DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Bandouri laterale usi Logan MCV pe Logan berlina

Niros
post 8 Mar 2007, 23:13
Post #1


membru


Group: Members
Posts: 58
Joined: 13 May 05
From: Buzau




Uitandu-ma cu atentie la usile unui Logan MCV am constatat ca bandourile acestuia s-ar potrivi si la Loganul berlina. Desi bandoul de la MCV este mult mai lat, totusi pe interior, adica pe partea care se prinde de usa, are un profil mai ingust, probabil la aceeasi dimensiune cu bandoul Loganului berlina si cred ca s-ar potrivi la acesta. Presupun ca fabricantul nu a mai stat sa modifice matrita pentru usi numai doar pentru faptul ca la MCV s-a schimbat designul bandourilor.
Pe de alta parte, mi-ar fi placut sa le scoata de tot, cum am vazut la unele modele pentru "afara", ca de exemplu cele destinate pietei ungare, dar daca tot e sa fie, cred ca cele de MCV se potrivesc mai bine pe toate variantele, mai ales cele in culori mai deschise, unde pot iesi mai bine in evidenta. Dumneavoastra ce parere aveti?


--------------------
Renault Captur Techno E-Tech Plug-in hybrid 160 2023
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zvasti
post 10 Mar 2007, 12:30
Post #2


Cititor In Stele Si Cafea


Group: Members
Posts: 106
Joined: 17 September 05
From: Arad




eu zic ca n-o sa mearga.usa spate la MCV nu e ca si cea de la berlina, lipsind curbura de langa roata.in cazul asta, bandoul e mai lung.ce facem? taiem din el?


--------------------
Dacia Logan 2005 Laureate 1.4 Rosu Passion
Fie Pita Cat De Rea,Nu-i Mancare Ca Fasolea
"Roman, deci STELIST"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kits
post 11 Mar 2007, 11:46
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 127
Joined: 14 February 07




sunt de acord cu Niros, arata mult mai bine cele de pe MCV, sunt mai unghiulare (patratoase) si se potrivesc mult mai bine cu designul masinii dandu-i un aer mai robust. poate se indura cei de la Dacia si le schimba si pe berlina punand bandouri cu aspect asemanator eventual putin mai inguste. ati vazut cat de bine arata cele de pe MCV-ul modificat de Heuliez

daca e vorba sa le modificam noi este bine de stiut daca sunt facute din material plin. daca e asa, se pot scurta cele de la usa spate si apoi slefui unde s-a taiat. si daca tot le schimbam, le si vopsim in culoarea masinii inainte de montaj.



--------------------
VW Golf VI 1.4 TSI 122 ponei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ga!nusha
post 11 Mar 2007, 15:20
Post #4


Still here


Group: Members
Posts: 984
Joined: 6 September 05
From: Paris




decat sa fac asa ceva(taiere/slefuire) mai bine le scot si umplu cu chit... cred ca arata mai bine fara...


--------------------
Mazda 3 MPS ex: Logan Preference+AC 1.6 2oo8
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kits
post 13 Mar 2007, 22:51
Post #5


Membru


Group: Members
Posts: 127
Joined: 14 February 07




ai cam avea ceva de umplut... eu ma intreb de ce nu pun mana cei de la Dacia sa scoata niste detalii mai frumoase ca doar si-au scos parleala cu Loganul si inca cum... s-au acoperit investitiile de mult.

Eu inainte de toate as vrea alt volan, mi s-a pus pata rau de tot pe chifteaua asta, cel de la Symbol sau de la noul Twingo arata mult mai bine. plus ca ar putea avea si ceva comenzi pe el... asta nu se potriveste deloc cu masina cum nu se potrivesc nici oglinzile vechi. Ca dovada ca pentru insulele britanice se pare ca va fi volanul de pe Symbol... (iar in cazul oglinzilor s-au luat deja ceva masuri...)

In opinia mea si bandourile de la Solenza erau mai frumoase decat cele de pe Logan care nu se potrivesc deloc cu designul masinii... ce mare lucru sa faca ceva gen MCV dar mai finutze? ce investitie ar fi asta (se pot face cu aceeasi cantitate de plastic doar cu un design mai unghiular.)


--------------------
VW Golf VI 1.4 TSI 122 ponei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Danny_bb
post 13 Mar 2007, 22:56
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 605
Joined: 17 February 07
From: Brasov/Slobozia




Si astea dupa mcv mi se par cam mari totusi pentru berlina.


--------------------
Dacia Break 1.6TD 1988, Logan 1.5 dci 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dsign
post 13 Mar 2007, 23:32
Post #7


Led Tuning Man


Group: Members
Posts: 3.498
Joined: 24 November 03
From: Bucuresti




bandourile de MCV nu se potrivesc pe berlina. bandourile sunt goale pe dinauntru, chiar si cele subtiri de la berlina.


--------------------
D Logan 2004 Preference 1.6MPI Egee - B 48 CUP
http://youtu.be/OQ-ukXOBfI4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kits
post 14 Mar 2007, 14:52
Post #8


Membru


Group: Members
Posts: 127
Joined: 14 February 07




in cazul asta trebuie sa se indure cei de la Dacia sa le faca mai frumoase. daca nu, cine are pata pusa pe cele de pe berlina si este un pic dibaci cred eu ca poate aduce modificarile necesare. oricum mai sunt multe alte lucruri de imbunatatit la Logan nu numai atat...


--------------------
VW Golf VI 1.4 TSI 122 ponei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 4th June 2024 - 04:17
Forum Renault