DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> incuietoare hayon - "gaurita", traim in Romania!!

george251
post 17 Jul 2007, 18:21
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 24
Joined: 31 October 05
From: Bucuresti




am avut neplacuta surpriza de a gasi astazi hayonul descuiat. am deschis si nu lipsea nimic dinauntru (din portbagaj). din pacate nu l-am uitat eu descuiat. am observat ca nu mai pot introduce cheia in yala mai mult de cativa milimetri. in schimb, atat cat intra este suficient pentru a descuia. in rest nici o problema, mecanismul functioneaza. pot inchide portbagajul si il pot descuia cu cheia atat cat intra. oare merita sa fac valuri si sa merg la un service?
se poate repara doar incuietoarea, pentru ca stiti toti cum e cu cheia asta care le deschide pe toate (usi, contact)? mentionez ca am si casco dar nu stiu ce sa fac in momentul asta. daca aveti vreo sugestie, please help!!


--------------------
Dacia Solenza Confort 1,4 MPI 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CIPTUNING
post 17 Jul 2007, 22:21
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 891
Joined: 22 November 05




"Ceva-ul " cu care au fortat-o s-a rupt inauntru. Acum poti deschide cu orice, chiar si cu cheia de la casa, pentru ca originala nu mai are efect.
1. Poti demonta yala si sa incerci sa o repari, scotand obiectul intepenit si indreptand pe cat posibil lamelele dar nu garantez ca va fi ca noua. Asa am facut la o Vectra, careia i-am inlocuit lamelele stricate de la yala usii cu cele de la yala torpedoului, ca doar era aceeasi cheie peste tot. E munca de migala si rabdare. Poate la un atelier de facut chei sau cineva priceput sa incerci, daca tu nu te bagi. Se poate schimba doar exteriorul broastei (partea care sta fixa pe hayon) si sa opresti butucul (cel in care intra cheia si se rotesc impreuna, dupa ce i-ai indreptat lamelele), in cazul in care, in urma fortarii, lamelele au facut santuri in partea exterioara si pe romaneste, se va deschide cu orice cheie de acum inainte. Poti lua o yala veche de portbagaj pt slz dar ii pui butucul tau. Am atasat o poza sa intelegi la ce ma refer. Vezi sa nu se inchida hayonul cat ai yala scoasa ca trebuie apoi sa cauti tija de actionare in interiorul hayonului pe gauricea aia mica. Incearca sa ii intelegi principiul de functionare ca sa intelegi la ce ma refer.
2. Poti decupla yala si iti faci deschidere electrica pe buton http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...tbagaj+actuator
3. Casco- dar aici nu ma bag sa te sfatuiesc nimic

CONCLUZIA: incuietorile sunt pentru oameni cinstiti, vandalilor nu le rezista o masina neblindata. Daca vor sa intre, sparg geamul, baga ranga si tot intra ---> astea nu se repara usor precum yala...

This post has been edited by CIPTUNING: 17 Jul 2007, 22:23

Attached thumbnail(s)
butuc.GIF ( Size: 3.47k ) Number of downloads: 580


--------------------
SLZ SCALA - BZ 04 XLZ
"Religia-o frază de dânșii inventată
Ca cu a ei putere să vă aplece-n jug"
Eminescu- Imparat si proletar ;)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YR-ZBG
post 19 Jul 2007, 15:04
Post #3


membru sufletist


Group: Members
Posts: 814
Joined: 4 April 07




iti recomand sa iti pui deschidere electrica cu buton din interior si sa anulezi complet yala. (de fapt legatura ei cu tija de actionare ca yala o lasi pe pozitie pt design)

poate saptamana viitoare o sa fac niste poze cu sistemul de deschidere electric.


nu e greu de facut iar costurile totale sunt undeva pe la 200mii (rezonabil zic eu)


--------------------
Dacia Sandero 2009
Slz....buna masina...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mark``
post 20 Jul 2007, 21:03
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.821
Joined: 12 February 06
From: Tg.Mures




Yep, un actuator cu 2 fire and problem solved!


--------------------
Renault Espace IV 2012 / 2.0 DCi 150CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YR-ZBG
post 22 Jul 2007, 17:11
Post #5


membru sufletist


Group: Members
Posts: 814
Joined: 4 April 07




george251

inca nu pot sa iti pun poze pt ca masina mea e in service dar cum o iau rezolv si treaba asta.
referitor la lista de materiale:
piese:
1 buc: actuator cu doua fire
1buc: intrerupator cu revenire
1buc: siguranta de 15A (la asta nu sunt chiar sigur de cat e)
aproximativ 6m de fir multifilar.

auxiliare:
sursa 220v
bormasina
burghiu de 3mm
banda izolir
o sarma mai batoasa de vreo 0,5m lungime.

nu este deloc complicat dar necesita un pic de rabdare ca sa iasa perfect.


--------------------
Dacia Sandero 2009
Slz....buna masina...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YR-ZBG
post 30 Jul 2007, 11:00
Post #6


membru sufletist


Group: Members
Posts: 814
Joined: 4 April 07




Salut.
Iata in cateva imagini ceea ce iti spuneam pe PM despre deschidere.

Nu am detaliat operatii de genul demontarii partii superioare a bordului pt ca sunt suficiente topicuri pe aici.

In filmulet se vede cum lucreaza sistemul. Deschiderea cu cheia nu actioneaza actuatorul, pt ca nu am strans cele 2 suruburi. Acestea au rol doar de ghidare.

Ps. personal consider ca acest post ar trebui sa fie la rubrica "imbunatatiri", dar trebuia sa ii raspund lui george251.

30 Jul 2007, 11:08:
iata si filmuletul de care vb.

ps. scuze de postul repetat...dar am depasit dimensiunea atasamentului

This post has been edited by YR-ZBG: 30 Jul 2007, 11:08

Attached File(s)
Attached File  deschidere_electrica.zip ( 913.29k ) Number of downloads: 399
Attached File  PIC_0035.zip ( 1.86mb ) Number of downloads: 278


--------------------
Dacia Sandero 2009
Slz....buna masina...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreiask
post 17 May 2009, 20:48
Post #7


Disc-Jockey


Group: Members
Posts: 1.237
Joined: 22 April 09
From: Bucuresti




QUOTE(YR-ZBG @ 30 Jul 2007, 11:00)
Salut.
Iata in cateva imagini ceea ce iti spuneam pe PM despre deschidere.

Nu am detaliat operatii de genul demontarii partii superioare a bordului pt ca sunt suficiente topicuri pe aici.

In filmulet se vede cum lucreaza sistemul. Deschiderea cu cheia nu actioneaza actuatorul, pt ca nu am strans cele 2 suruburi. Acestea au rol doar de ghidare.

Ps. personal consider ca acest post ar trebui sa fie la rubrica "imbunatatiri", dar trebuia sa ii raspund lui george251.

<span class='edit'>30 Jul 2007, 11:08:</span>
iata si filmuletul de care vb.

ps. scuze de postul repetat...dar am depasit dimensiunea atasamentului
*





YR-ZBG actuatorul am gasit sa il iau de la cineva . e dala de inchidere centralizata . e bun ? Si mai am o intrebare. De unde ai clemele alea de metal prinse in suruburi de pe tije ? biggrin.gif


--------------------
Dacia Solenza 2004 Scala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristio_79
post 17 May 2009, 21:50
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.334
Joined: 28 September 05
From: CONSTANTA




Daca luai actuatorul de nou, aveai cleme, tije si tot ce aveai nevoie. Mai putin cablul si intrerupatorul.


--------------------
Citroen / Peugeot C3 / 308 SX 1.4 HDI 2005 / Allure 1.5 BlueHDI 2020
Mai traiti? Bine...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 14th June 2024 - 06:57
Forum Renault