DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Piata auto SH din Romania, Impresii

MoneyTalks
post 31 Mar 2021, 19:34
Post #31


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




@bion >> stiu cum e, am fost si eu cu precedentele Lexus-uri in Romania. Problema e cu cel din spatele volanului, nu cu partea pe care e volanul sau cu masina. Nu mai am video-urile facute cu dash cam cind am fost in Maramures sa vezi cum se conduce in Romania (da probabil ca stii) de cei care au volan pe stinga. Mai ales cei cu masini de minim 20 ani (cazane pe roti) sau cei cu Logan (TOTI pe care i-am intilnit). Da asta e o discutie pentru alt topic rolleyes.gif


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GBX
post 1 Apr 2021, 06:44
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 581
Joined: 26 May 13
From: aproape de Cluj




QUOTE(MoneyTalks @ 31 Mar 2021, 19:34)
Problema e cu cel din spatele volanului, nu cu partea pe care e volanul sau cu masina.

Evident, șoferul este foarte important în ecuație. Dar nu poți spune că nu contează pe care parte este amplasat volanul, când experții în domeniu, adică fix cei ce sunt în măsură să opineze pertinent, spun că este foarte dificil să te asigur corespunzător, motiv pentru care poți greși mult mai ușor.


--------------------
ex. Renault 19 Europa 1997
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 1 Apr 2021, 07:51
Post #33


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.908
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Nu era de la logan sau de la volan pe stanga, era de la horinca....


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rue
post 1 Apr 2021, 08:14
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.590
Joined: 18 September 05
From: Internet




QUOTE(MoneyTalks @ 31 Mar 2021, 18:54)
Eu as zice ca peste 95% din masinile din DE aduse in Romania la vinzare au km minariti. Iar daca e vorba de pemfeu mai degraba te intilnesti cu un martian decit sa gasesti o astfel de masina fara km dati inapoi

*



M-am referit la masinile vandute in Germania si ma refeream la momentul cand sunt vandute din Germania.
Nu am cumparat decat una direct si personal din Germania si aia sh vandut de reprezentanta, deci am avut complet incredere in km si cartea de service.
Cu o ora in urma fusesem la un handler arab care mi zisese la telefon "alles ok" iar masina arata deplorabil, fusese lovita frontal si reparata incomplet/caprita si prost, iar pretul desi redus de la cel initial, era mare.
De km sau de negociat nici nu a mai putut fi vorba.
Tinand cont ca majoritatea sh urilor sunt vandute de handlerii de alte natii, asta fiind principala lor preocupare fata de ceilalti care nu fac nimic, astfel de minciuni si masini in stare jalnica, poate carpite, mana samsarilor romani mai slabi dar care daca identifica problemele mai pot negocia din pret, pot zice ca pericolul unor manereli e mare si acolo.

Si din Germania regula este: prima mana, daca se poate de la proprietarul in acte, cu cartea tehnica verificabila (mai poti verifica si documentele altei masini de la acelasi handler si vezi daca au aceleasi stampile in ultimii ani), reviziile sa fie la zi si mai ales daca sunt la reprezentanta. Se verificia landul postal code de pe stampila de service sa fie din zona unde era inscrisa masina si nu de pe partea cealalta a Germaniei, se verifica existenta firmei respective si locatia ei etc.


--------------------
former Dacia Logan 2006 1.4 mpi Laureate Plus - RUE
Dacia Logan 2021 100 TCE Eco G, Comfort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 14:23
Forum Renault