DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

43 Pages « < 4 5 6 7 8 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> izolarea termica a blocurilor, experiente de la cei care stau in blocuri izolate

C a t a l i n
post 29 Nov 2010, 23:53
Post #151


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Se dezvoltă un nou mit al reabilitării termice la bloc: cică după o izolare cu simț de răspundere, țeava de retur frige mai tare decât aia de tur de la calorifer, și-n loc să plătească întreținerea, beneficiarii încasează lunar bani de la Radet.


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Markos
post 30 Nov 2010, 00:18
Post #152


fost programator


Group: Members
Posts: 8.016
Joined: 27 October 05
From: Scursurești Vale




asta-i doar la antifonare, da' costa.


--------------------
Reno Megan Privilej
"Partidele politice sunt cai la carul de aur al istoriei românilor; când devin gloabe, poporul român le trimite la abator." - P.Țuțea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 30 Nov 2010, 00:20
Post #153


-


Group: Members
Posts: 21.969
Joined: 19 April 05
From: Romania




Este de la aerodinamica, daca le imbraci, aerul rece se scurge mai usor pe langa bloc si nu il raceste.


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andyno
post 30 Nov 2010, 01:55
Post #154


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.435
Joined: 9 June 09
From: Bucuresti.




eu stau la parter si am izolat pe banii mei...chiar se merita! culoare i am dat o in culoare blocului...este bloc cu 4 nivele...un fel de bej.

ce am ramas blocat si uimit este ca am vazut la etajul 7 din 10, izolat cu poliester...si izolat foarte bine si drept..doar in dreptul lui...cum a facut?


--------------------
Dacia 1310, an 99'. Toyota Hilux D4D 170 CP 2007. Dacia 1310, an 20' injectata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bmwh548
post 30 Nov 2010, 02:26
Post #155


Membru cu insomnii


Group: Members
Posts: 1.943
Joined: 27 March 08
From: Iasi




Alpinisti utilitari sau schele montate pana acolo. Prin Iasi vezi o multime de lucrari din astea, din pacate fiecare alege culoarea dupa cum "ii trasneste".


--------------------
- - - - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Merced
post 30 Nov 2010, 08:17
Post #156


No fear. No limit. No equal.


Group: Members
Posts: 8.235
Joined: 24 June 07




Mda, au tiganit si la noi astia niste blocuri, ca ti-e si sila sa te uiti la ele. Un bloc vechi, care era placat cu caramizi, acum e roz bombon frate.
Eu daca as fi primar n-as permite vopsirea in ce culoare vrea fiecare nene, trebuie aleasa pe zone o culoare, si in niciun caz roz, portocaliu strident sau alte tiganisme d-astea, ci ceva simplu. Nu zic sa fie iar gri, ca dupaia ma face lumea comunist, dar culori finute si "pe linie".


--------------------
Ford Ka 2012 1.2 benzina 69 cai Titanium
it's a kind of peace.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tribunul
post 30 Nov 2010, 08:56
Post #157


Sunt inofensiv, dar gandul meu e criminal


Group: Members
Posts: 3.024
Joined: 19 July 05
From: Micul Paris




QUOTE(bmwh548 @ 30 Nov 2010, 03:26)
Alpinisti utilitari sau schele montate pana acolo. Prin Iasi vezi o multime de lucrari din astea, din pacate fiecare alege culoarea dupa cum "ii trasneste".
*


Precis nu au nicio "hartie" de la primarie, si atunci primaria poate sa-i amendeze si sa-i oblige sa vopseasca din nou.


--------------------
Renault "Megane" Scenic 2 2007
"Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai."
"Consumul exagerat de mitocanie si neam prost dauneaza grav sanatatii ..."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bmwh548
post 30 Nov 2010, 14:52
Post #158


Membru cu insomnii


Group: Members
Posts: 1.943
Joined: 27 March 08
From: Iasi




Primaria nu elibereaza autorizatii decat pentru reabilitarea intregii scari de bloc. Cei care fac asta individual o fac pe pielea lor.


--------------------
- - - - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laika
post 30 Nov 2010, 15:08
Post #159


DaciaClub


Group: Members
Posts: 555
Joined: 7 November 10
From: Sibiu




Eu stau la et 10 si pana in vara aveam egrasie si am izolat un sigur cel cu geamul ca locuiesc intre 2 vecini, e un avantaj si asta si am pus parchet si pot spune ca sunt foarte multumit ca egrasia a disparut, caldura se face mult mai repede in camera si am uitat sa mentionez ca am tot geamul vechi de pe vremea lu bunicu si tot acelasi calorifer de fonta tot acea perioada.

This post has been edited by Laika: 30 Nov 2010, 15:08


--------------------
Ex Dacia Super Nova 2001 - SB 05 APW
Pana la capat!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 30 Nov 2010, 15:20
Post #160


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




Lucratura aia de izolare are si ea o durata de viata, deci se impune un audit anual, la care sa se ataseze graficul degradarii izolarii termice. In felul asta, se stie precis (cam la 3-4 ani) cind e nevoie sa fie refacuta lucrarea.

This post has been edited by corbex: 30 Nov 2010, 15:21


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 30 Nov 2010, 15:25
Post #161


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Daca se poate, chiar un audit termic o data pe luna. Ce zic o data pe luna, o data pe saptamana, ca sa stim o treaba!


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Markos
post 30 Nov 2010, 15:28
Post #162


fost programator


Group: Members
Posts: 8.016
Joined: 27 October 05
From: Scursurești Vale




joia.


--------------------
Reno Megan Privilej
"Partidele politice sunt cai la carul de aur al istoriei românilor; când devin gloabe, poporul român le trimite la abator." - P.Țuțea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 30 Nov 2010, 15:31
Post #163


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




QUOTE(corbex @ 30 Nov 2010, 15:20)
izolarii termice
*

Se zice "antifonare"


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 30 Nov 2010, 15:35
Post #164


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




Am pierdut din vedere ca toata tevatura asta are ca scop sa-i impiedice pe locatari sa auda cum li se scurge caldura. sad.gif

This post has been edited by corbex: 30 Nov 2010, 15:41


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Markos
post 30 Nov 2010, 15:43
Post #165


fost programator


Group: Members
Posts: 8.016
Joined: 27 October 05
From: Scursurești Vale




pe naiba, antifonarea e împotriva egrasiei.


--------------------
Reno Megan Privilej
"Partidele politice sunt cai la carul de aur al istoriei românilor; când devin gloabe, poporul român le trimite la abator." - P.Țuțea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 30 Nov 2010, 18:59
Post #166


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Dac-o faci pe interior poate fi pro-egrasie...

30 Nov 2010, 20:14:
QUOTE(klaus @ 30 Nov 2010, 15:25)
Daca se poate, chiar un audit termic o data pe luna. Ce zic o data pe luna, o data pe saptamana, ca sa stim o treaba!
*



Programul de izolare termica a anvelopelor blocurilor are un mare "+" si anume ca s-a facut primul pas in acest domeniu. Bube in cap are o multime. In stilul dambovitean cu bani putini au vrut sa faca rahatul bici, si, ca sa fie treaba oabla, au mai si sistat finantarea, mai nou, guvernul asigura doar garantarea creditului. Praf in ochi pentru UE, sa mai traga de timp.

Dar, de ce esti suparat pe auditul energetic??? Cu ce ti-o gresit?

This post has been edited by radian: 30 Nov 2010, 20:14


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 30 Nov 2010, 20:18
Post #167


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Daca mi le faci gratuit, as face si o data pe zi...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 30 Nov 2010, 20:19
Post #168


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




Fiindca rolul lui e de a umple de bani firmele "ageeate". N-au decit sa se plimbe cu o camera cu filmare performanta in infrarosu si in 5 minute au auditat o strada intreaga, fara sa mai dea lege pentru asta si sa-mi puna mie, cetatean, conditii.


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 30 Nov 2010, 20:21
Post #169


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Vrei sa-ti vinzi apartamentul?

Corbex, termografia, cel putin in acest domeniu e buna sa faci niste poze cu care sa-i rupi gura bizonului, ca la altceva nu prea ajuta. Chestia asta cu auditul energetic se aplica in toata UE, si oricat ar mai scalda-o Nutica la presiunile dezvoltatorilor imobiliari, pana la urma tot o sa trebuiasca sa aplice legea.

This post has been edited by radian: 30 Nov 2010, 20:24


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr_mKe
post 30 Nov 2010, 20:35
Post #170


Membru cu stetoscop


Group: Members
Posts: 7.217
Joined: 25 November 06
From: Deva




Normal, merita izolat. Mai dificil este sa faci un bloc intreg blush.gif
Un apartament inzolat la exterior impreuna cu juma de scara si altul izolat complet la interior, la etajul 4 as fi fost singurul din 8 etaje cu izolatie la exterior blink.gif


--------------------
RENAULT LAGUNA COUPÉ GT 4CONTROL & DACIA DUSTER 1.3 tCE 2010 / 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 30 Nov 2010, 20:36
Post #171


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




Stii bine ca la vremea asta ti se poate lua temperatura, din elicopter, cu o precizie de zecime de grad. Daca stii temperatura exterioara si interioara a peretelui, afli imediat si pierderile.


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 30 Nov 2010, 20:39
Post #172


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Corbex, ma crezi pe cuvant ca la un audit energetic nu folosesti termometrul? Oricum ar fi destul de dificil de masurat temperatura exterioara la un apartament aflat la un etaj superior...


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr_mKe
post 30 Nov 2010, 20:40
Post #173


Membru cu stetoscop


Group: Members
Posts: 7.217
Joined: 25 November 06
From: Deva




Trebuie sa intocmeasca si niste criterii de etanseitate tongue.gif


--------------------
RENAULT LAGUNA COUPÉ GT 4CONTROL & DACIA DUSTER 1.3 tCE 2010 / 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 30 Nov 2010, 20:51
Post #174


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




Te cred, sint ofuscat ca e bagat la inaintare posesorul de apartament. Pe de o parte i se pun piedici in a-si alege si individualiza sistemul de incalzire, operatie in urma careia ar deveni mult mai responsabil cu consumurile energerice si cu starea tehnica a apartamentului, pe de alta e amenintat cu perspective cetoase determinate de izolatia termica proasta. Daca isi construia casa de capul lui, te puteai da la el sa-l silesti sa se incadreze in niste norme pe care le-a ignorat . Nici un locatar n-a fost consultat vreodata cind s-au ales solutiile constructive ale blocurilor. Li s-au atribuit/vindut si gata! Nici acum n-ar trebui sa ii intrebe cineva ceva despre incadrarea termica a imobilelor respective. Sa se faca reabilitarea, chiar si cu contributii financiare din partea cetateanului, dac cu facilitati consistente la plata, si cind operatia se va incheia in toata tara, atunci sa se gindeasca cineva la masuri coercitive .
Acum e ca si cum i-ai spune "ti-am facut o casa de kkt, acum fa bine si plateste ca sa pot confirma in scris chestia asta".

This post has been edited by corbex: 30 Nov 2010, 20:54


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 30 Nov 2010, 21:52
Post #175


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Pentru a diminua riscul efectelor negative ale unei posibile noi „crize a petrolului”, si, avand in vedere faptul ca UE este este saraca in rezerve energetice (ca fapt divers, in UE Romania este cea mai bogata tara in rezerve energetice), in 2000 UE a adoptat o directiva cunoscuta sub numele de directiva celor 3 de „20”, care isi propune ca pana in 2020, sa reduca cu 20% emisiile de gaze cu efect de sera, sa reduca cu 20% consumul energetic bazat pe combustibili fosili. Planurile sunt ambitioase si prevad destule alte tinte, mai mult sau mai putin realiste.

In acest context, auditul energetic este considerat un instrument de evaluare a vulnerabilitatilor unei cladiri din punctul de vedere al consumului energetic. Pana nu de mult auditul energetic al unei cladiri, cel putin la cladirile noi, era lasat pe planul doi, fiind considerate mai importante functionalitatea si estetica cladirii, de aceea politicienii UE au considerat ca cea mai facila cale de a aduce auditul energetic in prim plan este impunerea lui ca o obligatie legala. Cum au inteles politicienii nostrii sa creeze cadrul legislativ national in acest sens, este deja o alta mancare de peste.

Reducerea risipei energetice se face prin reabilitarea cladirii, dar o simpla termoizolare a peretilor si a acoperisului este ca o frectie la un picior de lemn. Ar trebui un pachet complet care sa includa si o reabilitare a sistemelor / instalatiilor de incalzire, apa rece, apa calda de consum, ventilare si a celor de racire, acolo unde e cazul. Un bloc izolat termic prin programul de anul trecut probabil asigura un confort termic locatarilor, dar folosind instalatiile de incalzire nemodernizate, care nu permit o contorizare individuala, consumul energetic ramana acelasi, eventul locatarul, atunci cand ii este prea cald, deschide geamul...

Un exemplu tipic il reprezinta peretii cortina. Arata foarte frumos, in schimb sunt un dezastru din punct de vedere al pierderilor de caldura. In plus creaza un disconfort psihic persoanelor care petrec mult timp in astfel de cladiri.

In cadrul unui bloc, cu apartamente identice ca suprafata, intre un apartament situat la un etaj intermediar cu un singur perete la exterior, si un apartament situat pe colt, la parter sau ultimul etaj sunt diferente foarte mari in ceea ce priveste pierderile energetice.

Nemtii, in urma unui bilant energetic, pronind de la gazele naturale extrase in Rusia, transportate in Germania, transformate in energie electrica furnizata consumatorului casnic din Germania au ajuns la concluzia ca energia utilizata este de 2%. Restul de 98% sunt pierderi...

In Romania, dupa trecerea la contorizarea pe apartament a apei reci, s-a constat o reducere a consumului cu 40%.


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
G I M
post 30 Nov 2010, 23:48
Post #176


Membru cu indemanare


Group: Members
Posts: 2.191
Joined: 26 April 08
From: Brasov




Eu acum vreo 3 ani mi-am izolat apartamentul pe interior cu polistiren de 2 cm.Cu vreo luna in urma am izolat si exteriorul cu polistiren de 10cm. Acum am izolatie si pe interior si pe exterior. Nu am mai dat drumu la centrala de doua zile si poti sta linistit in tricou cu toate ca afara ninge destul de bine, deci investitia merita dar sa vedem in cati ani o recuperam.

This post has been edited by Neagu Ionut: 30 Nov 2010, 23:51


--------------------
Una d'aia cu 5 roti
Fii atent la volan! Cineva drag te asteapta acasa!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 1 Dec 2010, 00:37
Post #177


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




In cei 3 ani cat ai avut locuinta termoizolata doar pe interior ai constatat vreo imbunatatire a confortul termic pe timpul iernii? Pe timpul verii banuiesc ca da, desi, zona ta, nu-i una chiar caniculara.

Binenteles, raspunsul este de luat in seama doara daca si inainte si dupa ti-ai inclazit apartamentul cu acelasi sistem de incalzire (adica, sa nu te fi debransat, si apoi sa-ti fi montat centrala de apartament).

Desi, o placa de 2 cm grosime, mai degraba are rol de bariera de vapori decat de termoizolatie.

This post has been edited by radian: 1 Dec 2010, 00:38


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
G I M
post 1 Dec 2010, 01:05
Post #178


Membru cu indemanare


Group: Members
Posts: 2.191
Joined: 26 April 08
From: Brasov




Da, diferenta s-a simtit, mai ales la dormitorul in care am 2 pereti afara ( e dormitorul pe colt). Acolo mai tot timpul era frig, cum se oprea centrala cum simteai ca s-a racit si aerul din incapere, caldura nu se pastra, acum e alta treaba. Si inainte si dupa izolare am avut acelasi sistem de incalzire. Peretele cred ca depaseste 50 cm grosime smile.gif.


--------------------
Una d'aia cu 5 roti
Fii atent la volan! Cineva drag te asteapta acasa!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 1 Dec 2010, 01:09
Post #179


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




QUOTE(Neagu Ionut @ 1 Dec 2010, 01:05)
...acum e alta treaba...
*



Multumesc pentru raspuns. Pe mine ma interesa perioada de timp de dupa ce ai izolat pe interior si inainte sa fi fost izolat exteriorul.


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
G I M
post 1 Dec 2010, 01:33
Post #180


Membru cu indemanare


Group: Members
Posts: 2.191
Joined: 26 April 08
From: Brasov




Bineinteles ca s-a simtit diferenta, cea mai mare diferenta am simtit-o cand am izolat interiorul. Dupa partea mea sunt singurul care are izolat pe interior si singurul care nu a facut galagie ca e frig tare in dormitorul ala ca sunt doi pereti afara. Daca tot au venit vecinii cu schela am izolat si exteriorul dar nu simteam neparata nevoie.

This post has been edited by Neagu Ionut: 1 Dec 2010, 01:38


--------------------
Una d'aia cu 5 roti
Fii atent la volan! Cineva drag te asteapta acasa!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
43 Pages « < 4 5 6 7 8 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 16th June 2024 - 20:08
Forum Renault