DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Mănăstirile din România, pelerinaj sau turistic?, fiind ascunse de năvălitori,zonele sunt fantastice

nasty
post 17 Sep 2023, 10:05
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.313
Joined: 3 January 05




În România sunt cele mai vechi construcții păstrate in picioare și în funcțiune fără întreruperi ( mari). Domnitorii noștri la fiecare bătălie mai făceau câte o biserică sau mănăstire.
Ce oferă turistic?
Locuri deosebite în natură, istoric interesant, arhitectură deosebită, picturi care sunt în concurență ca timp și epocă cu cele făcute de Michelangelo la Capela Sixtină.

În drum spre casă de pe Transalpina am vizitat câteva mănăstiri din Oltenia:






17 Sep 2023, 10:15:




https://playtech.ro/2022/10-manastiri-din-r...-unice-in-lume/

This post has been edited by nasty: 17 Sep 2023, 10:15


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 18 Sep 2023, 18:03
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.313
Joined: 3 January 05




Locurile de lângă mănăstire, Cheile Oltețului











peștera Polovragi sunt pline de
“legende, despre peștera din localitatea Polovragi se știe că ar fi fost casa zeului Zamolxis, sfătuitorul și îndrumătorul geto-dacilor. Sătenii au aflat de la înaintașii lor și cred și acum că peștera ar fi fost folosită pentru a ajunge de pe Cheile Oltețului, prin tuneluri nevăzute și neștiute, direct pe Platoul Padeș, la Cetatea Sarmizegetusa.”


Am luat-o prin Cheile Oltețului sprerând să ajung la Sarmizegetusa, dar drumul fiind foarte prost și mult praf, m-am întors.

https://transatravel.ro/atractii/pestera-polovragi

This post has been edited by nasty: 18 Sep 2023, 19:04


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 21 Sep 2023, 10:16
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.313
Joined: 3 January 05









Mănăstirea Hurezi




Domnitorul Constantin Brâncoveanu a construit așezământul dorind să-și afle un loc de veci în incinta acestuia. Conform acestei destinații biserica adăpostește și mormântul domnitorului, nefolosit deoarece Brâncoveanu a fost înmormântat la biserica Sfântul Gheorghe din București.


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 23 Sep 2023, 11:20
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.313
Joined: 3 January 05







“ mănăstirea Hurezi devine un puternic centru cultural al Țării Românești. Aici a înființat domnitorul vestita bibliotecă, rămasă peste veacuri sub denumirea de Biblioteca lui Constantin Brâncoveanu, care mai numără în prezent aproximativ 4000 de volume[12]. Catalogul bibliotecii întocmit la 1791, arată ca aceasta dispunea pe vremea aceea de 382 de volume de carte tipărită și 46 de manuscrise[13]. De remarcat este că dintre acestea 115 volume erau scrise în limba română. Despre importanța acestei biblioteci grăiește inscripția din 1708, aflată deasupra ușii edificiului: „Bibliotecă de hrană dorită sufletească această casă a cărților imbie înțeleaptă îmbelșugare“. Această bibliotecă cuprinde importante lucrări ale vremii: Odiseea lui Homer (tipărită la Basel la 1541), Tragediile lui Euripide (tipărite la Basel în 1551), Novellae adăugate de Iustinian I cel Mare Codexului său (tipărite la Paris în 1568), precum și lucrări ale istoricilor bizantini (Ana Comnena, Laonic Chalcocondil, Ioan Zonaras, Constantin Manasses).

Pe la 1754 vine la Hurezi învățatul Rafail. Acesta transcrie „Halima“ (1783) și ne lasă importante însemnări despre Viața lui Petru cel Mare și Istoria Rusiei. Alt cărturar, Dionisie Eclesiarhul, scrie în 1788 „Întrebări și răspunsuri ale dumnelui Constantin Cantacuzino, fratele răposatului Șerban Voievod Cantacuzino“. Dionisie este și cel care pune în circulație o ediție în trei volume a culegerii O mie și una de nopți. ”
Sursa: wiki


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 24 Sep 2023, 13:30
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.313
Joined: 3 January 05







Tot în zonă, la Horezu, totul respiră prin ceramica celebră!

Nu trebuie să ajungeți acolo, puteți cumpăra on-line:
http://ceramicahorezu.com/









--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 26 Sep 2023, 11:37
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.313
Joined: 3 January 05








Mănăstirea Bistrița


“ Mănăstirea Bistrița, ctitorie a boierilor Craiovești a fost zidită între anii 1492–1494. Ea se află în satul Bistrița aparținând de comuna Costești din județul Vâlcea.

Marele ban Barbu Craiovescu al Olteniei a adus de la Constantinopol cea mai de preț comoară a lăcașului, moaștele Sfântului Grigorie Decapolitul. Trupul sfântului nu a putrezit niciodată și s-a dovedit purtător de mari daruri: vindecă bolile trupești și sufletești, aduc ploaia pe timp de secetă, lucru ce face ca lăcașul să fie asaltat de numeroși pelerini. Legenda spune că moaștele sfântului au fost cumpărate de Barbu Craiovescu de la un turc cu aur. Turcul bănuia că va lua o sumă importantă echivalentă cu greutatea moaștelor. Însă dragostea banului față de moaște are alt deznodământ: așezate pe un taler, într-adevăr cântăresc greu, dar când banul Craiovescu pune galbenii talerul se echilibrează la o sumă mică.“
Sursa: wiki




26 Sep 2023, 14:19:








Pt cei care nu au auzit de domnitorul Drăghici Gogoasă, legat și de pierderea domeniilor mănăstirii Bistrița, de către Craiovești.


Ridicarea ( domnia) lui Drăghici Gogoasă s-a petrecut între 18 august 1530, data luptei de la Viișoara, și 4 octombrie același an , pe vremea lui Vlad Înecatul. Dar numai la Tarigrad, că nu a mai apucat să ajungă în Țara Românească.


https://www.capital.ro/vlad-inecatul-impart...idice-domn.html



27 Sep 2023, 13:44:



În drum spre mănastirea Govora, am vizitat stațiunea Govora. După ce am parcat mașina, voiam să scoatem bicicletele, dar a trecut un tractoraș pt plimbări și l-am luat din mers:






This post has been edited by nasty: 27 Sep 2023, 13:44


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 28 Sep 2023, 13:48
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.313
Joined: 3 January 05










Manăstirea Govora, o bijuterie!!!









29 Sep 2023, 11:19:




“ Istoric

Începuturile mănăstirii sunt obscure, pierdute în pâcla deasă a timpului. S-a presupus că, inițial, mănăstirea de piatră ar fi fost clădită pe un locaș de cult catolic mai vechi din lemn. … voievodul Radu cel Mare (posibil identificabil cu voievodul Radu I), ar fi ridicat actuala mănăstire pe fundația acesteia.
… O altă teorie privitoare la ctitoriile anterioare celei ortodoxe, consideră că actuala mănăstire ar fi luat locul unor așezări ale catarilor (sau bogomililor)” !!?
Sursa: wiki

This post has been edited by nasty: 29 Sep 2023, 11:19


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bion
post 29 Sep 2023, 11:44
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.711
Joined: 1 May 04
From: TM




E voie sa filmezi innauntru?


--------------------
Dacia SLZ Scala 2003 - TM54
Crăpa-le-ar Domnul ficații
Și setea ogoi-le-ar cu venin,
Căci n-au păreche-n lume blestemații
Crîșmarii care toarnă apă-n vin !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 29 Sep 2023, 12:29
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.313
Joined: 3 January 05




Nu era nimeni! În unele locuri e o taxă de filmare, pe làngă biletul de intrare. Ideea era că nu ai voie să faci poze, ca să cumperi pozele de la ei. Acum dacă le zici că le faci o recenție bună pe google.maps și astfel vor fi mai vizitați, încă mai sunt unii reticenți.
Undeva mi s-a spus că nu am voie să fimez! I-am răspuns că nu filmez, sunt live pe youtube! Asta i s-a părut ok…
La tàrgul de la Smeeni am zis că am cumpărat bilet la intrare cu drept de filmare de la primărie.

Și pe aici mi s-a zis că n-ai voie să…
Ce să mai zic? Și așa am rămas cam singur pe secțiunea asta: eu postez, eu citesc!

This post has been edited by nasty: 29 Sep 2023, 14:10


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 1 Oct 2023, 15:15
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.313
Joined: 3 January 05




Am investigat puțin faptul că erau niște ruine de biserică catolică. Ce semnificație are?

1) câțiva dintre primii domitori din Țara Românească erau născuți în Transilvania
2) mulți aveau neveste catolice, oricum nu din Muntenia


Deci:


“Basarab I (numit în documentele medievale de asemenea Ivanco Basarab, Bassaraba și Bazarad; n. anii 1270[1] – d. 1352, Câmpulung, Muscel, România) [3], supranumit în epoca modernă Basarab Întemeietorul, este considerat fondatorul Țării Românești. A domnit între anii ~1310 - 1352. A fost fiul lui Tihomir sau Thocomerius

Conform surselor mai sus precizate, Basarab I era de fapt fiul lui Radu Negru Vodă (cca.1255/60 – 1315). Radu Negru (Negru Vodă) a ales drumul surghiunului, descălecând din Țara Făgărașului în Țara Românească, însoțit de supușii lui în anul 1291, și întemeind Țara Românească. Radu Negru era căsătorit cu Marghita (Margareta) și avea, cel puțin doi copii, Vlaicu zis și Basarab și o fată al cărei  nume nu-l cunoaștem, din păcate. Soția lui Radu era de nație maghiară și era catolică, cea care va iniția construcția Bisericii Catolice din Câmpulung. Radu Negru va construi în Câmpulung două biserici, una ortodoxă, terminată și sființită în anul 1315 și una catolică, pentru supușii catolici fideli, sfințită în anul 1304. Piatra de temelie a orașului Câmpulung va fi pusă în anul 1299, administrarea orașului făcându-se între anii 1299-1300 de către magistrul sas Laurențiu. Tot in anul 1300, Radu Negru își va căsători fiica cu regele sârb Stefan Milutin.
în privința acestui Cloașter ( biserica catolică din Câmpulung) un document latin publicat de profesorul austriac Sulzer în “Geschichte des Transalpiischen Dacien” ne spune cu data de 4 februarie 1799 că “această mânăstire a fost zidită pentru călugării catolici de soția lui Negru Vodă, contesa Margareta (?), născută catolică în Transilvania și fusese zidită nu departe de mânăstirea pe care Negru Vodă o clădise pentru călugării ortodocși din Câmpulung”.
Părintele Bonaventura Andrejin, gardianul Bărăției, a adăugat în scrierile sale că în mânăstirea Franciscanilor “in dicto monasterio closter” se mai afla și trunchiul uscat al unui arbore făcător de minuni. Un alt document din 1660, “Relatio de statu ecclesiae catolicae in Valahia, Moldovia et Transilvania” , scrisă de părintele Gabriell Mancici ne spune că mânăstirea Cloașterului fusese zidit de fericitul întru pomenire Capistrano, în timpul principesei Katherina, soția lui Negru Vodă care, după cum se vede, avea diferite nume, de vreme ce trei documente îi atribuiau nume diferite: Ana, Margareta și Katherina.” Sursa: wiki

This post has been edited by nasty: 1 Oct 2023, 15:16


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 2 Oct 2023, 15:28
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.313
Joined: 3 January 05




Teodora (în bulgară Теодора) a Valahiei a fost fiica lui Basarab I, domn al Țării Românești (1310–1352) și a Doamnei Margareta.[1][2] S-a măritat cu Ioan Alexandru (țar al Bulgariei în perioada 1331-1371), fiind prima lui soție. Din această căsătorie au rezultat patru copii: Mihail Asan al IV-lea(d), Ivan Srațimir(d), Ivan Asan al IV-lea(d) și Vasilisa.




Nicolae Alexandru
este fiul voievodului Basarab I și al doamnei Margareta. A fost căsătorit de trei ori. Din prima căsătorie cu Maria Lackfi au rezultat doi fii: Radu (c. 1377 - c. 1383), Voislav (d. ianuarie [1366?]) și o fată Elisabeta, măritată cu Ladislau de Oppeln. Din a doua căsătorie, cu Klára Dobokay, Nicolae Alexandru a avut două fete: Anca, măritată cu Ștefan Uroș al V-lea cneazul Serbiei și Ana, căsătorită cu Ivan Srațimir, țarul de Vidin și un fiu Vladislav (1364 - c. 1377). Din porunca ultimei, în 1360 a fost scris la Vidin un sinaxar ce cuprindea viețile femeilor sfinte. A treia soție a fost Margit Dabkai[1]

This post has been edited by nasty: 2 Oct 2023, 15:32


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 3 Oct 2023, 18:58
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.313
Joined: 3 January 05




Vladislav I (n. 1325 – d. 1377[1]) a fost domn al Țării Românești între 1364 și cca. 1377. A fost fiul lui Nicolae Alexandru și al Klárei Dobokay (care provenea dintr-o familie de nobili maghiari) și frate al voievodului Radu I. Vladislav I este cunoscut și sub numele de Vlaicu Vodă. A acceptat suzeranitatea maghiară, fapt pentru care a primit ca feude Amlașul, Severinul și Făgărașul.

Radu I (n. 1330 – d. 1383), domn al Țării Românești între cca. 1377 - cca. 1383, este fiul lui Nicolae Alexandru, frate și succesor al lui Vladislav I,
Soție: Ana, era sora
țarului bulgar de la Târnovo Ioan Șișman

și sora lui Ioan Strațimir țarul de la Vidin, Ivan Srațimir era în același timp fiul Teodorei Basarab, sora domnitorului Nicolae Alexandru și, deci, cei trei conducători erau veri primari. Șișman și Srațimir erau ambii fii ai țarului Ivan Alexandru, dar din căsătorii diferite și se aflau in conflict pentru moștenirea părintelui lor Vladislav I e cel care a eliberat in 1369 Vidinul intrat sub stapanire ungară în 1365, cedându-l ulterior stăpânului firesc Ioan Srațimir.

<span class='edit'>4 Oct 2023, 12:44:</span>



Dan I (n. 1354[3] - d. 23 septembrie 1386), domn al Țării Românești între cca. 1383 sau 1385 - 23 septembrie 1386), este fiul lui Radu I și frate, după tată, al lui Mircea cel Bătrân
Căsătorit cu Maria de Serbia, fiica domnitorului sârbilor din Kosovo și Pričtina, Vuk Brankoviæ



Mircea cel Bătrân (n. 1355, Curtea de Argeș, Argeș, România – d. 31 ianuarie 1418, Curtea de Argeș, Argeș, România) a fost domnul Țării Românești între 23 septembrie 1386 - noiembrie 1394 (sau mai 1395) și între ianuarie 1397 - 31 ianuarie 1418.

Părinți Radu I
Doamna Calinichi
Doamna Calinichia este a patra fiică a cneazului Lazăr al Serbiei
Căsătorit cu
Căsătorit cu Doamna Mara
Doamna Anca
Doamna Mara mare proprietară de terenuri lângă lacul Balaton în Ungaria, majoritatea specialiștilor acceptă descendența acesteia din familia de Cilly, de origine germană, venită în Ungaria din Carintia.




Unde vreau să ajung?
Acum câtiva ani niște cercetători au vrut să vadă ADN primilor noștri domnitori înmormântați pe la diferite mănăstiri. Vrând să vada dacă aveau sânge cuman de la Tihomir.
Normal că e absurd! Mircea cel Bătrân la care m-am oprit are 90% ADN bizantin, sàrbesc, unguresc, transilvănean ( de la românii transilvăneni ajunși nobili)

Domitorii, regii, împărații, țarii s-au căsătorit între ei și nu au nimic de a face cu populația țării, la noi fiind

30% paleolitic de 120 000 de ani
50% din neolitic ( Cucuteni )
20% populațiile din nordul Mării Negre (daci)
Citiți cartea https://carturesti.ro/carte/o-istorie-genet...ilor-1713463709
Deci culturile au dispărut, dar oamenii au rămas, având continuitate de locuire.

This post has been edited by nasty: 4 Oct 2023, 12:48


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 8 Oct 2023, 08:26
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.313
Joined: 3 January 05








Foarte interesante postările!
Le-am citit in întregime.


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 9 Oct 2023, 21:20
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.313
Joined: 3 January 05







Documentarea pt mănăstiri și voevozi a durat câteva zile. Mai am vreo 20 de mănăstiri vizitate, cu foto, filme și chiar o prezentare a unei măicuțe-ghid.
Rămâne pt periodele de stat acasă.

Românul e născut poet, dar și călător!

Am plecat de-acasă iarăși și din nou!
Ne întâlnim la o nouă destinație!


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 01:32
Forum Renault