DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Cum se comporta Logan la accidente, ... cine mai incearca?

saruman
post 18 Aug 2005, 10:55
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 303
Joined: 24 September 04




Am avut si eu noroc de un *&#$@%, care, la o trecere de pietoni, preocupat de studiul telefonului mobil din dotare, a neglijat sa se mai uite in fata. In consecinta a intrat in mine din spate, cu 40-50 km/h, fara a schita macar o frana. Singura mea reactie cand l-am vazut venind, in oglinda, a fost sa demarez, dar am apucat doar sa apas ambreiajul si ..bum. Masina a suportat impactul mult mai bine decat ma asteptam (oda celui care a proiectat structura cu roata de rezerva plasata exact unde trebuie!!!), a sarit cca 3 metri in fata, dar evident deformarile au ajuns pana spre planseu.
M-a nedumerit insa comportamentul scaunelor, care s-au inclinat pe spate foarte mult din cauza socului, spatarul unuia lovind destul de puternic obrazul unuia dintre copii mei de pe bancheta din spate (se pare ca statea aplecat, uitandu-se printre scaune)
Voi semnala si producatorului acest fapt.


--------------------
Mercedes C 180 Kompressor 2006 Elegance
De multe ori drumul este mai important decat destinatia.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 18 Aug 2005, 11:02
Post #2


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Mda, si eu cred ca scaunele sunt un pic cam flexibile la Logan...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LucVer
post 18 Aug 2005, 11:51
Post #3


Membru foarte autentic! ;-)


Group: Members
Posts: 240
Joined: 9 October 03
From: Brasov




Mda. Neplacut. Oricum, este bine de stiut. dry.gif

Eu am reusit sa o obisnuiesc pe fie-mea sa isi puna centura de siguranta chiar si in oras. Am facut asta tocmai pentru a o proteja de lovirea de scaunele din fata, chiar si in situatia unor frane mai "zdravene". Cred totusi ca depinde si de varsta copilului (a mea are 11 ani deci am cam avut cu cine sa ma inteleg).


--------------------
Renault Fluence Expression Plus 1.6 16v 2011 - BV xx XXX
ex-Logan Laureate 1.4

Fortza fie cu tine! - Star Wars
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
G.R.
post 18 Aug 2005, 12:09
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 266
Joined: 17 December 04




Iar producătorul îți va răspunde să folosești scaunul special pentru copii dezvoltat de Renault, care se poate comanda la dealeri. Ai avut noroc că nu aveai alt vehicul în față.


--------------------
Dacia Logan 1.6 Preferance - CV 03 XXJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
avathan
post 18 Aug 2005, 12:13
Post #5


eu.


Group: Banned
Posts: 586
Joined: 16 March 05
From: Buc




QUOTE(saruman @ 18 Aug 2005, 11:55)
Am avut si eu noroc de un *&#$@%, care, la o trecere de pietoni, preocupat de studiul telefonului mobil din dotare, a neglijat sa se mai uite in fata. In consecinta a intrat in mine din spate, cu 40-50 km/h, fara a schita macar o frana. Singura mea reactie cand l-am vazut venind, in oglinda, a fost sa demarez, dar am apucat doar sa apas ambreiajul si ..bum. Masina a suportat impactul mult mai bine decat ma asteptam (oda celui care a proiectat structura cu roata de rezerva plasata exact unde trebuie!!!), a sarit cca 3 metri in fata, dar evident deformarile au ajuns pana spre planseu. 
M-a nedumerit insa comportamentul scaunelor, care s-au inclinat pe spate foarte mult din cauza socului, spatarul unuia lovind destul de puternic obrazul unuia dintre copii mei de pe bancheta din spate (se pare ca statea aplecat, uitandu-se printre scaune)
Voi semnala si producatorului acest fapt.
*


1.DACA TE AJUTA CU CEVA IMI PARE F. RAU PT. CE AI PATIT.
2.Ce masina a intrat in tine?
3.Ce daune ai avut?-daca ai ajuns in service...
4.Cat de mult s-au deplasat scaunele(spatarele) adica daca copilul ar fi fost in spatele scaunului,crezi ca l-ar fi lovit mai serios ?daca ar fi purtat centura?
Multumesc.



--------------------
a Rosu 1800 - @
unu,doi,trei,patru,cinci ... zero
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Stefan.A
post 18 Aug 2005, 13:48
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 431
Joined: 21 June 04




Bine ca ai ratat pietonu' de pe trecere.
Nu prea integeg fizica procesului: daca tu cu tot cu sparat esti aruncat in spate, fiica ta e deasemenea aruncata in spate. Banuiesc ca atunci cand a revenit s-a lovit (sorry). Dacia o sa-ti spuna ca se lovea si daca era scaunul drept, ca nu a avut centura.
Faptul ca scaunele au plecat in spate preia energia impactului si nu cred ca e neaparat un lucru rau. daca ala te-a lovit cu 40kmh, nu 50, oricum e f mult. Testele ncap parca se fac la 60, nu??


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
algor
post 18 Aug 2005, 15:48
Post #7


Membru


Group: Members
Posts: 158
Joined: 4 December 03
From: iassy




am patit-o si eu! O "desteapta" , ca altfel nu imi permit sa ii spun, a uitat ca masina mai are si frana si in culmea desfatarii ei cu acceleratia a lovit in plin spatele unui matiz pe care la proiectat in spatele meu. Dincolo ca matizul era varza si in spate si in fata, cupola precum valurile dunarii loganelul meu s-a ales cu un soc destul de puternic spoilarul botit si scos din clipsuri plus intaritura de metal destul de urat sifonata.
Reparatie pe asigurare si reparata ca pe asigurare sad.gif , la modul ca afara-i vopsit gardul inauntru leopardul. Mai exact au schimbat bara, dar intaritura au indreptat-o la ciocan. Au ramas urme clare de lovitura pe intaritura. Alte verificari nu au facut si nici nu au considerat ca sunt necesare.
Scaunul e inca pe pozitie si nu a facut figuri.


--------------------
LOGAN PREFERANCE - Tico SL
Sa traiti - bine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
saruman
post 18 Aug 2005, 16:56
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 303
Joined: 24 September 04




QUOTE(avathan @ 18 Aug 2005, 12:13)
1.DACA TE AJUTA CU CEVA IMI PARE F. RAU PT. CE AI PATIT.
2.Ce masina a intrat in tine?
3.Ce daune ai avut?-daca ai ajuns in service...
4.Cat de mult s-au deplasat scaunele(spatarele) adica daca copilul ar fi fost in spatele scaunului,crezi ca l-ar fi lovit mai serios ?daca ar fi purtat centura?
Multumesc.
*



1.
2. Un BMW 525. A plecat pe platforma.
3. Capota spate, bara+intaritura, tripla stanga, planseu, semilonjeron spate stanga. Masina a trebuit "trasa" (1.2 cm). A flexat aripa stanga spate in doua locuri si planseul, intre usi (o adancitura cat o jumatate de palma).
4. Copilul purta centura, dar statea aplecat in fata, de asta l-a si lovit. Spatarele s-au dat pe spate cca 35 cm (s-au aplecat la mai mult de 45 grade)

Atasez una bucata fotografie spate.

This post has been edited by saruman: 19 Aug 2005, 09:18

Attached thumbnail(s)
masina1.JPG ( Size: 327.67k ) Number of downloads: 852


--------------------
Mercedes C 180 Kompressor 2006 Elegance
De multe ori drumul este mai important decat destinatia.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paul_s
post 18 Aug 2005, 17:23
Post #9


.


Group: Members
Posts: 305
Joined: 2 July 04
From: .




am patit si eu tot asa cu un troleu
am ajuns la spital cu dureri de cap si de gat ingrozitoare, cand le-am spus medicilor ca scaunele sunt rupte si date pe spate mi-au spus ca probabil datorita lor mai sunt intreg asa ca zii merci ca s-au rupt


--------------------
. . . - .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dras
post 18 Aug 2005, 17:34
Post #10


Driver


Group: Members
Posts: 163
Joined: 21 November 04
From: Bucuresti




QUOTE(paul_s @ 18 Aug 2005, 17:23)
am patit si eu tot asa  cu un troleu
am ajuns la spital cu dureri de cap si de gat ingrozitoare, cand le-am spus medicilor ca scaunele sunt rupte si date pe spate mi-au spus ca probabil datorita lor mai sunt intreg  asa ca zii merci ca s-au rupt
*



pai poate ca d'aia le-au si proiectat asa si fac parte din sistemul de protectie al ocupantilor masinii.
Sau nici nu si-au dat seama ...


--------------------
Honda Accord Executive 2007 / 2.0 A/T 155CP - B-74-***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 18 Aug 2005, 17:36
Post #11


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.476
Joined: 1 November 04
From: sat




@saruman: bine ca ati scapat fara urmari grave, tablele se-ndreapta. Pacat insa ca ai patit-o.

Acu 2 zile m-a mancat in dos sa parchez pe o "fosta" zona verde la serviciu, unde mai parcam unii atunci cand e plin in parcarea "oficiala". N-am stiut ca acolo e o groapa ramasa de la forarea fara succes a unei fantani; de atatea ori am parcat si am intors masina acolo si n-am observat-o. Am cazut cu roata din stanga-fata pe jumatate in groapa. Masina era sprijinita pe pragul din stanga, pe scut si pe catalizator(!!!). N-am reusit sa ies decat tractat. Urmarile au fost: scutul indoit intr-un colt (unde probabil a dat intr-un bolovan), traseul de evacuare usor deplasat si niste vopsea julita. Am fost in service si directia e OK, catalizatorul la fel; alte urme nu se mai vad.


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kunzite
post 18 Aug 2005, 17:38
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 86
Joined: 23 February 05




Adica daca scaunele stateau drepte o pateai??? Scaunul si tetiera teoretic ar trebui sa-ti protejeze corpul destul de bine, chiar si in cazul impacturilor medii (ca daca intra ala cu masina peste tine tot degeaba). Adica mi se pare la mintea cocosului ca esti mult mai bine protejat astfel decat in cazul unui impact frontal. Sau imi scapa ceva?

Am spus teoretic mai sus pentru ca nu intotdeauna ocupi pozitia ideala (corpul asezat corespunzator in scaun, capul sprijinit pe tetiera, privirea indreptata inainte). Asa am patit eu, de exemplu... eram (din fericire pentru mine - vorba vine, ca mai bine nu eram acolo) intr-un taxi, soferul a oprit la o trecere pentru pietoni si buf! un Matiz intra in noi. Rezultatul? Taxiul (Clio): spatele distrus. Eu: o durere de ceafa/gat relativ usoara ce m-a tinut cam 2 zile.


--------------------
Oltena 12TRS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy LGN
post 18 Aug 2005, 19:39
Post #13


Membru


Group: Members
Posts: 107
Joined: 28 August 04
From: Bucuresti




@saruman - Am impresia ca am vazut masina in MAmaia in spatele Hotelului Neptun.
Chiar ma gandeam ce a putut lovi masinuta asta in asa hal. Sincer ma gandeam la vreun camion. Oricum eu cred ca s-a comportat bine atata timp cat nu ati patit nimic nici unul.

Sper sa o rezolvi cat mai repede si cat mai bine.
Ca un pont: la merdian vest au vopsitorie performanta. Eu acolo am rezolvat o usa.
Salutare


--------------------
Skoda Octavia 2 TDI 2007 - B-xx----
Noi, romanii, am stat pe malurile istoriei si ne-am uitat la altii.


User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BAB
post 18 Aug 2005, 19:51
Post #14


GUERRIER MARIN DE VAILLANT


Group: Members
Posts: 383
Joined: 13 June 05
From: CONSTANTA




QUOTE(Kunzite @ 18 Aug 2005, 17:38)
Adica daca scaunele stateau drepte o pateai??? Scaunul si tetiera teoretic ar trebui sa-ti protejeze corpul destul de bine, chiar si in cazul impacturilor medii (ca daca intra ala cu masina peste tine tot degeaba). Adica mi se pare la mintea cocosului ca esti mult mai bine protejat astfel decat in cazul unui impact frontal. Sau imi scapa ceva?

Am spus teoretic mai sus pentru ca nu intotdeauna ocupi pozitia ideala (corpul asezat corespunzator in scaun, capul sprijinit pe tetiera, privirea indreptata inainte). Asa am patit eu, de exemplu... eram (din fericire pentru mine - vorba vine, ca mai bine nu eram acolo) intr-un taxi, soferul a oprit la o trecere pentru pietoni si buf! un Matiz intra in noi. Rezultatul? Taxiul (Clio): spatele distrus. Eu: o durere de ceafa/gat relativ usoara ce m-a tinut cam 2 zile.
*


ATENTIE! pozitia corecta nu este cu capul srijinit de tetiera


--------------------
Dacia Logan 1,6MPI Laureate - CT 06 BAB
"NOSCE TE IPSUM"
"Avoir une passion dans la vie, c’est un moteur fondamental pour vivre."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 18 Aug 2005, 20:01
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




Da' cum?
Ma gindesc la F1 unde nu pot misca decit ochii.
Oricum in caz de soc din spate capul parcurge distanta pina la tetiera.
Cu cit ea este mai mare, cu atit mai mare este si socul suferit.


--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AND
post 18 Aug 2005, 20:27
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.225
Joined: 19 January 05
From: Bucuresti




@saruman : Din ce-am vazut eu in poza , tetierele sofer/pasager nu sunt ridicate pana la nivelul capului! Pai se poate?


--------------------
Dacia Logan 1.4 Laureate - B - xx - xxx
Audi's 5.9 TDI V12 - Worlds most powerful production diesel!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kunzite
post 18 Aug 2005, 21:43
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 86
Joined: 23 February 05




ASW, ai dreptate; dar nu la pozitia corecta de condus ma refer, ci la pozitia corecta de primit busituri din spate wink.gif


--------------------
Oltena 12TRS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
florindu
post 19 Aug 2005, 11:28
Post #18


Membru' doar, dar vechi!


Group: Members
Posts: 354
Joined: 28 May 02
From: ...acu' Timisoara




Pozitia corecta a tetierelor e cea in care marginea superioara a tetierei e la acelasi nivel cu "varful" capului, sau , altfel spus, distanta de la plafon la cap sa fie egala cu cea de la plafon la tetiera.


--------------------
Renault MeganeII 1,5dCi/80CP 2005 -
Doamna: vezi mai sus
Domnul: Audi A4, 1,6, 2004
Juniorul: Nintendo Wii

Nu stii, te'nvatam. Nu poti, te'ajutam. Nu vrei, te'obligam! V.I.Lenin
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_m
post 19 Aug 2005, 12:34
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 407
Joined: 27 October 04
From: Bucuresti




Kunize, daca nu esti lipit de scaun la impact, atunci cand il vei intalni capul si spatele dau vor suferi o decelerare f. brusca in cazul in care scaunul e dur. Prin o minima flexare a lui se mareste distanta de "franare" a corpului.
Crede-ma, nu iti doresti un scaun care sa nu se clinteasca deloc.


--------------------
Lada / Logan 1200 / 1.6 8v ABS - B-NN-MMM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BAC
post 19 Aug 2005, 13:53
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 450
Joined: 1 September 04
From: Reghin




Am avut si eu, in luna de miere, un astfel de accident, lovitura din spate. Atunci eram cu berlina, a intrat in mine un WW Golf 1 sau 2. La ala i-a sarit si barbrizul din cheder. Eu avem portbagajul burdusit, ca mergeam la mare. Socul loviturii a spart cutia de sampon si a destupat sticle de bere cu toate ca erau printre bagaje. Scaunele din fata s-au dus in spate pana la limita maxima a cursei, dar spatarul nu s-a lasat. Dintii aceia prin care se regleaza scaunul s-au indoit si au blocat sina de culisare.
Parerea mea e ca scaunul, indiferent de masina, trebuie sa ramana fix indiferent de unde vine impactul. Inseamna ca la un accident din fata centura de siguranta trebuie sa tina si omul si scaunul. La loviturile din spate pasageri de pe bancheta vor fi loviti de scaunele din fata. Ar trebui un NCAP si pentruastfel de tamponari.


--------------------
ex. Opel ex.Vectra C 2007 OPC line - MS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ice cube
post 19 Aug 2005, 15:30
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 265
Joined: 13 November 04
From: Tg-Jiu




QUOTE(florindu @ 19 Aug 2005, 11:28)
Pozitia corecta a tetierelor e cea in care marginea superioara a tetierei e la acelasi nivel cu "varful" capului, sau , altfel spus, distanta de la plafon la cap sa fie egala cu cea de la plafon la tetiera.
*


Corect. Eram in spate, intr-o Dacie break fara tetiere pe spate si ne-a pocnit unul. Doua saptamani m-a durut gatul, de abia miscam capul.


--------------------
dacia logan ambition - Gj-03-XYB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
florindu
post 19 Aug 2005, 15:36
Post #22


Membru' doar, dar vechi!


Group: Members
Posts: 354
Joined: 28 May 02
From: ...acu' Timisoara




La impactul din fata, centura nu tine decat omul. Centura e ancorata de stalp si podea, nu de scaun.

Cred ca deplasarea scaunului in spate e un defect de proiectare, pentru ca e posibil ca in fata sa fie un tip de 150kg iar in spatele lui un copil. Nasoala treaba daca scaunul o ia la vale cu asa greutate!
Daca stau bine sa ma gandesc, la daciile mai vechi glisierele sunt prinse cu niste autofiletante de podea, iar la cele mai noi sunt niste profile din tabla de care se face prinderea. Iar de soliditatea glisierelor ce sa mai zic...


--------------------
Renault MeganeII 1,5dCi/80CP 2005 -
Doamna: vezi mai sus
Domnul: Audi A4, 1,6, 2004
Juniorul: Nintendo Wii

Nu stii, te'nvatam. Nu poti, te'ajutam. Nu vrei, te'obligam! V.I.Lenin
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kunzite
post 19 Aug 2005, 19:10
Post #23


Membru incepator


Group: Members
Posts: 86
Joined: 23 February 05




Cosmin, totusi scaunul nu e construit din beton armat (sau blindaj Chobham) tongue.gif asa ca nu e atat de dur; iar forta impactului este distribuita pe o suprafata mult mai mare. Evident, forma acestuia conteaza foarte mult, dupa cum unii dintre noi au putut constata protectia gatului fiind problematica.
Pentru a fi mai clar: nu consider ca o astfel de deplasare (periculoasa pentru pasagerii de pe locurile din spate) poate fi justificata prin prisma "sigurantei". E la fel (de fapt mult mai rau, ca pot exista victime) ca in cazul tablei foarte subtiri care echipeaza autoturismele moderne. Toata lumea spune "aaa, pai o masina moderna se deformeaza controlat, tabla (sau invelisul exterior al masinii, daca preferati) d-aia e subtire pentru a nu fi socul prea mare" uitand ca si la masinile vechi nu tabla absoarbe impactul... cat de groasa si tot se muleaza pe pomi/ziduri/whatever de zici ca-i staniol. Tabla ultrasubtire, scaune cu un sistem de fixare neadecvat - asta se cheama reducerea costurilor, nu siguranta.
Parerea mea.


--------------------
Oltena 12TRS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
florindu
post 19 Aug 2005, 19:21
Post #24


Membru' doar, dar vechi!


Group: Members
Posts: 354
Joined: 28 May 02
From: ...acu' Timisoara




Oricum securitatea unei masini nu sta in tabla! Tabla e inlocuita, la unele masini, cu plastic, pentru a fi mai usoara (vezi reno, cu aripile fata din plastic) si pentru a evita, in caz de accident, blocarea usilor.
Securitatea sta in structura de siguranta, pe care se pune "haina" din tabla/plastic/carbon.


--------------------
Renault MeganeII 1,5dCi/80CP 2005 -
Doamna: vezi mai sus
Domnul: Audi A4, 1,6, 2004
Juniorul: Nintendo Wii

Nu stii, te'nvatam. Nu poti, te'ajutam. Nu vrei, te'obligam! V.I.Lenin
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kunzite
post 19 Aug 2005, 19:34
Post #25


Membru incepator


Group: Members
Posts: 86
Joined: 23 February 05




Florindu: pai nici nu ziceam altceva. Doar ca invelisul ala subtire e cel care se indoaie si sub greutatea unei amprente si se vede, eu m-as zgaria pe ochi de numa-numa. De altfel asta-i motivul pentru care am ales sa nu-mi iau masina noua pana n-o sa am unde sa o parchez (precizare: sigur ca-s multe masini ce sufera de aceasta problema, nu doar Loganul. Si eu am urme pe capota, de la inchiderea prin apasare cu palma sad.gif dar unele masini moderne chiar exagereaza)


--------------------
Oltena 12TRS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Jack Daniel's
post 19 Aug 2005, 23:40
Post #26


MEMBRU DE LA INCEPUT!


Group: Members
Posts: 2.010
Joined: 26 October 03




La impactul din fata, centura nu tine decat omul. Centura e ancorata de stalp si podea, nu de scaun. - zice FLORINDU . Te-ai uitat la Logan ? Centura e prinsa de stalp si de SCAUN. Uita-te. DE STALP SI DE SCAUN.


This post has been edited by big2003: 19 Aug 2005, 23:41


--------------------
. . .
Multi membri, putini oameni!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ghost
post 20 Aug 2005, 00:45
Post #27


Membru


Group: Members
Posts: 150
Joined: 10 March 05




Am vazut la "5th Gear" un reportaj ce trata situatia asta. Se pare ca la vremea respectiva cea mai sigura masina la busitura din spate era un Volvo caruia i se deformau controlat inspre spate scaunele din fata, absorbind mai bine socul impactului. Trageti si voi concluziile.

This post has been edited by Ghost: 20 Aug 2005, 00:45


--------------------
Dacia Logan Preference 1.6 - -
"Vae Victus!"
"You should take help when offered. But I found that help offered when not needed is usually no help at all..."
Kain
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
florindu
post 20 Aug 2005, 11:40
Post #28


Membru' doar, dar vechi!


Group: Members
Posts: 354
Joined: 28 May 02
From: ...acu' Timisoara




Daca e asa la Logan, imi pare rau...
Toate masinile pe care le-am avut pana acum, destul de multe ca numar, aveau centurile ancorate de pardoseala masinii. Cele mai noi, care au centuri pretensionate, pirotehnice, au altfel de sisteme, dar nicidecum prinse de scaun.
Daca vrei sa scoti scaunul la Logan, trebuie sa desfaci prinderea centurii???


--------------------
Renault MeganeII 1,5dCi/80CP 2005 -
Doamna: vezi mai sus
Domnul: Audi A4, 1,6, 2004
Juniorul: Nintendo Wii

Nu stii, te'nvatam. Nu poti, te'ajutam. Nu vrei, te'obligam! V.I.Lenin
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Jack Daniel's
post 20 Aug 2005, 16:16
Post #29


MEMBRU DE LA INCEPUT!


Group: Members
Posts: 2.010
Joined: 26 October 03




Florindu - Locul unde introduci centura , partea care este in mod normal pe podea , vine practic , iese din lateralul scaunului . Gasesti tu un Logan sa te uiti.


--------------------
. . .
Multi membri, putini oameni!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 20 Aug 2005, 19:10
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




E posibil ca si la Megane sa fie tot la fel, dar trebuie sa desfaci protectia aia de plastic ca sa vezi unde e prins mecanismul de inchidere al centurii.


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th May 2024 - 16:21
Forum Renault