DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

273 Pages « < 174 175 176 177 178 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Pro sau contra Klaus Iohannis

radian
post 13 Nov 2017, 15:52
Post #5251


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




QUOTE(vercingetorix @ 13 Nov 2017, 16:40)
Daaa, multinationalele au venit sa faca acte de caritate pe aici, prin Romanica.
Aduc bani de acasa ...
*



Astea-s lozinci, Apevix. Lozinci.

Astept cu real interes sa-mi explici (dar fara lozinci) cum sta treaba cu "optimizarea fiscala" pe care o fac multinationalele. Si daca nu-i efortul prea mare, sa-mi poverstesti si despre legile pe care le incalca multinationalele cand isi externalizeaza profitul.


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RZV
post 13 Nov 2017, 15:55
Post #5252


Membru autentic


Group: Members
Posts: 812
Joined: 24 August 05
From: Online




QUOTE(vercingetorix @ 13 Nov 2017, 16:40)
p.s. sa le iubesc muma undeva securistilor de dreapta legendati drept nepoti de detinuti politici...
n-aveti un pic de rusine pentru niste oameni schingiuiti si omorati fara nici o vina.
*



Ai report pentru magaria asta, bah tristule.


--------------------
Scott Mountain Bike 1990
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dacis
post 13 Nov 2017, 16:16
Post #5253


Membru autentic


Group: Members
Posts: 380
Joined: 24 March 04
From: dealurile oable ale Mioritei




QUOTE(marksman @ 13 Nov 2017, 15:52)
Bai verci, spre deosebire de patronu' roman care se gandeste "decat" cum sa-si ia "jip", astia mai multinationali fac un buget. La atatia bani bagati, scoatem atata profit, simplu
*

Nu-i chiar asa simplu. Io doar atata am a spune: o firma de succes real - multinationala ori nu, chiar nu conteaza! - poate sa aiba profit semnificativ, ori unul simbolic ori poate sa nu aiba deloc profit contabil. Totul tine de cat de bun este managementul firmei si mai ales de cat de destepti sunt cei care conduc dep. financiar-contabil. Acest lucru nu are prea multe de-a face cu activitatea propriu-zisa a firmei. Stiu firme romanesti care, cand au aflat ca poate fi profitabil sa faci contracte mari cu statul pe proiecte europene, si-au crescut de 40-50 de ori profitul intr-un singur an, la o crestere a cifrei de afaceri de 10-20%. Adica ceva de genul de la 0,3% la 14%.

Evaziune inseamna sa apelezi la mijloace ilegale ca sa diminuezi valoarea profitului, ceea ce nici multinationalele, nici autohtonele bine manageriate nu fac. Ca nu au nevoie, cata vreme exista mijloace legale de diminuare a profitului. De ex. moi, in loc sa fac contract cu XYZ pe 75000 de lei, imi deschid o firma in Cipru, cu actionar o alta firma din Insulele Cayman si fac un contract de consultanta cu aceeasi firma pe 1.800.000 de lei. A doua zi dupa ce incasez banii, platesc impozit statului Cipriot, apoi din restul retrag 1.300.000 de lei, pe care ii virez in conturile personale deschise in CH (desi eu as alege alt pavilion!) ale actionarilor firmei romanesti care mi-a facut contractul si... Desi eu as face o alta firma, apoi o alta firma, apoi i-as pune pe actionarii aia sa faca o firma, care sa fie actionar la alta firma...

Deci, care este relevanta faptului ca in propozitie este vorba de firme multinationale? Fix pix, nationalism pesedist pentru tartani rudimentari. Firmele autohtone cu cifre de afaceri de peste 10 meleoane de lei pariez ca ascund muuult mai mult profit decat multinationalele, care investesc ca sa se dezvolte.

This post has been edited by dacis: 13 Nov 2017, 16:17


--------------------
DACIA Logan KissFM 1,4 2008
dacis
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 13 Nov 2017, 16:21
Post #5254


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.465
Joined: 1 November 04
From: sat




dacise, treaba e ca imi displace profund populismul ieftin, de orice culoare politica. Adica daca politicienii locali pot sa aplice aceeasi reteta cu offshore-urile ca si multinationalele e ok, ca doar ei sa faca profit. Daca fac multinationalele chestia asta, atunci nu mai e ok, ca isi repatriaza profitul, ca nu platesc taxele, ca plm. Pai daca legea iti permite sa nu platesti taxele, atunci problema e la lege, nu la aia care au descoperit portita. A, ca legile au fost date cu dedicatie si acum se vede...


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 13 Nov 2017, 16:40
Post #5255


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




QUOTE(dacis @ 13 Nov 2017, 17:16)
... Desi eu as face o alta firma, apoi o alta firma, apoi i-as pune pe actionarii aia sa faca o firma, care sa fie actionar la alta firma...
*



E cu dus / intors si alternativa aceasta. Se mai intampla sa ajungi in situatia in care partenerul de afaceri sa-ti ceara pedigree-ul firmei iar daca tu ai in spate doar 2, 3 luni de activitate s-ar putea sa-ti pierzi credibilitatea...


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luck33ro
post 13 Nov 2017, 18:01
Post #5256


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.720
Joined: 8 March 06




QUOTE(marksman @ 13 Nov 2017, 17:21)
dacise, treaba e ca imi displace profund populismul ieftin, de orice culoare politica. Adica daca politicienii locali pot sa aplice aceeasi reteta cu offshore-urile ca si multinationalele e ok, ca doar ei sa faca profit. Daca fac multinationalele chestia asta, atunci nu mai e ok, ca isi repatriaza profitul, ca nu platesc taxele, ca plm. Pai daca legea iti permite sa nu platesti taxele, atunci problema e la lege, nu la aia care au descoperit portita. A, ca legile au fost date cu dedicatie si acum se vede...
*


Toate contractele de prestari servicii externe care depasesc anumite sume se declara intr-un formular special cu copii ale contractelor la ANAF. Cine ii impiedica pe mandri nostri inspectori antifrauda sa verifice realitatea respectivelor tranzactii ?

This post has been edited by luck33ro: 13 Nov 2017, 18:19


--------------------
*** ** ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bion
post 13 Nov 2017, 19:40
Post #5257


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.711
Joined: 1 May 04
From: TM




Acelasi lucru care ii impiedica in orice tara din lume.
Am inteles ca multinationalele e fete bune. Nu stiu ce dreac au astia din tarile cu apa calda imoptriva lor. cool.gif
La noi e deocamdata aratarea cu degetul. Suntem inca in faza in care avem nevoie ca de aer de concernele astea care dau de lucru pe doi bani la pulime.De futut te cenzurat si ele ca si patronul valah doar ca o fac cu vaselina. tongue.gif

13 Nov 2017, 20:47:
Radiane. Credibilitatea e de multe ori in fct. de numarul de zerouri din plic biggrin.gif
Am avuta ocazia sa particip pe post de marioneta, fraier etc. la o licitatie pentru o lucrare de 300k DM finantata de un guvern apusean. Tartore in comisie era fix unul din ministerul de finante al alora si care parea un sfinx.
Coruptia nu are granite. Dar extinderea e invers proportionala cu gradul de dezvoltare si de civilizatie al unei natii.

This post has been edited by bion: 13 Nov 2017, 19:47


--------------------
Dacia SLZ Scala 2003 - TM54
Crăpa-le-ar Domnul ficații
Și setea ogoi-le-ar cu venin,
Căci n-au păreche-n lume blestemații
Crîșmarii care toarnă apă-n vin !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luck33ro
post 13 Nov 2017, 20:15
Post #5258


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.720
Joined: 8 March 06




Vezi tu ca multinationalele astea nu prea fac scheme in paradisuri fiscale ci "repatriaza profitu" - ai uitat ce zice nentu Dracnia? Doar el si gasca au voie in Paradis wink.gif

This post has been edited by luck33ro: 13 Nov 2017, 20:16


--------------------
*** ** ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bion
post 13 Nov 2017, 20:25
Post #5259


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.711
Joined: 1 May 04
From: TM




Acuma oricine stie ca patria e acolo unde e buzunaru bastanilor. biggrin.gif


--------------------
Dacia SLZ Scala 2003 - TM54
Crăpa-le-ar Domnul ficații
Și setea ogoi-le-ar cu venin,
Căci n-au păreche-n lume blestemații
Crîșmarii care toarnă apă-n vin !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 14 Nov 2017, 08:37
Post #5260


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




QUOTE(radian @ 13 Nov 2017, 15:47)
Comenzi sa dai cui iti cade tie bine dar mie nu...
Te rog să mă ierți, nu asta a fost intenția mea.

Reiau: poți da un exemplu de o multinațională care a investit de i-a venit rău până a obținut profit în RO? Și apoi, cât a fost profitul și dacă a reușit să-și recupereze investiția?


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vercingetorix
post 14 Nov 2017, 08:47
Post #5261


Dusmanii imi poarta pica, dar n-au valoarea mea...


Group: Members
Posts: 138
Joined: 20 April 06




QUOTE(RZV @ 13 Nov 2017, 16:55)
Ai report pentru magaria asta, bah tristule.
*


Daca esti nepotul lui pejte de detinut politic, nu te afecteaza.
Daca esti securist, tocmai te-ai dat de gol. icon_mrgreen.gif


--------------------
Dacia 1310 break 1985 pt. export 2 canistre de benzina shpaga la IDMS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dacis
post 14 Nov 2017, 08:55
Post #5262


Membru autentic


Group: Members
Posts: 380
Joined: 24 March 04
From: dealurile oable ale Mioritei




QUOTE(marksman @ 13 Nov 2017, 16:21)
legile au fost date cu dedicatie si acum se vede...
*

Eg-zac-t! Doar ca astia de la PSD au mentalitate de vechil, gandind ca daca legile au fost facute cu dedicatie pentru Georgel, sa nu cumva sa indrazneasca Ionel si sa incerce sa exploateze si el slabiciunile legilor. Bine, de fapt poate si Ionel, dar doar dupa ce trece in tabara noastra si plateste obolul la partid si, amia les, la sefii sai

QUOTE(radian @ 13 Nov 2017, 16:40)
Se mai intampla sa ajungi in situatia in care partenerul de afaceri sa-ti ceara pedigree-ul firmei iar daca tu ai in spate doar 2, 3 luni de activitate s-ar putea sa-ti pierzi credibilitatea...
*

Hai, nu ma-nebuni! Adica daca io am o firma deschisa acum trei zile si fratele meu are un prieten, care are un prieten, care e primar, crezi ca conteaza prea mult cat veche mi-i firma ca sa castig o licitatie?! icon_mrgreen.gif

QUOTE(bion @ 13 Nov 2017, 19:40)
Am inteles ca multinationalele e fete bune. Nu stiu ce dreac au astia din tarile cu apa calda imoptriva lor.
*


Aia din tarile cu apa calda au la nivel declarativ si de imagine un dinte ascutit impotriva corporatiilor, pentru ca asta face bine la capitalul electoral. Dar guvernele din vest au ajuns la un modus vivendi cu marile corporatii, bazat pe un cumul de factori si de variante acceptabile pentru toata lumea. Io, sa fiu corporatie bancara sau industriala din Romania (nu conteaza sursa capitalului), la fazele pe care le-au facut Dragnea, Tudose si ala cu pantalonii prea scurti de la Timisoara, as avea grija ca in 2108 maretul guvern sa incaseze de la mine taxe si impozite macar cu 20% mai putin ca in 2016. Asta asa, ca sa inteleaga toata lumea, ca excesele de limbaj nu pot ramane netaxate!


--------------------
DACIA Logan KissFM 1,4 2008
dacis
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady77
post 14 Nov 2017, 09:06
Post #5263


راحتزیل یو


Group: Members
Posts: 1.721
Joined: 15 December 05
From: near Bacau




Pai din cate am inteles corporatiile platesc in Romania aproape exclusiv taxele aferente salariilor. Deci tu ai taia salariile cu 30% ca sa platesti taxe cu 20% mai putin?


--------------------
________________ ________________ _________________
The problem with this world is that the intelligent are full of doubts, while stupid ones are full of confidence.

ecnedifnocfollufsisoM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 14 Nov 2017, 09:10
Post #5264


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




QUOTE(dacis @ 14 Nov 2017, 08:55)
...as avea grija ca in 2108 maretul guvern ...
*


Ți-am zis eu că te pricepi. blush.gif


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bion
post 14 Nov 2017, 09:25
Post #5265


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.711
Joined: 1 May 04
From: TM




Noroc ca multinationalele au dacisii lor si nu le trebuie ideile carpului.
BTW El e ala cu probleme in a gestiona achizitia unor gume de iarna dar da sfaturi corporatiilor cool.gif

14 Nov 2017, 10:26:
Gata pauza. Arbeit. icon_mrgreen.gif

This post has been edited by bion: 14 Nov 2017, 09:26


--------------------
Dacia SLZ Scala 2003 - TM54
Crăpa-le-ar Domnul ficații
Și setea ogoi-le-ar cu venin,
Căci n-au păreche-n lume blestemații
Crîșmarii care toarnă apă-n vin !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dacis
post 14 Nov 2017, 09:36
Post #5266


Membru autentic


Group: Members
Posts: 380
Joined: 24 March 04
From: dealurile oable ale Mioritei




QUOTE(ady77 @ 14 Nov 2017, 09:06)
1. Pai din cate am inteles corporatiile platesc in Romania aproape exclusiv taxele aferente salariilor.
2. Deci tu ai taia salariile cu 30% ca sa platesti taxe cu 20% mai putin?
*

1. Afirmatia este falsa si este scoasa pe piata de propagandistii de partid Dragnea, Tariceanu etc.etc.. Firmele private cu capital strain au inregistrat in 2015 (ultimul an cu date certe calculate) 32 miliarde de lei profit brut, din care 27 de miliarde profit net, la care au platit 16% impozit pe profit, adica 4,32 miliarde impozit pe profit. Firmele private cu capital majoritar autohton au inregistrat (tot in 2015) 46 miliarde de lei profit brut, din care 40 de miliarde profit net, la care au platit 16% impozit pe profit, adica 6,4 miliarde impozit pe profit.

Aici, un factor esential este trecerea Petrom de la un profit de 2,1 miliarde lei (2014) la o pierdere de 0,69 miliarde lei (2015).

2. Eu, sa fiu corporatist strain shiukarit rau pe guvern si cu doua-trei tigle lipsa, as putea face multe. De ex. sa tai salariile angajatilor pana la minimul pe economie (hai, fie si o concesie: CEO de la Dacia, sa zicem, ar avea o leafa de 2000 de lei net!) si restul banilor i-as da integral in conturi deschise in alta tara europeana (ca functioneaza principiul evitarii dublei impuneri!), pe o forma de salarizare super-convenabila salariatilor, ba chiar le-as da si o bonificatie de deranj de 5-10% fata de cat incaseaza azi.

Ce nu vrea sa accepte sleahta de pesedisti care se bate cu pumnu-n chept este ca in maxim un an o batalie fiscala dintre principalele 10 companii cu capital strain (luate dupa cifra de afaceri ponderata cu numarul de angajati) si guvern nu se poate sfarsi altfel decat cu falimentul guvernului. Mai spre Atlantic probabil ca numarul companiilor trebuie crescut la 20. Dar la fel de vulneraibile sunt si guvernele alea marete. In Moldova circula o voorba veche rau, valabila si pentru onor guvernul: fiecare sa-si stie lungul nasului!


--------------------
DACIA Logan KissFM 1,4 2008
dacis
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady77
post 14 Nov 2017, 09:54
Post #5267


راحتزیل یو


Group: Members
Posts: 1.721
Joined: 15 December 05
From: near Bacau




QUOTE(dacis @ 14 Nov 2017, 09:36)
Firmele private cu capital strain au inregistrat in 2015 (ultimul an cu date certe calculate)

???

14 Nov 2017, 09:57:
QUOTE(dacis @ 14 Nov 2017, 09:36)
1. Afirmatia este falsa si este scoasa pe piata de propagandistii de partid Dragnea, Tariceanu etc.etc.. Firmele private cu capital strain au inregistrat in 2015 (ultimul an cu date certe calculate) 32 miliarde de lei profit brut, din care 27 de miliarde profit net, la care au platit 16% impozit pe profit, adica 4,32 miliarde impozit pe profit. Firmele private cu capital majoritar autohton au inregistrat (tot in 2015) 46 miliarde de lei profit brut, din care 40 de miliarde profit net, la care au platit 16% impozit pe profit, adica 6,4 miliarde impozit pe profit.
*



PLM, ne hotaram si noi? Ca eu ma luasem dupa tine, nu dupa Dragnea.

QUOTE(dacis @ 13 Nov 2017, 16:16)
Nu-i chiar asa simplu. Io doar atata am a spune: o firma de succes real - multinationala ori nu, chiar nu conteaza! - poate sa aiba profit semnificativ, ori unul simbolic ori poate sa nu aiba deloc profit contabil. Totul tine de cat de bun este managementul firmei si mai ales de cat de destepti sunt cei care conduc dep. financiar-contabil. Acest lucru nu are prea multe de-a face cu activitatea propriu-zisa a firmei.
*



This post has been edited by ady77: 14 Nov 2017, 09:57


--------------------
________________ ________________ _________________
The problem with this world is that the intelligent are full of doubts, while stupid ones are full of confidence.

ecnedifnocfollufsisoM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 14 Nov 2017, 09:58
Post #5268


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(dacis @ 14 Nov 2017, 10:36)
1. Afirmatia este falsa si este scoasa pe piata de propagandistii de partid [...]
*


Daca afirmatia este falsa, inseamna ca acele corporatii care au venit pentru obtinere de profit, de randamente superioare, reusesc, cu know-how-ul pe care il au, sa aiba randamante mai mari la cifra de faceri decat cele romanesti.
Deci cam care ar fi cifra de afaceri a corporatiilor fata de firmele private cu capital majoritar romanesc?
Asta ca sa intelegem cine minte de fapt.
Sa analizam chiar pe exemplul tau (anul 2015):
- firmale "romanesti" - cifra de afaceri 551 mld. lei, rezultat net 27 mld. lei (randament 4,9%)
- firme capital strain - cifra afaceri 580 mld. lei, rezultat net 9 mld. lei. (randament 1,55%)

Deci da, firmele cu capital straine sunt mult mai rentabile si nu plimba profitul. Fata de amaratele de firme autohtone au un randament fabulos de 3 ori mai .... MIC.
Deci da, afirmatia e falsa...

A, sau nu?


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dacis
post 14 Nov 2017, 10:01
Post #5269


Membru autentic


Group: Members
Posts: 380
Joined: 24 March 04
From: dealurile oable ale Mioritei




Pai tu crezi ca ANAF-ul face sumarizarile astea asa repede? Mai mereu se fac la doi ani distanta.


14 Nov 2017, 10:10:
QUOTE(klaus @ 14 Nov 2017, 09:58)
1. Daca afirmatia este falsa, inseamna ca acele corporatii care au venit pentru obtinere de profit, de randamente superioare, reusesc, cu know-how-ul pe care il au, sa aiba randamante mai mari la cifra de faceri decat cele romanesti.
2. Sa analizam chiar pe exemplul tau (anul 2015):
- firmale "romanesti" - cifra de afaceri 551 mld. lei, rezultat net 27 mld. lei (randament 4,9%)
- firme capital strain - cifra afaceri 580 mld. lei, rezultat net 9 mld. lei. (randament 1,55%)

1. Randamentele medii ale firmelor cu capital strain sunt mai mici decat cele ale celor cu capital autohton. Nimeni nu a sustinut vreodata altceva.

2. Calculele alea sunt niste sofisme de doi lei si 15 bani. Sigur, ele prind bine la poporul pesedist.

In raport cu impozitarea aia 9 miliarde sunt minciuna gogonata. Impozitul pe profit se plateste de catre firmele care fac profit. Iar daca o firma face profit si alta pierde, impozitul il plateste cine face profit, pe profitul sau, indiferent ca alta firma pierde. Ce spui suna cam asa:
a. ) Coca Cola a facut in Romania 27 de miliarde profit
b. ) Pepsi are in Roamnia pierderi de 18 miliarde de lei
c. ) Corporatiile straine au facut in Roamnia 9 miliarde profit
CONCLUZIA Corporatiile straine platesc in Romania un impozit pe profit de 16%, adica 1,44 miliarde lei.

Asta este perfect fals: cine face profit, plateste impozit pe acel profit, adica pe acei 27 de miliarde profit net. Cine pierde, pierde si Dumnezeu sa ii dea sanatate!

This post has been edited by dacis: 14 Nov 2017, 10:10


--------------------
DACIA Logan KissFM 1,4 2008
dacis
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristic1982
post 14 Nov 2017, 10:24
Post #5270


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.193
Joined: 4 February 11
From: Pitești




O intrebare pentru boborul pesedist: cine plateste contributii si impozite mai mari catre stat (luat tot, inclusiv contributii la salarii, TVA etc., nu doar impozit pe profit)? Firmele cu capital strain sau autohton?
Nu luam in calcul firmele cu actionariat de stat.
Asta ca sa fie tabloul complet si nu in sensul manipularii ieftine a postacilor psd.


--------------------
Dacia Duster 2010 K9K898 Laureat 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 14 Nov 2017, 10:43
Post #5271


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(dacis @ 14 Nov 2017, 11:01)
1. Randamentele medii ale firmelor cu capital strain sunt mai mici decat cele ale celor cu capital autohton. Nimeni nu a sustinut vreodata altceva.

2. Calculele alea sunt niste sofisme de doi lei si 15 bani. Sigur, ele prind bine la poporul pesedist.
*

1. deci daca randamentele sunt mai mici, pitesc profitul. Ca nu vin sa faca investitii ca sa aiba randamente mai mici decat media pietii, cu tot know-how-ul cu care vin.
2. Asa o fi. Eu m-am bazat pe date publice si am facut trimitere la ele.
Tu te-ai bazat pe ce stii tu, pe nu stiu ce date ai vazut tu si nu ai facut nicio trimitere.
Trimite si tu la o sursa publica credibila pentru datele pe care tu sustii ca le stii si atunci se va putea face o comparatie reala.
Ca asa, din burta, pot scoate si eu multe cifre. Dar asta nu inseamna ca sunt si reale.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady77
post 14 Nov 2017, 11:23
Post #5272


راحتزیل یو


Group: Members
Posts: 1.721
Joined: 15 December 05
From: near Bacau




QUOTE(cristic1982 @ 14 Nov 2017, 10:24)
O intrebare pentru boborul pesedist: cine plateste contributii si impozite mai mari catre stat (luat tot, inclusiv contributii la salarii, TVA etc., nu doar impozit pe profit)? Firmele cu capital strain sau autohton?
*


Lumineaza-ne!

QUOTE(cristic1982 @ 14 Nov 2017, 10:24)
Nu luam in calcul firmele cu actionariat de stat.
*


De ce nu? Iti da cu virgula?


--------------------
________________ ________________ _________________
The problem with this world is that the intelligent are full of doubts, while stupid ones are full of confidence.

ecnedifnocfollufsisoM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 14 Nov 2017, 11:30
Post #5273


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.226
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




QUOTE(bion @ 13 Nov 2017, 20:40)
avem nevoie ca de aer de concernele astea care dau de lucru pe doi bani la pulime
*



Bace, imi mai petreceam timpul pe langa multicorporatisti de-astia care mai si stiau ce vorbesc. Si pulimea aia era platita in functie de cat muncea. Adica norma era un salar decent, da' aia care munceau intr-adevar eficient puteau sa castige cat unii din management. Si vorbim de lucru manual aici.

QUOTE(DragosP @ 14 Nov 2017, 09:37)
Reiau: poți da un exemplu de o multinațională care a investit de i-a venit rău până a obținut profit în RO? Și apoi, cât a fost profitul și dacă a reușit să-și recupereze investiția?
*



Multinationalele nu functioneaza doar asa. Stiu destule exemple din automotive in care firma a vandut 2-3 componente la pachet catre producatorul auto, si si-au asumat o pierdere pe o componenta, pe care sa o compenseze cu profitul pe celelalte, respectiv viceversa la alt producator.

Cat de transferul profitului in seychelles/cayman/whatever, sper ca sunteti totusi constienti ca multinationalele nu pot functiona asa, doar pentru ca s-o gandit dacis la idee. Adica no, is plini aia de economisti ceva mai capabili decat ce-avem pe DC, daca era o solutie, o foloseau demult.


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bion
post 14 Nov 2017, 11:47
Post #5274


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.711
Joined: 1 May 04
From: TM




Nepoace multinationalele alea au venit la noi si vor pleca spre est pentru mana de lucru ieftina ak salarii de kkt si profit mare. Se pare insa ca indolenta si puturosenia popoarelor slave ( ucraina , belarus) le-a venit de hac si vor mai adasta in RO pana gasesc undeva profit mai mare.
Si trust me. Am in casa un manager de la cea mai barie din Judet si nu numai.
Drept e ca viata e aspra in lumea concernelor. Pentru un kkt pierzi contracte de sute de milioane si azi esti mare si maine un lindic.


--------------------
Dacia SLZ Scala 2003 - TM54
Crăpa-le-ar Domnul ficații
Și setea ogoi-le-ar cu venin,
Căci n-au păreche-n lume blestemații
Crîșmarii care toarnă apă-n vin !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 14 Nov 2017, 12:16
Post #5275


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




QUOTE(bucatzel @ 14 Nov 2017, 11:30)
Multinationalele nu functioneaza doar asa.
*


Nu știu eu d'astea. Eu vreau doar să plâng împreună cu nea Radian de mila (măcar a unei) multinaționale(lor), da' el se încăpățânează să țină pentru dânsul. sad.gif


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 14 Nov 2017, 12:38
Post #5276


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.226
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




QUOTE(bion @ 14 Nov 2017, 12:47)
Nepoace multinationalele alea  au venit la noi si vor pleca spre est pentru mana de lucru ieftina ak salarii de kkt si profit mare.
*



Pai bineinteles. Am zis io ca firmele din ziua de azi is institutii de binefacere? Nu-s, si nici nu trebuie sa fie. Treaba lor e sa scoata o piesa cat mai ieftin. Ca norocu, cum zici, alternativele is putine, pe la rusi te transeaza mafia, de ucrainieni s-o ocupat rusii sa-i faca indezirabili, iar mai pe la chinezi si indieni se adauga costuri prea mari de transport si taxe. Da' si asa, china e oricand o optiune.

@DragosP. e discutabil. Dar ia in calcul ca fiecare loc de munca al unei multinationale de aci o insemnat un loc de munca pe care l-o pierdut unul din ioropa de vest. Asa e mai bine, ca au suferit capitalistii decadenti? Si uita-te si matale prin vreun parc industrial. Io zic ca ce-i pe acolo or fi investitii. Bine, nush' daca aveti de-astea pe la Braila, da' pe la noi prin tarla avem "vreo cateva" de-astea.

This post has been edited by bucatzel: 14 Nov 2017, 12:39


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 14 Nov 2017, 12:57
Post #5277


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




Păi am zis eu că n-or fi investiții? Când?
Și nu, nu e bine să sufere nimeni, da' dacă ăsta-i modelul economic, ce vrei de la mine? Eu încerc să nu fac pe nimeni să sufere, da' pătrățica mea-i mică...


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vercingetorix
post 14 Nov 2017, 13:13
Post #5278


Dusmanii imi poarta pica, dar n-au valoarea mea...


Group: Members
Posts: 138
Joined: 20 April 06




Specialistul in insolventa Remus Borza :

(...) Avem nevoie de multinaționale, avem nevoie de capital străin. În primul primul rând avem nevoie de acea cultură antreprenorială cu care au venit multinaționalele și care din păcate și astăzi lipsește multor antreprenori români. Avem nevoie de know how cultivat de multinaționalele în primul rând avem nevoie în continuare de banii lor. Deci din punctul acesta de vedere toată deschiderea, toată toleranța, toată disponibilitatea din partea mea în ceea ce privește prezența multinaționalelor în România. Doar că și ele trebuie să răsplătească generozitatea statului care în ultimii 10, 15 ani a pus aproape toată România pe tavă la dispoziția multinaționalelor. Un cadru fiscal mult mai favorabil decât propriilor firme, firmele românești, indiferent cu capital privat sau de stat. În ultimii 10 ani de la integrare, 80% din ajutoarele de stat gestionate de Ministerul de Finanțe, din banii noștri, ai contribuabililor, s-au dus către multinaționale.”, a spus Remus Borza.

Au rezistat eroic

Deputatul a expus sumele care au ajuns în ultimii ani în buzunarul statului din impozitele plătite de multinaționale.

”Vizavi de conduita multinaționalor o să vă dau 2 cifre. În perioada 2008-2014, soldul rezultatului net al multinaționalelor a fost de 2,5 miliarde de lei. Timp de șase ani de zile, toate multinaționalele, care înseamnă undeva în jur de 53% din cifra de afaceri a României, anul trecut a fost de 1.263 de miliarde de lei, deci asta înseamnă peste 600 de miliarde de lei înmulțiți cu șase ani de zile, vorbim de peste 10 mii de miliarde. În șase ani de zile, multinaționalele au dat doar 2,5 miliarde de lei impozit la stat. Soldul rezultatului net (n.r. diferența între profitul total și pierderea totală a companiilor străine sau cu capital românesc) al companiilor românești, alea rupte-n fund, după cum vă spuneam, alea discriminate tot timpul de după 1990 prin politicile statului, alea care au fost permanent într-o luptă inegală cu multinaționalele, și au rezistat eroic în tranșee, prin foarte multe cicluri economice și crize economice, au raportat de 25 de ori mai mult. Adică 55 de miliarde de lei. În 2014, de exemplu, când economia română a crescut totuși cu 3%, soldul total al multinaționalelor, al rezultatului financiar, a fost cu minus 2 miliarde de lei. Chiar în 2014, dată recentă, soldul rezultatului net al companiilor românești plus 14 miliarde de lei. În 2015, așteptăm și pe 2017 o îmbunătățire sensibilă, 9 miliarde de lei soldul rezultatului net al multinaționalelor, dar al companiilor românești, plus 27 de miliarde de lei. Evident că e loc de mai bine.

Practică generalizată

Este o practică generalizată la nivel global de externalizare a profiturilor de către toate multinaționalele, nu doar de către cele care activează în România, motiv pentru care Polonia chiar acum 2 săptămâni ne-a luat-o înainte și a implementat o măsură similară cu cea luată de Guvernul Tudose prin Ordonanța 79/2017 care modifică codul fiscal, aprobat prin legea 227/2015. Acum 3 săptămâni, ministrii de Finanțe din Germania, Italia, Spania și Franța s-au întâlnit tocmai pentru a implementa legislațiile interne, astfel pentru a stopa hemoragia de capital din țările lor.”, a spus deputatul.

This post has been edited by vercingetorix: 14 Nov 2017, 13:14


--------------------
Dacia 1310 break 1985 pt. export 2 canistre de benzina shpaga la IDMS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bion
post 14 Nov 2017, 13:25
Post #5279


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.711
Joined: 1 May 04
From: TM




apevix vezi ca o fi naspa imperialistii aia hrapareti dar fara ei acu eram la nivel de kosovo. Sau poate era mai bine cu ssmd-ul lui ciuruitu si integrarea in industria romaneasca. icon_mrgreen.gif


--------------------
Dacia SLZ Scala 2003 - TM54
Crăpa-le-ar Domnul ficații
Și setea ogoi-le-ar cu venin,
Căci n-au păreche-n lume blestemații
Crîșmarii care toarnă apă-n vin !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dacis
post 14 Nov 2017, 13:39
Post #5280


Membru autentic


Group: Members
Posts: 380
Joined: 24 March 04
From: dealurile oable ale Mioritei




QUOTE(klaus @ 14 Nov 2017, 10:43)
1. deci daca randamentele sunt mai mici, pitesc profitul
2. Asa o fi. Eu m-am bazat pe date publice si am facut trimitere la ele
*

1. Nu il pitesc, doar il diminueaza pana ajung la valori convenabile
2. Aceeasi sursa am avut-o si eu si tu, ca vad ca lucram cu aceleasi cifre la origine: companiile cu actionariat majoritar strain au avut, unele, profit net de 27 miliarde iar, altele, pierdere neta de 18 miliarde. Dobi ala al tau a dus calculul mai departe, de parca impozitul pe profit s-ar plati pe diferenta intre profitul net al tuturor companiilor care au profit si pierderea neta a tuturor companiilor care ies in pierdere.

QUOTE(bucatzel @ 14 Nov 2017, 11:30)
Cat de transferul profitului in seychelles/cayman/whatever, sper ca sunteti totusi constienti ca multinationalele nu pot functiona asa, doar pentru ca s-o gandit dacis la idee
*

Pot, dar nu vor, pentru ca o astfel de abordare ar fi in contra interesului lor pe termen mediu si lung. Care are o mare componenta de imagine si, indirect, politica.

QUOTE(vercingetorix @ 14 Nov 2017, 13:13)
Specialistul in insolventa Remus Borza
*

Da nenea asta de unde isi ia informatiile SF?


--------------------
DACIA Logan KissFM 1,4 2008
dacis
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DaciaClub - Reno Bot
post Reguli topic / Topic rules
Post #


Mesaj automat









Super, inca un topic politic.

Pe scurt:
-vorbeste decent
-ataca idei cu argumente
-nu ataca persoane (mai ales colegi de pe forum, dar nu numai)


--------------------
Go to the top of the page
273 Pages « < 174 175 176 177 178 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 04:15
Forum Renault