general al UNTRR, "nu s-au inventat inca betoniere sub 7,5 tone". Nici utilizarea unor camionete pentru transportul materialelor sau al deseurilor nu este rentabila, iar in acest domeniu munca pe timpul noptii presupune instalatii de iluminat complicate.
• Marile magazine, care sunt nevoite sa se aprovizioneze mai ales pe timpul noptii.
• Service-urile auto pentru camioane, care teoretic nu mai pot lucra decat intre 21 si 7.

CUM PROCEDEAZA ALTII?
• In Franta, transportul de marfuri este interzis duminica si de sarbatori, cu exceptia produselor perisabile. In Paris, programul restrictiilor incepe de vineri dupa-amiaza.
• Reducerea gradului de poluare a impus restrictii, mai ales vara, si in Roma, Atena sau Madrid.
• In capitala Canadei, Ottawa, traficul greu este restrictionat primavara, cand drumurile sunt testate pentru a se vedea cum au suportat cele patru-cinci luni de iarna. Masuri similare se iau in tarile scandinave.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madalina
post 25 Aug 2004, 20:39
Post #59


Membru autentic


Group: Members
Posts: 288
Joined: 8 November 03
From: Bucuresti




In Roma exista strazi in centrul orasului unde nu au voie decat mijloacele de transport in comun, nici vorba de camioane in oras.

In toate marile orase exista restrictii.


--------------------
Toyota/Opel Yaris/Corsa - B00ooo
cu fular de steaua in galeria lui dinamo :-)))
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 25 Aug 2004, 22:10
Post #60


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




Scuze...dar chestia cu serviceurile de tiruri e de kko!
La service se duce doar capul tractor (care are ca 4,5 t) asa ca nu e afectat!
Doar nu crdeti ca intra in service cu tot cu remorca de 22 t!

Sa faca vama in afara Bucurestiului, nu numai la Baneasa si Filaret, ce s-au terminat spagarii din Romania? Problema e inversa, nu camionagii sunt afectati ci vamesii de la vamile din Buc.

In toata lumea civilizata aprovizionarea se face cu camioane de mic tonaj!
Cand Roman SA a scos camioanele de 7t au ras si cu curu de ele! Acum e un moment bun pt relansarea productiei de camioane romanesti!

Hai sa fim seriosi...Gogu SRL isi face aprovizionarea cu papucu de la Metro...
La dracu...asta e! Vor creste preturile la magazinele din oras asa ca tre sa ne invatam si noi sa ne facem cumparaturi pe 2-3 saptamani din supermarketuri! ASA E PESTE TOT!

Si daca presupune instalatii de iluminat al santierelor ce? Si asa pe santiere se munceste 99% la negru, fara carti de munca, fara protctia muncii...
Si? Daca se munceste noaptea? Si daca platesc mai mult? castiga amaratii mai bine si nu mai pleaca sa lucreze prin Israel!
Sa ma pupe in cur patronii din constructii!


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages < 1 2 3 4 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 23:33
Forum Renault