DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages < 1 2 3 4 5 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> viteza

tyka
post 8 Mar 2004, 00:05
Post #61


Membru autentic


Group: Members
Posts: 356
Joined: 22 February 04
From: slobozia




laso graq de viteza.A;ltceva. icon_mrgreen.gif


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
OCEBE
post 8 Mar 2004, 14:52
Post #62


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.324
Joined: 30 January 04
From: galati




m-ati naucit cu dimensiunile cauciucurilor;
eu aveam pe dacie(ca multi altii) 155/78x13 si nu 155/70x13; acu' i-am pus 165/70x13 (gentile au ramas tot alea de 4,5"); este evident ca, de la mic la mare, diametrele sunt: 155/70; 165/70, 155/78; la aceeasi viteza indicata pe ceas, viteza reala este mai mica ptr cauciucurile 165/70, cea mai mica fiind ptr 155/70. Bine ar fi, ptr a se evita confuziile, ca atunci cand se numesc cauciucurile, sa se dea toate elementele si nu numai latimea lor.


--------------------
dacia 1300
Am avut o DACIA 1300
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nimic
post 8 Mar 2004, 21:25
Post #63


Membru


Group: Members
Posts: 168
Joined: 27 January 04




azi am probat-o afara dupa ce i-am facut tunningul si am atins putzin peste 160(161-162)pe ceas.eram in treapta a patra la 5200 de ture.cred ca se ducea putzin mai mult turometrul dar era un drum cu destule curbe.pe braila shendreni pt cine shtie.drum european destul de bun.franele s-au comportat bine dar mashina era destul de instabila la viteze mari.mentzionez ca eram singur in mashina.acum sa nu saritzi pe mine dar atat arata ceasul.si inca un aspect.mashina urca mai repede urca mai repede in viteza.accelera mult mai bine.la 5200 de ture mai aveam putzin din pedala sa zic asa cam de-ul deget,dar a trebuit sa incetinesc.o data am ajuns la peste 160 si inca o data am ajuns pana pe la 155-158 dar a trebuit sa franez.deh curbele astea...
daca accelerez ushor se duce mai bine pe cand daca calc pedala repede la fund ajunge m,ai greu sau chiar deloc la vitezele astea


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 8 Mar 2004, 21:58
Post #64


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Referitor la aceste viteze, va spun din pataniile unui alt celeg de forum si al unui bun prieten de-al meu ca la masinile cu distributie prin lant nu e indicat sa fie fortate in asa hal. Se duce intinzatorul de lant si acolo intepeneste masina.

Referitor la frane, eu am mers cu break-ul cu 157 in Bucuresti si nu am mai merge cu viteza aia pentru nimic in lume. Masina nu e deloc stabila, in plus franele sunt ca si inexistente. Ca aia a foist viteza reala sau nu, e de discutat. Mie asa imi indica vitezometrul, dar, ma repet, nu as mai face niciodata sa ceva.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nimic
post 8 Mar 2004, 22:30
Post #65


Membru


Group: Members
Posts: 168
Joined: 27 January 04




nu shtiu daca ma crede cineva dar dupa ce am mers prima data cu 160 doua noptzi am adormit gandindu-ma la ce s-ar fi putut intampla Doamne fereshte la viteza aia.noaptea visam doar faruri derapaje si frane.dupa aceea mi-a trecut si am inceput sa visez la mai mult.deh 20 ani adrenalina...poate sunt putzin inconshtient dar vreau sa vad ce pot scoate din mashina


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 8 Mar 2004, 23:08
Post #66


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Poti sa vezi ce poate o masina dar cu doua conditii:
- sa nu fie Dacie, ca te poate lasa in orice moment indiferent cate de noua/bine intretinuta ar fi
- nu pe drumurile din Romania pline de ... ahem ... particularitati.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nimic
post 8 Mar 2004, 23:18
Post #67


Membru


Group: Members
Posts: 168
Joined: 27 January 04




dar de ce sa nu fie dacie? daca e sa fim pesimishti si cu un ferrari se poate sa-ti sara un iepure in fatza sa incerci sa-l evitzi si sa ajungi 017.gif .hai sa nu mai hulim dacia si sa zicem ca te poate lasa oricand.daca e sa mori tot mori fie ca tzi-e dat sa mori in accident sau de inima.hai sa privim lucrurile si altfel.nici eu nu sunt de acord cu viteza excesiva dar nici sa merge ca pensionarii sau sa luam o mashina noua si sa mergem cu ea numai cu 90 doar pt ca e dacie si poate sa te lase oricum


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 8 Mar 2004, 23:27
Post #68


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Eu nu vorbeam de iepuri sau de alte animalute mai mici sau mai mari) ci de transeele noastre. Daca e sa mori, mori oricum, ai dreptate. Insa de ce sa fortezi mana norocului.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nimic
post 8 Mar 2004, 23:51
Post #69


Membru


Group: Members
Posts: 168
Joined: 27 January 04




pai o fortzez si eu pe cate un drum european pe un drum pe care te duci mai des sau pe un drum care shtii sigur ca e intretzinut


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tyka
post 9 Mar 2004, 00:03
Post #70


Membru autentic


Group: Members
Posts: 356
Joined: 22 February 04
From: slobozia




fratilor nu conteaza daca ai 155 sau175 astai latimea cauciucului,conteaza analtimea eu am 165 pe 80 pe 13.astea te anseala la viteza si trage si mai greu de masina,daca nu credeti antrebati sau masurati cauciucurile cu o ruleta. laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristi_21us
post 9 Mar 2004, 01:42
Post #71


Membru autentic


Group: Members
Posts: 274
Joined: 5 March 04
From: Brasov




este f logic ce a zis tyka.eu m-am cam inselat.pot sa fie si de 225/70 ca tot aceasi viteza ai.tyka zici ca cu cauciucuri de 165/80/13 pierzi din demaraj?


--------------------
Fiat Albea 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rezare
post 9 Mar 2004, 14:16
Post #72


Membru incepator


Group: Members
Posts: 28
Joined: 13 September 03




225/70 ai aceeasi viteza relativ la ce cauciuc? La ce diametru? Pana nu spui cu ce dimensiuni de cauciuc compari, nu poti spune ca ai "aceeasi viteza".

de exemplu 165/70 sunt la fel de inalte cu 145/80. Mai sunt si alte exemple. Iar cauciucul, cu cat e mai inalt, cu atat iti omoara demarajul. Evident, invers daca e mai jos.


--------------------
Opel Astra 1.6 16V ex-Oltcit Club 1.1 - Bucuresti.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
OCEBE
post 9 Mar 2004, 15:10
Post #73


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.324
Joined: 30 January 04
From: galati




apropo de teama de a nu se "dezmembra" masina la viteze mari:
de multe ori mi-am pus si aceasta problema; daca ar fi sa gandesc cinic as spune ca nu e mare diferenta intre consecintele unei nenorociri produse la 90-100 km/h si una produsa (sa zicem) la 140km/h; sunt f multi factori independenti de vointa soferului care concura la amploarea consecintei; de ex. accidentul mortal suferit de D. Tinu (de la Adevarul): 100 de accidente similare daca ar fi sa se mai intample (Doamne fereste!) sunt convins ca nu se lasa cu morti....; pe de alta parte sunt accidente in urma carora masina e facuta ghem si soferul se alege cu ...sperietura.
Dacia nu se "dezmembreaza" ptr ca a mers cu nu stiu ce viteza ci pentru ca are pe ea piese (unele importante pentru siguranta circulatie)de proasta calitate sau prost intretinute. Nu ma gandesc mai departe decat la celebri pivoti turcesti, luciosi, poleiti, ieftini si la calitate zero.


--------------------
dacia 1300
Am avut o DACIA 1300
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nimic
post 9 Mar 2004, 17:54
Post #74


Membru


Group: Members
Posts: 168
Joined: 27 January 04




eu nu m-am referit la piese ci la mashina per ansamblu.si la viteza mare e logic ca si consumabilele se uzeaza mult mai repede.referitor la accidente si la viteza cele mai drastice teste sunt facute pe la 90 si asta cu cele mai tari mashini.asa ca eu zic ca daca alea nu suporta mai mult nici ale noastre nu-s mai jmechere


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tyka
post 9 Mar 2004, 22:41
Post #75


Membru autentic


Group: Members
Posts: 356
Joined: 22 February 04
From: slobozia




cristi din demaraj nu pierzi[mult]. La plecari bruste dupa loc ai un oarecare plus de forta deoarece numai scartaie rotile[se stie ca, daca scartaie cauciucurile pierzi timp la plecare]dar discul are de pierdut la chesti deastea,se uzeaza repede.Eu le folosesc doar iarna ,ai o buna aderenta pe zapada si polei. icon_mrgreen.gif


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rezare
post 9 Mar 2004, 22:45
Post #76


Membru incepator


Group: Members
Posts: 28
Joined: 13 September 03




Ocebe: pe langa intretinerea pieselor de rezistenta si slaba lor calitate, trebuie sa te gandesti ca masina in ansamblul ei nu prea este gandita pentru siguranta la impact.


--------------------
Opel Astra 1.6 16V ex-Oltcit Club 1.1 - Bucuresti.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tyka
post 9 Mar 2004, 22:55
Post #77


Membru autentic


Group: Members
Posts: 356
Joined: 22 February 04
From: slobozia




ba eu cred ca este foarte bine gandita la inpact[dar nu la vitezele din era noastra]pentru o masina din ani ei era perfecta. icon_mrgreen.gif


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nimic
post 9 Mar 2004, 23:38
Post #78


Membru


Group: Members
Posts: 168
Joined: 27 January 04




in talon la 1300 erau cam tot 140 de km/h viteza constructiva.si asta acum multzi ani


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
OCEBE
post 10 Mar 2004, 09:26
Post #79


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.324
Joined: 30 January 04
From: galati




QUOTE

ba eu cred ca este foarte bine gandita la inpact[dar nu la vitezele din era noastra]pentru o masina din ani ei era perfecta.  

aici sunt perfect de acord cu tyka; in plus chiar si in prezent, dacia are o uimitoare rezistenta la impact; am vazut nenumarate accidente intre dacii si alte tipuri de masini mai cu mot din care daciile au iesit mai putin mototolite; tot atat de adevarat este faptul ca masinile cu o conceptie mai moderna, anume sunt construite asa, pentru a permite ca, prin deformarea lor, sa se absoarba cat mai mult din energia impactului


--------------------
dacia 1300
Am avut o DACIA 1300
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tarzy
post 10 Mar 2004, 10:07
Post #80


aroist


Group: Members
Posts: 1.958
Joined: 12 January 04
From: Bucuresti




nu prea e deloc asa, eu in afara de tico nu prea am vazut masina care sa se incolaceasca asa de frumos de un obstacol (copac, stalp, etc), iar la un accident in care ai o viteza de peste 90 Km/h nu prea mai exista supravietuitori.


--------------------
DACIA / ARO / TICO L 1,6 / 244 / SX 2005 / 1993 / 1999 - B55MGY
Aha
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
OCEBE
post 10 Mar 2004, 10:30
Post #81


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.324
Joined: 30 January 04
From: galati




am mai zis ca exista accidente si accidente; pot fi morti la o banala ciocnire sau rasturnare petrecuta la 50 km/h (vezi cazul D. Tinu), dupa cum se poate sa se lase doar cu sperieturi dupa un accident la peste 90 km /h. Daca tot am ajuns la acest capitol, la emisiunea auto de duminica de pe Realitatea se spunea cam asa: dintre elementele sigurantei pasive , centurile de siguranta (corect folosite) "contribuie" la siguranta pasiva cu 80% ( airbag-ul nu face doi bani daca centurile nu sunt folosite).
Din alte surse, se afirma ca eficienta maxima a centurilor (ptr autoturisme) este pentru 50-60km/h; peste aceasta viteza eficienta lor scade iar peste un prag, in anumite conditii, poate deveni daunatoare.
In aceste conditii, pe ce te bizui la un eventual accident petrecut la peste 90 km /h?
Apoi, ideea era ca daca ai peste 90km/h (sau 120), te duce masina la accident sau soferul produce accidentul?
Vreau sa concluzionez ca, un sofer experimentat, care conduce o dacie bine intretinuta cu peste 100 km/h , nu are de ce sa se teama din partea masinii!


--------------------
dacia 1300
Am avut o DACIA 1300
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SGN_1310
post 10 Mar 2004, 11:21
Post #82


sgn_1310


Group: Banned
Posts: 484
Joined: 9 June 03
From: Buftea, judetul CALIFORNIA




Nu'i asha ca e haios cand se lauda vreun producator de masini din clasa compacta, gen ford ka, streetka, toyota yarris sau mai stiu eu care, cand enumera 5-6 airbagg'uri.
Sa fim serioshi totushi!


--------------------
Dacia 1310 - B-xx-XSK
Inaction it's a weapon of mass destruction.....
Agitatorul sef!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rezare
post 10 Mar 2004, 11:31
Post #83


Membru incepator


Group: Members
Posts: 28
Joined: 13 September 03




Cum puteti ma sa spuneti ca dacia are o uimitoare rezistenta la impact? biggrin.gif biggrin.gif Cate accidente de dacii la viteze peste 70 ati vazut? smile.gif Eu am vazut ceva... Lasa sifonari la 40 la ora in oras... accidente serioase.

tyka: tu la ce viteza te referi "din era trecuta"? smile.gif 70? De acord cu tine atunci... sa zicem ca pana in 70 inca mai ai sanse.


--------------------
Opel Astra 1.6 16V ex-Oltcit Club 1.1 - Bucuresti.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
OCEBE
post 10 Mar 2004, 12:37
Post #84


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.324
Joined: 30 January 04
From: galati




eu am afirmat ca are "o uimitoare rezistenta" ; mai clar, am vrut sa arat ca, chiar daca mai toata lumea banuie din partea daciei o rezistenta redusa, totusi rezistenta ei este ceva mai mare decat s-ar astepta unii; am mai adaugat ca la vremea la care a fost gandita dacia asa era moda spre deosebire de zilele noastre cand accentul se pune pe o deformare sporita cu scopul de a prelua energia de impact


--------------------
dacia 1300
Am avut o DACIA 1300
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
satori
post 10 Mar 2004, 17:10
Post #85


"wherever i may roam"-er


Group: Members
Posts: 214
Joined: 11 February 04
From: Bucuresti




strainul face masina astfel incat sa fie omul in siguranta, indiferent cum arata masina dupa.
romanul face masina astfel incat sa fie rezistenta la impact.

bineinteles, a romanului este rezistenta pana la o anumita valoare a vitezei de impact. dupa aceea... nici o scapare pentru oameni.


--------------------
Chevrolet Kalos SXPP 04, Spark 06 2004, 2006 - BxxBUH
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 10 Mar 2004, 19:26
Post #86


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Daca se vorbeste de rezistenta la impact a DSN/SLZ tind sa inclin ca sunt rezistente la impacturile frontale si din spate. La impacturile laterale, chiar si cu ranforsari e jale. Cu berlinele e altceva. Se indoaie tabla nesperat de usor. Cand am avut accident, am fost impins intr-o berlina si ca urmare a impactului bara berlinei i-a intrat in portbagaj prin tabla. Bara mea n-a avut nimic, in afara de o gaura in spoiler facuta de carligul ala mic de remorcare din stanga.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rezare
post 11 Mar 2004, 00:02
Post #87


Membru incepator


Group: Members
Posts: 28
Joined: 13 September 03




Nu, vorbeam de berline. DSN/SLZ sa zicem ca sunt oleaca mai gandite la capitolul asta.

Ocebe, din ce-mi spui tu inteleg ca am inteles gresit ce spuneai smile.gif Credeam ca zici "uimitoare" in sens de "foarte buna".


--------------------
Opel Astra 1.6 16V ex-Oltcit Club 1.1 - Bucuresti.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 11 Mar 2004, 00:05
Post #88


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Si eu am inteles ca prin uimitoare ai vrut sa spui buna. De fapt e jale mare si are o tendinta nefireasca de a se mula pe orice stalp/copac.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
OCEBE
post 11 Mar 2004, 07:44
Post #89


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.324
Joined: 30 January 04
From: galati




am sa incerc pe viitor sa ma fac mai bine inteles.
revin la ideea mea ca o dacie bine intretinuta nu se duce de capul ei intr-un copac sau stalp sau mai stiu prin ce gard ci "indrumata" de un sofer.


--------------------
dacia 1300
Am avut o DACIA 1300
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mosoru
post 11 Mar 2004, 08:49
Post #90


Membru


Group: Members
Posts: 114
Joined: 24 January 04
From: craiova




Baieti,eu de cind cu accidentul lui D.Tinu nu mai cred in toata vrajeala marilor producatori,totul este reclama.Super masina Volvo V60,etalon in siguranta,cu n+1 airbag-uri,a murit nefericitul ala la 60 la ora,ce-i drept masina nu a avut nimic,dar oare asta este ideea despre siguranta??,masina sa ramina intacta si pasagerii sa moara.Unii au spus ca nu a avut centura de siguranta,dar masina aia avea airbag-uri si-n pedale,asa ca va spun eu siguranta oricui in masina depinde 80% de el insusi,faptul ca masina are nenumarate stele nu-ti asigura un loc mai cald pe lumea 'ailalta.Prudenta si moderatia,astea sint cele mai bune masuri de siguranta.


--------------------
Dacia 1310 - DJ-02-TWW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
5 Pages < 1 2 3 4 5 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 6th May 2024 - 13:04
Forum Renault