DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

34 Pages « < 23 24 25 26 27 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Mi-au ridicat masina pentru parcare neregulamentara

eugenTL
post 10 Nov 2010, 02:42
Post #721


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.642
Joined: 16 September 08
From: Tulcea/Bucuresti




Bine spui.
Eu unul am spus f clar ca am gresit si ca imi merit amenda.
Dar cu RIDICATUL MASINII nu poti fi de acord mai ales ca vad ca esti alaturi de lege. Pai daca s-ar fi respectat legea masinile noastre n-ar fi trebuit sa fie ridicate.

Ma crezi ca daca amenda era de 10 mil nu ma deranja? O MERITAM.
Dar atata timp cat ridicarile sunt ILEGALE, nu pot fi de acord cu ele.

Nesimtit e ala care parcheaza pe treceri de pietoni,statii ratb,blocheaza garaje,dubleaza,etc NICIDECUM ala care vine acasa si lasa masina in fata blocului in singurul loc unde poate si unde nu deranjeaza.


--------------------
Renault Megane II my edition (18+low+r26 look)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lag_ph
post 10 Nov 2010, 10:50
Post #722


miles away...


Group: Members
Posts: 2.253
Joined: 12 September 07
From: Bucuresti // Ploiesti




QUOTE(eugenTL @ 9 Nov 2010, 03:21)
M-am interesat in seara asta la cunostintele din politie, si mi s-a spus ca ei nu trimit pv-ul direct, ci trimit scrisoare prin care eu tre sa spun cine a condus, iar ei apoi trimit pv-ul la cei care am zis eu.  Asa mi s-a spus, acum n-am de unde sa stiu cum e.
*



in cazul meu, mi-a venit direct PV intr-un plic rosu wub.gif

poate se face cum zici tu in caz de contraventii in trafic (depasire viteza / neregulamentara) cand nu te opreste sa dai explicatii pe loc.


--------------------
Renault Laguna 1.8 16v - 05.10.1998 - de PH
_________________________________________________
Nothing's impossible
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eugenTL
post 10 Nov 2010, 11:19
Post #723


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.642
Joined: 16 September 08
From: Tulcea/Bucuresti




Am explicat dl Piperea cazul meu. Raspunul lui a fost urmatorul:

Vad ca smecheria cu HCL-urile se extinde la toate sectoarele. Cred ca, intr-o plingere contraventionala (pe care va trebui sa o divediti, eventual cu pozele), va treui sa ridicati exceptie de ilegalitate a HCL, pe motiv ca incalca legea (codul rutier) care arata ca singurl organ care are competenta de aplicarea a contraventiilor rutiere este politia rutiera, si nu politia comunitara sau firmele de ridicat masini. Eu o sa demarez saptamina viitoare actiuni in contencios contra tuturor acestor HCL, pt ca incalca legea. In plus, o sa trimit o sesizare la ANRMAP pt a le cere sa verifice modul in care s-au atribuit contractele de ridicare a masinilor acestor firme de ridicari (care, de cele mai multe ori, sunt firme de prieteni si rude ale primarilor, contractele fiindu-le atribuite fara licitatie). Asemenea baieti destepti au mai facut afaceri si in 2009 cu unele primarii. Ma refer la firmele care inchiriau primariilor radere fixe si imparteau cu ele banii rezultati din amenzi. Atunci ANRMAP a intervenit si a oprit afacrea. E cazul sa intervina si acum. Daca vreti, puteti fi petent in ambele actiuni. Va reprezentam noi. Luati legatura cu Iustin Armasu, un colaborator al meu. Va urez succes, Gh. P.


--------------------
Renault Megane II my edition (18+low+r26 look)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladG
post 10 Nov 2010, 13:05
Post #724


Membru preistoric


Group: Members
Posts: 2.387
Joined: 23 January 03
From: Bucuresti




Revin si eu cu cazul meu... Ce sa zic, Cascadorii Rasului.
Azi am fost la Judecatoria Sector 1, ca sa depun cererea de investire cu Titlu executoriu a sentintei si sa-mi iau si banii pe ridicare.
Cand colo, ce sa vezi? N-am ce decizie sa investesc, ca Politia a facut recurs!!!
Pai cum mama dracului n-au facut recurs in procesul de anulare al PV (ramas anulat prin sentinta definitiva si irevocabila) si fac recurs la procesul disjuns, de returnare a cheltuielilor de ridicare?!?

Nu am primit inca citatia, dar am inteles ca procesul s-a mutat la TMB, iar in opinia mea tot ce pot cere ei e ca banii sa-mi fie returnati de Firma de Ridicari. Chiar si daca ar obtine castig, eu tot imi iau banii de la firma de ridicari, iar aceasta, indreptatita, ii va da pe ei in judecata, sa-si recupereze banii, caci la ordinul Politiei au actionat.
Oricum ar fi, TOT POLITIA PLATESTE la final.
Sunt idioti sau cum?
Daca n-as sti ca se misca asa de greu Justitia, le-as cere daune materiale si morale ptr tot circul asta la care m-au obligat.

Acum am o dilema. La infatisarile de pana acum am fost obligat sa ma prezint (sau sa depun cerere de judecare in lipsa), fiind PETENT, altfel s-ar fi incheiat din oficiu procesul.
La acest recurs cumva Politia este PETENT? Caci daca e asa nici n-am de gand sa ma mai prezint la judecata, nu am ce probe sa aduc, totul e deja la Dosar si, avand anulat PV-ul, banii tot ii primesc, indiferent ca de la Politie sau Firma de ridicari.
Pentru mine acest recurs inseamna doar o amanare, inca una gun3.gif

This post has been edited by VladG: 10 Nov 2010, 13:11


--------------------
Ex Dacia SuperNova -- - --
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 10 Nov 2010, 13:26
Post #725


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(eugenTL @ 10 Nov 2010, 11:19)
Am explicat dl Piperea cazul meu. Raspunul lui a fost urmatorul:
*

Ce dragut e nenea Piperea! Adicalea sa ridici exceptia, sa mearga la judecare pe contencios (alta bucurie) si dupa ce s-o judeca contenciosul, cu toate recursurile sale, sa revii la procesul de baza sa te judeci din nou, cu toate caile de atac si la asta. Ce bucurie fara margini! Si ce dezinteres pecuniar, cum te invita el sa iei legatura cu colaboratorii domniei sale sa te reprezinte in toate aceste procese! Emotionant!
QUOTE(VladG @ 10 Nov 2010, 13:05)
La infatisarile de pana acum am fost obligat sa ma prezint (sau sa depun cerere de judecare in lipsa), fiind PETENT, altfel s-ar fi incheiat din oficiu procesul.
*

Nu inteleg de ce trebuia sa te prezinti. Daca scriai in actiune sau ulterior ca doresti judecarea si in lipsa, nu vad care ar fi fost problema.
La recurs poti sa nu te prezinti, insa sa vezi bucurie daca nici politia nu se prezinta. Se suspenda cauza (ca nu s-a prezentat nici una din parti) si apoi trebuie sa faci cerere de repunere pe rol. Sa vezi ce bine e sa mai pierzi vreo 6-9 luni cu suspendarea asta.
Insa poti face o intampinare sa le respinga recursul (dai motivatii din hotararea de la fond) si ceri in intampinare judecarea in lipsa.

Iar politia a facut recurs ca de, amana plata. Trece in alt an bugetar...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladG
post 10 Nov 2010, 13:30
Post #726


Membru preistoric


Group: Members
Posts: 2.387
Joined: 23 January 03
From: Bucuresti




Legat de neprezentare, e corect, poti depune cerere de judecare in lipsa, insa daca nu o faci, se inchide dosarul. Ce am vrut sa spun e ce este necesara implicarea intr-un fel sau altul, daca esti petent.

Buna observatia cu neprezentarea Politiei.
O sa fac o intampinare, ca sa ma asigur ca nu se intampla suspendarea. Merci.



This post has been edited by VladG: 10 Nov 2010, 13:34


--------------------
Ex Dacia SuperNova -- - --
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Juvenile
post 10 Nov 2010, 20:26
Post #727


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 9 November 10




QUOTE(christig @ 9 Nov 2010, 17:09)
cand faceti plangere ar trebui sa incepeti asa
stau si a intreb, voua chiar nu va e jena? se pare ca nu. un om normal ar zice, am gresit, data viitoare ma chinui sa nu mai gresesc. de-aia suntem unde suntem. prea multi nesimtiti si prea putina lege.
*



Chestia e ca banii din taxele prin care iti recapeti masina ridicata ar trebui facuti venit bugetar. Si banii astia sa fie folositi pentru crearea de locuri noi de parcare, nu sa-i ingrase pe diversii proprietari de firme de ridicat masini care au contracte exclusive cu primaria. Asa ar fi legitim, nu? daca banii tai nu iau un traseu legitim, atunci cate motive ai sa nu efectuezi toate demersurile posibile sa ti-i iei inapoi? hmm NICI UNUL!.. cel putin daca nu esti extrem de fraier/naiv sau daca nu ai si tu un interes propriu in afacerea respectiva.
Deci, tu privesti problema corect dpdv moral christig, dar eu contest orice astfel de procese-verbale (am contestat 3 pana acum din care am castigat 1) nu ca sa sfidez legea si nici pt ca nu pot sa-mi recunosc greseala ci pentru a le face niste cheltuieli in plus acestor viermi. (cu cat au mai multe procese profitul lor scade.. isi mai angajeaza un avocat, un consilier juridic.. afara ca mai si pierd procesele si trebuie sa returneze din sumele incasate)

Pana una alta, am mai gasit o hotarare judecatoreasca utila: http://jurisprudentacedo.com/Anularea-proc...Competenta.html

Sugestia mea, contestati absolut toate procesele-verbale de ridicare a autovehicului, fie ca aveti dreptate sau nu, in semn de protest fata de destinatia pe care o iau banii ce vi se percep sa va ridicati masina.

<span class='edit'>10 Nov 2010, 20:35:</span>
QUOTE(klaus @ 10 Nov 2010, 13:26)
Ce dragut e nenea Piperea! Adicalea sa ridici exceptia, sa mearga la judecare pe contencios (alta bucurie) si dupa ce s-o judeca contenciosul, cu toate recursurile sale, sa revii la procesul de baza sa te judeci din nou, cu toate caile de atac si la asta. Ce bucurie fara margini! Si ce dezinteres pecuniar, cum te invita el sa iei legatura cu colaboratorii domniei sale sa te reprezinte in toate aceste procese! Emotionant!

Nu inteleg de ce trebuia sa te prezinti. Daca scriai in actiune sau ulterior ca doresti judecarea si in lipsa, nu vad care ar fi fost problema.
La recurs poti sa nu te prezinti, insa sa vezi bucurie daca nici politia nu se prezinta. Se suspenda cauza (ca nu s-a prezentat nici una din parti) si apoi trebuie sa faci cerere de repunere pe rol. Sa vezi ce bine e sa mai pierzi vreo 6-9 luni cu suspendarea asta.
Insa poti face o intampinare sa le respinga recursul (dai motivatii din hotararea de la fond) si ceri in intampinare judecarea in lipsa.

Iar politia a facut recurs ca de, amana plata. Trece in alt an bugetar...
*



E partial incorect ce ai spus. Daca solicita sa-i judece dosarul in lipsa, nu o sa suspende dosarul. Doar daca lipsesc toate partile si niciuna dintre ele nu a solicitat judecarea in lipsa, atunci poate suspenda dosarul.. si intr-adevar sa pot pierde 2-3 luni.. dar 6-9 luni, nu prea.. poate daca prinzi vacanta judecatoreasca si o greva a magistratilor:))

This post has been edited by Juvenile: 10 Nov 2010, 20:37


--------------------
Seat Leon 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 10 Nov 2010, 22:13
Post #728


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Juvenile, pe viitor citeste mai atent, nu te mai grabi. I-am si zis lui vlad ca trebuie sa faca intampinare cu cerere de judecare in lipsa, pentru ca el nu vroia sa faca nimic. Iar juristul de la politie daca se mai pricepe se duce laprimul termen, vede ca nu e partea si tace malc privitor la proces, si iaca suspendarea e gata. Si uite asa ai pierdut cel putin vreo 3 luni de la recurs pana la primul termen. Si sa vezi bucurie daca dosarul nici dupa 4 luni nu a ajuns la tribunal, plus termen, faci la luni de numa' numa'. Prinzi si vacanta cand faci cereea de repunere pe rol mai pierzi cel putin 4 luni.
Treaba cu viteza in justitia romana este pentru cei care nu stiu cum se misca in realitate justitia.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladG
post 10 Nov 2010, 23:19
Post #729


Membru preistoric


Group: Members
Posts: 2.387
Joined: 23 January 03
From: Bucuresti




Inca o chestie ciudata, pe care am uitat s-o zic mai devreme. Aia de la TMB au zis ca nu gasesc dosarul la ei. O explicatie ar fi ca e pe drum, intre Judecatoria Sector 1 si TMB. Sper ca nu l-au ratacit smile.gif
Eu visam la un Mos Craciun un pic mai bogat anul asta. Se pare ca n-am sanse...


--------------------
Ex Dacia SuperNova -- - --
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 10 Nov 2010, 23:20
Post #730


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Fii linistit, e pe drum. La mine au plimbat un dosar d-asta vreo 6 luni pana am facut niste cereri pe ici pe colo...
Bine, la cazul mentionat de mine era o treaba imobiliara, cu interese si smecherii.

QUOTE(Juvenile @ 10 Nov 2010, 20:26)
(cu cat au mai multe procese profitul lor scade.. isi mai angajeaza un avocat, un consilier juridic.. afara ca mai si pierd procesele si trebuie sa returneze din sumele incasate)
*

Da' sa vezi si cand le castiga, cand or cere cheltuieli de judecata. Ce placere pe langa faptul ca ai avut tu cheltuieli cu judecata, ai pierdut banii de ridicare, mai platesti si cheltuiala cu judecata celuilalt. O bucurie, nu alta.

This post has been edited by klaus: 10 Nov 2010, 23:25


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 11 Nov 2010, 17:06
Post #731


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




e normal politia sa faca recurs la procesul disjuns, desi nu au facut la pv; adica dupa ei pv-ul s a facut corect, dar nu sunt de acord sa plateasca ei (normal, cum sa dea politia bani soferilor? smile.gif) )
e bine sa se faca minim intampinare acolo


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladG
post 11 Nov 2010, 20:42
Post #732


Membru preistoric


Group: Members
Posts: 2.387
Joined: 23 January 03
From: Bucuresti




Pai asa mi s-a parut si mie, gandit cu fundul recursul asta, dar tind sa-i dau dreptate lui Klaus, motivul real e sa nu plateasca anul asta. Ei STIU ca totusi vor plati.
Astept sa afiseze dosarul pe net si fac o intampinare scurta, cu cerere de judecare in lipsa mea si astept decizia finala, sa o investesc cu titlu executoriu smile.gif

This post has been edited by VladG: 11 Nov 2010, 20:43


--------------------
Ex Dacia SuperNova -- - --
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eugenTL
post 13 Nov 2010, 00:13
Post #733


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.642
Joined: 16 September 08
From: Tulcea/Bucuresti




Am reusit sa iau legatura cu colaboratorul pe care m-a sfatuit Dl Piperea sa=l caut, si a ramas ca Luni sa-i trimit pe mail toate informatiile si foile scanate. Sa vedem apoi daca ma poate ajuta...


--------------------
Renault Megane II my edition (18+low+r26 look)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladG
post 19 Nov 2010, 09:26
Post #734


Membru preistoric


Group: Members
Posts: 2.387
Joined: 23 January 03
From: Bucuresti




Fu***ing idiots!
LA TMB mi-au dat termen 23 septembrie 2011!!!
E vreo greseala sau asa sunt termenele la TMB?
In cazul asta ma gandesc serios sa cer o valoare actualizata a sumelor. Se vor fi facut atunci doi ani si ceva de la plata lor...


--------------------
Ex Dacia SuperNova -- - --
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lag_ph
post 19 Nov 2010, 09:50
Post #735


miles away...


Group: Members
Posts: 2.253
Joined: 12 September 07
From: Bucuresti // Ploiesti




QUOTE(maister_dm @ 29 Sep 2010, 11:40)
eu ti-am zis ca asa va fi..

urmeaza "instructiunile" pe care le-am postat p'aci si rezolvi mai rapid.

Politia nu mai poate sa depuna recurs acum? ca daca e p'asa, mai o intinzi vreo juma de an..
*




Deci eram optimist cand am zis asta..

cum mama lor abia peste 10 luni?


--------------------
Renault Laguna 1.8 16v - 05.10.1998 - de PH
_________________________________________________
Nothing's impossible
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladG
post 19 Nov 2010, 12:53
Post #736


Membru preistoric


Group: Members
Posts: 2.387
Joined: 23 January 03
From: Bucuresti




Da, iar aia au depus recurs doar ca sa amane plata, ca n-au nicio sansa sa obtina altceva. Pacat ca nu e in vigoare legea aia de reducere a numarului de dosare, sa nu mai permita recurs ptr cauze de genul asta... sad.gif

O sa renunt la reevaluarea sumei, cred ca asta ar presupune inca o infatisare si nu mai am niciun chef. Fac intampinare si atat.


--------------------
Ex Dacia SuperNova -- - --
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 19 Nov 2010, 14:04
Post #737


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(VladG @ 19 Nov 2010, 09:26)
E vreo greseala sau asa sunt termenele la TMB?
*


Nu e nici o greseala, asa sunt termenele...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladG
post 19 Nov 2010, 14:19
Post #738


Membru preistoric


Group: Members
Posts: 2.387
Joined: 23 January 03
From: Bucuresti




sad.gif(


--------------------
Ex Dacia SuperNova -- - --
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladG
post 16 Dec 2010, 12:50
Post #739


Membru preistoric


Group: Members
Posts: 2.387
Joined: 23 January 03
From: Bucuresti




Pasul cel mic a fost facut, cel mare, abia la anul...

This post has been edited by VladG: 16 Dec 2010, 12:53

Attached thumbnail(s)
untitled.jpg ( Size: 13.84k ) Number of downloads: 505


--------------------
Ex Dacia SuperNova -- - --
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cfc
post 17 Dec 2010, 19:42
Post #740


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 17 December 10




Buna seara,
Am si eu urmatoarea problema si sper sa ma puteti ajuta.
Acum 2 zile am parcat masina in regie prin zona de camine, la sosea, locul unde am parcat-o nu era semnalizat cu nici un indicator/marcaj RUTIER si nici cu marcaj de "tractare auto".
Masina a fost parcata pe la 3 noaptea iar a 2-a zi pe la 11 cand am vrut sa plec nu mai era. In lipsa ORCARUI marcaj am intrebat la un chiosc de ziare daca se ridica masini si mi s-a spus "da, din statii se ridica". Am ramas masca stiind ca nu era NICI un marcaj rutier, am observat o mizerie ruginita pe care scria ratb si nr liniilor dar care din cate stiu nu este indicator rutier.
Doresc ca contest validitatea amenzii pe motivele urmatoare:
1. PV a fost intocmit ULTERIOR la sectia de politie pe "baza probei video"
2. Ridicarea masinii nu era necesara avand in vedere nr de benzi/spatiul ramas.
3. Nu exista marcaje/indicatoare RUTIERE care sa indice faptul ca parcarea/oprirea este INTERZISA.

SPER SA MOARA TOTI CEI CARE LUCREAZA LA TRACTARI AUTO !
Va multumesc

PS. procesul verbal este teoretic nul pentru ca nu este numele din buletin, lipsind cratima.

This post has been edited by cfc: 17 Dec 2010, 19:44


--------------------
VW Golf 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ma3x
post 20 Dec 2010, 15:16
Post #741


-


Group: Members
Posts: 488
Joined: 25 April 10
From: B




Mergi pe Varatec cu vreo 700 ron, si fii rapid si cu amenda la politie sad.gif.

Mie mi-au ridicat-o pe sensul unic spre Crangasi ,de pe trotuar pentru ca nu am lasat spatiul necesar pietonilor de minim 1m, stabilit de altfel de o hotarare a consiliului primariei locale care presupun ca administreaza trotuarele ? ,,, bleah

Semnele sunt multe ... de stationare si de terminare azonei. Oricum in statii nu cred ca e zona de stationare. SI sigur imediat dupa statie incepe zona de stationare MARCATA.

Daca vrei sa intreprinzi ceva contestatii multa bafta daca ai timp .

LE : adica mergi cat de repede poti altfel baietii te ajuta sa ti-o pastreze la loc ferit , dar cu 200 ron pe zi sad.gif, asa de amabili sunt ei.

This post has been edited by Ma3x: 20 Dec 2010, 15:22


--------------------
- - - - -
ex. Renault Symbol 1.5DCI 60kw 2007
ex. Megane sedan 2.2 1.5DCI 63kw 2007
ex. Renault Symbol 1.5DCI 47kw 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 20 Dec 2010, 16:57
Post #742


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(cfc @ 17 Dec 2010, 19:42)
PS. procesul verbal este teoretic nul pentru ca nu este numele din buletin, lipsind cratima.
*

coffee_spitsk.gif


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_scala_2004
post 19 Jan 2011, 20:40
Post #743


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.576
Joined: 16 April 09




Premieră: Blocarea roților și ridicarea mașinilor parcate neregulamentar, interzisă

QUOTE
Autoritățile locale trebuie să renunțe la ridicarea mașinilor, după ce un șofer a câștigat procesul cu primăria.

Șoferii din Gura Humorului, județul Suceava, care parchează nere gulamentar nu mai riscă să le fie blocate roțile după ce Tribunalul Suceava a decis, luni, printr-o sentință definitivă și irevocabilă, anularea acestei măsuri.

A câștigat după doi ani

Totul a pornit acum doi ani, când un sucevean s-a trezit cu mașina blocată și o taxă de 50 de lei pentru a-și recupera autoturismul. Deoarece nu a primit niciun proces-verbal pe care să-l poată contesta, bărbatul a dat primăria în judecată, iar ma gistrații i-au dat câștig de cauză.

Potrivit avocatului reclamantului, Raluca Ceaușu, cazul a fost construit pe art.109, alineatul 1 din OUG 195/2002, privind circulația pe drumurile publice, în care spune "constatarea contravențiilor și aplicarea sancțiunilor se fac direct de către polițistul rutier". Asta pentru că la Gura Humorului contravențiile pentru parcările neregulamentare erau date de societatea care câștigase dreptul de a bloca roțile și de a ridica autoturismele.

În plus, reclamantul a contestat și hotărârea autorităților locale potrivit căreia "reprezentanții operatorului de parcare concesionar vor întocmi un proces- verbal de constatare și vor proceda la blocarea roților autovehiculului în cauză", susținând că procesul-verbal de constatare a contravenției este un alt atribut exclusiv al polițistului rutier.

"Dacă autoritățile nu vor aplica decizia instanței, riscă să se trezească cu procese din partea șoferilor, iar în baza acestei hotărâri vor pierde pe bandă rulantă", conchide avocata Raluca Ceaușu.

Primăria nu mai are jurist

Decizia Tribunalului Suceava este definitivă și irevocabilă deoarece autoritățile locale nu au făcut recurs. Motivul: primăria nu mai are jurist.

"Unul dintre ei și-a dat demisia, altul s-a angajat la o bancă, iar al treilea a intrat în magistratură. Potrivit re gle mentărilor actuale, nu avem dreptul să angajăm o altă persoană decât dacă pleacă alți șase angajați. Situația e critică, mai ales că avem sute de dosare în instanțe, unde nu ne putem apăra", explică primarul Marius Ursaciuc.

El a mai spus că va respecta decizia instanței și că va comunica firmei în cauză noile reglementări, pentru a sista orice activitate de blocare și ridicare a autovehiculelor.


http://www.evz.ro/detalii/stiri/premiera-b...isa-918589.html


--------------------
... ... ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 19 Jan 2011, 21:48
Post #744


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Pai cum dracu sa nu piarda cand un privat (firma de ridicari) efectua activitatea organelor statului, care sunt investite prin lege cu anumite atributii care nu pot fi transmise unor privati (constatarea contraventiilor)?


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SandelBS
post 24 Jan 2011, 21:11
Post #745


Membru autentic


Group: Members
Posts: 957
Joined: 5 December 09




Acum cateva ore am fost martor la o mare nesimtire din partea celor de la ridicari masini sectorul 1. Pe strada Mihail Moxa , o strada cu sens unic , sunt cateva firme si un campus de la ASE, a parcat cineva in graba, ca si mine, in diagonala, pe trotuar si drum, insa lasand spatiu suficient (bine , nu chiar 1 m) pt pietoni. Eu cand asteptam sa iasa cineva, fiind in masina, cu motorul pornit vad ca era un politist de la comunitara probabil, "vana" masini de ridicat. Vine el masoara din ochi ce distanta e pt pietoni, insa ma vede in masina si pleaca (cam nemultumit), cand vad ca peste 2 min se intoarce si ridica cealalta masina. Am si filmat o parte din actiune, timp in care a venit cineva si le-a spus ca au blocat circulatia in zona, masina respectiva nu incurca mai nimic, pt ca pe partea respectiva nu trece mai nimeni, spatiu era sa se treaca, intrucat trotuarul are peste 1 m latime, pur si simplu ca sa nu stea degeaba au ridicat-o. Ce ma intriga este faptul ca este o firma langa facultate, unde sunt parcate mereu ba un cl55, ba un seria 5 etc, parcate PE TROTUAR de nu putem trece si p-alea nu le ridica niciodata. Basca si pe strada occidentului, in apropiere de intersectia cu victoriei, unde masinile stau in intregime pe trotuar, nici p-alea nu le ridica niciodata.
Data viitoare, daca mai vad cl-ul ala parcat aiurea, o sa sun la astia cu ridicarile numai de curiozitate sa vad daca vin.


--------------------
Renault Koleos 2013, 2.0 dci 173 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 24 Jan 2011, 22:25
Post #746


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




o sa vina, daca suni la rutiera, doar ca o sa ti ramana inregistrat nr de tel si numele la sesizare


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SandelBS
post 24 Jan 2011, 22:42
Post #747


Membru autentic


Group: Members
Posts: 957
Joined: 5 December 09




Da , asta e problema ca mai am 1 an jumate de mers in moxa. As putea sa sun de pe un alt numar, dar mi-e ca nu se rezolva nimic intrucat masina aia nu si-o permite chiar oricine si e clar ca p-ala -l doare undeva de ridicarea masinii.


--------------------
Renault Koleos 2013, 2.0 dci 173 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rtBK
post 24 Jan 2011, 22:49
Post #748


Unique like everyone else


Group: Members
Posts: 3.955
Joined: 19 January 08
From: Bucuresti




de parca nu ar fi o parcare platita la 5 minute de moxa... va inghesuiti toti pe straduta aia mica si amarata. De fiecare data cand am trecut pe acolo pietonii nu aveau pe unde sa treaca si toti erau pe strada, ca tu ai lasat 1 m, desi ma indoiesc pentru a este imposibil, pietonii tot trebuiau sa mearga in zig zag.

Chestia cu sunatul .... e relativa... poate cineva sunase pentru masina ta si a lu celalalt. Te-ai gandit ca din perspectiva cuiva tu incurcai circulatia? Ce oameni.. numai sa faca rau.. mad.gif


--------------------
Renault Clio 4GT Line 2017

Trek Valencia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SandelBS
post 24 Jan 2011, 23:09
Post #749


Membru autentic


Group: Members
Posts: 957
Joined: 5 December 09




Am zis ca am lasat loc sa se treaca, nu ca am lasat 1 m. Si la mine s-a intamplat asa ceva ca am ramas inzapezit in judetul Braila si am ajuns cu 3 minute inainte de a incepe examenul, nu am in obicei sa merg cu masina la facultate. Nu e o strada ci sunt 3 strazi unde se poate parca. Si nu, nu incurcam pe nimeni acolo (din moment ce au trecut pe langa cei de la ridicari), doar pietonii ca nu puteau merge cate 3 de mana. Si ma rog, unde e parcarea aia la 5 min de moxa? 5 min de mers cu masina sau pe jos? Zici de vestita parcare de la Buzesti? Iti recomand sa mergi pe jos de acolo pana la moxa, unde n-ai pe unde trece datorita masinilor parcate si mai ales acum iarna datorita necuratarii trotuarelor decat unde sunt comercianti (corect, exista 2 linii de troleu, 65 si 97, dar iti spun sigur ca nimeni nu face asa). Si sa te vad cum ai putea trece sa ajungi la facultate cand isi pune unu masina perpendicular cu drumul.
Explica-mi te rog, in locul cl-ului era o alta masina, p-aia de ce nu a ridicat-o? data viitoare cand ma duc o sa-ti fac poze ca sa vezi cum se parcheaza acolo., sau poate mai ai drum si vei vedea sigur o masina parcata aiurea in locul respectiv.


--------------------
Renault Koleos 2013, 2.0 dci 173 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rtBK
post 24 Jan 2011, 23:16
Post #750


Unique like everyone else


Group: Members
Posts: 3.955
Joined: 19 January 08
From: Bucuresti




stai usurel ca strada moxa nu e a studentilor chiar daca sunt 2 universitati in zona ( da.. probabil ca nici nu o stii pe a 2-a ) si un camin. Deci nu inteleg care e problema ta ca vin unii la o firma cu mertz sau bemwe? Oricum fitze mai mari nu cred ca am vazut. Pe deoparte studentii ( ca ei parcheaza in principal acolo ) care vin cu seat cupra si claxoneaza la paznic sa le deschida poarta, dar se mai trezesc si cu un flit original. P de alta parte pietonii, tot studenti, care din cauza masinilor parcate merg pe mijlocul strazii numai in ambitie si nu se dau la o parte din fata masinilor care vin.. aproape ca se urca pe tine.

Ma refer la parcarile de pe victoriei ( 2 ) si budisteanu (5 minute de mers pe jos). Deobicei sunt goale.



--------------------
Renault Clio 4GT Line 2017

Trek Valencia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
34 Pages « < 23 24 25 26 27 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 8th June 2024 - 07:54
Forum Renault