DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

19 Pages « < 17 18 19 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> garda la sol, amortizoare sport, arcuri mai tari, suspensii

djasu82
post 2 Dec 2010, 21:48
Post #541


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




QUOTE(alienu2006 @ 25 Nov 2010, 17:23)
ca tot veni vorba, am repozitionat bucsile si am ridicat repartitorul cu doar 5 mm nu cu 20 cum am zis anterior ... ieri pe stand forta de franare era de 180mn ...mult prea mult decat e normal... 110-120nm... iar astazi dupa modificari 130nm...
multumesc colegului pentru sfat cum sa repozitionez bucsile... credeam ca e mare inginerie biggrin.gif... am desfacut suruburile si au facut un mic fasss biggrin.gif si le-am strans innapoi...
*


Ai stricat golanul tongue.gif iti zic eu vei ajunge la cum a fost odinioara asta dupa ce vei avea ot corpul zdruncinat - e efectul precum cei care si-au montat evacuare sport si acuma le mai baraie neuroni si au revenit la cea originala.
Daca aveam strazi asa cum trebuie nu mai comentam.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Relu_GTT
post 3 Dec 2010, 18:42
Post #542


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.502
Joined: 11 May 08
From: BRASOV




in Bv se poate circula cu suspensia rigida in mare parte drumurile sunt bune


--------------------
Dacia SuperNova 2002 Confort - BV 27 GTT
BMW e46 FL 2.0i
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alienu2006
post 3 Dec 2010, 20:20
Post #543


Membru


Group: Members
Posts: 108
Joined: 28 February 06




djasu82 pun pariu ca si tu ai avut cel putin o data o dambla sa iti faci ceva la masina in casa sau mai stiu eu unde ...dupa care ai renuntat si ai incercat sa aduci aproape de original biggrin.gif ... de asta suntem oamenii facuti sa experimentam biggrin.gif...
nu zic nu ...ca cine stie poate pun arcurile toba si ce mai am dat jos de pe ea inapoi ...(ma refer la originale)...biggrin.gif:D:D


--------------------
dacia logan - bv-61-vde
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gxg86
post 1 Mar 2011, 00:15
Post #544


Membru incepator


Group: Members
Posts: 20
Joined: 29 April 07




Am si eu o intrebare pentru juristul2000 daca mai e pe forum.Am prea putine posturi si nu pot trimite mesaj privat.Cum s-au comportat arcurile Vogtland de cand le ai pe masina.Cati km ai facut?Ai avut ceva probleme?


--------------------
DACIA LOGAN ABS Plus
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B19NBN
post 21 Jun 2011, 16:39
Post #545


Membru incepator


Group: Members
Posts: 18
Joined: 21 June 11




sal all...sunt nou pe forum asa ca nu va legati de mine ca nu ma prea pricep...o intrebare am si daca se poate vreau sa ma ajutati biggrin.gif vreau sa imi las loganu mai jos si m-am hotarat la niste arcuri H&R de 40-45mm sau EIBACH de 30-35mm pe care le pun pe amortizoarele stock.ce spuenti? stima


--------------------
Dacia Logan 2009 F2
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alienu2006
post 21 Jun 2011, 20:04
Post #546


Membru


Group: Members
Posts: 108
Joined: 28 February 06




eu am h&n si amortizoare stoc... iti zic problemele intalnite de mine... in primul rand daca sari peste limitatoarele de viteza sare toata masina in sus ca arcurile sunt tari si amortizoale moi... pe fata daca vrei si ai nevoie sa pleci mai tare si aluneca rotile pe asfalt trepideaza urat... si daca ai viteza peste o denivelare mai mare o sa constati ca partea din spate sare in sus...
in rest e mai stabila si la viteza si in curbe...
eu unu vreau sa scurtez amortizoarele si sa le intaresc mai ales...


--------------------
dacia logan - bv-61-vde
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B19NBN
post 21 Jun 2011, 20:10
Post #547


Membru incepator


Group: Members
Posts: 18
Joined: 21 June 11




aha....nu stiu ce sa fac..arcurile EIBACH se aude ca sunt mai bune...asa o fii??oricum cele 30-40mm cat zice ca scade se vede? poate asa 3-4 cm nu este cine stie ce,dar pe masina poate fii mult.nu?smile.gif


--------------------
Dacia Logan 2009 F2
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
user123
post 21 Jun 2011, 20:29
Post #548


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.114
Joined: 4 August 09




Trebuie sa stii bine ce iti doresti si mai ales de ce resurse dispui- in functie de asta iti faci planul - de ce zic asa? Am avut arcuri H&R puse pe masina destul de mult timp ( peste 100 000 km) initial puse cu amortizoare stock apoi cu Bilstein B8 sport......la comportament se schimba radical - pe asfalt bun este lipita, nu se inclina in viraje , garda a coborat cu aprox 4.5cm; problema este ca nu prea ai parte de asemenea asfalt, suspensia devine deosebit de dura, zdruncina tare si simti orice denivelare oricat de mica.....in tot acest timp am schimbat 2 seturi de amortizoare ( pe cele stock lea stricat in mai putin de 40 000 de km ulterior cele sport au tinut putin mai mult.....)....

Stiu cum este sa te "roada" acest aspect....daca vrei sati faci damblaua vezi ce resurse ai , parerea mea personala este sa nu pui numai arcuri sport ( vei strica amortizoarele stock rapid) - cumpara si amortizoare sport si in felul asta iti ramane "suspensia" stock de rezerva ( mai tarziu este foarte posibil sa o vrei inapoi).....deasemenea pregateste-te sa primesti comentarii , cei din spate mai ales vor fi zdruncinati puternic, plasticaraia din masina isi va inteti zgomotele....ca orice in viata nimic nu vine fara un pret - judeca tu singur cum e mai bine pt tine si multa bafta !


--------------------
Dacia Renault 2004/2018

Stop, drop and roll will not save you in hell - inscriptie pe o biserica in Virginia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B19NBN
post 21 Jun 2011, 21:05
Post #549


Membru incepator


Group: Members
Posts: 18
Joined: 21 June 11




user123 de prea multi bani nu dispun,de asta as dorii ca momentan sa imi pun doar arcurile sport...in timp iti dai seama ca o sa imi fac banii si o sa imi pun si amortizoare sport.Deocamdata altceva nu fac decat sa intreb lumea si sa imi fac o ideea.uite ce se spune pe alt site.*** nu vreau sa fac reclama oricum, EIBACH - Arcuri sport
Eibach numarul unu mondial in ceea ce priveste calitatea arcurilor sport. Modelul Prokit coboara garda la sol cu 30-35mm . Sunt singurele arcuri sport care se pot monta cu amortizoare de serie fara ca acestea sa se deterioreze in timp. oricum multumesc pentru sfat si o sa iau in considerare orice parere smile.gif sa ne vedem cu bine


--------------------
Dacia Logan 2009 F2
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
user123
post 21 Jun 2011, 21:22
Post #550


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.114
Joined: 4 August 09




EIBACH nam folosit deci nu ma pot pronunta.....ai grija cu reclamele comerciale, nu tot ce straluceste e aur si nu tot ce zboara se mananca; stiu ca EIBACH au mai folosit multi pe logan- ai grija ca orice "coboara" garda scurteaza automat cursa amortizorului fortandul...
Tu doresti sa schimbi doar "look-ul" masinii ( garda mai joasa ...low rider) sau le pui pt performanta ( stabilitate in viraje)?


--------------------
Dacia Renault 2004/2018

Stop, drop and roll will not save you in hell - inscriptie pe o biserica in Virginia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B19NBN
post 21 Jun 2011, 21:36
Post #551


Membru incepator


Group: Members
Posts: 18
Joined: 21 June 11




pentru amandoua...si de frumusete dar si pentru mine,franare si stabilitate.am avut un incident neplacut cu masina...am busito in fata spre surprinderea mea era si noua si nu au tinut franele \:D/ masina nu avea cica nici un defect...dupa care am inceput sa citesc si sa intreb lumea in stanga-dreapta si asa am ajuns la concluzia ca pneurile din fabrica sunt de kkt...si asa am ajuns sa imi iau jantele de care sunt multumit,mai ales la franare ohmy.gif acolo se simte extrem de mult si cum imi place adrenalina si curbele am decis sa o las si jos.Si acum incerc sa ma sfatuiesc cu lumea sa ma ajute si pe mine !


--------------------
Dacia Logan 2009 F2
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
user123
post 21 Jun 2011, 22:15
Post #552


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.114
Joined: 4 August 09




Si tu crezi ( sincer ) ca a fost vina masinii pt accident ? Nu vreau sa crezi ca te dadadesc insa trebuie sa ai grija : oricat de "proasta" ( e mai bun termenul de low cost) ar fi masina , tu esti cel care trebuie sai cunoasca limitele si sasi adapteze stilul de condus in functie de situatie- tu iei deciziile , ea nu merge de una singura......in plus tocmai pt ca iti plac "curbele si adrenalina" e nevoie sa fii atent mai mult pt ca o supensie sport (desi arcurile singure nu inseamna suspensie) te poate face sa crezi ca o poti impinge dincolo de limitele tale ( observi ca spun limitele tale si nu ale masinii,limitele masinii nu se ating usor oricand , oriunde sau de oricine) si sa faci accident.....


--------------------
Dacia Renault 2004/2018

Stop, drop and roll will not save you in hell - inscriptie pe o biserica in Virginia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B19NBN
post 21 Jun 2011, 22:32
Post #553


Membru incepator


Group: Members
Posts: 18
Joined: 21 June 11




nu nu stai asa user123 ca nu ai inteles...poate a fost vina mea cum am formulat dar la accident nu am avut mai mult de 60 :| daca intelegi si distanta de franare a fost destul de mare...nu ma crezut nimeni pana cand era sa o patesc si a doua oara si eram si cu tata in masina....si atunci a vazut si el ca nu franeaza.la 75km/h pe A1 masina mea scotea fum de sub roti si ea se ducea sanie....si din cate am citit majoritatea spun din experienta sa schimbi pneurile stock (ex:cormoran)etc.. sau sa iti iei jante.Nu sunt singurul caruia ii place adrenalina,daca aveam viteza era logic ca nu se mai opreste repede..

21 Jun 2011, 22:41:
Pana la urma eu vreau sa o las jos atat pentru "look-ul" masinii cat si pentru stabilitatea ei...logic ca o sa franeze mai bine,pe curbe se asaza altfel...incat vreau sa ii schimb si discurile sa ii pun unele sport pentru ai creste performanta de franare.

This post has been edited by B19NBN: 21 Jun 2011, 22:41


--------------------
Dacia Logan 2009 F2
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
atelier_strungarie
post 17 Sep 2011, 04:34
Post #554


Membru autentic


Group: Members
Posts: 246
Joined: 10 August 10




pentru cine a montat arcuri sport trebuie sa "intareasca" amortizoarele, adica sa creasca presiunea din amortizoarele originale. detalii pe PM


--------------------
Megane 1.5dci 2006 - GL 99 www
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
razvanamza
post 6 Nov 2011, 22:37
Post #555


Membru Numarator


Group: Members
Posts: 509
Joined: 25 November 07
From: Buzau




pe langa evidenta reclama, cat ar trebui intarite, ca mie cu arcuri vogtland (adica cele mai moi arcuri sport) mi se pare ca crapa-n doua la gropi. amortizoarele sunt ca si zero, ca sunt de cand e masina.


--------------------
Dacia Oarecare Candva - Bz-00-xxx
(\__/)
(='.'=) This is Bunny. Copy and paste Bunny into your
(")_(") signature to help him gain world domination.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
florentind
post 9 Apr 2013, 17:04
Post #556


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 9 February 09




salut! pana la urma, daca sunteti binevoitori, imi puteti spune ce sa alge intre niste arcuri TA-Technix sau Weitec. Amortizoarele sunt Febi normale (nu sport) gaz. Multumesc!


--------------------
Dacia Logan 2006 1.4 MPI Laureat Plus
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dsign
post 9 Apr 2013, 18:41
Post #557


Led Tuning Man


Group: Members
Posts: 3.498
Joined: 24 November 03
From: Bucuresti




QUOTE(B19NBN @ 21 Jun 2011, 21:36)
...si asa am ajuns sa imi iau jantele de care sunt multumit,mai ales la franare ohmy.gif acolo se simte extrem de mult si cum imi place adrenalina si curbele am decis sa o las si jos.Si acum incerc sa ma sfatuiesc cu lumea sa ma ajute si pe mine !
*



Heheeeei, toti sunteti cel putin piloti de raliu pe strazi.

Tati, daca atat ai, cu atat te dai, nu mai arunca vina pe masina.

Altfel, as vrea sa stiu si eu cum ai ajuns matale la concluzia ca o alta janta imbunatateste franarea??? Ca eu tot schimb ca prostul discuri de frana, pun discuri maaaari pe fata, pun discuri pe spate, ma chinui de-mi sar banii din portofel ca apucatii. Cum naibii de n-am stiut ca tot ce trebuie e sa schimba jantele?


On topic : dupa cativa ani de mers cu suspensie EXTREM de joasa, ofer acelasi sfat : arcurile joase si tari se monteaza cel mai bine cu amortizoare pe masura. Altfel nu obtii decat zdruncinaturi


--------------------
D Logan 2004 Preference 1.6MPI Egee - B 48 CUP
http://youtu.be/OQ-ukXOBfI4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cosmin_Marica
post 3 Dec 2022, 17:16
Post #558


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 3 December 22




Salut ! Poate să mi spună și mie cineva ce distanță este între găurile de la fuzetă la amortizoarele față la logan ?


--------------------
Dacia Logan 2007 LS - GR76NEL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
19 Pages « < 17 18 19
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 09:14
Forum Renault