DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Probleme cu administratia blocului, Cheltuieli imputate

DAVIDK
post 9 Feb 2010, 21:18
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 264
Joined: 20 July 04
From: Bucuresti




Salut,
Dupa ce in vara am avut apartamentul in renovare, am aflat neoficial ca meseriasii mei ar fi facut o stricaciune la instalatiile comune ale blocului. Abia acum, la lista de plata a lunii decembrie imi apare ca am de plata si reparatia respectiva pe care eu doresc sa o contest. Ma deranjeaza cel mai mult politica mersului pe burta, prin care abia acum aflu de aceasta problema, care a fost "rezolvata" rapid, pe furis, in conditiile in care eu veneam zilnic acolo si nu mi-a aratat nimeni nimic.
As vrea sa aflu care sunt pasii LEGALI de urmat pentru elucidarea problemei. Doresc sa inaintez o contestatie catre presedinte in care cer sa mi se prezinte documentele justificative din care sa rezulte ca eu sunt vinovat pentru acea paguba si sa mi se prezinte selectia de oferte aprobata de comitetul executiv al asociatiei pentru acea reparatie(conform legii 230/2007 art. 37).
Bun, fac contestatia, la care trebuie sa imi raspunda in 7 zile, dar cum pot dovedi eu ulterior ca i-am dat cererea? O imnanez personal, in dublu exemplar si il rog politicos sa semneze de primire pe exemplarul meu? O depun la administrator? Sau o trimit prin posta cu confirmare de primire, caz in care nu pot dovedi ce contestam eu exact in acea scrisoare?

Multumesc.


--------------------
Renault Symbol Expression 2010, 1.4 16V
Cand cumpar un lucru nou, mai intai il repar si apoi il folosesc.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fost membru
post 9 Feb 2010, 21:24
Post #2


membru analfabet


Group: Members
Posts: 239
Joined: 1 September 09
From: clasa I-a




Vezi ca la asociatie exista un registru de intrari/iesiri. Sa-ti dea numar de inregistrare, scris/insotit de semnatura si stampila asociatiei pe o copie a cererii tale.


--------------------
dacia dacia logan - CT 09 FMB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DAVIDK
post 9 Feb 2010, 21:28
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 264
Joined: 20 July 04
From: Bucuresti




Au si asociatiile de proprietari registru intern?
Inca o chestie, mai sunt valabile chitantele de mana?


--------------------
Renault Symbol Expression 2010, 1.4 16V
Cand cumpar un lucru nou, mai intai il repar si apoi il folosesc.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fost membru
post 9 Feb 2010, 21:31
Post #4


membru analfabet


Group: Members
Posts: 239
Joined: 1 September 09
From: clasa I-a




Nu stiu cum se numeste, ceva asemanator, cred. L-am vazut pe administrator cautand ceva candva.
Chitanta de mana ? Asociatiile au chitantiere !


--------------------
dacia dacia logan - CT 09 FMB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DAVIDK
post 9 Feb 2010, 21:33
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 264
Joined: 20 July 04
From: Bucuresti




QUOTE(fost membru @ 9 Feb 2010, 22:31)
Chitanta de mana ? Asociatiile au chitantiere !
*


Intrebam daca un meserias, persoana fizica poate da el chitante de mana asociatiei pentru a fi bagate in contabilitate.


--------------------
Renault Symbol Expression 2010, 1.4 16V
Cand cumpar un lucru nou, mai intai il repar si apoi il folosesc.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fost membru
post 9 Feb 2010, 21:38
Post #6


membru analfabet


Group: Members
Posts: 239
Joined: 1 September 09
From: clasa I-a




Asa nu stiu, banuiesc ca:
PFA-urile au chitanta sau casa de marcat. Daca nu-s autorizate, cred ca se considera "la negru". Intreaba la asociatie sau poate te lumineaza alt coleg.

This post has been edited by fost membru: 9 Feb 2010, 21:39


--------------------
dacia dacia logan - CT 09 FMB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 9 Feb 2010, 21:44
Post #7


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Concret, despre ce stricaciuni a fost vorba?
Daca lucrarile au fost facute in interior, puteau fi afectate numai coloanele de apa/incalzire iar reparatiile se faceau tot la interior.
A fost vorba de infundarea canalizarii?


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DAVIDK
post 9 Feb 2010, 21:45
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 264
Joined: 20 July 04
From: Bucuresti




da, canalizarea subsolului.


--------------------
Renault Symbol Expression 2010, 1.4 16V
Cand cumpar un lucru nou, mai intai il repar si apoi il folosesc.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 9 Feb 2010, 21:51
Post #9


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Atunci nu era necesara nici o selectie de oferte sau decizii ale consiliului.
Sfatul meu este sa nu-ti pierzi timpul si uza nervii cu aceasta problema, exceptand cazul ca nota de plata ar fi cu adevarat exagerata sau cuprinde inlocuiri de instalatii!


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fost membru
post 9 Feb 2010, 21:53
Post #10


membru analfabet


Group: Members
Posts: 239
Joined: 1 September 09
From: clasa I-a




Este posibil ca in cazul asta, asociatia sa aiba dreptate. Personal am vazut "meseriasi" care aruncau in diverse in scurgere (closet). Nu zic ca este si cazul tau, dar s-a vazut asa ceva.

This post has been edited by fost membru: 9 Feb 2010, 21:54


--------------------
dacia dacia logan - CT 09 FMB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 9 Feb 2010, 21:58
Post #11


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Sigur au aruncat!
Din pacate amestecul de glet si vopsele formeaza depuneri pe conducte care ulterior devin "capcane" pentru toate cele, in special tampoane de toate felurile sau chiar hartie igienica de calitate prea buna!


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DAVIDK
post 9 Feb 2010, 21:58
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 264
Joined: 20 July 04
From: Bucuresti




Si aflam acum, iarna, dupa juma' de an?
Canalul a fost desfundat atunci, si nu mi-a spus nimic. D-aia nu vreau sa ii las

This post has been edited by DAVIDK: 9 Feb 2010, 21:59


--------------------
Renault Symbol Expression 2010, 1.4 16V
Cand cumpar un lucru nou, mai intai il repar si apoi il folosesc.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fost membru
post 9 Feb 2010, 22:09
Post #13


membru analfabet


Group: Members
Posts: 239
Joined: 1 September 09
From: clasa I-a




Posibil este, iata doua scenarii:

1. acum jumatate de an s-a produs depunerea si abia acum s-a infundat.

2. cineva a facut curatenie si a aruncat ceva materiale ce au cazut pe seama ultimului care si-a renovat apartamentul.


Dar de fapt care-i problema?Se imputa pretul desfundarii sau aia au pus meseriasi si nu au putut remedia decat prin inlocuire tevi, constatand depuneri de ceresit/glet etc?



--------------------
dacia dacia logan - CT 09 FMB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DAVIDK
post 9 Feb 2010, 22:10
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 264
Joined: 20 July 04
From: Bucuresti




Nu, mai ala a fost desfundat ATUNCI, in august, si s-amers pe burta pana acum, la lista pe decembrie


--------------------
Renault Symbol Expression 2010, 1.4 16V
Cand cumpar un lucru nou, mai intai il repar si apoi il folosesc.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lex Luthor
post 9 Feb 2010, 22:17
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.112
Joined: 25 April 05




@ DAVIDK

Nu cauta bazele raspunderii tale in cine stie ce lege. Tu raspunzi, foarte simplu, in baza art.998-999 Cod Civil (raspunderea pentru fapta generatoare de prejudicii). iar daca stricaciunea nu ai facut-o personal (si inteleg ca asa este, a fost facuta de meseriasii tai) atuncii raspunzi in baza art.1000 al.3 Cod Civil. FYI poti sa cauti pe net aceste articole.

Iar in ceea ce priveste selectia de 3 oferte samd, asta nu se aplica la reparatiile de urgenta, ci doar la cele planificate.
Asa ca nu-ti mai fa iluzii ca o sa ai parte de asa ceva. Asociatiile de proprietari tin contabilitate in partida simpla, asa ca pot accepta tot felul de documente justificative, inclusiv nefiscale.

ca o constatare personala (amara) am avut si eu parte de vecini care au carat vagoane de moloz cu liftul si cand au fost pusi sa plateasca suplimentar la reparatiile liftului au inceput sa se vaite si sa caute justificari, ca de ce ei trebuie sa plateasca in plus. Pentru ca au stricat ceva si trebuie sa plateasca.

Din cauza unor "meseriasi" (care probail au aruncat ciment, glet,..) pe tevile de scurgere, am ajuns sa am doua scurgeri infundate care au trebuit reparate. Crezi ca recunoscut vreunul din cei care si-au "renovat" (a se citi daramat din temelii si reconstruit) apartamentele de deasupra? Sau s-au oferit sa suporte ceva din costul reparatiilor? Bineinteles ca nu. Doar fortati.

Si inca un sfat. Incearca sa ajungi la o intelegere cu cei de la asociatie. Altfel, in cazul unui litigiu, sa-ar putea sa ti se ceara si documentele pe baza carora ai facut "renovarea" (certificat de urbanism, autorizatie de constructie). Si daca nu le ai, sa vezi atunci distractie si amenzi (muuult mai mari decat ceea ceti cere probabil administratia blocului).

In ceea ce priveste dovada, ar trebui sa spuna ce au gasit in canalizarea respectiva. daca au gasit ciment, iposo,... atunci probail ca pot fi de la tine. Daca au gasit tampoane sau chiloti (mai sunt si idioti din astia care confunda WC-ul cu cosul de gunoi, atunci se schimba socoteala.


--------------------
---- ---- ----
---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
whitecar
post 9 Feb 2010, 22:20
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 223
Joined: 6 January 07
From: BUCURESTI




Cred ca daca veneai acolo zilnic dupa cum spui ,,,,,,,,,,,,trebuia sa ai grija sa nu se arunce molozul sau resturile din galetile cu materiale pe surgerea comuna(reguli de bun simt intr-o comunitate ),,,,,,,,,,,,,,,,,,iar reparatia este posibil sa fi fost facuta la intelegere cu ""meseriasi "" tai ,,,,,,,,,,meseriasii au luat banii pe lucrarea facuta la tine ,,,,,au plecat ,,,,,,,tu ramii sa platesti ,,,,,,,,,,daca stiai in timp poate nu mai luau atitia bani ""meseriasii"".
Este oare obligata comunitatea sa plateasca pentru NEGLIJENTA TA .......si nesimtirea ""meseriasilor ""?
Si cine crezi ca sta sa faca SELECTIA DE OFERTE cind este vorba de o URGENTA ,iti pare ca refularea tuturor vaselor de WC dupa scara de bloc este o treaba minora sa se astepte ,cum ar fi cazul pentru reapararea unei terase sa se faca selectie de oferte (iar pina la lucrarea mare sa se faca o cirpeala acolo )??
Cauta un avocat este sugestia mea .
Dar retine ca nepasarea uneori se plateste ,,,,,,,,,,chiar daca cu intirziere .
PS -transmitele multumiri "meseriasilor" si vezi ai grija sa ii recomanzi si la alti cunoscuti ,,,,,,,,,,,,,dar sa le faci instructajul


--------------------
ex Dacia Break 1310 Cli 2000
Logan 1,4 Laureat 2005
""Invata din greselile altora ,caci nu poti intr-o viata sa faci toate greselile""
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 9 Feb 2010, 22:20
Post #17


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Procedezi cum crezi dar ceva ma face sa cred ca una din cauzele infundarii a fost aruncarea in closet, cu ocazia lucrarilor, de diverse materiale cum sunt cele de mai sus.
Daca pe coloana respectiva nu au fost alte lucrari, ai devenit principalul suspect.

Pe de alta parte, nu cred ca a fost atat de secreta lucrarea! Eu sunt convins ca s-a comunicat imediat, poate muncitorilor.
Exceptad vizitele, ai anuntat asociatia despre lucrari, respectiv a existat posibilitatea de a fi anuntat (un numar de telefon)?
Trebuie sa intelegi ca cineva s-a trezit cu rahatul in casa iar respectivul s-a dus glont la administrator sau presedinte!

Infundarea nu este obligatoriu sa se produca imediat insa la desfundare se cam constata care a fost cauza obstructiei (o furculita blocata, un pampers, materiale de constructie etc.).

Facturarea intarziata mai poate fi rezultatul facturarii cu intarziere de catre firma cu care are contract asociatia.

Daca administratia (presedintele, administratorul) are un martor sau a incheiat un PV cu executantul referitor la "infundarea canalizarii cu ... ", respectiv nu a fost si alta lucrare pe coloana respectiva, nu poti nici in instanta sa faci nimic.

LE
Vad ca altii au cam spus toate astea mai rapid! smile.gif

This post has been edited by adi_ar: 9 Feb 2010, 22:25


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 9 Feb 2010, 22:25
Post #18


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




Cat de mare e suma in cauza?


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DAVIDK
post 9 Feb 2010, 22:27
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 264
Joined: 20 July 04
From: Bucuresti




E vorba de canalul subsolului, nu coloanele de apa.
Deci nici un vecin nu a fost inundat, nimeni nu a fost ranit.

This post has been edited by DAVIDK: 9 Feb 2010, 22:30


--------------------
Renault Symbol Expression 2010, 1.4 16V
Cand cumpar un lucru nou, mai intai il repar si apoi il folosesc.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 9 Feb 2010, 22:28
Post #20


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Am inteles noi despre ce este vorba!
Canalul subsolului inseamna canalizatia intregii verticale!


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fost membru
post 9 Feb 2010, 22:33
Post #21


membru analfabet


Group: Members
Posts: 239
Joined: 1 September 09
From: clasa I-a




Eu cu teava aia orizontala am avut mari probleme. Ma mutasem recent in bloc, la parter, si la 2 luni trebuia sa chem instalatorii. Asa de doua ori, a treia oara, pe banii mei, am schimbat teava, vreo 12m. De atunci nu s-a mai infundat,... si sunt 5 ani.

This post has been edited by fost membru: 9 Feb 2010, 22:33


--------------------
dacia dacia logan - CT 09 FMB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 9 Feb 2010, 22:40
Post #22


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Pai toate chiturile si adezivii din ce in ce mai performanti si "subacvatici" se depun tocmai in acea portiune orizontala iar orice asperitate, cat de mica, in acea zona, face sa se agate tot ceea ce nu se dizolva imediat, noaptea (in absenta "torentelor") toate alea se colmateaza ... pana se infunda si da afara!


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin1983
post 9 Feb 2010, 23:16
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.599
Joined: 3 July 06
From: Bucuresti-Rahova




In general la cei de la parter:)


--------------------
Renault Megane1- -Sisteme electronice de securitate
"Pe zi ce trece, prostii fac progrese, devin si mai prosti!" C. Vadim Tudor
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 9 Feb 2010, 23:42
Post #24


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Banuiesc ca exista un proces verbal de stabilire a "vinovatului", semnat de membrii comitetului blocului, cu modul de identificare a prezumtivului vinovat (martori, dovezi circumstantiale - gen nimeni nu a mai facut asa ceva in perioada respectiva).
Cineva invoca mai sus raspunderea delictuala pentru fapta prepusului (art. 1000 C.Civ). Problema e ca trebuie sa dovedeasca legatura intre o actiune a prepusilor si paguba rezultata.
De asemenea trebuie dovedit ca e din vina EXCLUSIVA a respectivului.
De asemenea valoarea reparatiilor trebuie sa reflecte reparatiile doar pentru respectivul defect (nu si inlocuirea unei conducte de pe alta coloana, a unui suport care era rupt de mult etc).
Asta cu raspunderea delictuala e mai complicata.
Legat de avizele de urbanism/proiecte tehnice - alea sunt necesare daca s-au adus modificari structurale apartamentului. Pentru dat jos gresia si pus alta noua sau pentru realizarea de scafe cu lumini nu sunt necesare.
Legat de proceduri, contestatiile se depun la reprezentantul asociatiei (presedintele). Si nu trebuie neaparat sa dea un numa de inregistrare, poate scrie pe copie "am primit un exemplar, azi .....'. Poate sa fie si cu martori depunerea (cu orice mijloc de proba).
Legat de data la care se cer banii (azi pentru o lucrare din august) motivele pot fi multiple, dar atata timp cat sunt in termenul de prescriptie (3 ani) asta e, documente justificative sa aiba si sa nu mai fi fost introduse inca o data la plata.

Acu, probabil ca aia au facut prostii (ii doare la basca de ce lasa in urma), dar nici administratorul nu a fost cusher.
E le-as propune, dat fiind ca trebuie sa demonstreze ca e din vina mea exclusiva (greu), sa recunosc vina a 50%, sa le dau doar 50% si restul la comun, ca tevile alea nu au fost "slabite' doar de mine


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dantes
post 10 Feb 2010, 08:18
Post #25


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




Legal parerile sunt impartite...

Moral si normal in convietuirea intr-un bloc, ai stricat, platesti. Nu conteaza dupa cat timp.
Moral si normal era ca administratorul sa te anunte ca o sa ai de plata.
Cineva spunea mai sus de certificate de urbanism, autorizatii & stuff... dupa cum spunea si Klaus, ele nu sunt necesare...DAAAAR molozul unde l-ai carat? Ai avut contract incheiat cu REBU/ADP ? Aaaaaa...nu ai avut? Unde ai depozitat molozul?
Numai pe tema asta iti iei o amenda de te saturi.

De bun simt, plateste si alta data cand mai bagi muncitori in casa la renovari, stai dupa ei ca altfel numai belele ai. Daca ai un contract cu ei, atunci te poti indrepta impotriva lor ca au infundat canalizarea...
Nu stiu de ce, dar am impresia ca sumele cerute sunt destul de mici insa romanul nostru uita ca sta intr-o comunitate si daca strica ceva comun trebuie sa plateasca, nu sa fuga de plata!


--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fost membru
post 10 Feb 2010, 08:29
Post #26


membru analfabet


Group: Members
Posts: 239
Joined: 1 September 09
From: clasa I-a




Unde zice ca a avut moloz? A renovat, putea doar sa zugraveasca plus cateva rigipsuri. Omu' nu a zis ca a daramat ceva.
Apropo de moloz....modernizam (cu autorizatie si expertiza structurist) un apartament. Si astia de la primarie, inainte sa-mi dea autorizatia, printre miile de hartii cereau si chitanta platita pentru depozitarea molozului. Am depus o declaratie pe proprie raspundere ca molozul rezultat din lucrare va folosi la construirea unei alei la gradina mea. icon_mrgreen.gif Si nu au avut ce sa mai zica. (pentru carcotasi, chiar la gradina am dus molozul!)


--------------------
dacia dacia logan - CT 09 FMB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DAVIDK
post 10 Feb 2010, 09:10
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 264
Joined: 20 July 04
From: Bucuresti




Of, of, l-a ce s-a ajuns...
Moloz, certificate de urbanism...
Oameni buni, nu mi-am facut jacuzzi in sufragerie si nici scafe sub forma de inima pe tavan, n-am spart pereti, nu mi-am facut nici garaj in dormitor. Si molozul l-am dus la tara, ca trebuia o umplutura si a cazut tocmai bine. E ilegal? Chiar conteaza cate seminte au scuipat meseriasii pe geam, sau daca eu am semnat vre-o condica pt. a dovedi ca mergeam zilnic sa vad ce faceau? Eu voiam doar sa mi se justifice SUMA si DE CE A DURAT ATAT. Platesc si dublu, da' sa fie corect.
De ce trebuie sa transformam treaba asta intr-un show in care sa discutam psihologia meseriasului si sa facem reconstituirea renovarii?
Ideea era simpla: conform legilor, am dreptul sa stiu de ce mi se imputa suma si de ce abia acum.
Nu e clar? mai repet atunci: doresc sa vad cum s-a luat decizia imputarii abia acum.
Simt nevoia sa va mai explic odata ca acel canal a fost desfundat IN VARA si eu PLATESC ACUM. Gata? acum e clar?

Pentru cei ce au inteles ce intrebam, si care mi-au raspuns foarte la obiect le multumesc foarte mult. De fapt, va multumesc la toti pentru bunavointa de a-mi raspunde si va respect parerile. Facand o suma a posturilor, am inteles si eu ca parerile pot fi impartite si sunt constient ca mai mult ca sigur am si eu o parte de vina. Dar nu inghit orice penalizare, doar pentru ca trebuie sa fim mai buni si mai intelegatori.


--------------------
Renault Symbol Expression 2010, 1.4 16V
Cand cumpar un lucru nou, mai intai il repar si apoi il folosesc.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 10 Feb 2010, 11:20
Post #28


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(Lex Luthor @ 9 Feb 2010, 22:17)
Asociatiile de proprietari tin contabilitate in partida simpla, asa ca pot accepta tot felul de documente justificative, inclusiv nefiscale.
*

blink.gif

DavidK: Problema nu e de ce atunci si de ce iti cer banii acum. Aia se poate justifica usor, nu le-a dat aia factura, nu le-a platit asociatia decat acum, acum au defalcat pe elemente clare etc. Obligatia celui care a stricat de a plati/repara stricaciunea subzista, atat pe codul civil cat si pe art. 17 din 230/2007. Ei or fi platit la data respectiva din fondul de reparatii dar acum vor sa recupereze banii de la "vinovat"

Problema reala este daca interventia a fost necesara din vina ta exclusiva.
Tu poti de exemplu invoca faptul ca tevile erau degradate la momentul respectiv (infundate 90%, depinde de caz) si daca nu ar fi fost asa faptul ca muncitorii au aruncat ceva mai mare nu ar fi dus la distrugere/infundare. In aceasta situatie vina ar reveni administratiei ca nu a mentinut tevile in bune conditii, muncitorii nearuncand ceva "agabaritic" pe tevi, ci tevile erau ingustate anormal.
Repet, trebuie sa demonstreze ca:
- e din vina ta.
- ca vina este EXCLUSIVA
- ca c/v este doar pentru problema respectiva, nu si pentru alte probleme.

Daca teava aia nu a mai fost schimbata de 20 de ani nu pot spune ca s-a infundat din vina ta, ci ca infundarea e in urma unui proces normal de colmatare, poate tu ai redus perioada de functionarea tevii cu 20% sa spun (se colmata peste 5 ani in mod normal, de ex). Deci vina ta e doar de 20%.
Eu imi mentin parerea, le-as propune o cale de mijloc.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 10 Feb 2010, 11:45
Post #29


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




QUOTE(DAVIDK @ 9 Feb 2010, 21:18)
...
Dupa ce in vara am avut apartamentul in renovare, am aflat neoficial ca meseriasii mei ar fi facut o stricaciune la instalatiile comune ale blocului. Abia acum, la lista de plata a lunii decembrie imi apare ca am de plata si reparatia respectiva pe care eu doresc sa o contest. Ma deranjeaza cel mai mult politica mersului pe burta, prin care abia acum aflu de aceasta problema, care a fost "rezolvata" rapid, pe furis, in conditiile in care eu veneam zilnic acolo si nu mi-a aratat nimeni nimic.
As vrea sa aflu care sunt pasii LEGALI de urmat pentru elucidarea problemei.
...
*




QUOTE(vijelie @ 9 Feb 2010, 22:25)
Cat de mare e suma in cauza?
*



Ma mare daraua decat ocaua!

Mie mi se pare ca este o contradictie inca din primul post: "am aflat neoficial" si "abia acum ... imi apare ca am de plata", ceea ce nu mi se pare in regula!
Deci:
- Se stia (oficial sau neoficial) despre incident si respectiv lucrare sau nu?
Nota: Oficial insemna sa faca presedintele o notificare scrisa cum ca s-a infuindat canalizarea?
- Lucrarea a constat in inlocuirea de tevi sau repere ori din "operat cu sarpele" ?
- La cat se ridica, in final, lucrarea?

Adica hai sa fim verticali: daca infundarea s-a produs prin blocarea in mortar a unor tampoane igienice ar trebui pusi la plata cei care au facut lucrari + toate femeile susceptibile de ciclu, ca si "coparticipanti"!?!
Nu poti face intr-o asociatie delimitari si investigatii de acest gen!

Strict ontopic, raspunsul la intrebarea concreta este: cere explicatii, verbal si apoi in scris, daca este cazul, la presedintele asociatiei. In principiu el este cel care trebuie sa-ti raspunda, imediat sau dupa consultarea cu administratorul, daca nu cunoaste detalii.
In cazul ca depui o sesizare scrisa (cu apostila "am primit ..." este suficient), poti refuza plata respectivei lucrari pana la solutionare.
Solutia propusa de Klaus este cea rezonabila. Intrebarea este in ce masura infundarea s-a produs a doua zi (sau in seara zilei) cand vecinul "de jos" a auzit cum prin canalizare zornaiau pietrele si motarul?


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fost membru
post 10 Feb 2010, 11:55
Post #30


membru analfabet


Group: Members
Posts: 239
Joined: 1 September 09
From: clasa I-a




La cum merge topicul, am impresia ca DAVIDK va primi ceva bani despagubire pentru vicii ascunse in proiectarea instalatiilor de scurgere. laugh.gif

Mentiune: totusi nu am de contrazis nimic, pare logic.

This post has been edited by fost membru: 10 Feb 2010, 12:22


--------------------
dacia dacia logan - CT 09 FMB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th June 2024 - 17:08
Forum Renault