DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

8 Pages « < 4 5 6 7 8 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Totul despre CORFU

eStatic
post 10 Jun 2009, 08:56
Post #151


Membru incepator


Group: Members
Posts: 19
Joined: 11 October 04




Salut, stie cineva ceva despre hotelul Paleokastrita din zona cu acelasi nume?

Mersi!


--------------------
Dacia Logan Ambition RT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b34uen
post 10 Jun 2009, 17:31
Post #152


Membru autentic


Group: Members
Posts: 788
Joined: 12 February 07




e un hotel super , intr-o statiune superba


--------------------
dacia logan 2008 ambition 1,5dci - B 92 ELL
1) Esti pe daciaclub
2) Imi citesti semnatura
4) Nu ai observat ca lipseste pct. 3
5) Tocmai ai verificat daca exista pct. 3 sau nu
6) Zambesti.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
coles
post 12 Jun 2009, 16:27
Post #153


Membru incepator


Group: Members
Posts: 64
Joined: 12 January 09
From: Bucuresti




Am fost in Corfu acum 2 ani ! O singura masina , sotia si cel mic ( 7 ani)! Recomand Corfu pentru aceea care doresc mai mult decat concediu de odihna. Un pic de "turism cultural" nu strica. Sunt cateva obiective ce pot atrage: Castelul Printesei Sissi a Austriei, croaziera de o zi la "Laguna Albastra" ( golful unde s-a realizat filmul cu acelasi nume), exista Aqua Land, se poate face o plimbare de 1h cu un vaporas ce are cala de sticla, se poate vizita Muzeul Marii .... Am stat 7 nopti la Golden Nest in Agios Gordios. Impresia mea e foarte buna vis-a-vis de Corfu !


--------------------
Renault Captur 2 2021 - B-59-MPM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
grabyi
post 17 Jun 2009, 15:50
Post #154


Membru incepator


Group: Members
Posts: 64
Joined: 3 April 08
From: Bucuresti




Se pare ca grecii au cam terminat cu autostrada A2. Mai au legaturile de construit:
Autostrada Egnatia


--------------------
RENAULT Symbol 1.4 16v GPL , Laguna3 2.0 16v GPL 2008
Laguna3 42.000[km][03.01.2014]
Symbol 100.000[km][5.08.2013]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b34uen
post 17 Jun 2009, 16:31
Post #155


Membru autentic


Group: Members
Posts: 788
Joined: 12 February 07




super seriosi, au zis iunie si iunie a fost! dupa calculul distantelor ar dura doar vreo 3 ore salonic-igumenita, deja se poate face intr.o singura zi drumul.


--------------------
dacia logan 2008 ambition 1,5dci - B 92 ELL
1) Esti pe daciaclub
2) Imi citesti semnatura
4) Nu ai observat ca lipseste pct. 3
5) Tocmai ai verificat daca exista pct. 3 sau nu
6) Zambesti.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cri8sti
post 17 Jun 2009, 17:28
Post #156


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.745
Joined: 29 December 08
From: Braila




Am fost in toamna in Agios Gordis, in vestul insulei....priveliste de nota 10, oameni de nota 10...plaja foarte lunga iar in capete munti care parca ies din mare. De-abia astept sa ajung din nou. Am stat la Golden Nests deschideam usa de la camera si vedeam muntii iar de pe balcon marea si plaja. wub.gif

This post has been edited by cri8sti: 17 Jun 2009, 17:30


--------------------
Renault Laguna 1.6 16v + GPL (tomasetto q-box) 2006 Expression - BR-11-PBC
Un om destept rezolva problema, un om si mai destept o evita
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
brincusi
post 17 Jun 2009, 22:06
Post #157


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 17 June 09




Bun gasit tuturor !! pur si simplu am dat de acest forum cautam ceva si nu stiam ce ..Am o mare nemultumire sufleteasca ..Am hotarit sa merg cu sotia si cu bebelusul nostru de 1 an si 3 luni intr-o vacanta care dorim noi a fi una de vis am tot fost cu toata familia 2 copii si 2 adulti am fi mers singuri acum dar a mai venit in viata noastra unul si sintem fericiti .Nu am fost niciodata in grecia si intentionam sa mergem in luna iulie ..nemultumirea ... este ca nu stim unde anume sa mergem in grecia ..un prieten ma indeamna sa merg in paralia katerini ...altul in corfu ...altul in halkydyky..nici nu mai stiu ce sa mai ..aleg ...asa ca as vrea sa merg pe mina altora ..imi poate cineva recomanda ..un anume loc in grecia unde sa ai si plaja buna ..si apa ..cu peisaje minunate ..si un loc de joaca mai deosebit pentru copii si ,taverne si terase unde sa te poti relaxa ..si sa ai o posibilitate de a face o minicroaziera de macar citeva ore pe apa cu vapor barca ...plus ceva sport extrem gen parapanta ..etc...stiu ca poate unii din voi imi veti recomanda raiul ..dar .. radmasa.gif dar voi lua in calcul orice sfat ..Multumesc mult!!


--------------------
mitshubishi L 200 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
grabyi
post 18 Jun 2009, 07:40
Post #158


Membru incepator


Group: Members
Posts: 64
Joined: 3 April 08
From: Bucuresti




Pentru brincusi:

Eu unul am fost in Thassos anul trecut in august la Ostria Hotel. Proprietarii super de treaba, faceau curatenie in studio la 2 zile, schimbau asternuturile tot atunci, si ce era foarte binevenit era ca hotelul este la 20-30 m de plaja.
Iti recomand cu caldura Thassos, ai ce vedea si poti sa ai grija linistit de copil. De mancare nu mai zic, ai citit deja; sunt cateva supermarketuri foarte aproape.


--------------------
RENAULT Symbol 1.4 16v GPL , Laguna3 2.0 16v GPL 2008
Laguna3 42.000[km][03.01.2014]
Symbol 100.000[km][5.08.2013]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b34uen
post 18 Jun 2009, 08:01
Post #159


Membru autentic


Group: Members
Posts: 788
Joined: 12 February 07




si eu iti recomand thasos pentru ca e cea mai apropiata insula greceasca, este foarte linistita, preturi mici, atat la taverne cat si la supermarket, servire ireprosabila, iar ca plaje chiar cea din capitala thasos (steag albastru) sau pentru ca ai copil paradise beach unde intrarea in apa e foarte lina


--------------------
dacia logan 2008 ambition 1,5dci - B 92 ELL
1) Esti pe daciaclub
2) Imi citesti semnatura
4) Nu ai observat ca lipseste pct. 3
5) Tocmai ai verificat daca exista pct. 3 sau nu
6) Zambesti.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mickey47x
post 14 Jul 2009, 11:34
Post #160


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 5 May 08




Buna ziua,

Pleaca cineva pe 31.08.2009 din bucuresti spre greece? Poate facem macar bulgaria impreuna... Cam cat mai dureaza drumul acum ca e gata autostrada? Numai bine!


--------------------
Renault Megane 3 2009 / 1.5dci - B09CUW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mcatalin22
post 20 Jul 2009, 13:44
Post #161


Membru incepator


Group: Members
Posts: 16
Joined: 3 July 09




Cam care este pretul motorinei in Grecia pe autostrada Egnatia pana in Igoumenitsa?
Care este pretul motorinei in insula Corfu? Unde ar fi mai ieftin de alimentat pe drumul de la iesire din Bulgaria prin Kulata pana in Igoumenitsa, Corfu?


--------------------
Dacia 1310 1997
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b34uen
post 7 Aug 2009, 12:07
Post #162


Membru autentic


Group: Members
Posts: 788
Joined: 12 February 07




Autostrada egnatia este gata (mai se lucreaza la un pod si se ocoleste 500 m) inca nu s-a bagat taxa decat la iesirea din salonic se plateste 2E). Eu am facut o oprire in Paralia, dar ca parere personala se poate face drumul pana in Corfu dintr-o singura bucata, cu conditia sa treci prin Bulgaria noaptea. Ca timp: Bucuresti-Salonic 10-11 ore. Salonic-Igumenita 3-4 ore. Autostrada e impecabila la 150km/h cu loganul nici nu simti ca mergi, 66 de tunele unele cu lungimi de peste 3 km., cel mai lung are 4,6 km.. Pretul motorinei de la granita pana la Salonic cam 0,969 e - numai motorina aditivata exista, pe centura salonicului am gasit cu 0,89 E, iar pe insula 1,02 - 1,04 in timpul saptamanii iar in weekend 1,07-1,08.
Ca parere personala: insula foarte frumoasa in partea de nord, scumpa fata de continent si fata de Thasos unde am fost anul trecut dubla ca pret la mancare, in schimb foarte multe distractii si puncte de atractie, apa extrem de rece (noroc cu piscinele), fara o harta nu faci fata pe insula (apropo eu o donez pe a mea) cei care au proiectat reteaua rutiera a insulei iubeau pantele abrupte - in fiecare seara ca sa merg in corfu town ma simteam pe transfagarasan, peisaje de vis, corfu town un oras extraordinar, cu stradute venetiene gen labirint de numai 0,5-1 m latime, o placere sa mergi la pas prin el, dar un cosmar pentru soferi- mai aglomerat ca bucurestiul seara si extrem de multi scuteristi.
Recomand ca excursie optionala - Paxos si Antipaxos si vasul cu fundul de sticla, dar ocoliti Laguna albastra. A era sa uit - parcul acvatic e de vis. Pentru cine are masina recomand si o excursie pe Patocrator - ar fi ideal sa ajungeti pe la 6-7 cand soarele ceva mai acceptabil dar se pot face poze superbe- vezi toata insula+albania, urcarea e foarte abrupta si ar fi bine ca ultimii 500m sa ii faci cu piciorul pentru ca nu ai unde parca.

This post has been edited by b34uen: 7 Aug 2009, 12:09


--------------------
dacia logan 2008 ambition 1,5dci - B 92 ELL
1) Esti pe daciaclub
2) Imi citesti semnatura
4) Nu ai observat ca lipseste pct. 3
5) Tocmai ai verificat daca exista pct. 3 sau nu
6) Zambesti.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mcatalin22
post 7 Aug 2009, 12:59
Post #163


Membru incepator


Group: Members
Posts: 16
Joined: 3 July 09




@b34uen

merci de informatii!
foarte utile dry.gif

despre feribot as dori sa aflu mai multe daca se poate,
multumesc,
Cata


--------------------
Dacia 1310 1997
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b34uen
post 10 Aug 2009, 08:27
Post #164


Membru autentic


Group: Members
Posts: 788
Joined: 12 February 07




ferryboatul pleaca din igumenita cam la doua ore si are doua rute: igumenita-corfu town (46E masina+7,5E pers), si igumenita-lefkimi, in partea de sud (25,5E masina + 5 E pers) soferul plateste jumatate, si copii pana in zece ani la fel. durata la prima varianta 2,5 ore iar a doua 1 ora. daca imi spui unde ai cazarea iti spun si care varianta e mai utila.

This post has been edited by b34uen: 10 Aug 2009, 08:28


--------------------
dacia logan 2008 ambition 1,5dci - B 92 ELL
1) Esti pe daciaclub
2) Imi citesti semnatura
4) Nu ai observat ca lipseste pct. 3
5) Tocmai ai verificat daca exista pct. 3 sau nu
6) Zambesti.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mcatalin22
post 10 Aug 2009, 16:18
Post #165


Membru incepator


Group: Members
Posts: 16
Joined: 3 July 09




QUOTE(b34uen @ 10 Aug 2009, 09:27)
ferryboatul pleaca din igumenita cam la doua ore si are doua rute: igumenita-corfu town (46E masina+7,5E pers), si igumenita-lefkimi, in partea de sud (25,5E masina + 5 E pers) soferul plateste jumatate, si copii pana in zece ani la fel. durata la prima varianta 2,5 ore iar a doua 1 ora. daca imi spui unde ai cazarea iti spun si care varianta e mai utila.
*



Inca nu m-am decis asupra cazarii dar oricum va fi undeva in centru sau nordul insulei. Legat de ferry cred ca voi opta pentru Igoumenitsa-Lefkimi. E mai ieftin si asa am ocazia sa vad si partea din sud a insulei, chiar daca am inteles ca e mai multa mizerie si nu prea merita vazuta... Ar fi vreo problema cu drumul din sud pana in orasul Corfu de exemplu? Din cate am vazut sunt in jur de 30 km pe sosea...


--------------------
Dacia 1310 1997
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b34uen
post 11 Aug 2009, 14:54
Post #166


Membru autentic


Group: Members
Posts: 788
Joined: 12 February 07




de la lefkimi sunt 44 km pana in corfu town, dar drum bun si drept. pana la intrarea in oras faci cam 40 min. apoi depinde de ora. foarte multa lume merge in oras dimineata (autocare - care sunt o problema pentru ca peinsula sunt strazi de doi metri latime) si seara pe la 6-7 (masini mici si extrem de multe scutere). insula nu e nasoala in sud, dar e mult mai spectaculoasa in nord. orasul corfu town - superb si foarte animat noaptea dar nu e bine sa te cazezi in el. paleokastrita - statiune superba la 20 km de oras, peisaje super,apa extraordinara (de fapt pe stanga sunt plaje frumoase) plaja mica si cu pietre in exces - dar multe activitati (hidrobiciclete, barci cu motor(50E/zi), multe sporturi nautice, scubadivind, snorking, si croaziere. sidari: plaja super, greu de ajuns. ipsos + guvia - lipsa plaja dar acolo viata incepe la ora 20:00. agios gordios - peisaj superb, plaja cu nisip si apa super, in schimb asezat panta foarte exagerata si la 11-11:30 se inchideau majoritatea tavernelor. eu am fost cazat acolo si traversam un munte in fiecare seara sa ajung in corfu town (serpentine ca la noi pe transfagarasan).cam atat am vizitat.


--------------------
dacia logan 2008 ambition 1,5dci - B 92 ELL
1) Esti pe daciaclub
2) Imi citesti semnatura
4) Nu ai observat ca lipseste pct. 3
5) Tocmai ai verificat daca exista pct. 3 sau nu
6) Zambesti.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mcatalin22
post 11 Aug 2009, 15:53
Post #167


Membru incepator


Group: Members
Posts: 16
Joined: 3 July 09




@b34uen

Eu personal voi merge in septembrie si voi sta in apropiere de orasul Corfu. Sper sa nu fie foarte aglomerat in acea perioada... De acolo am de gand sa fac diverse excursii in diferite zone.
Multumesc pentru detalii!

As mai avea cateva intrebari:
1. care este programul pentru ferryboat? de la ce ora incep sa circule si pana la ce ora sunt curse? exista un site oficial care prezinta toate informatiile astea? eu am cautat dar n-am gasit ceva relevant...

2. despre Sidari spui ca este greu de ajuns. in ce sens? pt ca este zona muntoasa de traversat, distanta mare sau drum ingust si prost?

3. drumurile pe insula sunt mai greu accesibile pentru masini mai joase (de ex. VW Passat)? Sau singura problema este ca sunt inguste?

4. excursii cu vaporasul spre Paxos si Antipaxos, de unde se pot face? Corfu? eventual un pret...

5. am citit pe net despre Achilleion (Palace of Elisabeth of Austria) 10km sud de Corfu. Merita vizitat?

merci mult inca o data pt informatii,
Cata


This post has been edited by mcatalin22: 11 Aug 2009, 16:01


--------------------
Dacia 1310 1997
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b34uen
post 11 Aug 2009, 16:30
Post #168


Membru autentic


Group: Members
Posts: 788
Joined: 12 February 07




1. de la 8 la 8 din doua in doua ore
2. pe 10 km ne-am ratacit de doua ori.
3. drumurile sunt impecabile, dar inguste, si greci au tupeu mare: decat sa dea ei un metru in spate dai tu 100.
4. excursia se face din corfu town sau lefkimi. noi am fost din corfu town si am platit 30 E/pers. daca vrei sa te ia de la hotel era 36E/pers. oricum e excursia care face orice banut. din lefkimi era 22E/pers. dar pierzi ocolul insulei. se pleaca la 8,30 si ajungi inapoi la 19,30. daca vrei iti dau pe privat nr. de tel de la ghida noastra. iti face o mica reducere+ghid la excursie in romana+au formatie de muzica live la intoarcere. laguna albastra in schimb nu merita.
5. nu stiu,cine a fost zicea ca merita, noi nu aveam timp, si drum plin de serpentine (pe 2 km se urca 800m.) in plus prinzi autocare multe si stai mult pana sa treci. mai bine vizitezi noua si vechea fortareata


--------------------
dacia logan 2008 ambition 1,5dci - B 92 ELL
1) Esti pe daciaclub
2) Imi citesti semnatura
4) Nu ai observat ca lipseste pct. 3
5) Tocmai ai verificat daca exista pct. 3 sau nu
6) Zambesti.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mickey47x
post 16 Sep 2009, 15:20
Post #169


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 5 May 08




Deci... M-am intors din corfu...
Ce sa spun? SUPER! Hotelul ok, mancarea buna si acceptabila la pret, oamenii ospitalieri, autostrada Egnatia este impecabilaaaaa si iti cer grecii doar 2 euroi per sens.
Ferry boatul a fost 35 eur de masina si 8 eur de persoana, ultimul la 22.30 spre corfu town.
Drumul pana la Igoumenita cam 17h.
Benzina e undeva pe la 1.16 eur/l pe insula.
Sper sa mai ajute pe cineva informatia. biggrin.gif


--------------------
Renault Megane 3 2009 / 1.5dci - B09CUW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_slz
post 24 Sep 2009, 09:50
Post #170


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.162
Joined: 17 July 05
From: BUCURESTI S6




Un concediu in Corfu se face bine cu masina, fara all inclusive, cu cativa prieteni dornici de aventura, care nu se plictisesc de explorat prea repede. E o insula linistita si foarte placuta. Trebuie sa fiti atenti la sfaturile celor care au fost, si desigur, la sfaturile agiamiilor de la agentii, carora nu trebuie sa le acordati prea multa incredere, pt ca au procent din afacerea cu excursiile si care ti-ar umple 6 zile din 7 cu excursii care mai de care mai scumpe si obositoare. Plus ca ar vrea banii inainte, ca la curve, pe motiv ca trebuie sa rezerve transportul. Nu e un secret ca grecul alearga dupa banii nostri, ca turisti, iar calitatea serviciilor este mediocra. Insa pe unii nu prea ii intereseaza asta, dar cand vine vorba excursii, parca e prea mult sa faci 60% din zi pe drum, spre un obiectiv la care se sta un timp ...scurt. La final te intrebi de ce te-ai dus la mare in Corfu!
Mancarea este scumpa, fara 30 de euro pt 2 oameni, nu ai mancat bine, decat daca vrei fast food. La noi cu 120 Ron mananci mai bine. Nu cred ca isi are rostul sa spuneti ca in alte tari e mai scump, pt ca romanul obisnuit sta in Romania, unii la rude, altii la ei acasa. biggrin.gif
Un sfat important, nu stati intr-un singur loc pe insula, pt ca oricum trebuiesc vreo 3 sejururi puse cap in cap ca sa vizitati Corfu.
Nu vizitati Benitses Shell Museum pt ca nu merita. Are niste scoici. E probabil la fel de important de vizitat, ca muzeul mineral din Cheia.

This post has been edited by george_slz: 24 Sep 2009, 09:58


--------------------
dacia Astra H Cosmo 2008 - b xx sef
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mcatalin22
post 24 Sep 2009, 11:50
Post #171


Membru incepator


Group: Members
Posts: 16
Joined: 3 July 09




Buna,
M-am intors si eu de curand din Corfu si as putea sa ofer destule informatii despre insula si despre drumul pana acolo pentru cine este interesat. Puteti intreba aici pe forum.
Altfel vreau doar sa remerc cateva lucruri despre Corfu. Este o insula cu multa vegetatie, muntoasa in mare parte si destul de maricica avand cam 60km de la sud la nord. Merita mers pentru a explora insula si nu pentru a sta intr-un singur loc. Decat sa faci drumul pana pe insula si sa stai tot sejurul pe o plaja mai bine cauti ceva mai aproape de Romania. Eu am facut cam 300km cu masina si vreo 200km cu bicicleta pe insula. Drumurile principale sunt destul de late si asfalt bun. Puncte interesante de vazut pe unde am ajuns eu ar fi:
- Corfu Town: Old Fortress, New Fortress, cartierul venetian
- Paleokastritsa: plaje si peisaje de vis
- Glifada: o plaja mai izolata, lunga si lata cu nisip fin
- Sidari: relief interesant
- muntele Pantocrator: 906m, cel mai inalt de pe insula, drum ingust pana sus, dar privelistea este deosebita

Legat de drum am ramas cu o nelamurire. La intrare in Bulgaria dinspre Romania vigneta m-a costat 5euro. La intrare in Bulgaria dinspre Grecia la vama mi-a cerut 8euro pentru vigneta, ambele pentru o saptamana. Pentru cea de 8euro n-am primit nici chitanta. Oricum n-am stat sa verific daca asta era pretul insa mi se pare ciudata diferenta de pret...

This post has been edited by mcatalin22: 24 Sep 2009, 11:52


--------------------
Dacia 1310 1997
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
will
post 19 Apr 2010, 17:59
Post #172


Membru


Group: Members
Posts: 107
Joined: 16 October 07




rugaminte . a fost cineva in statiunea benitses din Corfu ? cum este ? merita ? stau sa ma gandesc ce sa aleg ? intre corfu si thasos . Va rog daca aveti ceva sfaturi . Si pana unde trebuie sa iau feribotul daca aleg Corfu ? Intentionez sa plec in jurul orei 17 din Ploiesti sa ajung in Corfu dimineata . Care sunt diferentele de preturi intre cele doua insule ? autostrada este terminata ? Va multumesc pentru sprijin


--------------------
Renault Megane 2007 /1,5 dci 85 cp/luxe privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mcatalin22
post 20 Apr 2010, 08:45
Post #173


Membru incepator


Group: Members
Posts: 16
Joined: 3 July 09




QUOTE(will @ 19 Apr 2010, 18:59)
rugaminte . a fost cineva in statiunea benitses din Corfu ?  cum este ? merita ? stau sa ma gandesc ce sa aleg ? intre corfu si thasos . Va rog daca aveti ceva sfaturi . Si pana unde trebuie sa iau feribotul daca aleg Corfu  ? Intentionez sa plec in jurul orei 17 din Ploiesti sa ajung in Corfu dimineata . Care sunt diferentele de preturi intre cele doua insule ? autostrada este terminata ? Va multumesc pentru sprijin
*



Benitses nu e chiar cel mai deosebit loc din Corfu, dar daca mergi cu masina e ok. De acolo poti face diferite excursii, de exemplu Corfu Town e la cel mult 10km de Benitses.

In Thassos n-am fost dar despre Corfu sigur pot sa-ti spun ca merita vizitata.

Spre Corfu, feribotul se ia din Igoumenitsa de la terminarea autostrazii si sunt 2 variante Lefkimi (situat in sud pe insula, mai ieftin, dar mai trebuie mers cu masina spre nord vreo 40km) sau direct spre Corfu Town (mai scump, de aici se merge cu masina vreo 10km in sud spre Benitses).

Ca diferente de preturi, desi n-am fost in Thassos, sunt convins ca preturi mai mari vei gasi in Corfu. Iar autostrada, da, este terminata (doar 2 pasaje anul trecut in care se mai lucra inse se trecea f repede de ele). Autostrada Egnatia e de vis, poate ar trebui sa ajunga pe acolo si cei de la ministerul transportului sa vada ce inseamna cu adevarat o autostrada... dry.gif


--------------------
Dacia 1310 1997
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_slz
post 20 Apr 2010, 09:55
Post #174


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.162
Joined: 17 July 05
From: BUCURESTI S6




Am fost anul trecut in Benitzes. E o statiune ok, pt cazare/mancare(are in centrul ei, langa drumul care urmeaza coasta de est a insulei, un sir de restaurante-terasa+ magazine).
Plaja e naspa, dar sunt mai la sud Agios Ioannis, Moraitika, Messongi.

Avantajul statiunii ar consta in cazare ieftina si amplasare mai spre centrul insulei, putand astfel sa te deplasezi spre oricare din punctele insulei, mai usor.

In Thasoss nici eu nu am fost, dar recomand Corfu pt ca mi se accesibil si e frumos.

Mergi neaparat cu masina si pune mancare(nu sarmale si toba smile.gif ) si bautura in portbagaj, ca sa mai reduci din cheltuieli.
Fa-ti un plan in care sa pui toate obiectivele de vizitat, pe zile(pt ca doua zile in acelasi loc petrecut o sa insemne mai putine locuri vizitate), incluzand puzderia de plaje si obiectivele culturale.
Daca mergi in Benitzes te avantajaza sa iei feriboat-ul spre Lefkimi(e mai ieftin, mai scurta calatoria pe mare, e mai mic vaporul), insa nu strica si cel spre Corfu-Kerkyra, care e mai mare si mai "luxos".
Nu lua excursii de la agentie, spre Paxi si Antipaxos, pt ca ei vor sa iei vaporasul din Corfu, asta inseamna ca pe banii tai, cu autobuzul te duci si te intorci din port, basca ca trebuie sa navige spre sud, asta insemnand mult timp pe mare, petrecut aiurea.
Poti lua vaporas spre Paxi-Antipaxi din Agios Georgios Sud(Gordios), sau Lefkimi, asta inseamna ca, cu o zi inainte trebuie sa mergi si sa faci rezervari.

Din Corfu se poate face o excursie in Albania. Un albanez din paralia Katerini, a insistat sa merg acolo, insa nu am putut pt ca nu am pasaport.

Vezi ca harta GPS a insulei e suficient de buna. Numele Statiunii Benitzes e usor diferit pe harta, adica Mpenitses, deci nu dispera daca nu il gasesti din prima!

Concediu placut!

This post has been edited by george_slz: 20 Apr 2010, 10:01


--------------------
dacia Astra H Cosmo 2008 - b xx sef
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b34uen
post 20 Apr 2010, 12:53
Post #175


Membru autentic


Group: Members
Posts: 788
Joined: 12 February 07




Legat de excursia la paxos: merita cu agentia pentru ca au ghid in lima romana + muzica live la intoarcere (foarte buni cantaretii de pe vaporul pt romani) si oricum platesti aceeasi bani. Daca vrei sa faci o economie mergi cu masina ta pana in corfu town si scade cam 8 E de persoana. Excursia la laguna albastra nu merita.
Legat de diferenta intre Thasos si Corfu: in Corfu sunt peisaje mai frumoase si mai multa distractie dar apa e foarte rece. In Thasos in schimb sunt preturi mai mici mai ales la mancare (porti foarte mari) si apa marii calda.
Eu personal nu imi iau mancare de acasa pentru ca sunt mort dupa mancarurile traditionale grecesti.


--------------------
dacia logan 2008 ambition 1,5dci - B 92 ELL
1) Esti pe daciaclub
2) Imi citesti semnatura
4) Nu ai observat ca lipseste pct. 3
5) Tocmai ai verificat daca exista pct. 3 sau nu
6) Zambesti.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
will
post 21 Apr 2010, 09:28
Post #176


Membru


Group: Members
Posts: 107
Joined: 16 October 07




imi poate spune si mie cineva cum este apa in Corfu ? Adica este rece sau calda in iulie ? Ca nu stiu ce sa mai cred citind forumul .
Multumesc


--------------------
Renault Megane 2007 /1,5 dci 85 cp/luxe privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b34uen
post 21 Apr 2010, 17:13
Post #177


Membru autentic


Group: Members
Posts: 788
Joined: 12 February 07




in iulie 2008 era foarte rece, in august 2009 era doar rece.


--------------------
dacia logan 2008 ambition 1,5dci - B 92 ELL
1) Esti pe daciaclub
2) Imi citesti semnatura
4) Nu ai observat ca lipseste pct. 3
5) Tocmai ai verificat daca exista pct. 3 sau nu
6) Zambesti.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aschiutza
post 23 Apr 2010, 09:16
Post #178


Membru incepator


Group: Members
Posts: 51
Joined: 2 March 10




noi am fost in iunie 2008 si de dimineata era apa putin mai rece, dar pe parcursul zilei se incalzea si puteai sa stai in apa cat vroiai, plus ca noi mergeam de nebuni si noaptea pe malul marii si nu rezistam sa nu inotam putin.
Poate sunt curentii marini, nu imi explic, insa ai ce face daca nu poti sa intrii in apa, de vizitat o gramada si excursiile intradevar, unele merita, altele sunt lungi si obositoare, insa cel mai bine este daca ai plecat in concediu este sa faci in asa fel sa nu te enervezi si sa sti sa razi de toate, bune si rele daca intalnesti ..........ca as-i romanul, mi-e personal mi-a placut excursia la Paleokastrita, apoi Palatul Printesei SISI, orasul Corfu si.......etc, nu stiu daca gasesti ceva care sa nu-ti placa daca pleci sa te relaxezi.
Ceva care m-a frapat este ca apa, mie personal pe drumul dintre continent si insula mi s-a parut un pic cam poluata, poate era o impresie, insa am vazut si sticle si pungi si destule pete de motorina .......astea la punctele negrute ale excursiei, in rest a fost un concediu foarte reusit, m-am odihnit si chiar imi doresc sa revin peste ceva timp.......


--------------------
dacia logan 2004 ambition
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b34uen
post 23 Apr 2010, 13:15
Post #179


Membru autentic


Group: Members
Posts: 788
Joined: 12 February 07




probabil ca in iunie e apa mai calda ca asa zicea si fata de la agentia de turism locala. In august era rece. Cu apa ca era plina de motorina e de inteles, se plimba la vapoare pe acolo ca zici ca e Calea Victoriei.


--------------------
dacia logan 2008 ambition 1,5dci - B 92 ELL
1) Esti pe daciaclub
2) Imi citesti semnatura
4) Nu ai observat ca lipseste pct. 3
5) Tocmai ai verificat daca exista pct. 3 sau nu
6) Zambesti.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bereket
post 24 Apr 2010, 10:32
Post #180


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 24 April 10




Salutare, vreau sa plec pe 20 iunie in Corfu, cu masina personala. As vrea sa stiu:
1) la ce ar trebui sa fiu atent si sa ma astept in Bulgaria (stiu de exemplu ca la ei curbele se iau cu 60 Km/h; nu sunt indicatoare dar scrie in codul rutier) + taxe- vigneta,pod,altele;
2) Grecia (aici banuiesc ca e mai simplu)+ taxe-vigneta, autostrada, altele;
3) program ferryboat. In special ma intereseaza un site pe care sa vad programul, pentru ca inteleg ca pleaca la 2 ore de la 8 pana la 21, dar am intrat pe un site unde erau trecute doar 4 curse in acea zi si nu inteleg de ce (http://greekferries.forth-crs.gr/english/npgres.exe?PM=BR). Cine a fost acolo, isi aminteste vreun astfel de site? E foarte important, pentru ca vreau sa vad daca risc sa nu mai prind ferryboat-ul daca incerc sa fac drumul intr-o singura zi. Cu trei soferi in masina, drumul nu este o problema, mai ales ca e gata autostrada. Problema e sa nu ajung acolo la 19-20 si sa nu mai plece nimic. Are rost sa fac rezervare din timp?
4) ce documente imi trebuiesc pentru masina?
5) a avut cineva instalat pe GPS: speedcams, sunt utile? In tarile in care detectoarele de radar sunt interzise, sunt interzise si aceste speedcamuri. A fost oprit careva pentru a i se verifica GPS-ul in acest sens?

This post has been edited by bereket: 24 Apr 2010, 10:33


--------------------
VW Golf 4 2002/High life - IF-05-BRK
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
8 Pages « < 4 5 6 7 8 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 08:42
Forum Renault