DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Lumini Logan, Calitatea lor

scuterone
post 2 Jan 2006, 18:15
Post #31


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 19 December 05




nu toate xenoanele au lupa

dar toate xenoanele au spalator faruri--din cate stiu afara este obligatoriu (prin lege) xenon+spalator faruri... nu stiu la noi dar din cate am auzit se poate sa fie adevarat.


--------------------
. . - .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Octav
post 2 Jan 2006, 20:21
Post #32


Membru


Group: Members
Posts: 168
Joined: 8 April 05




Cine v-a zis voua ca nu se poate da flash-uri cu bixenon? O mare gogomaneala.....( uitati-va la Infinity , Audi A4 , etc...) Iar pt Darkyro77 , felicitari !!!! este bixenon , dar tre si spalator de faruri....si daca nu te superi , unde le-ai montat si cat te-a costat . MERCI...


--------------------
DACIA LOGAN Laureate 1.6 - Bucuresti
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Darkyro77
post 3 Jan 2006, 07:32
Post #33


Membru fara Dacie


Group: Members
Posts: 275
Joined: 15 January 05
From: Slobozia




Le-am montat singur. Toata operatia a durat cam 1 ora ... este foarte greu sa bagi mana la farul din dreapta pentru ca sunt conuctele de la aer conditionat.
Se da fara probleme flash ... vreau sa spun ca se aprind mult mai repede decat cele cu halogen ... efectul fiind unul de blitz.
Nu este neaparat nevoie de lupa si nu este necesar spalator de faruri. In unele tari legislatia cere ... dar daca in tara ta masina este omologata asa ... n-au ce sa comenteze.
Va dau un singur exemplu ... Subaru Impreza WRX STi are xenon fara lupa si fara spalator de faruri.

This post has been edited by Darkyro77: 3 Jan 2006, 07:40


--------------------
Renault Megane R26 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ice_2k
post 3 Jan 2006, 10:04
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 253
Joined: 12 August 05




1. masinile stock cu bixenon au un bec separat cu halogen pt dat flash-uri.
2. orice producator care vinde masina cu instalatie xenon este obligat prin lege sa puna instalatie de spalare... deci in mod normal nu ar trebui sa primiti autorizatie RAR pt becuri cu xenon decat daca montati si instalatie...


QUOTE(Xplode @ 30 Dec 2005, 13:04)
Oameni buni, daca vreti lumina punet-va frate o consola de proiectoare de jeep-uri sus pe masina. Si duceti-va cu ea in padure. Ce naiba mai oamenii lui Dumnezeu. Nu va multumesc farurile de la Logan? Sa vedeti voi Xenoanele ce se ingalbenesc in 2-3 ani si o sa plangeti dupa investitie. Mie sincer farurile de la Logan mi se par excelente.
*



Becurile cu xenon sunt naspa si se ingalbenesc iar cele de pe logan reprezinta cea mai tare chestie din lume... hmmmm blink.gif

This post has been edited by Ice_2k: 3 Jan 2006, 10:05


--------------------
Dacia Logan 1.6 2005 Ambition - B-XX-XXX - for sale
Black Audi A4 8E 2004 165CP quattro, Hofele Design
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
florindu
post 3 Jan 2006, 11:51
Post #35


Membru' doar, dar vechi!


Group: Members
Posts: 354
Joined: 28 May 02
From: ...acu' Timisoara




Sunt curios daca instalatiile pe care le-ati montat au si reglaj automat al inaltimii???

Pentru ca altfel, la fiecare groapa, denivelare, balans al masinii, eu si ceilalti participanti la trafic care vin din fata transmitem un calduros La multi ani!, insotit de toate celelalte urari de bine si sanatate familiei.

Aceleasi urari se transmit si celor cu becuri de 100/200/1000W, ilegale, albastre sau de alte culori cat mai vesele, reglate "pe banc" dar o idee mai sus, pe principiul "decat sa planga mama, mai bine sa planga ma-sa".


--------------------
Renault MeganeII 1,5dCi/80CP 2005 -
Doamna: vezi mai sus
Domnul: Audi A4, 1,6, 2004
Juniorul: Nintendo Wii

Nu stii, te'nvatam. Nu poti, te'ajutam. Nu vrei, te'obligam! V.I.Lenin
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ice_2k
post 3 Jan 2006, 11:57
Post #36


Membru autentic


Group: Members
Posts: 253
Joined: 12 August 05




evident ca nu au reglajul inaltimii smile.gif Oricum, asta iti pot spune din experienta ca este util doar in cazul in care incarci masina f mult si se ridica botul, la denivelari mici si gropi nu ajuta cu nimic.


--------------------
Dacia Logan 1.6 2005 Ambition - B-XX-XXX - for sale
Black Audi A4 8E 2004 165CP quattro, Hofele Design
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
florindu
post 3 Jan 2006, 12:21
Post #37


Membru' doar, dar vechi!


Group: Members
Posts: 354
Joined: 28 May 02
From: ...acu' Timisoara




Dispozitivele de ajustare a inaltimii au un feedback foarte bun, astfel incat, chiar la miscari rapide ale masinii modifica destul de repede inaltimea la care proiecteaza lumina.
Am incercat sa fac o comparatie intre o Octavia cu xenon si un Saab 95 Aero, la balansarea masinii. E mare diferenta!


--------------------
Renault MeganeII 1,5dCi/80CP 2005 -
Doamna: vezi mai sus
Domnul: Audi A4, 1,6, 2004
Juniorul: Nintendo Wii

Nu stii, te'nvatam. Nu poti, te'ajutam. Nu vrei, te'obligam! V.I.Lenin
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Xplode
post 3 Jan 2006, 16:02
Post #38


Membru autentic


Group: Members
Posts: 256
Joined: 5 January 05




QUOTE(Ice_2k @ 3 Jan 2006, 10:04)
2. orice producator care vinde masina cu instalatie xenon este obligat prin lege sa puna instalatie de spalare... deci in mod normal nu ar trebui sa primiti autorizatie RAR pt becuri cu xenon decat daca montati si instalatie...
Becurile cu xenon sunt naspa si se ingalbenesc iar cele de pe logan reprezinta cea mai tare chestie din lume... hmmmm blink.gif
*


Te contrazic. Sunt masini care au Xenon si nu au spalator de faruri. E drept nu masini fabricate in Europa, ci in general cele fabricate in Asia (nu sunt multe, dar sunt, cele din gama celor ieftine cu Xenon, dar fara spalator).
Si nu am zis ca sunt cea mai tare chestie din lume, ci ca farurile bat foarte bine si sincer nu vad nevoie de becuri mai puternice sau mai "smechere". Eu unul sunt f multumit de raza de actiune luminilor.


--------------------
Dacia Logan Laureat - B-77-xxx
Logan=Renult vs Logan=Dacia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
strem
post 3 Jan 2006, 18:16
Post #39


Membru incepator


Group: Members
Posts: 35
Joined: 6 May 05
From: Bucuresti




Conduc mult noaptea si nu sunt f. multumit de ce am pe logan ca si faza scurta.

DAR

Am venit ieri noapte de la socrii din iasi si am urat multe lucruri bune lui si mamei lui, timp de 30 min, unui posesor de logan cu becuri albastre de tzmii W dupa ce era sa iau un copilas de pe marginea strazii care era mai mult sau mai putin pe carosabil.

Efectiv nu am vazut absolut nimic. Copilul a scapat pentru ca din intamplare eram la vre'un metru de margine, dar tot cred ca inca viseaza urat noaptea oglinda care i-a trecut pe langa ureche.

Stiu ca era logan pentru ca mi-a spus sotia care era in dreapta si s-a uitat dupa el.

Asa ca tuturor celor care vreti sa va puneti xenon sau philips de ..W va doresc aceleasi urari de bine.

Daca masina nu are din fabrica asa ceva, nu vad decat un iresponsabil sa doreasca sa isi orbeasca partenerii din trafic, pentru ca sigur o va face fara cap si fara sa se gandeasca la consecinte.

Ieri noapte daca nu eram norocos, nu plangea mama mea, plangea mama lui, iar eu infundam puscaria pentru omor din culpa pentru ca un dobitoc nu da 2 lei vechi pe viata celor care vin din fata.

Imi cer scuze celor bine intentionati pentru ca am fost poate prea vehement dar nu doresc la nimeni ca in timp ce se uita spre dreapta ca sa nu fie orbit de tot sa vada capul unui pusti trecand milimetric de oglinda din dreapta.

In rest, La multi ani!


--------------------
Dacia Logan Laureate 2005 - 1.6 Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DFA
post 3 Jan 2006, 19:00
Post #40


moderator://DC/Logan


Group: Moderatori
Posts: 3.512
Joined: 30 September 05
From: Buzău, RO




[COLOR=blue][COLOR=blue]
QUOTE(strem @ 3 Jan 2006, 19:16)
Conduc mult noaptea si nu sunt f. multumit de ce am pe logan ca si faza scurta.
*


De ce anume nu ești mulțumit?


--------------------
Logan III Comfort ECO-G 100cp 2021 sedan - 27 Iul 2021
Logan III Comfort ECO-G 100, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălz.+Climă, P. Comfort, P. Park. 2, volan piele, geam. el. sp.
ex Logan I 1.5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Octav
post 3 Jan 2006, 20:45
Post #41


Membru


Group: Members
Posts: 168
Joined: 8 April 05




Pt Ice 2k: exista masini care au bixenon si pot da flash-uri cu faza lunga xenon (am dat ex mai sus). Intr-adevar , sunt si masini care au special pt flash bec halogen normal , dar care se aprinde cu faza lunga xenon+halogen ( ex: VW passat bixenon , BMW X5 , etc). Iar in ceea ce priveste spalatorul de faruri , nu exista masini cu xenon FARA spalator de faruri , asa sunt ele prevazute din fabrica OBLIGAT. dar invers (normal + spalator de faruri) sunt o gramada....


--------------------
DACIA LOGAN Laureate 1.6 - Bucuresti
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
scuterone
post 4 Jan 2006, 09:29
Post #42


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 19 December 05




QUOTE
Le-am montat singur. Toata operatia a durat cam 1 ora ... este foarte greu sa bagi mana la farul din dreapta pentru ca sunt conuctele de la aer conditionat.
Se da fara probleme flash ... vreau sa spun ca se aprind mult mai repede decat cele cu halogen ... efectul fiind unul de blitz.
Nu este neaparat nevoie de lupa si nu este necesar spalator de faruri. In unele tari legislatia cere ... dar daca in tara ta masina este omologata asa ... n-au ce sa comenteze.


daca tu poti da flash-uri ZIUA fara sa ai farurile aprinse =eu vin si maninc xenoanele alea....poti da flash-uri noaptea...sigur ca poti becurile sunt calde.
-----------------------------------------------------------------------------------
Octav eu ce am spus -am spus din experienta si cu gandul de a ajuta pe cei care vor sa puna xenon pe masina-daca tu crezi ca am spus gogomanii nu ai decat sa-ti pui tu bixenon pe masina--dar te rog nu influenta si alti cititori daca nu esti in cunostinta de cauza...la Audi A4 are halogen+xenon pe faza lunga(cele cu bixenon) -infinity nu stiu.

dar cel mai bun exemplu il aveti la Mercedes unde toate modelele au xenon+halogen pe faza lunga (cele cu bixenon)



This post has been edited by scuterone: 4 Jan 2006, 09:32


--------------------
. . - .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
-Scorpio-
post 4 Jan 2006, 14:48
Post #43


membru jucator


Group: Members
Posts: 531
Joined: 8 September 05
From: SV




va recomand o altenativa perfect legala, acceptabila ca pret si nondistructiva la xenoanele astea. power2night , le am pe masina si sunt f. multumit de ele. lumina e mai alba si patrunzatoare decat a becurilor originale, puterea este standard, nu strica farul prin cadura degajata (vedeti ca farul e proiectat si testat pt o anumita caldura degajata de bec), au protectie din aia pt UV si nu ingalbenesc sticla farului (adica plexigul), trec de orice RAR vreti voi si nu-mi umplu gura cu carne soferii ce vin din sens contrar.


La Multi Ani si toate cele bune, sanatate, fericire si mult, mult sex pt cei cu xenoane puse-n curte si cei cu becuri cu putere de x Watt.


--------------------
Honda Civic 140HP 2010 - SV-XX-XXX
Nota: nu lasati cheia in portbagaj deoarece este necesara la deschidere. (instructiuni de utilizare Logan, pag 3.17)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
scuterone
post 4 Jan 2006, 17:38
Post #44


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 19 December 05




ma repet-- pe farurile moderne cu becuri tip H1-H4-H7-H9 sau ce H-asuri or mai fi poti sa pui bec de 1milion de w(metaforic vorbind) pe faza scurta ca tot NU deranjeaza daca farurile sunt reglate--in schimb daca ai cinci persoane in masina plus bagaje plus purcel si nu reglezi farurile din bord (accesoriu obligatoriu in vest pe orice tip de masina -reglajul farurilor) atunci il orbesti pe cel din fata si daca ai becuri de 15w. ASTA este diferenta la farurile moderne nivelul pana unde acestea lumineaza si NU puterea becurilor.

Domnu' Strem care a fost orbit de un Logan -Loganul respectiv avea farurile nereglate(lucru prea putin probabil) sau 15 insi in masina fara sa-si regleze farurile si nu becuri mai puternice.Daca aveai xenoane copilul ala il vedeai fara prea mari probleme indiferent de cat de puternica este lumina din fata.

Despre farurile cu reglaj automat al inaltimii au fost o mare teapa intrucat in situatiile in care puneai frana mai tare pt evitarea unui obstacol nivelul luminii cobora atat de tare in jos in cat nu mai vedeai decat la 2-3 metri in fata.

Mizeria de pe faruri reflecta lumina xenonului foarte puternica inapoi in far care apoi iar pleaca afara si tot asa --efectul este destul de deranjant pentru cei care vin din fata --de unde si obligativitatea spalatorului de faruri.

Pentru cei ce vor sa-si puna: becurile sunt pe mai multe spectre de culoare-2000k-9000k poate si mai mari. cea ma buna varianta este undeva intre 4500k si 6000k.
-evitati aprinderea motorului cu farurile aprinse.

This post has been edited by scuterone: 4 Jan 2006, 17:39


--------------------
. . - .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
avathan
post 5 Jan 2006, 11:36
Post #45


eu.


Group: Banned
Posts: 586
Joined: 16 March 05
From: Buc




QUOTE(-Scorpio- @ 4 Jan 2006, 15:48)
va recomand o altenativa perfect legala, acceptabila ca pret si nondistructiva la xenoanele astea. power2night , le am pe masina si sunt f. multumit de ele. lumina e mai alba si patrunzatoare decat a becurilor originale, puterea este standard, nu strica farul prin cadura degajata (vedeti ca farul e proiectat si testat pt o anumita caldura degajata de bec), au protectie din aia pt UV si nu ingalbenesc sticla farului (adica plexigul), trec de orice RAR vreti voi si nu-mi umplu gura cu carne soferii ce vin din sens contrar.
La Multi Ani si toate cele bune, sanatate, fericire si mult, mult sex pt cei cu xenoane puse-n curte si cei cu becuri cu putere de x Watt.
*


da mai multe detalii te rog frumos... chiar se vede diferenta ,
respecta indicatiile Dacia ? de unde le-ai luat cat au costat ... etc...
multumesc
psst nu am manualul in zona ... ce caracteristici au becurile originale stie cineva ?

"ham heditat mai tarzior..." tongue.gif
am gasit caracteristicile originale aici pe site...
10x again Scorpio

This post has been edited by avathan: 5 Jan 2006, 18:27


--------------------
a Rosu 1800 - @
unu,doi,trei,patru,cinci ... zero
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
-Scorpio-
post 5 Jan 2006, 17:14
Post #46


membru jucator


Group: Members
Posts: 531
Joined: 8 September 05
From: SV




eu unul am sesizat diferenta bunicica intre ele si becurile standard, totusi sunt mai slabe decat becurile de 90/100W. vezi ca sunt doua modele: GT130 si GT 150. eu am GT150, adica modelul un pic mai scump si mai performant. din manualul Loganului: becurile trebuie sa fie de tip H4, anti U.V. poti sa vezi ca indeplinesc aceste caracteristici aici si aici . in raspunsul la mail-ul pe care l-am dat la philips mi-au indicat doi distribuitori: asta si asta.

P.S. daca moderatorul considera ca-i reclama, il rog sa-mi editteze postul.

This post has been edited by -Scorpio-: 5 Jan 2006, 17:19


--------------------
Honda Civic 140HP 2010 - SV-XX-XXX
Nota: nu lasati cheia in portbagaj deoarece este necesara la deschidere. (instructiuni de utilizare Logan, pag 3.17)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 6 Jan 2006, 00:21
Post #47


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




Se pare ca pe aici se discuta cum sa NU respecti legea si cum sa incomodezi pe ceilalti participanti la trafic... mad.gif

DESTUL! mad.gif


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Closed TopicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th April 2024 - 11:16
Forum Renault