DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages < 1 2 3 4 5 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> TOBE INOX PENTRU SOLENZA, CAZUTE IN GARANTIE

cristian scintei
post 31 Mar 2006, 16:28
Post #61


Membru incepator


Group: Members
Posts: 66
Joined: 3 March 06




Vezi ca este fotografiata coala care a venit cu tobele si care prezinta toate caracteristicile, coduri, omologari, etc. Daca nu o gasesti o postez din nou nu e nici o problema.


--------------------
solenza scala - is-72-cjy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madkat
post 31 Mar 2006, 16:49
Post #62


™™™™™™™™™


Group: Members
Posts: 2.351
Joined: 3 May 05
From: Bucuresti




tu ai dupa prospectul atasat tobe din otel inoxidabil feritic - adica pasibil de putine rugina de suprafata
dar continui sa zic (,) ca acel otel este "prea feritic" parca prea multa rugina si in prea scurt timp...

pe factura fiscala e acelas cod (coduri) produs? - ca ce ai atasat este prospectul


--------------------
Alfa Romeo & VW 156 2.5 V6 & Bora TDI 1999 & 2001
Hoping for the best, and expecting the worst
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristian scintei
post 31 Mar 2006, 16:58
Post #63


Membru incepator


Group: Members
Posts: 66
Joined: 3 March 06




QUOTE(madkatweb @ 31 Mar 2006, 16:49)
tu ai dupa prospectul atasat tobe din otel inoxidabil feritic - adica pasibil de putine rugina de suprafata
dar continui sa zic (,) ca acel otel este "prea feritic" parca prea multa rugina si in prea scurt timp...

pe factura fiscala e acelas cod (coduri) produs? - ca ce ai atasat este prospectul
*


Repet. Pe fiecare toba avea lipita o coala mai mica si pe care am incercat sa o scot dar nu s-a putut, toate caracteristicile, materiale, etc, etc, otel inox feritic, si la final scria GARANTIA ACESTUI PRODUS ESTE DE 6 ANI. O parte din acestea se gasesc si pe coala A4. Daca nu erau din acest material, in momentul in care cei de la Borla au efectuat toate testele lor ar fi spus nu sunt tobele noastre sau sunt din alt material. Vezi ca este postat email cu rezultatul testului si cu ce mai zic ei iar daca mai vrei si alte email-uri de la ei cu referire la tobe le pun nici o problema.


--------------------
solenza scala - is-72-cjy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madkat
post 31 Mar 2006, 17:05
Post #64


™™™™™™™™™


Group: Members
Posts: 2.351
Joined: 3 May 05
From: Bucuresti




am inteles - daca aveau eticheta e ok - ma gandeam sa nu fi fost buba la dealer sa iti fi dat alt model (A) voit sau nu

bafta cu protectia consumatorului - ai sanse zic eu

oricum ar fi - topicul asta m-a facut sa ma razgandesc in a-mi lua tobe Borla... sad.gif

speram ca acest inox "inferior" sa fie la nivelul tobelor de serie de la masinile straine - dar vad ca nu


--------------------
Alfa Romeo & VW 156 2.5 V6 & Bora TDI 1999 & 2001
Hoping for the best, and expecting the worst
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 31 Mar 2006, 17:11
Post #65


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Garantia de 6 ani este la ... strapungere ... adica nu apare gaura in 6 ani. Tobele or sa mai rugineasca usor pe ici pe colo, dar nu in profunzimea materialului.
Ca asta e otelul inoxidabil feritic.
Care are si niste caracteristici de rezistenta la coroziune care si zic ca el... corodeaza oleaca. Dar nu se strapunge
http://www.nirosta.de/fileadmin/media/PDF/abgas_en.pdf -- e pe pag. 3 un "grafic' cu axe de coroziune la temperatura si la mediu umed


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristian scintei
post 31 Mar 2006, 17:13
Post #66


Membru incepator


Group: Members
Posts: 66
Joined: 3 March 06




A si am uitat sa va zic am mai convins vreo 5 prieteni anul trecut sa isi ia "cele mai tari tobe" si azi i-am sunat pe toti inainte de a ma duce la OPC si sunt in acelasi hal. Vai, vai vai. mad.gif mad.gif mad.gif Cei care nu cred va rog cumparati-va. Da am o mare intrebare. De ce nu imi raspunde Borla la nici un email de cand am postat si le-am trimis poze cu noile tobe. Pana acu erau deosebiti de activi si prompti tre sa recunosc. De ce??????????, iar dealerul s-a inverzit la fata????????????


--------------------
solenza scala - is-72-cjy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristian scintei
post 31 Mar 2006, 17:23
Post #67


Membru incepator


Group: Members
Posts: 66
Joined: 3 March 06




QUOTE(DragosP @ 31 Mar 2006, 17:06)
Bine, măi dragă, repetă.
Da' și eu am repetat, și tot degeaba.
Ba a mai repetat și klaus: ce se aude cu pozele după ce ai șters tobele cu o cârpă umedă?
*


Dragosp te rog citeste mesajele noi inainte de a posta si vezi de ce nu am facut pozele azi.


--------------------
solenza scala - is-72-cjy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristian scintei
post 31 Mar 2006, 18:01
Post #68


Membru incepator


Group: Members
Posts: 66
Joined: 3 March 06




Pentru Dl klaus si pentru cine il mai intereseaza propun o afacere: Daca primesc banii inapoi cu ajutorul OPC cedez tobele de pe masina la 25% din pretul lor de fabrica. Acum sunt in jur de 4.700.000. Le dau cu 1 milion poftim. Cine le vrea sa vina sa si le dea jos de pe masina si sa le puna la el ca sunt super bune, mai ales ca rezista 6 ani la gaurire. Au un pic de rugina si curge apa din ele dar nu e o problema majora. Ei ce ziceti nu e o afacere buna?


--------------------
solenza scala - is-72-cjy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristian scintei
post 1 Apr 2006, 09:58
Post #69


Membru incepator


Group: Members
Posts: 66
Joined: 3 March 06




Intrebare. Daca va uitati aici http://www.borla.ro/optiune_optima.htm asa dupa cum zicea si Klaus gama de varf nu are marginile ambutisate, sunt de-a "intregul". Totusi codurile de identificare de la tobele mele sunt aceleasi ca si cele din link la fel si pretul, dar nu si calitatea probabil. De ce cand ele cand sau intors la producator pentru test si analiza, "au uitat sa precizeze" faptul ca difera de gama respectiva. blink.gif Acolo scrie clar codul 51354 respectiv 51353, exact ca eticheta lipita pe tobe. Inseamna ca livreaza tabla de conserva la pret de platina.


--------------------
solenza scala - is-72-cjy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristian scintei
post 2 Apr 2006, 18:56
Post #70


Membru incepator


Group: Members
Posts: 66
Joined: 3 March 06




QUOTE(DragosP @ 2 Apr 2006, 16:25)
Tot mai plouă în Iași?  rolleyes.gif
*


Nu ploua da aici e duminica, maine fac doar pentru tine poze din toate unghiurile si cu ele murdare si curate. tongue.gif . Stai linistit ca sunt ale tale tobele nu le dau la nimeni. Sper sa te tina mai mult decat pe mine.


--------------------
solenza scala - is-72-cjy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristian scintei
post 3 Apr 2006, 09:36
Post #71


Membru incepator


Group: Members
Posts: 66
Joined: 3 March 06




Azi am facut pozele promise. Am sters tobele cu carpa umeda si apoi cu una uscata, atat cat am putut pentru ca nu am gasit o rampa iar pozitia pentru fotografiat a fost si mai aiurea. Se poate vedea ca rugina a inceput sa intre deja in material (se simte si la mana). Acu rugina ca rugina dar ce ma doare cel mai tare este ca incep sa cedeze pe la imbinari (e clar ca in cateva luni vor fi ca si celelalte dinainte lor). Vi se pare normal asa sa arate niste tobe din "material inoxidabil" montate pe 06.02.2006? mad.gif Se poate vedea si eticheta venita din fabrica cu marca Borla. Borla raspunde totusi la email-urile trimise catre voi si de ce conform codului nu au aceiasi forma ca cele de pe site?

Attached thumbnail(s)
DSC05635.JPG ( Size: 137.17k ) Number of downloads: 76
DSC05639.JPG ( Size: 152.88k ) Number of downloads: 47
DSC05640.JPG ( Size: 155.1k ) Number of downloads: 53
DSC05645.JPG ( Size: 139.19k ) Number of downloads: 56
DSC05647.JPG ( Size: 144.49k ) Number of downloads: 59
DSC05648.JPG ( Size: 148.96k ) Number of downloads: 59
DSC05649.JPG ( Size: 153.74k ) Number of downloads: 54
DSC05650.JPG ( Size: 134.39k ) Number of downloads: 44


--------------------
solenza scala - is-72-cjy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristian scintei
post 3 Apr 2006, 20:35
Post #72


Membru incepator


Group: Members
Posts: 66
Joined: 3 March 06




Pe 31.03.2006, am trimis un email si foto cu tobele in cauza, catre vocea clientului. Azi pe la 16.00, am fost sunat pe mobil de catre VC (interesant de unde au avut numarul meu de mobil) si am avut o discutie in legatura cu achizitionarea tobelor de la Borla, codul produsului, tipul, etc. Recomandarea a fost bineinteles sa folosesc "numai produse de origine", dar atentie aici vine partea interesanta si de unde vine ingrijorarea lor. Dacia Pitesti are contract cu Borla care furnizeaza tobele de la autoturismele Dacia. wacko.gif Este adevarat ca avem contract cu ei dar tobele pe care ni le livreaza sunt din "tabla" nu din inox si pana acum nu am avut reclamatii. Am incheiat citatul. Stiati asta? Pareri.


--------------------
solenza scala - is-72-cjy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
romulus
post 4 Apr 2006, 06:24
Post #73


membru fost posesor de Dacie


Group: Members
Posts: 460
Joined: 11 January 05
From: Targu Mures




Se pare ca faci valuri din ce in ce mai mari. Tine-o tot asa smile.gif


--------------------
Daewoo Cielo 1997 - MS 06 BCL
pana la urma, totul se rezuma la obisnuinta...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ci_co
post 5 Apr 2006, 13:31
Post #74


Membru atutentic cu logan !


Group: Members
Posts: 291
Joined: 20 July 05
From: UE - Bucharest !!




Din tabla??! poi stai nene aia nu e tabla sau o fi dar arat putin si ca s-a balacit intr-o baie de inox ! blink.gif
Bah da prosti sunt astia de la dacia nici ei nu stiu ce material pun pe masina sau schimba furnizorii ca pe ciorapi ! Sper sa nu apuc atunci cand imi cumpar masina toba din 'Tabla" ! Mama lor de hoti !

Are dreptate cristian scintei este ;prea multa rugina si parca la o toba si curge apa din ea sau la incheietura parca !! ohmy.gif

Pa ei pe mama lor !


--------------------
Dacia & Renault/ Logan by Dacia/ '06 Pref 1,5dci - B XX BEB
Buaaaa am o Dacie Logan mahh tu stii ce trage e buna domne buna ! ( asa e toate)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristian scintei
post 6 Apr 2006, 22:29
Post #75


Membru incepator


Group: Members
Posts: 66
Joined: 3 March 06




Ati cerut sa fac poze cu tobele sterse cu carpa. Nici un comentariu din partea solicitantilor? Totusi revin si eu cu sensul cuvantului INOXIDABIL. Omul care a murit se numeste decedat nu mai putin decedat sau semidecedat. Asa cum foarte bine zicea si b64chr, "inoxul feritic" este un fel de altfel, dar macar producatorul sa nu foloseasca cuvinte pe care nu le cunosc "material inoxidabil". Garantia este de 6 ani la strapungere? Ma faci sa rad. Daca ele arata asa dupa 1 luna iar dupa 10 parca au stat in butoiul cu muraturi cum o sa arate dupa 6 ani. Tobele originale ale masinii sau dus dupa 2 ani dar aratau impecabil din exterior ele fiind distruse in interior din cauza condensului. La astea e tocmai invers. In momentul in care am luat decizia de a-mi cumpara tobe de la Borla fraza esentiala a fost REALIZATE DINTR-UN MATERIAL INOXIDABIL si chiar am crezut ca si asa este. Aratati-mi si mie unde precizeaza Borla ca totusi aceste tobe ruginesc din cauza inox-ului (alt termen strain lor) feritic. De ce Borla nu zice absolut nimik si nu mi-a raspuns la nici un email decand le-am prezentat poze concrete cu tobele schimbate pe garantie. A, atunci sau vazut cu ele in ograda lor si erau tari si mari si faceau teste si emiteau ipoteze aberante?


--------------------
solenza scala - is-72-cjy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristidb
post 7 Apr 2006, 10:06
Post #76


Membru


Group: Members
Posts: 1.462
Joined: 23 May 02
From: Bucuresti




Cristian scantei, ce ai tu pe masina nu sunt tobe de inox. Eu am borla de inox si arata complet altfel. Finala o am de 2 ani si ceva si restul de 1 an.
Diferentele sunt: Tobele nu au acea buza la imbinari ca la tobele clasice de dacia, si sunt sudate la imbinari.
Este scris mare pe ele BORLA (in relief)
Dupa acest timp nu se vede rugina pe ele. Doar pe teava dintre saxofon si detenta e un strat fin de rugina (cu mizerie) dar care se ia prin frecare cu o carpa uda. Tzeava aia devine rosie dupa ce o alerg, asa ca e scuzabil.
O sa pun poze.


--------------------
CBR 600 F4i ; Astra GTC Sport 124CP remap Superchips, K&N, Eibach. - .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 7 Apr 2006, 10:11
Post #77


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




Da măi dragă, tu ai varianta scumpă, el o are pe aia mai ieftină la care îmbinarea este făcută prin ambutisare și nu prin sudură.
Ce nu vrea el să înțeleagă este că tobele au garanție numai la străpungere prin coroziune timp de 5 (sau 6?) ani.
Și nu prea au trecut anii ăștia.


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristian scintei
post 7 Apr 2006, 10:33
Post #78


Membru incepator


Group: Members
Posts: 66
Joined: 3 March 06




QUOTE(cristidb @ 7 Apr 2006, 10:06)
Cristian scantei, ce ai tu pe masina nu sunt tobe de inox. Eu am borla de inox si arata complet altfel. Finala o am de 2 ani si ceva si restul de 1 an.
Diferentele sunt: Tobele nu au acea buza la imbinari ca la tobele clasice de dacia, si sunt sudate la imbinari.
Este scris mare pe ele BORLA (in relief)
Dupa acest timp nu se vede rugina pe ele. Doar pe teava dintre saxofon si detenta e un strat fin de rugina (cu mizerie) dar care se ia prin frecare cu o carpa uda. Tzeava aia devine rosie dupa ce o alerg, asa ca e scuzabil.
O sa pun poze.
*


Ti-a iesit un porumbel pe gura. Normal ca nu sunt de inox, ca daca erau nu aratau asa. Chiar te rog sa vii cu niste poze si daca mai ai si codul produsului. Repet a mia oara si pentru ultima oara: de ce cand primele tobe au ajus la ei pentru analiza nu au zis - sunt sau nu tobe produse de noi si conform certificatului si codului de produs nu coincid la forma si calitate cu cele specificate la codul 51353 respectiv 51354, sau dealerul vinde un produs la pret de alt produs. Si pe ale mele este scris in relief numele fabricii. Dragosp ti-am zis ca ti le pastrez tie tobele. Chiar tu nu pricepi romaneste ca eu fac referire la faptul ca ruginesc fantastic de repede desi codul scrie clar ca sunt realizate dintr-un material inoxidabil, cedeaza imediat imbinarile, curge "zeama" pe la imbinari iar tu bati campii cu strapungerea prin coroziune. Am zis eu ca s-a spart sau perforat toba? Referitor la pretul lor nu sunt cele mai ieftine, chiar cele mai scumpe au fost (cu exceptia celor sport).


--------------------
solenza scala - is-72-cjy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristian scintei
post 7 Apr 2006, 11:05
Post #79


Membru incepator


Group: Members
Posts: 66
Joined: 3 March 06




Uite si raspunsul primit azi de la VC:
Buna ziua,
Stimate domnule Scintei,
Am primit cu interes mesajul dumneavoastra si dorim sa va multumim
pentru increderea pe care ne-ati acordat-o apeland la serviciile
noastre.
Referitor la solicitarea dumneavoastra va comunicam urmatoarele:
Reperul la care va referiti ( toba de inox ) nu este un reper de
origine Dacia. Automobile Dacia colaboreaza cu furnizorul respectiv dar
numai pe reperele din tabla.
Cu deosebita stima,
Monica Ungureanu,
Analist Servicii Client
Raspunsul scris este mult mai lung iar in convorbirea telefonica a fost si mai detaliat. Cred ca v-am convins acum despre compozitia tobelor de la Dacia si care este evident ca sunt net superioare celor pe care le am eu acum pe masina. Morala: cumparati numai piese de origine. rolleyes.gif


--------------------
solenza scala - is-72-cjy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alexandruv
post 7 Apr 2006, 11:08
Post #80


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 7 April 06




Mai oameni buni ... ma refer la cei care se trezesc ca din oala. Ce e asa greu de inteles ce vrea sa spun Cristian. E ca nesimtiti de la Borla, la fel ca 40% de firme, agentii, oameni de afaceri fac tot felul de "magarii" ca sa le spun asa ar trebui sa iasa de pe piata; pus in postura unui client care vrea sa-si cumpere 'Tobe din INOX' (cu o garantie de 5-6 ani) de la o firma cu un brand destul de cunoscut pe piata, raman uimit cand vad ca doar dupa 8-9 luni a aparut rugina si ce a mai precizat Cristian in replay-urile anterioare. El incerca ( pentru ca unii gandesc mai greu ) sa va demonstreze "produsele de calitate" ( adica produse proaste ) care Borla le pune pe piata. Nu sa interveniti cu tot felul de aberatii, care nu au nici o legatura cu subiectul.
In concluzie, 'Tobele din INOX' oferite de Borla NU SUNT DIN INOX. Capris mad.gif ...

PS. Am urmarit din 'umbra' acest subiesct inca de la inceput ... observand ce aberatii pot sa apara cand Cristian a specificat foarte clar subiectul topicului. Plus ca a pus si pozele care aratau clar produsul oferit de Borla dupa 8-9 luni de viata pe masina lui.


--------------------
BMW BMW X5 - IS 05 ADV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 7 Apr 2006, 11:17
Post #81


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




1. Care-s aberatiile de pe topic?
2. Care-s pozele cu produs dupa 8-9 luni?

Ca de afirmat vad cu nu doare pe nimeni gura sa afirme. Chiar si din "umbra". Si tare m-as mira ca "umbra" sa nu fie tot din Iasi... Ca am eu niste banuieli...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madkat
post 7 Apr 2006, 12:07
Post #82


™™™™™™™™™


Group: Members
Posts: 2.351
Joined: 3 May 05
From: Bucuresti




nu va mai certati fratilor!

pozele le-am vazut cu totii, prospectul tobelor etc. ... urmatoare chestie cu adevarat relevanta pentru topicul asta ar fi un raspuns oficial din partea OPC sau Borla - sau macar userul "borla" sa transmita un punct de vedere al producatorului

restul discutiilor sunt cam offtopic


--------------------
Alfa Romeo & VW 156 2.5 V6 & Bora TDI 1999 & 2001
Hoping for the best, and expecting the worst
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 7 Apr 2006, 12:41
Post #83


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Domnu' Alexandruv, imi pare extrem de rau ca nu am putut sa ma cobor la intelesul tuturor cu exprimarile mele. Ceea ce mentionati ca o aberatie din partea mea asa este, este o aberatie. Pentru ca nu mi-am dat seama ca exista dificultati reale de intelegere si de depistare a intrebarilor retorice.
Eu nu am vrut decat sa sublinez ca unele intrebari sunt retorice, si ca agitatia maxima pe subiect, cu intrebari retorice, nu o sa dea rezultate.
Metodele reale sunt altele, insa mi-e scarba sa ma mai apuc acum din nou sa le mentionez care sunt modalitatile alea.
A mai fost lume pe acii excitata la maxim ca face, ca drege si care a considerat ca eu sunt impotriva actiunilor depuse de el si a modului lui de actionare.
Si la final a facut exact cum i-am zis eu ca trebuie sa faca (vezi cazul talangescu... Ups, ma scuzati, nu cred ca-l cunoasteti ca sunteti mai proaspat pe aici...)

Cine nu a inteles ce am facut eu pe acest topic sa fie sanatos, ca nu am eu de gand sa-i deschid ochii.

Si referitor la pozele cu tobe de 8 luni, vedeti ca am avut dreptate? ca pozele sunt cu tobe de 1 luna si ceva... Din categoria cate aberatii ati citit pe acest topic. Sa nu le zic minciuni...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristian scintei
post 28 Apr 2006, 11:29
Post #84


Membru incepator


Group: Members
Posts: 66
Joined: 3 March 06




A venit raspunsul de la Protectia consumatorului. Pe 26.04.2006, am fost sunat de catre cei de la magazinul care mi-au livrat tobele si mi-au zis ca au fost cei de la OPC si in urma verificarilor efectuate sunt rugat sa trec pe la firma sa mi se restituie integral banii sau sa mi se inlocuiasca tobele pe garantie cu o diferenta de 700.000 lei (suma fiind mult mai mare dar mi se face mie o reducere importanta pentru ca asa vrea muschii lui) si imi vor fi inlocuite cu tobe din inox 100%. M-am dus din nou la OPC, le-am spus cele afirmate de magazin. Raspusul inspectorului care se ocupa de caz a fost: "Nu achitati nici o diferenta eu am vb foarte clar cu ei, vi se restituie banii daca doriti sau vi se vor inlocui cele existente cu varianta pe care dvs. a-ti solicitat-o. Conform codului de produs pe care il aveti dvs, acesta nu are nici o legatura cu ce aveti acum pe masina, ele nu corespund nici d.p.d.v fizic, acestea fiind realizate prin ambutisare si din tabla decapata, nicidecum din inox". M-am dus la magazin unde cel de acolo mi-a dat telefonul si am vb aproximativ 30 minute cu cel care livreaza tobe la magazin si mi-a zis ca miercuri vin si reprezentantii Borla si o sa aduca mai multe variante de tobe. Intr-un final a recunoscut ca desi eu am achitat varianta de inox "eu aduc tobe mai ieftine nestiind ca vor aparea asemenea probleme". Deci platesti pentru un lucru de calitate si iti aduc din hartie igienica. Cel de la magazin vroia sa incheie cu mine un proces verbal prin care sunt de acord ca miercuri sa imi fie schimbate tobele si cazul sa fie incheiat numai ca cei de la OPC nu au fost de acord. "Acesta se claseaza numai dupa montarea si declaratia mea scrisa ca sunt conforme cu codul produsului si dupa ce vine si inspectorul de la OPC la locului". Se pare ca am pus un pic in miscare rotitele de la fabrica pana la service. P.S. La intoarcere am trecut pe la un magazin reprezenta Bosal si mi-au aratat tobe de inox. Pai alea nene tobe de inox nu rahaturile astea. Au pus magnetul pe toata suprafata lor si nici o treaba sa se lipeasca. Pacat ca nu fac pentru Dacia. Au inceput sa rada cand au auzit de Borla. Sincer eu m-am cam saturat de atatea drumuri facute, benzina, timp. Stau in dubiu sa imi dea banii inapoi sau sa ai las sa mi le schimbe si sa am parte iar de surprize neplacute. TOT RESPECTUL PENTRU OPC.


--------------------
solenza scala - is-72-cjy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madkat
post 28 Apr 2006, 11:36
Post #85


™™™™™™™™™


Group: Members
Posts: 2.351
Joined: 3 May 05
From: Bucuresti




bravo! - asa era si normal sa se intample! tot respectul si pentru OPC!
am avut si eu probleme anul trecut cu un service si dupa reclamatia la OPC au rezolvat in cateva zile


--------------------
Alfa Romeo & VW 156 2.5 V6 & Bora TDI 1999 & 2001
Hoping for the best, and expecting the worst
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
thunder
post 28 Apr 2006, 11:48
Post #86


Membru autentic


Group: Members
Posts: 540
Joined: 22 April 04
From: Pitesti




Se pare ca pana la urma vanzatorul de la magazin ti-a tras tapa, nu cei de la Borla. Adica ti-a vandut altceva decat ai cerut. Era putin probabil ca o toba de inox sa rugineasca.
Ma bucur ca ai reusit sa rezolvi problema.


--------------------
Opel Astra H 2006 - B-50-WSE
Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana. Despre univers nu sunt inca sigur. Albert Einstein
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristian scintei
post 28 Apr 2006, 11:54
Post #87


Membru incepator


Group: Members
Posts: 66
Joined: 3 March 06




Foarte corect raspunsul. Dar cand primul set de tobe a ajuns la Borla pentru expertiza de ce nu au zis ca nu sunt cele de pe codul respectiv, iar dupa aia au mutit si nu mi-au mai dat nici un raspuns. Parerea mea ca pe drum se cam schimba etichetele nu si pretul.


--------------------
solenza scala - is-72-cjy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stuiberv
post 28 Apr 2006, 12:59
Post #88


Membru autentic


Group: Members
Posts: 246
Joined: 8 April 05
From: Iasi




Am citit din nou tot topicul si fac aici rezumatul cu ce am inteles eu:

Omul cumpara tobe de INOX, se strica, corespondeaza cu Borla, aia ii schimba tobele in garantie cu unele identice.
Dupa o luna, astea noi se strica.
De data asta omul se duce la OPC, aia decid ca ori isi primeste banii inapoi, ori i se monteaza alte tobe, din INOX.
Omul se duce la magazin (nu la producator), ala ii spune intr-un final ca desi a achitat tobe de INOX, a primit altceva.

Buuunn. Acu, sa vedem cine trage teapa:
1. Vanzatorul, ca el da altceva decat plateste clientul. OK.
Acu vine intrebarea: Da producatorul, cand a schimbat tobele, nu a avut toate datele, nu a stiut ca omul a platit boxe de INOX? Daca nu a avut toate datele, e ok. Daca nu, nu.

@ klaus: sper ca ce am scris poate stabili cam cine e cu teapa.


--------------------
Papuci marimea 43 3 ani bocanci - is xx undoitrei
“All parts should go together without forcing. You must remember that the parts you
are reassembling were disassembled by you. Therefore, if you can’t get them
together again, there must be a reason. By all means, do not use a hammer.” — IBM
maintenance manual, 1925
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristian scintei
post 28 Apr 2006, 13:14
Post #89


Membru incepator


Group: Members
Posts: 66
Joined: 3 March 06




Vin cu o mica completare. Cand am vb la tel. cu cel care aduce tobe acesta a zis ca mai am una in magazin si sa ma uit la cod. Avea celasi cod ca a mea iar mai sus 2 tobe pt Opel dar fara margini ambutisate si diferenta de calitate simtitor vizibila. Si l-am intrebat de ce ele nu corespund ca forma cu cele de pe site ca forma si suduri si a inceput sa o dea de garduri. I-am spus ca nici intr-un caz nu mai fac schimbarea cu acelasi tip ci doar cu modelul de pe site la care corespunde codul respectiv. Sau bagat si cel de la magazin cu capul sub masina si a cam ramas mut cum arata. Mai zicea cineva foarte bine aici pe forum ca la el forma e cu totul alta.


--------------------
solenza scala - is-72-cjy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristian scintei
post 28 Apr 2006, 13:30
Post #90


Membru incepator


Group: Members
Posts: 66
Joined: 3 March 06




Mai anexez cateva email trimise de Borla la schimbarea primului set de tobe. De aici reiese clar ca nu este unul cu sacul care le aduce ci este o retea de distributie bine pusa la punct.
Stimate Domn,
In primul rand va rugam sa ne trimiteti pe fax 0248 724039
coala A4 cu detaliile despre produs sau sa ne indicati printr-un
mail codurile si denumirea produselor din acesta lista de
prezentare. Este necesar sa identificam produsul reclamat de
dumneavoastra pentru a-l putea inlocui.
Prin intermediul distribuitorului nostru nostru magazinul precizat
de dumneavoastra va primi un produs din aceeasi clasa
(nu "similar"). In cazul in care aveti posibilitatea ca la preluarea
noului traseu sa ne predati traseul reclamat atunci ar fi foarte
bine. In cazul in care nu aveti aceasta posibilitate va rugam ca
in termen de 5 zile sa predati magazinului sistemul vechi, care
va ajunge la noi prin intermediul distribuitorului. La ridicarea
noului produs va trebui sa prezentati chitanta fiscala.
Vom lua legatura imediat cu distribuitorul nostru pentru ca
traseul sa fie disponibil pentru dumneavoastra in Iasi in cel mai
scurt timp. Va vom informa asupra acestui fapt printr-un e-mail.
Traseul va putea fi identificat printr-o eticheta cu numele
dumneavoastra.
Va multumim pentru intelegere si vom face toate diligentele
pentru rezolvarea rapida a problemei aparute. Asa cum am
precizat anterior este foarte important pentru noi sa primim
produsul dumneavoastra spre analiza.
Cu stima,
BORLA ROMCAT ROMANIA

Stimate Domn,
Ne este indiferenta modalitatea de schimbare a traseului. Daca
va grabiti puteti schimba tobele din stocul magazinului in cauza.
Daca doriti sa primiti in cateva zile (estimam 8-10 zile) un
traseu direct de la noi prin intermediul retelei de distributie
procedam in acest mod. Este alegerea dumneavoastra, noi
asigurandu-va ca o vom respecta si speram ca problema sa se
rezolve. In orice caz ne este necesar sistemul vechi.
Va rugam sa ne informati asupra deciziei luate pentru a putea
actiona in consecinta.
Cu stima,
BORLA ROMCAT ROMANIA



--------------------
solenza scala - is-72-cjy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
5 Pages < 1 2 3 4 5 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th May 2024 - 16:43
Forum Renault