DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

30 Pages « < 5 6 7 8 9 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Calitatea service-urilor Dacia, impresii despre service-uri

Zetu
post 13 Dec 2005, 14:15
Post #181


Membru autentic


Group: Members
Posts: 633
Joined: 18 December 04




QUOTE(ICET @ 12 Dec 2005, 22:42)
De curiozitate,ce culoare are masina ta?Eu am fost multumit de cum au vopsit masina,nu e nici cea mai mica diferenta de culoare si din ce am reusit eu sa vad si la altele,nu prea se cunostea reparatia.
*



Este rosu toreador (matalizat). Am fost la service asa cum mi-a recomandat VC, am vorbit cu domnul Amza Cristian de la garantii si a fost foarte amabil cu mine..a vazut si dansul ca este o problema; insa seful de la vopsitorie a zis "Care e problema?? eu nu vad nici o diferenta" iar vopsitorul mi-a dat o informatie care pentru mine a fost ca o adevarata revelatie...mi-a zis asa "Ce domne..? ca nu am vopsit toata usa...am vospit in zona si restu am dat cu lac" si cand i-am zis ca eu am platit 250 g de vopsea si 250 g de lac si toata usa de vopsit .. mi-a zis "Hai domne lasa ca nu te pricepi...nu trebuie vopsita toata piesa sa iasa la culoare" ohmy.gif
Sunt curios ICET tu ai urme de praf in vopsea? ca la mine sunt vreo 5-6 puncticele ..stii cum se pune scama pe vopsea? (mi-au zis ca alea ies cu polish, probabil trebuie sa finisez eu, dupa parerea lor). Ma rog maine o duc din nou la vopsitorie sa vedem cum mai iese ..sper ca bine.

This post has been edited by Zetu: 13 Dec 2005, 18:32


--------------------
NISSAN QASHQAI 1.3 dct Tekna 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
instructor
post 13 Dec 2005, 18:00
Post #182


Membru incepator


Group: Members
Posts: 86
Joined: 31 May 05




Zilele trecute observ ca anvelopa fata-stanga a crapat cam 3 cm pe laterala . Nu era mare lucru, dar am decat 4500 km si garantie smile.gif . Anvelopa este Kormoran. La inceput ma gandeam sa pun rezerva in locul ei si ea sa ajunga rezerva. M-am dus la dealer , i-am aratat despre ce e vorba la responsabilul cu garantiile, a facut niste poze , a completat ceva hartii si a zis ca ma suna el. Azi dimineata primesc telefon de la el sa vin cu masina la Redac sa vada si delegatul de la dacia. Delegatul , dupa ce masoara presiunea de aer din toate rotile spune ca vrea sa vada interiorul anvelopei. Pai uitati-va!- zic eu. Dar seful garantiilor imi zice ca nu au masina de scos anvelopa de pe janta asa ca sa ma duc eu la vulcanizare sa fac operatiunea asta. Asa am facut , nu era departe (100 m) , iar masina se compunea dintr-un ciocan de 2-3 kg + 2 leviere. M-am intors cu anvelopa scoasa de pe janta , delegatul a studiat cu lampa interiorul cauciucului (nu se vedea nici o urma de lovitura-era peste tot la fel ) si mi-au schimbat anvelopa cu una noua.Da zic eu " acum nu trebuie echilibrata roata?" "Ba da, dar nu avem masina de echilibrat roti" zice seful garantiilor. Asa ca am luat cauciucul si urmeaza sa ma duc la alta vulcanizare sa-mi faca respectivele operatiuni. Dar totusi cred ca un dealer trebuia sa fie dotat cu masina de echilibrat roti si masina de scos anvelopa de pe janta! E jenant sa trimiti clientul la vulcanizare pt ca ei nu pot sa faca asta!

ps Regret ca nu am pus poza ,dar camera foto nu mai functioneaza.


--------------------
dacia opel logan 1,6 corsa 12 2005 laur. 2008 enjoy - DJ 04 xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DArtagnan
post 13 Dec 2005, 19:11
Post #183


Membru


Group: Members
Posts: 172
Joined: 11 December 04




QUOTE(instructor @ 13 Dec 2005, 18:00)
E jenant sa trimiti clientul la vulcanizare pt ca ei nu pot sa faca asta!



Jenant? Scarbos domnu`, dar ce sa faci? Te-ai nascut in Romania si asta este...


--------------------
Skoda Octavia 2 2006
Elegance, 2.0 litri TDI, 103Kw, 140CP - Gri Stone Metalizat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ICET
post 14 Dec 2005, 01:04
Post #184


O fi bine sa fii rau sau e rau sa fii bine??


Group: Members
Posts: 750
Joined: 3 December 04
From: Bucuresti




QUOTE(Zetu @ 13 Dec 2005, 14:15)
Sunt curios ICET tu ai urme de praf in vopsea? ca la mine sunt vreo 5-6 puncticele ..stii cum se pune scama pe vopsea? (mi-au zis ca alea ies cu polish, probabil trebuie sa finisez eu, dupa parerea lor). Ma rog maine o duc din nou la vopsitorie sa vedem cum mai iese ..sper ca bine.
*


Din cate am observat,nu am asa ceva.Singurul lucru care ma nemultumit,e modul cum a facut imbinarea intre vopsele sub capota portbagaj.Nu se vede decat cu ea ridicata,dar putea sa gaseasca o modalitate mai eleganta,dar a fost mai usor asa.In rest toate bune.


--------------------
FIAT Grande Punto 2006 - B 07 CHE
StarGuide Sg-43-ds

Marbella M-5010 defect

Membru Frigotehnist.STELIST pe viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
liviuiulian
post 15 Dec 2005, 08:58
Post #185


Membru incepator


Group: Members
Posts: 69
Joined: 30 August 05




la adras militari a fost cineva? am o programare acolo luni.si as vrea sa stau langa ei sa vad cum lucreaza la masina,ca nu prea am incredere.


--------------------
Mini 7edition 2006 - xxxxxxxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Zetu
post 15 Dec 2005, 21:56
Post #186


Membru autentic


Group: Members
Posts: 633
Joined: 18 December 04




Am luat iara masina de la vopsitorie. Cand am ajuns si am vazut-o nu stiam daca sa rad sau sa plang. Cand le-am dus masina inapoi le aratam ca nu seamana cu usa din spate si cu aripa din fata ..ghiciti ce au facut? da ...au vopsit si aripa din fata si usa din spate. Nu prea m-a ajutat soarele sa-mi dau seama de vopsea dar am speranta ca e mai bine. Am observat insa ca toate masinile care mai erau acolo rosu toreador aveau o nuanta usor portocalie la elementele vopsite. Stie cineva daca s-a schimbat vopseaua ?
Eu zic totusi ca nu merita sa va incercati nervii la Automarcu's ..sau poate depinde de ce culoare aveti la masina smile.gif


--------------------
NISSAN QASHQAI 1.3 dct Tekna 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ICET
post 15 Dec 2005, 22:35
Post #187


O fi bine sa fii rau sau e rau sa fii bine??


Group: Members
Posts: 750
Joined: 3 December 04
From: Bucuresti





Mai,cand am fost eu la ei,am discutat cu un tip care avea exact culoarea ta.Ca lucrare,era excelent,nici un repros(era si soare afara)dar intradevar exista o mica diferenta de culoare fata de cea de pe restul masinii(avea 1 an masina).Nu cred ca la alt service dacia se va tine cont de diferenta de vechime a vopselei.Important e sa nu se cunoasa asa evident.La mine nu prea e aceasta diferenta ca eu am garaj,deci prea putin a stat in soare.


--------------------
FIAT Grande Punto 2006 - B 07 CHE
StarGuide Sg-43-ds

Marbella M-5010 defect

Membru Frigotehnist.STELIST pe viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
-Scorpio-
post 16 Dec 2005, 23:24
Post #188


membru jucator


Group: Members
Posts: 531
Joined: 8 September 05
From: SV




am si eu o problema cu un service dacia si prima data m-am gandit sa nu reclam ci sa ma cert cu ei, dar stat si gandit bine si ajuns la concluzia ca nici dacia nu poate face ordine in ograda ei daca noi nu ii aducem la cunostinta nemultumirile. in consecinta dat telefon la VC, explicat problema si sa vedem ce rezolva. sa vad cum evolueaza problema mea, dar si pe voi va sfatuiesc sa procedati la fel. dacia nu-i poate disciplina atata timp cat voi nu-i semnalati problemele.

This post has been edited by -Scorpio-: 17 Dec 2005, 11:20


--------------------
Honda Civic 140HP 2010 - SV-XX-XXX
Nota: nu lasati cheia in portbagaj deoarece este necesara la deschidere. (instructiuni de utilizare Logan, pag 3.17)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bet@x
post 17 Dec 2005, 12:39
Post #189


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 13 August 05




Aseara am fost la Meridian Vest (desi hotarasem sa nu mai trec pe la ei) si dupa 2 ore au reusit sa-mi schimbe sonda de marsalier si sa-mi rezolve martorul de usi deschise. Le dau un + de data asta pt ca am plecat cu problemele rezolvate, dar si un - pt atitudinea pe care o au fata de clienti.
PS: oare nu trebuia sa-mi scrie undeva ca mi-au schimbat sonda?


--------------------
Dacia Logan - Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kum
post 19 Dec 2005, 08:18
Post #190


Banat


Group: Banned
Posts: 2.408
Joined: 19 January 05
From: Galati




QUOTE(-Scorpio- @ 16 Dec 2005, 23:24)
ajuns la concluzia ca nici dacia nu poate face ordine in ograda ei daca noi nu ii aducem la cunostinta nemultumirile. in consecinta dat telefon la VC, explicat problema si sa vedem ce rezolva. sa vad cum evolueaza problema mea, dar si pe voi va sfatuiesc sa procedati la fel. dacia nu-i poate disciplina atata timp cat voi nu-i semnalati problemele.
*


Dar ce ar fi sa sugeram firmai Dacia (mail/telefonic/etc.) sa citeasca acest topic de pe acest forum ? Cred ca ar fi foarte util . Dar nu traim in USA si Dacia nu este BMW asa ca ramane doar sa ne amagim singuri ca poate ve fi mai bine odata si odata , candva ...


--------------------
Laguna 2.0T 2006 - GL-15-...
Sa te fereasca al de sus de prostu' ajuns in functie.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DArtagnan
post 19 Dec 2005, 08:55
Post #191


Membru


Group: Members
Posts: 172
Joined: 11 December 04




QUOTE(kum @ 19 Dec 2005, 08:18)
Dar ce ar fi sa sugeram firmai Dacia (mail/telefonic/etc.) sa citeasca acest topic de pe acest forum ? Cred ca ar fi foarte util . Dar nu traim in USA si Dacia nu este BMW asa ca ramane doar sa ne amagim singuri ca poate ve fi mai bine odata si odata , candva ...
*




Idee buna, si eu m-am gandit insa nu cred ca VC-ul ar citi aici deoarece aceasta sursa nu este oficiala si oricine poate scrie aici ce vrea...merita incercat. excl.gif


--------------------
Skoda Octavia 2 2006
Elegance, 2.0 litri TDI, 103Kw, 140CP - Gri Stone Metalizat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Zetu
post 19 Dec 2005, 09:11
Post #192


Membru autentic


Group: Members
Posts: 633
Joined: 18 December 04




Eu m-am gandit ca la fiecare masina care iese din service sa se completeze un formular despre calitatea lucrarii. Sa spuna clientul cat de multumit este de lucrare, de timpul in care a fost efectuata, de cum arata masina cand o ia etc si sa ajunga la Dacia aceste formulare. Am inteles ca unele serviceuri fac oarecum treaba asta insa nu stiu daca le si trimit la dacia.


--------------------
NISSAN QASHQAI 1.3 dct Tekna 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DArtagnan
post 19 Dec 2005, 09:13
Post #193


Membru


Group: Members
Posts: 172
Joined: 11 December 04




QUOTE(Zetu @ 19 Dec 2005, 09:11)
Eu m-am gandit ca la fiecare masina care iese din service sa se completeze un formular despre calitatea lucrarii. Sa spuna clientul cat de multumit este de lucrare, de timpul in care a fost efectuata, de cum arata masina cand o ia  etc si sa ajunga la Dacia aceste formulare. Am inteles ca unele serviceuri fac oarecum treaba asta insa nu stiu daca le si trimit la dacia.
*



Ceva asemanator am patit cu IPSO care este situal dupa baneasa, am facut revizie de 15000 si dupa o saptamana m-a sunat o tipa de la relatii si m-a intrebat cum a fost service-ul lor...


--------------------
Skoda Octavia 2 2006
Elegance, 2.0 litri TDI, 103Kw, 140CP - Gri Stone Metalizat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
-Scorpio-
post 19 Dec 2005, 13:05
Post #194


membru jucator


Group: Members
Posts: 531
Joined: 8 September 05
From: SV




daca suna numai dupa revizii atuncea o fac numai de imagine. ce mare branza au de facut service-urile la o revizie inafara de cateva chestii standard, chiar sa vrea si nu au prea multe posibilitati sa nemultumeasca clientul, in schimb, de cele mai multe ori clientul e impresionat de grija aratata. sa-i vad ca dau astfel de telefoane dupa operatii de tinichigerie, vopsitorie.


--------------------
Honda Civic 140HP 2010 - SV-XX-XXX
Nota: nu lasati cheia in portbagaj deoarece este necesara la deschidere. (instructiuni de utilizare Logan, pag 3.17)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DArtagnan
post 19 Dec 2005, 13:06
Post #195


Membru


Group: Members
Posts: 172
Joined: 11 December 04




QUOTE(-Scorpio- @ 19 Dec 2005, 13:05)
daca suna numai dupa revizii atuncea o fac numai de imagine. ce mare branza au de facut service-urile la o revizie inafara de cateva chestii standard, chiar sa vrea si nu au prea multe posibilitati sa nemultumeasca clientul, in schimb, de cele mai multe ori clientul e impresionat de grija aratata. sa-i vad ca dau astfel de telefoane dupa operatii de tinichigerie, vopsitorie.
*




Corect...


--------------------
Skoda Octavia 2 2006
Elegance, 2.0 litri TDI, 103Kw, 140CP - Gri Stone Metalizat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crisstian
post 19 Dec 2005, 14:53
Post #196


Membru autentic


Group: Members
Posts: 236
Joined: 25 January 05
From: Bistrita




QUOTE(Zetu @ 19 Dec 2005, 09:11)
Eu m-am gandit ca la fiecare masina care iese din service sa se completeze un formular despre calitatea lucrarii. Sa spuna clientul cat de multumit este de lucrare, de timpul in care a fost efectuata, de cum arata masina cand o ia  etc si sa ajunga la Dacia aceste formulare. Am inteles ca unele serviceuri fac oarecum treaba asta insa nu stiu daca le si trimit la dacia.
*


1.Poate in Bucuresti ar fi buna ideea avand in vedere ca sunt mai multi dealeri, dar ce te faci cand locuiesti intr-un oras cu un singur service DACIA. Daca ajunge un asemenea formular la Dacia Pitesti, si se lasa cu sanctiuni la atelierul respectiv, eu unul daca as mai avea probleme cu masina n-as mai trecea pe acolo.......,asa ca nu stiu cum ar fi mai bine.
Imi aduc aminte cum am fost si eu la service sa-mi cumpar niste vopsea (rosu metalizat) pentru a-mi vopsi capota pe suprafata f. mica (imi era sarita vopseaua pana la tabla). Nu aveau de vanzare, dar au rezolvat ei problema pe loc.
Cu un chistoc de tigara au luat vopsea de pe un CAPAC de la o cutie de vopsea si au punctat locul respectiv....si gata lucrarea. Gratis smile.gif ....Am multumit dupa care si am plecat la un magazin de unde mi-am luat un spray si mi-am rezolvat singur problema.
2. Nu stiam ca trebuie sa-ti echilibrezi roata daca iti schimb pneul. Trebuie neaparat?


--------------------
Logan Ambition 1.6l noiembrie 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
-Scorpio-
post 19 Dec 2005, 15:30
Post #197


membru jucator


Group: Members
Posts: 531
Joined: 8 September 05
From: SV




QUOTE(crisstian @ 19 Dec 2005, 14:53)

2. Nu stiam ca trebuie sa-ti echilibrezi roata daca iti schimb pneul. Trebuie neaparat?
*


DA


intrebare: vopseaua pt loganuri nu se gaseste ca si piesa de origine? ma gandesc ca daca ai o problema ce implica vopsire e mult mai comod si elegant sa fie rezolvata cu vopsea de la mama ei, care n-are cum sa nu bata la culoare si in plus ar avea calitatea garantata.


--------------------
Honda Civic 140HP 2010 - SV-XX-XXX
Nota: nu lasati cheia in portbagaj deoarece este necesara la deschidere. (instructiuni de utilizare Logan, pag 3.17)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Zetu
post 20 Dec 2005, 14:02
Post #198


Membru autentic


Group: Members
Posts: 633
Joined: 18 December 04




QUOTE(-Scorpio- @ 19 Dec 2005, 15:30)
DA
intrebare: vopseaua pt loganuri nu se gaseste ca si piesa de origine? ma gandesc ca daca ai o problema ce implica vopsire e mult mai comod si elegant sa fie rezolvata cu vopsea de la mama ei, care n-are cum sa nu bata la culoare si in plus ar avea calitatea garantata.
*



Pai de la mama ei este vopseaua folosita in serviceurile autorizate...dar asta nu garanteaza ca vopseaua care a stat in cutiuta o sa arate la fel cu vopseaua care a stat pe masina un an sa zicem; timp in care si-a cam schimbat proprietatile. De aceea vopseaua ar trebui "preparata pe calculator".


--------------------
NISSAN QASHQAI 1.3 dct Tekna 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
-Scorpio-
post 20 Dec 2005, 18:27
Post #199


membru jucator


Group: Members
Posts: 531
Joined: 8 September 05
From: SV




QUOTE(Zetu @ 19 Dec 2005, 09:11)
Eu m-am gandit ca la fiecare masina care iese din service sa se completeze un formular despre calitatea lucrarii. Sa spuna clientul cat de multumit este de lucrare, de timpul in care a fost efectuata, de cum arata masina cand o ia  etc si sa ajunga la Dacia aceste formulare. Am inteles ca unele serviceuri fac oarecum treaba asta insa nu stiu daca le si trimit la dacia.
*


si sa intrebe pe acele formulare de SPAGA! fiindca asta creaza 1001 probleme. asta-i una din principalele probleme care impiedica dacia sa se puna cat de cat in rand cu masinile. te duci in service si dai peste niste mutre acrite cu o vexare totala, care n-au timp si de la care scoti vorbele cu patentul. nu are cum sa se schimbe atitudinea mariei sale mecanicul cu 8 clase atata vreme cat persista spaga. tot timpul va cauta sa o stoarca. cati dintre noi n-am fost vexati de tratamentul din service si stim prea bine ca daca umblam un pic pe la buzunar se schimbau multe. cum stie mecanicul ca dupa ce si-a luat ciubucul sa aiba o atitudine normala fata de client si pana atuncea nu? pana la urma care-i starea de normalitate? cati dintre noi se complica sa reclame la VC atitudinea asta? cum sa-i explici domnisoarei de acolo ca pe mutra mecanicului se citea: "ce bip mea vrea asta de la mine?", "asta nu scobeste si el ceva?" sau vorba reclamei: "bai baiatu', te crezi in star wars?" si te-ai gandit: "cand Doamne mi-oi permite masina din aia de domn sa merg la serviceuri calumea, unde sa nu mai astepte mariile lor mecanici spaga ca sa-si faca treaba calumea, sa te asigure ca interesul lor asupra lucrarii e inclus in pret si nu-ti ia randul unul care a cotizat?"
poate sa faca dacia oricate campanii de imagine, efectul lor va fi pe termen scurt. pe termen lung, daca nu schimba ceva multi actuali clienti se vor duce spre alte marci din cauza serviciilor post vanzare de calitate indoielnica, nu in mod obligatoriu din cauza calitatii masinii.

This post has been edited by -Scorpio-: 20 Dec 2005, 18:38


--------------------
Honda Civic 140HP 2010 - SV-XX-XXX
Nota: nu lasati cheia in portbagaj deoarece este necesara la deschidere. (instructiuni de utilizare Logan, pag 3.17)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 20 Dec 2005, 18:39
Post #200


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.997
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




In Romania daca creste pretul masinii creste si spaga la service. Asta daca vrei macar sa-ti spuna din prima de toate piesele de care ai nevoie, ca sa nu astepti comanda de 2 ori . Caz real comis la unservice din Bucuresti al marcii F**d. Si nici cei de la B*W nu se dau in laturi de la a cere mita.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DFA
post 20 Dec 2005, 19:05
Post #201


moderator://DC/Logan


Group: Moderatori
Posts: 3.514
Joined: 30 September 05
From: Buzău, RO




QUOTE(einstein1984 @ 20 Dec 2005, 19:39)
In Romania daca creste pretul masinii creste si spaga la service. ......
*


Exact! Nu marca mașinii contează, ci oamenii de la reprezentanța locală a mărcii respective! Nu are nici o importanță cât de bună, slabă, ieftină sau scumpă e mașina, dacă reprezentanța și service-ul e de 2 bani, cu oameni neprofesioniști!
Iar problema reală este de management, de sus, pentru că astfel de oameni nu trebuie angajați!
Nici nu contează că pe firmă scrie Dacia, Renault, Jaguar sau Mazda..., șpăgarii sunt peste tot!


--------------------
Logan III Comfort ECO-G 100cp 2021 sedan - 27 Iul 2021
Logan III Comfort ECO-G 100, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălz.+Climă, P. Comfort, P. Park. 2, volan piele, geam. el. sp.
ex Logan I 1.5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rapture
post 21 Dec 2005, 01:03
Post #202


Membru


Group: Members
Posts: 109
Joined: 10 November 05




Am achizitionat un Logan Ambition de la Meridian Vest cu MICI defecte la caroserie din fabrica ( pata neagra in vopseaua spoilerului fata, infundatura usa sofer, gaura in plafon in mastic). Masina a fost vazuta de un reprezentant Dacia care si-a cerut scuze pt faptul ca a iesit cu defecte pe usa fabricii si a dispus remedierea lor la Meridian. Zis si facut. Rezultatul:
- spoilerul fata taiat si zgatiat iremediabil cu cutterul in urma operatiei de vopsire partiala , zona vopsita plina de zgarieturi, scame in lac,zone in care s-a desprins lacul de la a doua vopsea;
- gaura din mastic arata de parca a fost astupata cu guma de mestecat si vopsita (s-a luat vopseaua la prima spalare)
- infundatura din portiera trecuta cu vederea.

Seful de atelier:'' Ce are Domne? Unde e zgarietura? A, e de la montaj!''
Directorul de service cu aroganta caracteristia si-a cerut scuze pt. incompetenta mecanicilor si mi-a promis ca a doua oara or sa faca o treaba mult mai buna ca prima oara doar s-au antrenat.
Mi-am luat masina din service ( cu o groaza de zgarieturi pe toata caroseria), reclamat la VC pt inlocuire spoiler distrus de Meridian si remedierea defectelor la alt service. De 2 saptamani astept raspuns de la VC care chipurile analizeaza dosarul in loc sa vina sa vada treaba buna pe care au facut-o mecanicii autorizati de Dacia.


Ca sfat: Ocoliti pe cat se poate Meridian si daca aveti 10000 E orientativa catre o masina din import ( cu tot respectul pt posesorii de Dacia). Oare CASCO acopera si prostia service MERIDIAN ?! wacko.gif


--------------------
Peugeot 407 1.8E - -
PGO 407 1.8E
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DArtagnan
post 21 Dec 2005, 01:08
Post #203


Membru


Group: Members
Posts: 172
Joined: 11 December 04




Scuza-ma dar prostia este a ta.

Cum puii mei ei masina noua in halu` ala? phhhhh


--------------------
Skoda Octavia 2 2006
Elegance, 2.0 litri TDI, 103Kw, 140CP - Gri Stone Metalizat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
simon
post 21 Dec 2005, 07:27
Post #204


Membru autentic


Group: Members
Posts: 735
Joined: 30 October 04




QUOTE(Zetu @ 19 Dec 2005, 09:11)
Eu m-am gandit ca la fiecare masina care iese din service sa se completeze un formular despre calitatea lucrarii. Sa spuna clientul cat de multumit este de lucrare, de timpul in care a fost efectuata, de cum arata masina cand o ia  etc si sa ajunga la Dacia aceste formulare. Am inteles ca unele serviceuri fac oarecum treaba asta insa nu stiu daca le si trimit la dacia.
*


De fapt Dacia nu prea are ce sa le faca. Nu sint asa de multi, in fiecare judet vorbesc, incit sa isi permita sa rezilieze contractul unora care fac service mizerabil. Ginditi-va ca cei care fac service sint si cei care vind masinile. Il dai afara pe cel care iti vinde produsele? Sa fim seriosi. Cum sa il pedepseasca Dacia care a produs o masina cu defecte pe cel din service care nu a reusit sa le indeparteze si sa o faca sa arate perfect? (vezi postul lui rapture)
Orice formular ai face, el va fi astfel manevrat incit isi pierde sensul pentru care a fost creat. Pentru orice nimic te duci in service si se deschide comanda, la sfirsit, semnezi un formular care spune ca s-au verificat cutare si cutare sisteme. Te duci de exemplu la electrica si semnezi ca s-au verificat si la mecanica, etc. S-a verificat pe dracu. Nici nu s-a apropiat vreun mecanic de masina. Dar ei isi iau banii de la Dacia.


--------------------
Renault Megane III 2009 Dinamique 1.6 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 21 Dec 2005, 10:15
Post #205


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Ii recomand lui rapture, sincer, sa-si ia o Skoda de la Porsche Romania.
Asta daca nu crede ca sunt servie-uri si mai patetice decat cele de la Dacia.
De asemnea, as atrage atentia ca dupa razboi, multi viteji se arata... Daca nu ti-a s-a parut reparata cum trebuie, as putea sa intreb de ce ai ridicat-o de la ei?
De ce nu le-ai dat cu ea in cap acolo, de ce nu ai facut un scandal monstru?
Ai incheiat un proces verbal de predare primire in care sa mentionezi aceste defecte constatate?

Ma scuzati, poate ca nu numai ceilati sunt de vina, poate ca mai avem si noi vina noastra din cand in cand...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristi2902
post 23 Dec 2005, 16:19
Post #206


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 21 November 05




Am si eu o mica zgarietura pe portbagaj, sincer, as fi vrut sa ajung sa o rezolv intr-un service Dacia, pe asigurare Casco, evident, dar ma sperii dupa ce citesc cele patite de ceilalti posesori de masini. Cred ca mai bine prefer sa o las asa, are cam 1 cm si zgarietura a patruns prin lac si vopsea la chit, dar decat sa ramana apoi un semn mai urat decat acum, mai bine aplic un colant la culoare si ma potolesc. Nu situ de ce nu se schimba o data pentru totdeauna obiceiul prost al celor care lucreaza in aceste service-uri, sa faca si ei o data treaba de calitate! Putini sunt cei care ies cu masina pe poarta lor multumiti si fericiti ca au rezolvat o problema, desi platim destul de scump pentru asta! Asta e, poate ne meritam si noi soarta, doar unii dintre noi fac si treaba de mantuiala, cine stie, poate chiar prin service-urile pe care le detestam atata?


--------------------
logan laureate 1.6mpi - CT-XX-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
-Scorpio-
post 23 Dec 2005, 16:25
Post #207


membru jucator


Group: Members
Posts: 531
Joined: 8 September 05
From: SV




pentru ca nu se poate implementa un sistem de supraveghere video asa cum se vede in service-urile serioase. asa si noi daca am fi nemultumiti am putea sa vedem ce au facut ei la masina si dacia ar avea control asupra lor. si nu se poate implementa nu din cauza preturilor modice la care au ajuns televiziunile cu circuit inchis, ci pt costul prea mare al programului ce ar trebui rulat in paralel, de asistenta psihologica a mecanicilor care nu-si pot accepta conditia sociala. asta ar trebui sa se reflecte in pret si dacia n-ar mai putea scoate modelul de 5000 euro.


--------------------
Honda Civic 140HP 2010 - SV-XX-XXX
Nota: nu lasati cheia in portbagaj deoarece este necesara la deschidere. (instructiuni de utilizare Logan, pag 3.17)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rapture
post 31 Dec 2005, 13:11
Post #208


Membru


Group: Members
Posts: 109
Joined: 10 November 05




QUOTE(DArtagnan @ 21 Dec 2005, 01:08)
Scuza-ma dar prostia este a ta.

Cum puii mei ei masina noua in halu` ala? phhhhh
*




Majoritatea defectelor le-am vazut a doua zi la lumina soarelui. La primirea masinii era seara si am vazut-o la lumina artificiala. VC ma anuntat ca vor trimite un reprezentant intre 3-6.01.06 iar service-ul va fi probabil Dacoserv. Apropo de defecte, daca ai sti cate Loganuri vin lovite si zgariate de pe trauler iar apoi reparate, chituite, vopsite si vandute fara ca proprietarul nici macar sa banuiasca ceva ai zice ca au facut un ocol prin Irak si abia apoi au ajuns la dealeri. Cine stie ?! Poate una dintre ele este chiar a ta! wink.gif sau poate.....nu.
Singurul lucru pe care l-am semnat la service a fost hartia de revenire in service unde am consemnat din nou toate defectele inclusiv cele rezultate in urma rezultate in urma asa zisei reparatii.
Acum astept linistit inlocuirea spoilerului, si ma delectez cu un scrtait de undeva din zona banchetei aparut dupa primii 1k km si mirosul de basini care ma imbie uneori si care s-ar parea ca vine de la ambreiaj. Daca mai dau drumul si la stergatoare confortul este maxim. wacko.gif Cu alte cuvinte, fiti fericiti daca Loganelul vostru nu are chiar toate defectele enumerate pe forum inca de la inceput dar pe parcurs fiti convinsi ca nu va vor ocoli. rolleyes.gif

QUOTE(klaus @ 21 Dec 2005, 10:15)
Ii recomand lui rapture, sincer, sa-si ia o Skoda de la Porsche Romania.
Asta daca nu crede ca sunt servie-uri si mai patetice decat cele de la Dacia.
De asemnea, as atrage atentia ca dupa razboi, multi viteji se arata... Daca nu ti-a s-a parut reparata cum trebuie, as putea sa intreb de ce ai ridicat-o de la ei?
De ce nu le-ai dat cu ea in cap acolo, de ce nu ai facut un scandal monstru?
Ai incheiat un proces verbal de predare primire in care sa mentionezi aceste defecte constatate?

Ma scuzati, poate ca nu numai ceilati sunt de vina, poate ca mai avem si noi vina noastra din cand in cand...
*



Te scuz pentru ca nu iesti in cunostinta de cauza. Am incheiat doua procese verbale : 1 de intrare in reparatie in care am specificat defectele; 2 de revenire in service pt remedierea primelor defecte + cele facute de mecanici. Masina am luat-o daca se poate spune cu forta de la service de fata cu directorii lor cand am vazut ce tratament ii aplica seful de atelier enervat de faptul ca cineva a avut tupeul sa ii critice 'baietii'. Poate tu ai fi avut incredere in ei ca o vor repara a doua oara chiar bine (nu spun impecabil ca este un cuvant prea pretentios pt unii) dar noi ba. Cu alte cuvinte problema e complicata cand solutia este simpla! wink.gif


--------------------
Peugeot 407 1.8E - -
PGO 407 1.8E
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 31 Dec 2005, 13:57
Post #209


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Si care e solutia simpla?
Si ma refeream la PV cand O RIDICAI din service, nu cand o duceai...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ice cube
post 31 Dec 2005, 17:17
Post #210


Membru autentic


Group: Members
Posts: 265
Joined: 13 November 04
From: Tg-Jiu




QUOTE(simon @ 21 Dec 2005, 07:27)
De fapt Dacia nu prea are ce sa le faca. Nu sint asa de multi, in fiecare judet vorbesc, incit sa isi permita sa rezilieze contractul unora care fac service mizerabil. Ginditi-va ca cei care fac service sint si cei care vind masinile. Il dai afara pe cel care iti vinde produsele? Sa fim seriosi. Cum sa il pedepseasca Dacia care a produs o masina cu defecte pe cel din service care nu a reusit sa le indeparteze si sa o faca sa arate perfect? (vezi postul lui rapture)
Orice formular ai face, el va fi astfel manevrat incit isi pierde sensul pentru care a fost creat. Pentru orice nimic te duci in service si se deschide comanda, la sfirsit, semnezi un formular care spune ca s-au verificat cutare si cutare sisteme. Te duci de exemplu la electrica si semnezi ca s-au verificat si la mecanica, etc. S-a verificat pe dracu. Nici nu s-a apropiat vreun mecanic de masina. Dar ei isi iau banii de la Dacia.
*



Ba sa stii ca are ce sa le faca. Nu Dacia se roaga de ei sa-i vanda masinile. Gandeste-te ca toti dealerii astia primesc un discount de 7% la fiecare masina vanduta, plus manopera la garantii si alea, alea. Asa ca, odata ce-a prins castana, nu i-ar conveni deloc s-o piarda, ca nu mai castiga atat din vanzarea nici unui alt tip de masina. Daciile sunt cele mai vandute masini, totusi. Asa ca Dacia poate sa dea cu ei de pamant si trebuie reclamati nesimtitii astia ori de cate ori nu-si fac treaba. dar nu numai la Dacia, ci si la OPC, ca sa-i doara. Cu cat reactionam mai vehement, cu atat avem sanse mai mari sa se indrepte lucrurile. Daca le lasam asa, n-or sa se schimbe in veci.


--------------------
dacia logan ambition - Gj-03-XYB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
30 Pages « < 5 6 7 8 9 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th May 2024 - 06:53
Forum Renault