DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Disc ambrteaj=cuplu mai bun?, este posibil?

B 45 GAO
post 13 Nov 2005, 14:50
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 203
Joined: 2 September 05




In general masinile diesel consuma putin pentru ca au cuplumare si le este foarte usor sa plece de pe loc.Am auzit ceva la un moment dat ca se poate creste cuplul (cu putin) daca se pune un disc de ambreaj mai mare.
Totusi de ce are LGN discul de ambreaj asa mic 180?Este un avantaj ascuns in asta ?

This post has been edited by B 45 GAO: 13 Nov 2005, 14:53


--------------------
DACIA Logan 1,4/ SEAT Leon 1,6 16V/ TOYOTA Aygo 68CP - B 45 GAO
Te tin franele sa ne tragem?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B 45 GAO
post 13 Nov 2005, 15:10
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 203
Joined: 2 September 05




ce zice-ti ?NU are nimieni nici o parere vre-o idee?


--------------------
DACIA Logan 1,4/ SEAT Leon 1,6 16V/ TOYOTA Aygo 68CP - B 45 GAO
Te tin franele sa ne tragem?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kurupt
post 13 Nov 2005, 19:44
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 282
Joined: 29 May 05




QUOTE
In general masinile diesel consuma putin pentru ca au cuplumare si le este foarte usor sa plece de pe loc.Am auzit ceva la un moment dat ca se poate creste cuplul (cu putin) daca se pune un disc de ambreaj mai mare.

Masinile cu motor diesel consuma mai putin fata de un motor pe benzina din cauza ca motoarele diesel sunt mai eficiente, adica functioneaza mai eficient la valoarea de 30% fata de benzinarii care sunt la 20%!
Diametrul discului de ambreaj se calculeaza dupa puterea motorului, deci daca pui un disc cu diametru mai mare, fara sa modifici motorul, nu cred ca o sa simti ceva diferenta. Exista kituri de ambreaj speciale de "race" care au constructie speciala, care imbunatateste performanta masinii, dar sunt scumpe si nu renteaza la masini cu putere slaba cum este Loganul.
Cuplul mai mare la turbodiesel se datoreaza si turbocompresorului nu numai motorului diesel in sine.

Attached thumbnail(s)
kit.jpg ( Size: 62k ) Number of downloads: 362


--------------------
Logan Ambiance - #####
--=-- The KING Of The Hill --=--
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vis-a-vis
post 13 Nov 2005, 19:47
Post #4


DaciaClubber


Group: Members
Posts: 7.888
Joined: 20 June 05
From: Bucuresti




Cuplul n-are nici o legatura cu ambreiajul.


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCi
Life is a journey, not a destination.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B 45 GAO
post 13 Nov 2005, 19:55
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 203
Joined: 2 September 05




Mai informativa baieti!NU stiu cat de siguri sunte-ti dar eu stiu asta de la 2 profesori universitari.Nu am zis ca inbunatateste vizibil cuplul ci doar ca inbunatateste!


--------------------
DACIA Logan 1,4/ SEAT Leon 1,6 16V/ TOYOTA Aygo 68CP - B 45 GAO
Te tin franele sa ne tragem?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vis-a-vis
post 13 Nov 2005, 20:04
Post #6


DaciaClubber


Group: Members
Posts: 7.888
Joined: 20 June 05
From: Bucuresti




E ca si cum ai zice ca un halterofil poate ridica mai multe kilograme daca isi pune manusi din fibra de carbon. Un ambreiaj bun ajuta la altceva, dar sigur nu mareste cuplul.


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCi
Life is a journey, not a destination.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 13 Nov 2005, 20:10
Post #7


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Un ambreiaj mai mare nu patineaza asa des, dar cred ca sta mai slab la cresterea cuplului MOTORULUI...
Ca transmite mai mult cuplu de la motor ca nu patineaza... cred ca e altceva...
Si eu nu am facut facultati de motoare...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DigitalScribe
post 13 Nov 2005, 20:44
Post #8


Scribul Digital


Group: Members
Posts: 1.249
Joined: 5 October 04
From: Iasi




Daca nu ma insel... dupa ce ai ridicat piciorul de tot de pe ambreiaj nu discul transmite in continuare miscarea ci niste ... "gheare" sa le zicem. Discul e folosit doar atunci cand ai nevoie de cuplare "intermediara" sa zicem, unde ai nevoie doar de putin cuplu ca sa ai oarece finete in miscare. A mari discul de ambreiaj = se incalzeste mai putin, se uzeaza mai greu, costa mai mult.
Am dreptate sau spun prostii ? Sa zica cineva care se pricepe nu care zice din auzite ca eu zic din imaginatie.


--------------------
Renault Espace V Renault Zoe D-Max 2022 - n/a
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sorcerer
post 13 Nov 2005, 20:44
Post #9


Membru incepator


Group: Banned
Posts: 59
Joined: 8 September 05




QUOTE(B 45 GAO @ 13 Nov 2005, 14:50)
In general masinile diesel consuma putin pentru ca au cuplumare si le este foarte usor sa plece de pe loc
*



Asta e cea mai mare tampenie pe care am auzit-o. Masinile diesel consuma putin fiindca puterea calorica a motorinei > cea a benzinei (1L diesel dezvolta mai multa energie decat 1 L benzina ).


--------------------
Dacia 1300 - B-53-FAQ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
arond
post 13 Nov 2005, 22:07
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 29 August 05




QUOTE(B 45 GAO @ 13 Nov 2005, 20:55)
Mai informativa baieti!NU stiu cat de siguri sunte-ti dar eu stiu asta de la 2 profesori universitari.Nu am zis ca inbunatateste vizibil cuplul ci doar ca inbunatateste!
*

Ma intreb oare daca domnii profesori n-ar fi cazul sa inceapa intai cu un pic de gramatica si ortografie. Si logica - daca imbunatateste invizibil, cum ne mai dam seama ? smile.gif..

In alta ordine de idei, incearca sa argumentezi fara sa faci apel la competentele altora. Nu de alta, dar si cu mine mai vorbeste Newton din cand in cand, da' tin secret smile.gif.

Un ambreiaj subdimensionat nu va reusi sa transmita tot cuplul de la motor la roti - va patina. Dar de la un moment incolo (o dimensiune incolo), nu mai conteaza, atata vreme cat discul/ferodoul sunt in regula.

Numa' bune.


--------------------
Logan/Nova Laureate 1.4/GT - -
People ask for criticism, but they only want praise.
W. Somerset Maugham (1874 - 1965)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BAC
post 13 Nov 2005, 23:40
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 450
Joined: 1 September 04
From: Reghin




Un ambreiaj mai mare duce automat la o volanta mai mare. Asta are ca efect marirea inertiei motorului la variatia turatiei. Motoarele de F1 au ambreiajul cu diametrul foarte mic in schimb sunt multidisc. Un motor diesel e mai economic pt. ca e mai eficient din punct de vedere termodinamic, in primul rand pt. ca el functioneaza cu un raport de compresie mai mare.


--------------------
ex. Opel ex.Vectra C 2007 OPC line - MS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
StefanT
post 13 Nov 2005, 23:52
Post #12


STF - Special Tactical Force


Group: Members
Posts: 3.413
Joined: 19 April 04
From: Bucuresti




QUOTE(Sorcerer @ 13 Nov 2005, 22:44)
Asta e cea mai mare tampenie pe care am auzit-o. Masinile diesel consuma putin fiindca puterea calorica a motorinei > cea a benzinei (1L diesel dezvolta mai multa energie decat 1 L benzina ).
*


Inseamna ca esti un om fericit, nu prea ai auzit tampenii smile.gif Motoarele pe benzina au eficienta putin peste 20% cum bine a zis si antevorbitorul privind acest subiect. Si sa stii ca motoarele diesel au eficienta chiar de 45% (@ Discovery Channel)


--------------------
Suzuki GSX-1300-R 2008 - B'100'HAY
Fan Reno 53379
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Codrin
post 13 Nov 2005, 23:58
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.364
Joined: 7 January 05
From: Bucuresti




Au ele si mai mult de 45%, numai ca pe vapoare.

Attached thumbnail(s)
rta96c_cyldeck.jpg ( Size: 96.2k ) Number of downloads: 289
rta96c_crank.jpg ( Size: 86.8k ) Number of downloads: 305


--------------------
Mazda . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 14 Nov 2005, 12:44
Post #14


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.913
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Un ambreiaj se dimensioneaza in funcrie de cuplul transmis. (o Raba de 150 CP are ambreiaj mai mare decat un Ford Mondeo de 150 cp).
Daca pui ambreiaj de M5 pe Logan nu obtii cuplu de M5. Ambreiajul transmite cuplul motor si variaza raportul de transmitere de la 0 la 1. Motorul va dezvolta acelasi cuplu indiferent de ambreiajul montat, insa un ambreiaj prea mic sau solicitat din greu va aluneca, diminuand cuplul transmis spre SV. Nu cred ca ambreiajul stock de Logan sa aiba asemenea probleme.
Si asta am auzit de la un profesor universitar care i-mi preda Calculul si constructia a automobilului la UPB, nu de la profesori de economie de la Romano-Americana.
Motoarele pe benzina ar vrea 20% eficienta (20% e eficienta ciclului termodinamic, dar mai sunt si pierderi gazodinamice, mecanice). De fapt vreo 18% s-a obtinut la un motor de strada. La Diesel 35% e comun, si chiar 45% la motoare lente navale (cel din imagine merge cu vreo 100 rpm).


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th April 2024 - 16:16
Forum Renault